«s Gerard van Praag Vijftig jaar Ver horst werd een feest van vele vrienden Agenda voor Beverwijk m ■Clowntje Rick Machteld Wisse, fotografe Santpoort-dorp Castricum Bi] 1 flessen Aardbeienmarkt Beverwijk Aardbeienprijs dalend Hoogoven-harrnor>'~ trok veel bekijks Ronde van Castricum op 27 Juli Ongeluk in verwaarloosde speeltuin mm Voor de km deren Scheepvaart Prinses Marijkeschool Examens FEUILLETON (De misdaad op het eiland) door Else Hofker DONDERDAG 3 JULI 19 52 In Terpsichore is gistermiddag- de recep tie gehouden ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan der firma Joh. Verhorst te Beverwijk en een overweldigend aantal belangstellenden en connecties van de heer Verhorst heeft daar van de gelegenheid gebruik gemaakt de jubilaris en diens huis genoten hun gelukwensen over te brengen. Namens de gemeenteraad sprak burge meester mr. H. J. J. Scholtens warme woorden van waardering voor de firmant, die, in de voetsporen van zijn vader, de zaak tot de omvang van thans heeft weten uit te breiden en daarbij aan het culturele leven zijn aandeel nog heeft kunnen leve ren ook. Het aantal bloemstukken, dat de heer Verhorst kreeg aangeboden, was zo groot, dat de zaak ze niet meer kon bergen; de vestibule en de stenen trap voor Terpsi chore, waar de overige bloemwerken een plaats hadden gekregen, werden tenslotte een ware bloemenexpositie. Ook het Delfts-blauw tableau, dat de heer Verhorst 's morgens van het personeel aan geboden had gekregen, stond in de zaal ten toongesteld. De heer C. J. Verhorst zei, ont roerd te zijn door zoveel blijken van be langstelling, maar nooit geweten te hebben, zoveel connecties te bezitten. Ook de heer C. Joor uit Wijk aan Zee. de allereerste klant van de firma van vijftig jaar geleden, bevond zich onder de gasten. Nadat men 's avonds in Terpsichore had gedineerd, kwam om zeven uur de Bever- wijkse Harmoniekapel, om haar voorzitter een muzikale hulde te brengen, voor wat hij in de afgelopen jaren heeft gedaan voor zijn gezin, bedrijf en de harmonie. In de prachtig geoutilleerde fabriekshal van de machinefabriek Johan Verhorst en Zonen aan de Wijkermeerweg is gister morgen de directeur gehuldigd door het voltallige personeel ter gelegenheid van het gouden jubileum van het „familiebe drijf". Aan de zijde van zijn echtgenote, die een pracht bouquet anjers kreeg aange boden, wandelde de heer Verhorst om half elf langs een haag van personeelsleden naar een podium. De heer J. Bruins, bedrijfs leider van de firma, sprak een kort wel komstwoord, waarin hij ondermeer vast stelde, dat de houding van directie ten op zichte van het personeel al die jaren voor- Woensdag was de aanvoer op de aard- beienmarkt iets minder dan de dag er voor. Ook de prijzen waren lager. Voor de Moulin Rouge van eerste kwaliteit werd er 1.80 2.60 per slof betaald, een extra mooi par tijtje kwam tot 3.20 per slof. Zonder dop stond de prijs nogal vast, want ook nu weer werd,er van 1.702 per slof betaald, terwijl een enkele vracht Amazone's het tot 2.60 per slof brachten. Doosjes noteerden van 2369 cent per stuk. Verkoop van grond voor de aanleg van een voetpad. In het belang van een goedé verkaveling van het bouwterrein aan de Bosbeeklaan te Santpoort achten B. en W. van Velsen het gewenst, het voetpad te verleggen. De door het eerste pad in beslag geno men (en de daarbij aansluitende) grond, welke zich uitstrekt tot het aan te leggen pad, zal krachtens de wet op de materiële oorlogsschade worden toegewezen aan de heer L. Bangma te Heemstede. De verleg ging van het voetpad is dus mede in diens belang zeggen B. en W. De betrokkene heeft zich bereid verklaard, de grond, ter oppervlakte van ongeveer 85 m2 van de gemeente te kopen voor een prijs, berekend naar 3.per m2. Deze grond is voor de gemeente niet exploitabel en het aanleggen en onderhouden daarvan als plantsoen ver dient geen aanbeveling. OUDSTE LOODS TE VLISSINGEN NAM AFSCHEID Het Nederlands Loodswezen te Vlis- singen heeft afscheid genomen van zijn oudste loods, de heer C. L. van Oppen, die 39 dienstjaren heeft. Tijdens de bijeen komst ten kantore van het loodswezen merkte de directeur van het Loodswezen te Vlissingen, de kapitein-ter-zee F. J. E. Krips, op dat het weinig voorkomt, dat een loods tot zijn 65ste jaar in dienst blijft. De heer Van Oppen werd onderscheiden met de eremedaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Donderdag 3 Juli Bioscopen: Geen voorstellingen. Vrydag 4 Juli Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Tarzan en de slavin". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Circus Arena". W. B. Theater, 3 uur: „Dossier Tokio 212". beeldig is geweest. Waar de volgende spreker, de heer J. Schouten, op voort borduurde, doormiddel van een gedicht, dat een prachtig Delfts tegelplateau bege leidde, een geschenk van het personeel. Na een speech van de heer W. v. Wave- ren kwam de directeur zelf als spreker achter de catheder. Ook hij moest memo reren de gezonde samenwerking in de af gelopen halve eeuw om tot slot allen har telijk te danken voor de welgemeende huldiging. Koude-wari7ite-koude drukt de kwaliteit De prijs van de aardbeien beweegt zich in dalende lijn. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in de slechtere kwaliteit: het product heeft van de snel wisselende temperatuur veel te lijden gehad. Per mand kregen de Kennemer tuinders Woensdag 2.tot 3.30 betaald. De groenten haal den de volgende noteringen: sla 3-15 was- peen 8, bospeen 8-11. bosuien 9.5, boskro- ten 8-10,5, doppers 24-40, capucijners 40- 66, aardaopelen 10.7013.20 per 100 kilo. drielingen 11.10 oer 100 kilo. peulen 20-53, tuinbonen 18-23, bliserwten 36, stamsniibonen 64, snijbonen 1.05, dubbele bonen 88-95.- Voorafgegaan door tamboermaitre T. v. d. Braak, heeft het Hoogoven tamboers- en bazuincorps Woensdagavond een muzikale ronde door Castricum en Bakkum gemaakt. Het corps heeft hier een uitstekende indruk gevestigd, niet alleen door de sierlijke uniformering, maar vooral door de wijze waarop dit corps optreedt. De traditionele „Ronde van Castricum" zal dit jaar gehouden worden op Zondag 27 Juli, als de renners strijd gaan leveren om de „Grote prijs van de V.V.V.". De or ganisatie is in handen van de Zaanse Wie lerclub „D.T.S.". Tot de deelnemers be hoort onder meer de Beverwijker Ton Hof land. Hofland was indertijd een der beste ama teurs van Noordholland. In 1950 maakte de dienstplicht een onverwacht einde aan zijn carrière, maar thans is de Beverwijker weer druk aan het trainen geslagen. Zijn broer Jan Hofland heeft de laatste tijd eveneens meermalen van zich doen spre ken. Raad komt kijken als de brigade oefent De Castricumse reddingsbrigade „De Strandlopers" houdt Zaterdagmiddag een grootscheepse oefening in het redden van drenkelingen. De voltallige gemeenteraad van Castricum zal bij deze oefening tegen woordig zijn. Aan die leden die met goed gevolg de cursus in het reddend zwemmen hebben gevolgd zal burgemeester C. F. Smeets in het strandhuis het diploma uit reiken. De miserabele toestand, waarin de speel tuin aan de Tetburgstraat te Castricum de laatste tijd verkeert, is de 5-jarige Dick Berlee noodlottig geworden. Bij het spelen op het ijzeren geraamte van de draaimolen, is de jongen met zijn rechterbeen bekneld geraakt, wat een diepe wonde ten gevolge had. De arts H. J. van Nievelt, die spoedig aanwezig was, heeft de wond op 12 plaatsen moeten hechten. Tuinconcert van DIU Hot fanfarecorps D.I.U. geeft Zondag 13 Juli een concert voor zijn donateurs in de muziektent op het terrein van het Provin ciaal Ziekenhuis Duinenbosch.Wegens ziek te van de dirigent, de heer T. de Vries, staat D.I.U. thans onder leiding van de heer A. N. v. d. Berg uit Zaandam. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 2 op 3 Juli KW 14 64 k. nog 32 halen: KW 23 60 k.; KW 176 75 k. nog 30 halen; KW 73 50 k.: KW 45 90 k.; KW 137 7 k.: KW 147 64 k. nog 30 halen; KW 54 45 k.; KW 127 70 k.; KW 86 50 k.; KW 22 100 k.; KW 83 57 k.; KW 175 2 k.; KW 38 35 k.; KW 129 39 k.; KW 18 40 k.; KW 124 30 k.; KW 29 45 k.; KW 32 65 k. nog 30 halen; KW 49 70 k.; KW 161 34 k.; KW 78 90 k.; KW 170 80 k.; KW 15 85 k;. KW 42 75 k. nog 30 halen; KW 43 65 k.; KW 168 75 k.; KW 44 57 k. nog 15 halen: KW 50 65 k.; KW 167 36 k.: KW 151 5 k.; KW 85 6 k.; IJM 74 20 k. nog 32 halen: IJM 75 80 k. nog 36 halen; SCH 36 60 k. nog 35 halen; SCH 51 70 k. nog 40 halen; SCH 107 60 k. uit halve vleet; SCH 353 50 k. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 10 kantjes. Scheveningen 34 kantjes. Katwijk: 55 kantjes. ADVERTENTIE Vraag Uw winkelier! wiS til x\ l"" A. 6 X-, y uu y Noutoen begon het lieve leven. Bunkie zat heel rustig te lezen en hij wist niet, wat hem voor wonderlijks boven het hoofd hing. Juist wou hij een nieuw blaadje omslaan, toen hij opeens een klap op het boek voelde en iemand hoorde lachen, vlak bij zijn oor. „Hé, zeg.... doe niet zo flauw!", zei Bunkie, en hij keek op. Maar toen bleven de woorden hem in zijn keel steken, want er was niemand in de kamer te zien! „Wat gek!", mompelde Bunkie verbaasd. „Ik meende toch, dat er iemand naast me was!" „Ik ben er ook, maar je ziet me lekker niet!", lachte een hoge piepstem; en Bunkie voelde, dat hij aan zijn oor getrokken werd. Nu begreep hij er helemaal niets meer van. Verschrikt sprong hij van zijn stoel op en keek rond. Maar de kamer was leeg! Bunkie stond verbouwereerd rond te staren; hij snapte niets van dit vreemde geval. „Hahahaha!"klonk het lachen weer door de kamer. „Hahahaha! Pak me eens, als je kunt, Bunkie!" Bunkie viel bijna achterover van de schrik, maar hij bleef stokstijf staan. En toen zag hij, hoe de stoel, waarop hij had zitten lezen, opeens de kamer rond zweefde. BINNENLAND Sinds 30 Juni wordt te Voorburg ver mist de 22-jarige Roelofje Groote. Zij heeft die dag om halfzeven 's morgens haar be trekking verlaten met medeneming van haar fiets. Hieraan is een label bevestigd met haar naam en het adres Kerklaan 40 te Rijswijk. Een ongeluk wordt gevreesd. Bij notariële acte is dezer dagen opge richt de stichting Orde van Practiserende Graphologen. Het doel der stichting is het behartigen van de materiële en ideële be langen van Nederlandse practiserende gra phologen, waaronder ook zij zijn te verstaan, die de graphologie als nevenberoep uit oefenen. Een negentienjarig Haags meisje dat al twee maanden vermist was, is aangetrof fen in een zomerhuisje in Ede, waar zij de gast was van de familie van een vriend. De vriend, zijn ouders, zijn broer en zijn schoonzuster hebben er steeds toe meege werkt het meisje aan het ouderlijk gezag te ontrekken. Zij zullen zich moeten verant woorden wegens het onttrekken van een minderjarige aan het wettig over haar ge stelde gezag en het belemmeren van het politie-onderzoek. De vriend zal wegens schaking terecht moeten staan. Ten Oosten van Lemmer is men bezig over een lengte van 3 a 400 meter de stenen glooiing van de zeedijk langs het IJselmeer af te breken. De zware keistenen worden met een hijskraan uit de grond getrokken. Som mige gedeelten zitten zo vast, dat men springstoffen gebruiken moet om de gewel dige stenen los te krijgen. De stenen worden gebruikt bij het onderhouden van de af sluitdijk. De chef van de Luchtmachtstaf is aan gewezen als commanderend generaal in de zin van artikel 243 van de rechtspleging bij de Landmacht en van artikel 2 van het Or- ganisatiebesluit Rechtspleging te Velde 1944. Dit houdt in, dat hij thans de bevoegdheid heeft een luchtmachtkrijgsraad te benoemen en militairen, die onder zijn bevelen staan, naar die krijgsraad te verwijzen. De chefs van de Generale Staf en van de Marinestaf bezitten deze bevoegdheid reeds. De Opsporingsdienst van P.T.T. heeft weer twee clandestiene zenders opgespoord en in beslag genomen. Op Zaterdag werd in Den Haag aan de Duinlaan de" clandestiene omroepzendef „Seinpost", die werkte op 40 meter, opgespoord en op Zondag in Stap horst de zender CPQ 08. werkende op 245 meter. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 22-jarige A. S. in Den Haag, en de 17- jarige J. B. en de 18-jarige B. B. in Stap horst. In de Staatscourant van 1 Juli is gepu bliceerd de door de minister van Financiën vastgestelde oorlogsschaderegeling verpleeg inrichtingen. Volgens deze regeling wordt aan verpleeginrichtingen, welke oorlogs schade hebben geleden, van rijkswege een bijdrage verleend ten bedrage van 65 van de goedgekeurde herbouw-, herstel-, of we- deraanschaffingskosten. Als de financiële positie van een inrichting naar het oordeel van de minister dit toelaat, kan de bijdrage op een lager bedrag worden vastgesteld. De Purmerendse pijprokersclub „De Gesellighe Dampkring", heeft besloten aan de algemene vergadering van de Internatio nale Bond van Pijprokersclubs het verzoek te richten het internationaal jaarcongres 1953 in Purmerend te houden. Tot heden zijn alle jaarcongressen in Amerika gehouden, maar de Purmerenders zijn van mening, dat het toenemend aantal clubs in Europa een congres in Nederland zeker rechtvaardigt. Nabij de oprit van de Waalbrug in Nij megen is een auto verongelukt en totaal vernield. De bestuurder van de wagen, die waarschijnlijk gewond werd, is uit de wrakstukken gekropen en spoorloos verdwe nen. De politie vermoedt,, dat men hier te maken heeft met een "autodief. Een garage houder uit Bussum heeft bij de politie na melijk aangifte gedaan, dat bij hem uit de garage een auto gestolen is van hetzelfde type als de verongelukte. De heer P. J. S. Serrarens, die sedert de oprichting van het Internationaal Christelijk Vakverbond in 1920 de functie van secreta ris-generaal heeft bekleed, zal on het elfde congres van het I.C.V., dat van 2 tot 5 Juli in Den Haag wordt gehouden, zijn mandaat neerleggen. Als zijn opvolger wordt onder meer de Belg August Vanistendael genoemd. De heer Vanistendael heeft de laatste vijf jaar de functie van plaatsvervangend secre taris-generaal vervuld. De hoer Serrarens zal adviseur blijven voor het Ï.3.V. Van 15 tot en mei 21 Juni zijn in Neder land 54 gevallen van kinderverlamming aan gegeven. Daarvan kwamen 24 gevallen voor in Limbrug, elf in de provincie Ncordbra- bant, zes in Noordholland, vier in Zuidhol land, drie in de provincie Utrecht, twee in Friesland, Gelderland en Zeeland. In Noord- hollland zijn twee gevallen aangegeven in Nieuwer-Amstel en in Beemster, Bussum, Haarlem en Haarlemmerliede en Spaarnwou- de telkens één geval. De Provinciale Staten van Zuidbolland hebben tot directeur-hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat benoemd ir. J. L. Klein, hoofdingenieur eerste klas bij deze dienst. De scheidende directeur-hoofd ingenieur ir. L. T. van der Wal, ontving de pas ingestelde provinciale onderscheiding, de „Gouden Lis". De Provinciale Staten van Zuidholland hebben besloten tot het verlenen van een onderscheidingsteken aan personen, die zich jegens de provinice bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. Dit onderscheidingsteken bestaat uit een draagspeld in de vorm van een lis, uitgevoerd in goud. Het draagt de naam „de gouden lis". VISSERIJBERICHT URK Woensdag werd door 150 vaartuigen aan gevoerd: 9253 pond kuilpaling, prijs f 0,83— f 0,90 per pond; 1087 pond lijnaal, prijs f 1,35 f 1,57 per pood; 37 pond snoekbaars, prijs f 0,90 per pond; 19 pond rode baars, prijs f 0,97 per pond en 670 bak nest, prijs f3,09 per bak van 371!; kg. ADVERTENTIE BE VA khaki lange broeken BE VA khakl korte broeken BEVA khaki kampeerhemden BE VA khaki jongenspakjes BEVA khaki jacks OOSTERDUINWEG TELEFOON 5501 Aagtekerk, 1 van Penang naar Colombo. Agamemnon, pass 1 Ouessant. Aldabi, 1 300 m. van Las Palmas. Alderamin, 2 van Norfolk te Hamburg. Ampenan, 1 te Port Said. Andijk, 1 van Galveston n. Havana. Arkeldijk, 1 te New York. Almd'ijik, 2 van Gulfport te New Orleans. Abbedijk, 1 720 m. W.ZW Flores. Alibireo, 1 270 m. NO. Rio Grande. Alehiba, 1 250 m. ZW. Palma. Aligenib, 1 40 m. ZO. KP. Morta Grande. Alimkerk, 1 190 m. ZO. Kp. Cambodia. Alnati, 1 120 m. N.NO. St. Paulsrock. Alpbard, 1 100 m. NO. Abrolhos. Alpherat, 1 350 m. O.t.N. Kp. Race. Amstelpark, 1 450 m. W.NW. Flores. Amstelvaart, 1 340 m. Kp. Race. ArmHila, 1 Str. Banka gepass. Arnedijk, 1 500 m. N.l.W. Flores. Almdijk, 2 van Gulfport t eNew Orleans. Aludra, 2 te Bahrein verwacht. Amsleldiep, 1 v. Baltimore n. Newport News. Amsteidijk, 1 300 m. ZO. Kp. Race. Bengkalis, 1 van Colombo naar Aden. Bali, 4 Belawan verwacht. Baarn. 