De symboliek der kleuren Bij de Indianen: vroeger knotsen nu atoomexplosies in de bergen 24 Zie Boven: zon nu verder weg dan in Januari EXTRA AANBIEDINGEN Ph. de Koning j Beverwijk Castricum Krimpen van pijn HERENMODES - CONEECTIE I PER AUTO AMERIKA ROND DINSDAG 8 JULI 1952 7 OVER BEELDENDE KUNST Kerkelijk Nieuws Aardbeien tot vier gulden per slof Textielarbeiders en sociale wetgeving Scheepvaart Wanneer de kunstenaar het penseel aan vat om zijn onderwerp binnen de vastge stelde afperking van de ruimte te her scheppen, dan is dat onderwerp gewoonlijk reeds in een meer of minder uitgewerkte schets aangezet. Daarna geeft de kleur be tekenis aan de vorm: zij bepaalt de eigen schap, peilt het wezen van het „lichaam", dat binnen de vormbeschrijvende contouren besloten is, hetzij dit een menselijke figuur is, een bloem of een voorwerp. Het organ i- sche verband tussen vorm en kleur, dat onder steeds wisselende omstandigheden binnen en buiten het te herscheppen object een ongelimiteerde scala van verschijnings mogelijkheden biedt, is in de evolutie dei- beeldende kunsten hèt probleem geweest der opeenvolgende kunstenaars-genei-aties. En talrijk zijn de problemen waai-in hèt probleem bij nauwkeuriger ontleding uit eenvalt, vooral nadat de locale „kleuren- bouquet" uit de miniatuur of het paneel der late middeleeuwen plaats had gemaakt voor het kleurenspel, dat atmosfeer en ruimte recht liet wedervaren. (Onder het locale „kleurenbouquet" versta ik de scho ne harmonie der ongebroken kleuren van de dingen op zichzelf, die dus naast elkaar hun eigen kleurwaarden behouden en nog niet zijn afgestemd op de atmosfeer van de natuur of de stemming in een interieur). Wanneer de primitieven abstracte begrip pen tot uitdrukking wensten te brengen, kenden zij bepaalde kleuren een symboli sche betekenis toe: bij de verbeelding der heilsgeschiedenis de hoofdbron hunner inspiratie spraken zij met hun locale kleuren een geestelijke taal, die dé moder ne meixs over het algemeen niet meer aan spreekt. Al naar de zin van het onderwerp was het wit in die taal de waarheid of de goedheid, de maagdelijkheid, het geloof of de Goddelijke wijsheid; was blauw: kuis heid, onschuld; was groen: hoop, nederig heid of beschouwing; was rood: liefde, lij den en offer; was zwart: dwaling of rouw; was bruin: dorheid, nalatigheid, armoede; was geel: verraad, afgunst en was paars: rouw. Thans is het duidelijk waarom Christus op de triptiek van Gerard David in het Frans Halsmuseum in rood gewaad uit het gi-af verrijst, waarom Maria in wit en blauw is gekleed, Johannes de Evange list en Jozef in rood, één der lansknech ten die Christus' zijde doorboort in geel, de engel in wit. Als de Renaissance de blik aftrekt van het bovennatuurlijke en richt naar de zich verruimende perspectieven van het aard rijk, verliest dé kleur in het academische zowel als in het naturalistische kunstwerk allengs haar symbolische betekenis, zij het ook dat een (vei-anderlijk) schema voor kleurensymboliek zich handhaafde. Tè aan trekkelijk zijn de uitdrukkingsmogelijk heden van de kleur dan dat bepaalde kun stenaars zich daarvan niet zouden hebben bediend, vooral bij het scheppen onder sterke gemoedsbeweging. Typerend is zulks onder meer in het Isenheimer Altaar te Colmar, waarin Grünewald met een vol strekt origineel gecomponeerde kleuren- orchestratie kracht bij zette aan de diepere zin van zijn schepping, die daardoor indruis te tegen de aesthetische normen der Re naissance, die de kleurensymboliek veel eer elimineerde en de idealiserende vorm bij voorkeur accentueerde door de pracht van de kleur. Als een exces vinden we de kleurensymboliek verdwaald in de Hol landse litteratuur, toen deze, een zeventig jaar geleden, onder invloed stond van de schilderswereld en sommige litteratoren zich „bedwelmden aan het wooi'd". Het is onder meer Van Deyssel die zich daaraan bezondigt als hij (om slechts één der tal rijke „kleurgevoelige" passages te citei-en) in „Een Liefde" schrijft: „Zij had heel even het