Beverwijks feestzveek heeft nu volledig gestalte gekregen rat 85 Agenda voor Beverwijk Jeugdnatuurwacht: vol enthousiasme van stapel gelopen, nu reeds gestrand Driedaagse tentoonstelling van bloemen, groente en fruit in Castricum -Clowntje Riek M a clit cld Wisse, fotografe Kerkeraad verloor voetbalmatch Castricum 20 Corso op de 9e Augustus: verder harddraverij, festival en „Hoofd en Hand" K.N.G.V.-Athletiekkam- pioenschappen 1952 op „Watervliet" Simultaan bij „Weenink" Vijfduizend slof aardbeien Kind in putje gevallen en gestikt INTRODUCEERT NU OOK IN NEDERLAND HAAR TOPPRESTATIE VIRGINIA TEGEN DE POPULAIRE PRIJS VAN Nieuwe veiling begin Augustus al open Voor de kinderen Scheepvaart FEUILLETON (De misdaad op het eiland) door Else Hofker DONDERDAG 10 JULI 1952 Het voorlopig pro gramma van de Be- verwijkse fecstweek is nu in kannen en kruiken. Het ziet er voor het tijdvak van 9—17 Augustus als volgt uit: Vrijdag: 8 Augustus: Generale repetitie van Shakespeare's „Veel leven om niets" op Scheybeeck. Uitsluitend toegang voor ouden van dagen. Zaterdag 9 Augustus: Gladiolencorso. Aan vang 3 uur; vertrek van de Velserweg bij de spoorbomen. Opening der tentoonstelling van vrije tijdsbesteding „Hoofd en Hand" in de Julianaschool te 5 uur; opening voor het publiek: 6 uur. De tentoonstelling is verder dagelijks geopend. Première van Shakespeare's „Veel le ven om niets". Openluchtspel in Schey beeck, 's avonds 8 uur. Zondag 10 Augustus: Wielerronde van Be verwijk ('s middags). Openluchtspel in Schèybeek ('s avonds 8 uur. Maandag 11 Augustus: Muziek- en zang festival in Scheybeek ('s avonds). Dinsdag 12 Augustus: Muziek- en zang festival in Scheybeek ('s avonds). Woensdag 13 Augustus: Openluchtspel in Scheybeeck ('s avonds 8 uur). Donderdag 14 Augustus: Harddraverij in Beverwijk ('s middags). Vuurwerk 's avonds om 9 uur. Vrijdag 15 Augustus: Bloemencorso voor kinderen ('s middags). Turndemonstratie in Scheybeeck (des avonds). Zaterdag 16 Augustus: Kindercircus „Elle boog" in Scheybeeck (voorstellingen 2 en 4 uur). Voetbalwedstrijd ('s avonds 7 uur). Taptoe der Harmoniecorpsen. Als besluit van het sportfestijn, dat giste ren op het sportveld van de Nederlands Hervormde Jeugdraad aan de Zeestraat te Beverwijk werd gehouden, zijn er 's avonds enkele wedstrijden gespeeld. Ter grotere luister kwamen twee voetbal-elftallen in het veld gevormd uit leden van de Her vormde Kerkeraad (waarbij drie predi kanten) en uit bestuursleden van de ver enigingsraad. Ondanks moedige pogingen van de Kerkeraad het getij te doen keren, moesten de eerwaarde heren met een ne derlaag van 20 genoegen nemen. Eerlijk heidshalve dient vermeld te worden, dat de verenigingsraad echter een „goalgetter" in haar gelederen had, die in de kerkbe stuurderen een gemakkelijke prooi zag. Vooraf bood de voorzitter van de veh- enigingsraad, de heer G. de Haan, aan de voorzitter van de sportcommissie van de N.H. Jeugraad een volleybal met -net aan, welk cadeau in dank werd aanvaard. Na deze aardige wedstrijd kwamen twee James-handbal-teams aan de beurt, ge vormd uit leden van de Jonge Kerk, welke wedstrijd met 22 besloten werd. Een ge-< kostumeerde voetbal-match tussen de CJMV Beverwijk en CJMV IJmuiden ging niet door, aangezien de IJmuidenaren ver stek lieten gaan. In plaats daarvan werden enkele gecostumeerde jongeren met een voetbal aan het werk gezet, over welke