„Haarlems Bloei" organiseert bloemencorso en feestweek Agenda voor Haarlem Twaalfde nationale beiaardwedstrijd Men hoopt op medewerking van landbouwers en jeugd De radio geeft Dinsdag C&faeM Ceta-Vaw. PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE ^ocU ió het zo r~ Instinct 2 Federatie van Oranjeverenigingen Tribune ingestort bij draverijen te Aduard Vermiste Helderse vissers terecht Dr. G. P. Gunning nam afscheid „Geuzen" ramden Dordtse stadspoorten Heringa Wuthrich Gedenkmuur bij eregraf van „Stijkelgroep" Vragen over hulpver lening aan Westerling Dankdiensten bij eeuwfeest van de Haarlemmermeer Gedenkteken voor wijlen mr. Troelstra in Den Haag Zilver Tijdelijk) in Nederland terug. .J MAANDAG 14 JULI 1952 Het nieuwste schip van de Holland-Amerika Lijn, de ..Maasdam" zal deze week zijn technische proeftocht maken. De eerste reis naar de Nieuwe Wereld, zal de Maasdam op 11 Augustus beginnen. Reinout Heering herdacHt Zaterdag werd te Delft de twaalfde nationale beiaardwedstrijd gehouden; deze was uitgeschreven door de stichting Delfes- ta, onder auspiciën van de Nederlandse Klokkenspel-Vereniging. Er hing een scha duw over deze wedstrijd, want terwijl hij plaats had, werd elders het stoffelijk over schot van de Haarlemse stadsbeiaardier, Reinout Heering, ter aarde besteld. De voorzitter van de Nederlandse Klok kenspel-Vereniging, dr. W. van der Eist, herdacht bij de officiële opening in de raadszaal van het stadhuis de verdienste lijke klokkenist van de Haarlemse St. Bavo, die steeds van de partij was om op de wedstrijden sportief zijn krachten te meten met die zijner collega's. Dat er dit jaar een deelnemer minder is, aldus dr. Van der Eist, komt door het betreurenswaardige feit dat Reinout Heering onherroepelijk uit ons midden gerukt is. Hij laat de herinnering na van iemand die hart voor de beiaard kunst had. Voor het begin van de wedstrijd werd door de Delftse beiaardier Leen 't Hart de „Marcia funebre" uit „Judas Mae- cabaus" van Handel gespeeld, in memoriam de overleden collega. Er namen zeven klokkenisten deel aan het concours. Zij hadden allen als verplicht werk de „Studie in d" van Staf Nees te vertolken. Verder moest er een stuk naar keuze gespeeld worden en diende men zijn improvisatietalent te demonstreren naar een gegeven thema, dat vlak voor het begin verstrekt werd. Ondergetekende had als lid van de jury zeven thema's verstrekt, die bij loting toegewezen werden. Was het ver plichte werk een uitstekende toetssteen van de technische vaardigheid en kon men zich in het zelf gekozen stuk naar aanleg uit leven en zijn voordrachtskunst demonstre ren, de improvisatie gaf de gelegenheid om de muzikale fantasie en de aesthetische vorming in het licht te stellen. Het vinden van een logische vorm was bij dit improvi seren nog wel eens een struikelblok. Som migen preludeerden te lang eer zij het thema onder handen namen; anderen ver loren zich in de toonaarden, waagden zich te ver van de tonale basis en konden het uitgangspunt moeilijk terug vinden; weer anderen vergisten zich in het karakter van het thema. Doch er waren ook een paar opmerke lijk goede prestaties. Vooral de improvisatie van Chris Bos (uit De Bilt) stond op zeer hoog peil; het werd een boeiende Passa- caglia die ook instrumentaal-technisch en qua voordracht van veel betekenis was. En daar deze beiaardier ook met de beide andere opgaven een goede beurt maakte, werd hij de eerste-prijswinnaar van het concours. Ook Romke de Waart (uit Am sterdam) maakte een goede indruk met zijn improvisatie en meer nog met een eigen werk van rhapsodisch karakter; hij werd als