grijs-bleeke gevoel der kille leegte, zich terstond oplossend in de licht-blauwe breedheden van hoop, waarin haar denken waadde...." Wat Van Deyssel, niettegen staande zijn meesterschap over de taal, ontglipte, volbracht de schilder als hij ab stracties in kleuren zocht te concretiseren. Een van de schilders uit de tachtiger jaren die zulks zocht en de macht had te verwezenlijken, was Vincent van Gogh. Het ligt voor de hand dat deze expansieve kunstenaar de kleuren niet gelijk de pur-sang impressionnisten uitsluitend ontleedde in de oneindige nuanceringen die zich in de wisselende atmosfeer voor doen, maar dat hij haar ook als medium gebruikte tot het uitdrukken van abstrac ties. Hij spi-eekt zich hierover in zijn brie ven duidelijk uit: „J'ai cherché avec le rouge et le vert a exprimer les terribles passions humaines" (Brief 533). (Met rood en groen heb ik getracht de hevige menselijke hartstochten uit te beelden). De „ongewone" kleurenscala maakt de schoonheid van het kunstwerk voor de meeste mensen ontoegankelijk, omdat zij niet ontvankelijk zijn voor de harmonieën die de kunstenaar door een andere „toon- Ned. Herv. kerk Bedankt voor Oldebroek (2e pred. pl.) H. Goedhart te Middelharnis. Geref. kerken Beroepen te Auckland, (Nw. Zeeland) (Prot. Holl. gemeenschap) J. W. Deenik te Poortugaal. Geref. kerken art. 31 K.O. Beroepen te Sliedrecht: H. D. van Herk- sen te Ommen. „Café de Nuit" door Vincent van Gogh. „In -mijn schilderij „Nachtcafé" heb ik ge tracht uit te drukken dat een café een plaats is waar men zichzelf kan ruineren, waar men gek kan worden of een misdaad kan bedrijven. Ik heb dit trachten te be naderen door tegenstellingen van teer-rose, bloedrood en donker-wijnrood, door een teer-groen a la Louis XV en Veronese- groen, contrasterend met geel-groenen en harde blauw-groenen.enz.". (Vertaalde passage uit brief 534 aan zijn broeder Theo van September 1S88). zetting" oproept. Over het afwijken van de in de natuur waarneembare kleuren maakt Vincent van Gogh treffende opmer kingen: „dat algemeen mooi doen tegen elkaar van de tonen in de natuur, men ver liest het door pijnlijk letterlijke nabootsing, men behoudt het door hei-schepping in een kleurengamma, evenwijdig, maar desnoods niet precies of lang niet eender aan 't ge- gevene...." (Brief 429 aan zijn broeder Theo). Ook ten aanzien van de symboliek der kleur spi-eekt Vincent zich uit. Wat te zeggen tot de ontoegankelijke, die schou derophalend staat voor een portret met gele haren tegen een blauw fond.Van Gogh zelf geeft de heldere verklaring in de hem eigen, expressieve taal, die hij hanteert als de verf, in stugge en rake toetsen op het doek gezet: „In plaats van te trachten pre cies weer te geven wat ik voor mijn ogen zie" aldus Van Gogh „bedien ik mij onbeperkt van de kleur om mij zo krachtig mogelijk uit te drukken. Maar laten we dit rusten, theorie zijnde. Ik ga je echter een voorbeeld geven van wat ik bedoel. Ik zou het portret willen maken van een bevriend artist, één die grote dromen droomt, die werkt als een leeuwerik zingt, want zó is zijn aard. Die man zal blond zijn. Ik zou in het schilderij mijn waardering willen leg gen en de liefde die ik voor hem voel. Zó zal ik hem dus om te beginnen schilderen zo precies als ik kan. Maar het schilderij is dan nog niet klaar. Om het te beëindigen word ik eigenmachtig colorist. Ik overdrijf het blond van de haren, ik kom tot oranje kleuren, tot chroomaat- en bleke citroen- tinten. Achter het hoofd schilder ik, in plaats van de alledaagse muur van een armzalig kamertje, het oneindige, ik maak een eenvoudige achtergrond van het rijk ste, het meest intense blauw, dat ik zal kunnen maken en door deze simpele com binatie krijgt het blonde hoofd, lichtend tegen die rijke blauwe achtergrond, een mysterieus effect, als een ster in de diep blauwe nacht. Bij het portret van de boer heb ik de zelfde weg gevolgd. Zonder evenwel in dat geval de geheimzinnige glans van een bleke ster in het oneindige te willen oproepen, want die verschrikkelijke