Overwinning voor Eisenhower bij stemming over procedurekwestie Dr. Drees brengt wijzigingen aan in het ontwerp-programma Morgen begint Adenauers grootste krachtproef Weerbericht Afmars PNI wenst Nieuzv-Guinea nü bij Indonesië te voegen Betwiste afgevaardigden worden voorlopig van stemming uitgesloten Rapport van de Kamer-commissie Haarlems Dagblad Republikeinse partij-conventie Taft zelfverzekerd De kabinetsformatie Morgen bespreking in vier Kamerfracties MacArthur zal kiezers afschrikken Ernstig ongeval in Velsen Het woord is aan De zaak-Menten Hij moet Bondsdag winnen voor aansluiting bij West-Europa Amerikaanse ambassade in Moskou moet verhuizen Zwaai met uw bril Jongen levensgevaarlijk gewond bij aanrijding Gallagher uit Italië gezet 66e JAARGANG No 305 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terras weg 47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 8 JULI 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG 158 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per, week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DERTIG KAMERLEDEN en twintig se natoren zijn afgemarcheerd uit de „één heidspartij" van de generaal De Gaulle. Een van de drie leiders der weglopers is generaal Pierre Billotte, die twee jaar ge leden wat opschudding verwekte door de publicatie van zijn boek „Le temps du choix" (Tijd voor de keuze). Het was toen niet deze keuze die hij bedoelde; hij heeft haar intussen gedaan en dit bezegelt de hou ding der rebellen bij het optreden van mi nister-president Antoine Pinay. Die is nu vier maanden aan het bewind en heeft in die korte tijd de positie van de franc aan merkelijk versterkt en het gevaar voor in flatie voorlopig afgewend. Bij zijn eerste optreden, begin Maart, haalde hij zijn meerderheid in de Nationale Vergadering doordat zevenentwintig Kamerleden van de Gaulle's partij naar hem overliepen. Zij hebben zich nu tot dertig uitgebreid en versterkt met twintig senatoren. Maar het zouden er straks nog wel meer kunnen blij ken te zijn, als zij eenmaal hun nieuwe groep gaan organiseren. Vandaag komen zij bijeen. In de vergadering van de Nationale Partij raad van De Gaulle's R.P.F., waarin zij Zondag tot heengaan hebben besloten, werd met 478 tegen 56 stemmen een motie aangenomen, die de' fracties in Nationale Vergadering en Senaat voortaan verplicht, te stemmen volgens het voorschrift der partij. Dat lijkt een erg grote meerderheid, maar zij wordit heel wat minder indruk wekkend als men erbij in aanmerking neemt, dat de meerderheid der vergadering zich van stemmen onthield. Daaruit valt ten eerste af te leiden, dat het heel wel mogelijk is dat straks meer R.P.F.'ers naai de afgescheiden groep zullen overlopen. Daaruit valt ten tweede af te leiden, dat De Gaulle zijn partij niet meer in de hand heeft. Dat is belangrijker dan de neuzen- tellende overweging, dat zij niet meer de sterkste fractie in de Nationale Vergade ring vormt. En men mag zich de vraag stellen: duidlt de afmars van de rebellen niet op de komende afmars van de gene raal Charles de Gaulle als machtsfactor in de Franse politiek? Zijn voornemen, de Viei-de Republiek ten val te brengen, stempelt hem tot het soort „onhandelbare burger" om nogmaals de Engelse auteur E. M. Fox-ster te citeren dat met de de mocratie niet beter weet te doen dan haar onder de voet te lopen en zijn eigen haan dictator te doen la-aaien. Het blijft merkwaardig dat Pinay, in zijn plotselinge opkomst zozeer gekenmerkt als een man van het tweede plan, niet alleen in zijn eerste economisch-financiële opzet is geslaagd maar ook de positie van de ge neraal De Gaulle heeft kunnen onder mijnen. Dat wil nog niet zeggen, dat zijn eigen positie als minister-president voor lopig verzekerd is. Die weggelopen rebel len uit des generaals partij sluiten zich zo maar niet