ch Partij-commissie afgevaardigden wijst betwiste aan Taft toe Noodweer in Zuid-Limburg Pinay (met steun van rebellen) kreeg vertrouwen van Kamer Weerbericht icago Eisenhowers aanhangers leggen zich daar niet bij neer Haarlems Dagblad De republikeinse conventie Adenauer opent debat over Conventie van Bonn Adenauer beschuldigd Westelijke nota morgen naar Moskou Het woord is aan Waterballetten en trein vertraging Het wordt opnieuw warm Britten verwelkomden de „United States" „Rode deken" over bacteriënoorlog „Duitslands keuze beslissend voor het lot van Europa" Voorstel tot conferentie van Grote Vier Een jaar besprekingen in Panmoendjom En nuvacantie Amerika beraadt zich over hulp aan Denen Hartelijk ingehaald 66e JAARGANG No 306 Bureaux: Kermemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 9 JULI 1952 IJmuider Courant f. VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG 159 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate, Verschijnt dagelijks beh, opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE OUD-PRESIDENT der Verenigde Sta ten Herbert Hoover heeft verklaard dat Europa het gevaar niet inziet. De oud-op perbevelhebber in het Verre Oosten, gene raal MacArthur, heeft scherpe critiek uit geoefend op de tegenzin van vele bond genoten om een eerlijk en rechtvaardig deel van de militaire last bij de verdediging van West-Europa op zich te nemen. Deze uit latingen getuigen evenmin van de hoogte van het peil van onze belastingbiljetten als van de hoogte van het peil der debatten in de republikeinse conventie te Chicago. Het zou wel aardig geweest zijn als daar gisteren eens een Europeaan had kunnen praten, een Europeaan begaafd met een heldere en beknopte betoogtrant en daarbij met een dosis ironie. Hij had kunnen op merken dat de Oude Wereld oud moge zijn, maar dat de Nieuwe ook niet helemaal nieuw is en dat het hem verwonderde de stem van een verouderd beleid, dat zich op isolationisme, afzondering, toelegde in deze tijd nog in zulke uitingen te vernemen. Met zulke argumenten. Misschien had hij ook kunnen zeggen dat Europa, in tegen stelling met. Amerika, in de eerste helft de zer eeuw dermate in eigen. land. ervaren heeft wat oorlog en jarenlange bezetting betekenen, dat het zich enige bescheiden verdienste mag toerekenen als het niet paniekerig wordt bij het optreden van nieuw gevaar. Alweer, steeds maar weer opnieuw. Het is niet zo verstandig, in onrust en opwinding te leven. Misschien zal tenslotte blijken dat er niet eens reden voor is. Maar ook als het anders mocht lo pen zou het geen zin gehad hebben, er de jaren-zonder-oorlog meè te bederven. Maar op een partij-vergadering in Ame rika kan natuurlijk geen Europeaan aan het woord komen. Wij hebben af te wach ten wat er gebeuren zal. Ter republikeinse conventie ^.eerst onmiskenbare spanning. De candidaat Taft heeft op slimme wijze gepoogd, de „partijmachine" naar zijn hand te zetten en een aantal gedelegeerden van zijn tegencandidaat Eisenhower ten gunste van zijn eigen aanhangers uitge schakeld te krijgen. Zo op een afstand ge zien ziet de zaak er niet sportief uit. Het door Taft beheerste partij-comité heeft ge poogd de afvaardiging van drie staten aan hem te doen toewijzen. Dat waren d'e. „be twiste" staten Louisiana, Texas en Georgia. Maar de conventie wou daar niet aan; zij verwierp het met dit doel ingediende amen dement met 658 tegen 548 stemmen. Dit heeft de Eisenhower-aanhang tot grote vreugde gebracht, ofschoon nog niet vast staat dat de 658 afgevaardigden, die de meerderheid vormden bij die stemming, nu ook allen voor de candidatuur- Eisenhower zijn. Maar men is in Ike's kamp opnieuw neuzen gaan tellen en tot de slot