Veelbelovende winterplannen van „Elckerlyc" Het Hek van de Dam Drie eeuwen portret in Nederland LAAT LIEVER LOOSJES LEERBOEKEN LEVEREN Niet de ware Jozef Bezoek van Koningin Juliana aan Orange Ver lies je Kunstkring met „pit" durft nieuwe paden te zoeken In de hoofdstad uit Velsen Santpoort Beverwijk 5 Prachtige expositie in Rijksmuseum Indexcijfer groot- handelsprijzen gedaald Rijksstraatweg 125 Gr. Houtstraat 100 Mulo-examens Haarlem Watervlooien A ndersen ZATERDAG 12 JULI 1952 Het begint langzamerhand een traditie te worden om gedurende de zomermaan den in het Rijksmuseum te Amsterdam een belangrijke tentoonstelling op te bouwen, die zowel de grote stroom van buitenlan ders als onze eigen bevolking een bepaald facet van de Europese kunst laat zien. Na de oorlog viel er stellig een groot verlan gen naar het cultuurgoed van ons wereld deel te constateren. Het pessimisme van een ontgoochelde wereld, die de toekomst al weer argwanend tegemoet trad, zocht een tegenwicht in de bezielende schoon heid die door allen verstaan kon worden en wel de laatste band leek die een ver scheurde mensheid bijeenhield. De kunst schatten uit Wenen en Münehen, de Bour gondische pracht, de meesterwerken uit het Kaiser Friedrich-Museum te Berlijn, werden in een triomftocht door het ver woeste Europa gevoerd en honderctóuizen- den gingen in eerbied langs de hoogte punten onzer beschaving. Natuurlijk kan een dergelijk défilé der schoonheid niet voortduren en voorts heb ben onze gevoelens zich in de afgelopen zeven na-oorlogse jai-en gewijzigd. De di rectie van het Rijksmuseum heeft nu de voortreffelijke gedachte gehad ons te con fronteren met het portret. De uitbeelding van de mens en vooral het menselijk ge laat, zoals dat in Nederland tussen 1500 en 1800 door de kunstenaars werd gezien. Het is de scala van de mens in een steeds wisselende wereld, waarin duidelijke ver schillen maar nog merkwaardiger overeen komsten in uitdrukking en houding tref fen. De inrichters waren onderworpen aan een grote beperking, die voortkomt uit een onderlinge afspraak tussen de Hollandse musea om in dit seizoen, waarin het ze ventiende Internationale Kunsthistorische Congres plaats heeft, elkaar geen kunst werken uit te leveren. Men achtte het te recht wenselijk dat de buitenlandse con gresleden de verzamelingen in de Neder landse musea intact en op hun plaats zou den aantreffen. Men was dus, behalve op het particuliere bezit, aangewezen op bui tenlandse museumschatten. De bezoeker vindt er dus niet de vele magistrale hoogtepunten, die ons in de afgelopen ja ren zo gul werden opgediend. Maar juist hierdoor krijgt de tentoonstelling een ver trouwde aanblik en wordt de bezoeker er dikwijls toe gebracht om zijn aandacht nu eens niet in de eerste plaats op het feno meen van het meesterwerk maar op de physionomie van de geportretteerde te con centreren. Daar zijn om te beginnen de twee por tretjes voorstellende Jan I, graaf van Eg- mond, en zijn echtgenote Magdalena van Waerdenburg, in het einde van de vijf tiende eeuw geschilderd door de Meester van Alkmaar. Meer dan de kledij treft ons de wijze waarop de in de ouderdom als doorzichtig geworden huid, waaronder de weergegeven. Daar is het allerliefste kin derportret door een anonieme meester. Een zes-jarig jongetje met een zwierig zwartzijden hoedje. Voor wie het niet kende moet het grote schilderij, voorstellende de regentessen van het Burger-weeshuis te Amsterdam door Jacob Adriaensz. Backer een grote verras sing zijn. Rembrandts invloed is nawijs baar, maar de grote soberheid van kleur en de strengheid van de compositie zijn het waardemerk van een