Eisenhower wint candidatuur der republikeinse partij Pyongyang door Amerikanen in puinhoop herschapen Weerbericht Oceaanreus Democraat of republikein, Europa kan gerust zijn Stemmen van Minnesota gaven in de scherpe finish de doorslag Haarlems Dagblad Opluchting voor Europa Drie slachtoffers bij explosie op kustvaarder Het woord is aan Nieuwe fractie van Gaullistische rebellen Medewerking van A.R. aan kabinetsformatie Noordelijken melden: Voortdurende zware luchtaanvallen op de Noord-Koreaanse hoofdstad Koel weekeinde Helderse vissers vermist Russische trein ontspoord Twaalf jaar geleden nog kolonel. Ongeluk op de „Myfem" in de Seinemonding Derde fase Ernstig ongeluk van Nederlandse toeristen 67e JAARGANG No 2 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 12 JULI 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG 162 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE AMERIKAANSE MAILBOOT United States, nieuwe Oceaanreus, is de Atlanti sche Oceaan overgevaren met een gemid delde snelheid van 66 km. per uur en heeft de blauwe wimpel aan de Engelsen ont nomen. Zij voerden hem sinds 1938 op hun record-schip, de Queen Mary. De tijdrace herinnert dan ook aan vooroorlogse jaren, toen het ene kolossale schip na het andere werd gebouwd en naar „the blue riband" dong, toen luxe en tonnenmaten in de Oceaanschepen steeds hoger werden opge dreven. Rustige reizigers klaagden dat zij onaangenaam trilden tijdens de record vaarten en bezadigde rekenmeesters, de fantastische bouwsommen en exploitatie kosten bepeinzend, vroegen zich af hoe dergelijke kolossen nog renderen konden. De Amerikanen hebben bij voorbaat, toegegeven dat hun United States geen winstgevend schip is. Zij hebben het ge bouwd met een overheids-subsidie van 25 millioen dollar in het totaal van 42 mil lioen, maar de overheid moet ook in de exploitatie bijdragen. Dat doet zij blijkbaar omdat het eigenlijk een gecamoufleerd troepen-transportschip is, dat binnen een etmaal voor zulke oorlogstaak gereed kan worden gemaakt en dan een volledig uit geruste divisie van veertienduizend man in drie dagen over de Oceaan brengen. Natuurlijk met een beschermende „para- pluie" van vliegtuigen erboven. Ik heb dit met een zucht vernomen. Het was toch aardig dat er technische i-euzen wei-den gebouwd, die uitsluitend een vredestaak hadden. Nu, dat is dan ook voorbij. Dat kan dan ook al weer niet anders. De ge zagvoerder, Commodore Manning, heeft verzekerd dat hij vux-ig hoopt, dat het schip nooit voor een oorlogstaak zal worden ge bruikt. Maar dat helpt niets. Met vurig gehoop komen wij, -zoals sinds lang geble ken is, niet van de ooi-logsdreiging en niet van de oorlogen af. Evenmin met te zeg gen, dat wij ertegen zijn. Het is ongetwijfeld opwekkender eraan te herinneren, dat het eerste stoomschip dat de Atlantische Oceaan overstak een Nederlands schip was. Als het scheepje nog bestond zou het vermakelijk zijn hét naast de United States te leggen. Want het mat niet meer dan 438 ton. Het was een houten raderboot, in het jaar 1826 te Dover ge bouwd en bestemd voor de Kanaal-dienst op het vx-edige korte traject van 40 km. tussen Dover en Calais. Eerst heette het Curagao, later Calpé. Het kwam niet in de Kanaalvaart, want de regering van koning Willem I kocht het van de Engelsen met de bedoeling, het als oorlogsschip te ge bruiken. Ook toen al! Dat ging evenwel voorlopig niet door. Het werd in dienst gesteld om de verbinding met West-Indië te onderhouden, als passagiersboot. In April 1827, dat- is dus iets meer dan 125 jaar geleden, verliet het voor het eerst met dit doel Rotterdam en volbracht de over tocht in een maand. Dat