bij de regeringsmeerderheid aan. Zij zullen hun eisen indienen ten aanzien van de buitenlandse en militaire politiek. Zij hebben, evenals een aantal anderen zoals onze Parijse correspondent dezer da gen nog uiteenzette hun grieven tegen het beleid van de minister van Buiten landse Zaken, Robert Schuman. En het bui tenlandse en militaire beleid van Frankrijk vindt niet alleen zijn problemen in de verhouding met Duitsland, maar ook in de strijd in Indo-China, die geen gunstig ver loop heeft sinds de dood van de maarschalk Delattre de Tassigny, en in de kwestie- Tunis. Met welke netelige zaken de be trekkingen tot Amerika in nauw verband staan. Wellicht zal zich spoedig de vraag voordoen of de minister-president zijn zeer begaafde minister van Buitenlandse Zaken die al vier jaar aan het bewind is en groot vertrouwen in het buitenland geniet zal opofferen of met hem ten val komen. Het Franse volk is kennelijk in meerder heid Pinay zeer goed gezind. Het erkent hem als een man die klare, eenvoudige taal spreekt en zich met politieke draaierijen niet ophoudt. Hij leeft sober, hij treedt be daard op, hij is allerminst een brillant spreker, maar hij onthoudt zich ook van nietszeggende beloften en lege phrasen. Hij boezemt vertrouwen in. Dat zoveel kiezers van verschillende partijen hem uitgespro ken welgezind zijn noopt de oude rotten onder de partijpolitici tot voorzichtigheid. Maar het is ook op deze plaats al eerder gezegd: nevens het financiële vraagstuk, dat hij zo krachtig en met zulke gezonde middelen op de weg der oplossing heeft ge bracht is er het veelzijdige buitenlandse, waarop men hem ten val zal proberen te brengen. En in buitenlandse aangelegen heden is het voor iedere minister-president in ieder land altijd veel moeilijker de steun der kiezers te verwerven of te behouden, omdat hun directe dagelijkse belangen er niet mee gemoeid schijnen te zijn en om dat de grote meerderheid als i-egel niet veel van het dispuut begrijpt. Pinay zal voor de lastige taak komen te staan, ook deze on derwerpen in eenvoudige taal, in kernen en hoofdlijnen, uiteen te zetten en een duide lijke ontwikkeling van zijn beleid aan te geven. Zijn welslagen zal daarbij zeker in hoge mate afhangen van de steun, die het van Amerikaanse zijde zowel in Indo- China als in het Nabije Oosten al dan niet zal verwerven. En ervaren in buitenlands beleid is deze minister-president niet. Zien de Amerikanen in, dat zijn verder welsla gen zowel voor het herstel ener goed- functionnerende Franse democratie als voor de zaak der Em-opese aaneensluiting van het hoogste belang is? Daar hangt veel van af. R. P. MOSKOU, (Reuter) De Amerikaanse ambassade te Moskou heeft Maandagavond medegedeeld, dat de Russische regering haar zes maanden tijd heeft gegeven om het gebouw, waarin zij thans gevestigd is, te ontruimen. De regering deelde mee, dat de universi teit van Moskou het gebouw nodig heeft, doch dat een ander gebouw voor de Ame rikanen beschikbaar zal worden gesteld. Het huurcontract, dat tot het einde van dit jaar loopt, zal niet worden verlengd. Het ambassadegebouw, dat gelegen is tegenover het Kremlin, telt vier étages met 20 appartementen, waar 41 leden van de staf wonen en 52 kamers die gebruikt wor den voor kantoren. Naar ver-luidt heeft ook India aanzeg ging gekregen, dat zijn ambassade te Mos kou moet worden ontruimd. In het Zuidhollandse dorp Kethel hij Schiedam heeft een rukwind Zondag het dak van een blok woningen afgerukt en een aanzienlijke schade veroorzaakt. De „ont hoofde" woningen zijn nu met. canvas afgedekt, de resten van het afgerukte dak ziet men in de tuin achter de beschadigde huizen. (Luchtfoto K.L.M.) DJAKARTA (Aneta). De P.N.I. (Par- tai Nasional Indonesia) een der grootste partijen van Indonesië, dringt er in een verklaring op aan, dat zeer spoedig stappen