persoonlijkheid. Wat een voortreffelijke portretten moeten dit geweest zijn en hoe ontroerend mooi zijn de handen geschilderd. Reden tot trots op oude Haarlemse meesters Als Haarlemse bezoeker kan men nog weer eens extra trots zijn op onze oude stadgenoten. Maerten van Heemskerk, Van der Helst, Wybrand Hendriks (een maal kastelein van Teyler's fundatie), Adriaen van Ostade, Hendrik Pot (over wiens brillante schilderij van Paulus van Beresteyn met zijn gezin u onlangs in dit blad hebt kunnen lezen hoe het tezamen met drie portretten van Frans Hals in 1885 naar het buitenland verkocht werd iets waar we nu niet bepaald trots op hoeven te zijn) en dan vooral Frans Hals, zij excelleren hier met voortreffelijke voorbeelden van hun kunst. En laat ik toch vooral Verspronck, deze heldere en waarheidslievende portrettist niet verge ten! Het weerzien van Rembrandts zelfpor tret als Apostel Paulus, dat men zich nog van de tentoonstelling van 1932 herinne ren zal, met de vragend peinzende uitdruk king der ogen onder het gerimpelde voor hoofd, is een gang naar deze expositie reeds waard. Het Daumier-achtige kleine zelfportretje uit Aix-en-Provence zag ik thans voor het eerst. De vreemde groengrijze kleur die Frans Hals dikwijls gebruikte, een kleur die wonderlijk genoeg terugkeert in sommige koppen van Van Gogh in z'n Brabantse tijd, moet de zeventiende eeuwers toch wel bijzonder avant-gardistisch geschenen heb ben. Twee voluit impressionn'istische por tretten, één van een jonge man en één van de Amsterdamse predikant Herman Lange- lius, dit laatste uit het Musée de Picardie te Amiëns zijn treffende specimina van deze volkomen eigen schilderwijze. Herman Waterloos, een Amsterdams dichter, kon deze manier van schilderen ook weinig waarderen en schreef: „Uwe fijn blauwe aderen zichtbaar worden, is stramme hand te ruuw en kunsteloos" en verder: Rembrandt: zelfportret als apostel Paulus, gesigneerd en gedateerd (1661) links boven de schouder, thans in het Rijksmuseum te Amsterdam. Stoft Haarlem op uw kunst en jonghe meesterstukken, Óns Amsterdam zal nu met mij getuighen dat Ghy 't weezen van dit licht (Langelius' verstand) niet hallef hebt ghevat". Gaan wij dus op naar Amsterdam en denken wij er het onze van. OTTO B. DE KAT Wanneer de kabinetsformatie vóór 29 Juli haar beslag heeft gekregen zal de Ko ningin op die dag de gast zijn van het ge meentebestuur van het Franse plaatsje Orange. Het ligt in de bedoeling, dat de Koningin in dat geval om half vijf des middags per trein in Orange zal aanko men. Zij zal op het Stadhuis worden ont vangen door de gemeenteraad en worden toegesproken door de burgemeester. De Koningin zal daarna een kort dankwoord spreken. Na de overblijfselen van het kasteel van Oranje te hebben bezocht houdt de Koningin een receptie voor on geveer 200 gasten. Omstreeks zes uur zal Koningin Juliana aankomen op het Nederlandse consulaat. Des avonds wordt te harer ere een diner gegeven in de raadzaal van het stadhuis van Orange en om negen uur begint dan in het „Theatre Antique", de opvoering van Vondels „Joseph in Dothan". De ï-egie wordt gevoerd door Johan de Meester. Verscheidene acteurs van de Comedie Francaise komen voor deze gelegenheid naar Orange. De Koningin brengt de nacht niet in het stadje door, maar zal zich be geven naar Avignon, dat zij de volgende dag incognito zal bezoeken. Daarna zal de Koningin de terugreis naar Nederland aan vaarden. Ik heb alles gelezen van Acheson, Churchill, Bevan, Rhee, Adenauer, Juin, Ike, Bob en Harry. Daar ben ik moe en een beetje duizelig van geworden en dan is het goed voor een man zijn geest en een man zijn hart om zulk