Beweringen van Menten onbewezen beschuldigingen genoemd In zaak-Schallenberg kan onderzoek worden gesloten 3 Ruil Rapport van Kamercommissie Gerechtelijk vooronderzoek in de diefstal-zaak is veel te laat ingesteld De radio geeft Woensdag Schrijver Dirk Coster ereburger van Delft Commissie hekelt samenwerking bij politie Denen leveren tanker aan Sovjet-Unie af PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE ^cck ió het zo r~ DINSDAG 8 JULI 1952 2 7 DE GRAAF Standpunt gevraagd ten aanzien van Europese eenwording De Vaste Commissie voor Privaat- en Strafrecht uit de Tweede Kamer heeft ver slag uitgebracht over het in haar handen gestelde dossier in zake diefstal ten na dele van P. N. Menten te Aerdenhout. Zij heeft het uitsluitend als haar taak beschouwd na te gaan, of het onderzoek, dat in deze zaak tot nu toe is ingesteld, voldoende is geweest. Van deze tweede zaak is het dossier aan de commissie over gelegd. De klacht van Menten had betrekking op de vermissing van gelden en goederen ter waarde van rond 3.500.000. De commissie doet uitvoerig mededeling van het officiële onderzoek, dat na deze klacht is ingesteld. Naast deze officiële on derzoekingen heeft Menten door zijn advo caten ook particuliere recherches doen verrichten. Allerbei gegevens daaromtrent bevinden zich eveneens in het dossier. Menten is teleurgesteld over het negatieve resultaat van het onderzoek. Hij heeft niet alleen aan dit gevoelen uiting gegeven, maar hij heeft daaraan, onder meer in een brief van 6 Mei 1952 aan de Kamercom missie, een reeks van beschuldigingen toe gevoegd tegen de Bloemendaalse politie ambtenaren, die de zaak hebben onder zocht, en tegen de rechter-commissaris. Zijn beweringen komen hierop neer, dat zijn arrestatie door de B.S. is geschied met de vooropgezette bedoeling om de weg vrij te maken ten einde hem te beroven van een groot deel van zijn vermogen, dat de Bloemendaalse inspecteur van politie hier in de hand heeft gehad, dat deze daarom het onderzoek opzettelijk heeft doen mis lukken, dat allen, die bij de diefstal be trokken zijn, daarover zwijgen om elkaar te dekken, dat de Bloemendaalse politie in de kwestie van de vier schilderijen mede plichtig is aan diefstal en een vals proces verbaal heeft opgemaakt, dat de rechter commissaris nooit de bedoeling heeft ge had de zaak ernstig te onderzoeken, maar in tegendeel zijn best heeft gedaan om haar in de doofpot te stoppen. Menten heeft deze bewering ten aan zien van de rechter-commissaris reeds uit gesproken in een brief aan deze van 18 November 1950, nadat hij gedurende drie dagen zeer uitvoerig gehoord was. Hij is onmiddelijk daarop op advies van een zenuwarts naar een kliniek vertrokken voor een volstrekte rust van drie maan den. Bij zijn volgende verhoor, op 1 Mei 1951, heeft hij uitdrukkelijk verklaard de genoemde brief in te trekken. Tot grote, verwondering van de commissie heeft hij echter een afschrift van deze ingetrokken brief aan de commissie toegezonden, als bijlage van zijn brief van zijn brief van 6 Mei 1952. De commissie heeft de mogelijkheid overwogen, dat uit het onderzoek in de beide met elkaar samenhangende zaken tegen de oud-raadsheer-commissaris en tegen de journalist aanwijzingen zouden kunnen worden geput, welke een nieuw licht werpen op de diefstal en op het on derzoek in de diefstalzaak. Zij heeft de minister van Justitie daarom verzocht haar ook deze beide dossiers ter inzage te geven. De minister heeft haar daarop ter vertrouwelijke kennisneming niet alleen de beide genoemde dossiers doen toeko men, maar ook het gehele dossier in de politieke zaak tegen Menten zelf. Ten aanzien van het onderzoek naar