zuilen worden genomen om West-Nieuw- Guinea bij het Indonesische grondgebied te voegen en wel door het instellen van een eigen provinciaal bestuur voor West- Nieuw-Guinea. Deze verklaring werd gis teren uitgegeven, nadat de partijleiding van de P.N.I. Zondag de toestand in Indo nesië had besproken. Ten aanzien van West Nieuw-Guinea zegt de verklaring: „Om verbetering in de verhouding tussen Indonesië en Nederland te kunnen bereiken dienen de onderhande lingen over het Uniestatuut en West-Irian aan een grondige beschouwing te worden onderworpen en zeer spoedig tot resultaten te worden gebracht. De betrekkingen tus sen beide volkeren schijnen tengevolge van de steeds opnieuw voorkomende gebeurte nissen voortdurend slechter te worden. De aanslag op overste Harjono is een van de Op de nationale conventie van de republikeinse partij waar Taft en Eisenhower strijden om de candidatuur voor het presidentschap dei- Verenigde Staten, heeft Eisenhower gisteren een fikse overwinning be haald bij de stemming over een procedure-kwestie. De conventie begon gistermiddag om 4 uur in Chicago met officiële redevoeringen en het aanbieden van geloofsbrieven. Aanhangers van Eisenhower stelden voor, dat de „betwiste" afgevaardigden van Louisiana, Texas en Georgia niet zouden mogen stemmen, totdat de gehele concentie over hun status heeft beslist. Deze „betwiste" afgevaardigden waren door het door Taft be heerste partij-comité aan Taft toegewezen. Gouverneur Langlie van Washington diende een hiertoe strekkend amendement op de procedure in. Na een debat van twee uur kwam een Taft-aanhanger, senator Brown, met een amendement volgens hetwelk slechts 7 van de 68 gedelegeerden uit Louisiana niet zouden mogen stemmen. Dit amendement werd ver worpen met 658 tegen 548 stemmen. De groep Eisenhower behaalde dus 110 stemmen meer dan de groep-Taft. Het amendement-Langlie werd vervolgens met algemene stemmen aangenomen. Taft had voor de conventie verklaard, dat hij op 537 stemmen kon rekenen. Nog nooit zou iemand met zo'n steun naar de conventie zijn gekomen. Het amendement- Langlie kost hem echter zeker 50 stemmen. De invloedrijke gouverneur van Penn- sylvanië, John Fine, verklaarde, dat aan neming van het amendement-Langlie de candidaatstelling van Eisenhower zou be tekenen. Men achtte deze verklaring van belang omdat Fine een blok stemmen be heerst, dat een nederlaag van Taft zou kun nen bewerkstelligen. John Foster Dulles, de buitenlandse expert van de partij heeft meegedeeld, dat zijn compromis-formule voor de buiten landse politiek door Eisenhower en Taft is aanvaard. Politieke waarnemers meenden, dat de verwerping van het amendement-Brown een motie van wantrouwen in het nationale partij-comité betekent. Toen de uitslag van de stemming bekend was, sprongen en dansten Eisenhowers volgelingen door de zaal en riepen: „We like Ike". Het is niet onmogelijk, dat de betwiste gedelegeerden door aanhangers van Eisenhower vervan gen zullen worden. Na de stemming ver klaarde Eisenhower, dat het volk nu met vertrouwen naar de conventie zou zien. Taft gaf toe, dat hij de eerste krachtproef had verloren doch zei, dat hij er zeker van was, tot partij-candidaat te worden geko zen. Na de stemming ging generaal McArthur over tot het houden van de „keynote- speech", de openingsrede, die meestal in hoge mate het karakter van de conventie bepaalt. „Mogelijk is nog nooit tevoren een sol daat geroepen om een spreekgestoelte als dit te bestijgen teneinde deel te nemen aan de debatten van een grote politieke partij. Ik aanvaard deze taak in een geest van nederigheid, voortkomend uit volledig be grip van mijn beperktheid, doch gesterkt door een zo verheven plicht", aldus Mac Arthur. De generaal drong er bij de republikein se partij sterk op aan, de Verenigde Staten te redden van wat hij noemde „tragische blunders" van de huidige regering. „De roekeloze mannen, die, zwichtend voor in ternationale intrigues, de opkomst van de Sovjet-Unie als wereldmacht en onze ach teruitgang hebben voorbereid". Hoewel MacArthur zich uitgesproken heeft voor de candidatuur van senator Taft, vermeed hij het zorgvuldig in zijn rede, de zijde van een der twee rivalen te kiezen. Hij noemde de democratische partij de „oorlogspartijIn scherpe bewoordingen hekelde de generaal de politiek der huidige regering ten aanzien van het defensiepro gram en de buitenlandse betrekkingen. Hij achtte de regering-Truman verantwoorde lijk voor de toestand in Oost-Europa en de positie van Berlijn en sprak van „de tragische besluiten van eigenzinnige en argeloze mannen, die ons te Teheran, Yalta, Potsdam en elders vertegenwoordigden". Voorts oefende de generaal scherpe cri- (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsformateur is thans zo ver dat hij zich vandaag zal bezighouden met het opstellen van een gewijzigd ontwerp- regeringsprogramma, dat hij daarna nog heden aan de fractieleiders prof. Romme (KVP), mr. Donker (PvdA), dr. Schouten (AR) en de heer Tilan'us (CHU) zal toe zenden. De bedoeling is dat zij Woensdag dit gewijzigd ontwerp elk in hun. eigen fractie zullen bespreken. Dr. Drees heeft verzocht uiterlijk Donderdagochtend schrif telijk omtrent het resultaat van deze frac tiebesprekingen te worden ingelicht. Uit deze mededelingen van de woord voerder van de formateur valt onzes inziens op te maken dat positieve resultaten ten opzichte van overeenstemming omtrent het ontwerp-regeringsprogramma wel moge lijk zijn. Er is reden om aan te nemen dat het aanbrengen van wijzigingen in het ont werp-programma een gevolg is van het feit dat bij het overleg tussen de forma teur en de vier fractievoorzitters over de verschillende concrete punten tot dusver overeenstemming is bereikt. Het ontwerp programma, waarin nog niet alles tot in détails vastgelegd kan worden, is verder uitgewerkt dan in eerste aanleg het geval was. Een vérgaande détaillering zou bij voorbaat personen, die voor het minister schap gevraagd zouden worden, al te zeer voor voldongen feiten stellen. De fractievergaderingen kunnen nog een wijziging in de situatie doen ontstaan. Op het ogenblik is niet afgesproken nog vóór Donderdagmorgen nadere besprekin gen te houden. Het blijft echter altijd mo gelijk dat de formateur of een der fractie voorzitters zou verzoeken nog even over een bepaald punt een bespreking te houden, maar hieromtrent is thans nog niets.be sloten. ^gOCOCOOOOOCOCOOOOOCOOOCCCCCOOCCOCCCOCCOOCCCCCCOCOOCCOOOO jDraag een bril met grote ronde glazen, die ge nu en dan kimt afzetten om ermee te gesticuleren naar het publiek", aldus een advies van Churchill aan generaal Eisenhower voor het houden van impo nerende redevoeringen. „En als ge aantekeningen op papier hebt staan, verberg dat papier dan niet doch zwaai er ook mee in het gezicht van het pu bliek". Deze raadgevingen, aldus heeft Eisen hower te Chicago verteld, verstrekte de Britse staatsman hem tijdens een plech tigheid te Londen. „Ik ben er echter niet de man naar om op alle manieren te pogen de mensen mijn inzichten op te dringen", aldus voegde Eisenhower er aan toe. „Een publiek heeft een zekere waardigheid waarin het niet beledigd mag worden". tiek op wat hij noemde de tegenzin van vele bondgenoten om een eerlijk en recht vaardig deel van de militaire last bij de verdediging van West-Europa op zich te nemen. Wij moeten trouw blijven aan de ver plichtingen, welke wij ten opzichte van an- dei-en hebben, zolang zij trouw blijven aan hun beginsel jegens ons", aldus MacArthur, „maar het falen van het beginsel van col lectieve veiligheid in Korea, waar wij, zo als gebleken is, een verantwoordelijkheid dragen zonder dat wij een hiermee in