moet toen héél wat indruk gemaakt hebben. De houten rader boot zette haar pionierstaak drie jaar voort; toen brak de ruzie met de Belgen uit en zij werd inderdaad ooi-logsschip en keerde nimmer meer tot haar vredige Oceaandienst terug. Als haar opvolgster wordt de Royal Wil liam genoemd, die in 1833 te Quebec in Frans Canada was gebouwd. Een der eige naars was Samuel Cunard, later stichter van de vermaarde Cunard Line. De Royal William, ook een houten raderboot, deed vijfentwintig dagen over de Oceaan-over tocht. Het schip werd later aan de Portu gezen verkocht die hetals troepen transportschip gebruikten en daarna door hen aan de Spanjaai'den, die er een vol slagen oox-logsschip van maakten. Het is misschien jammer voor de Amerikanen, maar hun idéé met de dubbele bestem ming van het schip United States is dus niet bepaald nieuw. Alleen deed men de dingen toen iets bescheidener en goedko per, want de Portugezen betaalden voor. de Royal William maar f 120.000, hetgeen een zakcentje mag heten in vergelijking met de 160 millioen gulden die de United States nu gekost heeft. Maar tussen die gebeurtenissen in heeft dan toch een tijd gelegen, waarin men de snelste Oceaan schepen bouwde met geen andere bedoeling dan er vracht en passagiers mee te ver voeren. Het is moeilijk voor een mens van deze tijd niet te glimlachen als ge, scheepvaart- historie doox-bladerend in de Encyclopae dia Britannica, de mededeling vindt dat stranding van een der eerste ijzeren Oceaanschepen op de Ierse kust tenslotte scheepsbouwers ertoe bewoog, hun verzet tegen jjzer inplaats van hout op te geven. De weerstand van de-ijzeren romp tegen de beukende golfslag overtuigde hen na melijk. Een geluk bij een ongeluk. Maai de Atlantische Oceaan hield ettelijke scheepsrampen op zijn naam, ook nog na dat de periode der Oceaanreuzen reeds was aangebroken, en in vredestijd. Er zijn tal loze schepen tijdens de wereldoorlogen in ondergegaan; toch blijft de herinnering levendig aan de tragedie van de kolos Titanic, die op zijn eerste reis naar Ame rika met volle snelheid op een ijsberg liep. Het is veertig jaar geleden om precies te zijn: het gebeurde op 15 April 1912 maar nimmer vergëten. Meer dan vijftien honderd van de ruim 2200 opvarenden kwamen bij die ramp om en onder de slachtoffers was de vermaarde Engelse journalist W. T. Stead, die enige jaren te voren een novelle geschreven had over de schipbreuk van een Oceaanschip, waarin zijn verbeeldingskracht een wonderlijk- getrouwe weergave had gegeven van de gebeurtenis, waarbij hij zelf zou omkomen. Men zou Commodore Manning willen toe wensen dat zijn nieuwe schip in zijn vre destaak zich in de strijd tegen de Oceaan zal handhaven. Want zelfs de reuzen, dooi de mens gebouwd, vinden in de zee nog een duchtige tegenstandster. Zelfs onder blauwe wimpel en met een gemiddelde snelheid van zesenzestig kilometer per uur. R. P. De reddingboot Prins Hendrik van de Kon. N.Z.H.R.M. is sedert Vrijdagavond 8 uur in de buurt van de Haaksgronden aan het zoeken naar twee vissei-s uit Den Hel der. Het zijn W. Pronk en E. Morrien, die Vrijdagmorgen om 5 uur met de vlet HD 29 zijn uitgevaren voor makreelvangst en van wie sindsdien niets meer is vernomen. Winnaar Eisenhower reikt verliezer Taft de hand op deze telegrafisch overgebrachte foto uit Tafts hotel in Chicago. Taft zei: „Ik wens de generaal geluk met zijn over winning en zal al het mogelijke doen voor hem bij zijn campagne". Eisenhower zei: „Ik ben hierheen gekomen om een vriendschappelijk bezoek te brengen aan een zeer groot Amerikaan". (Van onze correspondent in Chicago) De republikeinse vei-kiezingsconventie