Amerikaan Brundage gekozen als president van I.O.C. Agenda voor Beverwijk Castricum gaat grote bloemen- en tuinbouw-expositie houden Machteld Wisse, fotografe -Clowntje Riek Aftredende Edstroem nu erepresident Velsen De herbenoeming van burgemeester Kwint De ênpoti Virginia Smakelijke geschiedenisles Beverwijk 4 Nieuws van de Spelen U GEERT HOOGEVEEMs op „Hoofd en Hand" Voor de Idnderen HOOFDoriHÜND Scheepvaart FEUILLETON (De misdaad op het eiland) door Else Hofker DONDERDAG 17 JULI 1952 Na afloop van de eerste zifting- van de zevenenveertigste bijeenkomst van het I.O.C. heeft de algemeen-secretaris van het Internationaal Olympisch Comité, Otto Mayer, medegedeeld dat Sigfrid Edstroem, die de wens te kennen had gegeyen als president van het I.O.C. af te treden, zal worden opgevolgd door de Amerikaan A very Brundage, tot dusver vice-president. Brundage was door het uitvoerend comité, bestaande uit zeven leden, voorgesteld voor de functie van president. Door prins Axel van Dene marken was Lord Burghley van Groot Brittannië candidaat gesteld, welke candidatuur werd ondersteund door het Russische lid Konstantin Adrianos en de Nieuw Zeelandse afgevaardigde Sir Arthur Porritt. Brundage kreeg bij de stemming 30 stemmen, Lord Burghley 17, terwijl 2 stemmen blanco uit de bus kwamen. In plaats van Avery Brundages werd. de Fransman Armand Massard als vice-presi dent gekozen. Hij was candidaat gesteld door Albert Mayer (Zwitserland). Door het aftreden van de Zweed Ed stroem en graaf Bonacosca (Italië) van wie de laatste de beurt had van aftreden, moesten twee nieuwe le den voor het uit voerend comité worden gekozen. Met algemene stemmen werden prins Axel van Denemarken en de Egyptenaar Mo hammed Taher Pasja aangewezen. Tot nieuwe leden van het I.O.C. werden gekozen: voor Spanje, Pedro Ibarra, voor de Verenigde Staten, Douglas Roby, voor Zweden, Gustav Dyrzzen en voor Argen tinië Enrique Alberti. De aftredende pre sident Sigfrid Edstroem werd tot ere-presi- dent van het I.O.C. benoemd. Kolonel Scharroo onderscheiden Otto Mayer deelde ten slotte mede, dat de bijeenkomst in Helsinki de omvang rijkste vergadering was, welke ooit door het I.O.C. is gehouden. Niet minder dan eenenvijftig leden waren aanwezig. In vroeger jaren bedroeg het aantal aanwe zige leden meestal niet meer dan dertig tot veertig. De zeven leden van het uitvoerend co mité. bij wie onze landgenoot kolonel P. W. Scharroo, zijn dezer dagen ontvangen in het paleis van de Finse president Paasi- kivi, die hen de nieuw ingestelde onder scheiding. de Orde van Olympische Ver dienste, heeft uitgereikt. Nederlanders aangekomen De Nederlandse vertegenwoordiging in Helsinki wordt met de dag omvangrijker. Op het oude vliegveld van Helsinki, Malmi, zijn Woensdagavond weer acht deelnemers en officials gearriveerd. Het waren de Nereusvier met hun stuurman, de coach van de skiffeur Van Mesdag, de heer Van der Ênde, en voorts de voorzit ter van het Nederlands Olympisch Comité, mr. J. Linthorst Homan. de voorzitter van de Nederlandse Roeibond, mr. H. Bruyn, die bij de Olympische roeiwedstrijden als jurylid zal fungeren, en it. J. Loeff, de Nederlandse zeilofficial. Enkele uren later landde