Pakistan won met 3-1 van versterkt Haags elftal Ferenc Fricsay leidde Concertgebouw-Orkest Amerikaanse luchtmacht bouwt automatische jager Parlementaire missie naar Nieuw-Guinea? Marshall-hulp vrij voor plan-Pomper Waren besluiten van de aandeelhouders nietig? Staatscrediet van f 2li millioen aan N.V. De Bary Holland Festival Toekomstige uitbreiding van Den Haag Beverwijk IJmuiden Santpoort Olympisch hockeyteam op Klein Zwitserland Komen koffiesmokkelaars binnenkort op de koffie? Amerikaanse duikboten voor Nederlandse marine Louis Vervoorn overleden Vele Kamerleden willen zich ter plaatse een oordeel vormen Haarlemse Damclub bestaat 45 jaar Zandvoort weer stapje nader tot bouw van nieuw hotel Tonijnen jager voor Nieuw-Guinea Slagerspatroons vergaderden Zaak-Van Herwaarden Bond van Christelijke Politieambtenaren Bakkerscongres in Dordrecht Rapport van werkcommissie Rijksdienst Nationale Plan Twee prinsessen zagen Amerikaans ballet Examens Maandag raadsvergadering op „Scheybeek" Diefstallen bij de Hoogovens D O 1\ ij thl;,\Ö JULI 1 3 5 1 De eerste wedstrijd, die het Olympisch hockeyteam van Pakistan in de reeks, van wedstrijden tegen sterke tegenstanders voor 't vertrek naar Helsinki heeft gespeeld, is een overwinning geworden. Een versterkt Haags elftal werd Woensdagavond op het veld van Klein Zwitserland met drie—een geslagen. Een verdiende zege, omdat de Pakistaners vrijwel over alle linies sterker waren en vooral ook omdat de achterhoede weinig kans liet aan de Nederlandse voorhoede om gevaarlijk te worden. Anjema kreeg het dan ook druk, maar de TOGO-doelman kweet zich op buitengewone wijze van zijn taak. Met hun prachtige loop techniek, waarbij zij door hun korte pasjes in staat waren zich ieder moment te herstel len en door hun zeer snelle reageren oefen den de spelers van Pakistan steeds meer druk uit op het Nederlandse doel. De schaarse Nederlandse uitvallen hadden te weinig stootkracht, doordat de verdedi ging van de Pakistaners zich steeds als een tang om de man met de bal sloot nog voor deze kon opereren. Bovendien kwam de middenlinie der Hagenaars niet meer over de middenlijn om de zo nodige steun te ver lenen. BURBANK (Reuter). De Amerikaanse luchtmacht heeft meegedeeld, dat een nieuwe straaljager de „Starfire", wordt gebouwd, die volgens de fabrikanten ge heel automatisch een vijandelijk toestel kan waarnemen, achtervolgen en beschie ten. Volgens de fabrikanten, de „Lockheed Aircraft Corporation", zijn de voornaamste taken van de vlieger en de radarbediener: het opstijgen, het vliegen van de „Starfire" naar een bepaald gebied, het op het juiste ogenblik inschakelen van de „electroni- sche bemanning", het gedurende de aanval afluisteren van de werking der apparaten voor besturing en afvuren der raketten en daarna het landen. De „Starfire" is niet uitgerust met ka nonnen, doch met 24 raketprojectielen, die in een ring rond de neus van het toestel zijn aangebracht. Ook aan de vleugels kunnen raketten worden meegevoerd. Een van de nieuwigheden van de ma chine is een electrische stuurautomaat, die het vliegtuig leidt door loopings, draaien de bewegingen om de lengte-as en andere gevechtsmanoeuvres, die met grote nauw keurigheid in onderdelen van secondes worden uitgevoerd. Het hart van dit nieuwe instrument is een kleine metalen doos, ongeveer zo groot als een draagbare radio, die drie gyroscopen bevat. Deze stuurautomaat zou ook geschikt zijn voor burgervliegtuigen en tevens de vlucht van geleide projectielen en vliegtuigen zonder piloot kunnen leiden. BONN (A.N.P.) Het rijk der koffie smokkelaars, die sedert jaren een zeer winstgevende handel over de Belgische en Nederlandse grens op Duitsland drijven, zal wellicht spoedig uit zijn. De financiële commissie van de West-Duitse Bondsdag heeft namelijk voorstellen