tweede geklasseerd. De volgende prijs winnaars waren: Peter Maassen (Breda), Piet Broerse (Vlissingen) en N. Bruyn (Almelo). De uitreiking der prijzen geschiedde door mr. G. E. van Walsum, oud-burgemeester van Delft, thans burgemeester van Rotter dam, in welke stad het volgend jaar de wedstrijd zal worden gehouden. JOS. DE KLERK Op het in Breda gehouden congres van Oranjeverenigingen is besloten tot oprich ting van een federatie van Oranjevereni gingen, waarbij zich 83 verenigingen heb ben aangesloten. Prof. Jos Gielen heeft een rede gehouden, waarin hij richtlijnen aangaf hoe men de jeugd meer dan tot nu toe kon betrekken in de Oranje-festiviteiten. Ter gelegenheid van het 750-jarig be staan van Aduard zijn daar Zaterdag korte- baan-draverijen gehouden. Tijdens de wed strijden stortte één van de tribunes in. Zes personen liepen letsel op, drie van hen moesten naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen worden vervoerd. Het publiek was reeds op de tribune gaan zitten, toen men nog niet met de opbouw gereed was. De rijkspolitie heeft een onderzoek inge steld. De stichting „Haarlems Bloei" zal, zoals reeds zes achtereenvolgende jaren gebeurde, ook dit jaar weer een bloemencorso organiseren. Dit corso wordt gehouden op 30 Augustus. Van 3 tot 10 September organiseert de stichting bovendien de traditionele feestweek, met tal van attractieve evenementen. De grootste gebeurtenis van deze feestweek belooft het concert te worden, dat op de avond van de vijfde September wordt gegeven. De Haarlemse Orkest Vereniging en Dolf van der Lindens Metropole Orkest spelen dan samen lichte Engelse muziek. Een concert waaraan ruim honderd musici medewerken. ADVERTENTIE HAMEA Zonnefilter voorkomt en HAMEA Brandlotion geneest zonnebrand. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Voor zie ken. 11.30 Piano en viool. 12.00 Promenade orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Lichte muziek. 13.00 Nieuws 13.15 Lichte muziek. 13.30 Pianoduo. 13.45 Kamerorkest. 14.05 Kamerorkest. 15.00 pla ten. 15.34 „De Middelbare confectieschool „Mr. Koetsier", causerie. 15.50 Oi-kest. 16.30 Voordracht. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Counter tenor en clavecimbel. 17.45 Militaire cause rie. 17.55 platen. 18.00 Nieuws. 18.15 platen. 18.30 R.V.Ü.: „Canada: Bij de Cowboys". 19.00 Piano. 19.15 „Paris vous parle". 19.20 Koor. 19.50 platen. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 20.45 platen. 21.20 „Ik weet, ik weet wat u niet weet". 21.35 Lichte muziek. 22.15 Noorse muziek. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20-24.00 Jazz. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 platen. 9.40 „Licht baken", causerie. 10.00 Voor kleuters. 10.15 platen. 10.55 Idem. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 platen. 12.00 Angelus. 12.03 platen. (12.30-12.33 weerbericht). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Me tropole orkest en soliste. 14.00 „Cavalleria Rusticana", opera. 15.25 platen. 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor zieken. 16.30 Zieken- lof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. '17.35 Ronde van Frankrijk. 17.45 Regeringsuitzending: „Krant en boek in Suriname en de Nederlandse Antillen". 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Ron de van Frankrijk. 18.30 Parijse liedjes. 19.00 „Hier Vrij Europa". 19.30 platen. 19.40 „Dit is leven", causerie. 19.50 platen. 20.00 Nieuws 20.08 „Heiligen gaan naar de Hel". 20.18 Philharmonisch Orkest en solist (pl.m. 21.00 „Het reizen met Katholieke Gezelschap pen", causerie). 21.35 platen. 