som gekomen dat er meer dan genoeg zou den zijn. Genoeg, dat wil dus zeggen: de volstrekte meerderheid, is 604. Met zeker heid staat intussen alleen nog maar vast, dat Taft op 534 stemmen kan rekenen en Eisenhower op 429. De overige gelden andere candidaten. Als die bij de eerste stemmingen afgevallen zijn is het dus de vraag, hoeveel er op Taft en hoeveel er op de generaal zullen ovei'gaan. Taft heeft er maar zeventig nodig om de meerderheid te bereiken. Als men alleen volgens Bart- jes rekende zou men hem dus de beste kans moeten geven, maar die legendarische meester was wat eenzijdig. Er spelen an dere factoren mee; er wordt achter de schermen "stevig gekonkeld en bovendien heeft die eerste stemming over dat amen dement Eisenhowers papieren zeker doen rijzen en een aantal twijfelaars aan zijn zijde gebracht. Overal in de wereld vindt men mensen die er zich uitsluitend op toe leggen, op het winnende paard te spelen. De rede van MacArthur is daarbij geen reclame voor de reactionaire opvatting ge worden. Hij heeft te lang gesproken. En bovendien is hij eruit. Zijn taak is ten ein de. Hij zal geen opperbevelhebber meer worden en evenmin president. Men heeft geen belang meer bij hem. Dus staan de kansen voor Eisenhower beter dan de getallen 534 en 429 aangeven. Voor Europa's directe belangen biedt dit een hoopvoller uitzicht dan de kans van een reactionair als Taft zou bieden. Al zou de laatste wellicht tenslotte nog door de demo cratische candidaat verslagen worden. Maar men weet zoiets nooit zeker. R. P LONDEN (Reuter). Dr. Hewlett John son, die de „rode deken" van Canterbury wordt genoemd, heeft na terugkeer van een reis door China en bezoeken aan Mos kou en Praag op een persconferentie te Londen verklaard over documenten te be schikken, die de beschuldigingen dat de UNO in Korea zich met bacteriologische oorlogvoering heeft ingelaten, staven. De ken Johnson zeide, dat hetgeen hem aan feitenmateriaal op tentoonstellingen te Pe king en Moekden was getoond, hem vol komen overtuigd had. Verder zouden twee Amerikaanse piloten een beschrijving heb ben gegeven van hun opleiding voor bac teriologische oorlogvoering en van de plaatsen waar zij bacteriebommen zouden hebben uitgeworpen. De deken had„de verklaringen in hun eigen handschrift ge zien en „hun stemmen op een wire-recor der" gehoord. Johnson deed een aanhaling uit een brief van bisschop P. Lindel Tsen, deken van de Anglicaanse bisschoppen in China, wiens schoondochter had verteld, dat de mensen in haar stad doende waren met het vangen van door Amerikaanse vliegtuigen uitge worpen insecten. Dr. Johnson verklaarde nog: „ik heb persoonlijk een bezoek gebracht aan drie van de ten minste zeventig plaatsen, waar bacteriebommen zijn neergegooid, niet in Korea, maar in het Noord-Oosten van China". CHICAGO (Reuter) Op de tweede dag van de nationale conventie der republikein se partij, die in Chicago wordt gehouden, was aller aandacht gevestigd op de com missie voor de geloofsbrieven, die beslui ten moest nemen over betwiste afgevaar digden uit Florida (18 afgevaardigden), Georgia (17), Kansas (1), Louisiana (13), Mississippi (5), Missouri (1) en Texas (38). De commissie is smengesteld uit 53 leden, een uit elke staat en elk gebied. In deze commissie hebben aanhangers van Taft een meerderheid van drie tegen twee op de aanhangers van Eisenhower. De commissie besloot de delegaties uit Georgia, Mississippi, Kansas en Florida, die geheel uit aanhangers van Taft zijn samen gesteld, als de wettige te erkennen. Deze besluiten komen overeen met de verleden 'week door het partijbestuur genomen be sluiten, waarin Taft eveneens de meerder heid heeft. De leider van Eisenhowers