in behandeling voor de drastische verlaging van het in voerrecht op koffie. In plaats van tien mark per kilo wil men in de toekomst slechts drie mark heffen. Dit zou de ge nadeslag betekenen voor de bloeiende zwarte markt in koffie, die thans nog jaar lijks veertig millioen kilo omzet. Evenveel als de legale markt. Hoewel koffie voor de Duitsers vroeger van de bon was dan voor Nederlanders, is de zwarte handel in West- Duitsland blijven tieren. Deze was name lijk door de ontduiking van het hoge in voerrecht in staat de „Bohnenkaffee" (nog steeds- het summum van genot voor de Duitser) aanzienlijk goedkoper te leveren dan de normale handel. WASHINGTON (A.F.P.). Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft Woensdag besloten een wetsontwerp, dat voorziet in het uitlenen van twee onderzee boten aan Nederland „op te schorten" tot het ogenblik waarop Nederland de bouw van de eerste onderzeeboot van een groep van vier, die thans op stapel staat, zal heb ben voltooid. Later is het Huis van Afgevaardigden echter van zijn besluit teruggekomen en heeft het het wetsontwerp ter tekening naar president Truman gezonden. Neder land zal dus toch twee gemoderniseerde onderzeeboten krijgen voor opleidingsdoel einden. Gfsteren is de acteur Louis Vervoorn in zijn woning te Rotterdam op 72-jarige leeftijd overleden. Na de toneelschool doorlopen te hebben kreeg hij in 1902 een engagement bij Van Lier. Later maakte hij onder de Van Eijs- dens deel uit van het toenmalige Rotter dams Toneel. Bekende rollen uit die tijd waren de man in „Monna Vanna" van Maeterlinck en de echtgenoot in „Nora" van Ibsen. Ook onder Henri Brondgeest en Marius Spree heeft hij gespeeld. In de jaren 1920 tot 1936 moest hij zich door ziekte gedwongen van de planken terug trekken, maar hoewel zijn gezichtsvermo gen zeer beperkt was geworden, ging hij later aan het toneel terug. Hij trad op bij „De Rotterdammers" en later bij het ge zelschap van Pierre Balledux. Na de oorlog kreeg hij een engagement bij het Rotter damse Toneel onder Ko Arnoldi, waar hij met veel succes de grootvader in „De op gaande zon" van Heijermans vertolkte. Een jaar geleden verergerde zijn gezondheids toestand echter dermate, dat hij het bed niet meer kon verlaten. In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de begrotingen van Nieuw Guinea over 1950, 1951 en 1952 en over een ontwerp tot credietverstrekking verklaren vele leden het zeer moeilijk te achten zich een oordeel te vormen over wat het belang van Nieuw Guinea aan voorzieningen op verschillend gebied eist, omdat zij uit eigen aanschouwing geen kennis dragen van land en volk. Zij achten het dan ook zeer gewenst, dat op korte termijn vanwege het parlement een bezoek aan dit gebied wordt gebracht, ten einde door bezoek en over leg ter plaatse, op bredere basis dan thans mogelijk is, inzicht in de noden en moge lijkheden te verkrijgen. Gaarne zouden zij de mening van de regering hierover ver nemen. Zeer vele andere leden sloten zich hierbij aan. Zij menen, dat met het zenden van een parlementaire missie het overleg tussen regering en Kamer over het beleid met betrekking tot Nieuw Guinea ten zeerste zal zijn gediend. Vele andere leden constateerden, dat men, door de begrotingen na, te gaan, enigermate in staat is zich een beeld te vormen van het bewind zoals dat over Nieuw Guinea is gevoerd. Hoewel zij de mening blijven toegedaan, dat dé uiteindelijke status van Nieuw Guinea door overieg met Indonesië of eventueel door besprekingen op internatio naal peil moeten worden beslist, erkenden zij, dat tot die beslissing een behoorlijk Nederlands bestuur gevoerd zal dienen te worden. De toelichtingen bij de begrotingen geven echter geen antwoord op de her haaldelijk geuite beschuldiging dat het be stuur over Nieuw Guinea in feite gevoerd