over eenstemming zijnd gezag hebben, houdt een waarschuwing in, dat niet al te veel moet worden vex-wacht van collectieve veiligheid elders". De republikeinse afgevaardigden brach ten de generaal staande een ovatie, toen hij zich, voorafgegaan door leden van het Amerikaanse Legioen, naar het spreekge stoelte begaf. (Van onze correspondent in Amerika) Na de eerste dag van de conventie te Chicago is Eisenhower ontegenzeggelijk nader gekomen tot zijn candidatuur. Zijn aanhang kreeg gisteren immers het volle pond van wat het wenste inzake de dubieuze gedelegeerden. In de laatste uren voor de beslissing in deze kwestie begon Taft liters water in de wijn te doen, maar 658 afgevaardigden wil den ook die sterk verdunde wijn niet slik ken. Dit betekent overigens nog niet, dat er nu 658 personen pro-Ike zijn op deze con ventie, doch wel dat er 658 tegen de tactiek zijn van Taft. Deze meerderheid voor Eisenhower heeft de vex-wachtingen overtroffen. Niettemin heerste er in het kamp van Eisenhower tot de avond van deze eerste dag ernstige vrees, dat MacArthur's rethoriek de con ventie overstag zou doen gaan in de rich ting van Taft. Hoewel MacArthur's brallende, van pa thos druipende rede bij een deel van het gehoor groot enthousiasme verwekte, gooi de MacArthur toch geen knuppel in het republikeins hoenderhok en onthield hij zich van een serieuze aanval op Eisenho wer. Vandaar dat er in het Eisenhower- kamp na deze rede van een zekere opluch ting sprake was. De verdeeldheid in de partij is niet vergroot. Wel echter zal iede re Amerikaanse republikein, die de mo derne tijd verstaat, het erover eens zijn, dat Eisenhower indien hij candidaat wordt nog een grote opvoedkundige taak binnen de eigen partij zal hebben te ver vullen. Ongetwijfeld schrikt een redevoering als die van MacArthur veel onafhankelijke kiezers af hun stem te geven aan een partij met zulke reactionnaire extremisten. Aan Eisenhower zal eventueel de zwax-e taak ten deel vallen om het kiezerscox-ps er van te overtuigen dat onder zijn leiding de repu blikeinen een nieuwe koers zuilen volgen. redenen van deze toestand. Voox-dien was de verhouding tussen beide landen echter reeds vertroebeld tengevolge van het mis lukken der ondei'handelingen over West- Ix-ian, waardoor de overdracht van de sou- vereiniteit over dit gebied thans reeds twee jaar werd uitgesteld." Vanmorgen omstreeks halftien is een naar schatting dertienjarige jongen, die op de fiets van de Velserpont kwam, op de splitsing ParkwegRijksweg in Velsen door een vrachtauto uit Noordwijk aan gereden en daarbij ernstig gewond. Het kind, dat in feite voorrang had, werd door de vrachtautochauffeur te laat opgemerkt, daar hij op het drukke autoverkeer lette. Volgens een ooggetuige gaf de chauffeur een auto evenmin voorrang bij de bocht naar links, de Pai-kweg in, waar de chauf feur ook de kleine fietser, die onder het tegemoetkomend verkeer gerekend moest worden, voorx-ang had moeten verlenen. De jongen, wiens naam nog niet bekend is, reed snel en vloog dus in volle vaart tegen de rechterkant van de auto en al stopte de chauffeur onmiddellijk, de klap was zo hard aangekomen, dat de jongen bloedend uit neus en oren bewusteloos bleef liggen. De heer A. P. Bakker was evenals de po litie spoedig ter plaatse en dacht onmid dellijk aan een schedelbasisfractuur. Het slachtoffertje is naar het Antonius zieken huis overgebracht. De politie heeft nog geen zekerheid omtrent zijn identiteit. Vanmorgen omstreeks 12 uur was zijn toestand nog zeer zorgwekkend. Daar hij nog buiten bewustzijn was kon zijn iden titeit nog niet worden vastgesteld. In het protestcomité, dat zich dezer da gen heeft gevormd uit leden van de AVRO, hebben thans zitting de heren mr. C. W. Zeylstra, Rotterdam, voorzitter: G. C. Lan- clé, Laren, secretaris; H. A. Leewwerke, Hilvei-sum; dr. J. Niemeyer, Wapenveld