Agenda voor Velsen -Clowntje Riek Machteld Wisse, fotografe Beverwijk T wintigduizend sloffen aardbeien Castricum IJmuiden Provinciale Staten van Noordholland Afgifte van schatkist papier wordt beperkt Zes P.v.d.A.-Kamerleden door loting aangewezen De prijs daalt Veertig jaar in dienst der belastingen Veel belangstelling voor kostersjubileum Ouden van Dagen naar Marken Vrijdag nationale sportdag in Bakkum THALIA Gastricums Aquarium dingt mee in nationale keuring Asthma-patiënt bijna verdronken Broei in de lading van de „Klipfontein" Nieuwe zeevaartschool in Vlissingen Voor de kmdereiQ Scheepvaart FE UILLE TON (De misdaad op het eiland) door Else Hofker WOENSDAG 2 JULI 1952 Dinsdag waren er op de Beverwijkse aardbeienveilingen ongeveer 20.000 man den, waarvan nu een groot percentage zonder dop is aangevoerd. De aardbeien met dop waren iets makke lijker te koop; alleen de extra kwaliteit kwam boven de 3 per slof, met als hoog ste prijs 3,50. Het merendeel der aard beien met dop bracht van 2.202.70 per slof op. Zonder dop werd er iets meer voor betaald: van 1.802.30 per slof. Het aanbod in doosjes wordt weer iets groter, nu de vruchten kleiner worden: er werd 4170 cent per stuk voor betaald. Dinsdagmiddag is de heer C. Th. Fossen in verband met zijn veertigjarige ambts periode als belastingambtenaar ten belas- tingkantore gehuldigd door zijn collega's. Baron Feltz, hoofd van de belasting inspectie, sprak de jubilaris en diens fami lie toe, waarna ook de collega's van de heer Fossen het woord voerden. Deze laatsten boden een huiskamerlamp aan, terwijl me vrouw Fossen met een bloemstuk verblijd werd. 's Avonds hebben velen de heer Fossen en diens echtgenote in huiselijke kring be zocht. Ook van de kant der Nederlands Hervormde gemeente de jubilaris is lid van het college van notabelen dier gemeen te heeft de heer Fossen vele blijken van medeleven ontvangen. Gisteren was het de dag waarop de heer G. Meyer veertig jaar als koster der Evang. Lutherse gemeente in Beverwijk in dienst kwam. Dat zijn arbeid in die jaren zeer ge waardeerd is, bleek wel uit de overweldi gende aanloop, die de heer en mevrouw Meyer de gehele dag hebben gehad en de cadeaux en bloemstukken die hun werden aangeboden. Zo heeft hij van de gemeenteleden een prachtig schilderij gekregen en de kerkeraad heeft de jubilaris een fraaie rooktafel aan geboden. Ongeveer zevenhonderd ouden van dagen zullen Donderdag met een grote salonboot een tocht naar Marken gaan maken. Wan neer het mooie weer van de laatste dagen aanhoudt, zullen de oudjes een heerlijke dag tegemoet gaan. Negenhonderd kinderen wel naar de speeltuin maar niet door de sluis Gistermorgen zeven uur was het een drukte van belang op de parkeerplaats aan de Koningstraat waar een negenhonderd kinderen vertrokken, met de jaarlijkse trip van de Beverwijkse winkelierscombinatie „Plan West". Dit jaar had Plan V/est in zo verre met de traditie gebroken, dat de kin deren niet met de boot van de Slachthuis kade vertrokken, maar eerst met bussen naar Akersloot werden vervoerd, waar zij op de plezierboot overstapten. In Schoorl hebben de jeugdige reizigers enkele heer lijke uren in een speeltuin doorgebracht, waarna om half drie de terugtocht werd aanvaard. Daar de boot het beruchte genie-sluisje niet kon passeren, werd 's avonds aan de steiger voor de Plaatwellerij in Velsen ge meerd, zodat de kinderen doodmoe en stof fig nog een lange afstand per voet naar huis hadden af te leggen. Overigens was de or ganisatie puik en de kinderen hebben een verrukkelijke dag gehad. Op Vrijdag 4 Juli zal de jaarlijkse sportdag worden gehouden voor verpleegden van' het Prov. Ziekenhuis Medemblik, Prov. Zieken huis bij Santpoort,. St. Willibrordusstichting te Heilo, Willem Arntzstichting te Den Dol- der en het Prov. Ziekenhuis Duinenbosch te Bakkum. Voor de morgenuren staan de voorwed strijden op het programma en om half twee beginnen de finales, als ook gezamenlijke uit voeringen en demonstraties van groepen uit de diverse inrichtingen. De sportdag zal wor den gehouden in de omgeving van het Pro vinciaal Ziekenhuis Duinenbosch te Bakkum. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur in één speciale voorstelling INGRID BERGMAN Joseph Cotten - Michael Wilding in HET DODENMASKER in technicolor! (Under Capricorn) In deze film toont INGRID BERGMAN door welke diepten.... en hoogten een vrouw als zij kan gaan. Toegang 18 jaar. „Roodvinzalm" garant voor de „bak" in de C.O.L.-school De Castricumse aquarium-terrarium- houdersvereniging „Roodvinzalm" organi seerde Dinsdagavond een bijeenkomst, die een enigszins feestelijk karakter droeg. Hier werden de resultaten van de huis keuring bekend gemaakt. De jury bestaan de uit de heren C. Bennes en L. Ekkes heeft bergen werk verzet om de prijswin naars uit een totaal van 35 inzenders aan te wijzen. Bij de keuring werd hoofdzake lijk gelet op de in de bak aanwezige hoe veelheid vis, de temperatuur, voeding en onderhoud en de groei der planten. Kennis en uitrusting werd niet bij de puntentel ling in aanmerking genomen, daar de jury van mening was, dat dit afhankelijk kan zijn van de financiële draagkracht van het lid. De prijswinnaars zijn: Klasse A, bakken boven de 120 liter in houd: 1. G. Lute, 63 punten; 2. P. Vet, 61 punten; 3. J. Verkerk, 59 punten. Eervolle vermelding: G. van Dalen. Klasse B, bakken van 60120 liter: 1. J. Pepping (Beverwijk) 69 punten; 2. J. van Essen, 55 punten; 3. C. Marjot, 51 pun ten. Eervolle vermelding: J. S. van Hens- bergen. Klasse C, bakken van 160 liter: 1. N. P. van Brakel, 58 punten; 2. J. C. Dinger- dis, 57 punten; 3. L. Eggers, 57 punten. Eer- vólle vermelding: B. Wouters. De prijzen bestaande uit boeken, aqua riumbenodigdheden en sigaren werden uit gereikt door de voorzitter de heer J. S. van Hensbergen, waarbij tevens een diploma werd overhandigd. De secretaris de heer J. van Pelt maakte bekend dat de bak van de hèer G. Lute in aanmerking komt voor dë eerstdaags te houden landelijke keuring. Tevens vernamen de leden dat de vereni ging het initiatief heeft genomen het aqua rium van de C.O.L. school op te knappen. De heer J. Duke heeft op zich genomen de bak te verzorgen. Tot slot lieten de jury leden hun ervaringen bij de keuring nog eens de revue passeren, waarna men nog enige tijd gezellig bijeen bleef. De 20-jarige H. v. V. uit IJmuiden-Oost zwom gisteravond omstreeks kwart over acht in het Toeleidingskanaal ten Oosten van de middensluis in IJmuiden. Hij zwom in de-richting van een met vier koppen be mand vletje. Voor hij dit echter bereikt had, verdween hij door onbekende oorzaak in de diepte. Twee van de knapen in het vletje, de zes tienjarige A. S. en de even oude M. S. uit IJmuiden slaagden er in hem, zij het be wusteloos op het droge te krijgen. De heer A. P. Bakker heeft door middel van kunst matige ademhaling en een zuurstofappa raat de patiënt bijgebracht en hem naar huis vervoerd. Van V. bleek asthma-patiënt te zijn. Het Nederlandse vrachtschip „Klipfon tein" is Dinsdagochtend, van Kaapstad komend, met broei in een van zijn ruimen de haven van Santa Cruz binnengevaren. Daar werd onmiddellijk begonnen met het uitladen van een deel der bedreigde goe deren, waaronder balen wol. Later slaagde men erin de broei te be dwingen en heeft de „Klipfontein" met enige vertraging de reis vervolgd. Het vrachtschip was 19 Juni uit Kaap stad vertrokken met bestemming Neder land. In Teneriffe is een nauwkeurig on derzoek ingesteld. Omtrent de omvang van do schade kon nog niets worden medege deeld. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Q. J. Stengs—Bleijendaal, z., Kerkweg 29, Heemskerk: J. Gerritsma—de Vries, d.. Bonekampstraat 3. IJmuiden-O.; M. NieuwenhoffKrijnen. z., Parallelstraat 1, Velsen-N.: F. KappertLeutscher, z., Melk- iaan 18, Velsen-N.: M. Rosenbaum—Engel. z„ Surinamestraat 28. Santpoort: A. M. Groot -.van Veen, z.. Stratingplantsoen 69. Velsen- Noord; M. J. BangaJellesma, d.. Schelde- straat 156. IJmuiden; F. Dekker—Overstee gen, d., Vechtstraat 143, IJmuiden; M. M. Vessies—de Wildt, z., Wijkerstraat 554, IJmui- den-O.; M. BrandsDienaar, z., Kerkweg 18. Santpoort; Z. KruiningGiesselbach, z., Bloemendaalsestraatweg 131, Santpoort. OVERLEDEN: H. Stertefeld, 70 j., echtge noot van T. Scheltens, Kerkerinklaan 30. Santpoort. Woensdag 2 Juli Raadhuis: Van 14 tot 15 uur spreekuur wethouder van Onderwijs. Thalia, 20 uur: „De Maniak". Rex, 20 uur: „Paniek op straat". Donderdag 3 Juli Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling van „Het Dodenmasker". Rex, 20 uur: „Paniek op straat". Op 1 September zal te Vlissingen aan de Boulevard het nieuwe gebouw van de De Ruyterschooi met afdelingen voor opleiding van stuurlieden, scheepswerktuigkundigen en middelbaar technici worden geopend. Bij het betreden van het nieuwe gebouw valt zowel in de vestibule als in de hal de ruime toepassing van glaswanden op, waardoor een overvloed van licht in het centrale ge deelte van de school binnendringt. Door deze ruime invoeging van glas zal het wel licht moeilijk zijn in de hal een wand te vinden voor het grote portretstuk van de Zeeuwse luitenant-admiraal-generaal Mi- chiel Adriaanszoon de Ruyter, naar wie de school is genoemd. In de hal zal in elk ge val een gedenkplaat worden aangebracht met de namen der oud-leerlingen, die hun leven voor het vaderland gaven. Naast het nieuwe schoolgebouw is nog een kleiner verrezen, dat bestemd is voor machinelaboratorium met demonstratie machines en materiaal-onderzoek. Met het in gebruik nemen van het nieuwe gebouw zal een eind gekomen zijn aan de moeilijk heden van huisvesting voor de „De Ruyter schooi", die reeds sinds de verwoesting van het oude gebouw voortduren. VISSERIJBERICHT URK Dinsdag werd door 103 vaartuigen aange voerd: 7523 pond kuilpaling, prijs f 0,89f 1 per pond; 1865 pond lijnaal, prijs f 1,15f 1.61 per pond; 51 pond snoekbaars, prijs f 0,87; 41 pond rode baars, prijs f 0,92 per pond en 504 bak nest, prijs f 2,92 per bak van 37 Va kg. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 1 op 2 Juli KW 3 60 k.; KW 151 30 k.; KW 6 32 k.; KW 167 21 k.; KW 14 3 k.; KW 22 8 k.; KW 23 4 k.; KW 45 30 k.; KW 73 34 k.; KW 127 20 k.: KW 138 23 k.; KW 70 13 k.; KW 147 6 k.; KW 124 65 k.; KW 47 3 k.; KW 129 18 k.; KW 54 4 k.; KW 161 5 k.; KW 86 4 k.; KW 168 3 k.; KW 83 60 k.; KW 170 7 k.; KW 29 7 k.; KW 32 62 k. nog 30 halen; KW 49 4 k.; KW 78 45 k.; KW 15 65 k.; KW 42 32 k.; KW 43 70 k.; KW 44 45 k.; KW 85 29 k.; KW 176 50 k.; KW 50 39 k.; KW 173 50 k.; IJM 74 4 k.; IJM 75 12 k.; SCH 36 12 k.; SCH 51 42 k. uit halve vleet; SCH 107 55 k. uit halve vleet; SCH 353 6 k. Geen vangst had KW 110. ADVERTENTIE Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten Onder leiding van de heer A. B. J. Prak ken kwamen de Provinciale Staten van Noordholland gisteren voor de eerste gewone zitting van 1952 bijeen. Wegens zijn benoeming tot geneesheer directeur van de psychiatrische inrichtin gen „Brinkgever" en „Sint Elizabeths Gast huis" te Deventer werd aan dr. H. Hirschfeld eervol ontslag verleend als eerste-genees- heer-directeur van het Provinciaal Zieken huis te Medemblik. De voorzitter sprak waarderende woor den over dr. Hirschfeld die zestien jaar de provincie gediend heeft. Op 24 Maart 1943 werd hij door de toenmalige commissaris der provincie ontslagen om i-edenen welke hem sieren als een goed vaderlander. Hij wilde niet samenwerken met de nationaal- socialistische commissie van bestuur. Ook weigerde hij mede te werken aan de be noeming van een nationaal socialistische hoofdvei-pleger. Na de bevrijding is hem rechtsherstel verleend en op 9 Mei 1945 trad hij weer in functie. De vergadering benoemde de heer Jac Groen (K.V.P.) tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten. Hij verwierf 53 stem men, de heer Harmsen (Comm.) 9 en de heer Vulik (K.V.P.) 1. BINNENLAND Op 5 Juli 7,al te 's Hertogenbosch een landelijke brandweerwedstrijd worden ge houden, waaraan door 19 korpsen uit de pro vincies Noord-Brabant, Noordholland, Utrecht, Gelderland en Overijsel zal worden deelgenomen. Leden van de personeelsvereniging van een groot Apeldoorns bedrijf werden bitter teleurgesteld, toen zij vernamen, dat het geld. dat zij voor hun jaarlijkse uitstapje hadden gespaard, een bedrag van f 1800 was ver dwenen. De penningmeester had het geld opgemaakt. De directie van het bedrijf heeft nu de kosten van het uitstapje voor haar rekening genomen. Op 8 Juli 7,al de heer A. Abas, onder directeur van de Amsterdamse Bank te Am sterdam veertig jaar in dienst zijn van deze instelling. De officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam heeft tegen de 37-jarige Eva J. D. van den B. uit Amsterdam, drie jaar gevangenisstraf geëist omdat zij op 1 April opzettelijk een scheut lysol had gedaan in een pannetje met pap, bestemd voor