Kort en bondig Nederlandse export moet zich naar andere landen richten Las Vegas: gokken, trouwen en scheiden I der Nederlandse ruiters zullen in Helsinki geluk moeten hebben Agenda voor Beverwijk sSpiecfel C^porten Geen reden tot klagen over handel met buitenland Beverwijk Tweede zwarte bessenstrop IJmuiden Jaarverslag 1951 CIHAN PER AUTO AMERIKA ROND Boulder Dam bedwingt wraakgierige Colorado Athletiek-middag op het DEM-terrein Vandaag laatste aardbeienveiling Verzending van zeepost De Nederlandse hippische équipe op de Olympische Spelen bestaat uit drie ruiters, die er deel zullen nemen aan de samenge stelde wedstrijd. Aanvankelijk zouden er helemaal geen Nederlandse ruiters naar Helsinki gaan, maar de paardensportlief hebbers koppelden aan hun krachtige aan drang op het NOC teven een actie om geld in te zamelen en voor deze combinatie zwichtte men. Het NOC besloot echter geen ruiters af te vaardigen voor het grote springconcours, de Prix des Nations, en evenmin voor de zware dressuurproef, waarin Nederland trouwens nooit geschit terd heeft. Of het besluit om de Military, zoals de samengestelde wedstrijd ook wel wordt genoemd, te verkiezen boven de Prix des Nations, juist is geweest kan in Helsinki pas bewezen, maar hier mogelijk betwij feld worden. Immers de factor geluk, die bij het springconcours een grote rol speelt, kan altijd een uitschieter mogelijk maken, al zij toegegeven, clat Nederland op het ogenblik geen combinatie heeft, die gega randeerd een eerste rangs-prestatie kan leveren. Aan de andere kant is de Military, be staande uit een dressuurproef, een zeer zware uithoudingsproef (weg-parcoursen, cross, steeple) en een licht springconcours, een meedogenloze veelzijdigheidsbeproe ving, waarin het geluk veel minder telt. Nederland heeft op dit nummer, behalve in Berlijn en Londen, altijd geschitterd en was in 1924, 1928 en 1932 met een ruiter als Pahud de Mortanges zelfs onweer staanbaar. Equipe sterk genoeg De ruiters voor deze proef hebben we wél. De équipe, bestaande uit Ernst van Loon, Max van Loon en Hendrickx, is sterk genoeg. De ervarenste op dit ge bied, Sieme, is niet eens gekozen, rnaar hier speelde de verdeling der paarden een De afdeling alhletiek van de Rooms Katholieke Sportvereniging „D.E.M." heeft voor Zondag 3 Augustus een R.K. Vereni gingenkamp uitgeschreven, welke onder auspiciën van de K.N.A.IT. 's middags om 2 uur op de sintelbaan aan de Hoflander- weg gehouden zal worden. Op het programma staan onder andere hardlopen, estafette, hoogspringen, vèr- springen, discus- en speerwerpen en kogel stoten. Zowel heren en dames als junioren kun nen zich voor deze kampmiddag laten in schrijven. Donderdag kwamen aan de aardbeien veiling de laatste restanten van het seizoen in sloffen en doosjes. Er was nog alle belangstelling voor deze laatsten der Mohicanen, want met dop zijn ze tot voor 3.20 per slof verkocht en de doosjes noteerden van 0.31 tot 0.84 per stuk. Aardbeien zonder dop kocht de fabriek voor een prijs van 170200 cent per slof in. Vandaag wordt de laatste aardbeien veiling gehouden, zodat het seizoen vijf weken en één dag heeft geduurd. De tweede zwarte bessenveiling in Be verwijk kreeg een aanvoer van 6800 kilo te verwerken, maar ook dit keer was er helemaal geen animo. De gehele aanvoer draaide ten tweede male door en de zwarte bessen zijn voor rekening van het Centraal Bureau der Veilingen ingemaakt door de firma Docter. Voorlopig krijgen de tuinders niets uit betaald; indien de bessen later verkocht worden, wordt er uitgekeerd. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GETROUWD: W. J. Knaap en A. C. M. Oorthuijsen. C. Jongcjans en A. C. Nolting, P. Nieuwenburg en M. de Boer, J. G. van Wijngaarden en A. H. Hoek, J. J. de Vries en E. C. Kranendonk, P. A. de Goede en M. J. P. Bersee, J. v. d. Winden en H. Kuijlman, H. Jongsma en J. Waterkamp, J. Drijver en KI. v. d. Wal, C. J. Steijn en J. M. Ooste waal, P. H. Hartel en T. Haartman. ONDERTROUWD: J. Tromp en H. E. Val kenhof. OVERLEDEN: G. .J. Jansen, 48 jaar, C. v. Vliet 85 jaar. J. P. G. Wcsselingh 63 jaar, A. M. Stoffels 88 jaar. GEBOORTEN: Rcindcr. z. van KI. Honig en A. Gaasbeek. Engelberta C., d. van Chr. G. van Suntenmaartensdijk en G. C. Knij- nenburg. Yvonne P. M., d. van A. J. Buhre en M. H. Gerritsen. Martha M., d. van J. J. Bruijns en W. Stengs. Maria, d. van H. Chr. van Gellekom en G. Plooij. Yvonne G„ d. van H. C. Beers en J. M. Mathezing. Wilhel mus M„ z. van C. Brantjes en A. M. v. d. Does. Gerardus J. J., z. van J. M. Vertel- man en A. Vlugt. Antonia M. G., d. van R. Kruijshaar en E. M. Zonneveld. Johanna W„ d. van H. Donkervoort en C. v. d. Kooij. Ansy, d. van Fr. J. do Groot en S. v. Look. Maria E.. d. van P. Chr. de Jong en G. Heinsbroek. Albertus M., z. van Th. N. Koel man en A. P. Niesten. Louise, d. van D. Zwaan en E. Geuzenbroek. Johannes L„ z. van M. Veerbeek en M. D. Niessen. Een der léden van het Olympisch ruiter- team: Max van Loon tijdens een wedstrijd van de NHRV in Vogelenzang. Van Loon zit hier op Flying Enterprise. In Helsinki rijdt hij Neranlsoula. rol. Wij zijn hier nog niet zo ver, dat zon der onderscheid van eigendom de beste ruiter op het beste paard wordt gezet. Aan het paarden materiaal schort het trouwens ook nog. Niemand zal kunnen beweren dat Ampère, Nerantsoula en de brave .gehoorzame Patrick tot de topklas se behoren, evert"1" als het re serve-paard, Véronique, van Prins Bern- hard, dat doet. Vergeleken met landen als Frankrijk en Engeland, die een veel grote re keuze uit eigen fokkerij kunnen doen, hebben wij hier dus een grote achter stand. Onvoldoende voorbereid Niet te ontkennen is voorts, dat de voor bereiding gehaast en onvoldoende is ge weest. De militaire discipline, waaronder vroeger onze officieren-ruiters trainden, is vervangen door de vrijwilligheid van burgers, die nog wel wat anders te doen hebben dan paardrijden. Het trainen van paard en ruiter voor een military is ech ter een zaak, die jaren vergt en hier heeft men in feite met maanden moeten vol staan. Wanneer er dus in Helsinki toch nog iets bereikt wil worden, dan zal dat moe ten geschieden met eigenlijk ontoereiken de middelen. Nochtans, die onberekenba re factor, die ook in de paardensport geldt, van inspiratie en improvisatie en talent, dat onze ruiters wél hebben, kan wel de gelijk in het geding komen. En wat die in spiratie betreft, daar kan het feit, dat Prins Bernhard chef d'équipe is, veel aan doen. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOORTEN: 3 Juli Geertruida, dochter van J. Tiggelaar en F. Eikerbout. 5 Juli: Rombertus Antonius Maria, zoon van Th. P. Liefting en C. C. Degeling. 9 Juli: Jacoba, dochter van W. J. Alleman en C. Ruiter. OVERLEDEN: 7 Juli: Hendrika Cathari- na Schelvis, 35 jaar. ONDERTROUWD: 7 Juli: Gerrit Eikelcn- boom en Anna Geertrui Tannetje Margje Faasse. 4' Juli: Stoffel Dragt en Adriana Geertruida Dijkman. Bekneld tussen twee auto's op de pont Toen de Velser pont met wat te veel vaart aan de Zuidzijde meerde, vloog een auto, waarvan de chauffeur probeerde de motor aan te slingeren, door de schok vooruit. De chauffeur raakte daardoor bekneld tussen zijn wagen en een voor hem staande vracht auto. Hij, de Beverwijker J. A. G., moest met een vleeswond en twee gekneusde ribben naar huis gebracht worden, waar hij zich onder behandeling van zijn huisarts moest stellen. VRIJDAG 11 JULI: Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: ,,De vrouw die hij begeerde". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Achtêr de brede Missouri". W. B. Theater, 8 uur: „Geschonden glo rie'.' ZATERDAG 12 JULI: Bioscopen: als Vrijdag. VANGSTBERICHTEN. UIT ZEE Nacht van 10 op 11 Juli KW 2 23 k; KW 3 4 k.; KW 5 60 k.; KW 6 36 k.; KW25 55 k.; KW 147 24 k.; KW 47 50 k.; KW 140 32 k.; KW 144 26 k.; KW 86 15 k.; GW 67 10 k.; KW 38 23 k.; KW 20 7 k.; KW 32 7 k.; KW 39 18 k.; KW 78 19 k.; KW 15 18 k.; KW 44 48 k.; KW 85 60 k.; KW 176 70 k.; KW 50 23 k.; KW 173 15 k.; KW 130 37 k.; KW167 65 k.; KW 45 21 k.; KW 65 22 k.; KW 127 69 k.; KW 175 30 k.; KW 56 32 k.; KW 70 5 k.; KW 124 3 k.; KW 161 33 k.; KW 163 35 k.; KW 168 45 k.; KW 170 4 k., nog 18 halen; KW 138 70 k., nog 35 halen; KW 127 69 k.; KW 110 geen vangst; SCH 36 10 k.; SCH 51 45 k.; SCH 107 20 k.; SCH 353 10 k.; IJM 74 40 k.; IJM 75 40 k.; IJM 283 70 k. Gemiddelde vangsten: Vlaardingen 35 k.; Schevcningen 30 k.; Katwijk 30 k. VISSERIJBERICHT URK Donderdag werd door 126 vaartuigen aangevoerd: 14.003 pond kuilpaling, prijs 7895 per pond; 1364 pond lijnaal, 1.261.60: 17 pond snoekbaars 7982; 26 pond rode baars, 8083 en 720 bak nest, prijs 2.70 per bak van 37'/2 kg. BINNENLAND Aan (le Economische Hogeschool te Rotterdam is geslaagd voor het candidaats- cxamen in de economische wetenschappen de heer M. van Nierop te IJmuiden. Op de open vlakte tegenover het Rot terdamse stadhuis is de eerste paal gesla gen voor het grote winkelcomplcx, waarin naar men verwacht op 1 September 1953 een 66-tal winkelbedrijven, dat nu nog in nood- winkels huist zijn definitieve vestiging zal vinden. Op 1 Juli is opgericht het adviesbureau voor wetenschappelijk onderzoek. Dit bu reau is opgenomen in de samenstelling van de speciale staf van het hoofdkwartier van de Generale Staf. Het komt in de plaats van de technische staf, die met ingang van 1 Juli is opgeheven. Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat aan de stichting Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart ingevolge de Nijver heidsonderwijswet een subsidie zal worden verleend ten behoeve van een landelijk leerlingstelsel voor de Rijn- en binnen vaart. Dit leerlingstelsel zal op 1 Augustus in werking treden. In het verslag over 1951 van het centraal instituut ter bevordering van de buiten landse handel (CIHAN) te 's-Gravenhage. wordt het feit, dat het grondstoffenarme Nederland in 1951 een exportvolume wist te bereiken van f 7.6 milliard een prestatie van de eerste orde genoemd. Het déficit op de betalingsbalans blijft echter aanzienlijk en maant tot voortgezette activiteit. Zorgelijk blijven de zwakke samenstelling van ons exportpakket en de vrij eenzijdige gerichtheid van onze export, die nog voor het grootste gedeelte naar de omliggende landen van West-Europa gaat. De turnsters van de Olympische ploeg trainen deze week intensief in de fraaie omge ving van het Centraal Opleidings Instituut voor Sportleiders in Overveen. In de buitenlucht worden oefeningen op de evenwichtsbalk, de brug, paard en vrije oefeningen doorgenomen onder leiding van de leidster, mejuffrouw N. Verhoef. Öp de foto ziet men Lenie Gerrietsen op de evenwichtsbalk. (Van onze Amerikaanse correspondent) LAS VEGAS, begin Juli. Daar staan ze dande mannen en de vrouwen, ieder achter hun machine, de mond tot een spleet samengeknepen, de ogen fel turend, de rechterhand slag op slag rukkeiid aan dezelfde handle. Het hele etmaal blijft deze „fabriek", die fel verlicht is door neonlampen, doorvaren. Neen, het is niet een of andere moderne industrie, waar arbei ders en arbeidsters, uren ach tereen, een geestdodende han deling verrichten, het is hoe vreemd het moge klinken een oord, ivaar duizenden en duizenden heenkomen om zich te „vermaken". Maar