verrichtingen danig is gelachen. Spijtig was, dat de jeugd-wedstrijden, die des middags waren gehouden, door bij zondere omstandigheden niet zo druk wa ren bezocht. Circa 300 mensen hebben echter 's avonds de sportieve kerk- en ver- enigings-bestuurderen zien zwoegen en het kampvuur bijgewoond, dat aan het eind werd gehouden. Ds. J. Wiersma, jeugdpre- dikant van Wijk aan Zee hield hierbij een toespraakje, waarin hij de warme gloed van het vuur en de zich er omheen groe- perende mensen vergeleek met de warmte en de gloed van het Evangelie en de ge meenteleden, die zich er rond scharen. DONDERDAG 10 JULI Bioscopen: Geen voorstellingen. VRIJDAG 11 JULI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „De vrouw die hij begeerde". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Achter de brede Missouri". TV.B. Theater, 8 uur: „Geschonden glorie". Zondag 17 Augustus: Bromfietsenrally. Aankomst 's middags in Beverwijk. Openluchtspel in Scheybeeck 's avonds 8 uur. De feestelijkheden worden Zondagavond 17 Augustus gesloten. Alle werkdagen, middag en avond, is er kermis. Op de Zondagen zijn alleen de ver koopkramen geopend. De tentoonstelling „Hoofd en Hand" blijft de hele dag open; ook 's Zondags. De bondscommissie voor Athletiek en Zwemmen van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond zal ook dit jaar weer de ahtletiekkampioenschappen van het Verbond op het Sportpark „Watervliet" afwerken. Voor de organisatie is opnieuw, evenals vorig jaar, de medewerking verkregen van de gymnastiekvereniging „Sport-Staten Hoogovens" (S.S.H.), welke met de tech nische commissie van de Kennemer Turn kring de voorbereidingen treft en straks als gastvrouwe fungeert voor de van veraf komende gymnasten. Voor deze wedstrijden, die op Zondag 17 Augustus worden gehouden, is een uitge breid programma samengesteld, dat behal ve individuele deelneming vierkampen voor dames en heren en driekampen voor meisjes en jongens inhoudt Het programma omvat voor: Dames: Vierkamp; 4 deelneemsters per onderdeel, bestaande uit: 100 m., discus werpen, hoogspringen en 4 x 100 m. esta fette. Vrije nummers zijn: 100 m.; 200 m„ 4 x 100 m. estafette, hoogspringen, vèrsprin- gen, discuswerpen, speerwerpen en kogel stoten. Heren: Vierkamp; 4 deelnemers per on derdeel, bestaande uit: 100 m., kogelstoten, hoogspringen en 4 x 100 m. estafette. Vrije nummers: 100 m., 200 m., 400 m., 800 m., 1500 m., 3000 m., 4 x 100 m. esta fette, hoogspringen, vèrspringen, hink- stap-sprong, kogelstoten, speerwerpen en discuswerpen. Meisjes: Driekamp; 6 meisjes per onder deel op vèrspringen, balvèrwerpen en 6 x 80 m. estafette. Vrije nummers: 80 m., 6 x 80 m., esta fette, vèrspringen, hoogspringen en bal vèrwerpen. Jongens: Driekamp; 6 jongens per onder deel op vèrspringen, kogelstoten en 6 x 80 m. estafette. Vrije nummers: 80 m., 6 x 80 m. estafet te, vèrspringen, hoogspringen, kogelstoten en speerwerpen. Op de gisteren gehouden clubavond gaf de heer J. Wessels van schaakclub „De Dom" uit Utrecht een simultaan-séance voor de leden van „Weenink". Van de 20 tegenstanders wist de heer Wessels er twaalf te ovenvinnen en hij speelde één partij remise. De leden, die de heer Wessels overwon nen, waren: J. Bakker, G. Duisenberg, A. de Wijs, J. C. Muijen, K. Slings, J. Lós en M. Ploeger. Remise speelde de heer M. Metselaar. Het was, ondanks de warmte een voor treffelijke