de diefstal, gepleegd in Mei 1945, bevatten deze drie verdere dossiers geen nieuwe aanwijzingen van enig belang. Ten aanzien van het onderzoek naar de kwestie van de vier schilderijen bevatten deze dossiers enig nieuws, doch ook maar weinig. Conclusies De conclusies der commissie zijn: Uit niets blijkt, dat er een vooropgezette bedoeling heeft bestaan, bij wie ook, om Menten te beroven. Het was onjuist, dat in October 1945 met de leiding van het onderzoek naar beweerde ten nadele van Menten gepleegde diefstallen is belast een ambtenaar van de gemeentepolitie te Bloemendaal, die als ge- HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Boekbespreking. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Or gel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Pianoduo. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Gevariëerde muziek. 13.35 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Gro ninger Orkestvereniging. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Vierhandig pianospel. 15.30 Voor zie ken. 16.05 Voor dë jeugd.. 17.15 Dansmuziek. 17.40 Ronde van Frankrijk. 17.50 Regerings uitzending: „Dierenverhalen uit Toradja- land". 18.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Lezing. 19.20 Pla ten. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Opera-muziek. 21.10 „Aetherforum". 21.50 Platen. 22.15 „Tus sen luitseraar en spreker", causerie. 22.30 Piano. 23.00 Nieuws. 23.15 „George Gersh win", een micro-foto. 23.50-24.00 Platen. HILVERSUM IÏ, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.19 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zie ken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 12.00 So praan en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Viool, cello en piano. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.-15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Marinierskapel. 14.00 Pla ten. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Platen. 15.40 Clavecimbel. 16:00 Voor de jeugd. 17.20 Or gel. 17.50 Militair vraaggesprek. 18.00 Nieuws 18.15 Viool en piano. 19.00 Christelijk Ver enigingsleven. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Gevariëerde muziek. 20.30 „De leeuw klauwt", hoorspel. 21.30 Platen. 21.45 Ka merorkest en solist. 22.30 Internationaal Evangelisch Commentaar. 22.40 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.50 Koersen 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Hammondorgel. 13.30 Platen. 13.45 Hammondorgel. 14.00 Symphonie-orkest. 14.50 Platen. 15.00 en 16.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Dansmuziek. 17.30 Klankbeeld 17.40 Dansmuziek. 17.50 Boekbespreking. 13.00 Zang en voordracht. 18.30 Voor solda ten. 19.00 Nieuws. 19 40 Platen. 19.50 Cause rie. 20.00 Orkest. 20.45 Platen. 21.15 Verzoek programma. 22.00 Nieuws 22.15 Piano. 22.55- 23.00 Nieuws. wezen arrestatie-officier bij de B.S. aldaar mede-verantwoordelijk geacht zou kun nen worden voor onregelmatigheden, welke zich hadden voorgedaan, en die in ieder geval in nauwe relatie stond tot een groep van personen, onder wie de gezochte daders zich konden bevinden. Al ware het moei lijk geweest op dat ogenblik een andere opsporingsambtenaar te vinden, die ge acht kon worden de nodige bekwaamheid te bezitten om een dergelijk omvangrijk onderzoek te verrichten, niettemin had zelfs de schijh moeten worden vermeden, dat het onderzoek door de politie in bevoor oordeelde handen berustte. Begrijpelijk, maar nochtans minder juist is het verder, dat de zelfde opsporingsamb tenaren, die met het onderzoek in de dief stalzaak belast waren, ook enkele ver horen hebben afgenomen in de