men ziet het hun niet erg aan, dat ze plezier hebben. Ze zien er meer naar uit, dat ze die machines staan te bevechten. In de lin kerhand houden ze wat stui vers, dubbeltjes of kwartjes en telkens gooien ze een van die munten in een spleet van de machine. Met de rechterhand geven ze daarop een verbeten ruk aan een handle. Dan gromt en ratelt de machine even en meestal stopt zij daarna zon der meer. Maar nu en dan hoort ge een extra-rinkelge- luid. Dan rollen er 3 of 7 of soms wel 18 munten in een bakje onderaan. Dat'betekent winst. De machines zijn name lijk gok-machines en de plaats waar ze staan heet Las Vegas, een van Nevada's grote speel- cenlra. Hotels voor 130 procent vol Dagelijks zijn er ongeveer 12.000 toeristen in Las Vegas en sommige hotels zijn voor 130 procent bezet. Dat lijkt wellicht vreemd, maar men kan ook dagslaper zijn in deze stad. 'sNachts kunt ge dan ino tocht voortzetten door de woestijn, waar het dan koel is, of ge kunt doorgokken in de speelzalen, die altijd open blijven en waar het eveneens koel is. In het bed van de dag- slaper komt dan een andere toerist, de nachtslaper. In 1910 had Las Vegas 800 in woners. thans heeft het er bij na 34.000, meer dan veertig zo veel in een goed veertig jaar. En Las Vegas is welvarend: een auto op elke twee inwo ners, grijsaards en kinderen inbegrepen. Die rijkdom danken de inwo ners van Las Vegas voor een belangrijk deel aan de. gok- machines en roulettes. Niet dat ze zelf meedoen met het spe len; ze zijn wel wijzer. Maar al die' spelende toeristen brengen heel wat in het laadje, zo veel zelfs, dat de grote en tamelijk elegante hotels het zich ver oorloven kunnen de spelers gratis drank te serveren en dat de spelers voor het kleine prijsje van een dollar de ge hele nacht net zo veel kunnen eten van een voortreffelijk koud buffet, als ze willen. In de speelzalen van hotels als „Flamingo" en The desert inn" gaat het vrij elegant toe. De meeste mannen hebben er een jasje aan en verscheidene vrouwen dragen althans cock tail-jurkjes. In die hotels is de roulette nog tamelijk in ere: Alleen op de achtergrond hoort men wat machines rammelen. Huwelijk in 15 minuten voor 5 dollar Men komt naar Las Vegas om te spelenmaar eveneens om te trouwen of om te scheiden. Ook in dat opzicht is de. wet in Nevada namelijk „vlot". Die soepelheidmaakt plaatsen als Las Vegas en Reno tot „the biggest little towns in the world", die beide in Nevada liggen, uitermate attractief voor bepaalde toeristen. In vele andere staten is het gokken namelijk verboden en is aan het trouwen veel meer admi nistratieve rompslomp verbon den. Wanneer uw papieren in orde zijn dan kunt ge in 15 minuten en voor de prijs van 5 dollar) in Las Vegas toestemming krijgen om te trouwen. Dat is goedkoop en veel vlugger dan waar ook. Bovendien kunt ge prompt daarna het huwelijk doen voltrekken. Dag en nacht zijn de vele troiiwkapelletjes van Las Vegas geopend. We bezochten een ervan, gelegen achter een bloemenwinkel. Al lervriendelijkst, maar met de beroepsplechtigheid en be roepsgevoeligheid, die soms be grafenisondernemers ook over zich hebben, liet de eigenares van de bloemenzaak ons haar kapel zien: een langwerpige kamer met vier kerkbanken, een altaar en namaak gothische vensters. Een lamp achter het roosvenster boven het allaar imiteerde binnenvallende zon neschijn. Zeven dominees van zeven ver schillende richtingen zijn dag en nacht disponibel, wanneer zich huwelijkscandidaten mel den. Onze brave bloemen-me- vrouw oefende zelf nog enige censuur uit: oude mannen met jonge meisjes liet ze niet toe in haar kapel te trouwen, en een bruidspaar, dat naar alco hol geurde, kreeg evenmin een kans. Wie echter deze censuur passeerde, kreeg gedurende