Traditionele handwerkkunst in moderne toepassing Dit maken we zelf: Machteld Wisse, fotografe dee MORRIS êefm ijcu fiiuj! ■Clowntje Rick Predikant vraagt priesterwijding WENEN ALS MODEST AD: Eigen stijl bleef geheel behouden Bloemsierkunst Heringa Wuthrich Een sportblouse voor de zoon des huizes Het onderhoud van onze schoenen 7 FEUILLETON (De misdaad op het eiland) door Else Hofker BARTF.UORISSTRAAT 20 TEL 13459 Geslaagd dank HILVERSUM Voor de kinderen KERKELIJK LEVEN ZATERD.\C 12 JULI 19 52 Van voor de oorlog zal men zich waarschijnlijk nog wel de aparte truitjes en hoedjes, de sierlijke pakjes en jurken in jersey en de verfijnde blouses herinneren, die uit de mode-stad Wenen afkomstig waren. Op het mode-toneel speelde Wenen toen reeds zijn eigen en zeker niet onbelangrijke rol. Tientallen couturiers werkten in deze stad aan de Donau, om de naam van Wenen op dit gebied hoog te houden. Elk seizoen stelden deze mode-ontwerpers, zoals dat ook in Parijs gebeurt, hun collecties samen, die, hoewel steeds .jpisch Weens van karakter, nieuwe vondsten op mode-gebied naar voren brachten. Wenen heeft een moeilijke tijd doorgemaakt en vele couturiers moesten na de oorlog hun bedrijf weer van voren af aan opbouwen. De activiteit en het door zettingsvermogen waarmede dat is geschied verdient bewondering. Thans neemt Wenen onder de mode centra in Europa weer een belangrijke plaats in. En dat heeft het vooral te dan ken aan het feit, dat degenen die binnen zijn muren de mode dienden, er in de eer ste plaats naar hebben gestreefd het eigen karakter te behouden. Een greep uit de collecties van de Weense mode-huizen, die wij een dezer dagen te zien kregen, bewees dat men daarin ook werkelijk is geslaagd. De typische Weense kledingstijl voegt een nieuw facet toe, aan de zo gevarieerde verschijningsvormen van de Europese mode, die in Parijs en Londen haar voor naamste inspiratie-bronnen heeft. De Weense mode heeft een sportief accent en verschilt toch weer sterk van de typische Engelse kledingstijl. Zij is bestudeerd en elegant, maar toch niet direct of langs een Handgeweven stoffen worden in de Weense mode veel toegepast. Men weet er zeer aparte effecten mee te bereiken. Dit origi nele jasje, waarbij de streep op een bij zondere manier is verwerkt is hiervan een voorbeeld. omweg van de Parijse mode afgeleid. Zij is bovendien afgestemd op de tegen woordige omstandigheden van de vrouw, maar heeft meer dan de Amerikaanse mode een zekere romantiek weten te be houden. Jersey favoriet Hoewel de zomermode in de collectie die wij te-zien kregen rijk was vertegen woordigd, werden er ook reeds nieuwe creaties voor de komende herfst en zelfs voor de winter getoond. Jersey wordt door de Weense mode ontwerpers ook nu nog met grote voor liefde toegepast. Men weet dit materiaal zowel in wollen als in zijden uitvoering op een heel aparte manier te verwerken. Pakjes, jurkjes en blouses van fraai ge drapeerde dan wel uiterst perfect gecou peerde jersey die ook voor ons land in teressant zijn, daar er élégance en prac- tische zin op een vernuftige manier bij gecombineerd zijn, trokken wel het meest onze belangstelling. Hoe doelmatig een bepaald model ook is, steeds weet men er door de verzor ging van de détails, door de garnering of door de keuze van de accessoires die er bij worden gedragen, op een werkelijk verrassende manier een zeer vrouwelijk cachet aan te geven. En dat is wel de voornaamste verdienste van de Weense mode. Hoe uitgebalanceerd zij ook is, de vrouwelijke verfijning wordt er niet licht bij over het hoofd gezien, wat'bij de even eens