politieke strafzaak tegen Menten. Zij hadden dit moetenoverlaten aan de P.O.D. (later P. RA..). Hoewel het dus beter geweest zou zijn, indien het onderzoek aan anderen opge dragen ware, hebben de leden van de Bloemendaalse politie, die met het onder zoek naar de diefstallen van de grote ver mogenswaarden waren belast, dit onder zoek, gelet op de toen bestaande om standigheden, over het geheel genomen behoorlijk verricht. Onjuist was het ech ter, dat zij pas op 22 Januari 1946 een recherchelijst van de beweerdelijk ont vreemde goederen hebben doen uitgaan. Indien zij niet dadelijk een volledige lijst hiervan hadden kunnen opstellen, hadden zij een voorlopige lijst kunnen uitzenden. Onbewezen beschuldigingen Dat leden van de Bloemendaalse politie in de kwestie van vier schilderijen mede plichtig zouden zijn aan diefstal of opzet telijk een vals proces-verbaal zouden heb ben opgemaakt, is een onbewezen beschul diging. De gang van zaken bij de mede neming van deze schilderijen is echter onjuist geweest. De politie had zich, zeker toen Menten zelf onbereikbaar was, dienen ter onthouden van elke interventie. Zij had er mee moeten volstaan aan de bij deze kwestie betrokken Pool het huis van Men ten aan te wijzen. Uit niets blijkt, dat er machten bestaan, die de dieven dekken of die deze zaak in de doofpot willen stoppen. Zowel ten aan zien van de Bloemendaalse politie als ten aanzien van de Haarlemse rechter-com missaris aarzelt de commissie niet, de be weringen van Menten, die hierop betrek king hebben, als onbewezen verdachtma kingen te qualificeren. Indien de vraag gesteld wordt, of de als gestolen aangegeven grote vermogenswaar den op het ogenblik van Mentens arrestatie inderdaad en in de door Menten gestelde omvang in het huis van Menten aanwezig waren, moet hierop geantwoord worden, dat dit niet bewezen is. Dat de politie de mogelijkheid van het in veiligheid brengen van goederen door Mentens familie of vrienden tijdens of zelfs reeds vóór de periode van huisarrest heeft onderzocht en dat de rechter-commissaris met deze mo gelijkheid rekening heeft gehouden, mag men hun niet verwijten, integendeel. De bewaking heeft te wensen gelaten. Mede daardoor is het niet uitgesloten, dat, indien de als vermist aangegeven goederen werkelijk gestolen zijn, dit is gebeurd door geheel buiten de B.S. staande personen, die gemakkelijk het huis konden binnen dringen. Er zijn tijdens deze bewaking kleinig heden gestolen. Voor zover de daders daar van bekend zijn, betreft het echter zaken van zo ondergeschikte betekenis, dat een vervolging geen zin zou hebben. De dief- ADVERTENT1E Als eerste in Haarlem brengen wij de nieuwste Frans© haarverf-methode in alle tinten. Zeer snelle behandeling vanaf 5. Mislukkingen uitgesloten. Molendijk's Kapsalons Santpoorterplein 1 - Tel. 19706 Haarl. stal van tapijten in de nacht van 10 op 11 Augustus 1945 en het medenemen van vier schilderijen op 24 December 1946 vie len na de bewakingsperiode. Het onderzoek door de rijksrecherche, waarop door Menten nimmer aanmerking is gemaakt, is voor zover uit de stuk ken kan blijken eer minder goed dan beter geweest dan dat van de Bloemen daalse politie. Het onderzoek van de Haarlemse rechter commissaris is voortreffelijk en zeer vol ledig geweest. Hieraan doet niet af, dat bij het gerechtelijk vooronderzoek tegen de oud-raadsheer-commissaris en de joiuna- list nog wel een enkele getuige over met het diefstalonderzoek samenhangende, punten is gehoord, die de Haarlemse rechter-com missaris niet gehoord heeft. De commissie kan niet nalaten voor zijn onderzoek haar grote waardering uit te spreken. Zij heeft daarop geen enkele