campagne, Senator Cabot Lodge, heeft meegedeeld, dat hij legen de beslissing over de delegatie uit Georgia beroep zal aantekenen bij de vol tallige vergadering. Waarnemers achten de beslissing van de commissie over deze dele gatie niet zo veelbetekenend als het Maan dag door de gehele conventie genomen be sluit het stemrecht van de betwiste delega ties te beperken, totdat haar samenstelling zal zijn bekrachtigd. Voor de vergadering van de commissie voor de geloofsbrieven werd verdaagd zon der tot een besluit te zijn gekomen over de delegaties van Louisiana en Texas kende de commissie de betwiste zetel voor Mis souri nog toe aan een aanhanger van ge neraal Eisenhower. De secretaris van de 70 leden tellende delegatie uit Pennsylvanië heeft medege deeld, dat volgens zijn raming 55 leden van zijn delegatie bij eerste stemming Eisen hower zullen steunen. Waarnemers menen, dat indien deze raming juist blijkt, wellicht de eveneens nog neutrale delegaties van Michigan en andere staten dit voorbeeld zullen volgen. Volgens de jongste, niet-officiële bereke ningen is de verhouding op het ogenblik: Taft 540 stemmen, Eisenhower 439, ande ren 107, betwist of nog niet bepaald 120. Op de bijeenkomst van de conventie, waar de belangstelling gering was, hield Herbert Hoover, de voormalige republi keinse president, een rede, waarin hij het Noord-Atlantisch leger grotendeels „een schim" noemde. Volgens hem dienen de Verenigde Staten de luchtmacht in het oog te houden en klaar te staan om „als een ratelslang" terug te slaan bij iedere com munistische aggressie en niet als een schild pad in de schulp te kruipen. De wil van het Europese vasteland om zich te verdedi gen is maar zwak en de zes West-Europese landen hebben geen greintje geloof in het gevaar van Tiet ogenblik, aldus Hoover. Reuters correspondent meldt, dat Taft thans in de verdediging is en Eisenhower in de aanval. Aan één zijde van de grote balzaal van het hotel, waar de conventie wordt gehou den, heeft Taft een aantal geïmproviseerde spreekhokjes door gordijnen laten afschie ten, waar de delegaties zitting nemen. Taft gaat de hokjes langs en spreekt in elk on geveer een kwartier met de afgevaardigden, beantwoordt vragen en critiek en steekt zijn aanhangers een hart onder de riem. Taft tracht hen te overtuigen, dat Eisenhower zijn overwinning nog niet „in zijn zak" heeft. BONN (Reuter). Vandaag is de West- Duitse Bondsdag begonnen met de behan deling in eerste lezing van de Conventie van Bonn. Men verwacht dat het debat, dat geopend werd door kanselier Adenauer, twee dagen zal duren en dat de conventie zal worden verwezen naar commissies die dan tot eind September het verdrag met de aarfgehechte protocollen zuilen bestu deren. In zijn rede verklaarde de bondskanse lier, dat het „ja" of „nee" van de Bonds dag beslissend zal zijn voor het lot van Europa. Het gaat er om of Duitsland zich aan de zijde van het Westen zal scharen en of Duitsland in vrijheid in een vrij Europa zou worden herenigd, aldus Ade nauer. „Ik weet, dat de grote meerderheid van het Duitse volk de door ons ingeslagen weg goedkeurt," aldus verklaarde hij onder protest van de oppositie, Het volgende jaar zal het volk zich bij de algemene verkie zingen hierover uitspreken en de kanselier ziet de verkiezingen met vertrouwen tege moet. „Het Europese legerverdrag zal oorlog onder de Europese volken onmogelijk ma ken", zei Adenauer, die meende dat er een te grote neiging bestaat om het verdrag louter als een verdedigingswapen tegen een Russische aanval te zien, terwijl het veel meer een werktuig voor de pacificatie van Europa is. Afgezien van enkele interrupties van de zijde der socialistische en communistische