21.40 Strijk kwintet. 22.10 Militaire causerie. 22.22 Ka merkoor en piano. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws 23.15-24.00 platen. TELEVISIE (AVRO) 20.15-21.45 „Quatorze Juillet"; Televizier; „Examen Rhapsodie". BRUSSEL, 324 m. 11.45 platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Piano. 13.45 Vlaam se muziek. 14.45 platen. 15.30 Orgel. 16.00 Opera-recital. 16.30 Orgel. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.15 Voor kleuters. 17.30 platen. 17.50 Boekbespreking. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 platen. 19.50 Causerie. 20.00 Hoorspel. 21.00 en 21.25 pla ten. 21.30 Orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.45 platen. 22.55-23.00 Nieuws. Men zal zich herinneren dat het bloe mencorso meestal in de maand Juli werd gehouden. Op verzoek van de midden standers echter, die het corso liever niet zagen samenvallen met de uitverkooptijd, is voor dit jaar de datum van 30 Augustus gekozen. Deze datum is ook daarom gun stig omdat op dat tijdstip tal van bloemen in velerlei variëteiten beschikbaar zijn. Vooral de dahlia's met hun lange stelen laten zich goed bij het sieren van praal wagens verwerken. Men kan deze bloe men zowel in grote toeven schikken als in steken in rasterwerk. En wat een verschil lende kleuren biedt de dahlia. Veel meer dan bijvoorbeeld de gladiool, de bloem die gebruikt zou moeten worden als het corso vroeger was gehouden. „Haarlems Bloei" tracht dit jaar voor het corso ook de medewerking van land bouwers uit de Haarlemmermeer te krij gen. Mededinging van deze groepen geeft immers een aardig en niew aspect aan het corso. Ook voor deze deelneming is de 30ste Augustus een betere datum dan een dag in Juli, omdat de landbouwers dan nog midden in de oogsttijd zitten. Reeds van verscheidene kanten kwamen de toezeggingen tot deelneming aan het corso binnen. Zo beloofden de Aalsmeerse bloemisten al hun beste beentje voor te zetten bij de organisatie van hun aandeel in de sierlijke optocht. Bescheiden recla me in het. corso is toegestaan. De deelne mers worden in acht verschillende groepen ingedeeld en voor de groep bloemist-win keliers worden aparte prijzen beschikbaar gesteld, omdat deze groep uiteraard be voorrecht is boven andere deelnemers. Ook de jeugd De commissie die het corso organiseert, hoopt dat vooral de jeugd in grote getale aan deze bloemenfeestdag mee zal werken. Er is een aparte groep „rijwielen" in het corso en als de jongens en meisjes hun fietsen versieren met eenvoudige bloemen, desnoods uit eigen tuin, kan toch een aar dig effect worden bereikt. En zij dingen natuurlijk mee naar de fraaie prijzen met een gezamenlijke waarde van f 5000. Het corso-programma, waarin de namen en adressen van de deelnemers zullen worden opgenomen, zal in een oplaag van rond 50.000, gratis worden verspreid in Haarlem en directe omgeving. De feestweek De feestweek van 3 tot 10 September is nog in voorbereiding, maar enkele van de belangrijkste attracties kunnen toch al worden genoemd. Zo zullen bij het concert in het Concertgebouw op 5 September, be halve de 100 musici, twee vocalisten hun medewerking verlenen, te weten de Ameri kaanse Wanda Cochran, die de ster is ge weest van de Broadwav-show „Oklahoma" en de vaste zanger bij het Metropole Orkest Tonny Verhulst. Mannie Oets is de solo pianist. In het Donkere Kenaupark zullen in de feestweek volksdansuitvoeringen worden gegeven. ..Kunst Zii Ons Doel" organiseert haar jaarlijkse tentoonstelling ook tiidens de feestweek in he tWaaggebouw. Ook de Hildebrandtentoonstelling zal dan nog te bezichtigen zijn. Hoewel de stichting „Haarlems Bloei" streeft naar een feestweek van eenvoudige onzet orn bij de festiviteiten in het voorjaar van 1953 financieel sterker te zijn, ziet het er toch naar uit dat de week van 3 tot 10 September een feestweek zal worden die klinkt als een klok. Een schipper uit Wieringer. heeft de Helderse vissers W. Pronk en E. Moriën, die sedert Vrijdagmorgen werden vermist, ten Zuiden van Vlieland in hun vlet aan getroffen. Zij waren door het tij afgedre ven. De schipper heeft hen op sleeptouw naar Den Helder genomen. Daar kwamen zij vrijwel gelijktijdig aan met de redding boot Prins Hendrik, die sedert Vrijdag avond bijna onafgebroken naar hen had gezocht. De beide vissers hadden ongeveer 35 uur op het water doorgebracht. ADVERTENTIE 4tv-XeveeZ tne&uf In het Amsterdams Lyceum aan het Va- leriusplein heeft Zaterdag de scheidende rector, dr. C. P. Gunning, een afscheids receptie gehouden. Burgemeester Arn. J. d'Ailly roemde in zijn afscheidswoord dr. Gunning, die 35 jaren rector van het lyceum is geweest. De nieuwe rector, ir. W. van de Broek, bood namens docenten en leerlingen de heer en mevrouw Gunning een bij de schoolingang te plaatsen gedenksteen aan. Oud-leer lingen in Israël hadden een document ge stuurd, vermeldende dat ter ere van de heer Gunning in Israël 10 bomen zijn ge plant Dr. Gunning gaat 12 September scheep voor het ondernemen van een grote reis, hem door oud-leerlingen aangeboden. Hij stelt zich voor op die reis zijn oud-leer lingen in de Verenigde Staten te bezoeken, zomede scholen en universiteiten aldaar. In Haïti hoopt hij zijn zoon te ontmoeten, die daar werkzaam is. Na een bezoek aan Curagao zal de oud-rector omstreeks half Januari in ons land terugkeren. Ad. Kleyngeld won nationaal accordeonistenconcours Zaterdag en Zondag is te Hilversum het landelijk concours voor accordeonisten om het kampioenschap van Nederland gehou den. In de ere-afdeling eindigde Ad kleyn geld uit Helmond met 90 punten als eerste. Tweede werd Arie Willems, eveneens uit Helmond. Beiden zullen ons land vertegen woordigen op de op 13 September te Sche- veningen te houden wereldkampioen schappen. In de hoogste klasse voor amateurs zege vierden twee dames: de 19-jarige Jannie van der Molen uit Bergum en de 17-jarige P. van Son uit Den Haag. In de derde af deling der amateurs leverde de 11-jarige Hennie Langeveld uit Leiden een fraaie prestatie door met 81 punten de hoogste plaats té bezetten. ADVERTENTIE JL° Zuiver en ontsmet uw huid ■JlïlCT"SOCmet de helder vloeibare M. ililJS/itjLJ D-D-D- De ieuk bedaart- J de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN. De „Hoffeesten" zijn begonnen De Dordtenaren zijn Zaterdag begonnen met een zevendaags feest, dat het Comité Hoffeesten organiseert ter gelegenheid van het feit, dat 380 jaren geleden in het Hof te Dordrecht de eerste vrije Statenverga dering werd gehouden. Een vendel „Geuzen" ramde de vier imitatie-poorten, die men heeft laten ver rijzen op of nabij de plaatsen waar de originele stadspoorten hebben gestaan. Bij de herrezen Vriese-poort hield de bur gemeester, mr. J. A.-H. J. van der Dussen, een toespraak, waarmee hij de Hoffeesten opende. Hij zei dat het van groot belang is, dat het Nederlandse volk in het alge meen en de Dordtenaren in het bijzonder aandacht schenken aan het belangrijke historische feit, dat in de refter van het Augustijnerklooster te Dordrecht op 19 Juli 1572 de statenvergadering werd ge houden, een moedige daad, die vérgaande gevolgen heeft gehad voor de latere onaf hankelijkheid van ons volk. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES B. en W. van Den Haag stellen de raad voor een crediet van 8.100 te verlenen voor de oprichting van een gedenkmuur bij het eregraf van de -„Stijkelgroep" op de algemene begraafplaats „Westduin". Op deze begraafplaats zijn in een eregraf de stoffelijke resten begraven van 33 door de Duitsers gefusilleerde verzetslieden, die deel hebben uitgemaakt van de zogenaam de „Stijkelgroep". Het Tweede Kamerlid de heer Wagenaar (CPN) heeft onlangs aan de minister van Justitie gevraagd of het juist is, dat graaf Van Rechteren Limburg kapitein Wester ling te zijnen huize heeft verborgen ge houden en of tegen hem en tegen andere personen, die Westerling voor de justitie verborgen hielden, een strafvervolging is ingesteld? Kan de minister mededelen, zo vroeg de heer Wagenaar voorts, waarop steunt het verschil in optreden tegenover deze graaf en tegenover hen, die eenvoudige militai ren die vaak om zeer persoonlijke en aannemelijke redenen zich aan de militaire dienst trachtten te onttrekken hebben verborgen gehouden en deswege soms tot langdurige vrijheidsstraffen zijn veroor deeld? Minister Mulderije heeft geantwoord dat de desbetreffende feiten aan het oordeel van de strafrechter zullen worden onder worpen. De minister acht het niet juist om in af wachting van het oordeel van de rechter zich reeds uit te spreken over de aan deze feiten toe te kennen strafrechtelijke be tekenis. De vergelijking in de laatste vraag is de minister niet duidelijk, aangezien de bedoelde gevallen strafbare feiten van ver schillende aard betreffen. 88. We moeten hier opmerken, dat de Minister misschien een schrander staats man was, maar dat hij als wetenschappe lijk onderzoeker te kort schoot; want ter wijl verschillende onzer lezers thans zonder twijfel de ware aard van Joris Goedbloed's uitvindingen beginnen te bevroeden, vroeg Zijne Excellentie aan de te voorschijn ge komen heren: „Kunt u mij ook zeggen. eh.ik bedoel; het is natuurlijk heel prettig om u uit de Verschijn-Machine te zien komen.... maar mijn deskundige op het gebied van de atoom-energie was ook verdwenen, en ik zou willen weten waar die gebleven is!" „Wat ik wil weten is waar de deskundige op het gebied van Verdwijn- Machines zit!", riep de journalist Bernard Brabbel uit en de burgemeester kreet, terwijl hij zijn mouwen opstroopte: „Van m ij kunnen alle deskundigen een beetje energie krijgen!" In deze verwarring wend de Panda zich om en ging ongemerkt de trap op Hij was door een vreselijke twijfel bevangen en hij wilde nu de waarheid vle ten; en zo kwam het dan, dat hij zich regel recht naar de koepel begaf, waarin de Ver- dwijn-Machine vólgens Joris stond opge steld. Het hekje was er nog altijd. „Nu wil ik het weten!", riep Panda, terwijl h\i er on der door glipte. „Ik kan me niet voorstellen dat Joris me in een val wilde laten lopen!" De woorden hadden zijn lippen echter nog niet_ verlaten, of hij liep al in een val. Een onzichtbaar luik in de vloer sloeg open, en hij viel naar beneden, zoals vóór hem de andere slachtoffers van de zogenaamde Verdwijn-Machine gevallen waren. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van de droogmaking van het Haarlemmermeer zijn in de Gereformeerde Kerk in Hoofd dorp gisteren twee dankdiensten gehou den, een van de Gereformeerden en een van de Hervormde Gemeente, die reeds enige tijd door restauratie van haar eigen kerkgebouw voor haar erediensten gebruik maakt van het gebouw van de Gerefor meerde Kerk. In de dankdienst der Gere formeerden sprak ds. M. Ros over de eer ste kolonisatiejaren van de polder en ds. J. C. Salverda die in de Hervormde dienst voorging had als onderwerp