op het nieuwe vliegveld van de Finse hoofdstad de ..Pau- lus Potter", een Convair van de KLM, met de rest van de roeiers, onder leiding van hun Chef d'équipe, dr. Willebrand, en de coach dr. Hingst. Voorts de volledige athle- tiekploeg met de Chef d'équipe J. H. Moer man en coach Rinkel en de dames gymnas ten onder leiding van mejuffrouw N. Ver- hoeff. Slijkhuis heeft goede moed Toen de Nederlandse athletiekploeg Woensdagavond laat op het vliegveld bij Helsinki uit de ..Paulus Potter" stapte en de persfotografen Fanny Blankers-Koen on- ADVERTENTIE der vuur namen, vertelde Slijkhuis, dat de blessures aan zijn beide achillespezen nog niet waren genezen. „Maar bij de trai ningsrondjes", zo zei hij, „die ik een paar dagen voor het vertrek naar Helsinki heb gelopen, heb ik geen hinder van de bles sures ondervonden". „Ik hoop er het beste van", zo vervolgde de Trekvogelsman, „maar het is jammer, dat de 1500 meter series kort na de 5000 meter finale beginnen. Het zal er dus wel op uitdraaien, dat ik alleen de vijfduizend meter loop". Grote overwinning van Italië Het Italiaanse amateur-voetbalelftal heeft in de voorronde een grote overwin ning behaald op het elftal van de Verenig de Staten. Met niet minder dan acht-nul bleven de Italianen in de meerderheid. Bij rust hadden zij reeds een drie-nul voor sprong. Ook Egypte boekte een overwin ning. Het won van Chili met vijf-vier. Hier was de ruststand tv.-ee-twee geweest. Ook Engeland werd uitgeschakeld voor het voetbaltournooi. Tegen Luxemburg ver loor het namelijk met vijf-drie, nadat bij het verstrijken van de normale speeltijd de stand nog een-een was geweest. Bij de rust hadden de Engelsen een voorsprong van een-nul. Duitse hockeyers winnen Het hockey-elftal van Duitsland heeft in de voorronde het elftal van Polen met ze- ven-twee verslagen, nadat de rust met een twee-een voorsprong van de Polen was in gegaan. Frankrijk won voorts met vijf-nul van Italië. In deze wedstrijd was de rust stand reeds vier-nul in het voordeel van de Fransen geweest. Indeling kanovaren In de K-l klasse bij de series kanovaren over een afstand van 1000 meter, start onze landgenoot Wim van der Kroft in de tweede serie tegen de vertegenwoordigers van Noorwegen, Frankrijk, Duitsland, De nemarken, Luxemburg en Zuid-Slavië. De Nederlanders C. Koch en J. Klingers hebben geloot in de derde serie van het nummer K-2, eveneens over 1000 meter tegen België, Frankrijk, Canada, Verenigde Staten en Hongarije. Bij de dames start mevrouw A. G. van den AnkerDoedens in de derde serie van het nummer K-l over 500 meter tegen Zwit serland, het Saargebied en Duitsland. Spelen van Drijver nog steeds niet zeker Voor de eerste wedstrijd van het Neder lands hockey-elftal, Vrijdag 18 Juli tegen Duitsland, is het meespelen van Han Drijver nog steeds onzeker. Na een onderzoek in het ziekenhuis in Helsinki heeft hij Woens dag echter weer wat geoefend en zijn be vindingen waren van dien aard, dat hij thans goede hoop heeft, tegen de Duitsers te kunnen aantreden. Ook Derckx en Boerstra zijn niet hele maal fit. De eerste heeft last van een ge voelige dijspier, terwijl Boerstra een bloed uitstorting aan een der tenen heeft. Ver zorger