en W. van der Velde, Leeuwarden. Laurence Sterne: Een lafaard vergeeft nooit. De Vaste Commissie voor Privaat- en Strafrecht uit de Tweede Kamer heeft een rapport uitgebracht over de zaak- Menten en de zaak-Schallenberg. Ten aanzien van de zaak-Schallenberg zegt de commissie dat van een voortzetting van het onderzoek weinig of niets te verwach ten is. Na bestudering van de dossiers van de zaak-Menten, betrekking hebbende op de beweerde vermissing van geld en goederen ter waarde van 3.500.000, verklaart de commissie onder meer dat van een voorop gestelde bedoeling, bij wie ook, om Menten te beroven, niets is gebleken. Hoewel de commissie van mening is dat ten aanzien van enkele ondex-delen van het politie-ondei-zoek niet geheel juist ge handeld is, verklaart zij dat de leden van de Bloemendaals politie dit, onderzoek, over het geheel genomen, behoox-lijk heb ben verricht. Uit niets blijkt, dat er mach ten bestaan, die de dieven dekken of die deze zaak in de doofpot willen stoppen. Zowel ten aanzien van de Bloemendaalse politie als ten aanzien van de Haarlemse rechter-commissaris (mx\ N. Smits) aarzelt de commissie niet, de beweringen van Menten, die hierop betrekking hebben, als onbewezen verdachtmakingen te qualifi- cex-en. Het onderzoek door de Rijksrecherche, waarop door Menten nimmer aanmerking is gemaakt, is eerder minder goed dan beter geweest dan dat van de Bloemen daalse politie. Het onderzoek van de Haar lemse rechtër-commissaris is voox-treffe- lijk en zeer volledig geweest. De commissie kan niet nalaten hiervoor haar grote waar dering uit te spreken. (De volledige conclusies van de commis sie treft men aan op pagina 2). BONN (Van de ANP-correspondent) De West-Duitse Bondsdag zal Woensdag en Donderdag in eerste lezing de wetsvoor stellen tot ratificering van de Europese verdragen behandelen. Ofschoon de be- sprekingeix niet minder heet lijken te wor den dan de lucht, die om het witte parle mentsgebouw aan de Rijn trilt, gaat Ade nauer deze eerste ronde van zijn parlemen taire strijd in met het volle vertrouwen, dat een kleine meerdei'heid de plannen tot militaire inschakeling van de Bondsrepu bliek bij de Westelijke verdediging zal goedkeuren. Hoeveel weerstand de kanse lier heeft te overwinnen, is al wel gebleken uit de omstandigheid, dat hij zijn eigen coalitie niet heeft kunnen winnen voor een uiterst snelle ratificering. In het gunstigste geval zal het toch nog herfst worden, voor dat de Duitsers definitief de militaire banden met het Westen zullen hebben aan vaard. Het belangrijkste criterium voor de be oordeling der verdragen blijft in het Duitse parlement de vraag, in hoeverre zij dienst baar zullen kunnen wox-den gemaakt aan de verwezenlijking van de hereniging van Duitsland. De heftige discussies, die daar over in het laatste jaar in de Bondsrepu bliek gevoerd zijn, hebben de openbare mening hier slechts in beperkte mate be- invloed. Weliswaar heeft Ixet aanvankelijk parool „ohne mich" (zonder mij) gaande weg plaats gemaakt voor meer bezadigd inzicht, doch de voor- en tegenstanders van de huidige concrete verdedigingsplan nen hebben hun fronten slechts verstard De herhaalde vex-kiezingswinsten van de socialistische partij hebben getoond, hoe groot de aarzeling in het volk nog is, de definitieve band met het Westen aan te gaan, zolang over het lot van Oost-Duits- land nog niet is beslist. Adenauex-, de 76-jarige kanselier, die in het afgelopen jaar al zijn energie aan het tot stand komen der verdragen heeft ge geven, zal Woensdag een poging doen om ook de laatste weex-standen in de regerings fracties nog te overwinnen. Hij zal de ver dragen in een rede van drie uren verdedi gen en hij verwacht volgens insiders, dat zijn rede na twintig jaren nog zal wox-den gelezen. Men kan aannemen, dat de