gekozen: „Wat zochten deze immigranten?" Verder werden dankdiensten gehouden in de Doopsgezinde Kerk te Hoofddorp (voorganger ds. R. C. de Lange) en in de Nederlands Hervormde Kerk te Rijk, on der leiding van vicarus H. P. Swets. Het comité tot oprichting van een ge denkteken voor mr. Pieter Jelles Troelstra heeft zich tot B. en W. van Den Haag ge wend met het verzoek om medewerking tot het oprichten van een monument voor deze staatsman. Een geschikte plaats voor dit monument is gevonden in het West- broekpark nabij de Cremerweg. Het monument, een werkstuk van de beeldhouwer prof. V. P. S. Esser, stelt de figuur van mr. Troelstra voor als redenaar tussen de posten van een poort, waarmee de ontwerper de ingang tot de nieuwe wereld beoogt te symboliseren. Hoog boven de figuur van Troelstra is de arbeiders klasse symbolisch voorgesteld door een groep van drie elkaar onheffende tezamen- werkende mannenfiguren. B. en W. stellen de raad voor de ge vraagde medewerking te verlenen, na op richting de rechten op het monument van het comité over te nemen en een crediet van 18.500 te verlenen. In het Gemeentemuseum te 's-Graven- hage is een zending oud-Nederlands zilver aangekomen, afkomstig uit het bezit van de hertog van Hamilton en de graven van Yarborough en Rosebery. Vee) van dit zil ver is indertijd door Karei II en zijn edel lieden en door koning-stadhouder Willem III naar Engeland meegenomen en tot de huidige dag daar gebleven. De zending completeert de collectie van ruim zeshon derd kunstvoorwerpen voor de tentoonstel ling „Vier eeuwen Nederlands zilver", die Donderdag 17 Juli zal worden geopend. Er zijn verder museumstukken uit Engeland, Frankrijk en België, uit Kopenhagen, New York en Baltimore naar het land van her komst teruggekeerd. De collectie omvat kerkelijk en historisch zilver, alsmede vele voorwerpen, die bestemd waren voor hét gebruik in huizen der welgestelden. ORGELBESPELING Het programma van de orgelbespeling door George Robert in de Grote Kerk op Dinsdagavond 15 Juli. vermeldt: 1. Fan tasie op de manier van een echo door J. P. Sweelinek; 2. Pavana. Hispanica (variaties van Sweelinck en Scheidt); 3. Concert in d van Handel; 4. Suite van Th. Muffat; 5. Preludium van Kodaly en Fête-Dieu van Hendrik Andriessen. Donderdagmiddag brengt George Robert ten gehore: 1. Toccata in F van J. S. Bach; 2. Koraalvoorspelen van Scheidt en Bach; 3. Concert in A van Handel; 4. O Lux Be- ata Trinitas van Sweelinck en 5. Sinfonia van Hendrik Andriessen. De Nederlandse Andes-expeditie heeft op 7 Juli de 6396 m. hoge top van de Nevado Huantsan bereikt. Een eerste poging op 27 Juni was mislukt omdat de alpinisten door een sneeuwstorm gedurende meer dan 60 uren gedwongen waren in hun kamp op 5600 m. hoogte te blijven. MAANDAG 14 JULI Rembrandt: „De romantische leeftijd", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Ku Klux Klan", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De dief van Bagdad", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Piratenbloed", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „38ste Breedtegraad", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Encore", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaar - ne: „De prins der bandieten" en „IJscoman, kijk uit", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Papa Boem", alle leeft., 8.15 uur. DINSDAG 15 JULI Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Rem brandt, Palace en Lido: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30 en 8 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Les enfants du Para dis", 8.15 