sterk op de doelmatigheid ingestelde Amerikaanse mode bijvoorbeeld, heel dik wijls wel het geval is. In deze Weense jersey-mode voor het nieuwe seizoen wer den ook verschillende nieuwe kleuren naar voren gebracht. Rood bleek bijzonder in trek, maar bij voorkeur in diepe, warme en dikwijls zeer donkere naar bruin of paars overhellende tinten. Paars en violet is naast allerlei heel aparte schakeringen van bruin, eveneens toonaangevend. Grijs treedt minder sterk op de voorgrond dan momenteel in Parijs en Londen het geval is. Groen behoort daarentegen tot de uitge sproken lievelingskleuren van de Weense ontwerpers, vooral in naar grijs of blauw overhellende schakeringen. Snoezige hoed jes en mutsjes van jersey completeerden de creaties in dit zo uitgesproken Weense genre en luchtige dopjes van zijden jersey, met een enkele sierlijke speld of een sim pel maar zeer smaakvol geborduurd mo tief, behoren tot de favorieten. Fraaie borduursels Bij de zomerkleding woi'dt veel katoen toegepast met aparte dessins versierd en in boeiende kleuren-combinaties Een strak keursje houdt meestal de ruimte van de zeer wijde rokjes in de taille bijeen. Iets wat aan de Oostenrijkse nationale kleder drachten herinnert en bijzonder jeugdig staat. Dat de Oostenrijkse vrouw graag hand werkt, weet ieder die wel eens de kleur rijke, fijn bewei-kte nationale klederdrach ten uit dat land bewonderde. Deze natio nale eigenschap komt ook in de Weense mode sterk naar voren. Van generatie op generatie zijn de oude handwerk-technie- ken en de traditionele patronen bewaard gebleven, waarmee de vrouwen hier op de lange winteravonden hun nationale tooi versierden. Deze folkloi-istische gegevens weten de Weense mode-ontwerpers op een heel eigen manier, die nergens te gezocht aan doet, maar wel steeds een aparte noot aan hun creaties geeft, bij modieuse kleding uit te werken. Zo wordt deze typische mo de steeds gevoed door inspiraties die zijn ontleend aan de cultuur van 't eigen volk. En dat geeft deze mode in de eerste plaats haar eigen allure. Rijk van kleur en sier lijk uitgevoerd zijn de borduursels, die menig zomerjurkje sieren. En hoewel de patronen bewust ontleend zijn aan het ver leden, weet men ze zo uit te voeren dat het geheel hoogst modieus aandoet. Men moet wel sterk met de bronnen, waaraan deze gegevens zijn ontleend, verbonden zijn, om een dergelijk effect te kunnen bereiken. Vondsten in tricot Tricot-kleding is eveneens een speciali teit van dit Oostenrijkse mode-centrum. De aparte truitjes en vestjes, die er reeds voor de oorlog werden vervaardigd, heb ben daar ruimschoots bekendheid aan ge geven. Geheel nieuw doen echter de crea ties aan die thans in dit genre door Ween se experts worden gebracht. Op zichzelf is deze machinaal gebreide kleding wonder lijk eenvoudig. Er is echter steeds iets in de afwerking, de manier waarop het ma teriaal is toegepast of de garnering, dat aan deze tricot-mode van Weense origine een aparte noot geeft. Zelfs de zeer sportieve truitjes doen sierlijk en daardoor prettig vrouwelijk aan en op geen enkel terrein weten de Weense mode-ontwerpei-s zo overtuigend te be wijzen, dat practische zin en een vleugje vrouwetijke romantiek bij de moderne kle ding heel goed samen kunnen gaan. Smaakvolle combinaties De Weense vrouw stelt het erg op prijs bij haar kleding steeds de juiste accessoi res te dragen en haar smaak is in dat op- Niet alleen op het gebied van kleding, maar ook op dat van sieraden, heeft Wenen een geheel eigen stijl. Van kraaltjes, koord, gitten, pailletten en fluweel zijn deze oor hangers met bijpassende armband vervaar digd. Kunstzinnig, aparten heel vrouwelijk. 