kanse lier deze uren voorxxamelijk zal besteden om het volk dat de grote debatten in de Bondsdag per radio kan volgen zijn overtuiging bij te brengen, dat de binding van West-Duitsland aan de Atlantische ge meenschap de eerste stap zal zijn naar een hereniging van Duitsland. De Duitse regeringsleider stelt de Eux-opese integratie in rangorde van tijd vóór de Duitse een heid. Hij zal er echter geen twijfel aan willen laten bestaan, dat ook voor hem de herwinning van Oost-Duitsland het uit eindelijk doel blijft. Slechts de kracht van een geïntegx-eerd Westelijk Europa zal de Russen er volgens hem toe kunnen brengen hun greep op de achttien millioen Duitsex-s uit het Oosten los te laten. Een terugkeer op de weg der militaire aansluiting van West-Duitsland bij het Westelijk blok is volgens Adenauer niet meer mogelijk. In tegendeel, de Duitse regeringsleider heeft steeds duidelijker de overtuiging geuit, dat een accoord met de Sovjet-Unie slechts mag worden aanvaard, wanneer deze een verenigd Duitsland vrij laat zich bij het Westelijk verdedigingsblok aan te sluiten. Iedere gedachte aan een neutrale positie van Duitsland wordt door Adenauer afge wezen, aangezien zij het land in een ge vaarlijke isolering zou kunnen voeren. Twijfelaars Adenauex-s tegenstanders en ook vele twijfelaars uit zijn eigen rijen vrezen, dat op deze basis geen accoord met de Russen te bereiken is. Willen Duitsland en zijn partners werkelijk ernst maken met de oplossing van het vraagstuk der Duitse ver deling, dan moeten zij bereid zijn de Russen een prijs te betalen voor hun aftocht uit Oost-Duitsland, zo menen zij. Die prijs zou dan moeten bestaan in het uitsluiten van Duitsland uit de plannen tot eenmaking van Eux-opa, tenminste uit de militaire plannen. Deze prijs wenst Adenauer niet te be talen. In de laatste weken heeft hij zijn woordvoerders nadruk laten leggen op zijn stelling, dat de Duitsers aan de geallieer den op het stuk van de Duitse eenheid niets schuldig zijn, dat zij alleen maar eisen hebben te stellen „op grond van het na tuurlijk recht van een volk op zijn een heid". De Russen moeten, zo hoort men hier nu in regeringskringen, genoopt wor den onvoorwaardelijk de Oostelijke zóne te ontruimen. Tegen deze opvatting is in de laatste maanden ook toenemend verzet in de rijen der regeringsfx-acties gerezen. Talrijke stemmen zijn daar opgegaan, die deze weg kennelijk te gevaarlijk vinden omdat zij vrezen, dat de Russen nooit vreedzaam en onvoox-waardelijk hun positie in Duitsland zullen px-ijs geven. Adenauer heeft weken lang een kruistocht tegen deze aarzeling gevoerd en schijnt er thans van overtuigd te zijn, dat slechts enkele afgevaardigden zich niet aan de partij tucht zullen onder werpen. Scherpe critiek is er in vele bla den geoefend op de wijze, waarop de „rebel len" in de x-egeringsfracties „tot de orde geroepen" zijn. De Italiaanse regering heeft de leider van de Britse communistische partij, Wil liam Gallagher, opdracht gegeven het land te vex-laten en heeft hem op de trein gezet. Gallagher kwam Zatex-dag in Rome aan om vacantie te houden Aanvankelijk was hem een visum gegeven tot 2 Augustus, maar gisteren kwam de politie aan zijn hotel en zei dat hij moest vertrekken. Toen Gallagher protesteex-de, werd hem meegedeeld dat dit bevel rechtstreeks van de minister van Binnenlandse Zaken, Mario Scelba, kwam. »CCCCOOCCCOCCCOCOOIOOCO<XCOOOXOC<X35^CCCCCCCCCOOC<XCO MINDER WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien, vooir- n am el ijk in de avond en nacht. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Minder warm. 9 Juli Zon op 4.31 uur. onder 20.58 uur. Maan op 22.22 uur. onder 6.47 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 8 Juli Hoog water: 3.52 en 16.24 uur. Laag water: 12.00 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1