man moest ik schilderen in de blakende hitte van de oogst, op het midden van de dag. Vandaar die krasse oranje tonen als van een gloeiend ijzer, vandaar die tonen van oud glanzend goud in de duisternissen. Ach, mijn beste broer.en die goeierds zien in die over drijving alleen maar de caricatuur. (Vertaalde passage uit Brief 520). Zo ervaren we door Vincents pen èn pen seel hoe deze geniale kunstenaar in ex pressionistische vormgeving en een zinrijk coloriet de werkelijkheid herschiep tot symbool, aldus beeldend en vereeuwigend het wezen der dingen tegen de achtergrond van zijn bewogen geest. H. P. BAARD Maandag bedroeg de aardbeienaanvoer aan de Beverwijkse veilingen ongeveer 15000 manden. Aardbeien met dop van goede kwaliteit gingen voor uitstekende prijzen vain de hand. Ér werd voor de Moulin Rouge en Cli max van f2,30—f4,— per slof betaald. Doosjes werden al even vlot verkocht en ze kwamen tot f 0,90 per stuk. De aardbeien zonder dop hadden nu ook weer aftrek naar de fabriek voor een prijs van f 1,70—f2,20 per slof. De kwaliteit van de aardbeien loopt op het moment aan de Castricumse markt danig uiteen. Dit is Maandag vooral tot uiting gekomen in de prijs die de tuinders per slof kregen betaald. Zij varieerde van f 1,60 tot f3,70 bij een behoorlijke aanvoer. Duimstok op stap Aan het politiebureau Dorpsstraat la zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgende verloren en gevonden voorwerpen. Gevonden: grijze overjas, bruine vulpen inscriptie: N.V. v. d. Akker, damesregen jas met capuchon, kinderregenjas met ca puchon, autoped op luchtbanden, crème kleurig overhemd. Verloren: zwart lederen portefeuille in houdende 2 bewijzen van Nederlander schap ten name van Rem, polshorloge, bruine Osmia-vulpen, bril met cylinder* glazen, bankbiljet van 25.zilveren zak horloge met nikkelen ketting (de vinder wacht een beloning), bruin lederen dames tas, duimstok en stopmes. Nadrukkelijk verzoekt de politie ons er op te willen wijzen dat het bureau voor het afhalen van deze goederen is opengesteld des Za terdags van 9 tot 12 uur. ADVERTENTIE door rheumatiek. spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nie ren. is onschadelijk voor hart en maag. Bij apothekers en drogisten 0.95, 2.40, 8.88. „Maak geen misbruik van nieuwe voorrechten" De Nederlandse Katholieke Kleding- en Textielarbeidersbond „St. Lambertus" af deling Castricum organiseerde Maandag avond in het Jeugdhuis aan de Overtoom een ledenvergadering die ondanks het warme weer opvallend goed was bezocht. Een reden hiervoor zal ongetwijfeld de komst van de kringbestuurder de heer H. J, C. Smits uit Amsterdam geweest zijn. Deze spreker heeft een uiteenzetting ge geven van de huidige Collectieve Arbeids overeenkomst die aan veel wantoestanden in de textiel- en kledingindustrie een einde heeft gemaakt. „Wij moeten bij ziekte of werkloosheid geen misbruik maken van de huidige ver beteringen, want, zo er mee geknoeid wordt, zal het moeilijk zijn de werkloos heids- en wachtgeldvoorzieningen in stand te houden", aldus de heer Smits. Het was een vergadering, tijdens welke de leden een ruimer inzicht over de gang van zaken in de Nederlandse sociale wetgeving hebben gekregen. De bijeenkomst stond onder voorzitterschap van de heer J. v. d. Hoeff. Beverwijkse liep midden op straat en werd aangereden Zondagavond liep mej. J. R. uit Bever wijk midden op de Dorpsstraat in Castri cum nabij hotel „De Rustende Jager" het geen tot gevolg had dat zij door een pas serende motorrijder werd omvergereden. De dame liep een shock en een wond aan het linkerbeen op. De heer en mej. Veen- stra verleenden eerste hulp, later geassis teerd door dokter A. de Jongh, die mej. R. naar huis liet vervoeren. De motorrijder treft generlei schuld. REEDS DEZE WEEK: Kennemerlaan DIE zon, die ons deze en vorige week zo deed puffen, staat nu vijf millioen kilometer ver der van ons af dan begin Januari, al zal men dat bij eerste kennisneming misschien nauwelijks ge loven. Toch geldt (voor het Noordelijk