een klein, gewoon nieuwtje te lezen als dat van filmmagnaat Warner, die bij het zwemmen aan de Rivièra in de mooie, blauwe Middellandse Zee zijn ring verlo ren heeft en die de duikers van de kust gevraagd heeft of zij er alstublieft eens naar zouden willen zoeken, als ze een mi nuutje hebben, want het is toch wel even zonde die ring te laten liggen; hij is vier honderdduizend gulden waard. Ik vind dit een aardig bericht. In de eerste plaats om het fijn-mense lijke en ik mag ook wel zeggen oer-een- voudige trekje, dat die Warner die ring niet zo maar wil laten liggen. Zijn zorg zal wel niet om die vier ton waarde wezen, want zo materialistisch mag een mens niet zijn; maar er is natuurlijk een of andere lieve herinnering aan verbonden. Waar schijnlijk heeft hij haar als een verjaars- presentje van wijlen zijn lieve oude tante Minnie gekregen; nu, daar is men niet on gevoelig voor. Ik heb eens iets van dien aard gehad: een paar manchetknopen gekregen van tante Bets, koper met een fijn laagje zilver en parelmoer in het midden. Tante had er f 8,75 voor betaald en toen ik eens op een avond van een wild feestje thuis kwam was er één weg. Ik heb overal gezocht en gevraagd en geadverteerd. Hij is nooit teruggekomen en ik had altijd een nare smaak in mijn mond als ik tante Bets ontmoette. Een mens is maar een mens (zoals de stier zei toen hij de boer op zijn horens nam) en Warner is precies zoals ieder ander. Die vier ton zijn natuurlijk wel te over komen, maar de goede herinnering aan tante Minnie blijft. Nu ik dit bericht gelezen heb, ben ik veel voorzichtiger geworden als ik ga zwemmen. Ik berg alles veel zorgvuldiger weg. De gouden cigarettenkoker met brillan- ten die ik van nicht Frieda gekregen heb, de aansteker met parelen van wijlen oom Oscar en de dasspeld van tante Bets wor den netjes opgeborgen voor ik de zee inga. Ze zijn samen nog geen f816.725,39 waard. Maar het zijn zulke lieve herinneringen. En een mens is maar een mens. ELIAS Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans indexcijfers van groothandels- prijzen samengesteld per 31 Mei, op basis 1948 100. Het algemeen indexcijfer daalde na 30 April met 2 punten, evenals het indexcijfer van de afgewerkte producten en dat voor de voedingsmiddelen. Het indexcijfer voor de grond- en hulpstoffen daalde met één punt. Bij de voedingsmiddelen vertoonden con sumptie-aardappelen, consumptiemelk en rogge een belangrijke prijsdaling. Eieren, kaas, cacaobonen (import), haver en gerst stegen daarentegen in prijs. UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Trawlvissery Donderdag 26 Juni: ST. Tzonne IJM 1 (Barendszzee). Dinsdag 1 Juli: MT. Shamrock IJM 129. Woensdag 2 Juli: ST. Mary IJM 61, MT Wiron IV IJM 209. Donderdag 3 Juli ST. Herman SCH. 92. Vrijdag 4 Juli: ST. Bloemendaal IJM. 71 (10 Juli binnen). Zaterdag 5 Juli: ST. Tubantia IJM. 37, VI- kingbank IJM. 183. ML. Drie Gebroeders HD. 79. MK. Wiron V IJM. 208, Wiron I IJM. 210. Maandag 7 Juli: ST. Schoorl IJM 39, Ca- tharina Duyvis IJM 60, ML. Heemstede IJM 53, Willem Cornelis KW 16, Cornelis KW 24, Concordia KW 26, Aafke Jacoba KW 41, Eli zabeth KW 64, Saturnus KW 69, Jan KW 84, Alida KW 91, Jacoba KW 107, Gebroeders KW 108, Avontuur KW 114, Petronella KW 125, Arie KW 155, Java KW 159, De Vier Gezusters KW 162, Gebroeders KW 166, Aleida KW 169, Willy KW 141, Cornelia Ma ria SCH 135, Adiowico RO 9. MK. Texel IJM 5, Poolster IJM 11, Nelly v. B. IJM 23, Twee Gebroeders IJM 27, Dageraad IJM 229, De Jonge Willem IJM 230, Neeltje IJM 240 (snurrevaad), Magda IJM 272, Haarlem I IJM 276, Albatros IJM 277, Marianne KW 10, Samenwerking KW 21, Anna Marie