zou worden door een groep ambtenaren uit de voormalige koloniale sfeer, niet ten bate van de oorspronkelijke bevolking, maar ten behoeve van een bestuursapparaat en van groepen Nederlanders en Indische Nederlanders. Hoewel deze leden van me ning waren, dat de kolonisatiepogingen met Indische Nederlanders voortdurend op mislukkingen zijn uitgelopen, meenden zij een streven naar dergelijke kolonisaties te blijven bespeuren. Zij steldien de vraag wat nu eigenlijk de bedoeling is: een rijp maken van de Papoea's voor zelfbestuur of het vormen van een Nederlandse (Indisch- Nederlandse) bovenlaag, die de Papoea's wil blijven dirigeren. Als men inderdaad de belangen der Papoea's vooropstelt, zal men, zo menen deze leden, moeten afzien van import op grote schaal van andere be volkingsgroepen. Een lid stelde de vraag hoe het staat met de kwestie van in beslag genomen wapen- zendingen uit de motorschepen „Talisse" en „Blitar". Het laatste, dat er over is ge hoord, is, dat de regering deze zaak aan hangig zou maken voor het Uniehof. Het lid vraagt of dit intussen is gebeurd. De Haarlemse Damclub hield een oude jaarsavond ter gelegenheid van haar 45- jarig bestaan. De heer D. Schrijnemaekers opende als voorzitter van de feestcommis sie de druk bezochte bijeenkomst. Hierna sprak de 1ste voorzitter, de heer J. H. Meure, de openingsrede uit. De captain van het hoofdklasse-team, de heer J. B. Sluiter Jr., bood namens de leden aan het bestuur tien nieuwe wedstrijd- klokken aan, terwijl „Treebeek" 's voor zitter, de heer Verkaart, een originele mijnlamp overhandigde. De voorzitter van het district Kennemerland van de Provin ciale Noordhollandse Dambond, de heer J. J. Warmerdam, bracht de felicitaties over van de bij dit district aangesloten vereni gingen onder aanbieding van bloemen. Hierna werden de clubkampioenen van de wedstrijden om de clubkampioenschap pen 1951/1952 der vereniging gehuldigd. De heer Sluiter mocht wederom de kam- pioensprijs hoofdklasse in ontvangst ne men, waarbij de 1ste voorzitter de span nende en sportieve strijd memoreerde. Voorts werden prijzen uitgereikt aan de heren G. Eising, J. Föhl, G. Schouten en I. Risseeuw. Voorts sprak de ere-voorzitter, de heer J. W. van Dartelen, de oudejaars avond rede uit, waarbij hij speciaal de verdiensten van het ere-lid, de heer J. van Looij memoreerde en verder hulde bracht aan allen, die medewerkten de Haarlemse Damclub tot vier maal toe het nationaal clubkampioenschap der hoofdklasse te doen behalen. Naar wij van Zandvoorts burgemeester, mr. H. M. van Fenema, vernemen, heeft hij bezoek gehad van dr. Groeneveld Meyer en diens secretaris, de heer Kuipers. Dr. Groeneveld Meyer, die verbonden is aan het Ministerie van Economische Za ken, is belast met de verdeling der Marshall-gelden, die beschikbaar zijn voor hötelbouw in Nederland. De heer Groene veld Meyer heeft de burgemeester mee gedeeld, dat er van zijn kant geen bezwaar tegen bestaat om de voor Zandvoort „be vroren" Marshall-hulp ten bedrage van twee ton uit de ijskast te halen en ter be schikking te stellen van de heer Pomper om er een hotel aan de Noordboulevard mee te bouwen. Deze mededeling volgt op het raads besluit om de heer Pomper de voor het plan nodige grond in erfpacht te geven. De heer Groeneveld Meyer zeide aan het nieuwe plan-Pomper alle mogelijke mede werking te zullen geven, een verzekering die door de burgemeester en de heer Pom per uiteraard zeer op prijs is gesteld. Zo is Zandvoort dus weer een stapje dichter bij de bouw van een nieuw hotel gekomen, dat het eerste gebouw zal moe ten worden van het grote amusements centrum, dat aan de kop van de Zeestraat is geprojecteerd. De heer Pomper gaat nu verder met de uitwerking van zijn plannen. Wanneer de grondmetingen gereed zullen zijn en de architecten hun