te Chicago bruiste gisteren van laaiende geest drift toen bekend werd gemaakt, dat Eisen hower was gekozen tot candidaat voor het presidentschap van de Vei-enigde Staten. De tenslotte, wel buitengewoon woelig ge worden conventie is hiermede tot een einde gekomen. En wat is na dit alles de conclusie? Zij is deze: dat Europa gerust kan zijn! Winnen de democraten in November, dan zal er weinig verandering komen in de Amerikaanse politiek ten aanzien van de Atlantische gemeenschap. En triomfeei-t Eisenhowex-, dan zullen Amerika en West- Europa eveneens dooi-gaan met hun ge meenschappelijke vex-sterking van de weer kracht der vrije wereld. Wellicht zal men - hier en daar vragen: „Is Eisenhower's zege te Chicago werke- lijk zo belangi-ijk? Als Taft gewonnen zou hebben zo redenex-en sommigen zou hij toch nooit het pi-esidentschap hebben veroverd enin dat geval zou de Ameri kaanse buitenlandse politiek onder de voortgezette leiding van de democraten toch dezelfde zijn gebleven?" Geheel juist geeft dat de situatie echter niet weer. De campagne van Taft heeft immei;s zeer duidelijk isolationistische ka- raktei-trekken vertoond. En ook al zou die campagne uiteindelijk geen succes hebben gehad bij de presidentsverkiezingen, dan CHICAGO, (Reuter en A.F.P.) Op de conventie der Amerikaanse x-epublikeinse partij te Chicago is generaal Eisenhower bij eerste stemming tot candidaat voor de presidentsverkiezingen gekozen. Toen tij dens de stemming bleek, dat Eisenhower 595 stemmen had gekregen, hetgeen negen stemmen minder dan de meerderheid was, verwekten de 19 afgevaardigden van Min nesota een sensatie door de op hun favoriet (Stassen) uitgebrachte stemmen op Eisen hower over te hevelen. Dit voorbeeld werd plotseling door honderden gevolgd, die hun stem van Taft op Eisenhower overbrachten, zodat de einduitslag als volgt was: Eisen hower 845 stemmen, Taft 280, Warren 77 en MacArtliur 4. Senator Richard Nixon uit Californië (een aanhanger van Taft) is tot candidaat voor het vice-presidentschap gekozen. De voox-zitters der delegaties werden bij de stemming om beurten in alfabetische volgoi-de naar de beginletter van hun staat opgeroepen en meldden voor de microfoon het aantal afgevaardigden en de verdeling van hun stemmen over de candidaten, het geen ijverig door de pers en de andere aan wezigen genoteerd werd. De spanning steeg en toen tenslotte als laatste de enige afge vaardigde der Maagdeneilanden (Virgin Islands) zijn stem 'had uitgebracht, bleek Eisenhower 595 stemmen te hebben ver worven, hetgeen negen te weinig^was om gekozen te zijn. Vooi-zitter Martin hamer de enige malen vergeefs om stilte om dit mee te delen en op de perstribune ratelden telexmachines en de Morsetoestellen reeds het nieuws de wereld in, dat een herstem ming noodzakelijk was, toen plotseling de voorzitter van de delegatie uit Minnesota opstond en het woord vroeg. Hij beriep zich op een artikel van het reglement van orde, volgens hetwelk elke delegatie haar. stem mag wijzigen, zolang de telling niet offi cieel gesloten is, en deelde mee, dat de ge hele delegatie van negentien man haar stemmen van Stassen op Eisenhower over- hevelde. Een oorverdovend gejuich klonk op uit vijftienduizend kelen: Eisenhower was gekozen, Stassen had hem de overwin ning gebracht. Inmiddels besloten honderden afgevaar digden hun stem van Taft op Eisenhower over te hevelen. Er gingen stemmen in de zaal op, Eisenhower met algemene stem men candidaat te verklaren, maar voor zitter Martin wilde hiervan niet horen. Inmiddels vernam men in de zaal, dat Eisenhower een bezoek aan Taft was gaan brengen. Enkele minuten later belde Taft zijn