haar nauwelijks zes maanden oude baby. Zij ont kende haar daad niet, maar wist zich ter zitting er niets meer van te herinneren. Het kind heeft geen nadelige gevolgen van de pap ondervonden. De industriële ontwikkeling van Henge lo was zowel direct als indirect een gevolg van de oprichting op 1 Juli 1852 van de Koninklijke Weefgoederenfabriek C. T. Stork en Co., welk bedrijf Dinsdag een eeuw be stond. Het eeuwfeest zal Maandag 7 Juli worden gevierd. (Verbeterd bericht). Wegens de stijging, die het credit-saldo van 's rijks schatkist bij de Nederlandse Bank gedurende de laatste maanden in samenhang met de toeneming van de de viezenvoorraad heeft ondergaan, zal de agent van het ministerie van Financiën na 1 Juli voorlopig in beperkter mate dan voorheen schatkistpapier afgeven. Wanneer de vraag naar schatkistpapier groter mocht blijken te zijn dan het bedrag waartoe de agent van het ministerie van Financiën schatkistpapier beschikbaar stelt, zal de Nederlandse Bank zodanig papier afgeven uit de portefeuille, die zij verkre gen heeft op grond van de overeenkomst inzake de overgang op de staat van de in rijksmarken luidende bezittingen van de Nederlandse Bank. Na loting door het Centraal Stembureau zijn uit dertien candidaten verkozen ver klaard om zitting te nemen in de Tweede Kamer voor de P. v. d. A.: ir. S. A. Posthu mus, F. J. Goedhart, J. J. A. Berger, mr. Th. J. A. M. van Lier, mevrouw A. C. Ploeg Ploeg, en de heer C. Egas. Ir. S. A. Posthumus, F. J. Goedhart en mevrouw A. C. Ploeg-Ploeg hadden reeds zitting in de Tweede Kamer. De heer J. J. A. Berger is secretaris van het N.V.V. en lid van de Sociaal Economi sche Raad. Hij maakt deel uit van het be stuur van de Federatie voor Bedrijfsver enigingen. De heer C. Egas is landbouwkundig me dewerker van de „Dr. Wiardi Beekman Stichting". Mr. Th. J. A. M. van Lier is directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Nij megen en vice-voorzitter van de Katho lieke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid. Met, het geheimzinnige doosje in de hand stapte Rick naar huis. Hij was toch wel erg nieuwsgierig of dat rare tovenaartje de waarheid had gezegd. Als die pillen werkelijk de macht haddenje onzichtbaar te maken.ja, dan zou hij er zeker 'n hoop plezier mee kunnen hebben! Toen Rick dan ook thuis was, ging hij met het doosje stilletjes naar bovenzonder dat iemand hem had gezien. Er stond daar ergens op 'n kamertje een grote spiegel, en die moest hij hebben. Voorzichtig opende hij het doosje, pikte er een pilletje uit en slikte dat in. En toen keek hij in spanning naar zijn spiegelbeeld. Even dacht hij dat het maar gekheid was, want hij zag zichzelf nog zo duidelijk staan .maar even later. ja, dat was toch wel raar, toen was hij opeens zichzelf kwijt! hi de spiegel zag hij alleen nog maar zijn muts en zijn jasje en broek, maar anders niets meer. Hij was werkelijk onzichtbaar geworden! „Haha!", lachte Rick. „Nou kunnen we pret hebben! Wat zal ik Bunkie en Oepoetie laten schrikkenMaar eerst moet ik die kleren uittrekken, anders zien ze me toch!" Dus trok hij gauw zijn kleren uit. Aalsdijk, 30 van Hamburg. Ariadne, 30 van Patras te Catania. Averdijk. 29 v. New Orleans te Tampa. Allcaid. 1 Juli te Bahia. Alwaki, 30 v. New York n. Trinidad. Almdijk. 29 v. Mobile te Gulfport. Abbedijk, 30 300 m. ZW. Flores. Adinda, 30 200 m. O. Saigon. Agamemnon, 30 dwars Ouessant. Aiehiba, 30 330 m. N.NO. St. Vincent. Aldabi, 30 600 m. Z. Las Palmas. Aldegonda, 30 v. Haiphong n. Hongkong. Alnati, 30 560 m. Z. St. Vincent. Alphard, 30 170 m. O.NO. Bahla. Ampenan, 30 Str. Messina gepass. Amstelstad, 30 170 m. W. Sabang. Antonia, 1 Ie Port Swettenbam. Arkeldijk. 30 180 m. ZO. Kp. Sabie. Amsteldijk, 30 170 m. Z.ZO. Sable eil. Amstelpark. 30 630 m. W.t.N. Flores. Breda, 1 Juli te Port of Spain. Barendrecht, 1 Juli Socotra gepass. Bennekom, 30 v. Valparaiso n. Coquimbo. Baarn, 30 360 m. W.t.Z. Ouessant. Bontekoe, 30 v. Semarang n. Soerabaja. Boskoop. 30 250 m. W.NW. Flores. Caltex Delft. pass. 30 Gibraltar. Caltex Nederland, 30 180 m. O.ZO. Kreta. Caltex Leiden, 1 65 m. O. Kp. Passero. Cronenburgh, pass. 1 Juli Dover. Camphuys, 30 v. Soerabaja n. Semarang. Cistula, 27 v. Bahrein n. Singapore. Celebes, 30 v. Pondicherri n. Colombo. Ceronia, 1 van Singapore te Cochin. Cleodora. pass. 30 Str. Ormoez. Drente. 