ernstige aanmerking, ook niet na lezing van Mentens geschriften. Gerechtelijk vooronderzoek te Iaat ingesteld Het is te betreuren, dat pas op 30 Augus tus 1950 een gerechtelijk vooronderzoek in de diefstalzaak is ingesteld. Daargelaten of zulk een onderzoek niet reeds had moe ten zijn gevorderd dadelijk na de onthef fing van de Bloemendaalse politieambtena ren van de hun verleende opdracht, had hiertoe in elk geval in een veel vroeger stadium moeten zijn overgegaan dan ge schied is, zeker toen bleek, dat ook het onderzoek van de rijksrecherche niets op leverde. Het ligt voor de hand, dat ook de meest consciëntieuze en bekwame rechter commissaris in een zaak als deze na een tijdsverloop van meer dan vijf jaar nau welijks meer een vruchtdragend onderzoek zou kunnen verrichten. Uiteraard zijn na een zo lange tijd de belangrijkste sporen van eventuele verdachten uitgewist. Boven dien waren bij het begin van het gerechte lijk vooronderzoek verschillende getuigen overleden. Of een vroeger onderzoek door de rech ter-commissaris wèl tot een beter resul taat zou hebben geleid, is niet te zeggen. De kans daarop is, gelet op alle reeds eer in dezé zaak ingestelde onderzoekingen, ongetwijfeld niet groot. Niettemin had het aanbeveling verdiend eerder met een ge rechtelijk vooronderzoek te beginnen. Het bestaan van een „muur", die niet te doorbreken zou zijn en waardoor elk on derzoek tot mislukking gedoemd zou wezen, is niet aannemelijk. De talloze personen,- die bij de arrestatie van Menten en bij de bewaking van zijn huis betrokken zijn ge weest, zijn voor een deel inmiddels over geheel Nederland en ver daarbuiten ver spreid. Dat indien de stelling van Men ten over een vooropgezet plan tot beroving' juist mocht zijn na een zo uitgebreid en deskundig onderzoek niemand van hen ook maar een enkele aanwijzing zou heb ben losgelaten, is in elk geval onwaar schijnlijk. Het nieuwe Egyptische kabinet na zijn beëdiging door Koning Faroek. Vierde van links op de eerste rij is de eerste minister Hoessein Sirry Pasja. ADVERTENTIE WlfjJUC, RIJWIELEN KUVElJPAWCyyEG 2*. HAARLEM Model No- 8 Remnaaf 170.jj In een buitengewone zitting van de ge- meentex-aad van Delft is de letterkundige Dirk Coster gistermiddag gehuldigd ter gelegenheid van zijn 65ste verjaardag. Uit waai-dering voor wat hij voor de stad heeft gedaan werd hem het ereburgerschap aan geboden, als blijk waarvan hem de gouden- erepenning der stad en de daarbij beho rende oorkonde werden ovex-handtgd. De raadsvergadering werd door ver scheidene genodigden bijgewoond. Aanwe zig wax-en de heren prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs (Anton van Duinkerken), Jan Engelman, Aai-t van Dobbenburgh, dr. P. H. Ritter, Godfried Bomans, Otto B. de Kat, Jan Mens, Top Naeff en vele anderen. Ook de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, oud-bux-gemeester van Delft, was aanwezig. Loco-bui-gemeester J. A. Lausberg open de de vergadei-ing en gaf daarna het woord aan de stadsarchivaxls D. P. Oosterbaan, die de betekenis van Dirk Coster voor Delft schetste. Na de aanvaarding van de eretekenen sprak de heer Coster een uit voerig dankwoord. Nadat nog gesproken was door mr. G. E. van Walsum en Anton van Duinkex-ken werd een drukbezochte receptie gehouden. Op 11 Januari 1952 deed de minister van Justitie het dossier, betrekking hebbende op het onderzoek naar het overlijden van F. Schallenberg, wiens lijk op 14 Septem ber 1949 gevonden werd in een vijver te Den Haag, aan de vaste commissie voor privaat- en strafrecht uit de Tweede Ka mer toekomen ter vertrouwelijke kennis neming. De bestudering van dit dossier heeft bij de commissie de