voornaamste aanhanger op, het se naatslid Bricker. Deze beklom het podium en deelde mee, dat Taft beloofd heeft de verkiezingsactie van Eisenhower geheel te steunen, van oordeel was. dat de partij als één geheel uit dit historische congres te voorschijn moet komen, en daarom ver zocht Eisenhower met algemene stemmen verkozen te verklaren. Deze motie werd bij acclamatie goedgekeurd. Volgens een lid der delegatie uit Minne sota was voor het begin van de conventie afgesproken, dat de afgevaai-digden, die aanhangei-s van Stassen waren, hun stem op Eisenhower zouden uitbrengen, indien de eerste stemming Eisenhower zo dicht bij de benoeming zou brengen, dat hun BERLIJN, (DPA). Volgens te Berlijn aangekomen ooggetuigen zijn een hoge Sovjet-Russische generaal en ruim 160 Russische soldaten om het leven gekomen bij een spoorwegongeluk bij Bottschow, ten Oosten van Frankfort a.d. Oder ge legen. De trein met vei-lofgangers van Frank fort naar Brest-Litowsk zou ontspoox-d, naar beneden gestoi-t en in een meer ge vallen zijn. De Russische machinist, de controlerende chef en alle Foólse spoox-- wegarbeiders tussen Reppen en Botschow zouden gearresteerd zijn, verdacht van sabotage. stemmen de balans zou kunnen doen over slaan. Tweede candidaat Richax-d Nixon, de candidaat voor het vice-presidenlschap, die 39 jaar oud is, werd in 1946 gekozen tot lid van het Huis van Afgevaei-digdén. Hier speelde hij als lid van de commissie inzake on-Amex-i- kaanse activiteit een gi-ole rol bij de zaak tegen Alger Hiss, een functionaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken, die beschuldigd werd van meineed met be trekking' tot zijn relaties tot het commu nisme. In 1950 werd Nixon in de Senaat gekozen, waar hij de opvattingen van de rechtervleugel der x-epublikeinse partij onder Taft huldigde. Zijn benoeming wordt beschouwd als een poging om de wonden uit de felle strijd tussen de con servatieve groep in de partij onder Taft en de liberale republikeinen onder gene raal Eisenhower enigszins te helen. Rede van „Ike" Genei-aal Eisenhower, wiens candidatuur in alle West-Europese hoofdsteden met grote voldoening is ontvangen, heeft op de conventie een rede gehouden, waarin hij de benoeming officieel aanvaardde. Eisenhower beloofde de pai-tij tot de „alge hele overwinning" te zullen voeren. „Gij hebt mij namens millioenen landgenoten verzocht de leiding te nemen van een gi-ote kruistocht voor vrijheid in Amerika en vrijheid in de wereld. Ik weet iets van de ernstige verantwoordelijkheid, die het leiden van een kruistocht oplegt. Ik heb dat al eens gedaan. Daarom neem ik deze taak op mij in het bewustzijn van de zwaarte dezer taak en haar beslissend be lang. Het doel van deze republikeinse kruistocht is duidelijk: een regering wan haar functie te ontheffen die ieder onzer belast heeft met verkwisting, aanmatiging en omkoperij onder de hoge x-angen de bittere vrucht van een partij, die te lang aan de macht is geweest. Wij bevinden ons thans in een tijdsge wricht, dat dit land met Gods hulp de grootste tijdelijke macht en de grootste geestelijke macht op aarde is geworden. He lot der mensheid en het scheppen van een toestand in deze wereld, waarin onze kinderen kunnen leven hangt af van hetgeen wij in de komende maanden zeggen en bereiken". Nu de democraten Nu de strijd in het republikeinse kamp Mcooooooccoccosocccccccoccccccocxxcocccoocooococccccoor. CHICAGO (Reuter). Generaal Eisen hower, die tot candidaat der republi keinse partij voor de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen is gekozen, icas twaalf jaar geleden nog kolonel en bij het grote publiek nagenoeg onbekend. Toen