1 dwars Scilly's. Bali, 1 150 m. O. Dondrahead. Bantam, pass. 1 Kp. Tenez. Batiela, 1 v. Priok n. T.i. Pandang. Boskoop, 1 240 m. N. Flores. Barendreoht, 2 250 m. O. Socotra. Blitar, 30 v. Kobe n. Hongkong. B lijdend ijk, 1 330 m. W. Lands End. Bonaire. 1 bij Barbados n. Paramaribo. Boissevain, 30 te Durban. Caltex Nederland, pass. 1 Gavdo eil. Celebes, 1 Juli ie Colombo. Cleodora, 2 van Mombassa te Bahrein. Congostroom, 1 van Takoradi n. Accra. Caltëx Leiden, pass. 2 Punt Kreta. Ceram,„l van Santander te Antwerpen. Caltex Pernis, 1 170 m. N.NO. Finisterre. Cory da. 1 750 m. O. Chaos Arch. Dalerdijk, 1 te San Francisco. Drente, pass. l Socotra n. Colombo. Dulvendrecht, 2 op rede Llveipool. Delfshaven, 1 990 m. ZO. Barbados. Enggano, 4 Aden verwacht. Edam, 30 650 m. W. Scilly's n. Antw. Eemdijk, 1 van Bremen naar Hamburg. Eendracht, 1 nog rede Istaniboel. Esso Amsterdam, 1 220 m. N.NW. Flores. Esso Den Haag, 1 350 m. NO. Mona eil. Tos, 1 dwars Cyprus n. Gibraltar. Kna, 2 70 m. Z. Ras Hafun. Eemdijk, 2 v. Bremen te Hamburg. Fairsea, 3 Aden verwacht. Garoet, 1 van New York n. Alexandrië. Gaasterland, pass. 2 Lissabon n. St. Vincent. Gooiland, 1 In baai v. Rio de Janeiro. Goidias, 3 Alexandrië verwacht. Ganymedes, pass. 1 Salvador Isl. Hestia, 2 te Rotterdam. Haarlem, l 230 m. ZW. Kp. St. Vincent. Helicon, 1 600 m. C.t.Z. Bermuda. Hecuba, 1 ISO m. O.t.Z. Kp. Hatteras. He ra, 1 v. Chicsmn n. Salavery. Ittersum, 1 840 m. O. Eello Isl. Joh. v. Oldenbarncvelt, 2 rede Sernarang. JaDara (KPM), 1 te Kohsicliang. Japara (KRL), 2 v. Baltimore te New Orleans verwacht. Klipfontein, 1 v. Teneriffe n. Southampton. Kota Gede, 1 van Djeddah n. Suez. Kalimantan, 1 len Oosthaven. Karossa, 2 te Sibolga verw. Karsik, pass. 2 Str. Karimata. Loosdrecht, 1 v. Madras n. Bombay. Laertes, 3 te Liverpool naar Amsterdam. Lisse'kerk, pass. 1 Gibraltar naar Port Said. Loenerkerk, 2 v. Cochin Ie Colombo. Lombok. 3 te Port Elizabeth verwacht. Leopoldskerk, pass. 1 Ras al Had'd. Loch Ryan, 1 te Bremen. Malea. pass. 1 Scilly's. Manoeran, 2 te Port Said. Mapia, 3 te Belawan naar Colombo. Mariekerk, 2 te Dar es Salaam. Meliskerk. l te Marseille. Mentor. 2 v. R'dam naar Algiers. Macoma. 1 920 m. Z.t.O. Yokohama. Maetsuycker, 1 in Str. Banka. Malvina. 1 260 -m. NO. Mirt. Marpessa, 2 v. Miri te Singapore. MSiaram, 1 750 m. ZO. Guard'afui. Musi, 2 v. Pa.kanbaru te Dj am bi verw. Maeuba, 1 500 m. NO. Azoren. Metula, 29 v. Brisbane te Pulo Sarnbu. Nieuw Amsterdam, 1 550 m. NO. Flores. Nieuw Holland, pass. 1 Kp. Townsend. Nigerstroom, 1 dwars Lissabon. Noordam, 1 van R'dam te New York. Oranjestad, 1 v. Aruba n. Pla Cardon. Orestes, 1 van R'dam te Antwerpen. Ootmarsum. 1 580 m. NO. Flores. Oberon, 1 v. Maracaibo n. Trujillo. Ondrna, 2 v. Suez n. Tripolis. Poelau Laut, 1 van Port Said n. Le Havre. Prins Fred. Willem, 2 te Le Havre. Prins Willem III, pass. 2 Kp. Race. Polyphemus, 1 van Amsterdam naar Londen. Prins Maurits, 2 v. Chicago te R'dam. Prins Willem II, 1 v. Montreal te Amsterdam Phrontis, 1 te Port Sudan. Paula, 1 210 m. Z.I.O. Bangkok. Polydorus, 1 v. Baltimore n. Galveston. Prins Willem V, pass. 1 Valleyfleld n. Toronto Pygmalion, 2 te Guanta. Rotti, I van Marseille. Rafaela, 1 van Cura&ao n. Singapore. Roepat, 1 rede Bitung. Rotula, l 290 m. N.t.o. Flores. Rijndam, 1 530 m. N.t.O. Flores. Rita, 1 dwars Golf de Dulce. Rodas, 2 te Curaqao verwacht. Roebiah, 2 v. New Orleans n. Newport News. Salatiga, 1 te Sernarang. Sibaiak. 1 in Panamakanaal. Sloterdijk, 2 te Belawan. Stad Lelden, pass. 1 Kp. Race. Straat Soenda. 2 te Rio de Janeiro. Starvac Benakat, 2 v. Sungelgerong n. Singapore Sa id ia. 1 nog te Muntok. Salland 1 180 m. ZO. Bahia. Saroena, 1 van Miri n. Singapore. Scherpendrecht, pass. 1 Trinidad. S'eb. 2 v. Tjilat.iap te Palembang. Sliedrecht. 1 v. Oran n. Port Said. Stad Haarlem. 3 v. Emden te Lulea verw. Stad Vlaardingen, pass 1 Plymouth. Straat Malakka, 2 te Adelaide. Tibia, 1 van R'dam naar Hamburg. Tjibadak, 2 v. Sydney naar Makassar. Tero. 1 te Rosa rio Tarakan, 2 te Belawan. Teucer, pass. I Minicoy n. Penang. Tjibantjet, pass. 1 Ouessant naar Genua. Tawali. 