schaakavond. Begin vorig jaar is men in Beverwijk ge start met een „jeugdnatuurwacht", die zich ten doel stelde het aankweken van liefde voor de natuur bij jongeren en oude ren. Voor de centrale leiding hiervan was een hoofdcomité, samengesteld door het gemeentebestuur, gevormd, en een tiental commissies regelde, over een evengroot aantal wijken verdeeld, de werkzaamheden van de tot de natuurwacht behorende kin deren. Vijftien maanden nadien weet bijna niemand meer iets van het bestaan van een jeugdnatuurwacht af Behalve dan misschien de „emeritus"- commissieleden, die nog trouw eens in de maand het blad „Groei en Bloei" in de bus krijgen, waarvoor het abonnementsgeld door de gemeente al even trouw wordt be taald. Men zal zich afvragen, waarom het niet gelukt is om de natuurwacht te doen lo pen. Aan de kinderen zeer zeker niet, want in verschillende andere plaatsen in ons land verloopt het werk tot volle tevreden heid. Ook is er nooit gebrek geweest aan ob jecten om de jeugdwachters tot de natuur te brengen. In de eerste plaats had de ge meentelijke plantsoenendienst zich bereid verklaard om de buurtcommissies bij hun arbeid behulpzaam te zijn. Gedacht werd hier om de kinderen onder leiding van de gemeente-tuinlieden te laten medewerken aan het onderhoud der plantsoenen, er is gedacht aan excursies naar „Scheybeeck", waar de voor de plantsoenen benodigde planten worden gekweekt. In de tweede plaats bestaat de mogelijk heid, om met een deskundige gids, de prachtige terreinen van het Provinciaal Waterleidingbedrijf te bezoeken. Voorts heeft jhr. H. Boreel indertijd toegezegd zijn landgoed voor excursies te allen tijde open te willen stellen, met dien verstande, dat zijn personeel als gids aanwezig moet zijn en er vooraf een instructieve vertel ling plaats gehad moet hebben. Waar het mislukken nu wel aan gewe ten moet worden? Hoogstwaarschijnlijk aan het volslagen gebrek aan contact. Ge brek aan contact tussen het hoofdcomité en de commissies en wat nog belangrijker Woensdag waren er maar 5000 sloffen aardbeien aan de Beverwijkse veiling, haast niet meer de moeite, om er een spe ciale markt aan te wijden. Goede kwaliteit, die sporadisch wordt, is ruimschoots betaald. Moulin Rouge met dop noteerde f 1,15f3,40 per slof; doosjes varieerden van f 0,35f 0,75 per stuk. De handel koopt nu het liefst in doosjes, daar zij de tere aardbeien dan niet meer hoeft over te gooien. Zonder dop brachten de aardbeien voor de fabrieken ook nu weer van f 1,60 f 2,20 per slof op. was: een gebrek aan contract tussen de commissies en de jeugd. Toegegeven; en kele commissies hebben aanvankelijk wel enig succes geboekt, maar het merendeel der commissie-leden hoorde nooit wat het te doen had. Een oprichtingsvergadering en een be spreking daaraanvolgend, dat was alles wat een deel der commissie-leden van de zo zeer geroemde jeugdnatuurwacht zag. En het overgrote deel van de jeugd zag helemaal niets. Het 2i/2 jarig dochtertje van de familie Kuiper, wonende aan de Breedeweg te Cas tricum, is Woensdagmiddag om half vijf spelenderwijs in het afvoerputje van de gootsteen gevallen. De moeder van het meisje werd even later door speelgenoot jes attent gemaakt op het ongeluk en al was ze er vrij spoedig bij om het meisje uit de put te trekken en al verscheen dok ter A. de Jongh onmiddellijk ter plaatse, de door hem toegepaste kunstmatige adem