indruk gewekt, dat het aanvankelijke opsporingsondex-zoek van de gemeente-politie niet gebleven is beneden hetgeen men daarvan redelijkerwijze mocht verwachten. Men moet hierbij bedenken, dat er bij het vinden van het lijk geen aan wijzingen voor moord aanwezig waren. Toen echter na korte tijd in bepaalde krin gen het gevoelen naar voren werd ge bracht, dat levensberoving door anderen niet uitgesloten moest worden geacht, en toen daarvoor bepaalde redenen werden aangevoerd, heeft het onderzoek geleden onder gebrek aan coördinatie. Het dossier maakt dientengevolge een verwarde in druk. Geen van de verschillende onderzoe kingen heeft echter geleid tot het verkrij gen van concrete aanwijzingen voor moord. Het is naar het oordeel der commissie te betreuren, dat eerst op 23 April 1951 dus ruim anderhalf jaar na het oyerlijden van Schallenberg, tot vordering van een ge rechtelijk vooronderzoek is overgegaan. Reeds de omstandigheid, dat in dat tijdvak door verschillende politie-ox-ganen onder zoekingen waren ingesteld, had het eer vorderen van een gerechtelijk vooronder zoek, waarbij deze onderzoekingen hadden kunnen worden gecoördineerd, - niet alleen gewettigd, doch. zelfs vereist. Vat men het onderzoek als één geheel op, dan kan de commissie niet nalaten als haar indruk uit te spreken, dat het leemten ver toont en dat het haar dus niet geheel be vredigt. Niettemin acht zij het, nu inmid dels bijna drie jaren sedert het overlijden zijn verstreken, nutteloos het onderzoek te heropenen. Waren er concrete aanwijzingen in de een of andere richting verkregen, dan zou men deze sporen ongetwijfeld alsnog moeten volgen. Dit is echter niet het geval. Het spreekt vanzelf, dat de politie haar aandacht op deze zaak gevestigd zal moe- KOPENHAGEN, (Reuter) De Deense regering heeft besloten geen stappen te ondernemen om aflevering aan de Sovjet- Unie van het in Denemarken gebouwde tankschip te verhinderen. De leiders van de vijf grote politieke partijen in het Deense parlement hebben Maandagochtend op een bijeenkomst met de regering er mee ingestemd, dat het schip op de gewone wijze zal woi-den overgedragen. De Amerikaanse ambassadeur in Kopen hagen is Maandagmorgen van dit besluit op de hoogte gebracht. Het contract voor levering van het tank schip werd in 1949 getekend, drie jaar voor de Amerikaanse wet van kracht wex-d, volgens welke de president Amerikaanse hulp aan landen, die strategisch belang rijke goederen naar Rusland of „zijn sa tellietstaten" zenden, kan stopzetten. 83. Terwijl alle aanwezigen vol angstige spanning hun adem inhielden, schreed Jo ris Goedbloed plechtig met zijn onzichtbare vracht naar de gereedstaande handkar; en toen hij zich langzaam voorover boog be greep iedereen, dat hij de Verdwijn- Machine nu had neergezet en dat dus het eerste gedeelte van het vervoer geslaagd was zonder dat Joris er bij kwam te ver dwijnen. Menigeen schreef dit succes na tuurlijk toe aan de beschermende kleding, die Joris droeg (in de vorm van een mar garinedoos). Aangezien de aanwezige mili tairen weinig of geen margarinedozen in hun uitrusting hadden, bleven zij op een veilige afstand, want niemand had zin om te verdwijnen door zich in het bereik van het verschrikkelijke apparaat te begeven; maar dat nam niet weg dat enkele regi menten onverschrokken een erewacht be trokken, waarlangs Joris met zijn handkar kon schrijden toen hij zich nu op weg be gaf. „Vaartwel, goede vrienden," aldus sprak hij de wakkere soldaten toe, terwijl hij zich in beweging zette. „Gij hebt mij trouw bescherming verleend en gaarne had. ik nog wat langer in uw midden ver wijld. Dit alles klonk een weinig ge dempt, aangezien