KW 27, Rein KW 30, Pieter Cornelis KW 31, Her- mina IV KW 53, Twee Gezusters KW 77, Ja cob KW 92, Willem KW 94, Koningin Ju liana KW 133, Jana KW 210, Nehim I AM 16, Nehim II AM 17, Nehim III AM 18, Hendrik- je BU 33. Dinsdag 8 Juli: ST. Vios I IJM 24, Fla mingo IJM 25, Limburgia IJM 54, Abraham VL 77, MT. Post Boy IJM 35, Claesje RO 46, ML. Arie Nico KW 17, Dirk KW 19. Woensdag 9 Juli: ST. Zeelandia IJM 38, MT Dirkje RO 53, Excelsior III KW 76, ML. Toenadering KW 95, De Vrouw Dirkje KW 104, Dolfijn RO 2. Donderdag 10 Juli: MT. Thorina IJM 33, Antje RO 15. Vrijdag 11 Juli: ST. Haarlem IJM 9, MT Maria van Hattem IJM 10. Haringdrgfnetvisserij Maandag 16 Juni: ML. Zeemeeuw KW 170. Woensdag 18 Juni: ML. Eendracht KW168. Donderdag 19 Juni: ML Rijnmond II KW43. Vrijdag 20 Juni: ML. Maria Jacoba KW 73 (11 Juli binnen verwacht). Maandag 23 Juni: ML. Rijnmond III KW 44, Zeezwaluw KW 83, Kees KW 124, Wil- helmina KW 147. Woensdag 25 Juni: ML. Martha IJM 74, Excelsior II KW 78, Nederland IV KW 167. Vrijdag 27 Juni: ML. Vertrouwen KW 6, Rijnmond IV KW 15, Sumatra KW 86, Bor neo KW 127. Zaterdag 28 Juni: ML. Gorredijk IJM 75, Gezina Geertrui KW 176. Maandag 30 Juni: ML. Bertha KW 38, Nel ly Maria KW 70, Huiberdina Gijsbertha KW 85, Wilhelmina II KW 138. Dinsdag 1 Juli: ML. Helena KW 39, Henk KW 56, Voorwaarts KW 140, Onderneming KW 175. Woensdag 2 Juli: ML. Grietje KW 20, Wil helmina I KW 25, Volharding KW 65. Donderdag 3 Juli: ML. Mr. Dirk Donker Curtius KW 2, Fierman Eduard KW 5, Ne derland VII KW 130, Janna KW 163. Vrijdag 4 Juli: ML. Noordster KW 67. Zaterdag 5 Juli: ML Martenshoek IJM 283. Maandag 7 Juli: ML. Noordzee KW 47, Rijnmond V KW 110, Wilhelmina V KW 144. Dinsdag 8 Juli: ML. Sakina KW 32, Kat wijk III KW 161, Everdina Jacomina KW 173. Woensdag 9 Juli: ML. Piet en Leendert Huibert KW 3, Neptunus KW 45, Jan KW 50. Donderdag 10 Juli: ML. Annie KW 54. Vrijdag 11 Juli: ML. Hollandia KW 18. De hierboven afgebeelde Poolse filmspeler Stanislav Zienciakiewicz, zal de rol van Jozef Stalin vervullen in de nieuwe Engelse film „Top Secret". Hij krijgt hier een laatste „behandeling" van John O'German. Stanislav, die 45 jaar oud is, heeft dezelfde afmetingen als Stalin en heeft in Engelse revues reeds meermalen Stalin-rollen vertolkt De op 23 Mei 1951 te Castricum op gerichte kunstkring „Elckerlyc" heeft thans alvast zijn winterprogramma voor het nieuwe seizoen samenge steld. Een bron van bijzondere vreugde zal voor vele leden het besluit van het bestuur zijn, om de muziek de haar toekomende plaats te geven in het komende programma. De invoer van cursusavonden voor hen, die voor een bepaald onderwerp een bijzondere ADVERTENTIE Bij de te Haarlem gehouden examens voor het diploma Mulo-A zijn Maandag geslaagd: M. C. de Kooker, C. H. Landman, J. v. d. Pol G. A. Menke, A. Haasdijk,, G. E. ter Haar, A. M. Puype, J. F. Schram, E. Kuylenburg, Th. Beerhorst, H. S. B. Martin, A. E. Heer schop, F. Bom, A. Broekhof, G. Mol, E. Ros, J. L. van Splunter, A. A. Gort, A. H. Hoog moed, J. Millenaar, C. Holm, J. M. Koks, A. S. Zaadstra, G. Krijgsman. Afgewezen drie candidaten. Woensdag slaagden T. Heezemans, G. L Das, A. J. Bakker, J. Blokstra, G. Bouwsma, H. P. C. Melchers, H. van Rinsen, J. Helmen- dach, R. H. Hoed, W. Drullman, L. H. E. Paternostre, J. Ronde, J. Venema, G. F. van Lunenburg, W. J. de Jong, C. J. Redelaar, J. M. C. v. d. Meijden, N. Koster, A. H. J Veldhuyzen van Zanten, H. J. Schorfhaar- Afgewezen werden zes candidaten. Geslaagd voor A: C. J. Romeij.P. H. van Niekerken, C. Dobber. J. A. Groen, J. Boon, J. S. Brits, G. H. Teurink, H. M. Verdonk, C. van