de hele dienst orgelmuziek op de achtergrond. Die achter grond zo zagen we door een kier van de deur was een keukentje, waar een prachtige gramofoon stond. Bovendien werd de hele dienst vastgelegd op een naar de bloemen vrouw zeide „onvernietig bare gramofoonplaat". Zou daardoor het ja-woord, een extra permanente kracht krij- ken? Gebruik van de kapel, plus de dominee, plus de gra mofoonplaat: 10 dollar. Dat is te geef! Scheiden gaat echter niet zo gauw en zo goedkoop. Wie scheiden wil moet eerst zes weken in Las Vegas wonen en daar iedere dag door een ge tuige worden gezien. Dat is kort in vergelijking tot de tijd, die vereist wordt in andere staten, maar de scheidingscan- didaten brengen toch ook heel wat in. Zulk een „vacantie" van zes weken kan heel gevoe gelijk zijn in dit wonderlijke oord: het regent er vrijwel nooit, men kan er uitstekend zwemmen en 's winters kan men op de bergen vlakbij skiën. Boulogne: geen gok, maar berekening Water om te zwemmen? Elec- triciteit voor een ski-lift? Al les dank zij de Boulder Dam, die slechts 45 km. van Las Ve- gas verwijderd is. Het water van de Colorado-rivier wordt tegengehouden door een dam, die 240 m. hoog is en aan de basis 220 m. dik. Dat giganti sche werk is in 1931 begonnen en in 1936 voltooid, Lang niet alleen ten bate van Las Vegas overigens: Jaren en jaren lang hadden de boeren in Zuid- West-Arizona en in de Impe rial Valley van Californië te vergeefs geprobeerd om te profiteren van het water van de Colorado. Zeker, men tapte wel water af, maar de rivier nam wraak: voorjaarsoverstro mingen spoelden vaak veel ge raas van de akkers weg en 's zomers was de rivier zo droog, dat de rest van het te velde slaande dikwijls ver schroeide. Waterregulering, irrigatie en opwekking van electriciteit, dat is het raat. de Boulder Dam beoogde en wat inderdaad tot. stand gekomen is. De Imperial Valley vroeger voor een deel woestijn is thans fantastisch vruchtbaar. De groenten en het fruit in dit deel van Amerika zijn voortreffelijk envers. Eindelijk eens geen blikjes! Dank zij de Boulder Dam kon men, vlak bij de grens van Mexico, het All American Ca nal graven. Water, dwars door cle woestijn! Met dat water be oogt men thans nog meer woes tijn tot bloei te brengen: grote gebieden bij Yuma en Gila, ten Zuid-Oosten van de Imperial Valley. Aan eerstgenoemd bezwaar kan het in stituut weinig veranderen. Aan het tweede werd echter voortdurend aandacht besteed in de vorm van het verstrekken van markt analyses van overzeese gebieden en het is gebleken, dat hiermede in enkele gevallen positieve resultaten bereikt zijn. Ook door het organiseren van gemeenschappelijke Nederlandse inzendingen naar jaarbeurzen overzee poogt het instituut aan export spreiding mede te werken. Volgens het CIHAN schijnen in het bijzonder de grotere bedrijven in 1951 goede export zaken te hebben gedaan. De situatie is ech ter allerminst overal dezelfde. In enkele sectoren verminderden de exportmogelijk heden, maar in andere waren de afzetmo gelijkheden in het buitenland zeer gun stig, waarvan in ruime mate profijt werd getrokken. Papierfabrieken, de strocarton- industrie, de aardappelmeelfabrieken, de vleeswaren-, condens- en melkpoederfa- brieken, de chemische 'industrie, vele be drijven in de metaalsector en de scheeps werven deden over- het algemeen goede zaken. In vele industrieën werd op topcapaciteit gewerkt, ondanks moeilijkheden met grondstoffen en verpakking. Veelal bleek het om deze reden niet mogelijk, meer ex portorders te aanvaarden en kon het in stituut voor nieuwe buitenlandse aanvra gen geen belangstelling vinden. De teruglopende binnenlandse afzet, d^d ter zelfder tijd andere bedrijven zoeken naar exportmogelijkheden, hetgeen