Verscheidene boerderijen door bliksem getroffen en afgebrand Uit alle Franse partijen komen de grieven tegen Schuman los Weerbericht Europa loopt kans een van zijn strijdbaarste apostelen te verliezen Dr. Drees sprak langdurig met vier leiders van Tweede Kamerfracties Haarlems Dagblad Strijd ONWEER BESLOOT WARMTEPERIODE Inslag in Amsterdamse schouwburg; watersnood in Utrecht Noodweer Malik torpedeert Amerikaans voorstel Het woord is aan Tegenstrijdige critiek De kabinetsformatie Mogelijkheden voor een kabinet op vrij brede grondslag? Hulp der V.S. aan Denemarken in gevaar Noordelijk voorstel betekent concessie Verdachten in moordzaak morgen voorgeleid In de Bilt onweerde het 10 uur achtereen Veto in Veiligheidsraad Amerikanen ontsticht over bouw van tanker voor Sovjet-Unie Pcitimoendjom 66e JAARGANG No 302 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K2560), Terras weg 47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 4 JULI 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG 155 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TERWIJL DE WIELRENNERS in de Tour de France hun duizenden kilometers verslinden, na vlakke wegen de berghel lingen van „ballons" en van „cols" be klimmend, opnieuw verbazing wekkend door hun lichamelijk uithoudingsvermo gen. terwijl tennis-sterren in de be nauwde hitte der arena van Wimbledon fantastische behendigheid ontplooien.... terwijl overal athleten en sportsmen zich voorbereiden op de Olympische Spelen te Helsinki en moeder Fanny weer een we reldrecord verbeterd heeft, duurt in Ame rika de strijd om de candidatuur voor het presidentschap der V. S. onverminderd voort. Daar wordt niet minder scherp in gestreden dan op de cols in Frankrijk, op de grasbanen in Engeland en straks op de banen en velden en in en op de wateren van Finland. Het duurt bovendien langer. Er wordt meer vernuft bij vereist. En de gevolgen zullen van zoveel meer belang zijn. Ook hij die zich weinig of niet voor politieke strijd interesseert en het maar veel genoegelijker vindt, zijn belangstelling te bepalen tot sportieve kampen, zal dat ervaren. Drie maanden na Helsinki zal hij misschien nog wel weten welke Nederlan ders daar medailles hebben gewonnen, maar dat zal maar een heel klein lijstje wezen; de lange lijst der overige triumfa- tors zal hem al volledig ontschoten zijn. Wie de president der Verenigde Staten is zal hem daarentegen in de eerstvolgende vier jaar dagelijks onder de neus worden geduwd door zijn krant en worden toege- toeterd door zijn radio. Hij zal niet meer weten wie de kampioenschappen in Wim bledon hebben gewonnen en of het nu Lau- redi of Magni of welke ander renner ook was, die op de Col Tourmalet of de Col Aubisque van zijn fiets duikelde en moest opgeven. Andere Tours de France zullen trouwens alweer gevolgd zijn en nog steeds zal men hem die éne overwinnaar in de presidentiële Tour d'Amérique van 1952 voorhouden. Zijn naam zal een gemeen plaats zijn geworden in het dagelijks leven zoals de naam Truman dat nu al zeven jaar is. Niet alleen de naam; die man met zijn voorkeur voor sportprestaties zal zich niet kunnen onttrekken aan het besef, dat het beleid van de president in Washington het wereldgebeuren en daarmee ook zijn per soonlijk leven raakt. Hij ontkomt daar niet aan zodra zijn belangstelling-voor-strijd maar even die der fracties-van-seconden, der spurtS en der keiharde schoten tegen bovenlatten en palen loslaat. Om over de dropshots en de smashes nu maar niet te gaan uitweiden. Het moet de lezer wel opgevallen zijn dat. in het nieuws omtrent de Amerikaanse strijd zoveel meer aandacht aan het ge vecht om de republikeinse candidatuur dan aan de wording van de democratische candidatuur besteed wordt. In deze zin ligt al meteen een verklaring: de republikeinse blijkt te moeten