„Egalisatiefonds" voor verse haring getorpedeerd Senaat voor de laatste keer bijeen in oude samenstelling Agenda voor Beverwijk •Clowntje Rick Macht eld Wisse, fotografe „Jacoba" wordt „Gelria" Santpoort Beverwijk Geen zwarte bes te verkopen Castricum W. Vogt nam afscheid van AVRO-personeel Nederlandse meisjes zijn welkom in Nieuw Zeeland 4 Handel wijst principieel heffing van 14°/o af Trawler verkocht aan rederij „Limburgia" „Wie komt er in m'n hokje" zegt de Urker Accordeonklanken in het Rijkenspark „Verduisteringskroniek" van Beverwijk Minder aardbeien - seizoen loopt af Binnen- en buitenlandse gasten naar Castricum Voor de kinderen Groot tekort aan verpleegsters Kardinaal Tisserant eredoctor van Nijmegen „Vliegende Vleugel" op de Ilsy FEUILLETON (De misdaad op het eiland) door Else Hofker WOENSDAG 9 JULI 1952 Naar wü vernemen is de heffing op de verse haring van 14 een heffing op de aan koopprijs in de vishal door de gezamenlijke handelaren gisteren principieel afge wezen. Dat wil dus zeggen, dat het van rederszijde gepropageerde „egalisatiefonds", een buffer tussen de minimumprijs voor de verse haring en de prijs die de vismeel- fabriek er voor betaalt, voorlopig van de baan is. Het was de bedoeling, dit egalisatiefonds te laten optreden tussen de minimum- haringprijs van naar schatting f 11 (er is nog geen officiële minimumprijs vastge steld) en de prijs, die de vismeelfabriek voor de opgevangen haring betaalt (onge veer f 7, zoals de handel vermoedde). Van de zijde van de handel deelde men ons hedenmorgen mede, dat de uitkomsten van de verse haringvisserij verleden jaar niet slecht zijn geweest: vele schepen voe ren „voor de vismeelfabrieken", die f 9 betaalde. Vanmiddag zal het besluit van de afde ling IJmuiden van de Vakgroep Groothan del in vis aan het bestuur van de hoofd vakgroep in Den Haag worden meegedeeld. Men vermoedt, dat de hoofdvakgroep het afwijzend standpunt zal overnemen, waar na de kwestie aan het Bedrijfschap voor visserijproducten zal worden voorgelegd. Redersstandpunt Namens de reders werd ons het volgende meegedeeld: Het egalisatiefonds als buffer in de markt (die men beter gezond kan houden dan gezond maken) heeft als eerste voor deel, dat de individuele rederij niet het slachtoffer wordt van toevallige markt- schommelingen. Bovendien is er, als een egalisatiefonds zijn invloed doet gelden, geen „strijd" om een vroege losbeurt nodig met alle gevol gen van dien, zoals vroeg binnenkomen, reistijd- en kwaliteitsverlies Een aanvulling van de werkelijke op brengst tot de minimumprijs wordt dan ook de enige oplossing geacht om te voorko men, dat regelingen worden ontdoken. Bedrijfschap en minister Inmiddels is zowel de minimum-haring- prijs als de vismeelprijs nog niet vastge- Naar wij van de heer M. M. Weimar ver nemen, is de 389 ton metende trawler „Ja coba" (IJM 21) van de voormalige rederij „De Daad", thans definitief overgegaan naar de visserijmaatschappij „Limburgia". Dezer dagen is de verkoopovereenkomst getekend en over een week of drie zal de trawler, die herdoopt wordt in „Gelria", zijn eerste reis maken, nadat het schip on geveer twee jaar werkloos voor de wal heeft gelegen. Men begint binnenkort de IJM 21 klaar te maken voor de visserij en het schip krijgt velerlei moderne hulpmiddelen aan boord, zoals twee echoloden, een richting zoeker en een zender-ontvanger van het nieuwste type. Tevens worden machine en ketel gekeurd en vervolgens gaat de ex- „Jacoba" in het dok voor een goede verf- beurt. De schipper wordt Phil Glas, de schipper van de „Zeelandia". Was aanvankelijk aan te nemen dat bij het gunstige weer de palingvangsten aan merkelijk zouden toenemen, de vorige week is wel gebleken dat deze mening niet ge grond was. Globaal genomen waren de hoe veelheden zeer matig. Wegens de harde wind kon er ook een etmaal niet worden gevist. De motorloze zeilvaartuigen hebben zeer weinig kunnen doen; eerst wegens windstilte, later in de week wegens het ruwe weer. Deze vissers markten met vang sten tot ten hoogste 25 kg per etmaal. De weekbesommingen