30 dwars Kp. Guardafui. Delft. 30 v. San Antonio n. Talcahuano. Dalerdiik, 30 v. Los Angeles. Dlemerdijk, 30 v. San Francisco n. Los Angeles Delfshaven. 30 1300 m. ZO. Barbados. Esso Den Haag, pass. 30 Mona eil. Ena. pass. 1 Juli Kp. Guardafui. Edam, 30 650 m. W. Scilly's. Enggano, pass. 30 Brothers. Eos, 30 v. Iskenderun n. Malta. Esso Amsterdam, 30 310 m. W.t.N. Flores. Fairsea. pass. 30 Brothers n. Aden. Friesland (KRL), 1 Juli v. Balikpapan te R'dam Farmsum. 30 570 m. N. Fayal. Groote Kerk. 30 v. Brisbane naar R'dam. Groote Beer, 30 v. New York n. R'dam. Gouwe. 1 13 u. v. Wasa te Velsen verwacht. Ganymedes. 29 170 m. O.NO. Abaco. Hercules, 30 v. Piraeus naar Izmir. Hera. 30 v. Pimentel n. Pto Chicama. Haarlem, 30 Oporto gepass. Helicon, 30 380 m. ZO. Bermuda. Hecuba, 2 te Philadelphia verwacht. Jagersfontein, 1 Juli v. Antw. te A'dam. Japara (KRL). 30 120 m. N.t.W. Abaca. Joh. v. Oldenbamevelt, 28 v. Sydney te Soe rabaja. Kieldrecht, 30 v. Marseille n. Le Havre. Kota Gede, 1 Juli te Djeddah. Kota Inten, 30 v. Belawan n. Aden. Karsik. 30 150 m. NO. Singapore. Loch Ryan, 30 v. Hamburg n. Vancouver. Leersum, 30 v. R'dam te Houston. Lissekerk. pass. 30 Kp. Mondego. Lindekerk, 27 te Bahrein. Laurenskerk. 30 nog «te Damman. Leopold'Skerk, 30 dwars Sukra baai. Loppersum, 1 van Bagnoli te Sfax. Melaskerk. 1 Juli dwars Balearen. Markelo, 29 v. La Laja n. R'dam. Muiderkerk. 1 Juli v. Beira n. Lorenzo Mar ques. Mentor, 1 Juli v. Amsterdam te Rotterdam. Mariekerk, 30 v. Tanga n. Zanzibar. Marken, 30 rede Calcutta. Macuba. 30 225 m. NW. Fimsterre. Malea. 30 220 m. N. Finisterre. Manoeran, 30 dwars Westp. Kreta. Marisa. 30 650 m. O.ZO. Torrestraat. Mataram, 30 430 m. W. Anderhalfgraadskanaal naar Port Said. Miniak. 30 v. Makassar naar Tarakan. Molenikerk. 30 200 m. ZW. Kp. Palmas. Nigerst.room. 4 te Le Havre verwacht. Noordwiik. 1 Juli te Casablanca. Nieuw Holland. 30 dwars Towns vil! e. Overiisel, pass. 1 Juli Perim. Oranjefontein. vertr. 9 Juli v. Durban n. East London. Ovula. 1 te Rasigharib. Prins Fred. Willem pass. 1 Juli Scilly's. Phrontis. 1 Juli Port Soedan verwacht. Poelau Laut. 30 v. Suez n. Port Said. ■Prins Willem II. 30 bii Portland. Panendrecht, 1 v. Mena el Ahmad! ten anker Swansea. Poseidon. 30 v. P'o Plata te New York. Pygmalion. 30 v. La Guaira n. Pto Cabello. Rijndam, 4 Juli Southamoton verwacht. Rossum. 30 van R'dam te Lissabon Rodas. 1 90 m. W. Lavela n. Curasao. Roebiah. 26 te New Orleans. Ruys. 27 te Kobe. Rotula. 30 280 m. NW. Flores. Stad Arnhem. 1 Juli v. R'dam n. Casablanca. Stad Schiedam, 1 Juli v. Vlaardingen n. Kir- kenaes. Salatiga. 30 v. Soerabaia n. Semarang. Sibaiak. 30 te Cristobal. Sliedrecht, 1 Juli te Oran. Stad Maastricht. 1 Juli v. R'dam te Savona. Salland. pass. 30 Abrolhos. Schiedi.ik, 1 Juli v. Golf v. Mexico te R'dam. Stad Leiden, pass. 30 St. Pierre Miquelon. Saidiia. 29 te Muntok. Sommelsdiik. pass. 1 Vlissingen n. Antw. Sibigo. 30 110 m. N.NO. Banka. Sigli. 30 Str. Soenda gepass. Sinabar.g. 30 v. Oieholeb en 2 Belawan verw. Slamat. 30 Minicoy gepass. Soestaiik. 30 790 m. O. Flores. Sommelsdiik, pass. 30 Beachyhead. Stad Breda. 30 400 m. N.NO. Bermuda. Stad Vlaardingen. pass. 30 Start Point. Stanvac D.iirak. 30 v. Palemtoang n. T.i. Uban. Sunetfa, 1 v. Shellbaven te R'dam verwaoh. Scberoendrecht. 30 v. Pto La Cruz n. Santos. Tiibant.iet. 30 v. Southampton n. Genua. Tiitiaiengka. 30 v. Singapore n. Miri. Tomori, 30 v. Priok naar Semarang. Talisse. 27 te Makassar. Telamon, 1 te New York. Tiberius. 30 Trinidad gepass. Tiipondok, 23 v. Kobe n. Nagoya. Tiisadane. 27 v. Durban n .Mombassa. Tabian, 30 250 m. N. Hora n. Beyroeb. Tankhaven III. 1 v. Saigon e Sungeigerong. Tifoa. 30 180 m. Z.t.W. Las Palmas. Uni, 26 v. New Orleans te Mobile. Veendam. 30 Scilly's gepass. Van Outhoorn, 1 te Belawan vemvacht. Waterman, 1 Juli 7 u. v R'dam te Halifax verwacht. Willem Ruvs, 30 v. m-i^k n. R'dsm. wnensdrecht. 1 v. Port Said te Barl. IJsel, pass. 30 Ouessant. Zeeland, 1 Juli te Priok. KLEINE VAART Att. 1 van Amsterdam te Wismar verwacht. Actinia, 30 van Shoreham te Huil. Brem. verm. 1 v. Leixoes n. Huil. Bab-T. 30 van Zaandam n. Goole. Barracuda. 30 v. Delfzijl te Goole. Birmingham. 