Vriesinga is er echter van overtuigd, dat het volledige Oranjeteam Vrijdag fit en wel het veld van het Vélodrome zal kunnen betreden. Druk bezoek aan ziekenhuis Zevenentwintig inwoners van het Olym pische dorp hebben Woensdag de polikli niek van het ziekenhuis voor medische hulp bezocht. Vijf zieken moesten daarin worden opgenomen. De Italiaanse voetballer Gardarelli bleek vocht in de longen te hebben en zal wel niet meer kunnen spelen in het Olympisch tournooi. De Amerikaanse gymnast Bill Roetsheim heeft een ernstige ingewandsstoornis, ter wijl de Zuid-Afrikaan Butler rheumatiek in zijn rechter schouder heeft. De wielren ner Shardelow heeft voorts zijn been be schadigd bij een val. Over het algemeen is de gezondheids toestand in het dorp bevredigend ondanks de koelere en regenachtige dagen. Wel hebben verschillende deelnemers, die uit warmere landstreken afkomstig zijn, last van verkoudheid. De Telegraaf meldde gisteren in een be richt uit Den Haag: „In politieke kringen hier ter stede verluidt, dat nog de vorige maand het college van wethouders dezer gemeente op audiëntie geweest is bij de mi nister van Binnenlandse Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel, teneinde hem te verzoeken mr. Kwint niet voor een herbenoeming voor te dragen." Dit bericht is onjuist. Naar wij uit de beste bron vei-nemen zijn de vier wethou ders van Velsen niet door de minister, maar door een hem vertegenwoordigende hoofdambtenaar ontvangen en hebben zij niet gezamenlijk, maar ieder afzonderlijk met deze functionaris gesproken. Door geen der wethouders is daarbij het verzoek ge daan, mr. Kwint niet voor herbenoeming voor te dragen. ADVERTENTIE Donderdag 17 Juli Bioscopen geen voorstellingen. Luxor Theater, 8 uur: Olga Lowina. Vrijdag 18 Juli Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Een der daders ontkwam". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Een Ameri kaan in Parijs". W.B. Theater, 8 uur: „Bloedvlag boven Quinto". ADVERTENTIE KUNT U ZICH HET GEVOEL VAN DEZE MAN INDENKEN? Nèt zo zoud» U zich voelen sis U 'n auto had gekocht en een dag daarna met een BORGWARD HANSA 1500 een proefrit maakte. Maak vandaag nog een proef rit en U zult enthousiast zijn. Mej. Cobi Vermeulen te Haarlem is te 's Hertogenbosch geslaagd voor het aanvul lingsexamen op de akte N VIII. Geslaagd voor het candidaatsexamen voor werktuigkundig ingenieur aan de Tech nische Hogeschool te Delft F. P. van Bom mel, Haarlem en P. J. van Henten, Haarlem. BORGWARD „HANSA 1500' GARAGEBEDRIJF Mr Cornelisstraat 52—58 Haarlem - Tel. 16270 De bloemen-, groenten- en fruittentoon- stelling die ter gelegenheid van de opening van het nieuwe veilinggebouw in de tweede helft van Augustus wordt gehouden, is de grootste welke ooit in Castricum en naaste omgeving werd opgezet. Met ongekende geestdrift heeft het uit negen personen be staande comité van voorbereiding de zaken aangepakt. Wat de opening van het gebouwencom plex aangaat, deze zal aan die van de ten toonstelling vooraf gaan door het inwer king stellen van de klok. Wie de officiële opening zal verrichten is nog niet bekend maar zeker is dat het een vooraanstaande figuur uit de land- en tuinbouw zal zijn. Naar