plan klaar hebben, zal er een inschrijving plaats hebben. Op grond daarvan zal de heer Pomper kunnen be slissen of de bouwprijs en de overige fi- nancieringsvoorwaarden een rendabele exploitatie mogelijk zullen maken. Zo ja, dan hoopt hij in October met de bouw te beginnen en dan zal het hotel voor het volgend seizoen gereed moeten zijn. Het project voorziet in een hotel met dertig kamers, een restaurant, terrassen en een feestzaal. Woensdag heeft de tonijnen jager „Hol landia", een vijfentwintig meter lang scheepje van 80 ton, op de Nieuwe Water weg een proefvaart gemaakt. Het is be stemd voor het gouvernement van Nieuw Guinea. Aan boord bevonden zich tijdens de proefvaart onder meer de minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, ir. L. A. H. Peters en het hoofd der afdeling Nieuw Guinea van Minuor, de heer B. Kriiger. Met de „Hollandia" zal een proef wor den genomen om na te gaan, of de tonij nenvangst lonend kan geschieden. Als deze proef succes heeft, zullen meer derge lijke scheepjes worden gebouwd. Waarschijnlijk zal de „Hollandia" op eigen kracht naar Nieuw Guinea vertrek ken. Het vaartuig zal aanvankelijk uit sluitend worden gebruikt voor de exDeri- mentele vangst van tonijnen. Deze vissen komen daar in grote hoeveelheden voor. Tot nu toe wordt de vangst op vrij primi tieve wijze beoefend. Het product kan nog niet geconserveerd wordoen. Verloopt dit stadium der proefnemingen tot tevreden heid. dan bestaat de mogelijkheid dat er een fabriek wordt gebouwd, waar men de vissen kan inblikken, drogen of tot vis meel verwerken. In Amsterdam is een viskotter in aan bouw, welke eveneens gebruikt zal worden bij de proefnemingen voor de visserij. De tonijnjager heeft koelruimen, waarin plaats is voor 20 ton vis, en een reservoir voor aasvissen. Voor op het schip is een „hengelbalcon" en aan beide zijden kun nen eveneens houten balcons worden neer gelaten. Daarop kunnen inlandse vissers plaatsnemen om de tonijnen met een hengel te verschalken en binnenboord te halen. Getrainde vissers kunnen iedere minuut een vis bemachtigen. Men hoopt de „Hollandia" reeds in Oc tober bij de vangst te kunnen gebruiken. Te Utrecht heeft de Algemene Neder landse Slagershond zijn jaarvergadering gehouden onder leiding van de heer B. van der Eijk uit Dordrecht, die in zijn openings woord zei dat te weinig slagerspatroons zijn georganiseerd. Hij gaf een overzicht van hetgeen er bereikt is bij de voorberei ding v-n de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie en van de tot standkoming van een productschap voor vee en vlees. Bij de bestuursverkiezing werden de heren W. Onrust te Wormerveer, L. van Schie te Utrecht, H. Dubbelman te Lage Zwaluwe en D. Schop te Klaaswaal tot leden van het hoofdbestuur benoemd. Over de wenselijkheid en de mogelijkheid van een oudedagverzorging voor slagers patroons kon de vergadering nog geen me ning uitspreken. Een hiervoor ingestelde studiecommissie zal in de volgende ver gadering advies uitbrengen. Besloten werd aan de Federatie van Sla gerspatroons voor te stellen voorlichting aan het publiek te geven over vlees, dat, zo werd verklaard, moet worden beschouwd als een noodzakelijk deel van de mense lijke voeding en niet als een luxe artikel. Voor de Haarlemse rechtbank zijn gis teren de pleidooien gehouden in een zaak, die een onderdeel vormt van de af faire-Van Herwaarden. Namens de heer Van Herwaarden was namelijk de eis in gediend om de besluiten van de vergade ring van aandeelhouders op 12 Mei ongel dig te verklaren. Op deze vergadering wer den de dir-ectie en de Raad van Beheer van Van Herwaardens Kalkzandsteenfabriek en N.V. geschorst. Men zal zich herinneren, dat de presi dent van de Haarlemse rechtbank indertijd in kort geding een uitspraak deed, die in hield, dat het de heer Van