haling mocht niet meer baten. ADVERTENTIE ARDATH TOBACCO CO. LTD. "The Virginia Specialists since 1890" C per TABAK* „Top grade Virginia leaf" door eigen experls'op de tabaks velden geselecteerd. VERPAKKING: Schuifdoosjes va"?» voornaam cachet. Sigaretten zgn. "twin foil packed", dus bescherming tweede 10 sigaretten terwijl U van de eerste 10 geniet. FABRICAGE: In de Ardath model- fabriek onder voort durende controle van Ardath's eigen fa- briekslaboratorlum. Overtuig Uzelf van de unieke eigenschappen van deze super Virginia-sigaret. Het is nu helemaal zeker: in Castricum wordt er van 14 tot 17 Augustus een grote bloemen-, groenten- en fruittentoonstelling georganiseerd ter gelegenheid van de ope ning van het nieuwe, al aardig opschieten de veilinggebouw aan de Duinenboschweg. Het comité van uitvoering dat enige tijd geleden op een bijeenkomst in hotel Meijer als zodanig werd gekozen, en waar tal van vooraanstaande figuren uit gemeentelijke en land- en tuinbouwkringen zitting in hebben, kwam Woensdagavond ten huize van de algemeen secretaris de heer J. Schut opnieuw büeen. Men heeft daar officieel het besluit genomen de tentoonstelling van 14 tot 17 Augustus te doen plaats vinden. Deelnemers kunnen inschrijven voor de groepen: groenten, fruit, groenten en fruit gecombineerd, gladiolen (grote inzending ten minste 10 soorten), gladiolen (kleine inzending beneden 10 soorten), dahlia's (grote inzending tenminste 10 soorten), dahlia's (kleine inzending beneden 10 soor ten), bloemisterijgewassen, tuinaanleg, bindwerk en arrangement. De opgave van inzendingen moeten voor 20 Juli zijn ingekomen bij het secretariaat van het tentoonstellingscomité, Dorps straat 60 te Castricum. Naar ons tijdens deze bijeenkomst is medegedeeld zal de totale oppervlakte van de tentoonstelling circa 900 m.2 beslaan. De indeling van de expositie vormt nog een punt van bespreking. Drie leden van het comité hebben van de opzet een tekening „Het lekt!", zei oom Tripje. Ja, het lekte, en raak ook. Overal langs het plafond kwam het water er door en dat viel in grote druppels naar heneden! Oom Tripje liet zijn krant vallen en stond op. Toen holde hij de trap op, want hij wilde kijken, waar dat water vandaan kwam. Als het door het plafond drupte, dan moest er boven iets niet in orde zijn. En jaweltoen hij boven kwam, zag hij daar al grote plassen liggen. De gangloper droop er van! Oom Tripje stapte door de plassen heen en keek in het rond. Waar kwam dat water allemaal vandaan? Het was niet zo gemakkelijk na te gaan, waar het water begon. Het liep overal, waar hij keek. Oom Tripje riep. Bunkie hoorde hem, en stak zijn hoofd om de deur van zijn kamertje. „Is er iets aan de hand, oom Tripje?", vroeg hij, toen hij zag, dat oom Tripje zo ver schrikt rondliep. „Nou, kijk maar eens!", zei oom Tripje. Ooooriep Bunkie verschrikt. „Waar komt dat water vandaan?" „Daar zoek ik juist al naar", zei oom Tripje. vervaardigd, waaromtrent het comité zich nu nader zal beraden. De volgende perso nen hebben zitting in het comité van uit voering: N. Hommes (technisch-adviseur) J. Dijkman (L.T.B.); J. Schut (Ons Be lang); C. J. Theissling (Bloembollencul tuur); H. J. van Elven (P.W.N.); dr. H. Wieringa (Verenigingsraad Castricum); J. W. Beiersbergen (Gemeente Castricum); A. Jonker (Provinciaal Ziekenhuis „Duin enbosch" afdeling landbouw); en J. Bakker (V.V.V.). Een der