Weeren, K. Kneijnsberg, P. Kersten, H. K. J. Bussche, C. F. Volder, E. M. Radsma, A. H. Reemer, H. M. Roest, Chr. Schornagel. J. J. Stuurman, J. Broekman, W. R. Hagen, G. A. Fruitema, A. J. Pieterse. Afgewezen 5 candidaten. Onze belangstelling voor de schone letteren strekt zich zover uit, dat wij er nimmer in slagen onze aandacht te onderdrukken voor de talloze bonte affiches, die als muurzwammen klitten op iedere strekkende meter van overi gens onontgonnen gesteente of getim merte der stad. Wij doen daar in hoofd zaak huishoudelijke wijsheid bij op. Deze week echter werd onze belangstel ling getrokken door een keurige struis vogel met een geplisseerd rokje, die de slagzin uitkraaide: „Telkens ziet u weer méér in Artis!" Nu hebben wij een zwak voor struis vogels. Dat komt door die anecdote (anèkdotjé, zou Wim Kan zeggen) van zolang geleden, dat u haar misschien wel vergeten zult zijn. Wij vinden eigen lijk dat grappen net als Hollandse kaas een beetje belegen moeten wezen. Zo waren er eens drie struisvogels élégant aan het kuieren door de woestijn, tot zij eenvoudig niet verder konden omdat zij vergingen van de dorst. Nu wilde het noodlot dat zij die dag maar één flesje limonadegazeuse hadden meegenomen. De jongste van het drietal, begerig om in een goed blaadje te komen, bood daarom aan naar de dichtstbijzijnde oase te snellen om een paar glazen te halen, op uitdrukkelijke voorwaarde dat de anderen hun snavel uit de buurt van de fles zouden houden. Maar ziet, de steltloopvogeljongen bleef zo lang weg, dat de achterblijvers tegen elkander zeiden: „Waarschijnlijk is hem een on geluk overkomen. Laten wij ons verdriet wegspoelen met de grenadine". Doch nauwelijks hadden zij het kostbare vocht naar binnen geslurpt, of ziet wederom: aan de horizon dwarrelden enige stof wolkjes, die de terugkeer van de bood schapper met zijn twee glaasjes aan kondigden. „Weet je wat we doen", zei de oudste, in wie het schuldgevoel begon te knagen. „We steken gewoon onze kop in het zand!" En aldus geschiedde. De derde arriveerde eindelijk op de plaats des onheils, keek in het rond en ver zuchtte: „Dat ze de fles hebben leegge dronken kan ik begrijpen, want ik ben ontzettend lang weggeweest, maar dat ze er vandoor zijn gegaan vind ik een gemene streek. Gij begrijpt dus wel, dat wij onmid dellijk zijn gaan kijken wat er nu weer voor nieuws in Artis te beleven viel. Welaan, dat was niet mis. Het was in tegendeel een waterdruppel van normale afmetingen, die men op een matglazen plaat bestuderen kan. Als u dat doet, gaat de micro-wereld voor u open. En dat overkomt u ook niet elke dag. Wij ston den er zo versteld van dat wij u onze sensatie niet beschrijven kunnen en daarom zullen wij u laten lezen wat de voorlichtingsdienst van deze hoofdste delijke dierentuin daarover meedeelt: „Grote waterdruppelbewoners, zoals de bekende watervlooien, zal men in een omvang van twintig tot dertig centi meter dank zij de nieuwe projectie kun nen bewonderen". Al rekenen wij de watervlooien nauwelijks tot onze be kenden, toch vinden wij de term „be wonderen" niet slecht gekozen. Maar lezen en leren wij verder: „Men kan er de werking van hart en darmen en de door de wijfjes meegevoerde eieren zien, ja soms zelfs de in de broedholte uitgekomen jonge watervlooien. En bij genoemd jongbroed weer de hartslag, de darmwerking enzovoorts. Leven in leven dus!" Doch het wordt nog veel erger: „Als enorme monsters met vreselijke kaken vertonen zich de insecten, de minuscule larven van muggen en enkele soorten vliegen. En daarnaast de nog kleinere diertjes, aaltjes ter grootte van een speldepunt, in enorme hoeveelheden angstaanjagend