van de zeilers bereikten een maximum van f 200. Doordat er zeer weinig aanvoer was kon de prijs bevredi gend worden genoemd. Deze liep van f 0,90 tot f 1,25 per pond. De scheepjes hadden per etmaal vangsten tot 50 kg. Daar de prijs der kuilpaling goed bleek, waren ten ge volge van de geringe vangsten de weekbe sommingen van de motorvaartuigen van f 200 tot f 450 per vaartuig. Velen van de lijn- of beugaalvissers deden de vorige week alleen maar dagschoten (vangsten tot 60 kg). Deze werd verkocht voor f 1,70 per pond hoogstens. De verdiensten van de beugers varieerden van f 100 tot f 200. De snoek baars-, rode baars- en voornvangsten bleven zeer gering. De prijzen liepen daarom vrij hoog op. Met de nestvisserij ging het verle den week iets beter. De prijzen schommel den van f 2,50 tot f 3.09 per 3714 kg. Noord zeevis werd de vorige week niet aange voerd. Bij een vergelijking van dezelfde week van het vorige jaar blijkt dat toen 52247 pond paling werd aangevoerd, nu 36724 pond, 4366 pond -lijn- of beugaal, thans 3898 pond, 417 pond snoekbaars, nu 167 pond, 1257 pond rode baars, thans 181 pond. Vori ge jaar bedroeg de totale omzet voor een ge ringer aantal vaartuigen f 80.000, nu onge veer f 50.000. steld en nu morgen bijvoorbeeld de „Haar lem" met een grote voorraad haring komt, is het de grote vraag, hoe de zaak zich nu gaat ontwikkelen. Officieel staat de vismeelprijs weliswaar nog op f 0.91 per percent eiwit per 100 kilo vis, maar de olieprijs is op het ogen blik een uitermate onzekere factor. Er lijkt dus niets anders op te zitten, dan dat het bedrijfschap en in laatste instantie de mi nister een "besluit nemen ten opzichte van de minimumprijs. De afrekening met de bemanningen zal in de toekomst waarschijnlijk enige moei lijkheden gaan opleveren. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 8 op 9 Juli KW 25 3 k., KW 124 70 k. nog 28 netten halen, KW 73 21 k„ KW 168 65 k. nog 15 netten halen. KW 138 3 k„ KW 129 30 k., KW 147 27 k„ KW 163 15 k„ KW 140 24 k„ KW 170 19 k., KW 144v 18 k„ KW 70 51 k. nog- 39 halen, KW 86 7 k„ KW 83 17 k„ KW 38 5 k., KW 20 18 k„ KW 39 6 k„ KW 78 17 k„ KW 43 21 k„ KW 44 8 k., KW 15 8 k„ KW 85 4 k., KW 110 geen vangst, KW 176 41 k„ KW 167 7 k„ KW 130 6 k„ KW 127 8 k.. KW 22 25 k., KW 65 35 k„ IJM 74 8 k„ IJM 75 20 k. Gemiddelde vangsten Vlaardingen 13 kantjes, Scheveningen 14 kantjes, Katwijk 23 kantjes. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: Thorina f 21.700, Polderman f 18.200, Eli f 13.400. Loggers: KW 95 f 2890, KW 89 f 3550, KW 9 f 2910. Kotters: IJM 226 f 420, KW 128 f 770. VISSERIJBERICHT URK Dinsdag werd door 120 vaartuigen aan gevoerd: 13703 pond kuilpaling, prijs f 0.80- f 0.95 per pond, 3566 pond lijnaal prijs f 1,10- f 1,40, 13 pond snoekbaars prijs f 0.85-f 0.87, 14 pond rode baars prijs f 0.85 per pond, 746 bak nest prijs f 2,7S per bak van ZVfx kg. De Velser Accordeonvereniging voert van avond in het Burgemeester Rijkenspark het volgende programma uit 1. Openingsmars. 2. a. Droomland, b. Zilve ren draden tussen goud. 3. Krontjong melo dieën. 4. Mariannewals, J. B. Kok. 5. Liederen- potpourri. 6. Avanti Mars. Na de pauze spelen de „groten" van de Velser Accordeonvereniging: 1. Folies Ber gères (mars) P. Lincke, 2 Ouverture Frédici, J. B. Kok. 3- a. Poème, J. Fibich arr. R. Kof man. b. Tussen palmen en varens. R. Wasse naar. 4. Balalaika souvenir, J. B. Kok. 5. Im Zigeunerlager (mars) M. Ascheit. Kerkeraad voetbalt tegen Verenigingsraad Vanavond te kwart voor zeven zal op het sportveld van de Ned. Herv. Verenigingsraad aan de Zeestraat een voetbalwedstrijd gehou den worden tussen de Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente en de Verenigingsraad. Ds. J. O. Norel, ds. F. C. Willekes en ds. J. Wiersma zijn in het Kerkeraads-elftal opgesteld. De Beverwijkse politie heeft zich giste ren naarstig bezig gehouden met een aan tal diefstallen. Mevrouw H. A. die haar tas met inhoud, een portemonnaie met f 25 en enige kle dingstukken, op een bank in een winkel aan de Alkmaarderweg had neergezet, kwam