doelstellingen van de Vereni gingsraad Castricum is onder meer het sti muleren van exposities en andere festivi teiten. Terstond na de oprichting van deze raad op 28 Februari van dit jaar, ging de vereniging aaan de slag voor deze groots- opgezette tentoonstelling in Castricum. Bij verscheidene besprekingen met func tionarissen uit land- en tuinbouwkringen bleek, dat men niet onwelwillend was de nodige medwerking te verlenen. Overigens was een der problemen het bepalen van de plaats waar een dergelijke tentoonstelling ingericht zou kunnen worden. De R.K. Coöperatieve Tuinbouw Vereniging „Ons Belang" heeft van zeer nabij de voorberei dingen gevolgd omdat zij de beschikking heeft over een krattenloods met een ópper vlakte van 12 bij 27 meter, waarin ook vier jaar geleden een bloemenexpositie is ge houden, welke ruim 7000 bezoekers trok. Met een verzoek van de Verenigingsraad aan het veilingbestuur om de tentoonstel ling in het nieuwe veilinggebouw te doen plaats vinden, ging echter „Ons Belang" accoord. Deze nieuwe veiling, welke mo menteel aan de Duinenboschweg verrijst, is thans zover gevorderd dat de officiële opening in Augustus tegemoet gezien kan worden. Het bestuur van „Ons Belang" is van mening, dat een land- en tuinbouw tentoonstelling welke samenvalt met de opening van het nieuwe veilinggebouw een meer feestelijk karakter aan het geheel zal geven, en dat tevens ieder kan constateren wat het gebouw met zo'n oppervlakte van 32 bij 36 m2 voor de opslag en afzet van de producten te bieden heeft. Aalsum, 9 van Antwerpen te Rotterdam. Alnati, 3 van Rio de Janeiro n. Santos. Arendskerk, 9 te Genua. Arnedijk, pass. 9 Key West. Aalsd'ijk, 8 655 m. W. Lands End. Agamemnon, 8 600 m. NO. Guadeloupe. Alkaid, 8 120 m. ZW. Fernando Norontia. Alwaki, 8 190 m. N. Paramaribo. Altair 3 dwars Vigo. Amsteldiep, 8 350 m. Z.ZO. Kp. Race. Amstelland, 8 480 m. Z.ZO. St. Vincent. Almkerk, 9 te Manilla. Amstelkerk, 8 v. Freetown n. Monrovia. Agatha, 9 van Saigon te Pladju. Ariadne, pass. 9 Kp. Finisterre. Argos, 8 v. Famagusta te Tel Aviv. Blitar, 9 te Genua. Bloemfontein, 8 v. Antwerpen te Amsterdam. Blijdendijk, pass. 8 Sable eil. Boskoop, C v. Le Havre n. Duinkerken. Breda, 9 te Cristooai verwacht. Baarn, 8 van Bremen naar Hamburg. Bali, 8 nog rede Belawan. Bantam, 3 D.ieddah gepass. Bacchus, pass. 8 Kp. San Antonio. Barendreolvt, 8 270 m. O. Dondra Head. Bawean, 8 van Priok naar Soerabaja. Britsum, 8 880 m. O.t.N. Kp. Race. Caltex Leiden, pass. 8 Kp. de Garde. Caltex Nederland, pass. 8 Kp. Roca. Caltex The Hague, 8 van Rotterdam n. Sidon. Caltex Pernis, 9 v. Sidon naar Rotterdam. Caitex Utrecht, Dass. 9 Casquets. Congostroom, 10 te Lagos verwacht. Camphuys, 8 180 m. NW. Sir. Singapore. ClavëUa, 9 v. R'dam te Kopenhagen. Cleodora, 8 460 m. VV.t.N. Bombay. Caliisio, 8 780 m. O. Belle eil. Drenie, 9 te Belawan. Deifshaven, 8 170 m. O.t.Z. Turks eil. Diemeidijit, 8 90 m. ZO. Acapureo. DomgeaijK, 8 v Londen 11. nambuz-g. jjuivenauecht, 8 v. Londen te Azuwerpen. zssso Amsterdam, 8 v. -R'dam n. Aruba. Eemdljk, 9 te Aniwezpen. EemauaOht, 8 nog rede istanboul. Kna, 9 v. Berre te Mombassa vernacht. Enggano, dwais Goif v. Masrra. Eos, pass. 8 Kp. Psios. Gzooie Beer, u v. New York te R'dam. Gamymectes, 9 v. ciudad Trujillo te Guanta vei waem. Garoet, 8 380 m. W. Lissabon. Gouwe, 8 120 m. N.NO. Kp. Finisterre. Gordias, 8 van Beuouth