29 v. Harlingen n. Goole. Cornelia b II, 1 v. Odense n. Stocka. Carpo, pass. 30 Lizard. Domburgh, 30 v. Casablanca te Duinkerken. Deneb, 29 v. Newburgh te Norwich. Doklaar., 30 v. Londen naar Boston. Duiveland. pass. 1 Brunsbüttel. Escaut, 30 van Le Havre. Elisabeth, 30 v. Kopenhagen n. Nykoping. Fedala, 28 v. Rouaan n. Casablanca. Frisia, 1 v. Stanlow n. R'dam. Fracika II, 1 dwars Ameland. Gaasterland, 30 v. Leith te Grangemouth. Goote, vertr. 2 v. R'dam n. Londen. Haskerland, 29 v. R'dam te Kingslyn. Hast III, pass. 30 Rouaan. Hast IV. 30 te Huil. Heemskerk, 30 v. Newcastle te Bandholm. Houtman, 30 v. Elsenore n. Hango. Java, 30 v. Midulesbro n. Helsinki. Jokurma, 30 v. Sanderled te Kragero. Garnalen niet gelukkig. Er was voor de vangst van vier garnalenschuiten Dins dag bij de handel totaal geen belangstel ling. De voor de export gezouten garnalen van de IJm. 202 kregen slechts 69 cent per kilo en van de overige driehonderd kilo werd de helft verkocht voor de binnen landse handel tegen de minimumprijs van 40 cent per kilo. De rest vond geen koop man en verdween in de vismeelfabriek. Jacoba maakt zich klaar. Er schijnen nu toch plannen te bestaan om de „Jacoba" (IJm. 21) voor de visserij in gereedheid te brengen. De rederij Weimar, die al drie trawlers in de vaart heeft, gaat het sohip hoogstwaarschijnlijk exploiteren. In De cember 1949 werden de „Jacoba" en de „Klaas Wijker" van de rederij „De Daad" stilgelegd. De trawlers „Bergen", Postboy, Mary, Viking Bank, Allan Water, Thorina en Tubantia liggen bovendien nog stil om allerlei redenen. Loom van de warmte. De zakkende markt van Maandag zette gisteren verder door: de handel, die weinig vraag uit het binnenland kreeg, was uiterst voorzichtig en kocht ondanks de soms verleidelijk lage noteringen mondjesmaat in. De tong bleef dank zij het geringe aanbod nog op de oude koers van Maandag, maar de schelvis en de kabeljauw en natuurlijk ook de wijting kregen het hard te verduren. De mooie regels kabeljauw konden met moeite 70 per kist boeken, net als de kisten grote kabeljauw, die amper 65 noteerden. Wij ting dreigde al bij de aanvang der afslag ten dode gedoemd te worden en inderdaad bij de laatste afslagen verdween heel wat in de fabriek. De partijen, die konden wor den verkocht, brachten niet meer dan 10 tot 12 op en de mooie braatschelvis no teerde nog bij uitzondering 22 per 50 kg. Niet voor de Norma. Door de slechte markt kon de „Norma Maria", die Dinsdag als enige trawler aan de afslag lag, met ruim 1000 kisten vis (waaronder een prach tige partij kabeljauw, niet meer besommen dan 14.200. Van de 12-daagse reis was het een zwaar besluit. De „Shamrock" besomde 4620 en de „Wiron" 7250 en werd daar mede de hoogste aanvoerder onder de kotters. Gevaarlijk druk. Voor vandaag ston den Dinsdagavond de volgende schepen ge boekt: Bloemendaal met 500 kisten ma kreel, 40 schelvis en piepers, en 50 diversen en Herman met 280 kisten schelvis en pie pers, 200 kabeljauw en gullen, 300 zwarte koolvis, 30 wijting, 150 makreel, 60 wolf, 30 heil en tarbot, en 60 kleine kistjes haring en verder nog de logger Janny met ruim 1000 kisten drijfnetharing. Verder werd een groot aantal kotters en kustloggers verwacht. In en uit. Dinsdag kwamen binnen de coaster ..Bill S." voor reparatie en de IJm. 226, 249, 262, 239, Urk 18, 36, 114, 90, 85; SWI 102; HD 47, 54; KW 227; EH 20 en de Sch. 92. Naar zee vertrokken de IJm. 239, 203, 206, 249, 23, 226, 10, 9; Urk 36, 85; Sch. 7; Katwijk 227, 289, 56, 77, 175; HD 47. Marktprijzen: heilbot 2.452.05; grv tong 2.602.41; grm. tong 1.511.43; kim. tong 1.711.56; kl. tong I 1.711.60; kl. tong II 1.22—1.15; tarbot I 1.32—0.98, alles per 1 kg. Tarbot II: 48—42, III; 41—39, IV: 4037; tongschar 46; gr. schol 4738; grm. schol 5542 kim. schol 4543; kl. schol I 47—26, kl. schol II 24—8, schar 10—8; v. haring 11; makreel 1812; gr. schelvis 27 19; grm. schelvis 2620; kim. schelvis 28 20; kl. schelvis I 2619; kl. schelvis II 20 8; wijting 168; gr. gul 2624; mid. gul 19.50—16; kl. gul 14—8; kl. haai 27—21; ham 60; kl. wolf 3630; poontjes 8, alles per 50 kg. Gr. kabeljauw 15660; gr. kool- vis zw. 3836; gr. wolf 7473, alles per 125 kg. Aanvoer: 55 k. tong en tarbot; 2 k. heilbot: 12 k. tongschar en sehartong; 115 k. schol; 32 k. schar; 18 k. haring; 65 k. makreel; 350 k. schelvis; 225 k. wijting; 440 k. kabeljauw en gul; 1 k. ham; 11 k. kl. haai; 16 k. wolf; 66 k. poon; 15 k. koolvis; 77 k. divresen. In totaal 1500 kisten. Joost, 29 Kiel gepass. n. Domsjo. Josef Swenden, 28 v. Goole te Kopenhagen. Kortenaer, 30 v. Hango 11. Bristol. Larix. 