toen zij haar inkopen in de zaak had ge daan, tot de ontdekking dat de tas ver dwenen was. Van een tweede geval van diefstal werd mejuffrouw M. M. dienstbode bij een Beverwijkse firma, de dupe. Zij mist een portemonnaie met f 30. Ten slotte heeft de heer P. K. aangifte gedaan dat zijn fiets, die hij onbeheerd bij het circus aan de Munnikenweide had neergezet, „de wielen" genomen had. De politie heeft deze zaken nog steeds in onderzoek. Op de eerste Beverwijkse zwarte bessen- veiling waren gisteren 1600 manden aan wezig. Maar de liefhebbers bleven uit, zo dat de gehele aanvoer onverkocht bleef (de minimum prijs is 60 cent per kg). De bessen worden nu maar ingemaakt voor rekening van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen. Dinsdag was op de Beverwijkse aard beienveiling heel goed te zien, dat het ein de van het seizoen spoedig in zicht komt. Er waren nauwelijks 10.000 sloffen en de prijzen liepen terug, behalve dan voor de extra kwaliteiten met dop, die nog bo ven de f 3.per slof uitkwamen. Doosjes Climax brachten nog f 0.95 per stuk op. Voor de soorten zonder dop draaide de prijs rond de f 2.per slof. Openbare les aan twee scholen Evenals Maandagmiddag in de Ned. Herv. Ireneschool het geval was, werd Dinsdag morgen in de Christelijk Nationale School aan de Weeresteijnstraat een openbare les gegeven, met als doel de ouders een beeld te geven van het schoolleven der kinderen. Voor beide gebeurtenissen was de belangstelling der ouders groot. In het komende weekeinde staat er in Castricum op het gebied van de gymnastiek iets bijzonders te gebeuren. De R.K. gymnas tiekvereniging „Vitesse" ontvangt Zaterdag een 40-tal leden van de gymnastiekvereniging „Rood-Zwart" uit Delden, welk gezelschap om 8 uur ïn de avond begroet zal worden in zaal Roozendaal aan de Dorpsstraat. Het sportieve treffen tussen de belde ver enigingen heeft Zondagmiddag plaats op het Vitesseterrein aan de Beverwijkerstraatweg. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling van de gasten, tot Maandag in Castricum te blijven, maar door allerlei omstandigheden moeten ze al Zondagavond de terugreis naar Delden aanvangen. Dan is er buitenlands bezoek op komst een gezelschap Franse dames van de „Union Départementale de Tourraine" afkomstig uit het plaatsje Tours. Zij worden Maandag avond ontvangen op het theehuis „Johanna's Hof" aan de Zeeweg, voor welke receptie alle plaatselijke autoriteiten zijn uitgenodigd. Dinsdag maken de dames tochten in de naaste omgeving en op de avond van dezelfde dag heeft een grote optocht met muziek plaats. Hierna gaan de vrouwelijke Franse gasten demonstreren in het Sportpark, waarbij de Vitessenaren voor een kleine „aanvulling" op het programma zullen zorgen. Ja, zo kan men soms toch maar raar dromen, niet? Die Rick had daar voor de warme kachel zo lekker zitten dutten, en toen was die rare droom gekomen en dacht hij, dat hij werkelijk onzichtbaar kon zijn. Maar neen, dat was alleen maar een droom natuurlijk! Maar je hoeft niet altijd te dromenom iets te beleven.Dat ondervond oom Tripje dezer dagen. Hij zat heel rustig zijn krant te lezen voor het venster. Het was stil in de kamer, de jongens waren op hun kamertjes aan 't spelen. Pets!, ging het toen opeens. Pets!en weer pets! Oom Tripje keek verbaasd op. Wat was dat voor raar geluid? En weer: pels! „Wat is dat nou?", bromde oom Tripje, en hij wreef over zijn neus. Daar was iets nats op gevallen! Nu keek hij eens beter. En toen zag hij het: er vielen grote druppels van het plafond! „Wat heb ik nou aan de hand?", zei oom Tripje. Hij keek verschrikt naar boven, terwijl de druppels maar bleven vallen. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer in haar tegenwoordige samenstelling is gisteren nog eens. bijeen gekomen als gevolg van het feit dat op 24 Juni de communisten hoofdelijke stem ming hadden verlangd op een ogenblik waarop daartoe niet genoeg leden aanwezig waren. Voorzitter Jonkman oefende hierop enige critiek, waarbij hij meteen te ver staan gaf dat in de toekomst de leden van de Kamer meer paraat zullen moeten zijn, omdat, wanneer straks de grondwetsher ziening wordt behandeld, de kans op der gelijke moeilijkheden bij verzoeken om hoofdelijke stemming nog zou stijgen. De president ging na wat de Eerste Kamer zo al had afgedaan en ook welke onderwer pen er nog zijn overgebleven ten aanzien van één der laatst bedoelde voorstellen, het ontwerp tot wijziging van de wet op het Nederlanderschap, zei hij, dat bij be handeling daarvan wel eens zou kunnen blijken dat de Eerste Kamer steeds een belangrijke plaats in ons staatsbestel in neemt. Hier zinspeelde mr. Jonkman blijk baar op de mogelijkheid van verwerping van dit ontwerp door de senatoren. Op nieuw bevestigde hij daarmede de indruk dat hij behoort tot diegenen die het recht van de Eerste Kamer, voorstellen van de Tweede Kamer af te wijzen, onverkort wil len handhaven. In zijn afscheidswoord, gericht tot de tien senatoren die niet meer terugkeren als ook tot die ministers die men naar alle waarschijnlijkheid niet meer achter de re geringstafel zal zien, maakte de voorzitter ook nog gewag van wat hij noemde een oud denkbeeld, te weten, om de begroting alleen in gemeen overleg tussen Kroon en Tweede Kamer te doen vaststellen, waarna dan de Eerste Kamer slechts haar goedkeuring „Gij zult allen begrijpen, dat dit moment voor mij niet gemakkelijk is", zo begon de heer W. Vogt gistermiddag zijn toespraak tot het zo goed als voltallige AVRO-perso neel, dat in het restaurant der studio te Hilversum was bijeengekomen om afscheid van hem te nemen. Deze bijeenkomst, die een besloten karakter had, werd niet door het bestuur van de AVRO bijgewoond. In zijn toespraak herhaalde de heer Vogt zijn in Maastricht uitgesproken verklaring, dat hij heengaat zónder bitterheid. Er moest een beslissing vallen, zo zeide hij, want reeds lang was bekend dat de meningsver schillen tussen bestuur en directie te diep gaand waren om er langer het stilzwijgen over te bewaren. De heer Vogt schetste ver volgens de situatie van de AVRO in de voor-oorlogse jaren, toen men er in slaagde het enthousiasme van een grote schare belangstellenden te winnen. Na de oorlog kwam de verplichte luisterbijdrage en kon den de politieke en religieuze stromingen relatief en absoluut meer winst boeken. De meningsverschillen dienaangaande tussen bestuur en directie ontstonden zowel over het programmabeleid als over de propa- gahdavoering. De directeur had niet meel de vrijheid, die hij meende te moeten heb ben en daarom had de heer Vogt gijn ont slag genomen. „Misschien", zo besloot hij, „is het wel eens goed dat een omroepbedrijf door anderen wordt geleid. Ik hoop, dat de nieuwe leiders een eerlijke kans zullen krijgen. Het zou dwaas zijn te zeggen, dat ik zou wensen, dat het de AVRO in de toekomst niet goed zou gaan". Nadat dr. P. H. Ritter jr. in enkele woor den de heer Vogt namens het personeel dank had gebraqht voor hetgeen deze in de lange reeks van jaren voor zijn mede werkers is geweest, kregen alle aanwezigen de gelegenheid met een persoonlijke hand druk afscheid van hem te nemen. Het is de bedoeling, dat de heer Vogt in de eerstvolgende vergaderng van het bestuur der Nederlandse Radio-Unie zijn functie als technisch commissaris dezer stichting zal neerleggen. Jeugdtennisspelers krijgen filmmiddag In samenwerking met de tennisclub van Uitgeest organiseert de tennisclub „Bakkum" Zaterdag in het „Corso" theater te Castricum een filmmiddag voor de jeugdleden van de beide verenigingen. Er zullen een paar ten- nisfilms over bekende spelers en speelsters worden vertoond, afgewisseld met korte „praatjes" over deze tak van sport. Vitesse 2 versloeg SVA 1 met 43 Het tweede elftal van Vitesse heeft ook de Gouden-Kruis wedstrijd tegen het Assen- delftse S.V.A. tot een goed einde weten te brengen, zij het dan ook op het nippertje. In deze ontmoeting, te Assendelft gespeeld, had de thuisclub voor de rust een 20 voor sprong weten te behalen en zij kon de stand kort na de hervatting op 3—0 brengen. De reserves die tot dat moment een langzame partij voetbal te zien hadden