25) Welnee, ik ben een beetje verreisd. Wat is er met Machteld?, vraagt ze er gauw achter aan, om de aandacht van haar persoontje af te leiden. Tja. De rustige, evenwichtige hoofd onderwijzer is bepaald van de kook. Hij kijkt een beetje verlegen. Ik weet het niet zeker, wel Inger? Maar ik geloof, dat er een zwager voor je op komst is. Dus toch, dus toch, gaat het door Joke heen. Haar schrik wordt voor verbazing aangezien. Heb jij er niets van gemerkt? Nee, aarzelt Joke. Ik zou niet weten, wie. Machteld is op dat punt nogal geslo ten. Ze weet het zelf nauwelijks, geloof ik. Haar vader lacht plotseling als een schooljongen. Maar als je die twee gezichten had gezien, vandaag. Hm, nee, ik twijfel er niet aan. Maar wie dan?, vraagt Joke en op hetzelfde ogenblik schiet een helle vreugde door haar" heen. Vader, zeg 't is toch niet Michel Cripps? Ken je hem? Ja, natuurlijk, 't Is een beste kerel. Hij is zo vergenoegd, dat hij Joke uit zichzelf een sigaret presenteert. Hij houdt er anders niet van, dat zijn dochters roken, al past hij er voor op, het tegen te gaan. Wat ben ik daar blij om, zegt Joke uit de grond van haar hart. Ik ook. Jullie zijn al te voorbarig. Dit is moeder met haar gewone voorzichtigheid. Het is niet eens zeker. Ze hebben immers nog niets gezegd. Nee, maar een kind kan het zien. Vader is niet van het tegendeel te over tuigen. Niemand zal weten, wat een ang stige tijd hij heeft doorgemaakt, van het ogenblik af, dat Machteld naar Amsterdam ging. Hij kende het milieu niet, waarin ze verzeild raakte; die wereld was hem vreemd. Doodsbenauwd is hij geweest, dat ze in handen van de een óf andere artist zou vallen, en aan alles, wat naar die richting zweemt, heeft hij een hekel. En nu kwam ze ineens met die knaap uit de lucht vallen. En van het goeie soort- Die vriend van hem is ook een beste kerel. De oude Wisse is op het ogenblik in ADVERTENTIE WINDJACKETS SWEATERS zicht doorgaans feilloos. Dat stimuleert de mode-ontwerpers steeds aan de kleinighe den van de garderobé zoals hoedjes, tasjes, handschoenen en byoux, eveneens grote aandacht te besteden. Zelfs bij truitjes en vestjes worden dik wijls bijpassende handschoenen, shawls of mutsjes gebracht, wat een zeer smaakvol effect geeft. Niet alleen is handwerk als garnering zeer gewild, ook handweefstof fen worden in dit mode-centrum veel meer toegepast, dan elders het geval is. Bijzondere kleurencombinaties geven daaraan hun charme en nergens zagen wij deze stoffen zo flatteus verwerkt als juist bij Weense modellen. Ook op het gebied van sieraden heeft men hier een eigen stijl bereikt. Daarvan zijn vooral de kunstzinnige byoux van Adrienne Ezdorf een voorbeeld. Zij speelt met kralen, kleurige simili- stenen, fluweel, pailletjes, gitten, koord en stukjes metaal en vervaardigt daarvan heel aparte colliers, armbanden en oorhan gers, die in kleuren geheel zijn afgestemd op de kleding, waarbij ze worden gedragen. Weense luchtigheid, fantasie en vooral cultuur-gebondenheid voegt zo bij de élégance van Parijs en de klassieke streng heid van de Engelse mode een nieuwe fa cet. En door de activiteit van de Weense mode-ontwerpers, die ondanks de vele moeilijkheden de kans zagen in eigen geest te blijven werken wordt de Oostenrijkse vrouw in staat gesteld zich op een manier die het best bij haar past, t,e blijven kleden. FLORENCE. De bloemsierkunst is niet alleen een wer kelijke kunst, het is ook een vak, waarvoor een degelijke vakkennis en technische vaar digheid vereist zijn. Er bestaat dan ook een