2 te Aden. Tjibantjet, pass. 2 Finisterre. Tabian, pass. 1 Sao Miguel. Ternate, 1 120 m. ZO. Minicoy. Themisto, 1 Scilly's gepass. Tiba, 1 dwars Kp. Blanco. Tjlkampek, 2 v. Singapore te Yokohama verw. Tjisadacve, 1 Mozambique gepass. Tiberius, 2 te Willemstad. Tjimenteng, 28 v. Singapore n. Port Elizabeth Tjipanas, 30 v. Kobe n. Nagoya. Triton, 2 v. New York te Curacao. Trompenberg 1 450 m. Z.t.W. Kp. Race. Veendam, 1 460 m. W.t.Z. Fastnet. Waterman. 1 van Rotterdam te Halifax. Weltevreden, 1 van Manilla. Willem Ruys, 1 van Singapore naar Belawan. Willemstad, 1 van Plymouth n. Antwerpen. Wieldrecht, l v. Brisbane n. Cairns. Zijpenberg, 2 v. Itajai te Rio Grande verw. Zonnewijk, 1 180 m. W. Kp. Clear. KLEINE VAART Bab-T, 1 te Goole van Zaandam. Bai^nd'sz, 1 v. Fre-mington n. R'dam. Bernuna, 1 v. Kopenhagen n. Malmö. Birmingham, l van Gooie n. R'dam. Biem, 1 v. Leixoes n. Huil. Casaiva, l v. Le Havre te Maassluis. Cornelia b II, l van Odense n. Stocka. Corona, 2 v. R'dam te Gdynia verwacht. Deo Duce, 2 te Malmö verwacht. Depa, 1 van Gent te Stockholm. Domburg, 1 v. Duinkerken te Londen. Duivelend, pass. 2 Kiel. Ferocia, 1 v. Valencica n. R'dam. Gaasterland, 1 v. Grangemouth n. A'dam. Glashaven, 30 v. Goole 4 l'alkenberg verw. I-last I, 2 van Rotterdam naar Huil. Hast V, 1 van Kallundborg n. Kahnar. I-Iebe Nobel, 1 van Londen naar Antwerpen. Heemskerk, 1 v. Bandholnt naar Stetiin. Jakob Oorburg, 28 v. Londen le Malta. Josef Swenden, 30 v. Kopenhagen' n. Uddevalla Larix, 1 van Antwerpen naar Skutskaer. Leuvehaven, 2 v. Malmö te Gothenburg. Lies. 1 van Kalmar n. Kingslynn. Maartje, 1 van Huil naar Amble. Marcella, pass. 29 Gibraltar. Maine, 1 v. Hamourg te Bremen. Michel Swenden, 30 v. Gefle naar Blyth. Midsland, 2 van Grangemouth naar R'dam. Mies, i van Korsor te varkebeek. M'irfak verm. 3 v. Hull nr. R'dam. Mi zat', 1 van Gent n. Maimö. Mulan, 1 te Aarhus. Nettie, 1 van Aarhus naar Hamiena. Njord, l van Rouaan naar Antwerpen. Noorderhaven, 2 v. Gent te Stoeknoirn ver». Norma, 2 te Rotterdam. Nottingham, l v. Harlingen naar Goole. Oleum, 2 v. Bristol te Blaye. Pavo, 30 van IJmuiden naar Gefle. Ponto, 1 Bi unsböuel gepass. Remmert, 2 v. R'dam te Lissabon verwacht. Silvaplana, 30 v. Gothenburg n. R'dam. Sirius, 1 v. Londen naar Duinkerken. St. Walburg, 29 v. Gibraltar n. Guena. Suriname, 1 van Mariagar te Kolding. Tilly, 30 van Norrsundet n. Zaandam. Texel, 2 v. Bremen te Hamburg. Tromip, 1 te Wisbeck. Tyro, 1 v. Genua naar Gibraltar. Urmajo, 1 v. Sunderland te St. Brleux. Van Brakel, 1 van Abo te Hango. Viking, 1 v. Londen naar Antwerpen. Walenburgh, 1 van Middlesbro n. R'dam. Westpolder, 1 v. Oporto naar Antwerpen. Westward, pass. 30 Gibraltar. Wickenburgh, pass. 2 St. Vincent. Wiebold Bohmer, 2 v. Antwerpen te Stockholm verwacht. Zwerver, 30 v. Middlesbro pass. de Tyne. SLEEPVAART Ebro, 1 van Falmouth naar Rotterdam. Hudson, 1 van Konakry naar Rotterdam. Humber, 1 240 m. N.NO. Bermuda. Loire, 2 v. R'dam te Le Havre, Rod'e Zee, 1 v. Cristobal te Pto' Alegre Maandag en Dinsdag zijn ouderavonden gehouden van de Prinses Marijkeschool (Christelijke school voor buitengewoon lager onderwijs aan de Sophiastraat) on der leiding van ds. M. G. Blauw. Om een beter contact te verkrijgen tussen ouders en onderwijzend personeel waren twee bij eenkomsten voorbereid. Het hoofd der school, de heer J. Mol, heeft een toelichting gegeven over de wij ze van werken op de school; hij vertelde welke methodes toegepast worden en welke middelen gebruikt worden. Het aantal leer lingen bedraagt thans negentig en er zijn vijf groepen. Na de vacantie zal een zesde groep gevormd worden. Na afloop van de voordracht van het hoofd der school bestond er voor de ouders gelegenheid het werk der leer lingen te zien en zij waren tevens in staat waar te nemen op welke wijze les gegeven wordt. De ouders toonden hiervoor grote belangstelling, ook voor het huishoudon- derwijs. Een gedekte tafel was gemaakt, waardoor men een indruk kreeg hoe ver de leerlingen gevorderd zijn bij het huis- houdonderwijs. Stedelijk Gymnasium te Haarlem Geslaagd voor diploma A: de dames M. van Aller, A. M. van Es, A. Hoogvorst, E. G. Londonck, M. C. E. Londonck. I. C. F. van Loon, C. M. Ran, J. A. Scheltema, A. P. van der Zouwe; de heren H. Behrendt, P. H. van Huizen, J. L. Langeveld, N. J. van der Lee, J. L. Moerbeek, W. J. Rote, G. A. Vedder. 