halfrond) dat het licht van de zon op dit ogenblik bijna ze ventien seconden langer onderweg is voordat het ons oog bereikt dan zes maanden geleden. Konden wij van ver in het heelal de bewegingen van de aarde om de zon gadeslaan dan zouden wij, bij keuze van een ge schikt punt, de aarde in een jaar een kringloopje om de zon zien beschrij ven dat heel sterk op een cirkel lijkt, maar het niet is. Het is een ellips- je en daar zit 'm de kneep. Ware de aardbaan om de zon een cirkel, dan zou de aarde te allen tijde even ver van de zon zijn verwijderd. Nu die baan echter elliptisch van vorm is, wijzigt zich de ■afstand aarde-zon voort durend. Gemiddeld be draagt zij een kleine 150 millioen kilometer; een maal per jaar bereikt zij een minimum-waarde onder en eenmaal een maximum-waarde boven dit bedrag. „Moet dit niet tweemaal zijn?", vroeg eens een le zer. „Ik teken een ellips, zet de zon in het middel punt en zie dan dat er twee grootste en twee kleinste waarden voor de afstand aarde-zon be staan". Hier werd echter vergeten wat in het tweede deel van de „wet van Kepler" (1571-1630) staat, n.l.: „De planeten lopen om de zon in el- lips-vormige banen, met de zon in één der brand punten". De zon bevindt zich dus buiten het mid delpunt en wie de moeite wil nemén, de situatie even te tekenen, ziet di rect dat er dus maar één maal sprake is van een kleinste en van een grootste afstand. Met aan het Grieks ontleende ter men zegt men in deze situatie: de aarde staat in haar perihelium (dicht bij de zon) of in haar aphelium (ver van de zon). Dat laatste was nu Donderdag om 03.00 uur het geval. Maar vanwaar dan die hitte? En waarom zijn wij dan juist in de zomer ver van de zon af en er 's winters dicht bij? De paradox gaat alleen op voor het Noordelijke halfrond: bezuiden de evenaar is de situatie omgekeerd. In feite heeft namelijk het betrekke lijk geringe verschil in afstand vrijwel geen in vloed. Wat bepalend is voor het seizoen is de hoek waaronder de zon nestralen in een bepaald gebied het aardoppervlak treffen. Die hoek is nu voor het Noordelijk half rond groot: de Zonnestra len vallen vrij steil op onze streken. Vandaar ons gepuf. G. v. W. Automobilisten, denk om de stoplichten Van rijkswege is men op het ogenblik doende de Beverwijkerstraatweg onder Castricum opnieuw te bestraten. Over een lengte van ongeveer 250 meter is de weg daar opengebroken. Het snelverkeer wordt over het langs de weg liggende rijwiel- en wandelpad geleid en de autobestuurders worden op deze werkzaamheden attent ge maakt door middel van rode verkeerslich ten. Gedurende het afgelopen weekeinde zijn er niet minder dan 40 personen be keurd wegens het niet in acht nemen van deze lichten. Men zij dus gewaarschuwd! Alderamin, 5 v. Bremen te R'dam. Altair, 5 v. R'dam naar Buenos Aires. Aagtekerk, 6 van Colombo. Abbedijk, 6 te Havana. Alamak, 6 v. Londen n. Marseille. Alkaid, 6 te Recife. Alnati, 7 te Rio de Janeiro verwacht. Alphacca, 6 te Santos. Alpherat, 7 v. Quebec te R'dam. Ampenan, 6 te Aden. Amsteikerk, 6 van Dakar. Ar.c.ekerk, pass. 6 Gibraltar. Axeldijk, 6 te Singapore. Aldabi, 6 80 m. Z. Ouessant. Algemb, 6 v. Victoria n. Las Palmas. Alchlba, 7 dwafs Finlsterre. Almkerk, 7 vanHongkong n. Manilla. Arendskerk, pass. 6 Gibraltar. Arundo, 6 van Montreal n. Rotterdam. Aagtedij'k, 5 v. Montevideo n. Santos. Alcyone. 6 van Bremen naar Hamburg. Amstel.'I.Td, pass. 6 Anderhalfgraadskan. Amstelvaart, 6 280 m. W. Scilly's. Argos, 7 te Limasol. Armilla, 5 v. Soerabaja n. Pladju. Aalsum, 7 van Bremen te Antwerpen. Aardijk, S 160 m. N. Bermuda. Agamemnon, 6 820 m. ZW. Flores. Alwaki, 6 van Trinidad n. Fort Aleza. Amsteldiep, 6 280 m. Z.t.W. Sable eil. Amsteldijk, 6 dwars Cherbourg. AmsteHand, 6 dwars St. Paulsrock. Amstelpark, 6 160 m. W. Scilly's. Baarn, 6 v. R'dam naar Bremen. Bali, 5 te Belawan. Biliiton, 4 v. Lorenzo Marques te Calcutta. Bantam, 6 van Suez. Bennekom, 6 te Callao. Boskoop, 6 te Le Havre. Barendrecht, 6 dwars Kp. Comorin. Baud, 7 te Makassar. Borneo, 8 te Balikpapan. Barito, 6 dwars Golf v. Bona. Caltex Nederland, pass. 5 Algiers. Congostroom, 5 te Takoradi. Caltex Utrecht, pass. 6 Kp. St. Vincent. Cirrus, 5 v. Atl. Oceaan naar R'dam. Caltex Delft, 7 van Sidon naar Rotterdam. Calliston, 6 325 m. W.t.N. Kp. Clear. Ceram, 6 120 m. W. Helgoland. Caltex Leiden, 6 100 m. W. van Kreta. Caltex Pernis, 6 150 m. O. Malta. Caltex The Hague, 5 80 m. N. Kp. Vilano. Celebes. 