gegeven, wer den nu „wakker geschud" en door toedoen van H. Duin (2), P. Duin (1) en Fl. Zonne veld (1) konden zij binnen het kwartier de stand op 34 brengen. Met deze overwinning is de kans voor de Castricummers om het tournooi te winnen uiteraard danig vergroot. zou moeten uitspreken. Dit zou tot bekor ting van het begrotingsdebat kunnen lei den en bovendien zou de regering inmid dels haar gang met de begroting kunnen gaan. Het moet wel een heel oud denk beeld zijn, waar de voorzitter op doelde, want er was niemand die er zich iets van herinnert. Vermeld zij tenslotte dat het wetsont werp tot vaststelling van het oorlogsstraf recht er met 37 tegen 4 stemmen doorging (met de communisten en mejuffrouw mr. Tjeenk Willink (Arbeid) tegen) en de ont werpen inzake Bescherming Burgerbevol king met 38 tegen 3 stemmen, waarbij al leen de Communisten in de oppositie wa ren. Op het ogenblik bestaat slechts 7 procent van de Nederlanders, die naar Nieuw Zee land emigreren, uit vrouwen. „Tenminste 60 procent van de emigran ten zouden meisjes moeten zijn", verklaar de de heer H. L. Bockett, hoofdambtenaar van het ministerie voor immigratie in Nieuw Zeeland. De heer Bockett vertoeft één week in ons land om emigratieproble men te bespreken met de commissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman. De heer Bockett zei, dat er in Nieuw Zeeland een groot tekort is aan meisjes voor specifiek vrouwelijke beroepen als verpleegster en hulp in de huishouding. Verpleegsters hebben in Nieuw Zeeland een veertigurige werkweek. Overuren worden extra betaald. Het basissalaris voor ver pleegsters is ook hoger dan in ons land. Moeders, die hun dochters naar Nieuw Zee land laten gaan, behoeven niet bevreesd te zijn, aldus de heer Bockett, dat hun doch ters bij aankomst aan haar lot worden over gelaten. In alle grote steden zijn speciaal voor meisjes opvangcentra ingericht. Nederlandse meisjes staan zeer hoog aangeschreven bij de Nederlandse manne lijke emigranten en ook bij de Nieuw Zee landers. Veel waardering had de heer Bockett voor de Nederlanders, die thans in Nieuw Zeeland werken. Zij gedragen zich -goed, werken hard en passen zich gemakkelijk aan. Nieuw Zeeland heeft nog steeds een groot tekort aan geschoolde en ongeschoolde arbeidskrachten. De zesduizend Nederlan ders, die dit jaar naar Nieuw Zeeland zul len emigreren, zullen van harte welkom zijn. Er is ook emplooi voor architecten en ingenieurs. Advocaten en dokters zullen er echter moeilijk aan de slag kunnen komen. De heer Bockett deelde verder nog mede, dat hij in Nederland een oplossing zal pro beren te vinden voor het probleem der „prefabicated" huizen. Tal van emigranten hebben daarmee moeilijkheden ondervon den. Daarom wordt het thans ten sterkste afgeraden „prefabs" mee te nemen. De heer Bockett verwachtte, dat in 1954 wederom 6000 Nederlandse emigranten in Nieuw Zeeland zullen worden toegelaten. Het aan tal aanvragen is thans reeds veel groter, namelijk ruim 10.000. Tijdens een academische zitting in de aula der R.K. universiteit te Nijmegen is het ere doctoraat in de theologie verleend aan Eugene kardinaal Tisserant, deken van het college van kardinalen. De plechtigheid werd onder meer bijgewoond door mgr. P. G. Giobbe, pauselijk internuntius in Nederland, mgr. B. Alfrink, aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, ministers prof. dr. F. J. Rutten en prof. dr. L. Beel en oud-minister mr. J. van Schaik, de Franse gezant in Nederland en andere hoge kerkelijke en burgerlijke autoriteiten. Mgr. prof. dr. Alph. Mulder trad als pro motor op en belichtte in een uitvoerige rede het leven, de wetenschappelijke geschriften en het werk van de kardinaal. Nadat de kardinaal zijn dank betuigd had voor de onderscheiding, hield hij een acade mische verhandeling over de ontwikkeling van de Oosterse kerk en haar martelaar schap. Gisteren heeft de Koningin kardinaal Tisse rant ten paleize Soestdijk ontvangen. Op de Ilsy, de Internationale Luchtvaart Show* Ypenburg, die op 2 en 3 Augustus wordt gehouden, zal een demonstratie worden