uur. Luxor: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Verzoek. Dr. Mossadeq, aan wie de sjah verzocht heeft een kabinet te vormen, heeft Zondag in een geheime zitting van de kamer gevraagd hem gedurende, zes maanden volledige volmachten op het gebied van de financiën en het bank wezen te geven. Na een langdurig debat, waarbij de tegenstanders van Mossadeq zich critisch uitlieten over het verzoek, werd de vergadering verdaagd. Straf. Het districtshof van Mostar heeft vijf Rooms-Kalholieke Joegoslavische kloos terbroeders veroordeeld tot gevangenis straffen variërend van zes tot zestien jaar wegens het omkopen van een ge rechtelijke ambtenaar. Deze had valse papieren verstrekt voor vrijlating van wegens oorlogsmisdaden veroordeelde personen, waaronder vijf andere kloos terlingen. Deze ambtenaar werd veroor deeld tot 14 jaar gevangenisstraf. De kloosterbroeders ontkenden het hun ten laste gelegde niet. Zij verklaarden vol gens hun geweten te hebben gehandeld. Minister. In Wenen aangekomen Roemeense vluchtelingen hebben verklaard, dat Georgescu, de vroegere minister van Binnenlandse Zaken, in de gevangenis zelfmoord heeft gepleegd. Volgens hen heeft de Roemeense politieke politie tal rijke arrestaties verricht. Zetel. De West-Duitse communistische par tij heeft opnieuw de verkiezingscontró- lecommissie van de Bondsdag om de zetel van Kurt Müller gevraagd, een communistisch lid van de Bondsdag, die in 1950 naar Oost-Duitsland zou zijn ontvoerd. Mevrouw Fischer, Müllers eerste echtgenote, verklaarde voor de commissie, dat Reimann. de leider van de West-Duitse communistische partij, tegenover haar had toegegeven, dat hij op de ontvoering had aangedrongen. De communisten hebben bij de Bondsdag een door Müller ondertekende brief in gediend, waarin deze verklaart, dat hij zijn zetel ter beschikking stelt. De Bondsdagcommissie voor de procedure echter meent, dat Müllers handtekening onder deze brief onder druk is afge dwongen en zij weigert Müllers zetel de communistische partij ter beschikking te stellen. Wacht. 150.000 vrijwilligers zullen van heden af in de V. S. de wacht gaan be trekken tegen luchtaanvallen, ingevolge het besluit der regering om. elk ogen blik waakzaam te zijn, sinds de inlich tingendiensten hebben verklaard, dat de Sovjet-Unie lange-afslandsbommenwer- pers heeft, die atoombommen tot boven de V. S. kunnen vervoeren. Er zullen zes duizend wachtposten langs de Ame rikaanse kusten en grenzen worden in gericht, die dag en nacht op haar hoede zullen zijn en de jachtvliegtuigen zullen waarschuwen, indien zij een vliegtuig van onbekende nationaliteit waarnemen. Terugroeping. De Britse regering heeft in een nota aan de Sovjet-Unie de terug roeping binnen een week geëist van Pavel Koeznetsof, tweede secretaris vkn de Sovjet-ambassade te Londen, wiens naam genoemd is iri het proces tegen William Marshall, radio-telegrafist van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Marshall is in de afgelopen week tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij was er van beschuldigd geheime inlich tingen aan Koeznetsof te hebben ver strekt. Verhoging. Berichten uit Washington, dat regeringsfunctionarissen accoord zijn gegaan met een verhoging van de staal- prijzen met ongeveer vijf dollar per ton, hebben te Pittsburgh, het centrum van de staalindustrie, de hoop doen toe nemen, dat een regeling van de 41 dagen oude staking in zicht is. Naar te Wash ington verluidt, is ^e regering met een verhoging van de staalprijzen accoord gegaan teneinde de industrie in staat te stellen de lonen te verhogen, overeen komstig de eisen van de