n. Siax. Hera, 8 v. Caiiao n. Pisco. Heemskerk, 9 te Genua. Haariem, 8 890 m. NO. Barbados. Helena, 8 3>10 m. W.ZW. Mona eil. Hencon, 8 240 m. W i.Z. Ouessant. indiapöera, 8 v. Makassar n. Soerabaja. llos, y voor anker Turks eil. Jagersfontein, 8 380 m. N. Teneriffe. Japara (KPM), 3 dwars Linga eil. Karmana, 8 nog te Gleh. Kertosono, pass. 9 Ouessant n. Port Said. Kota lnten, 8 690 m. ZO Socotia. Kertosono, 8 dwars Cherbourg. Lissekerk, 9 te Port Said. Limburg, 9 v. R'dam te Antwerpen. Laurensxerk 8 nog te Damman. Leersum, 9 te New Orleans. Lemsterkerk, 8 350 m. Kihorya Morya baai. Lieve Vrouwekerk, 8 390 m. ZO. Guardaiui. Linde-kerk, 8 nog te Bahrein. Liseta, 8 van Singapore naar Pladju. Maaskerk, 9 te Pie Noire vei wacht. Manoeran, 8 v. Djibouti n. Colombo. Meliskerk, 9 te Port Said. Malea, 9 v. Li vei pooi te Rotterdam. Markelo, a van R'dam n. Port Talbot. Merwede, 8 van Charleston n. Le Havre. Mentor, 8 van Algiers naar Paiermo. Maiaram, 8 van Suez. Macuba, 8 1250 m. v. Curasao. Ml tra, 8 120 m. N. Floies. Molenkerk, 8 580 m. NW. Kaapstad. Nestor, 8 800 nr. Z.ZW. Flores. Noordam, 8 950 m. W. Sciliy's. Nigerstroom, 3 van Amsterdam n. Hamburg- Noord-wijk, 9 van Casablanca te Amsterdam Ootmarsum, pass. 8 Bermuda. Oranje, 8 dwars Westp. Kreta. Gresles, 8 van Amsterdam n. Curasao. Oberon, 8 440 m. W.ZW Bermuda. Phronus, pass. 8 Kreta. Prins Willem 111, 8 v. Montreal n. Toronto. Prins Maurits, 8 145 m. W. Valenlia. Prins Wülerns II, 9 520 m. W.NW. Scilly'6. Pygmalion, 8 v. Trinldad naar Mobile. Paula, 9 v. Pladju te Singapore. Polyphemus, 9 van Londen te Hamburg. Prins Maurits, 8 190 m. W.NW. Sciliy's. Prins Willem IV, 8 160 m. O. Kp. Race. Riouw, 8 van Koewait te Mena el Ahmadi. Roebiah, 9 v. Philadelphia te New York. Saliand, 8 v. St. Vincent. Soestdijk, 8 te Boston. Straat Makassar, 8 le Santos. Scherpendrecht, pass. 8 Recife. Sliedrecht, 8 Britihers gepass. Stad Vlaardingen, 8 300 m. U.NO. Kp. Race Sunetta, 9 v. Heysham naar Barton. Sabang, 8 bij A nam ba eil. Sambas, 8 v. Singapore n. Pnompenh. Schie, 8 v. Antwerpen naar Amsterdam. Si-gll, 8 v. Palembang naar Tjilatjap. Stad Arnhem, 8 v. Casablanca naar R'dam. Stad Breda, 8 150 m. W. Lands End. Schie, 9 v. Antwerpen te Amsterdam. Tawali, 8 v. Port Said naar Halifax. Tjipanas, 8 dwars Okinawa. Themislo, 8 240 m. O. Belle Isl. Tiberius, 9 v. Willemstad te Mobile verwacht. Triton, 3 v. Curasao n. Maracaïbo. Trompenberg, 8 390 m. w. Ouessant. Talisse, 9 v. Soerabaja. Tamo, pass. 9 Madeira. Tjibantjet, 9 v. Genua n. Port Said. Trompenberg, 11 van Savanna te Le Havre verwacht. Tara-kan, 8 230 m. Z. Ceylon n. Aden. Tasman, 9 v. Hongkong te Singapore verw. Tjibodas, 8 120 m. Poeloe Laul. Tjiluwah, 8 v. Singapore naar Hongkong. Veendam, pass. 8 Ambiose. Willem Ruys, 8 400 m. ZO. Socotra. Waterman, 8 300 m. ZO. Kp. Race Wester dam, 8 630 m. O.NO. Flores. Westland, 8 110 m. ZW. Lissabon n. Recife. Weltevreden, 8 van Mirt. IJsel, 9 v. Algiers te Tunis. Zonnewijk, pass. 8 Kp. Race. Zuiderkruis, 8 240 m. O.NO. Kp. Race. KLEINE VAART Larix, 7 te Gefle van Skutskaer. Tilly, 3 van Zaandam naar Antwerpen. Pavo, 8 te Stugsund van Gefle. 23) Het telegram is van zijn medewerker in Stockholm; de inhoud zegt niets, alleen de ondertekening. Dat betekent: „Pas op!" Hij gaat naar zijn slaapkamer, waar de telefoon staat. Snel draait hij een nummer. Een paar maal laat hij het signaal klinken, smijt dan nijdig de hoorn weer op de haak. Voor de tweede keer vloekt hij. 