Herwaarden of een gemachtigde van hem verboden werd op de betreffende aandeelhoudersvergade ring hun stem uit te brengen. De aandelen van de heer Van Herwaarden waren na melijk in beslag genomen, wegens een be schuldiging van verduistering tegen hem. De heer Van Herwaarden ging van dit vonnis in beroep bij het Hof in Amster dam, dat het vonnis vernietigde en in zijn overwegingen deed uitkomen, dat naar zijn mening, de vergadering anti-statutair en dus niet rechtsgeldig was. Uiteraard beriep vanochtend mr. P. J. de Ruijter de Wildt, die voor de eiser op trad, zich vanochtend op dit arrest. Sterker nog, hij meende dat de nieuwe raad van beheer eigenlijk niet de N.V. vertegen woordigt en dat zijn tegenpleiter, mr. G. J. Scholte, dus feitelijk niet bevoegd zou zijn. Hij gaf daarna nog eens een overzicht van de ganse voor- en lijdensgeschiedenis en stelde daarbij, dat degenen, die later tegen Van Herwaardens beleid opponeerden, aanvankelijk hem prezen als een uitste kend directeur en zich ook accoord had den verklaard met Van Herwaardens fi nanciële manipulaties om de N.V. los te maken van een geldschieter. Van mislei ding kan geen sprake zijn en ook niet van het stellen van een voldongen feit. Pas toen de heer Van Herwaarden overwoog naar Afrika te vertrekken en de minder heidsgroep van aandeelhouders voor haar bezit begon te vrezen kwam het conflict. Mr. J. Scholte, die via de nieuwe Raad van Beheer de gedaagde N.V. vertegen woordigde, maakte het kort. Hij merkte op, dat juridisch gezien het arrest van het Hof aan de zaak niets ver andert. Hij vond het vreemd, dat Van Her waarden eerst de N.V. dagvaardt en ver volgens laat zeggen, dat haar vertegen woordiging onbevoegd is. Naar zijn mening waren de financiële manipulaties van de heer Van Herwaarden schandelijk en bo vendien zou hij als directeur in Hillegom de Katwijkse Kalkzandsteenfabriek, waar van hij de enige aandeelhouder was, vele vette hapjes toegespeeld hebben. Geen wonder, dat een aantal aandeelhouders dus genoeg kreeg van deze practijken. Wat het strikt-juridische aangaat, meen de hij dat de vergadering wel degelijk sta tutair was. De statuten moeten namelijk stipt worden gevolgd en er mogen door een N.V. geen handigheidjes worden toegepast om een aandeelhouder in een geval als dit toch te laten stemmen. De uitspraak in deze zaak volgt op 29 Juli. De Bond van Christelijke Politieambte naren in Nederland ..heeft in Haarlem een tweedaags congres gehouden in het Con certgebouw. Het congres begon met een wijdingsdienst in de Grote Kerk; voorgan ger was ds. J. C. Maris, predikant der Christelijk Gereformeerde Kerk te Haar lem-Noord. De voorzitter, de heer J. A. van Netten te Utrecht, besprak in zijn openingswoord het probleem van de gemeenteclassificatie, de opleiding van geschoold lagere politie ambtenaren en het werven van nieuw per soneel. In het huishoudelijk gedeelte van de vergadering is in het bijzonder gesproken over een mogelijke wijziging van de pen sioenwet. Het eventueel pensionneren op vijfenvijftigjarige leeftijd laat te wensen over. Er kan willekeur ontstaan en het kan voorkomen, dat met verschillende ma ten gemeten wordt. Het hoofdbestuur zal aandacht aan deze kwestie blijven beste den. Des avonds is een feestelijke bijeenkomst gehouden, mede ter gelegenheid van het vijfendertigjarig bestaan der Haarlemse afdeling. De Haarlemse Politiekapel ver leende medwerking. De afdeling rechtspraak van de Raad voor het Rechtsherstel heeft de handel maatschappij H. Albert de Bary en Co. N.V. veroordeeld tot betaling van een bedrag van 21.500.000 aan de V.V.R.A. Naar aanleiding van deze uitspraak deelt de minister van Financiën ad interim mede, dat aangezien het overgrote deel van het aandelenkapitaal eigendom van de staat is, aan de N.V. van rijkswege een crediet wordt