Tuinbouwvak- school voor Bloemsierkunst in Utrecht en wel in het gebouw van het Rijkstuinbouw- consulentschap, Herenstraat 34. Het doel van deze school is een grondige theoretische en practische opleiding te geven aan hen, die in het bloemsierkunst- vak werkzaam zijn. Hoewel niet voor een bepaald examen wordt opgeleid, zullen toch de leerlingen, die met goed gevolg de school hebben door lopen, gemakkelijk in staat moeten zijn het zogenaamde diploma „Aalsmeer" te be halen. De duur van de crusus in 240 lesuren, namelijk 40 lesdagen van elk 6 uur. De ene helft daarvan wordt besteed aan theo retische, de andere aan practische vakken. De laatste omvatten alle in de bloemsier kunst voorkomende werkzaamheden zoals het maken van bruidsboeketten, grafbloem werken, vaasvullingen, fantasiestukken, enzovoorts. Voorts wordt les gegeven in kunstgeschie denis, stijl- en kleurenleer, tekenen, plan- tenmorphologie en nomenclatuur. In de loop van de cursus worden enkele excur sies gemaakt naar grote kwekerijen, bloe- menzaken, aardewerkfabrieken en derge lijke. De lopende cursus eindigt half Augustus, de nieuwe vangt half September aan. ADVERTENTIE HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Uw zoons die deze zomer uit kamperen willen gaan, zullen zeker enige blouses van dit model nodig hebben. Het patroon van deze blouse is gemaakt voor een jongen van ongeveer 16. jaar. De heupwijdte is 92, ruglengte 38, halswijdte 36, en mouwlengte 20 cm. Deze blouse heeft net als een overhemd geen schoudernaden, wel een pas op de rug waaraan een stukje van het voorpand bij aangeknipt is, dus daardoor vervalt een naad op de schouder. Allereerst moet u weer de patronen teke nen en deze op de stof leggen zoals dit op de tekening aangegeven is. De stof is 80 cm breed en u hebt ongeveer 2 m nodig. Zoals u ziet wordt het rugpasje twee dubbel geknipt, dit is sterker en bovendien kunt u alles nu mooier afwerken, want de naden komen, net als bij een overhemd, binnenin te zitten. Het rugpand heeft midden achter een plooi, de kraag en de rugpas worden ter versiering éénmaal extra doorgestikt. De mouwen en zijnaden worden 'afgewerkt met een platte naad. Aan de onderkant van de mouw knipt u een zoom van 6 cm, deze zoom wordt er ingestikt en later naar de goede kant omgevouwen. Dit is de mooiste manier om de mouw aan de onderkant af te werken. L. S. ADVERTENTIE Bekende schriftelijke cursus H. B. S. - Onderwijzersakte „Nou, dat is watmoois!'', zei oom Tripje. „Dat is nu al de tweede maal in korte tijd, 'dat toe overstroming hebben in huisEerst door de bevroren waterleiding, en nu door jouiv vergeetachtigheid! Ga gauw de anderen waarschuwen, dat ze met dwei len en emmers komen, voordat het nog erger wordt!" Bunkie reilde weg, en even later kwamen ze allemaal aangehold met emmers, dweilen en bezemsMet alle macht begonnen ze de plassen in de badkamer en op het por taal op te nemen. Het was 'n heel werk, en het vorderde maar langzaam. Bunkie deed heel erg zijn bestmaar hij voelde zich ook wel schuldig aan het geval! Hij dribbelde heen en weer en wrong telkens zijn natte dweil uit boven een emmer. Zodra de emmers vol waren, werden ze door de gootsteen leeggegooid en dan konden ze weer verder dweilen. „Pffff!, dat is hard werken!", zei tante Liezebertha. „Ik hoop, dat dit de laatste over stroming is!" Maar als je zo met zijn allen flink aanpakt, komt er toch een eind aan 't karwei. De plassen werden langzamerhand kleiner, het portaal was zo goed als droog. „Zie zo," zei tante Liezebertha, toen ze klaar waren. „Daar zal een lekker kopje thee op smaken!" In