6 te Penang. Cleodora, 6 45 m. O. Ras Albad. Dongedijk, 5 v. R'dam n. Londen. Delft, 6 v. Valparaiso n. Coqulmbo. Diemerdijk, pass. 6 Kp. San Lucas. Duivendijk, 7 te Balboa verwacht. Danae, 5 Belona te Amsterdam. Delf shaven, pass. 5 Barbados. Drente. 6 DÓndrahead gepass. Eemdijk, 5 v. Hamburg te R'dam. Esso Amsterdam, 6 te Rotterdam. Eos. 6 van Tunis naar Amsterdam. Elmina, 5 v. West Afrika te Amsterdam. Ena, 6 dwars Mogidishu. Farmsum, 6 v. Newport News te R'dam. Fairsea, 6 600 m. ZO. Kp. Guardafui. Felipes, 7 van Pladju te Tjilatjap. 'Van onze Amerikaanse r~binnen .kwam gekropen- (Van onze Amerikaanse correspondent) SANTA FE (Nw. Mexico). - In de Indianen-boeken, die men als kind las, waren de Indianen bijna altijd rondtrekkende ja gers, die in tenten woonden. Maar toch zijn er zeker se dert de middeleeuwen in Amerika vele Indianenstam men geweest, die in dorpen woonden en die aan de kost kwamen door wat landbouw en veeteelt, een vredig bestaan, zult ge menen. Maar de bouw van de huizen wijst er zelfs nu nog op, dat die dorpen een soort vestingen waren; ook deze Indianen hebben heel wat afgevochten met vijandige stammen Rondtrekkende Indianen zult ge thans echter niet meer te genkomen in Amerika, maar in New Mexico en Arizona zijn nog vele Indianenstammen over, die in dorpen wonen. Wanneer men Santa Fe, de hoofdstad van New Mexico, verlaat en in Noordelijke rich ting rijdt, dan verbaart men er zich over, dat die Indianen zich zulk een droog en schamel land tot woonplaats gekozen hebben. Sommige van hun mooiste dor pen vindt men juist in dit grootse, maar soms spookach tige gebied. In deze hoogvlakte rijzen kolossale tafelbergen hier en daar abrupt omhoog; de losstaande rotsen hebben grillige vormen en de beddin gen der rivieren liggen meestal droog. Het raadsel: de kiva. We trokken zulk een droge ri vier over, volgden een zandweg van een paar kilometer lengte, en stonden toen ineens op een stil, wijd zandplein, met zand kleurige huizen rondom en een vreemde, zandkleurige verho ging in het midden. Die ver hoging is de Kiv a, het myste rieuze centrum der dorpen; nie mand weet eigenlijk precies wat die Kiva betekent, althans niemand van het blanke ras. Men zou zulk een Kiva het best kunnen beschrijven als een tonvormig bouwsel. In „ons" dorp bedroeg de hoogte ervan ongeveer drie meter, en de middellijn zo om en nabij tien meter. Een brede trap leidde naar het bovenvlak van de „ton". Het dak bleek slechts één opening te hebben. Door dit gat kon men langs een lad der afdalen in het binnenste van de Kiva, een lege, donkere ruimte. Vast staat, dat de Indianen soms hun ceremoniële dansen uitvoeren op het dak van de Kiva. Verder neemt men aan, dat van tijd tot tijd de man- Rotsplateau in Nieuw Mexico. lijke leiders van het dorp hun beraadslagingen houden in het binnenste van het bouwsel. Vele Indianenstammen geloven aan een geestenwereld, waar de menselijke zielen vandaan komen en na de dood weer naar terugkeren. Men stelt zich die geestenwereld niet voor in een „hemel", maar juist in de grond. En nu neemt men aan, dat die gewoonte, om beraad slagingen te houden in een Kiva, die boven de grond uit rijst, maar ook voor een deel in de aarde is uitgegraven, verband houdt met een contact zoeken met de geestenwereld. In ruines van Indianendorpen heeft men kunnen vaststellen, dat in het centrum van de Kiva een steen placht voor te ko men, met een opening, die de aarde inleidde en bovendien trof men in Kiva-ruïnes door gaans een paar grafachtige uit hollingen aay i, waarvan de functie echter nooit is vast ko men te staan. Men heeft ge dacht aan