schatting bedraagt het aantal offi ciële personen dat de opening zal bijwonen niet minder dan 150. Omtrent de inrichting van de tentoon stellingsruimte kan het volgende gemeld worden. Een drietal leden van het comité, te weten de heren H. J. van Elven, afge vaardigde van het P.W.N., G. J. de Vries, van de dienst der plantsoenen der gemeente Castricum, en A. Jonker van de afdeling landbouw van het Provinciaal Ziekenhuis „Duinenbosch", hebben ieder een ontwerp tekening vervaardigd. Van deze drie teke ningen heeft die van de heer A. Jonker na een kleine wijziging de volledige goedkeuring der andere leden kunnen weg dragen. Wenneer men de tentoonstel lingsruimte betreedt, zal men een fraaie waterpartij zien, een vijver waaruit een fontein omhoog spuit. De zeven pilaren, die de overkapping van het dak torsen, wor den omgeven door een vlechtwerk van groen. Op 3.50 meier boven de grond zul len aan deze pilaren toeven bloemen wor den bevestigd. De paden zullen een breedte hebben van circa drie meter. Schreven reeds verschillende grote bol- lenkwekers, ook uit Lisse en Hillegom, voor de expositie in, de. Coöperatieve Tuin- bouwvereniging „Ons Belang" zelve komt met een bloemen- en fruitstand van 33 meter lang en 6.50 meter breed uit de bus. Aan de heer H. M. Velder uit Den Haag, die ook voor het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen, de stands in het bui tenland verzorgt, is het maken van de stand van „Ons Belang" opgedragen. Door de ge meente is alle medewerking toegezegd. Personeel van de dienstPlantsoenen zal voor de aanleg van de weg, die naar het gebouw leidt, zorg dragen. De voorkant van het gebouw verkrijgt een feestelijk aanzien door een decoratie van toeven en groen. Flood light zal het gehele extérieur van het com plex verlichten. Het centrum van Castricum, vooral de Dorpsstraat, zal in een feestelijk kleed worden gestoken. Naar alle waarschijn lijkheid krijgen andere straten ook een toepasselijke versiering. Tenslotte over weegt men, op een nader vast te stellen avond een groot vuurwerk af te steken. VITESSE '22 in DEMI-FINALE OM JUBILEUMKRUIS Het tweede elftal van Vitesse '22 heeft zich door een overwinning op Blokkers 1 in de demi-finale om het gouden N.H.V.B.- Jubileumkruis geplaatst. Dit keer moest Blokkers er met 45 aan geloven. De demi-finale wordt Zaterdagavond op het Vitesse-terrein gespeeld tegen W.F.C. 4 uit de Wormer en vangt om 19 uur aan. De tentoonstelling „Hoofd en Hand" be looft in meer dan één opzicht een succes te worden. Niet alleen wat de kwaliteit dei- tentoongestelde werken betreft, maar ook ten opzichte van de grote verscheidenheid. Een zeer belangrijke inzending vormt een grote collectie diorama's (35 stuks) die ver vaardigd zijn onder leiding van dr. W. G. L. Wieringa te Haarlem door leerlingen van zijn school (Lorentz-lyceum). Deze collectie laat een „Weenink" naar „Pat Mat" In het kader van de zomerwedstrijden van de Beverwijkse schaakclub „Weenink" werd een klokwedstrijd met tijdhindernis gespeeld. De heren Stet, Alders en Van 't Hoff gingen aan de kop met een gelijk aantal punten over zes ronden. Verder was de rangorde der spelers: Tervoort, Duisenberg Jr., Metselaar, Meijer