4 candidaten afgewezen. Geslaagd voor diploma B; de dames T. Baart, J. A. ten Have, W. L. ten Hoopen; de heren E. Barendsen, H. Barendsen, O. C. de Boer, P. E. Brommer, P. Floor, M. C. Heering, A. Nagelkerke, H. W. Newsum, H. Rijk van Ommeren, N. A. Rost van Ton ningen, J. G. Waardenburg, D. van der Werf, Th. D. Wezelenburg. 4 candidaten afgewezen. 17) Machteld voelt zich in het gezelschap van deze twee volkomen veilig. Zij betrapt zich er op, dat zij daarbij Murphay uit schakelt. Ondanks zijn vaak brute onver schilligheid is het Cripps die zij het meest vertrouwt. Zij kijkt naar zijn handen, die losjes op het stuur liggen. Stevige, goed verzorgde handen. Zijn ogen zijn strak op de weg ge richt; zijn voorhoofd is gerimpeld. Drie- of vierendertig jaar moet hij zijn. Dat heeft Mirjam haar verteld. Hij ziet er ouder uit. De oorlog is zeker niet ongemerkt aan hem voorbij gegaan. Mecteld, zegt Murphay. Zij voelt zich haast betrapt en zij bloost. Waarom hebben die Hollanders geen rechte weg aangelegd? Dat vraag ik me ook af, mengt Cripps zich in het gesprek. Kijk eens, wat een bochten! Zo schiet je ook niet hard op. Dat hoeft ook niet, troost Machteld. We zijn er zo. Kijk, daar vóór je ligt Vrou wenpolder, Kaal en troosteloos liggen de velden, bijna zonder bomen en struikgewas. Het verdronken land van Walcheren. Maar de aarde draagt weer vruchten, de boerderijen zijn weer hersteld en de mensen hebben onvervaard weer de handen aan de ploeg geslagen. Het leven gaat door. Vrouwenpolder hebben zij al weer achter zich. Recht vooruit liggen de duinen. In de verte staat de geweldige oude kerk van Veere tegen de grauwe sombere hemel. Het eind van de betonnen weg is door een houten hek afgesloten. Cripps trekt de handrem aan. Well?, zegt hij, en hij kijkt Machteld vragen aan. Eerst naar het strand. Nee, luilakken, daar kun je met je wagen niet komen. Je zult je benen moeten gebruiken. Achter haar aan klauteren zij door het vochtige zand de duinen op. Kale duin doorns grijpen naar hun kleren. Soms kraakt het, alsof ze zich losscheuren. Maar Machteld wandelt onbekommerd verder, duin op, duin af. Dan staan ze ineens voor een geweldig breed strand en een oneindige watervlakte. Het einde van de wereld, zegt Cripps. Dan klemt hij gauw zijn kaken op elkaar, alsof hij zich geneert voor deze dichterlijke ontboezeming. Maar Machteld knikt hem toe. Ze staan een ogenblik stil en kijken be klemd naar die zilvergrijze, rusteloze wa tervlakte. Flauw tekent zich heel in de verte een dun streepje land af. Verder is alles grijs en leeg. Een ijskoude wind doet hen huiveren. Kom, zegt Machteld. We zullen eerst maar een eind langs het strand lopen. De bunkers, die ik bedoel, liggen die kant uit. Het is een wonderlijk strand. Af en toe zakken zij plotseling tot hun enkels in het slik, dan weer stappen zij op een stuk kei harde grond. Met gebogen hoofd worstelen zij tegen de wind in. Machteld voelt geen kou; hier is zij in haar element. Hier stor men herinneringen aan vroegere, gelukkige jaren op haar af. Ze ziet niet de bewondering in de ogen van de beide Amerikanen, die dit Holland se meisje wel bijzonder sportief vinden. Cripps moest denken aan de vrouwen, waarmee hij vroeger omging. Die zouden bedanken voor zo'n tochtje. Of, als zij, terwille van het avontuur, toch meegegaan waren, met gilletjes en uitroepen zaniken om terug te gaan. Bij een bocht van het strand gaat Mach teld weer op de duinen af. Trouw sjokken de anderen achter haar aan. Zwijgend, want het gebulder van de zee maakt hier het praten toch onmogelijk. Op een strandpaal zit een eenzame meeuw. Het is het eerste en enige levende wezen dat zij tegenkomen. Machteld grijpt haar camera. Voorzich- tg sluipt zij naderbij. Op hetzelfde ogen blik scheurt de lucht en een wonderlijke, zilverglanzende streep licht valt over de paal. De sluiter klikt. Mooie