ontstaan uit een gevecht, de democratische voorbereiding verloopt rustig. Men zou haast denken dat de demo craten, die nu al meer dan twintig jaar achtereen aan het bewind zijn, er genoeg van hebben en wel eens in de oppositie willen gaan. Maar dan zou men zich zeker vergissen. Een kort bericht, zo af en toe, duidt op het tegendeel. Deze week werd gemeld dat de gouverneur van de staat Illinois, Adlai Stevenson, die menigeen ge troffen moet hebben door de eenvoud waarmee hij destijds verklaarde, dat hij tevreden was met het gouverneurschap en helemaal geen presidentschap wenste, er nu toch over denkt zich maar wèl beschik baar te stellen. En nu meldt het American Journal dat president Truman stiekum de hele vijfde verdieping van een hotel in Chicago heeft afgehuurd. De huur gaat een week voor de opening van de democrati sche conventie in. Dat zou kunnen beteke nen: öf dat Truman van mening is veran derd en toch wel candidaat zou willen wor den, of dat hij krachtige invloed wil doen gelden op de verkiezing van de democrati sche candidaat. In het laatste geval zou dat denkelijk Stevenson wezen, voor wiens candidatuur de president meermalen voorkeur heeft ge uit. Maar duidelijk is dat nog niet. In het algemeen schijnt de tactiek van de demo craten te wezen, zo onduidelijk mogelijk omtrent hun komende candidaat te blijven terwijl het republikeinse gevecht Taft Eisenhower met volle Kracht wordt gestre den. Zij willen zich blijkbaar vooral niet door de tegenpartij in de kaart laten kijken en haar vat geven op hun toekomstige strijder. Ook valt het op dat naarmate Taft meer list toepast om de republikeinse partijconventie naar zijn hand te zetten, en Eisenhower's kansen onzekerder schijnen te worden, de naam Stevenson weer vaker op de voorgrond treedt. De gouverneur van Illinois is namelijk een scherp tegenstander van Taft, maar heeft Eisenhower steeds als een soort nationale candidajtt beschouwd en vaak zijn sympathie voor hem geuit. Kennelijk zijn de democraten van zins, met man en macht een verkiezing van Taft tot president der V. S. te verhinderen. En dat zou hun waarschijnlijk gelukken ook, als zij met Stevenson of opnieuw met Truman, de eindstrijd met hem zouden aanbinden. Dat de republikeinse conventie eerder zal gehouden worden dan de democratische wordt door de democraten als een voordeel uitgebuit. Dat proberen zij er tenminste uit te halen. Zij gedragen zich, om met een sportieve term te besluiten, als de ploeg die de toss heeft gewonnen en niet zonder genoegen de tegenpartij tegen een harde wind in ziet zwoegen, die straks wellicht zal gaan liggen. R. P. Alle verdachten in de moordzaak op de Haarlemse scheepsbouwer D. zijn door de Haarlemse recherche nog in verzekering gehouden. Zij allen de dader, en zijn helper bij het doen verdwijnen van het lijk, de beide dochters, de zoon en mevrouw D. worden morgen,Zaterdagochtend,voor de Officier van Justitie bij de Haarlemse arrondissementsrechtbank voorgeleid, na genoeg op het moment dat het stoffelijk overschot van de scheepsbouwer ter aarde zal worden besteld. Ons Ianrl bevond zich gisteravond in het overgangsgebied van .wegtrekkende warme lucht en de van de Oceaan komende koelere luchtstromingen. Dit is oorzaak geweest van hevige onweersbuien, die boven een groot deel van ons land hebben gewoed. Op tal van plaatsen is de bliksem ingeslagen en verscheidene boerderijen, die door het hemelvuur werden getroffen, zijn geheel uitgebrand. Verder werden inslagen gemeld in woonhuizen, electrische geleidingen en vele schuren en hooibergen. Verscheidene onweersbuien kwamen uit het Zuidwesten opzetten en gingen veelal gepaard met zware regenval en vaak met uiterst krachtige windstoten. Zo werd bijvoorbeeld uit Gilze Rijen een windstoot gemeld van niet minder dan 57 knopen. Vrijwel alle sta