gehouden met de Franse Fauvel AV-36, een zogenaamde „vliegende vleu gel". De AV-36 is een staartloos zweefvlieg tuig. De spanwijdte bedraagt slechts 12 meter en de lengte 3.10 meter. Instructeurs van het KNWL-zweef- vliegcentrum zullen demonstreren met de nieuwe trainer T-10, het zweefvliegtuig KNWL-491, het Engelse toestel „Sky" en de trainer „Prefect" van welk laatste type een formatie van zeven stuks boven Ypen- burg zal demonstreren. Bij de N.V. Pletterij v.h. L. I. Enthoven en Co. te Delft zijn 19 leden van het perso neel ontslagen. Gebrek aan materiaal is de voornaamste oorzaak van dit ontslag. Haring slecht. Behalve wat meer animo voor kabeljauw, speciaal door grotere vraag van Belgische zijde, bleven de visnoteringen Dinsdag onveranderd. De voorraad, in hoofdzaak makre.el, ging traag van de hand en vele handelaars sloten al vroeg de hal pakhuizen. Drukker hadden de conserven- industrieën het, die met de grote makreel- aanvoeren wel raad wisten en grote par tijen tegelijk opkochten. Wat een gelukkige omstandigheid genoemd mocht worden, want anders zouden zeer grote partijen voor de vismeelfabrieken zijn toegewezen. De ge middelde noteringen varieerden van f 12 tot f 13 voor de grove soorten, de kleintjes no teerden gemiddeld f 1,50 tot f 1 minder. De kwaliteit van de aangevoerde kleine haring was helaas niet best en dat werd dan ook oorzaak dat de noteringen maar net boven de opvangprijs bleven en zelfs enkele par tijen nu al aan de opvangregeling moesten vervallen. De rest, slechts bestaande uit en kele kisten wijting, schelvis en kabeljauw, bracht variabele prijzen op. Naar de schrale regels kabeljauw was grote vraag, waar door ze in sommige gevallen tot f 115 per 10 stuks konden halen. De wijting noteerde daarentegen maar f 12. Enkele kistjes braat moesten het verder nog met f 24 per 50 kg zien te stellen. Abraham en Petten samen. De „Abra ham", die Maandag al een part van de la ding loste en toen f 8100 besomde, kreeg Dinsdag voor de rest f 9960, zodat het totale resultaat van een korte 7-daagse reis toch nog ruim f 18000 werd. Ook de Petten was aan de afslag, die het tot f 11670 bracht voor een weekreis. Verder besomden de Katwijk 17 en de Katwijk 76 respectievelijk f 1850 en f 6900. Geen gebrek. Er was Woensdag weer geen gebrek. Aan ,de afslag kwamen van de trawlervloot de „Johannes Polderman" met 400 kisten haring, 520 k. makreel, 50 zwarte diversen, de „Eli Chénévière" met 50 schel- koolvis, 30 wijting, 100 lel. k. haring en 40 vis en piepers, 40 wijting, 40 koolvis, 30 ra dio, 150 gestripte makreel, 650 dichte ma kreel, 100 kleine kistjes haring en 100 stuks stijve kabeljauwen en de „Thorina" met 1200 kisten Fladen haring, 40 k. dichte ma kreel, 50 koolvis, 10 wijting en 200 kleine kistjes haring. Van de loggervloot was pre sent de KW 95 met totaal 100 manden di versen en de KW 9 met 100 k. gestripte wij ting, 150 k. dichte wijting, 40 kabeljauw en gul, 10 makreel en i0 kisten schelvis en piepers. De oudsten eerst. Hoewel het momen teel bij de toenemende haringvangsten moei lijk is te bepalen, welke trawlers deze week aan de afslag'zullen komen, ligt het voor de hand, dat zij, die van de oudste vertrekdata zijn, het eerst binnen zullen komen. Dit zijn dan de „Haarlem" (vertrokken 1 Juli), de „Maria van Hattum" (vertr. 1 Juli), de „Shamrock" (vertr. 1 Juli) en de Herman (vertr. 3 Juli). Net Engelse wal. Dat niet alleen de trawlervloot heel wat haring vangt, blijkt wel uit de al gepubliceerde vangstberichten van de vleetvissers van Dinsdagmorgen. Verscheidene loggers, die op de 57 graden Noorderbreedte Maandagavond aan schot waren gegaan, haalden Dinsdagmorgen 80 tot 100 kantjes uit de halve vleet. Volgens de schippers was de gevangen haring van pracht kwaliteit. Enkele durfden zelfs te spreken van „Engelse wal-kwaliteiten". In en uit. Dinsdag kwamen binnen (op gave tot 16 uur) de IJM 49 32 20 22 215, UK 18, EH 20, KW 18 en de UK 90. Naar zee vertrokken weer de IJM 202 206 25 54, KW 17, RO 46, KW 12 32 en de Belgische logger O 276. die enkele dagen binnen lag