achtergrond, met die wolken, glimlacht zij tegen haar gezelschap. De meeuw vliegt krijsend omhoog en de hemel sluit zich weer. Dank je meeuw!, roept zij omhoog. Ze gaan nu bunker-in, bunker-uit. Grote, trieste, lege holen, vol met resten oorlogs tuig en hout. Steeds dieper dringen zij de duinen in. De Amerikanen bekijken alles nauwkeurig. Zij bonzen op ijzeren deuren, zij loeren in spleten en berekenen de onder linge afstand van de bunkers. Het is verboden terrein hier. Maar geen koddebeier verwacht in deze tijd van het jaar en bij dit weer bezoek. Hier is anders niet veel te fotografe- feren; vragend kijkt zij Cripps aan. Dat kan nog komen, zegt hij optimis tisch. Ze staan in een diep, donker hol. Mur phay pakt zijn zaklantaarn. Een bundel licht glijdt langs de muren. Na het gebulder van de zee lijkt het hier stil als in een dodenkamer. De lichtbundel blijft rusten op een ijze ren grendel, vastgeroest en bedekt met zand. Samen morrelen zij er aan. Er is geen beweging in te krijgen. Cripps gaat naar buiten en komt met een stuk ijzer terug. Hol klinken de slagen in de kleine ruimte. Eindelijk geeft de grendel mee en kner send gaat een groot, zwaar luik open. 't Lijkt wel een brandkast. Machteld komt er dichter bij. Maar het is geen brandkast. Het is een luik, dat een tweede, ongeveer even grote ruimte met de eerste verbindt. Voorzichtig, maant Cripps, als Mur phay door het luik klimt. Een doffe plof aan de andere kant kondigt aan, dat Fred op de begane grond is terecht gekomen. Het licht van zijn lantaarn is verdwenen. Hé!, klinkt zijn stem uit de duisternis. Kom eens hier, hier is weer een gang. Voor alle zekerheid klemt Michel het stuk ijzer tussen de scharnieren van het luik, opdat zij niet bij verrassing zullen worden opgesloten. Dan knipt hij ook zijn lantaarn aan. Machteld is al door het luik gekropen en laat zich, evenals Fred, op de grond vallen. Een derde plof en Michel staat naast haar. Fred is onzichtbaar. Op zijn beurt laat Michel het licht door de kelder spelen. Zij vinden de gang, waar Fred in verdwenen is. Een lange, stenen gang, die in een vierkante ruimte eindigt. Hallo!, zegt een stem en in het licht van Michels lantaarn zien zij Fred heel ge noeglijk op een houten tafel zitten. Zijn lange benen steunen op een bank. Kom er bij zitten, nodigt hij uit; wat wil je gebruiken? Michel deelt sigaretten rond en dan kij ken zij elkaar besluiteloos aan. Is dat alles?, informeert Cripps. Fred knikt. Maar er zal toch wel een uitgang zijn? Fred laat zijn lichtbundel langs de mu ren dansen. Nergens. Dat kan niet, mompelt Cripps en legt zijn lantaarn op de tafel, zodat het licht naar boven schijnt. Daar, schreeuwt Machteld, en wijst omhoog. In de zolder zit weer een luik. Cripps schuift de tafel onder het gat en de bank zetten zij er boven op. Lenig als een aap klimt hij op de stellage en duwt met beide handen tegen het luik. Verras send makkelijk gaat het omhoog. Hij klemt zijn handen om de rand en zonder merk bare inspanning hijst hij zich omhoog. De slaapkamer, grinnikt hij, zittend op de rand. Kom maar kijken. Fred steunt Machtelds voeten en Cripps trekt haar aan haar polsen omhoog. Hier boven is natuurlijk een hoog duin, zegt hij, en kijkt rond. Het lijkt wel of de Duitsers pas gisteren zijn verdwenen. De ruimte is keurig schoongeveegd. Langs de muren staan een paar houten kribben. Verder is er niets. Ze onderzoeken de bedden nauwkeurig. Ze kloppen op de muren en stampen op de grond. Cripps en Murphay kijken el kaar aan. De lantaarns belichten spook achtig hun gezichten. Machteld zit op de rand van een krib en kijkt belangstellend toe. Freds kantaarn belicht nu de zolder. In een hoek zit een gat, net groot genoeg om er een kachelpijp in te steken. Hij verschuift een bed en klimt er bij. Hee!, zegt hij verbaasd, als hij zijn arm in het gat gestoken heeft. De zolder geeft mee. Het is geen beton, maar een gewoon, houten luik, aan de onderkant met een dunne laag cement bestreken. Een lawine zand komt op zijn hoofd neer. Hij knijpt zijn ogen dicht en schudt zijn hoofd. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6