hij door het gat in de electronisolerende asbest-kleding moest spreken, maar niettemin ging hij op ont roerde toon voort: „Eenzaam zal ik mij thans langs de wegen voortspoeden tot ik een veilige bergplaats voor de Verdwijn- machine gevonden heb, en laat mij dit smeek ik u alléén deze gevaarlijke zen ding volbrengen! Dat geen uwer zich in het gevaar begeve door mij te volgen! Roep uit, in navolging van de Denkers der Oud heid: „Sic transit corpus delicti", of wel: „zie zo, die zijn wij kwijt" en gedenk mij vriendelijk wanneer ge me nimmer meer mocht zienAch had slechts de minister mij geen chèque voor 738964 ducaten gegeven dan zou ik hier mogen blijven om het kalme leven van een rustig geleerde te slijten....". En zo pratend bereikte hij de uitgang van het kamp, waarna men hem in de verte steeds kleiner en kleiner zag worden. „Arme Joris!", dacht Panda bezorgd. „Als hij maar niet verdwijnt! Hij heeft een zware taak op zich genomen!" Toen wist Panda nog niet, dat hemzelf nog een zwaardere taak wacht te ten houden, omdat het geenszins uitgeslo ten is, dat te enigertijd nog eens een der gelijke aanwijzing zal worden gevonden. Onvoldoende De commissie kan niet nalaten er bij deze gelegenheid de aandacht op te vestigen, dat de organisatie van het opsporings onderzoek in zaken van grote omvang en ingewikkeldheid te wensen overlaat. De samenwerking tussen rijks- en ge meentepolitie in zulke zaken is niet altijd voldoende. Betreft het zaken, waarin on derzoekingen in het gehele land en soms ook daarbuiten moeten worden ingesteld, dan draagt de procureur-generaal bij het gerechtshof, in overleg met de officier van justitie, het opsporingsonderzoek dikwijls op aan een van de onder hem ressorterende rijksrechercheurs. Dit zijn over het alge meen ervaren politiemannen, doch zij mis sen soms de noodzakelijke brede kennis en ontwikkeling, die zij nodig zouden heb ben om de achtergronden van moeilijke zaken te overzien. Ook staan zij èn in rang èn in ontwikkeling vaak achter bij de ambtenaren der gemeentelijke politie korpsen, met wie zij ten nauwste en ten minste op voet van gelijkheid behoren sa men te werken. Mede daardoor ontstaan niet zelden wrijvingen, welke aan het on derzoek niet ten goede komen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Het hoofdbestuur der Beweging- van Europese Federalisten heeft aatl'dr. W. Drees en de fractievoorzitters yah '[„alle democratische partijen" een brief gezon den, waarin gezegd woi-dt dat het „drin gend gewenst is dat het nieuwe regerings programma in concrete vorm de houding aangeeft, welke de komende regering zich voorstelt ten aanzien van de Europese een wording in te nemen". Hoewel aangeno men wordt, dat op het gebied der interna tionale samenwerkinghet werk van vroe gere ministeries zal worden voortgezet, meent het hoofdbestuur niettemin dat een nadere détaillering van groot nut zou zijn en elke mogelijk bestaande twijfel op dat gebied zou kunnen wegnemen. Als punten, waaraan het regeringspro gramma aandacht zou moeten schenken, noemt men het bevox-deren van de spoe dige inwerkingtreding van het verdrag nopens de Europese defensiegemeenschap, het bevorderen van de totstandkoming van een Eui-opese gemeenschap voor de land bouw, terzake waarvan de Nederlandse regering reeds leidinggevende arbeid heeft vei-richt, het bevorderen van de ver melde totstandkoming van een Europees politiek gezag, waarvan de uitvoering nog kort geleden door de raadgevende verga dering van de Raad van Europa te Straatsburg is aanbevolen. Tenslotte dringt het hoofdbestuur er op aan, dat met het bovenstaande niet alleen rekening wordt gehouden bij de vaststel