voor re paratie aan de motor. Haringaanvoer. Van de haringdrijfnet- visserij kwam binnen de Katwijk 18 met totaal 701 kantjes, waarvan 77 k. eigen vangst, 90 k. van de KW 86, 25 k. van de KW 83, 142 k. van de KW 38, 64 k. van de KW 20, 144 k. van de KW 29, 97 k. van de KW 93, 35 k. van de KW 49 en 57 k. van de KW 78. Marktprijzen: Heilbot 2,88-2,15, gr. tong 2,31-2,25, gr.m. tong 1,65-1,51, kl.m. tong 1,87- 1,67, kl. tong I 1,86-1,81, kl. tong II 1,34-1,27, tarbot I 1,22-0,94 per 1 kg. Tarbot II 45, tar bot III 42, tarbot IV 46, tongschar 54, gr. schol 56, gr.m. schol 62, kl.m. schol 52, kl. schol I 47, kl. schol II 23-10, schar 8, v. ha ring 21-10, makreel 14-10, gr. schelvis 43-33, gr.m. schelvis 34-30, kl.m. schelvis 35-26, kl. schelvis I 36-24, kl. schelvis II 26-8, wijting 14-8, gr. gul 35-23,50, midd. gul 20,50-19, kl. gul 17-13, kl. haai 35-24,- ham 62, kl. wolf 34-25, poontjes 10-8, kl. koolvis zw. 19-12 per 50 kg. Gr. kabeljauw 236, gr. koolvis zw. 52-3, gr. leng 57-5, gr. wolf 70-66 per 125 kg. Marktaanvoer: 35 kisten tong en tarbot, 6 heilbot, 6 tongschar en schartong, 22 schol, 5 schar, 3'ham, 595 haring, 2140 makreel,'*225 schelvis, 205 wijting. 125 kabeljauw en gul, 8 leng, 30 haai, 23 wolf, 62 poon, 150 koolvis, 40 diversen, totaal 3680 kisten. Woensdag 9 Juli Kennemer theater, 7 en 9.15 uur: „Tarzan en de slavin". Luxor theater, 7 en 9.15 uur: „Circus Arena". Zweedschelaan: „Circus Boltini", 2 en 8 uur. matinée ~n avondvoorstelling. Donderdag 10 Juli Bioscopen geen voorstelling. 22) Maar had het dan gezegd. Michel is kennelijk opgelucht nu er niets met haar aan de hand is. Dat verdwijnt maar in het donker. Je lijkt wel mal, om ons zo te laten schrik ken. Nu hij haar levend en wel voor zich ziet, zou hij haar graag een pak slaag hebben gegeven. Alleen, omdat hij zo ongerust is geweest. Het spijt me. De woorden komen moeilijk van Machtelds lippen. Dan is het in orde, zegt Michel tegen de maréchaussées. Hier is het verloren schaap. Maar de man schudt zijn hoofd; zijn ogen hebben Macht eld niet losgelaten. Er is iets niet pluis met dat juffie daar. Zo handelt geen normaal mens. Ze ziet er uit, alsof ze zich doodgeschrokken heeft. Ik heb uw papieren niet gezien, zegt hij en doet een stap naar het tafeltje, waar Machtelds tasje ligt. Even legt Machteld beschermend de hand op haar eigendom, dan bedenkt ze zich en trekt hem snel te rug. Maar het gebaar is de maréchaussée niet ontgaan. Nauwkeurig bekijkt hij de inhoud; de gewone attributen in een vrou wentas: kam, poederdoos, zakdoek en een kleine portefeuille. Hij vergelijkt de foto van haar pas met de werkelijkheid. Hm, ze ziet er daarop heel wat vrolijker uit. Met wie moest u telefoneren?, infor meert hij. Met mijn zuster. Machtelds stem is toonloos. Waarom? Ikik wilde haar waarschuwen, dat het laat zou worden. Waarom dacht u dat? Ik wist niet, hoe lang we daar op die weg moesten staan. Ze liegt, denkt de maréchaussée. Maar dan loopt u toch maar niet zo weg. Machteld zwijgt. Wat moet ze hierop antwoorden? Haar hoofd is leeg en die gekke telefoon zoemt maar door; het maakt haar zo moe, dat ze niet meer kan denken. De maréchaussée wordt ongeduldig. U gaat alle drie mee naar het bureau. En tot de waard: Is ze al die tijd hier ge weest? Ze heeft getelefoneerd, antwoordt deze, met een knik naar de telefooncel. Anders niet. De maréchaussée gaat in het hokje, waar ,de hoorn nog steeds luid zoemend op het kastje ligt. Terwijl hij de centrale vraagt met welke stad dit nummer het laatst is verbonden, kijken zijn ogen het hokje rond. Amsterdam, twee maal, is het ant woord. Op de grond ligt een spiegeltje; zeker uit haar tasje gegleden. Met het spiegeltje in zijn hand komt hij binnen. Is dat van u? Machtelds handen maken een gebaar omhoog, halverwege blijven ze steken. Ja, zegt ze. Machteld, zegt Michel nu vriendelijk en hij legt zijn hand op haar schouder. Wat is er toch. Ben je ziek? Machteld verzamelt haar krachten. Ik was koud en het duurde zo lang. Daarom ben ik maar vast vooruit gelopen. Ik dacht, jullie volgen me