Jr., Van der Does, De Koter, Limburg, Komen, Verduldt, Duisen berg Sr., Meijer Sr., Rozemeijer en Los. Volgende week wordt er wegens vacan- tie niet geschaakt in het clubhuis aan de Baanstraat, doch dan is Weenink op Woens dag 23 Juli de gast van „Pat Mat", die el kaar dan in een massakamp zullen bestrij den. Nou, toen de brief was voorgelezen en de Zwartjes de kist hadden neergezet, was oom Tripje natuurlijk heel nieuwsgierigwat er nu wel uit die geheimzinnige kist tevoorschijn zou komen. Ja, die zat stevig in elkaar, de voorkant kon opengemaakt worden en daarin zat een klein luikje met stevige ijzeren tralies. Tripje keek belangstellend toe, toen de Zwartjes de voorkant begonnen los te maken. Wat zou daar wel uit komen? Nu was de kist open Er klonk geritsel in het stroen toen kwam er iets heel groots en harigs uit de kist waggelen. ,,Oei!", zei oom Tripje, en hij deed verschrikt een stap achteruit. Want wat er uit de kist kwam was.... een reusachtige aap! Oom Tripje had nog nooit zo'n geweldig groot dier gezien. En dat geweldige beest waggelde nu zo maar gemoedelijk de kamer in, recht op Tripje af. Het steunde zich met de lange, harige armen onder het lopen en grijnsde vriendelijk. De Zwartjes lachten trots. Ze vonden het 'n prachtig cadeau, dat ze hadden meege bracht voor Tiripia. tentoonstellingI von vrl|»-t l|d b»i tod Ir B e v e r w Ij k V/.17 AU G U5TU5 10 1032 aantal taferelen zien uit de geschiedenis van de vroegste tijden af tot om streeks het midden der vorige eeuw. Deze diorama's met hun fantastische verlichting en rijke kleuren zijn met de grootste accuratesse vervaardigd en his torisch volkomen juist, zowel wat de décors en de costu- mering als de voor gestelde scènes aangaat. Zo zullen o.a. te zien zijn een intocht van een Romeinse keizer in Rome, waarin enkele honderden personen voorkomen, een tournooi uit de Middeleeuwen, een tafereel uit de tijd der Batavieren, enkele episodes uit de tijd van Napoleon, het hof van Karei de Grote, het Parijs van 200 jaar geleden bij nacht enz. Alle diorama's zijn voorzien van een plat tegrond, een toelichting op de voorstelling en een benaming der voorkomende figuren. Het is een genot om op deze spectaculaire wijze geschiedenis te leren, en deze verza meling op zich zelf zal reeds een gang naai de Julianaschool de moeite waard doen zijn. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: Vios f 17.700; Post Boy f 17.000; Flamingo f 13.100. Logger: KW 141 f8660. Kotters: E 99 f2150: IJM 249 f60; IJM 226 f90: IJM 227 f50; IJM 213 f80; SCH 62 f250; KW 128 f 180; TX 33 f 1680. Aagtekerk, 17 v. Aden te Port Said verwacht. Aaidijk, 15 v. Le Havre n. Antwerpen. Akkrumdijk, 15 v. Marseille n. Genua. Alcyone, pass. IS ten Z.ZW. Madeira. Aligenih, pass. 15 St. Vincent. Aimkerk, 15 v. Keelung naar Yokohama. Alphard, 15 v San Francisco do Sul te Rto Grande do Sul. Alwaki, 16 Rio de Janeiro verwacht. Axeldijk, 16 te Port Swetteniham. Aalsum, 15 30 m. N.NW. Bur lings Aclinda, 15 v. Pladju n. Tjilatjap. Altair, 15 100 m. Z. ten O St. Vincent. Amsleld'iep, 15 170 m. W. ten Z. Lands End. Amsteldijik, 15 v. Hamburg naar Bremen. Amstelland, pass. 15 Madeira. Andijk. 