vakbond. Neergestort. Mijnenvegers, die waren uit gezonden na het in zee storten van een Braziliaanse militaire Dakota op onge veer 37 mijl ten Westen van Salvador, hebben gemeld, dat éénentwintig per sonen het ongeluk hebben overleefd. Onder de overlevenden bevinden zich een kind, acht vrouwen, zeven mannen en de bemanning van vier koppen. Vijf personen zijn om het leven gekomen, dertien worden er nog vermist. Het vliegtuig stortte Vrijdagavond neer, na dat het gemeld had, dat het met motor storing had te kampen. Gevecht. Naar uit Tel Aviv wordt gemeld, is een groep Arabieren, die poogde bij Gaza op Israëlisch gebied door te drin gen, op een Israëlische militaire pa trouille gestoten, waarbij het tot een gevecht kwam. Een Israëlische sergeant is om het leven gekomen. De verliezen aan de Arabische kant zijn niet bekend. Amnestie. Op het congres van de „vrije democraten" te Essen is een resolutie aangenomen, waarin amnestie verzocht wordt voor de ongeveer 600 wegens oor logsmisdaden veroordeelde Duitsers, die zich nog in geallieerde gevangenissen bevinden. HET WONDER der dierlijke instincten wordt door geen enkel mens begre pen. Wel hebben velen getracht in dikke boeken het verbazingwekkende van deze verschijnselen in formules van geleerde termen samen te vatten, maar dit alles heeft ons geen stap nader tot het begrip hiervan gebracht. Hoe het ook zij, het wezen van het instinct is voor de mens een onbegrepen raad sel. Als voorbeeld hiervan moge gelden het gedrag van een snuitkever, de bladroller, die voor zijn kroost, dat hij nooit zal aanschouwen wijl hij vóór dien overleden is, N een broedwieg vervaardigt die een mees terstuk van techniek is. Deze nietige kever bezigt hiervoor in het bijzonder berken bladeren, waarin hij eerst aan de rand van de rechter bladhelft een lichte S-vor- mig gebogen snede knaagt tot aan de mid delste nerf van het blad. Vervolgens doet hij hetzelfde, iets verder naar boven, bij de linker bladhelft. Beide sneden vertonen dan een bepaalde wiskundige verhouding tot de kromming van de bladrand, waar door de doelmatigheid gewaarborgd is. (Aan het einde van de 17de eeuw was er het genie van Christiaan Huygens voor nodig om deze wiskundige kromme te con strueren!). Wanneer de kever de beide bladhelften aldus heeft ingesneden rolt hij de rechter bladhelft inéén en vervolgens wordt de linkerhelft daar als bedekking overheen gewikkeld. De op deze wijze ontstane trechter, die voor de eieren bestemd is, wordt dan met de punt naar beneden, zorg vuldig vastgehecht. Het merkwaardige is voorts dat elk van deze trechters de grootste duurzaamheid en stevigheid in zich verenigt, bovendien de geringste krachtsinspanning van de kerver vergt, en tege lijkertijd de overvloedigste hoeveelheid voedsel voor de larven oplevert. Bij mensen zou dit alles het resultaat kunnen zijn van moeilijke ivis- kundige berekeningen, maar bij de bladrolkever gaat het vanzelf. Hij kan zelfs niet anders. Velen hebben deze inéén gerolde blade ren wel eens gezien, doch er meestal ver der niet op gelet. Toch zou het aanbeveling verdienen eens verder te kijken dan de buitenkant, anders blijven er zovele van de talloze merkwaardigheden in de natuur voor ons verborgen. O ja, nu we het over „verder kijken" hebben, is er nog iets interessants te bele ven, Want weet u dat u onder bepaalde omstandigheden verder kunt zien dan nor maal, dat wil zeggen dat de horizon dan verder van u verwijderd is dan anders? En dat is geen verbeelding, maar werke lijkheid. 0 Dat zult u morgen zien. H. PéTILLON. (Nadruk verboden).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2