oppositie luisterde de Bondsdag over het algemeen in stilte naar de rede van de kanselier, die door de Duitse radiostations werd uitgezonden. Adenauer maakte bekend, dat de Franse Hoge Commissaris op 14 Juli ter gelegen heid van de „Dag van de Bastille" een groot aantal in Franse gevangenschap ver toevende Duitse oorlogsmisdadigers gratie zal verlenen. BONN, (Van de ANP-correspondent). Aan de vooravond van het debat in de Bondsdag over de Europese verdragen is in de West-Duitse hoofdstad aanzienlijke opschudding verwekt door beschuldigin gen betreffende samenwerking met de Franse geheime dienst, die in het openbaar tegen bondskanselier Adenauer en zijn naaste medewerker Blankenhorn zijn ge richt. De beweringen, die onder meer in houden dat de verkiezingscampagne van Adenauer in 1948 met Frans geld zou zijn gefinancierd, zijn door de bondskanselier gekwalificeerd als „leugens van A tot Z". De bondskanselier bestrijdt niet in de eer ste jaren na de oorlog contact met een Franse agent te hebben gehad, doch daarbij waren volgens hem „slechts onbelangrijke dingen" besproken. De publicaties van het blad „Der Spie gel" waarin de onthullingen zijn gedaan, berusten op verklaringen van de 32-jarige journalist Schmeizser, die enkele jaren onder Franse naam werkzaam is geweest voor de Franse geheime dienst. De nogal vage beweringen van Schmeizser houden onder meer in, dat hij voor Adenauer en Blankenhorn en hun families een vlucht naar Spanje zou hebben moeten organise ren voor het geval de Russen naar West- Duitsland zouden oprukken. Blankenhorn zou voor door hem aan de Franse gehei me dienst gegeven inlichtingen betaling hebben ontvangen. Blankenhorn, hoofd van de politieke af deling van het West-Duitse ministerie van buitenlandse zaken, zal een aanklacht tegen de weekblad „Der Spiegel" indienen we gens laster. Een groep militairen van het Neder lands vrijwilligersdetachement in Korea, hoofdzakelijk samengesteld uit personeel dat op 21 Juli 1951 naar Korea vertrokken is. bevindt zich thans op thuisreis naar Ne derland. Onvoorziene omstandigheden voor behouden wordt deze groep half Augustus in Rotterdam verwacht. PARIJS (Reuter). De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, heeft medegedeeld, dat het Westelijke antwoord op de jongste Russische nota over Duitsland Donderdagochtend aan de Russische rege ring zal worden overhandigd. De tekst van de Westelijke nota zal Donderdagavond be kend gemaakt worden. Schuman zeide, dat de West-Duitse kan selier van de inhoud van de nota op de hoogte gesteld was, doch dat er geen spra ke van was, dat teruggekomen zou worden op de tekst, die in Londen op 27 Juni werd goedgekeurd en die „de opening voorstelt van een viermogendhedenconferentie over duidelijk bepaalde en beperkte punten, welke voorkomen op een tevoren opge stelde agenda". De geallieerde Hoge Commissarissen hebben bondskanselier Adenauer de defi nitieve tekst van de antwoordnota over handigd. Tegelijkertijd ontving Adenauer drie brieven, waarin de regeringen van de V.S., Elbert Hubbard De blijde verliezer is een winner. Engeland en Frankrijk haar mening over de door Adenauer voorgestelde wijzigingen in de ontwerp-nota tot uiting brengen. Naar uit geallieerde bron wordt vernomen werden Adenauers voorstellen gedeeltelijk als nuttig beschouwd en in de slottekst ver werkt. ZES ARBEIDERS VERDRONKEN Tijdens een hevig onweer zijn Dinsdag bij Verviers in België zes arbeiders, die aan een stuwdam werkten, door de water massa's meegesleurd. Hun lijken waren vanochtend nog niet gevonden. Vijf hun ner waren Italianen, de zesde was een Belg. Twee arbeiders, de 36-jarige C. M. uit Koog aan de Zaan en de 29-jarige P. S. uit