29 te Antwerpen van Zaandam. Lacra. 30 v. Middlesbro n. Helsinki. Leny, 30 v. Belfast r.aar Newport. Marne. 30 v. R'dam te Hamburg. Matthew, vertr. 1 v. Leixoes te Huil. Mirzam, pass. 30 Ouessant. Monica, 1 v. Ardrossan te Belfast. Midsland, 29 v. R'dam te Grangemouth. Mies. 30 v. Korsor n. Varkebeek. Noord, 30 v. Stanlow n. Billingnam. Netbi, 30 v. Goole te Aarhus. Noordland, 28 v. Grimsby te Gefle. Oleum, 1 v. Bristol te Blaye verwacht. Peter, 30 v. Requejada n. Antwerpen. Peter Swenden. 28 v. Sundsvail te Holmsund. Prinses Margriet, 28 v. Goole n. Skelleftea. Ponto. 28 v. Norrtaelje n. West Hartlepool. Rapid, 30 v. Rouaan v. Parijs 11. R'dam. Swallow, 30 v. La Pallice n. Nantes. Shamrock. 30 v. R'dam te Hamburg. Soemba, 1 v. Porto Vecchio n. Engelse O.kust Texel, 1 v. Hamburg n. Bremen. Tom van der Helde, 29 v. Marseille te Casa blanca. Ton, verm. 1 v. Duinkerken naar Gothenburg. Timor, 1 te Li bo urne. Toos, 1 v. Evendborg n. Kristiaansand. Tyro, 30 te Genua. Van Gelder, 30 v. Gddesund te Arendal. Vrede, 1 van Gent te Esbjerg. Walenburgh. 30 v. R'dam te Middlesbro Westlaan, vertr. 1 v. R'dam n. Hamburg. Westpolder, 29 v. Lissabon te Oporto. Wiebold Bohmer, pass. 1 Holtenau. Westland, 29 v. Norköping te Gefle. SLEEPVAART Ebro, 30 v. R'dam te Falmouth. Hudson, 30 v. Abidjan te Konaikry. Humber, 30 275 m. NO. Bermuda. Poolzee, 30 te Falmouth. Witte Zee. 30 v. Saigon te Bangkok. 16) Ik ben' een stiekeme vrouw, maar ik heb het niet gewild. Zou het niet het beste zijn, dat ik Ze huivert. Nee, dat kan ze niet. Het zou haar schuld maar verhogen. Ze heeft fouten gemaakt en zal er voor boeten. Zelfmoord zou een te makkelijke oplossing zijn. Ik denk er over, ook weer eens gauw naar huis te gaan, zegt ze rustig, 't Liefst voor Kerstmis nog. Moeder heeft Ingetje zo'n tijd niet gezien. Ja, je hebt gelijk. Hans knikt haar toe. Met Öud en Nieuw komt er niets van, dit jaar. Gaat Machteld naar huis? Dat zal wel. Ik heb er nog niet met haar over gesproken. 't Is wel sneu voor de oudelui, maar met die dagen ben ik toch het liefst in mijn eigen huis, zegt Hans, de huismus, nadenkend. Waarom vragen we ze eigen lijk niet hier? Als moeder dat wil! Ze zijn allebei net zo hokvast als jij. Plagerig kijkt ze hem aan. 't Is net een toneelstuk, dat we op voeren, zeggen haar hersenen. Straks gaat de deur open en dan komt de politie me halen. Waar haalt ze in 's hemelsnaam de kracht vandaan, zó comedie te spelen. Ze moet wel een door en door slechte vrouw zijn. Dat moet je doen, vervolgt Hans zijn gedachten hardop. Joke schrikt van zijn stem. Wanneer ga je dan? Spreek er met een over, of nog beter, breng ze mee. Va der heeft toch bijna Kerstvacantie. Als jij naar Groningen gaat, overmor gen. Dan neem ik de trein naar het Zui den. Wat een afstand tussen ons. Afstand, afstand, afstand! Met elke hartklop hoort ze het woord. Afstand Als het nog langer duurt, ga ik schreeu wen. Maar het harnas om haar heen is sterk. Ze schreeuwt niet en praat rustig door. Ze voelt zich een marionet. Iemand anders trekt aan de touwtjes. Nee, niet Anderson dit keer. Wie dan wel? Mach teld? Kind, wat zie je toch wit. Je bent natuurlijk vreselijk geschrokken. Ik had graag, dat je morgen even de dokter list komen. Beloof je het, Joke? Ja, zegt ze gehoorzaam, als reeds eerder op deze gedenkwaardige avond. Kerstmis, Oudejaar! Dan zit ze waar schijnlijk al in de gevangenis. Wat een triest feest voor Hans. Maar ze kan niet meer terug. Ze kan het niet uitstellen. Achter haar is een deur dichtgevallen. Als een slaapwandelaarster staat ze even later op en gaat, gewoontegetrouw, nog even naar het kind zien, voor ze naar bed gaat. Het is, alsof het nu al niet meer bij mij hoort, denkt ze. De pijn in haar groeit; het is, alsof iemand haar van binnen in stukken scheurt. Maar haar handen zijn kalm, als ze de weggeschopte dekens goed legt. Het ijzeren harnas houdt haar vast. Dag Pummeltje, zegt ze onhoorbaar, en ze glijdt als een schim de kamer uit. Heb je wel goed gezien?, vraagt Zomers. Hij loopt heen en weer in het stil le, halfdonkere atelier. Asoluut, zegt Mirjam. Ze zwijgen beiden. Mirjam huivert, maar het is niet van de kou in het onverwarmde atelier. Ook niet van de wind, die het grote raam doet rinkelen. Ik ken haar zuster veel te goed om mij te vergissen. Zomers blijft staan. Tja, zegt hij. Dan moet er toch einde lijk eens het mes in. Mirjam knikt. Het wordt te gek. 