de laatste maanden is de naam van de Hilversumse predikant ds. J. Loos vele malen in de pers verschenen. Er is rumoer rondom hem ontstaan, maar de zaak waar het om ging werd velen niet duidelijk, vooral ook omdat de berichtgeving van sommige bladen verwarde en tegenstrij dige indrukken vestigde. Nu het eerste ergste rumoer om deze zaak verstild is, wordt een eenvoudig en duidelijk betoog mogelijk. In de pérs verschenen, binnen de tijd van enkele dageri, de volgende mededelin gen: le. ds. Loos heeft aan de kerkeraad bekend gemaakt, dat hij het voornemen heeft om over te gaan naar de R.-K. kerk en zal in verband daarmee ontslag vragen uit zijn ambt; 2e. ds. Loos deelt mede, dat hij op zijn voornemen, over te gaan naai de R.-K. kerk, is teruggekomen, maar handhaaft zijn aanvrage om ontslag; 3e. ds. Loos heeft zijn aanvrage tot ontslag als predikant teruggenomen. Allereerst rijst de vraag hoe deze predi kant tot dit alles is gekomen. Nu blijkt het, dat een en ander nauw samenhangt met de zogenaamde priesterwijding. In de R.-K. kerk kent men deze wijding als sacrament. De gedachte daarbij is deze: Jezus blijft, de eeuwen door, mensen verkiezen en wij den tot priesters, opvolgers van zijn eerste priesters, de Apostelen. Deze wijding ge schiedt door de handoplegging van de bis schop, van geslacht op geslacht. Op deze wijze is elke priester een schakel in de apostolische successie. Deze priesterwijding nu wenst ds. Loos te ontvangen. Het is voor hem niet nood zakelijk dat de R.-K. kerk hier ingescha keld wordt, want ook een bisschop van de Anglicaanse kerk zou hem kunnen geven wat hij verlangt. Zijn oorspronkelijke wens was dan ook om dezelfde sanctie te ont vangen die in de Church of England be staat. In Duitsland hebben enkele predi kanten eveneens deze priesterwijding ont vangen, zonder dat zij overigens hun kerk verlieten en al is daar protest tegen ge weest, de betrokkenen zijn nog steeds als predikant van de Evangelische Kirche in functie. Er is een tijd geweest, dat ds. Loos de mogelijkheid zag om over te gaan tot de Church of England en zijn wijding tot An glicaans geestelijke stond voor de deur, toen deze deur plotseling toeging om finan ciële redenen. Hij had zich ondertussen gericht tot de synode van de Ned. Her vormde kerk om zijn verlangens en bezwa ren kenbaar te maken, maar reacties van de kant van de synode bleven uit. Meer en meer ondervond ds. Loos het voor zichzelf als ondragelijk, om als niet-gewijde pries ter de gewijde handelingen van zijn ambt te moeten verrichten. Toen heeft ds. Loos het voornemen op gevat om over te gaan naar de R.-K. kerk, als de kerk waarin de priesterwijding een der belangrijkste elementen is. Maar juist het uitspreken van dit voornemen veroor zaakte bij hem een heftige geestelijke cri sis, vooral voortkomende uit zijn grote liefde voor het oecumenisch streven. Hij kwam terug op zijn voornemen om R.-K. te worden, maar handhaafde zijn ontslag aanvrage als predikant. In verband met deze aanvrage had hij vervolgens, daartoe verzocht, een onder houd met leidende kerkelijke figuren. Na dit onderhoud heeft ds. Loos, daartoe ge adviseerd, zijn ontslagaanvrage ingetrok ken. Men zeide hem namelijk bij het ge noemde onderhoud: Er is natuurlijk geen enkel bezwaar, u ontslag te verlenen. Maar dan is de kwestie zelf meteen weg- gerangeerd. Willen wij principieel oorde len over de vraag, of het mogelijk moet zijn, dat een predikant zich tot priester laaf wijden en predikant in de Hervormde kerk blijft, dan is het beter, dat u nog in uw ambt blijft, zodat deze zaak zijn kerk rechtelijk beloop