thans dubbel moeilijk is, nu hetzelfde verschijn sel zich in vele andere landen voordoet. De leiders van verscheidene bedrijven, die vrijwel uitsluitend op de binnenlandse markt waren ingesteld, beschikken over weinig of geen export ervaring. Zij zijn daarom temidden van de scherp toenemen de wereldconcurrentie vrijwel kansloos. Zij zouden volgens het instituut het beste doen, hun export toe te vertrouwen aan een er varen exporthuis. of wel met andere be drijven, die in gelijke omstandigheden ver keren, een exportcombinatie te vormen. Wat marktexploratie betreft wordt er in het verslag op gewezen, dat men weliswaar in Nederland langzamerhand beter geo riënteerd is over de diverse markten, doch dat het te betreuren blijft, dat. speciaal nu de wereldconcurrentie zich heeft toege spitst, de betekenis van marktexploratie nog onvoldoende wordt beseft. Zeer duidelijk kwam in het verslagjaar bij de afdeling handelsvoorlichting en marktonderzoek tot Qiting de tegenstelling tussen schaarse en niet-schaarse goederen. Voor eerstgenoemde groep bereikte het CIHAN een stroom van buitenlandse aanvragen, waarop meestal een negatief antwoord moest worden gegeven. De bin nenlandse handel daarentegen legde vele vragen voor inzake exportmogelijkheden van goederen, waarvoor vrijwel geen bui tenlandse vraag meer bestaat. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indone sië m.s. Sumatra (17 Juli); naar Nieuw Guinea m.s. Tosari (17 Juli); naar de Nêd. Antillen s.s. Baam (17 Juli); naar Surina me m.s. Nestor (23 Juli); naar de Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika m.s. Pretoria Castle (12 Juli); naar Canada s.s. Groote Beer (14 Juli) en m.s. Noorddam (17 Juli); naar Argentinië, Uruguay, Bolivia, Brazi lië, Chili (18 Juli); naar Australië en Nieuw Zeeland via Engeland (12 Juli). De schade aan de. „Arcluris" na de botsing even buiten IJmuiden, met de Haulerwijk. Over deze aanvaring hebben wij reeds gisteren uitvoerig bericht. JiïET DE DAG wordt de aandacht J-V-Lcan alle sportbeoefenaren en van alle belangstellenden in het sportgebeu ren in de wereld naar één gebeurtenis getrokken: de Olympische Spelen, die de negentiende van deze maand in Hel sinki beginnen. De organisatie-machine in de Finse hoofdstad draait op volle loeren en steeds groter in aantal worden de berichten verband houdende met de wedstrijden om de Olympische titels. De beste amateurs van de deelnemende landen bereiden zich voor: hetzij in team-verband, hetzij individueel. De berichten bewijzen het: het is training en nog eens training wal de klok slaat. Enthousiast trainen, dat deed de Ameri kaanse athlete Stella Walsh ook. Nu doet zij dat niet zo enthousiast meer. Want de heer Ferris, secretaris-penningmeester van de Amerikaanse Amateur Athletiek Unie heeft een telegram gestuurd aan de leiding van de Olympische selectiewedstrijden, waarin hij doodleuk mededeelde dat Stella Walsh was afgevoerd van de lijst van can didate:! voor de Olympische ploeg, omdat zij vroeger voor Polen aan de Spelen heeft deelgenomen. De assistent van de heer Ferris heeft dat bevestigd. Die zei dat Stella automatisch uitgeschakeld was op grond van het feit dat zij vroeger voor een ander land was uitgekomen. „Er zijn uitzonderingen", zo zei de assistent verder, „maar die zijn in dit geval niet van kracht." En daar zit de veertigjarige Stella Walsh nu. Als Stella Walasiewicz nam zij voor Polen in 1932 en 1936 deel aan.de Spelen, werd de eerste maal Olympisch kampioene op de 100 meter in 11,9 seconde, verbeter de herhaaldelijk wereldrecords op korte afstanden, verwierf in de Verenigde Sta ten. waar zij later ging wonen, diverse titels en nu zij zinds 1948 Amerikaanse staatsburgeres is en Stella Walsh heet mag zij