't Lijkt wel, alsof geen mens meer thuis is. Straks nog maar eens proberen. Hij ijsbeert heen en weer, van de zit kamer naar de slaapkamer en terug. De meubels grijnzen hem koud en onvriende lijk aan; de gordijnen zijn nog open en door het grote, donkere vlak ziet hij de lichten van de gracht aan de overkant van (.-> Amstel. Hij blijft eensklaps staan. Eigenlijk toch te gek. Om deze tijd is ze altijd thuis. Weer loopt hij naar de slaapkamer en draait nogmaa's het nummer; wacht nu wat langer. Het geeft niets; aan de andere kant blijft de hoorn op de haak. Anderson denkt aan haar laatste bezoek. Ze was klam en gedwee, toen ze wegging. Te kalm, overdenkt hij. De hemel weet wat ze van plan is. Hij is niet meer zo zeker van zijn macht over haar. Er zijn andere factoren binnen geslopen, dingen, waarmee hij nimmer rekening heeft gehouden. Verduveld stom van hem, dat hij haar medewerking heeft ingeroepen in zijn verhouding tot Machteld. Zolang het haar zelf betrof, heeft ze alles geslikt. Nu hij zijn handen naar dat zusje uitstrekt, wordt ze een wilde kat. Stom. Hij trommelt op de ruit, tuurt in de don kere nacht en over het geheimzinnig be wegende water. Ze kan niet veel beginnen, overdenkt hij. Ze weet, dat ze heel dicht bij de gevange nis staat en ze zal haar mond wel moeten houden. Ofschoon Meer da-n een uur blijft hij heen en weer lopen, probeert dan voor de derde keer haar huis te bellen. Als hij weer geen gehoor krijgt, zakt hij op zijn bed neer en denkt na. Er is nu maar één mogelijkheid. Zélf naar Zeeland gaan, de diadeem halen en uit elkaar peuteren. Dan als de wind pas sage boeken voor Amerika, 't Zal niet mee vallen om deze tijd van het jaar. Maar het moet. Als hij hier geen plaats krijgt, dan maar met een Frans vliegtuig, al loopt hij twee keer het risico van douanen. Hij tast in zijn zak naar sleutels. Ver duveld, waar is dat ding van het zomer huisje nu? In sloten forceren heeft hij geen zin. Haastig doorzoekt hij een koffer en diept eindelijk een sleutelbos op. Hier moet hij bij zijn. Driftig betasten zijn vingers de sleutels. Alle zijn gemerkt. In zijn haast ziet hij het tekentje over het hoofd. Dan maar for ceren; wat kan het hem ook schelen. Hij duikt weer in de koffer, haalt de kleine revolver te voorschijn, die hij op alle tochten bij zich draagt. Zorgvuldig kijkt hij zijn portefeuille na. Geld, papie ren, alles is in orde. Nog een snelle blik door de kamers en Anderson sluit de deur achter zich. Beneden, bij de gérant, geeft hij te ken nen, dat hij voor een paar dagen de stad uit moet en verzoekt hem de post te bewa ren en boodschappen te noteren. Even later rijdt zijn kostbare Ameri kaanse wagen langs het woelige, donkere water van de Amstel. HOOFDSTUK IX Met een glimlach op haar vermoeid ge zicht zit Joke in een hoekje van de tweede klas coupé en luistert naar Ingertjes ge babbel. De trein vliegt door een winterse, grijze wereld; eenzaam en doods liggen de velden onder een zware, buiige hemel. Deze tocht is de laatste van een lange, lange reeks handelingen. Straks zullen nog een paar moeilijke uren volgen, thuis. En daarna, daarna wordt zij van haar wereld afgesneden. Dan hoort ze niet meer bij dat goede, veilige, oude leventje. Glas hard, als de rails van de andere spoorlijn, is de scheidingslijn, die haar