kan hebben. Zo is dus de toestand thans deze: ds. Loos is nog tenvolle predikant van de Hervormde kerk, echter een ambtsdrager, die zijn bezwaren heeft kenbaar gemaakt bij de betreffende instanties en daaraan de vraag verbindt, of de gewenste wijding kan worden toegestaan Voorlopig vrijgesteld van werkzaamheden. Tot 1 September a.s. heeft ds. L. verlof, met als voorwaarde, dat hij zich zal ont houden van elke actie en publicatie. In de synodevergaderingen van de vo rige week is deze aangelegenheid voor de eerste maal aan de orde geweest. De synode ADVERTENTIE Als eerste in Haarlem brengen wij de nieuwste Franse haarverf-methode in alle tinten. Zeer snelle behandeling vanaf 5. Mislukkingen uitgesloten. Molendijk's Kapsalons Santpoorterplein I - Tel. 19706 llaarl. stelde nadrukkelijk vast, dat de bedoelde wijding geen plaats inneemt in de belijde nis en de kerkorde. Voorts besloot de sy node, na zich uitvoerig en ernstig beraden te hebben, om aan een commissie van theo logen op te dragen, de redactie vast te stellen van haar standpunt ten aanzien van de apostolische successie en de pries terwijding. Een ieder weet, dat het dagelijkse schoenen poetsen het behoud van het leer is. Toch zijn er nog wel enkele kleinig heden die door een heleboel huisvrouwen door onwetendheid veronachtzaamd wor den. Natte schoenen moeten eerst kurk droog zijn voordat men ze weer kan poetsen. Plet vlugst kan men de schoe nen droog krijgen door ze met proppen krantenpapier op een winderige of toch tige plaats op him kant neer le zetten. Vooral niet bij de kachel of in de zon, want dan gaat het leer barsten. De prop pen krantenpapier moeten na enige tijd verwisseld worden door droge. Modder kan men heel gemakkelijk van de droge schoenen afborstelen. Klei, die met bor stelen niet afgaat, kan men met een voch tig doekje verwijderen. Nu niet direct de schoen insmeren maar even wachten tot de vochtige plek weer droog is. Bij het inwrijven van de schoen moet men niet alleen het boven leer doen maar ook de rand van de zool wanneer de schoen leren zolen heeft de naad van het bovenleer aan de zool, en bij de hakken de verbinding van de hak en de voetzool. Niet iedere dag hoeft dit te gebeuren maar het moet toch vooral niet in het vergeetboekje raken. Schoenen, die niet gebruikt zijn kun nen veelal muf ruiken en in een vochtig huis zelfs uitgeslagen zijn. Deze schoe nen kunnen we het beste eerst eens een tijd in de zon leggen en proberen het vocht er met een droge borstel uit te schuieren. Daarna afnemen met een doekje met verdunde azijn en met schoon water nadoen. Hierbij moet opgepast worden, dat de schoen vooral niet te nat wordt. Wanneer de schoen helemaal droog is moet men deze zorgvuldig inwrijven en pas na enige tijd b.v. een uur uitwrijven. Wanneer schoenen een heel goede beurt moeten krijgen dan ook de veter er uit halen en in een sopje uitwassen. Het lipje onder de veter moet een enkele keer ge wreven worden, hierbij echter oppassen dat er niet met de creme over de rand gegaan wordt, anders komt dit later aan de kousen. Vlekken op de schoenen kan men er meestal met een beetje tetra af halen, als dit niet gaat dan kan men het met een beetje terpentijn proberen. Een kale plek kan met schoencrème in een iets donkerde kleur voorzichtig bij gewerkt worden, pas daarna kan de hele schoen met de crème in de goede kleur gewreven worden. Kan men niet de bij behorende kleur crème krijgen dan kan men beter een tint lichter nemen of hele maal wit. Nooit mag men hiervoor meu- belwas nemen, die tast namelijk het leer aan. Omgekeerd kan men wel schoen