offerplaatsen, maar nooit heeft men resten gevon den, die deze theorie zouden kunnen bevestigen. Dat eerste dorp, waar we kwa men, was maar een eenvou dige nederzetting: alle huizen waren gelijkvloers en het sym pathieke was, dat er niets uit de toon viel. Het hele dorp was adobe-bouw, dat wil zeggen: in de zon gebakken steen van leem en tro met een dak van hetzelfde materiaal, dat rust op boomstambalken, die men in de voorgevel naar buiten ziet steken. De ovens, waar de vrouwen brood in bakken, staan naast de huizen. Deze zijn eveneens van leem en heb ben de vorm van een half ei. Toen wij op het plein kwamen, zagen we eerst alleen een stuk of tien grappige Indianen-kin- dertjes, die krijgertje aan het spelen waren. Maar ze deden dat toch op een typische ma nier: met lasso's.... Bang of verlegen waren ze niet, en het was niet moeilijk hen te foto graferen. Wat later kwamen er ook een paar vrouwen naar buiten. Onder elkaar spraken ze Indiaans, maar sommigen konden zich toch ook heel aar dig in het Engels uitdrukken. Een van hen, blauw koren ge naamd, liet ons de potten en schaaltjes zien, die ze zelf bakte. Mooi handwerk was dat. We vroegen haar hoe het die zwarte kleur kreeg, en ze ver telde ons, dat ze haar aarde werk liet beroken boven een open vuurtje, waar ze mest in verbrandde. We kochten een van haar schaaltjes, reukloos gelukkig. Huizen, die vestingen waren In San Ildefonso, ait eerste in dianen-dorp, hebben alle hui zen vensters. In Taos, een ze ventig km. verder naar het Noorden, kan men zich nog be ter voorstellen, hoe de Indianen vroeger huisden. De woningen in Taos hebben namelijk maar heel kleine ramen. Wel zijn deze huizen tegenwoordig van een deur voorzien, vroeger vond men het echter veiliger door een gat in het dak naar binnen te gaan. De ladders, die men eertijds gebruikte om op het dak te komen, haalde men naar binnen en aanvallers had den het daardoor niet zo ge makkelijk om binnen te drin gen. Wie in die oude tijden over een woning van twee ver trekken beschikte, woonde nog veiliger. Tusseti de vertrekken was een opening, maar zo laag, dat men er alleen op handen en voeten door kon. Een onge wenste gast, die door wilde dringen naar de tweede ka mer, kon men wanneer hij binnen .kwam gekropen vrij gemakkelijk de schedel inslaan. Men ziet het de vriendelijke, brede, zangerig sprekende In dianen niet meer aan, dat ze zulke vechtersbazen zijn ge weest. Los Alamos: atoom-artillerie Allerlei interessants over de leefwijze der Indianen kan men aan de weet komen, wan neer men de ruïnes te Frijoles bezoekt, aan de bovenloop van de Rio Grande, ten Noord- Westen van Santa Fe. Wij had den gedacht, dat de iceg daar heen primitief zou zijn, maar tot onze verbazing vonden we daar een brede autoweg en een gloednieuwe brug over de Rio Grande en het verkeer was er opvallend druk. Zó veel tou- risten? Het raadsel werd opgelost, toen op een wegwijzer in grote let ters de plaatsnaam: „Los Ala mos" zagen staan. Onze artis- ten-vrienden in Santa Fe had den de activiteit in Los Alamos trouwens reeds herhaaldelijk ter sprake gebracht. In de da len van het woeste gebergte heeft men verscheidene labora toria ingericht. Het schijnt dat er hard gewerkt wordt. Naar men meent aan atoom-artille rieGedurende de week ends zakken de onderzoekers, die met hun gezinnen in een afgesloten gebied iconen, dik wijls af naar Santa Fe. Dan is er een ongewoon publiek in de Roze Adobe, de plaats, waar op andere avonden zoveel kunste naars samen eten en drinken. Harmonie met de barre natuur Onderweg naar de ruïnes van Frijoles, temidden van een dorre, grillige, soms bijna spookachtige bergwereld, hoor den we opeens een harde ont ploffing, onmiddellijk gevolgd door het geloei van sirenes. Dergelijke ontploffingen hoort men daar vaker, zo zei men ons Zowel de Adobe- als de atoom civilisatie passen in deze woes- ternij. Reeds in de middeleeu wen woonden hier Indianen. Zij huisden half in de rotsen, half in huizen, die zij voor hun hol bouwden. Nog altijd zijn