niet naar Helsinki! Capaciteiten heeft zij er wel voor. In 1951 nog won zij de vijfkamp voor dames voor de tweede maal in successie met een puntenaantal, dat een nieuw Amerikaans record betekende. Een kleine kans heeft ze nog. Mevrouw Roxy Andersen, lid van de Athletiek Com missie van de Pacific Amateur Athletiek Unie, heeft aan het bestuur van de Ame rikaanse Unie telegrafisch verzocht terug te komen op het besluit, dan wel een uit voerige motivering te geven van het stand punt, dat tot nu toe ingenomen werd. Me vrouw Andersen meent, dat Polen als een veroverd land moet worden beschouwd en dat uit dit oogpunt bezien Stella wel dege lijk in de Amerikaanse Olympische ploeg opgenomen kan worden. Stella traint intussen niet meer zo en thousiast maar wel vol goede moed ver der en ziet evenals wij dat doen.met spanning uit naar die motivering van de Athletiek Unie. Vreemd ER is nog een sportman, die spontaan en enthousiast trainde en successen be haalde en desondanks niet in de Olympische ploeg van zijn land is opgenomen. Dat is de Australische wielrenner Russel Mock ridge. Hij kwam niet op de lijst van deel nemers te staan, omdat hij weigerde een verklaring te tekenen dat hij gedurende twee jaren na de Spelen amateur zou blij ven. Van alle leden van de Australische ploeg wordt namelijk een dergelijke ver klaring geëist. Onder de indruk van Mockridge's schit terende prestaties in de grote prijzen van Parijs, toen hij de sterkste amateurs en professionals van de wereld achter zich liet, heeft de heer Bervin Purnell burge meester van zijn woonplaats Geslong een stap gedaan die de uitzending van de wielrenner misschien alsnog mogelijk zal maken. De sportminnende burgervader verklaar de namelijk, dat indien Mockridge de verklaring tekent hij zich persoonlijk garant stelt voor de boete van zeshonderd pond, die Mockridge zou moeten betalen indien hij binnen twee jaar wèl professio nal zou worden. Mockridge heeft: zich over deze zaak nog niet uitgelaten. Het staat overigens nog te bezien of hij met het voorstel accoord gaat. Vreemd is het in ieder geval wel, die ver klaring voor deelnemers aan de Spelen. Even vreemd als het voorstel van die bur gemeester sympathiek is. Verkeerd VREEMDE zaak. dat zei men op het bu reau van het Nederlands Olympisch Co mité in Den Haag deze dagen ook. Daar was namelijk een telegram binnen gekomen van het Finse Organisatie Comité van de Spe len waarin gevraagd werd waar de in schrijvingen van de Nederlandse dames gymnasten toch wel bleven. In Den Haag begreep men er niets van. Geruime tijd geleden reeds had men de formulieren per aangetekende post naar. de Finste hoofdstad verzonden. Drs Van Zijll, nauwelijks enkele uren in Helsinki, werd ingelicht en deze begaf zich direct naar het Organisatie Comité, waar bleek, dat alle moeite voorkomen had kunnen worden. De formulieren van de Nederland se damesgymnasten waren op de verkeerde stapel terecht gekomen. Au EVEN vroeg als de heer Van Zijll was ook de secretaris van het Olympisch Comité van Pakistan, de heer Sulfi, in Helsinki. Ook die functionaris bereidde de komst van zijn landgenoten ter dege voor. Jammer alleen, dat hij daarbij wat al te haastig te werk ging, waardoor hij voor de eerste maal het splinternieuwe Olym pisch Ziekenhuis in het Olympisch dorp in het geweer deed roepen. Toen de heer Sulfi namelijk het kantoor van de commandant van het dorp binnen liep in grote haast stapte hij dwars door de glazen deur. „Ik dacht dat hij open stond", was zijn simpele commentaar. De heer Sulfi loopt overigens weer in uitstekende conditie zijn verwondingen bleken niet ernstig voor te bereiden. Uiteraard met minder haast dan voorheen. E. K.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 13