crème voor hout gebruiken. Witte en grijze schoencrème verkleuren op den duur, deze worden langzamerhand geel. Wit leren schoenen kan men op twee manieren onderhouden. Men kan dit doen met witleerdressing of'met witte schoen crème. De 1ste keer moet de keus gemaakt worden, daarna moeten de schoenen steeds op de zelfde manier behandeld worden. Suède kan men met een rubber bor steltje geregeld opborstelen, waardoor de vezel van de suède ruw blijft. Op den duur kan hiermee niet volstaan worden en moet men overgaan tot opstomen. Hier toe moet men niet te veel water koken en de schoen op ongeveer 15 cm afstand van de tuit in de stoom opborstelen. Zijn de schoenen niet helemaal van suède maar gedeeltelijk van leer, dan het leer pas wrijven na het opstomen. Komt er per ongeluk een beetje was op de suède dan moet men dit met een beetje terpentina er afhalen. Wanneer de suède op het laatst toch vlekkerig gaat worden, dan kan men nog zijn toevlucht nemen tot dressing. Dit is een duur middel en niet tegen regen bestand. De dressing is in allerlei kleuren in de handel, bij iedere soort is een gebruiksaanwijzing gegeven die men nauwkeurig moet opvolgen. Lakleer, dat nu eigenlijk alleen nog als garnering bij gewoon leer gebruikt wordt of een enkele keer voor sandalen, kan men het mooiste houden met een heel klein beetje slaolie. Vooral niet te veel hiervan gebruiken, want anders blijft al het stof op de olie kleven en de schoenen krijgen een blauwachtige glans van de olie. Wit linnen schoenen kan men met spe ciale witsteentjes of witsel behandelen, hierbij vooral de gebruiksaanwijzing pre cies volgen. Vooraf kunnen de schoenen met zeepsop en daarna met schoon water geborsteld worden. Veelal worden deze schoenen door de huisvrouwen in bleek- water gezet. Hierdoor tast het rubber van de zool aan, dus deze manier is niet aan te bevelen. staat alles, wat om Michel heen hangt, met het praedicaat „goed" te bestempelen. Ze praten nog een tijdje door. Een en kele maal kijkt Joke tersluiks naar de zware pendule, welker wijzers steeds dich ter bij de eindstreep van deze dag komen. Haar eindstreep. Nu werpt ook moeder een blik op de klok. We moeten de zitting maar opheffen, stelt ze voor, en begint vast de vuile kopjes in elkaar te zetten. Een oud, vertrouwd gebaar. Jokë kijkt er naar, met het besef, dat ze dit nu voor het laatst ziet. Ze beheerst zich. Misschien is haar nacht kus iets hartelijker dan anders, maar wie merkt dat? Er waren zoveel emoties van daag. In de kleine, stille slaapkamer met het slapende Pummeltje blijft ze staan. Eén ogenblik is het, of ze niet meer verder kan. Alle ellende en verlatenheid schijnen op dit moment met een bijna ondraaglijke kracht op haar af te stormen. Ze heeft een impuls, om naar de slaapkamer van haar ouders te vluchten en als een klein kind haar hoofd onder de dekens te verbergen. Zo deed ze vroeger, als zij iets had uit gehaald, wat nog niet was uitgekomen. Het is maar even. Dan pakt ze resoluut de dingen bij el kaar, die ze nodig heeft. Haar tas, de zak lantaarn, de brief voor vader. Ze heeft een extra dikke trui meegenomen, voor de tocht. In haar hersenen dreunt op de cadans van de trein: „Voorbij, voorbij!" Het is koud in de slaapkamer. De wind duwt met korte, hevige vlagen tegen-de ramen. Ze hoort de bomen in de tuin kreu nen. Verder, is het stil in huis: een angst aanjagende, dreigende stilte. Ze wacht met haar horloge in de hand op de rand van haar bed. Beneden slaat de halklok twaalf bronzen slagen. Vijf minuten voor, denkt ze automa tisch. Ze luistert ingespannen of ze de pendule op de