wel. Fred heeft het hele toneel met belang stelling gade geslagen. Hij heef de helft niet verstaan, maar denkt, dat Machteld niet goed is geworden. Alleen is het hem een raadsel, waarom ze niets heeft gezegd. Hij haalt zijn pijp uit zijn zak en stopt er tabak in. Het rustige gebaar prikkelt de maréchaussee. Kom, commandeert hij en geeft zijn collega een wenk. De waard houdt hen tegen. Ze moet nog betalen. Ik zal de tele foniste even vragen, hoeveel. Hij verdwijnt in het hokje. Schiet een beetje op, roept de maré chaussée hem achterna. Laat mij even, verzoekt Michel, als Machteld naar haar tasje grijpt. Twee gesprekken, waarvan één geen gehoor, horen ze de waard herhalen. U zei, dat u met uw zusterbegint de maréchaussée. Mijn zuster gaf geen gehoor, toen pro beerde ik een kennis. De dienaar van het recht knort, 't Zit hem dwars, dat hij niets kan vinden, en toch vertrouwt hij de zaak niet. Klaar? Dan kunnen we gaan. Gehoorzaam staat Machteld op. Maar dan begint de grond onder haar te golven; haar benen zijn wankele staken en in haar hoofd gonst onophoudelijk de zoemer van de telefoon. Met een bons zakt ze op de stoel terug; hoor bovenlichaam valt voor over op het tafeltje. Machteld!, roept Michel en- springt op haar toe. Dan blijft hij staan, alsof op dat ogenblik uit de grond een muur op rijst,. die hem tegenhoudt. Goede hemel, klinkt het gesmoord uit de mond van Murphay. Ook de maréchaussées en de beide man nen uit het café zijn als wassen beelden geworden en twaalf ogen staren, of ze in trance zijn. Want Machtelds alpino is van haar hoofd gegleden en temidden van een warrelige hoop zwarte krullen blinkt en fonkelt het edelgesteente in de kostbare diadeem. Met een ontevreden gezicht kijkt Carl Anderson naar de keurig gedekte tafel voor hem. Het menu bevalt hem niet; het restau rant bevalt hem niet en het strijkje brengt hem tot razernij. Hij heeft even geproefd van de Wiener Schnitzel; de aardappelpuree en de appel moes laat hij onaangeroeixl. Hij tipt even met zijn servet langs zijn mond en haalt zijn sigarettenkoker te voor schijn. Als hij de rook uitblaast, leunt hij ach terover en laat zijn ogen onvei'schillig door het slecht bezette restaurant gaan. De gor dijnen voor de lage, brede ramen zijn opengeschoven en haastige voorbijgangers glijden voorbij, als beelden op een film. Zijn koel, hooghartig gezicht met de half gesloten oogleden verraadt niets van het ingespannen denken. Het gaat hem niet voor de wind en dat kan hij niet hebben. Bovendien maakt een werkloze periode hij zit op het ogenblik aan handen en voeten gebonden hem tureluurs. De Belg heeft na zijn laatste bezoek niets meer van zich laten horen; contact zoeken met de anderen durft Anderson na het alarmerend bericht niet. En toch moet er iets gedaan worden. Hij denkt aan de diadeem, die veilig in Zeeland verborgen ligt. Dat ding moet weg, voor alles. Desnoods demonteert hij J het zelf, al zal het daardoor een stuk in waarde dalen. Het is nu eenmaal niet an ders. Als hij de stenen eens zelf wegbracht? Met een vliegtuig? Als altijd, wanneer er actie wordt geëist, ontstaat in Anderson een nerveus, opge wonden gevoel. Hij kan een dergelijk ge voel niet missen; hij heeft het nodig, zoals een normaal mens eten en drinken. Beslist werpt hij de halfoprookte sigaret in de asbak; roept de kellner om af te rekenen. Schijnbaar op zijn gemak drentelt hij door de drukke binnenstad naar zijn hötel. Op zijn kamer zal hij Joke bellen en meteen eens informeren, waar Machteld toch uithangt. Op dat bureau zwijgen ze in alle talen. Op reportage, is het enige dat hij kan loskrijgen. In de hal van het hotel houdt de gérant hem staande. Er is een telegram voor u gekomen, mr. Anderson. Met een onverschillig gebaar maakt Anderson het open. „Blijf met de Kerstdagen in Zweden, Lars." Hij vertrekt geen spier van zyn gezicht, loopt rustig naar de lift en stijgt naar de tweede verdieping. Als de deur van zijn kamer achter hem is dichtgevallen, vloekt hij luid en hart grondig. Ook dat nog. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 4