ling van het regeringsprogramma, doch ook bij de keuze van de personen, die ï'e- geiingsverantwoordelijkheid zullen dragen. In het bijzonder geldt dit uiteraard voor de keuze van de nieuwe minister van Bui tenlandse Zaken, zo mogelijk bijgestaan door een staatssecretaris voor Europese Zaken. Doch gezien de toenemende invloed der Europese integratie op onze binnen landse vraagstukken, aldus besluit de brief, geldt het eveneens voor de verdeling der overige portefeuilles" Tjjdens het hevige onweer van Zondag avond is schade aangericht in de miniatuur stad Madürodam in Den Haag. De dx-ie me ter hoge toren van het model van de Lange Jan te Middelburg werd vijf meter wegge slingerd. Ook de spoorweg liep schade op. De toren met het kostbare miniatuur-caril lon wordt thans hersteld. Schorsing. De Franse communistenleider Charles Tillon is door het ministerie van Binnenlandse Zaken voor een maand geschorst als burgemeester van Aubervilliers, een arbeiderswijk in l^et Noorden van Parijs. Als reden voor de schorsing is opgegeven, dat Tilkm ver leden maand de gemeente-ambtenaren van Aubervilliei-s heeft opgewekt te staken uit protest tegen de arrestatie van Jacques Duclos. Auguste Gillot, communistisch burgemeester van Saint- Denis, een andere Farijse voorstad, is eveneens geschorst. Hanilel. Een groep West-Duitse zakenlie den, die de vorige maand de economi sche conferentie te Moskou heeft bijge woond, heeft' in Oost-Bei'lijn met 'Chi nese handelsvertegenwoox-digers een handelsovereenkomst van 150 millioen roebels gesloten. De West-Duitse groep is voor handelsdoeleinden -ver enigd in een naamloze vennootschap „Ostag", die haar hoofdkantoor in Bonn heeft, aldus meldt het Oost-Duitse nieuwsagentschap ADN. De ovéreen- komst wex-d 25 Juni gesloten. De Duit sers zullen chemicaliën, machinewerk tuigen, plastics, electrische installaties en precisieinstrumenten leveren in ruil voor erts, sojabonen, eieren en eipro- ducten, oliën en bont. Verplichtingen. Finland heeft zijn levex'an- ties voor herstelbetalingen aan de Sovjet-Unie thans bijna geheel uitge voerd en wil tegen eind Augustus met het gehele programma klaar zijn. Eind Juni had Finland zijn leveranties voor 98!^ procent uitgevoex-d. Er moeten nog 27 schepen aan de Sovjet-Unie geleverd worden. Rust. De staat van beleg op Ceram en Ambon zal waarschijnlijk nog deze maand worden opgeheven. Dit hebben de Indonesische ministers Wilopo en Roem verklaard bij hun terugkeer in Djakarta van een bezoek aan deze eilanden. De veiligheid op Am bón en Cex-am is goed. De benden zijn zo goed als uitgeroeid, zeiden zij. Óp Ceram is een begin gemaakt met de aanleg van rijstvelden. Onderzoek. Dr. Horst Pelckmann, een ad vocaat van de West-Duitse regering, heeft voor het constitutionele gerechts hof in Karlsruhe verklaard, dat zeven van de 13 afgevaardigden van de so cialistische Rijkspartij in de Bondsdag gewezen vooraanstaande nazi's zijn. Dr. Gerhard Krüger, lid van de bestuurs commissie van de partij, antwoordde hierop met het verzoek een onderzoek in te stellen naar het aantal gewezen nazi's, dat in andere pai-tijen opgeno men is. Het Hof diende bijvoorbeeld een onderzoek in te stellen naar de „Deutsche Partei", een rechtse partij van Adenauex-s coalitie. -Het Hof zal moeten uitmaken of de socialistisohe rijkspartij als on-democratische vex-bo- den mag-worden. Uitwijzing. De Italiaanse regering heeft Julian Stryjköwski, correspondent van het Poolse nieuwsbureau, verzocht het land te verlatén. In een desbetreffende officiële verklaring wordt gezegd, dat de correspondent reeus cine jaar in het land is, doch dat hij bij het.verstrijken van. dé laatste'termijn "niet .