't Beroerde is, vervolgt Zomers, dat we eigenlijk niets weten. Houdt het ene nu met het andere verband? Wat bedoel je?, vraagt Mirjam, en trekt haar mantel wat dichter om zich heen. Die man, hoe heet hij ook weer, is dat degene, die Murphay zoekt, of is hij een bijkomstige toevalligheid? Ik weet het niet, Kees. Het is mij te verward. Murphay heeft geen enkele aan wijzing, dan dat die man in het gezelschap van de millionnair gesignaleerd is. Wat Machtelds zuster er nu weer bij moet? Zomers zuigt heftig aan zijn lege pijp. Ze hadden het Machteld moeten uit leggen, zegt hij. Of ze nu verliefd is op die vent, of niet. Dat was nu juist zo moeilijk, zegt Mirjam aarzelend. Fred vindt het eigenlijk niet prettig, dat wij ook op de hoogte zijn, al weten we het fijne van de zaak niet. Als Machteld iets zou laten merken, is alles verloren. Dan krijgt die man argwaan en al het werk is voor niets. Ja, alles goed en wel, maar het ge vaar, dat het kind loopt. Zomers heeft er geen vrede mee. Ach, dat lijkt erger dan het is. Die twee jongens zullen haar bewakemalsof ze van goud is. Nee, ik bedoel niet op deze tocht. Die is vrij onschuldig. Maar in het algemeen gesproken. En nu dit weer. Je bent er toch heus zeker van, dat het haar zuster was, vraagt hij voor de zoveelste keer. Helaas, maar al te zeker. Hemel, Kees, zoals dat kind er uit zag. Of ze zo onder de morphine vandaan kwam. Die kerel is een duivel. We moeten iets doen, maar wat? Kees Zomers begint weer te ijsberen. Er is maar één ding: wachten tot ze terug zijn, zegt Mirjam na een tijdlang zwijgen. Fred moet dan maar beslissen. Er glijdt even een glimlach over Zomers gezicht om het vertrouwen, dat Mirjam in Murphay heeft en de vanzelfsprekendheid, waarmee ze hem de beslissing laat. Maar direct er na staat zijn gezicht weer ernstig. In 's hemelsnaam, geeft hij toe, omdat hij geen andere uitweg ziet. Maar ik heb er geen vrede mee. HOOFDSTUK VII De kleine wagen snort genoeglijk over de stille, hobbelige wegen van het eiland Walcheren. Wat een vreselijk verlaten oord, bromt Cripps achter het stuur. Zijn al die huizen en boerderijen onbewoond? Oh nee. Machteld kruipt behaaglijk in een hoek van de wagen. Zij heeft een zeld zaam plezierig gevoel. Het is zo goed, weer eens thuis te zijn in een vertrouwde streek. Al blaast er een gure wind over de velden, al hangen er grote dreigende wolken boven het land, al is er dan geen levende ziel te bekennen. Kijk, kijk, een vrouw, zegt Murphay plotseling verrukt, als zag hij een voor wereldlijk monster. Een struise Zeeuwse, de armen en hals ondanks de Decemberkou onbedekt, komt uit een der boerderijen en wacht met over steken totdat de auto is gepasseerd. Er zijn hier dus toch mensen, zegt Michel tevreden. Machteld glimlacht. Ze hebben een ge zellige avond achter de rug in haar ouder lijk huis. Mocht dan de ontvangst ietwat gereserveerd zijn geweest, het is me ook wat, als je dochter ineens komt aanzetten met twee wildvreemde kerels toen zij eenmaal aan het praten raakten, was de vriendschap snel gesloten. Moeder zei nooit veel; die keek eerst de kat uit de boom. Maar vader, geïnspireerd door de belang stelling van de beide Amerikanen, was direct aan het vertellen geslagen over zijn geliefd Zeeland. Wonderlijk genoeg was het de stugge Cripps geweest met wie hij het beste kon opschieten. Misschien, omdat deze Hollands sprak en omdat dit wat meer vertrouwelijkheid schonk? Maar ook Cripps was op zijn best ge weest gisteravond. Volgens afspraak had den zij alleen maar verteld, dat er een re portage van de Hollandse kust gemaakt moest worden. Dat vonden zij beter, omdat vader en moeder in zulk een volmaakt rus tige sfeer leefden, waarin een jacht op smokkelaars zeker niet thuis hoorde. Ze zouden zich maar ongerust maken. En waarvoor? (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5