tions van het K.N.M.I. in het land hebben onweer gemeld. Het liet zich hierbij aan zien, dat het Oosten er minder van te lijden heeft gehad dan het Westen en Zuiden van het land. Tijdens de hevige buien, die gisteravond gedurende vier uren vrijwel onafgebroken boven de Veluwe woedden, is kort na tien uur de bliksem ingeslagen in een met een rieten dak gedekte boerderij aan de Bin nendijk te Apeldoorn. Hoewel de regen neerstroomde en. de Apeldoornse brand weer spoedig met twee tankwagens in actie kwam, kon niet worden voorkomen, dat het vuur, dat fel werd aangewakkerd in een grote partij hooi, de gehele boerderij in de as legde. Het gezin, bestaande uit man, vrouw en zes kinderen, kon zich tijdig in veiligheid stellen. Ook het vee werd be houden, evenals een aangrenzende houten schuur. Van de inboedel werd echter niets gered. Ook de brandweren van Vaassen en Epe moesten wegens blikseminslag uitrukken. In Vaassen was een hooiberg, in de di recte nabijheid van een boerderij aan de Wetering door het hemelvuur getroffen. De hooiberg ging in vlammen op, maar de boerderij kon gespaard blijven. In Ernst onder Epe werd een schuur' door de blik sem getroffen. De schuur brandde tot de grond toe af. In Lopik is de bliksem geslagen in de boerderij van de heer W. Schep aan de Lekdijk, nabij de Zijdekade. De brand kreeg direct een grote omvang doordat pas een partij van 28 voer hooi op de zolder was geborgen. De brandweren van Lopik en Lopikerkapel konden niet voorkomen dat het grote pand geheel uitbrandde. Enig huisraad werd gered. De boerderij was kort tevoren geheel verbouwd. Huis en in boedel zijn verzekerd. Brandweer opgehouden door brand Onder Lexmond zijn gisteravond twee kapitale boerderijen in brand geraakt na blikseminslag. Toen de eerste brand werd ontdekt, alarmeerde men de brandweer van Lexmond, die zich direct op weg begaf. Onderweg, ongeveer anderhalve kilometer vóór de brandende boerderij, zag de brand weer een andere hoeve in brand staan. De brandweer ging terstond aan het blussen. Van deze boerderij kon het woongedeelte worden gered. Intussen wachtte men bij de eerstge noemde boerderij tevergeefs op de brand weer. Tenslotte waarschuwde men de post Lexmond-Vianen, maar toen de brandweer daarvandaan arriveerde, was het reeds te laat. Deze boerderij is totaal afgebrand. Boven Utrecht kregen de buien zulk een omvang dat van noodweer kon worden ge sproken. Door de overvloedige regen kon den op den duur de riolen het water niet meer opnemen en op verschillende plaat sen in de stad moest de brandweer onder gelopen kelders leegpompen. In het Wilhel- minakwartier werden enige bomen ont worteld. Onder het spoorwegviaduct aan de Amsterdamse straatweg stond om tien uur niet minder dan 38 centimeter water, zo dat alle verkeer daar tijdelijk gestremd was. Door blikseminslag is brand uitgebroken in de boerderij „De Hut" in Rosmalen. Om dat het dak gedeeltelijk uit riet opgetrok ken was stond het gehele gebouw spoedig in lichterlaaie. De familie, bestaande uit een gezin met zeven kinderen, moest in allerijl het brandende huis verlaten. De inboedel werd gered en de boerderij ging verloren. Terwijl een hevige bui zich boven de Krimpenerwaard ontlastte is de bliksem ingeslagen in een woonhuis aan de Broek- steeg in de gemeente Bergambacht. Het woonhuis en de daarbij gelegen schuur zijn afgebrand. Hemelvuur spleet kinderbedje Ook in Nunspeet werd een woonhuis Het binnendringen van de koelere lucht van de oceaan heeft op vele plaatsen in Europa aanleiding gegeven tot zware onweersbuien. De warme lucht hand haafde zich gisteren in Oost-Frankrijk Midden- en Zuid-Duitsland en in het Zuid-Oosten van ons land. In Maastricht liep het kwik op tot 28 graden maar terzelfder tijd meldde Groningen een temperatuur van 14 gra den. Aan de scheidingslijn