verstrekt van ten hoogste ƒ21.500.000 Deze credietverstrekking dient ertoe de N.V. De Bary in staat te stellen te voldoen aan haar verplichtingen uit hoofde van deze uitspraak. Het Concertgebouw-Orkest speelde Woens dagavond onder leiding van de Hongaarse dirigent Ferenc Fricsay in de Kurzaal te Scheveningen. Fricsay is een reus van een kerel, physiek en artistiek. Hij is er in een week tijds in geslaagd het Amsterdamse keurkorps volkomen naar zijn hand te zetten en de capaciteiten van het ensemble op zeer persoonlijke wijze uit te buiten. Dit moest wel zeer opvallen bij een overbe kend werk als de grote Symphonie in C van Schubert, die in een verrukkelijke in terpretatie, uiterst doorzichtig, zeer dyna misch, doch vooral heerlijk van roman tische tint aan het slot van de avond ten gehore werd gebracht. Er werd gespeeld alsof het een nieuw stuk gold en zo klonk het ook. Trouwens, voor de executanten zal er wel vrij veel nieuws in deze herschep ping zijn geweest. Ferenc Fricsay plaatste ook de „Dansen uit Galanta" van Kodaly op zijn program ma. Voor het Concertgebouw-Orkest is deze Hongaarse folkloristische danssuite evenmin een onbekend werk, maar nu de Amsterdamse musici het te realiseren kre gen onder de dwingende impulsen van een rasdirigent, die de felle rhythmen en de algemene karakteristiek ervan in het bloed heeft, moet het voor hen toch wel een ont dekking geweest zijn, wat een vuur, wat een gloed er uit deze partituur te slaan is. Men heeft het tamelijk omvangrijke stuk (dat gebouwd is op vijf oorspronkelijke dansliederen) gespeeld met een beheerst bravour, alsof het reeds de tiende en niet de eerste uitvoering onder de Hongaarse dirigent was. Het probleemloze, maar effectrijke stuk werd kon het anders op een frenetisch applaus onthaald. Ferenc Fricsay had, met de door Kodaly zo mees terlijk bewerkte boerenmuziek van zijn land, zijn slag thuis gehaald. En daarna werd de Strawinsky-reeks van het Holland Festival voortgezet met het „Capriccio" voor piano en orkest, met Mo nique Haas als soliste. Dit werk is vijf jaar jonger dan het pianoconcert met harmonie- Een botsing van twee racewagens tijdens de Peach Bowl Speedway-rennen te Atlanta in de Verenigde Staten. De bestuurders van beide ruagens kwamen er zonder ernstige verwondingen af. De Nederlandse Bakkersbond heeft te Dordrecht zijn jaarvergadering gehouden. De heer C. Koppert kantte zich in zijn ope ningsrede tegen het streven van de regering om de omzetbelasting in bepaalde artike len te verhogen. „Vrijwillig zullen wij dat nooit aanvaarden" zei de heer Koppert, die voorts opmerkte dat er in eigen kring ook gevaren dreigen, onder meer het cadeau stelsel. De werkcommissie voor het Westen des lands van de Rijksdienst voor het Nationale Plan heeft, voordat de eerder gereedge komen studie over het agglomeraat der IJmonden het licht zag, een interimrapport over de toekomstige groei van de Haagse agglomeratie (met Voorburg, Rijswijk,Was senaar en Leidsendam) doen verschijnen, dat thans aan de minister van Wederop bouw is aangeboden. De werkcommissie is tot de conclusie ge komen, dat- aan de groei van de Haagse agglomeratie paal en perk zal moeten wor den gesteld. Over het geheel genomen zal Den Haag met omgeving in 1971 een aan genaam oord kunnen zijn. In dat jaar zal het met de uitbreiding uit moeten zijn. De met groen omzoomde stadsagglomeratie zal dan maximaal 767.000 inwoners mogen tel len, voor wie het leven met voldoende woon-, arbeids- en recreatiemogelijkheden goed zal zijn. Gewaakt moet worden tegen verdere uitbreiding en groei tegen de „gla zen stad" van het Westland en tegen ver groeien met Delft. Naar oordeel van de commissie zal het stadsgebied een afgeslo ten geheel moeten vormen waarvan de tegenwoordige kern weer in het midden zal moeten liggen. De