hun woningen droog en kor relig in volmaakte harmonie met het brokkelige, dorre land schap; een streek, die door zijn grilligheid iets bezetens heeft. Maar evengoed is dit een na tuur voor atoom-explosies. Ge bergten zijn hier afgeslepen en uiteengevallen, eeuwenlang hebben wind en warmte hier brokken gemaakt. De mens doet het thans alleen wat snel ler. Groote Beer, 9 6 u. v. New York aan de Hoek van Holland verwacht. Gaasteriand, 6 van St. Vincent. Gaasterkerk, 6 540 m. NW. Cocos eil. Ganymedes, 6 v. Ciudad Trujmo n. Guanta. Garoet, b 130 m. NW. Flores. Gouwe, pass. 6 Cherbourg. Groote Kerk, 6 dwars Esperance bay. Hersilia, 5 v. Barbados n. Curasao. Haulerwijk, 6 v. Quebec te Amsterdam. Hestia, 5 van A'dain n. West-Ir.dié. Heemskerk, pass. 6 Gibraltar. Hoogkerk. 5 te Burban. Haarlem, 6 740 m. ZW. Flores. Heelsum, 6 470 m. W. Fimsterre. Helder, 6 230 m. z.t.o. Kp. Race. Helicon, 6 380 m. O.NO. Fiores. Hecuba, 6 te New York. Hermes, 5 v. Georgetown n. Ciudad Bolivar. Ittersum, (i Kp. Race gepass. Japara (KPM), 6 te Singapore. Jagersfontein, pass. 6 Ouessant. Joh. v. Oldenbainevelt, 6 380 m. w. Padang. Klipfontein, 6 v. Southampton te Antw. Kie.drecht, 7 te Le Havre. Kaïmana, 7 te Belawan. Kalimantan, 6 te Pnok. Kota Gede, 6 dwars Kreta. Loch Ryan, 6 van Antwerpen te R'dam. Lankoeas, 7 te Soerabaja. Lutterkerk, pass. 6 Algiers. Laertes, 6 v. Liverpool te Amsterdam. Larenberg, 6 Finlsterre gepass. Lemsterkerk, 6 270 m. W. Minicoy. Lieve Vrouwekerk, 6 590 m. O.ZO. Socotra. Loosdrecht, 6 310 m. Z.t.O. Bombay. Luna, pass. 6 Finlsterre. La wak, 6 v. Bombay naar Cochin. Leopoidskeik, 6 nog te Bahrein. Modjokerto, 6 te Prlok. Malea, 6 v. Liverpool naar Rotterdam. Mapia, 6 van Belawan. Mataram, pass. 5 Perim. Muiderkerk, 6 te Durban n. Kaapstad. Maaskerk, 6 v. Lagos n. Pte Noire. Marpessa, 6 v. Sporte te Mirt. Meiiskerk, pass. 6 Sir. Messina. Mentor, pass. 6 Gibraltar. Ml tra, 6 360 m. NO. Fiores. Musi, 7 v. Djambl te Pladju. Maas, 6 90 m. Z.ZW. Ouessant n. Oran. Macuba, 6 900 m. ZW. Azoren. Manoeran, 6 150 m. N. Massawa. Marisa, 6 dwars Bum. Mirza, 6 bij Sulu Arch. Molenkerk, 6 360 m. W. Kp. Frio. Noordam, 6 150 m. O.ZO. Kp. Race. Nigerstroom, 6 v. West Afrika ie A dam. Nestor, 6 840 m. O.NO. Barbados. Nieuw Holland, 7 v. Sydney te Melbourne. Oranje, 6 pass. Algiers n. Port Said. Orestes. 5 v. Antw. te Amsterdam. Orion, 5 v. Hamburg te Amsterdam. Or.dina, 6 75 m. O. Kreta. Ootmarsum, 6 500 m. NO. Bermuda. Ophir, 6 v. Muntok n. Pladju. Ovula, 6 v. Suez n. Rasghari'b. Oberon, 6 v. Pto Plata n. Philadelphia. Prins Alexander, 6 v. Montreal te R'dam. Prins Frederik Willem, 6 v. R'dam n. Hamburg Poelau Laut, pass. 7 Gibraltar n. Le Havre. Pnrontis, 7 v. Port Said n. Amsterdam. Prins Maurits, pass. 6 Dover. Prins Willem II, pass. 6 Wight. Poseidon, 7 v. New York te Cape Hattien verw. Pnns Willem IV, 6 135 m. W. Kp. Ray. Prambanan, 6 v. Pontianak n. Priok. Ridderkerk, 5 v. Zanzibar n. Tanga. Rijndam, 5 te R'dam v. New York. Raki, 7 v. Curacao te Cristobal. Radja, 8 v. Singapore te Penang verwacht. Rempang. 7 te Singapore. Rafaela, 6 50 m. Z. Balboa. Riouw. 6 nog rede Kuweit. Rodas, 6 v. Curaqao te Port au Prince. Roebiah, 6 te Paulsboro. Roepat, 6 v. Makassar naar Bitung. Ruys, 7 van Kobe le Hongkong. Rijnkerk, 7 van Muscat naar Suez. Rotti, 6 pass. Cherbourg. Sehie, 6 v. R'dam naar Antwerpen. Slamat. 6 te Djibouti. Sibajak. 6 1020 m. W.t.Z. Galapagos eil. Straat Makassar, 6 v. Montevideo n. Santos. Sarangan, 7 te Manilla. Soestdijk, 6 te Halifax. Salawati, 6 120 m. Z.t.W. Sable. Salland, 6 bij St. Vincent. Saroena, 6 dwars Str. Singapore. Scherpendrecht, 6 470 m. NW. Fernando No- ronba. Stad Alkmaar, 6 380 m. O.NO. Kp. Race. Stad Maastricht, pass. 6 Kp. de Gata. Stad Vlaardilngen, 6 400 m. O.NO. Kp. Race. Sunetta, 7 v. R'dam te Heysham. Stad Breda, 6 760 m. W. Scilly's. Saidja, 6 nog te Pladju. Saparoea, 6 van R'dam te Hamburg. Sloterdijk, 6 v. Penang n. Singapore. Stad Lelden, 6 280 m. W. Valentie. Stad Schiedam, 7 v. Vlaardingen te Kirkenaes