óm verlen ging' van zijn "verblijfsvergunning heeft verzocht. De mededeling voegtrhier aan toe, dat Stryjköwski „niet één enkele maal in staat is geweest eèn bericht te verzenden, dat ook maar bij benadering objectief was". Tegen. JJsland heeft zich uitgesproken te gen het bijeenroepen van een buiten gewone bijeenkomst der Algemene Ver gadering van de UNO tér bespïêking van de Tunesische kwestie. Hiex-'m'ée is het aantal landen, dat zich tegenstan der van een dergelijke actie, zoa'ls voor gesteld door de Arabische en Aziati sche staten, heeft verklaard, tot 12 ge stegen. Tot dusver steunen 22 landen het voorstel. Zoals bekend zijn voor het bijeenroepen der algemene verga- dering 31 stemmen nodig. Leverancier. Met een export naar Groot- Brittannië ter totale waarde van 42.489.503 over de eerste vier maan den van 1952 is Nederland thans Enge- lands grootste Europese leverancier ge worden. Leveranties tot en met April van dit jaar waren 2 'A millioen pond hoger dan in de eerste vier .maanden van 1951. Eis. Het hoofdbestuur van de West-Duitse liberale partij heeft de benoeming ge- eist van een minister van Buitenlandse Zaken, welke functie op het ogenblik kanselier Adenauer bekleedt. Verder noemde de vice-voorzitter van de West- Duitse Bondsdag, dr. Schafer, het nood zakelijk de ox-ganisatie van de buiten landse vertegenwoordiging der republiek snel te voltooien, „ten einde bij de in- tex-nationale betrekkingen de bux-gerlijke organisatie niet aan de militaire op te offeren". Verdronken. De 30-jarige J. W. Simons uit Amsterdam is Zondag bij het zwemmen in het meer Viare-Sjoen in Midden- Zweden verdronken. Hij maakte met zijn zuster, broer en neef een tocht per motor door Zweden. Het gezelschap had verpozing gezocht aan het meer. De heer Simons ging baden, geraakte vijftig meter uit de kant in moeilijk heden en verdronk. Zijn broer heeft nog getracht hem te redden, maar het mocht niet baten. PIEREWAAIEN, dat pretmaken of door draaien betekent, heeft niets met wor men of met wind te maken. Ondanks de zeer Nederlandse klank van dit woord, zit er geen enkel Nederlands bestanddeel in. Het is afgeleid van een Russisch woord, dat door de Nederlandse ma trozen uit Archangel is over gebracht. Pir of pirsjestvo betekent in het Russisch een feestmaal en pirovatj heeft niet alleen de betekenis van een „feestmaal houden", maar ook van smul len, slempen, drinken, pimpe- ien en (men vergeve mij het woord) van. zuipen. Denkt men bij het Nederlandse woord feestmaal eerder aan iets statigs en plech tigs, waarbij de blijheid echter geenszins is uitgesloten, bij het Russische woord krijgt het meer de betekenis van een orgie. Uit dit pirovatj is dus ons pierewaaien voortgekomen, een woord dat weliswaar niet in een bijzonder gunstige reuk staat doch dat nu ook weer niet die öaccnanaie klank heeft die boven geschetst werd. Doch op een in gepaste geheelonthouding door gebrachte avond wijst het ook allerminst. Nu gebleken is dat een typisch Neder lands geacht woord uit de Russische taal- schat afkomstig is, lijkt het niet meer dan billijk, dat we er iets voor terugnemen. Wel nu, u kunt vrijwel geen Rus sische vertelling of Russisch verhaal lezen, waarin niet ge sproken wordt van de „samo var", het typische Russische theemeubel, dat de sfeer aan het verhaal schijnt te moeten geven. Zul len we op deze samovar maar beslag leg gen, in ruil voor het ons afgenomen woord pierewaaien? Neemt u de samovar maar gerust onder uw arm, want het ding is helemaal niet typisch Russisch. Het is de oud-Hollandse theestoof! Daax-over mox-gen. (Nadruk verboden). H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2