hij van de militaire academie te West Point- kwam, zei hij trouwens aan zijn vrienden, dat hij niet verwachtte ooit een hoger rang dan die van kolonel te verkrijgen. In Juni 1942 benoemde generaal Mars hall, toenmaals chef van de staf, Eisen hower tot bevelhebber der Amerkaanse strijdkrachten in Europa. In de daarop volgende maanden voerde Eisenhower het bevel over alle geallieerde strijd krachten bij de invasie in Noord-Afrika. Tenslotte had hij tot het einde de leiding over de invasie in West-Europa. In November 1945 tuerd Eisenhower stafchef van het leger en in December 1950 opperbevelhebber van de geallieer de strijdkrachten in Europa. 31 Mei 1952 droeg hij zijn functie aan generaal Ridg- way over en begaf zich naar de V.S. om deel te nemen aan de verkiezingsactie. Eisenhower heeft achtenzeventig on derscheidingen. De generaal heeft eens van zichzelf gezegd, dat hij hartstoch telijk gelooft in „het Amerikaanse be ginsel", te weten: Gelijke kansen, het geen iets anders is dan gelijke verde ling van goederen, particulier initiatief, te onderscheiden van gemeenschappe lijke opzet van socialistische aard, en- Amerikaans leiderschap voor een ver warde, verbijsterende, door de oorlog geschokte wereld". >COOOOOOOOOOCXXOOOOOCOOOC>OOOOOOOCC-<: om de benoeming van de officiële partij- candidaat is beslist, bereidt men te Chi cago zich voor op de conventie van de de mocratische pai-tij die op 21 Juli zal be ginnen. De strijd zal hier gaan tussen: Averell Hamman, senator Kefauver en senator Russell. Gouverneur Stevenson van Illinois heeft hei-haaldelijk vexklaard, dat hij geen nationale functie ambieert. Men gelooft echter thans, dat hij zich toch als candidaat voor het presidentschap beschik baar zal stellen. Vrijdagmiddag arriveerde voor Paleis Soestd-ijk een tot postkoets ingerichte „brik" uit Breda, bestuurd door twee postmeesters in blauwe kiel met gouden knopen en witte broek boven glimmend gepoetste beenkappen. Met de koets kwamen twee Bredase kinderen mee om de bloemengroet van hun stad en van de Belgische Benelux- vrienden aan de Koningin te overhandigen. De postkoets bracht ook nog tienduizend brieven, door de Bredase schooljeugd aan het Koninklijk gezin geschreven, mee. Hier arriveert de koets voor het bordes waar Koningin Juliana en de Prinsessen Irene en Margriet de inzittenden ontvingen. zou zij toch een slecht soort paedagogie voor Amerika zijn geweest en bovendien in Europese oren wantrouwen-wekkende geluiden hebben doen naklinken. Er is nog een andere reden waarom de aanwijzing van „Ike" van grote betekenis moet worden geacht. Hij zal immers voor de democratische pai-tij een tegenstander van fox-maat zijn. Het gevolg is dat de ver kiezingsstrijd van November voor geen dei- partijen een uitgemaakte zaak mag worden genoemd en dat het twee-pai-tijen-systeem in Amerika zijn kans behoudt. Voor de democx-atie in de V.S. is dat uitermate be langrijk. Die democx-atie behaalde overigens reeds tijdens deze conventie van Chicago een triomf, omdat de xneerdex-heid van de publieke opinie in de republikeinse partij (vei-tegenwoordigd door Eisenhower) in staat is geweest zich te doen gelden on danks de obstakels, welke door de roestige pai-tij-apparatuur van Taft wai-en opge worpen. Vrijdagmiddag hebben zich op de Ne derlandse kustvaarder „Myfem", die met een lading kolen van Cadiz op weg was naar Rouaan, twee ontploffingen voorge daan, die aan drie opvareixden het leven hebben gekost. De slachtoffers, twee leden van de bemanning en een dochtertje van de kapitein bevonden zich op het dek. Ten gevolge van de ontploffingen die zich in de ruimen voordeden, werden zij overboord geslingerd. Hun lichamen zijn nog niet ge vonden. Be „Myfem", die niet ernstig werd beschadigd, heeft later de reis voortgezet. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van Port Jei-ome bij de mondingg van de Seine. De slachtoffers zijn het 4-jarig dochtertje van de kapitein Van Gendei-en, de 26- jarige ongehuwde machinist H. Schaar uit Vlaax:dingen en de gehuwde machinist H. Hagoort uit Rotterdam. De „Myfem" werd in 1951 gebouwd en meet 472 brt. De kustvaai-der is eigendom van de Transport- en Handelsmaatschappij E. Lijnzaad N.V. te Rotterdam. De beman ning telde 10 koppen. M r. C. Bake Voor wie loochenen wat zij niet begrijpen is alles begrijpen geen kunst. (Uit: Meester Constantijn) PARIJS; (Reuter). Een groep van 30 Gaullistische „rebellen" in de Nationale Vergadering heeft Vrijdag officieel een nieuwe fractie gevormd onder de naam „onafhankelijke groep voor republikeinse en sociale actie". 32 afgevaardigden in het geheel zijn uit generaal De Gaulle's fractie getreden: Twee van hen hebben medegedeeld, als onafhan kelijke leden van de Assemblée te zullen optreden en zich niet bij de nieuwe groe pering te zullen aansluiten. Tot voorzitter van de nieuwe fractie is gekozen Edmond Barrachin, een vooraan staande Parijse afgevaardigde. Bij de verkiezingen van Juni 1951 kre gen de Gaullisten 118 zetels in de Natio nale Vergadering toegewezen. Zij vormden toen de sterkste partij. Op het ogenblik beschikken zij over nog 85 zetels tegen de socialisten 106, de communisten 100, de gematigd conservatieven 100 en de volks- x-epublikeinen 88. Verwacht wordt, dat ongeveer 13 van de 56 Gaullistische leden van de Raad dei- Republiek (senaat) het voox-beeld van de „i-ebellen" in 'de Assemblée zullen volgen. De voorzitter van de A.-R. Tweede Ka merfractie, dr. J. Schouten, heeft aan de formateur een definitief antwoord gege ven. De heer Schouten deelde de formateur mede, dat de meerderheid van de A.-R.- fractie van oordeel is, dat op de grondslag van het ontwerp-regeringsprogramma me dewerking kan worden verleend aan de formatie van een. kabinet. De formateur begint nu aan de derde fase der kabinetsvorming. Hij zal nu trachten op basis van vier partijen een kabinet te vormen en perso nen te zoeken voor de ministerszetels. Hij is voornemens het weekend te gebruiken ter voorbereiding van deze dei-de fase. De Amerikaanse luchtmacht in Korea heeft gisteren en in de afgelopen nacht zeer zware aanvallen ondernomen op de Noord-Koreaanse hoofdstad Pyongyang. Volgens een Noord-Koreaans communiqué is de stad in één puinhoop herschapen. Het Russische pexsbufeau Tass meldde, dat „Amerikaanse luchtpiraten een barbaarse aanval op Pyongyang hebben ondernomen". Volgens Tass werd de aanval uitgevoerd op niet-militaire doelen en werd met boord- wapens op de inwoners geschoten. De aanA'al van gisteren geschiedde in drie golven, aldus meldt Reuter. Vierhon derd bommenwei-pers maakten 868 vluch ten, waarbij meer dan vijfhonderd ton aan bommen werd afgeworpen. Meer dan zes honderd raketten en honderdduizenden patronen werden afgevuurd en er werd 43.000 liter Napalm gebruikt. Volgens de vliegers stegen stof en rook tot meer dan 1200 meter omhoog en gaven talrijke ontploffingen de verwoesting van munitie-fabrieken en -opslagplaatsen aan. De doelen van de aanval waren volgens de officiële gegevens: industriële installaties, luchtdoelgeschut herstellingswex-kplaatsen voor tanks en voertuigen en andere mili taire en semi-militaire instellingen. Een wooi-dvoerder van de Amerikaanse vijfde luchtmacht heeft gisteravond ver klaard, dat de activiteit van vliegtuigen van de vliegdekschepen door het