verwacht. Stanvac Djirak, 5 v. Tj. Uban n. Soerabaja. Teiresias, 4 van Belawan. Teucer, 6 te Penang. Tjibamjet, 6 te Genua. Tamo,, pass. 7 Finlsterre. Tawali, 7 te Suez. Tabian, 6 Algiers gepass. Tankhaven 11, 7 te Palembang verwacht. Tankhaven lil, 7 v. Pon Swettenham te P ang Taria, 6 rede Singapore. Tawali, pass. 6 the Brothers. Tegelberg, 7 van Mauritius te Lorenzo Marquez Tjiiuwah, 6 v. Priok te Singapore. Tjipanas, 6 v. Kobe naar Hongkong. Tjitjalengka, 7 van Miri te Hongkong verw. Tjiwangi, 6 v. Singapore n. Priok. Tom uil, 6 nog rede Menado. Tarakan, 6 300 m. W. Saban, n. Aden. Ternate, 6 400 m. ZO. Guardafui. Themisto, 6 720 m. O. Belle Isl. Tiba, 6 St. Pauls gepass. Veendam, 6 pass. Sable eil. Van Heutz, 6 in Anderhalfgraadskan. Van Outhoorn, 7 v. Belawan te Priok. Waterland, 6 te Montevideo. Wieldrecht, 6 v. Cairns n. Palembang. Westerdam, pass. 6 Eddystone vuurtoren. Waterman, 6 210 m. Z.t.W. Kp. Sable. Willem Ruys, 6 80 m. Z.Z.W. Mimicoy. Waal, 6 v. Belfast te Amsterdam. Weltevreden, 6 van Cebu. Westland, pass. 6 Ouessant. Winsum, 6 dwars Lissabon. Zuiderkruis, 5 400 m. W. Fastnet. KLEINE VAART Appingedam, 5 v. Nantes te Liboume. Arnoudspolder, 3 v. R'dam te Lissabon verw. Bernisse, 8 v. Newcastle te Le Boucau verw. Barracuda, 4 van Leith naar Falkenberg. Casana, pass. 7 Kiel. Catiharina, 5 v. Port Mao n. Casablanca. Claes Compaen, vertr. 7 v. Rouaan n. Duin kerken. Cornelia b II, 5 v. Stoeka te Hudiksvall. Corona, 6 v. Norrköping te Bankholm. Crescendo, 6 v. Emden n. Denemarken. Da Capo, pass. 5 Wight. Davina Goekoop, 6 v. R'dam te Cork. Deni, 6 v. Gothenburg te Lysekil. Deo Duce, 6 dwars Texel. Depa, 5 van Norrköping n. Portsmouth. De Ruyter, 7 v. OsKarsham te Boness. Dillgentia, 7 v. Vlaaidingen te Duinkerken. Doklaan, 6 v. Southampton te Antwerpen. Dorinda, 6 v. Garston te Masnedsund. Elisa, 5 v. Marseille n. Casablanca. Escaut, 5 v. La Palice. Frederik, 5 v. Porsgrun n. West Hartlepool. Frejo, 6 v. Amble n. Sodertelje. Glashaven, 5 v. Falkenberg te Halmstad. Gaasteriand, 5 van Harlingen n. Leith. Hagno, 5 v. Duolin naar R'dam. Haskerland, 5 van Harlingen n. Goole. Hast I, 5 v. Newcastle n. Akllundborg. Hast IV, pass. 5 Rouaan. Hada, 5 v. Nantes naar Bordeaux. Hartel, vertr. 7 v. Bremen n. Antwerpen. Henrica, 7 v. Rostock te Gothenburg. Ingeborg, 7 v. Barry n. Vlaardingen. Jan Herman, 8 v. Ferrol n. Duinkerken. Joost, 5 te Holmsund van Domsjo. Java, 6 v. Middiesbro te Helsinki. Jokurma, 6 te Hartlepool. Kemphaan, 6 v. R'dam te Gdynia. Leny, 5 v. Newport naar Amslerdam. Martha, 6 v. Amsterdam naar Cork. Merak, 5 v. Casablanca n. Leixoes. Michel Swcnden, 6 v. Gefle te Blyth. Mirach, 5 v. B'—deaux te Fedala. Mirzam, 5 van Rouaan naar Casablanca. Marcelia, 8 v. La Mede te Port Lyautey verw. Matthew, verm. 7 van Bilhngham. Myfem, 6 v. Parijs te Belfast. Noord, vertr. 7 v. Shellhaven n. Billingham. Net.tie, 5 v. Aarhtis te Hamina. Omlandia, 4 van Mazagan te Safi. Peter, 5 v. Antwerpen n. Teignmouth. Ponto, 4 van Blyth naar Holmsund. Prima, 5 v. Setubai naar Pomaron. Rapid, 5 v. Amsterdam n. Parijs. Remmert, 5 v. Lissabon te Oporto. Rika, 5 v. de Tyne te Londen Rose Marie, pass. 6 Brunsbüttel. Sambre, 5 v. Parijs naar R'dam. Servus, 7 v. Teignmouth te Antw. verw. Silvaplana. 6 van Vlissingen naar Kopenhagen Spora, 5 v. Leixoes te Brest. Spurt, 6 te Dublin. Suriname, 6 te Helsinki. Tilly, 5 te Zaandam van Norrsundet. Texel, 7 van R'dam te Hamburg. Tromp, 6 van Wisbeck te Amble. Trompenburgh, 5 v. Oscarsham n. R'dam. Tyro, 5 te Gibraltar. Valbelia, pass. 5 Brunsbüttel. Virgo, 5 van Skelleftea te Gefle. Vrede, 7 v. Esbjerg te Dundee. Vrij burgh, 5 v. Bordeaux. Westkust, 5 v. Kalajokl naar R'dam. Westlaan, 7 van Hamburg te Rotterdam. Westland, 5 v. Gefle naar Guernsey. Westpolder, 8 7 u. te Antw. verwacht. Wim, 5 v. Vestervik n. Pernoviken. SLEEPVAART Humber, 6 dwars Deleware baai. Noordzee, 5 220 m. ZO. St. Paulsrock. Poolzee, 5 dwars Vigo. Tyne, 6 560 m. Z.ZO. St. Vincent.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3