tussen de warme en de koudere lucht ontvnkkelden zich gisterenmiddag boven Frankrijk en Bel gië onweersbuien, die tegen de avond van het Zuid-Westen uit ons land bin nendreven. Gelijktijdig slak langs de kust een harde Noord-Oostelijke wind op. Ook in het binnenland kwamen tijdens de buien hevige windstoten voor. Sommige onweersbuien gingen met zware slagregen en hagel gepaard. Schiphol, Twente en Eindhoven tapten 35 tot 40 millimeter af, Gilze Rijen en Deelen 58, De Bilt 66, Culemborg 73 en Woensdrecht 90 millimeter. In De Bilt onweerde het bijna 10 uur achtereen. In een speciale raadszitting is gistermiddag mr. G. E. van Walsum geïnstalleerd als burgemeester van Rotterdam. Hier hangt loco-burgemeester J. van Tilburg de nieu we burgervader de ambtsketen om. door het hemelvuur getroffen. Hoewel geen brand uitbrak werden vrijwel alle meube len en rpiten vernield. Een ledikantje waarin een kind lag te slapen, werd door de bliksem in tweeën gespleten, maar het kind bleef geheel ongedeerd. Ook op vele andere plaatsen richtte het noodweer schade aan. In Helmond moes ten de bewoners van een arbeiderswijk met hun huisraad „hogere regionen" opzoe ken, omdat het lage deel blank stond. Ook de lichtleiding raakte defect. In Boxtel werd een voedingsstation voor de elec trische bovenleiding van de spoorwegen getroffen. De storing duurde een halfuur. Verder werden er talrijke hooibergen door het hemelvuur aangestoken. 25 Meldingen in de hoofdstad De Amsterdamse brandweer kreeg gis teravond niet minder dan 25 meldingen binnen en rukte 16 keer uit. Hoofdzakelijk betroffen de meldingen blikseminslag, om gewaaide bomen en schuttingen. Om 19.51 uur kwam het alarm „bliksem inslag in de stadsschouwburg" binnen en zoals gebruikelijk bij brand in grote open bare gebouwen werd terstond met groot materiaal uitgerukt. Van alle zijden reden de rode wagens onder sirenegeloei het Leidseplein op. Aan de rechterzijde van het gebouw was de bliksemafleider op een zwakke plek in het metaal doorgebrand. De bezoekers van de schouwburg hebben er dan ook niets van gemerkt en de brand weerwagens konden weer inrukken. Op Schiphol zijn de vliegtuigen naar New York, Curasao en Djakarta met een uur vertraging gestart. NEW YORK, (Reuter). De Sovjet- Unie heeft gisteren in de Veiligheidsraad haar veto uitgesproken tegen het Ameri kaanse verzoek om een onpartijdig onder zoek van de communistische beschuldiging, dat de geallieerden in Korea zich aan bac teriologische oorlogvoering schuldig ma ken. Dit was de 49ste maal, dat de Sovjet- Unie gebruik maakte van haar vetorecht sedert de Veiligheidsraad in 1946 voor het eerst bijeen kwam. Aan het einde van het debat, waaraan Malik niet had willen deelnemen, verzocht de voorzitter van de raad, Sir Gladwyn Jebb (Engeland), de Russische af gevaar- Souvestre: Iets méér beminnen dan zichzelf is het geheim van al wat groot is. digde geen veto uit te spreken en zich van stemming te onthouden. Hij vroeg de Sovjet-Unie zich te beraden alvorens de kloof tussen Oost en West te verbreden. Na de stemming diende de Amerikaanse afgevaardigde, Gross, een nieuwe resolutie in, waarin werd verklaard, dat met het oog op de houding van de Sovjet-Unie de Veiligheidsraad diende te concluderen, dat de beschuldigingen „zonder grond en vals" zijn. Gross vroeg niet om een onmiddel lijke stemming, doch hij hoopte, dat de Sovjet-regering zijn resolutie zorgvuldig zou bestuderen. Malik verklaarde, dat de nieuwe Ame rikaanse resolutie even „lasterlijk" was als de voorgaande en dat de Sovjet-Unie geen tijd nodig had om over verwerping ervan na te denken. Donderdagmiddag heeft de kabinetsformateur, dr. W. Drees, een bespreking gevoerd met vier fractievoorzitters uit de Tioeede Kamer, de heren mr. L. A. Donker (P.v.d.A.), prof. mr. C. P. M. Romme (K.V.P.), dr. J. Schouten (A.R.) en H. W. Tilanus (C.H.U.). Na de bespreking, die ongeveer vier-en-een-half uur duurde, verlieten de heren het kabinet van de minister-president aan het Plein 1813 in Den Haag, uitgeleide gedaan door de formateur. Van links naar rechts: dr. J. Schouten, prof. mr. C. P. M. Romme, mr. L. A. Donker, dr. W. Drees en H. W. Tilanus. (Van onze correspondent te Parijs) Hét binnenlandse prestige van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, is de laatste weken zó sterk gedaald dat hij voor premier Pinay een zwaar blok aan het been is geworden. Welbeschouwd is hij dat vanaf de aanvang van Pinay's bewind al geweest, want het is een publiek geheim, dat Schuman de huidige premier van katholieke zijde als minister van Buitenlandse Zaken werd opgedrongen. Zijn handhaving aan de Quai d'Orsay, waar hij nu bijna vier jaren onafge broken zetelt, werd toen door de M.R.P., de partij der progressieve katholieken) als voorwaarde voor haar onontbeerlijke medewerking gesteld. Het begint er nu op te lijken, dat door de aanwezigheid van Schuman in het kabinet Pinay's successen op monetair en economisch gebied niet ongevaarlijk kunnen worden bedreigd. Van een directe bedreiging hoeft men misschien nu nog niet te spreken, maar in ieder ge val mag wèl worden gezegd dat indien Pinay zou struikelen dit onder de huidige omstandigheden alléén door Schuman veroorzaakt zou kunnen worden. Vandaar dat de premier dan ook alles in het werk heeft gesteld om een algemeen debat over de buitenlandse politiek van de agenda der Kamer (die 12 Juli met vacantie gaat) te weren. Een meerderheid zou hij dan hoogstwaarschijnlijk niet kunnen bereiken. De grieven tegen Schuman zijn veelvul dig, tegenstrijdig en bijna algemeen, want zeifs in de katholieke gelederen blijkt de ontevredenheid over deze minister duide lijk toe te nemen. Die haast unanieme af wijzing van zijn voornaamste minister wiens aanzien in het buitenland onbetwist is gebleven is overigens niet de enige zorg voor Pinay. De afkeer jegens Schu man kan namelijk bovendien wel de enige band worden genoemd die de Gaullistische rebellen nog in de officiële oppositie houdt. Men behoeft er niet aan te twijfelen, dat deze Gaullistische rebellen alleen dan be reid zullen zijn actief aan een regering deel te nemen, als Schuman zijn post zal ver laten. Daarom alleen al lijkt het wel uit gesloten dat Schuman door een volgende premier zou worden ingehuurd, gesteld dat hij zich thans kan handhaven. De bezwaren, die tegen Schuman worden ingebracht, vormen een lange waslijst. Hoewel de socialisten in beginsel de Europese politiek van Schuman wel onder schrijven, verwijten zij hem niettemin, dat hij zich daarbij te sterk door „Vaticaanse richtlijnen" laat leiden. Het „Europa van Schuman, Adenauer en De Gasperi" draagt in hun ogen een te duidelijk Katholiek stempel en daardoor zouden zo werd in deze kring herhaaldelijk betoogd de kan sen van een overeenkomst met Engeland wel eens ernstig kunnen worden bedreigd. Bovendien vinden de socialisten de politiek, die zo niet dóór, maar dan toch onder ver antwoordelijkheid van Schuman tegenover Tunis is gevoerd, uiterst ongelukkig. In radicale en andere rechtse» of behou dende, kringen wordt de Europese politiek van Schuman in het algemeen té voort varend geacht. Men is kort gezegd beducht, dat hij Frankrijks nationale be langen verspeelt. Diezelfde ongerustheid wordt, maar in aanzienlijk fellere termen, ook door de Gaullisten uitgesproken. Van deze zijde krijgt Schuman bovendien nu te horen, dat hij de Franse posities in Noord- Afrika, zonder tegen-prestatie, aan de Amerikanen heeft uitgeleverd. En tenslotte zou hij te veel „begrip" tegenover Ade nauer hebben getoond. Terwijl men dus zo bij alle politieke richtingen unaniem, zij het om verschillen de motieven, Schuman