tuinbouw Ten aanzien van de tuinbouw is de com missie tot de conclusie gekomen, dat ver dere uitbreiding naar de Loosduinse kant niet mogelijk is. Het reeds door bebouwing ingesloten tuinderscomplex Leyenburg zal niet meer gehandhaafd kunnen worden. Van het gebied tussen Leyenburg en Loos duinen zal echter meer voor de tuinbouw behouden kunnen blijven, dan de bestaan de gemeente':jke plannen aangeven. Het hier ontworpen industrieterrein wil men verschuiven naar de „Kerketuinen" en pas aanleggen, wanneer het strikt noodzakelijk zal zijn, te beginnen in het „glasloze" Zuid- Westen. Behoud van het tuinbouwcomplex Waldeck blijkt niet meer mogelijk, gezien de reeds sedert tientallen jaren genomen stedebouwkundige maatregelen en gesloten contracten. De gemeente Den Haag is ech ter bereid 50 tot 60 hectare potentieel ge lijkwaardige grond, die thans onder Ocken- burg voor sportvelden is bestemd, aan de tuinbouw af te staan. De werkcommissie heeft berekend, dat in de agglomeratie, buiten wederopbouw en sanering gerekend, nog plaats is voor de bouw van 67.900 wo ningen. De prinsessen Beatrix en Irene hebben gisteravond, vergezeld door twee vrien dinnen en begeleid door enige hofdames, een bezoek gebracht aan de voorlaatste voorstelling door het New York City Bal let in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen in Den Haag, d'ie zij in haar ge heel bijwoonden. Uitgevoerd werden „Sere nade" op muziek van Tsjaikofski en de Symphonie in C van Bizet, beide in choreo grafische zetting van George Balanchine en het stemmige Lilac Garden" (Seringen- tuin) door Anthony Tudor op het „Poème" van Chausson. Voorts werd een pas-de- deux op muziek uit „Sylvia" van Delibes gedanst door Maria Tallchief en André Eglevsky. Toen de prinsessen om ongeveer elf uur het theater verlieten, werden zij door het publiek luide toegejuicht. Voor costumière zijn geslaagd de dames A. J. KuvenerMaerten; J. C. v. Meel Maerten te Haarlem en voor coupeuse mej. H. Groenveld te Nieuw Vennep. Aan de Universiteit te Amsterdam is gis teren geslaagd voor het doctoraal examen in de Engelse taal en letterkunde mejuffrouw L. B. de Winter te Heemstede. Aan de Hogere Hótelvakschool, Den Haag slaagde de heer G. Bonnema te Haarlem. orkest. Ondertussen had Strawinsky zich weer verzoend met de normale symphonie- begeleiding; de elementen kleur en expres sie waren weer in genade ontvangen, na de stugge afwijzing in het concert, dat in wezen een felle reactie tegen alle roman tiek betekende. Toen Strawinsky al veertig keer zijn staalharde concert als solist ver tolkt had, moet hij beslist tot de slotsom gekomen zijn dat het nu welletjes was en dat het wel zo aardig zou zijn weer eens een vriendelijk gezicht aan het publiek te tonen; hij hoefde daarom de tendenzen van de neo-klassieke stijl niet te verloochenen; Bach wist immers ook charmerend en zelfs gracieus te musiceren. En zo ontstond dan het Capriccio, een mengvorm waarin zowat van alles mogelijk is en waarin het element der verrassing een effectieve waarde heeft. Eigenlijk een prachtige opgave voor Stra winsky, vooral nu hij in een stemming was om geen enkel element te versmaden, zelfs niet het effect van een circusmuziek of een banale trompetmelodie, het summum ver tegenwoordigend van verwaterde sentimen tele romantiek. Strawinsky zou Strawinsky niet geweest zijn, indien hij deze opzet niet op een brillante wijze had volvoerd en rond de effectrijke klavierpartij niet een instru mentaal geheel geweven had, waarvan de orchestratie zingt en klinkt dat het een lieve lust is. De uitvoering onder Ferenc Fricsay was kapitaal. En Monique Haas handhaafde met haar interpretatie op schitterende wijze haar reputatie als vertolkster van modern werk. Tot slot klonk de Symphonie in C van Schubert; het leek wel of we even mochten