Purmerend, zijn in een machinefabriek te Koog aan de Zaan van een 12 meter hoge stellage gevallen, doordat een balk van de stellage brak. Beiden werden zeer ernstig gewond. Hervormingen. De Franse resident-gene raal in Tunis, De Hautecloque, heeft de Bey de Franse voorstellen voor bestuurs- reorganisatie overhandigd. De Bey zou ingestemd hebben met het verzoek van De Hautecloque, om de regering-Bakoesj aan te houden totdat de voorgestelde hervormingen ingevoerd zouden zijn. De resident-generaal zou de Bey tevens medegedeeld hebben, dat het plan be staat ter gelegenheid van de Franse na tionale feestdag 933 politieke gevange nen vrij te laten. Eén hevig onweer en vooral de daarmee gepaard'gaande geweldige slagregens heb ben gisteravond tussen zes en acht uur in heel Zuid-Limburg waterschade en grond verschuivingen veroorzaakt. De spoorlijn Maastricht-Sittard kwam bij Geulen en Bunde onder water te staan en werd met van de heuvels afgespoelde leem bedekt. Daardoor was van tien voor zes tot tien voor acht geen treinverkeer mogelijk, zodat de passagiers langs de om weg via Heerlen of met autobussen ver voerd moesten worden. Toen spoorwegper soneel de baan vrij had gemaakt, konden de treinen weer rijden, zij het met be perkte snelheid. In de zeer diep onder het maaiveld lig gende tunnel onder de spoorweg te Geleen kwam een meter water te staan, waardoor het verkeer van en naar de staatsmijn Maurits veel hinder ondervond. Enkele maanden geleden is in deze tunnel een tweede vaste pompinstallatie aangebracht, maar nog was het nodig dat er een pompinstalltie van de mijn te hulp kwam en het duurde enige uren voor men de tunnel droog had. Een vermeende, blikseminslag in de cokesfabriek van de Maurits en het defect raken van het appa raat voor brandalarm maakten dat de Ge- leners, behalve de donderslagen, ook nog vijf minuten sirenegeloei moesten aan horen. Door het verstopt raken van de Keutelbeek kwam het water in de Stee straat een meter hoog te staan en verder liepen honderden kelders vol, zodat de brandweer ze leeg moest pompen. Ondergelopen kelders waren er ook in Maastricht, onder meer die van het zieken huis St. Annadal (waar de brandweer uit- TOKIO, (Reuter). De bestandsonder handelaars in Panmoendjom zijn heden 26 minuten bijeen geweest. Na de bijeenkomst verklaarde brigade-generaal Nuckols, dat op zakelijke manier vergaderd was. Op de vraag of er vorderingen zijn gemaakt ant woordde hij, dat „er in het geheel niets te zeggen valt". Morgén, Donderdag, komen de delegaties opnieuw in geheime zitting bijeen. Het zal dan een jaar geleden zijn dat de bestands besprekingen begonnen. komst bracht) en die van het hoofdgebouw van de Provinciale Limburgse Electriciteits- maatschappij, waar vier a vijf centimeter water stond. Omdat de branaweer nier niet veel kon uitrichten, werden hulpploegen met emmers gevormd. In vele Maastrichtse straten ontstonden water balletten, doordat de riolering de enorme watermassa's niet snel genoeg kon verwerken. Een bliksem inslag veroorzaakte een kleine ontredde ring in de telefooncentrale van de Lim burgse hoofdstad waardoor een aantal num mers tijdelijk werd uitgeschakeld. In Kerkrade sloeg de bliksem in een huis, waardoor een schoorsteen naar beneden kwam. In Maastricht werd om halfacht een regenval van 63 en op het vliegveld Beek van 40 milimeter geconstateerd. Duizenden Ainerikanen getuigden in Chicagobij de opening van de nationale con ventie der Republikeinse partij, met beschilderde hoeden, ballonnen, mutsen en parapluies, van hun voorkeur voor de verschillende candidaten voor het president schap. Een groepje betogers in de hall van het gebouw waar de conventie bijeen is. (Van onze