schoorsteen kan horen. Ze rekt haar verblijf in de kleine kamer bij het slapen de Ingertje. Nog even nog even. Nu is het middernacht. De oude stad is uitgestorven: de storm raast als een dolle man door de lege straten. Nog even, denkt Joke. Haar ogen bran den; haar voeten zijn verstijfd van de kou, maar van binnen schroeit haar hart. Ineens moet ze denken aan de tijd, toen Ingertje geboren werd. Toen was ze ook ellendig en eenzaam; afgesloten van vader en moeder en in voortdurende zorg om Hans, die in een kamp zat. Maar het was allemaal niets vergeleken 'bij wat ze nu moet doormaken. Het is, alsof iemand haar een duw geeft. Gehoorzaam staat ze op. Met de lantaarn in de ene hand, de brief in de andere, bukt ze zich over Ingers bed. Mam, zucht Ingertje, half luid in haar slaap. Dit is het laatste woord, dat ze meekrijgt op deze laatste, moeilijke gang. Wat volgt is kinderspel, vergeleken bij dit. Geluidloos sluipt ze de trap af; zorgvul dig de treden die kraken mijdend. Ze zet de brief op vaders bureau, zo, dat hij on middellijk in het oog valt. Nog even be kruipt haar de gedachte, hoe ze de vreugde van alle mensen om haar heen aan het vernietigen is. Maar het kan niet anders. In de keuken vindt ze, op het oude plaatsje, de sleutel van de schuur. Orde en regelmaat; de kenmerken van dit huis. Ze pakt Machtelds oude fiets uit de schuur, hangt 'de sleutel op zijn plaats en verlaat achterom het huis. Het wordt een moeilijke tocht. Als een razende werpt de wind zich op dit hoopje mens, dat de moed heeft op dit uur de strijd tegen de elementen aan te binden. Öpen en vlak is de weg, die van Middel burg over Serooskerke naar Vrouwenpol der loopt. Hier heeft de wind ongehinderd spel; hier wordt een meedogenloze strijd geleverd. Joke staat meer naast de fiets, dan dat ze er op zit. Ze vordert maar heel weinig maar hardnekkig gaat ze voort. Een half uur, een uur, anderhalf uur. De weg van Serooskerke af is een hel, met al die bochten. Komt er dan nooit een eind aan? Zinnen spoken door haar hoofd; korte, doch veelzeggende zinnen: „Gejaagd door de wind, gejaagd door de wind". Hoe komt ze daaraan? Ach, het is de titel van een boek. Zij wordt niet gejaagd door de wind; liet is het leven zelf, dat haar voortstuwt langs deze eindeloze, bochtige weg, langs de kleine, gesloten en donkere boerderijen. Een uitgestotene. Ja, een uitgestotene. De wind herhaalt: „Uitgestoten!" In de hoofdstraat van Vrouwenpol der branden drie lantaarns met geelgroen, flakkerend licht. Drie kaarsen lijken het bij een bed van een dode. Het dorpje is de dode. Ze passeert het grote, vierkante huis te genover het kerkje. Hoge, slanke popu lieren slaan met hun takken tegen de muur. Nu nog de smalle, rechte weg en dan is zij bij de duinen. Als ze van haar fiets springt, om het hek te openen, dat toegang geeft tot de „eigen weg", trillen haar knieën. Ze is doodop, 't Liefst zou ze, zo maar, ergens gaan liggen en vergeten.Maar ze moet nog terug. Haar verstijfde vingers kunnen het tasje, waarin de sleutel zit, bijna niet openen. En dan lijkt het, of alle duivels zijn los gebarsten. De wind jammert om het hou ten huisje en in de hoge bomen om haar heen; met woedende kracht smijt hij een lading hagelstenen tegen haar aan. Drijf nat en door en door verkleumd trachten haar bevende vingers de sleutel in het slot te steken. Nog eenmaal bereikt haar een woedende uitbarsting van die onzicht bare tegenstander, dan valt ze voorover in het gangetje. Het is, alsof ei* een warme, stevige deken om haar heen wordt gesla gen. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 9