luisteren aan de poort van het verloren, paradijs. JOS. DE KLERK De agenda voor de gemeenteraadsver gadering die Maandag 7 Juli op „Schey beek" zal worden gehouden, ziet er als volgt uit: Voorstel tot vaststelling van een Uitkeringsverordening; voorstel tot het aan gaan van een geldlening; voorstel tot overdracht van grond: a. aan het bestuur van de Duinwijkschool ten behoeve van de uitbreiding van die school; b. aan het R.K. Parochiaal Kerkbestuur van O.L.V. van Goeden Raad voor de stichting van een lagere school aan de Kuikensweg; mede delingen en ingekomen stukken. Onderhandse geldlening van 792.000 Van de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten, te 's^Gravenhage, ontvingen B. en W. van Beverwijk een aanbieding tot het aangaan van een onderhandse geldle ning ad f 792.000.voor de financiering van de twee thans-in aanbouw zijnde wo ningcomplexen bij de Laan van Kanaan. De voorwaarden, welke worden gesteld, zijn, in hoofdzaak: koers 100 looptijd 25 jaren; rente 4 per jaar; aflossing: 22 annuïteiten ad f 36.867.76, op 1 October 1974 een extra-aflossing ad fo 473.639,27, daarna 3 annuïteiten ad f 50.697.47. Aangezien deze voorwaarden, naar de mening van het college, aannemelijk zijn, stelt het de raad voor, de aanbieding te aanvaarden. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaken tegen twee arbeiders van de Hoogovens en twee opkopers uit Alkmaar, verdacht van dief stal of heling van loden voorwerpen, af komstig van de Hoogovens. De chauffeur P. A. A. werd wegens diefstal veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf maanden, waarvan een voorwaardelijk, zijn collega S. N. B. tot acht maanden, eveneens wegens diefstal, waarvan drie voorwaardelijk, P. D. H. tot vier maanden en J. T. tot vijf maanden. Laatstgenoemden hadden zich te verantwoorden wegens heling. Jongen onder autobus - slechts licht gewond Op het Sluisplein te IJmuiden gebeurde gisteren een ongeval, dat bijzonder goed afliep. Een zevenjarig jongetje speelde met een bal, liet de bal glippen en holde er zonder uit te kijken achteraan, pardoes onder een rijdende autobus. De chauffeur gooide het stuur om en remde krachtig, maar het kind schoof onder de hele bus door, zodat men het ergste vreesde. Won der boven wonder had de knaap alleen maar een wondje aan het achterhoofd van dit hachelijk avontuur overgehouden. Jongen liep brandwonden op op de „Martenshoek" Een opvarende van de IJmuidense logger „Martenshoek" (IJM. 283), de 15-jarige J. W. Martenshoek, heeft gistermiddag tijdens werk in de kombuis de kokende inhoud van een pan bakolie over zich heen gekre gen. De jongen liep brandwonden in de tweede graad aan de rechterarm en de pols op en werd door de heer A. P. Bakker verbonden. De Velsense recherche greep twee kruimeldieven Gisteren heeft de Velsense recherche een 21-jarige metselaar uit Haarlem aangehou den, die verdacht werd van diefstal van rubberslang van het bouwwerk aan de Rijnstraat, dat daar door de firma Van Putten wordt uitgevoerd. Tijdens het ver hoor heeft de man de diefstal bekend, maai bij is voorlopig op vrije voeten gesteld. Ongeveer te zelfder tijd arresteerde de recherche, nadat de terreinbewaking hem had aangehouden, een Leidse electrotech- nicus, die aan de nieuwbouw van de „Breedband N.V." werkt. Hij bekende een hoeveelheid van 15 kilo afvallood te heb ben ontvreemd. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: Hoop f27.000; Medan f12.800; Antje f 6450. Logger: KW 122 f 1560. Kotters: AP 17 f 1760; KW 46 f360; IJM 213 f430; IJM 249 f100: IJM 226 f130; IJM 227 f550; TX 33 f2180; SCH 18 f 1320. Geslaagd Voor het mode-vakdiploma slaagde tij dens de examens te Utrecht mej. H. Brits uit Santpoort, die thans de bevoegdheid heeft zelf les te geven.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3