correspondent te Parijs) Nadat de glijdende loonschaal sedert 10 maanden al 5 keer in verschillende versies in beide kamers aan de orde was gesteld, is Pinay er gisteren onder de dwang van een nieuwe vertrouwenskwestie, die vorige week door hem was gesteld, eindelijk in geslaagd een definitief ontwerp aanvaard te krijgen. Daarmee heeft de premier zijn laatste parlementaire beproevingen voor de va- canties, die Zaterdag ingaan, zegevierend doorstaan: de uitslag was 267 stemmen voor en 216 tegen. Tot de herfst hoeft hij, wat de Kamer betreft, zich nu verder geen kopzorgen te maken. De zitting van gisteren was vooral wel van belang, omdat de Gaullisten voor het eerst in 2 afzonderlijke fracties zijn opge treden. Soustelle verdedigde het ortho doxe standpunt en Boisdé de houding der rebellen. Veel verschil was er intussen ove rigens niet. Toen de briefjes in de bussen moesten worden geworpen, bleek dat de afvalligen nu over een effectief van 28 man beschikken. Dat aantal is trouwens zeker voor uitbreiding vatbaar en waar schijnlijk zouden er zich gisteren al wel meer Gaullisten bij de rebellen hebben ge voegd. wanneer Soustelle, de officiële frac tieleider, niet zo voorzichtig was geweest zijn compagnons dit maal de wet niet al te dwingend voor te schrijven. Het was dui delijk, dat hij met het oog op de weifelaars in zijn groep en dat moeten er heel wat zijn iedere aanleiding tot nieuwe con flicten wilde vermijden. Ook zijn rede was trouwens in opvallend gematigde toon gesteld. Soustelle nam een afwachtende houding aan en zeide, dat wij mÉmMmI Een woonschuit welke verplaatst moest worden kwam onder de brug van de Da Costakade bij de Kinkerstraat in Amsterdam klem te zitten. De eigenaar vroeg de nieuwsgierige kijkers hun gewicht beschikbaar te stellen om de schuit dieper in het water te doen zakken- waartoe vele jonge hoofdstedelingen grif bereid waren. Zo kwam de schuit onder de brug uit. Dak en huiskamer kregen evenwel van de hulp nogal wat schade. nu eerst maar eens moesten zien, welke vruchten het experiment-Pinay zou opleve ren: bittere of zoete. Nieuwe naam De Gaullistische rebellen hebben intus sen hun eerste afzonderlijke fractieverga dering gehouden. Een van hun eerste zor gen is het vinden vari een nieuwe naam, wat niet zo eenvoudig moet zijn, omdat daarin zoals een hunner opmerkte, het nationaal, republikeins, sociaal, reformis tische karakter van de groep in tot uitdruk king zou moeten komen. Hun programma, dat Vrijdag zal worden opgesteld, zal overigens niet noemens waard afwijken van dat van generaal De Gaulle. De rebellen willen zich slechts van hun vroegere leider onderscheiden door de wijze, waarop zij dat programma tot uit voering hopen te brengen. Zo luidt voor het moment tenminste hun officiële stand punt. Door niet aan de grondbeginselen te raken, hopen de rebellen het de orthodoxe Gaullisten gemakkelijker te maken even eens tot desertie over te gaan. Een zestal R.P.F. Kamerleden heet trouwens al bijna op de drempel te staan. Dat de eerste uittocht uit de R.P.F. van Zondag door nieuwe lichtingen gevolgd zal worden, wordt door weinig waarnemers betwijfeld. WASHINGTON, (Reuter). Een commissie, waarin twaalf Amerikaanse ministeries en instanties vertegenwoordigd zijn, is te Washington bijeengekomen om te overleg gen, of de Amerikaanse hulp aan Dene marken stopgezet moet worden, nu de Denen de tankboot „Aspheron" aan de Sovjet-Unie hebben geleverd. De commissie moet aan de directeur van de MSA, Harriman, een aanbeveling doen, die op zijn beurt Truman van advies zal dienen. De uiteindelijke beslissing berust bij Truman. Naar te Washington wordt vernomen heeft de commissie aanbevolen, de hulp verlening