15 380 m. W. ten Z. Lands End. Annenikerk, 15 van Antwerpen n. Rotterdam. Arundo, 15 420 m. W. ten N. Lands End. Amstelslad. 15 in Golf v. Aden n. Port Soedan Arkeidijk. 15 450 m. ZO. Cp. Race. Armilla. 15 bij Cp. Varella. Benriekom, 16 v. Callao n. Pto Chicama. Billiton, 17 v. Calcutta te Tj. Priok vera. Breda, 15 te Callao. Bloemfontein, 15 200 m W-ZW. Kp. St. Vincent Bacchus, 16 te Pto Cabello verw. Bantam, 15 160 m. W.NW. Mlinicoy Btijdendijk, 15 v. Boston n. Philadelphia. Boissevain, 15 480 m. Z.ZO. Dondrahead. Celebes, 14 rede Singapore. Coryda, 17 v. Bahrein te Malbourne verw. Cumulus (weerschip, 16 te Ream. Caltex Pemls, pass. 15 Kp. St. Vincent. Caltex Delft, pass. 15 Burlir.gs. Cal'tex Nederland, pass. 15 Casquets. Caltex The Hague, 15 75 m. W. Cp. Passero. Castor, 15 170 m. N.NW. San Amomo. Ceroniia, 15 in Golf v. Oman verwacht. Olio, 9 te Curasao. Dalerdijk, 14 v. Vancouver n. R'dam. Dongedijk, 15 v. Bremen naar Antwerpen. De Ui, 15 ter hoogte v. Amol'agasta. Diemerdijk, 15 240 m. Z ten W. Kingston. Duivendij'k, 15 470 m. O.ZO. Beimuda n. Antw. Enggano, 16 te Bombay. Elmwa, 16 Bordeaux verwacht. Eemdijk, 15 240 m. W. ten Z. Lissabon. lis so Amsterdam, 15 900 m. ZW. Flores. Esso Den Haag, 15 200 m. ZW. Lands End. Erna, 15 390 m. Z. ten O. Kp. Guardalui. Fairsea, 18 Fremantle verwacht. Farmsum, 15 610 m N. Fay at. Felipes, 16 te Telokanson verwacht. Gaasterkerk, 16 v. Rio de Janeiro ti. Santos. Groote Kerk, 15 v Fremamie. Garoet, 15 te Port Said. Gordlas, 15 v. Sfax naar Aberdeen. Gouwe. 15 ter hoogte van Oporto. Graveland, pass. 15 Fernando Noron'ha. Gadlla, 12 v. Singapore te Fremantle. Hersiiia, 16 te Buenaventura Haailem, 16 v. Ciudad Trujillo n. Port au Prince Heemskerk, 16 te Porl Said. Ha uierwij k, 15 360 m. W. ten N. Fast.net. Hecuba, pass. 15 ten O. v. d. Bahama's. Heelsum, 15 180 m. O. AJbaco Bahamas Hydra, pass. 15 ten O. v. d. Bahama's. Hos, 16 te Miragoane. Ittersum, 16 20 m. ZW. St. Pierre. Joh. v. Oldenbamevelt, pass. 15 Perlm. Jupiter, 15 van Tanger te Vago. Klipfonlein, 15 v. Amsterdam naar Hamburg. Kalimantan, 15 v. Singapore te Tj. Priok. Kertosono, 15 130 m. ZW. ten W. Kreta. Linge, 16 v. Haukipudas te R'dam. Loenerkerk, 16 v. Madras n. Calcutta. Lareotberg, 16 v. Savona naar Sfax. Laurenskerk, 16 van Damman. Lissekerk, 15 van Aden. Lawak, 15 v. Penang n. Port Swettenham. Laertes, 15 dwars St. Vincent. Leersum, 15 330 m. NW Key West. Leopoldskerk, 15 nog e Bahrein. Lemsterkerk, 15 ter hoogte v. Massawa. Malvina, 17 v. Miri te Sydney verw. Maashaven, 15 v Cape Coast te Winneba. Molenkerk, 16 v. Kaapstad te Port Elizabeth verwacht. Manoeran, 15 400 m. W. Mlnlcoy. Meerkerk, 15 nog te Damman. Mentor, 15 v. Saloniki te Izmir. Merwede, 15 520 m. NW. ten W. Flores. Mirza, 15 rede Miri. Maelsuycker, 12 v. Fremantle ti. Singapore. Mapia, 15 420 m. W. ten N. Mlnlcoy Meliskerk, pass. 15 ten Z. Ras Fartak. Nestor, pass. 15 Startpoint 16 A'dam verw. Nieuw Amsterdam, 15 820 m. O. ten N. Cp. Race Orestes, pass. 15 Flores. Oranjestad, 16 v. Trinidad n. Barbados. Ond'ina, 15 bij Kp. Finistevre Poelau Laut, 16 v. 