twee werelden in tweeën deelt. Aan de ene kant ligt haar jeugd, haar ouderlijk huis, haar huwelijk, aan de andere kant.Hiervan kan ze zich geen voorstelling maken; ze weet al leen, dat na deze tocht het goede deel voor goed tot het verleden behoort. Mam, stoort Ingertje haar in haar ge peins. Hoeveel uur is het nou? En mams, is het helemaal donker, als we bij Oma zijn? Helemaal donker, Pummeltje, ant woordt ze. Eigenlijk veel te laat voor jou. Maar ik mag lekker opblijven. Tri omfantelijk ziet Ingertje de coupé rond. Helemaal donker, denkt Joke. Het klinkt profetisch. We gaan naar Oma, deelt Ingertje vertrouwelijk haar medereizigers mee. Vreselijk ver. Een oude heer naast haar laat zijn krant zakken. Ooo, zegt Ingertje langgerekt. Haar dikke vingertje wijst naar 's mans baard. Ben jij ook een opa? Pummeltje, waarschuwt Joke. Aller ogen kijken nu belangstellend in hun rich ting. Ja, zegt de oude heer vriendelijk. Van een heleboel kinderen. Oh. Ingertje krijgt ontzag voor de man. Mijn opa heeft er maar één. Die mag er dan ook zijn, zegt de oude heer, tot hilariteit van de medereizigers. Niet begrijpend, kijkt Ingertje hem aan. Maar ik heb, ik heb.... Ze strui kelt bijna in de haast om iets te vinden dat van nog meer waarde is dan een heleboel kinderen. Ik heb een tante Machteld, die maakt kieken. 't Is er uit. Met een gezicht van: Nou, kom daar maar eens tegen op, kijkt ze zegevierend de coupé rond. Wat maakt die tante?, vraagt de oude heer, denkend aan een boerin met kiekens. Kieken, herhaalt Ingetje, ongeduldig. Ze wurmt zich van de bank en stoot tegen Jokes knie. Mam heeft er een heleboel in haar koffer. Voor Oma en Opa. Alle mensen kijken omhoog, naar het bagagenet. Laat eens kijken, Mam. Joke tilt haar dikke dochter op en zet haar weer in haar hoekje. Je moet stil blijven zitten, Pummel tje. Mijnheer wil graag zijn krant lezen. Kijk eens, daar gaat een paard. Ingertje is ndet af te leiden en al Joke's argumenten helpen niet. Ze moet de foto's te voorschijn halen. O, je bedoelt foto's, zegt de oude heer, eri hij verbijt een glimlach. Dat ben ik. Ingers dikke vinger wijst naar een kogelrond persoontje in een trai ningspak. Je hebt een knappe tante, prijst de oude heer, en tot Joke: Mijn compliment. De foto's zijn buitengewoon aardig. Met belangstelling kijkt hij naar al die Ingertjes: slapend, etend, spelend, huilend zelfs. Dat is vakwerk, hoor. Daar is geduld voor nodig. Joke knikt. Geduld, hoeveel jaren heeft ze alles ge duld? De trein raast voort. Bijna ongemerkt is de schemering over de velden gedaald; de lichten in de coupé flitsen aan. Ingertje heeft van de oude heer een boekje gekre gen en is volkomen verdiept in de plaatjes. De stilte is weergekeerd. Joke leunt achterover en staart met niets- ziende ogen naar buiten. Nu de afleiding van het gesprek voorbij is, zinkt ze weer weg in dat gevoel van verlatenheid, waarin ze de laatste dagen verkeert. De eenzaam heid van de velden, waar de trein stam pend doorheen rijdt, is als een passend decor. Klaar en duidelijk staat haar voor ogen, wat er nog gedaan moet worden. Ze heeft het overwogen en honderd maal gerepe teerd. Vanavond laat, als de familie slaapt, zal ze vertrekken. Machtelds oude fiets staat nog in het schuurtje, de plek van de sleutel zal nog wel dezelfde zijn. Er ver andert zo weinig in huis. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6