door elkaar krioelend. Men ziet de eencelligen en flagellaten of zweepdiertjes in ware zwermen aan vallen op de stoffelijke restanten van gesneuvelde raderdiertjes". Daar kunt u het mee doen. Dit experiment, waarvoor van de zijde van het publiek dat ter stilling van de bloeddorst zo langzamerhand ob le kebojefilms uitgekeken schijnt te raken een grote belangstelling be staat, bracht ons een sprookje van de onsterfelijke Andersen in herinnering. Dat zal u misschien een tikkeltje ver wonderen, maar het is dan ook een heel satirisch sprookje. Als men met een vergrootglas naar een waterdruppel uit de vijver kijkt, zo vertelt Andersen dan ziet men meer dan duizend wonderlijke diertjes, die men anders nooit opmerkt, maar ze zijn er en dat is werkelijk zo. Het lijkt bijna een heel bord vol garnalen, die door elkander springen. En ze zijn zo gulzig, ze rukken elkaar armen en benen uit. Maar toch zijn ze blij en vergenoegd, op hun manier. Nu was er eens nog steeds volgens Andersen een oude man, die door alle mensen Kriebel-Krabbel werd genoemd, want zo heette hij. Deze wilde dat alles ging zoals hij het wenste en wanneer dat niet lukte, dan bewerkstelligde hij het met toverkunst. Kriebel-Krabbel vond het afschuwelijk, dat de diertjes er niet toe te krijgen waren in vrede te leven en zich met hun eigen zaken te bemoeien. „Ik moet ze kleuren, zodat ze duidelijk te zien zijn", dacht hij. En toen goot hij iets op de waterdruppel. Het was net rode wijn, maar het was heksenbloed, van de allerbeste soort van twee stuivers. En toen werden alle won derlijke diertjes rozerood over het hele lichaam. Het leek wel een hele stad vol naakte wilden. Nu was het nog afschu welijker hoe de een de ander stompte en stootte, hoe zij elkaar beten en aan flarden sjorden. Wat beneden was moest Het Ballet van de Nederlandse Opera treedt Zaterdagavond op onder lei ding van Francoise Adzet, met mede werking van de Franse soliste Josette Amiel. Uitgevoerd worden ,,Les Syl- phides" op muziek van Chopin, „II Ritorno" op de Italiaanse Symphonie van Mendelssohn en fragmenten uit het Faustballet. Dirigent is Charles Bruck. „Rigoletto" van Verdi wordt Zon dagavond door de Nederlandse Opera ten gehore gebracht met medewer king van Theo Baylé als gast in de titelrol. Maandagavond leidt Cor Olthuis de uitvoering van „Het vro lijke weeuwtje" van Léhar, waarin Louise de Vries, Marjo Ingen Soet en Johan van der Zalm de voornaam ste rollen vertolken. Op 15 Juli begint in de Stadsschouw burg een reeks voorstellingen door de Spaanse dansgroep van Teresa en Luisillo, met medewerking van de vermaarde guitarist Angel Iglesias. Het programma bevat een grote ver scheidenheid van dansen uit Spanje en Mexico. Indra Kamadjojo laat Zondagmiddag in het Tropenmuseum dansen uit het Verre Oosten zien. In de Bachzaal voert „Die Arbeiter- Sangerbund" uit Linz op 14 Juli madrigalen en Oostenrijkse volkslie deren van de zestiende en zeventiende eeuw uit. In de Ronde Lutherse kerk speelt Dinsdagavond het Hoofdstad- Trio (Bouwe Lemkes, Regina Wij- nalda en Jan Huckriede) werken van Mozart en Schubert. En Woens dagavond zingt in dezelfde kerk de tenor Reinhardt van Randwijk met orgelbegeleiding. De Nederlandse vereniging „De Zon dagsschilders" bestaat vijftien jaar. Ter gelegenheid daarvan stellen de leden hun werken ten toon bij Mak van Waay aan het Rokin van 12 tot 27 Juli. Tot 4 Augustus duurt de vandaag geopende zomertentoonstelling van werken van leden der maatschappij y^Arti et Amicitiae. j naar boven, wat boven was fiaar bene den. „Dat is buitengewoon grappig", zei de vriend van Kriebel-Krabbel, toen deze hem het wonder