liever vandaag dan morgen ziet vertrekken, wordt zijn positie daarenboven nog verzwakt doordat ook in de ministerraad zélf zijn autoriteit ten zeer ste gedaald schijnt te zijn. Zijn wekelijkse rapporten over de internationale toestand genieten hier de twijfelachtige faam van een slaapmiddel en bovendien wordt hem dan nog kwalijk genomen, dat hij een te persoonlijke politiek volgt, waarin zijn col lega's niet, te weinig of te laat, worden gekend. Gedaalde koers Zelfs indien men erkent, dat er in een aantal verwijten, in het bijzonder wat de kwestie-Tunis aangaat, een kern van waar heid schuilt, gebiedt de rechtvaardigheid vast te stellen, dat Schuman in een der moeilijkste en beslissendste perioden van Frankrijks geschiedenis een aantal beslui ten heeft genomen, of voorbereid, waarmee hij zijn land een leidende positie in Europa heeft verzekerd. Daarbij konden zijn goede bedoelingen, zijn integriteit, zijn idealisme, nimmer, ook niet wanneer hij faalde, in twijfel worden getrokken. Het is pijnlijk dat dit de laatste tijd niettemin herhaalde lijk is gebeurd! Niets' dan lof over zijn persoonlijke en politieke capaciteiten kon men enkele jaren geleden bijna dagelijks in de Franse kran ten lezen. In diezelfde kranten komt nu de gedaalde koers van Schuman heel openlijk tot uiting. Over Schuman wordt nu alleen nog maar op een wat meewarige toon ge schreven als over een oude, afgeleefde man, die zijn roem zou hebben overleefd en bij na dagelijks kan men namen lezen van po litici Bidault, René Mayer, Pleven die zich al bereid zouden hebben verklaard Schuman's boedel over te nemen. Ongenaakbaar Tegenover deze meer dan duidelijke aan wijzingen, dat hij eigenlijk nauwelijks meer wordt geduld, neemt minister Schuman een houding van volstrekte onverschillig heid, men mag wel zeggen: ongenaakbaar heid aan. Men zou zich vergissen door te menen dat deze halsstarrigheid bij Schu man zou moeten worden verklaard uit het feit, dat hij ter vervulling van persoonlijke ambities aan zijn zetel kleeft. Eerzucht is hem volkomen vreemd. Schuman be schouwt zijn werk aan de Quai d'Orsay zeker niet als een erefunctie, maar werke lijk als een roeping, een taak, die hem van Hogerhand is opgedragen en die hij vervul len moet terwille van het welzijn van zijn land, van Europa en de wereld. Het blijft nu de vraag of zijn onwankel baar geloof en zijn werkkracht zullen zijn opgewassen tegen de algemene animositeit, welke thans in alle kringen jegens hem heerst. Mocht hij gedwongen worden heen te gaan, dan zal Europa zijn strijdbaarste apostel verliezen! (Van onze parlementaire redacteur) Donderdagmiddag hebben de vier frac tieleiders mr. L. A. Donker (P. v. d. A.), pro. mr. C. P. M. Romme (K.V.P.), dr. J. Schouten (A.R.) en de heer H. W. Tilanus (C.H.U.), van twee uur tot bij half zeven met de formateur zitten praten naar aan leiding van het ontwerp-programma van dr. Drees, dat zij 's morgens hadden ont vangen. Het was wel een zeer lange zitting, maar zij waren na afloop vrij opgewekt. Het bleek toen dat men had afgesproken om Maandagochtend om kwart over negen opnieuw bijeen te komen, nadat de fracties tevoren zullen hebben vergaderd om van hun leiders kennis te nemen van hetgeen in de bespreking van Donderdag met de formateur aan de orde is geweest. Alles tezamen genomen ziet het er naar uit dat men in elk geval op het ogenblik kan zeg gen dat de pogingen van de formateur om de weg te banen voor een kabinet op vrij brede grondslag, namelijk steunend op de groepen van de P. v. d. A., de K.V.P., de A.R. en de C.H.U. geenszins mislukt zijn, noch bij voorbaat tot mislukking gedoemd schijnen te zijn. Het ziet er naar uit dat de heren voorshands een redelijke mogelijk heid aanwezig achten tot elkaar te komen, maar natuurlijk zal veel, zo niet alles af hangen van de