onzekere weer weer beperkt was gebleven, zodat „de hoop dat de operatie een record voor de Koreaanse oorlog zou vestigen" niet in ver vulling is gegaan. Vijfenzestig superforten van het type B-29 hebben in de afgelopen nacht de lot dusver zwaarste nachtelijke aanval in de Koreaanse oorlog uitgevoerd, die wedex-om Pyongyang tot doel had. In de stad woed den nog hevige branden tengevolge van de aanvallen van de vorige dag. Vijfhon derdveertig ton bommen werden boven de stad afgeworpen. Volgens de Noordelijken werden tien Amerikaanse vliegtuigen neex-geschoten. India's rol De Hoge Commissaris van India in Lon den, Kx-isjna Menon, heeft de Bi-itse mi nister van staat, Selwyn Lloyd, zijn mening over het jongste standpunt van de regering van Peking omtrent de impasse in de on- NEUSS (D.P.A.) Bij een auto-ongeluk tussen Neuss en Keulen is gisteren me vrouw Rietdijk uit Rotterdam om het leven gekomen. Haar echtgenoot werd ern stig gewond. Hij is in een ziekenhuis opge nomen. De andere inzittenden van de auto, een dochter, schoondochter en zoon liepen lichte verwondingen op. Het ongeluk ge beurde, toen de door de heer R. bestuux-de auto een vrachtwagen wilde inhalen. De personenauto kwam tegen een boom te recht. De familie was op vacantiereis. derhandëlingen te Panmoendjon medege deeld. De Hoge Commissaris heeft Vrijdag ochtend een onderhoud gehad met Selwyn Lloyd. Woensdag is hij van een bezoek aan New Delhi in Londen teruggekeerd. Menon zou in New Delhi een x-apport ontvangen hebben van de aftredende ambassadeur van India in Peking, Sardar Pannikar, over de houding van de Chinese regex-ing ten aanzien van nieuwe plannen om de vrij lating van krijgsgevangenen aan beide zij den te vex-krijgen. In het Lagerhuis heeft Selwyn Lloyd deze week ontkend, dat India een formeel aan bod tot bemiddeling in de Koi-eaanse kwestie heeft gedaan. Naar te Londen verluidt, is echter x-eeds enige weken door bemiddeling van de regering van India informeel voeling met Peking gehouden. In de hogere luchtlagen zijn boven de Oceaan de laatste dagen belangrijke wijzi gingen in de algemene circulatie opgetreden, die ook grote invloed hebben op het weer in ons land. Koude polaire lucht, afkomstig van Groenland, stroomde in de afgelopen dagen via het zeegebied bij IJsland naar de Britse eilanden en de Noordzee. De koude lucht zal de warmte in Europa ver naar het Zuiden en Oosten terugdringen. Het koudefront, dat met regen gepaard gaat, lag vanmorgen juist over het Noorden en Westen van ons land. Na het passeren van de frontale zóne nadert een zwakke rug van hoge luchtdruk, die vergezeld gaat van opklaringen, maar langs de Zuid punt van Groenland passeerde een nieuwe storing, die in betekenis toeneemt en de krachtige hoogtestroming snel in de richting van Schotland zal trekken. Het koudefront dat vandaag West-Europa binnendringt luidt een periode met koel en tamelijk veranderlijk weer in. ^oooocoocooaocooocooocccoorv-xxxKJCOCtxrrooccocronoaonocr' KOEL WEEK Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien. Zwakke tot matige, morgen later op de dag tijdelijk wel licht krachtige wind tussen West en Zuid-West. Koel weer. 13 Juli Zon op 4.35 uur, onder 20.55 uur. Maan op 23.17 uur, onder 12.40 uur. 14 Juli Zon op 4.36 uur, onder 20.54 uur. Maan op 23.32 uur, onder 14.02 uur. (Laatste kwai'tier) Hoog en laag water in IJmuïden Zaterdag 12 Juli Hoog water: 7.05 en 19.34 uur. Laag water: 2.51 en 15.12 uur. Zondag 13 Juli Hoog water: 7.54 en 20.24 uur. Laag water: 3.41 en 15.58 uur. Maandag 14 Juli Hoog water: 8.50 en 21.18 uur. Laag water: 4.23 en 16.43 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1