liet zien. „Ja, maar wat denk je dat het is?" vroeg hij toen. „Dat is toch makkelijk te zien", zei de ander. „Het is immers Kopenhagen of een andere grote stad. Ze lijken alle maal op elkaar. Een grote stad is het!" „Het is slootwater", zei Kriebel- Krabbel. Dit is het sprookje van Andersen, dat ons met angst en beven te binnen schoot. Want in Artis gebruikt men misschien wel leidingwater. En dat is zo geraffineerd. BOEDA belangstelling hebben, is evenzeer een aantrekkelijk novum dat wijde pers- perctieven opent. Het programma is samengesteld overeen komstig de doelstelling van „Elckerlyc"; de uitslag van de onder de leden gehouden enquête en de suggesties van de op het eind van het vorig seizoen in het leven ge roepen Commissie van Advies hebben hier toe het hunne bijgedragen. Zijn vorig jaar alle bedenkingen overwonnen voor een Kunstkring in Castricum, dit jaar zou het bestuur gaarne zien, dat de laatste aarze ling werd weggenomen bij iedere klasse van de bevolking. De leden kunnen het komende seizoen gaan genieten van de vol gende culturele bijeenkomsten, welke alle in het „Corso"-Theater worden gehouden. Donderdag 25 September: Het koor van de St. Bavo Kathedraal uit Haarlem geeft onder leiding van dr. A. J. M. Kat in sa menwerking met het herenkoor van de Kathedraal een zanguitvoering. Donderdag 23 October wordt de speel film „Het wonder van Milaan" vertoond en Donderdag 27 November komt dr. A. F. L. Portielje spreken over „Boeiend dieren leven" welke lezing toegelicht zal worden met lichtbeelden. De eerste cursusavond wordt Donderdag 11 December gehouden door dr. Maximinus O.F.M. Cap. die zal spreken over „Occultisme of Spiritisme". Professor dr. Anton van Duinkerken komt ook dit seizoen weer naar Castricum en behandelt op Donderdag 8 Januari het onderwerp „Van 1850 tot 1950" (Gestalte vorming van ons heden). De tweede cursus avond heeft op Donderdag 26 Februari 1953 plaats. Als spreker zal optreden dr. J. Holt, gynaecoloog en sexuoloog te Bilthoven over „Het liefdeleven van de mens". Donderdagavond 26 Maart wordt gewijd aan werk van Wolfgang Amadeus Mozart, uit te voeren door de componist en muziek- essayïst Wouter Paap. Het onderwerp van deze avond is: „Een avond genieten van Mozart". Met een toneeluitvoering te geven door het toneelgezelschap „Puck" wordt het seizoen 1952-1953 besloten. AGENDA VOOR CASTRICUM ZATERDAG 12 JULI „Corso"-theater, 19.15 en 21.30 uur. „Enrico Caruso". ZONDAG 13 JULI 15, 19.15 en 21.30 uur: „Enrico Caruso" Maandag, Dinsdag, Woensdag iedere avond 20 uur: „De zwarte monnik". Twee verkeersslachtoffertjes nog steeds niet buiten gevaar Zowel de kleine Beverwijker, die op de Rijksweg te Velsen het slachtoffer werd van een aanrijding met een vrachtauto als de 13-jarige leerling van de ambachtsschool, die eergisteren op de Zeeweg werd aange reden, verkeren nog steeds in levensgevaar. De Beverwijkse jongen is nog niet bij be wustzijn gekomen. Autobrandje Gistermiddag rukte de Santpoortse brandweer uit voor een brandende perso nenauto, toebehorende aan de heer J. K., die op de Hoofdstraat stond. De oorzaak was vermoedelijk benzinelekkage. Omwo nenden hebben het vuur geblust en de brandweer hoefde niet op te treden. Lelijke valpartijen Vrijdagmiddag stapte de 16-jarige tim mermansleerling J. D. uit Beverwijk op het Zuidelijk pontplein van zijn fiet, waarbij hij het evenwicht verloor, viel en de rech- teronderarm brak. De knaap is naar het Antonius ziekenhuis gebracht. Zo ook de 15-jarige D. S., die op het zandpad achter de Ahornstraat fietste. Hij viel en brak het rechteronderbeen.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7