gevoelens, die in elk van de hierbij betrokken fracties tot uiting zullen komen. Het zou daarom ook te vroeg zijn om nu zo ver te gaan met te veronder stellen, dat dr. Drees in zijn pogingen zal slagen. Vóór Maandag zal hij zich wel niet bezig houden met personen te polsen voor het ministerschap, want eerst zal moeten vaststaan of en op welke grondslag hij een kabinet zou kunnen vormen. Vier gewonden bij autobotsing Op de Zutphense Straatweg te Apeldoorn is een auto, afkomstig uit Hengelo (O.), in een bocht tegen een truck met oplegger ge botst. De bestuurder van de personenauto, de heer J. B. P. uit Hengelo, zijn vrouw, die naast hem zat, een 24-jarige zoon en een 21-jarige dochtex-, die achterin zaten, wer den eimstig gewond. Alle vier werden naar het Julianaziekenhuis te Apeldoorn over gebracht. De personenauto werd ernstig beschadigd. WASHINGTON, (Reuter). Ameri kaanse functionarissen hebben verklaard, dat zij mogelijk „alle economische en mi litaire hulp" aan Denemarken zullen stop zetten, als Denemarken de levering van een tankschip aan de Sovjet-Unie doorzet. De verklaring werd afgelegd naar aanlei ding van berichten uit Kopenhagen, vol gens welke daar Donderdag een voor de Sovjet-Unie bestemd tankschip van stapel is gelopen. Het schip is een van de zeven tankschepen, die een Deense scheepswerf aan de Sovjet-Unie zou leveren. De functionarissen zeiden, dat volgens een verleden jaar aangenomen wet de re- gei'ing alle economische hulp aan een land moet stopzetten, als dat land bewust ver scheping van strategische belangrijke goe deren naar de Sovjet-Unie of „satellietsta ten" toestaat. Tankschepen worden in de wet met name genoemd. Volgens de functionarissen hebben de Verenigde Staten krachtig bezwaar ge maakt tegen het Deense plan en naar ver luidt heeft Denemarken meegedeeld, dat het contract om het tankschip te leveren geruime tijd voor het van kracht worden van genoemde wet was afgesloten. PANMOENDJOM (Reuter). De onder handelaars van de UNO hebben heden in gestemd met het Noordelijke voorstel om geheime besprekingen te houden over een Donderdag door generaal Nam II ingediend plan ter oplossing van de kwestie der uit wisseling van krijgsgevangenen. Het nieuwe vooi'stel van de Noordelijken wordt te Tokio op tenminste één punt be schouwd als een concessie aan de ver langens van de UNO. De kern van het plan zou zijn een voorstel om de lijsten met uit te wisselen krijgsgevangenen te wijzigen teneinde de repatriëring te vergemakkelij ken. De verbondenen hopen,' dat dit in houdt, dat de Noordelijken bereid zijn de namen van de Noordelijke gevangenen, die hebben meegedeeld, niet te willen repa triëren, van de lijsten te schrappen. Tot dusver stonden de Noordelijken er op, dat alle gevangenen zouden worden gerepa trieerd. Radio-Peking heeft naar aanleiding van de jongste ontwikkeling te Panmoendjom verklaard, dat „de Amerikanen toegegeven hebben, dat een oplossing van de kwestie der repatriëring van krijgsgevangenen te gemoet zal komen aan de wensen van beide pai'tijen. Zij (de Amerikanen) gaven zelfs te verstaan bereid te zijn tot een redelijke ovei'eenkomst in deze te geraken. „Generaal Nam II heeft met vreugde ken nis genomen van het standpunt van Ame rikaanse zijde", aldus de radio. DOOOOCCCOOOOOCO» IETS WARMER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond, opgemaakt om 10 uur: Matige tot vrij krachtige wind tussen Noord-Oost en Oost. Kans op enkele buien, maar ook op vele plaatsen zon neschijn. Iets warmer. 5 Juli Zon op 4.28 uur, onder 21.01 uur. Maan op 19.48 uur. onder 1.31 uur. Hoog en laag water in IJmuïden Vrijdag 4 Juli Hoog water: 0.06 en 12.44 uur. Laag water: 8.03 en 20.43 uur. Zaterdag 5 Juli Hoog water: 1.09 en 13.46 uur. Laag water: 9-04 en 21.45 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1