aan Denemarken voort te zet ten. Harriman zou waarschijnlijk nog heden Truman zijn advies geven. De „Aspheron" is gistermiddag uit Ko penhagen vertrokken met bestemming Odessa. Aan het zeer warme weer van de laatste dagen is gisteravond een einde gekomen. Na dat in het Oosten van ons land de tempera tuur gistermiddag nog tot 29 a 30 graden was opgelopen, begonnen in het Westen koelere luchtmassa's binnen te dringen, die toen aan de kust de temperatuur tot ongeveer 19 gra den deden dalen. Waar in West-Europa de binnendringende koele lucht op de hete continentale lucht stootte, ontstonden zware onweersbuien, on der meer in het Zuid-Oosten van Nederland. Intussen breiden zich van de Golf van Bis- caye uit weer drukstijgingen over Frankrijk en onze omgeving uit. De bewolking zal bre ken. Daar er tevens in de hogere luchtlagen van het Zuid-Westen uit opnieuw warme lucht naar onze omgeving onderweg is, mag worden verwacht, dat na de afkoeling van vandaag de temperatuur in de komende dagen weer flink gaat stijgen. (Van onze correspondent in Londen) De Engelsen hebben zich goede verliezers getoond. Zij juichten en wuifden, en smeten met serpentines toen gisteravond de „Uni ted States", die hen de „blauwe wimpel" afhandig heeft gemaakt, de haven van Southampton binnenvoer. De Amerikanen zijn goede winnaars. Commodore Manning en andere vooraanstaande functionarissen van de United States Lines, deden alles om de klap zo zacht mogelijk te doen aan komen. Het was alsof zij er zich voor ge neerden dat zij Engeland, dat wat luxe en snelheid betreft zo vele jaren de Oceaan beheerst heeft, thans overvleugel den. Het was een historisch moment toen het prachtige silhouet van de hoog en fier op het water liggende United States zich tegen de bewolkte, door de zon beschenen, avond hemel aftekende. Voor het eerst toch dong Amerika mee op een terrein, dat het tot duverre aan Engelsen, Fransen, Hollanders en Noren had overgelaten. En de eerste gooi was meteen raak. Het snelheidsrecord, sinds 1938 op naam van de beroemde Queen Mary staande, werd Engeland afgekaapt. Het nieuwste schip is ook in ander op zicht een symbool van een ommekeer. Het is een gecamoufleerd troepentransportschip, dat een volledig uitgeruste divisie van 14.000 man in drie dagen over de Oceaan kan vervoeren. De versterkte dekken kun nen zwaar geschut dragen. De United States loopt sneller dan de snelste duikboot, waar over een eventuele vijand thans de beschik king heeft. Slechts 24 uur zijn nodig om het schip gereed te maken voor een oor- logstaak. De gezagvoerder zeide ons echter vurig te hopen dat dit nooit nodig zal behoeven te zijn. Toen het conflict in Korea begon reali seerden de V.S. zich scherp, dat zij over onvoldoende scheepsruimte voor het over brengen van troepen beschikten. Dat was de voornaamste reden dat de Amerikaanse regering niet alleen de bouw van de United States zwaar subsidieerde een overheids bijdrage van 25 millioen dollar op het to taal van 42 millioen, dat het schip kostte maar ook de exploitatie er van. Want het schip, met zijn bemanning van duizend, en zijn 20000 passagiers, zal, deelde men ons mede, met verlies varen. X30000000C0CXXO3CÖC000CC0i wocooosocooeoo» OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog weer met flinke opklaringen. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen West en Zuid. Warmer. 10 Juli Zon op 4.32 uur, onder 20.57 uur. Maan op 22.38 uur, onder 8.21 uur. Hoog- en laag water in I.Tmuiden Woensdag 9 Juli Hoog water: 4.42 en 17.16 uur. Laag water: 0.23 en 12.49 uur. Donderdag 10 Juli Hoog water: 5.32 en 18.03 uur. Laag water: 1.14 en 13.40 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1