'Le Havre. Prins Willem 11, 16 v. A'dam te Montreal verw. Pbronitis. pass. 15 Kp. Finisterre. Polyphemus, 16 laat v. Bremen te A'dam verw. Prins Frederik Hendrik, pass. 15 Belle Isle. Papendrecht, 15 Kp. Bon gepass. Prins Joh. W. Friso, 15 180 m. W. Lands End. Prins Maurits, 16 13 m. O. Cp. Whittle. Rijskerk, 16 van Port Said n. Genua. Ruys, 16 te Singapore. Reael, 15 v. Batjan.'naar Sanan. Rempang. 15 420 m. O. Dondraihead. Rofti, 15 v. Hamburg te Bremen. Rijndam, 15 270 m. W. ten Z. Fastnet. Radja, 15 160 m. ZO. Dondrahead. Rafaela, 15 500 m. Z.ZW. Clipperton eil. Rodas, 16 te Barbados verwacht. Scherpendrecht, 16 v. Santos te Rio Grande do Sul verwacht. Stad Dordrecht, 15 v. Sagunto te R'dam. Stentor. 16 v. Trinidad te Par; "laribo verw-. Sliedrecht, 16 v. Oran te Mena el Ahmadi. Stad Maastricht, 16 v. Casablanca te Vlaar dingen. Stad Schiedam, 15 v. Kirkenaes te Vlaardingen Stad Haarlem. 16 v. Emden te Lulea. Salland, 15 Golf van Biscaye. Saroena, 15 v Singapore te Miri. Schie, 15 280 m. W. Finisterre. Siberoet, 15 te Tj. Priok. Sigli. 15 v. Tjilatjap naar Tj. Priok. Singkep. pass. 15 Kp. de Gala. Slolerdijk, 16 v. Tj. Priok te Cherlbon. Stad Vlaardingen. 15 230 m. NO. Cp. Race. Straat Soenda. 15 680 m. NW. Tristan da Cunha Sabang, 15 150 m. NO. Camboaid Point Salawati, 15 320 m. O. Nantucket. Slamat, 15 90 m. ZW. Napels. Straat Malakka, 15 dwars Albany. Tarakan, 16 Aden verwacht Tegelberg. 15 v. Port Elizabeth n. Kaapstad. Tiibantjet. 16 te Djeddah. Tomini, 15 v. Makassar te Tj. Priok. Tankhaven III, 16 v. Tj. Priok te Sungelgerong verwacht. Ta-wall. 15 180- m. W.NW. Kp. St. Vincent. Tabian, 15 in Golf v. Suez. Talisse, pass. 16 Sir. Banka. Tasman. 12 v. Penar.g naar Belawan. T»rnate, pass. 15 Brothers. Tiberius. 16 v. Houston te New Orleans verw. Tibia. 15 730 m ZW. St. Miguel. Tiibod-as. pass. 15 ten O. Pbillppllnen. Tiimenteng. 12 v. Penang op rede Singapore. Tiisadane. 15 370 m. NV/. Mauritius. Tiitialengka, pass. 15 ten W. Luzon. Triton, pass. 15 Cp. Hatteras. Tiibadak, 15 v. Makassar n. Balikpanan. Van Heutsz, 13 v Mombassa te Singapore. Veenb'am. 15 500 m. O. ten N. Cp. Race. Waterland, 15 v. R!o de Janeiro n. Las Palmas Willemsad, 15 te Madelro. Willem Ruys. pass. 15 23 u. Kp. Bon Westlarid. pass. 15 St Paulsrock. Wieldrecht. 15 v. Pa lem bang n. Pulusambu. Winsum, pass. 15 Dover. IJsel, 15 v. A'dam te Alexardrlë. Zuiderkruis, 16 vroeg v. New York n. R'dam via Southampton. Zeeland fSSM), 15 v. Blyh naar Hamburg. Zeeland (KRL), 15 v Balikpapan n. Banjuwangi Zijpenberg, 15 v. Rio Grande ti. Itajai. KLEINE VAART Arnoudspolder, 17 v Oporto te R'dam verw. Bill. 17 v. Hamburg te Great Yarmouth verw. Barracuda, 14 v. Halden naar Vlaardingen. Barendsz. 15 v. Gothenburg n. Skoghall BatavierlII. pass. 16 Casquets. Birmingham, 15 v. Harlingen naar Goole. Deni. vertr. 16 v. Londen naar Dublin. De Ruyter, 15 v. Saxkobing n. Kotka. Deneb, 15 v. Shore-ham naar Humber. Gaasterland, 16 v. Kingslyrm te R'dam verw. Haskerland, 16 v. Goole n. Harlingen. Helvetia, 16 v. Saxkobing n Norsbron. Jo, 14 v. Oslo n. Li-mfjord. Joost 15 te Bone-ss van Ilolsund. Kortenaer, 16 v. Fowey le Amsterdam. Larix, 15 van Gefle naar Zaandam. Mara-bu, 15 v. Leixoes n. Antwerpen. Midsland, 15 v. Grangemouth naar R'dam. Missouri, 16 25 m. W. Hoek v. Holland. Nottingham, 15 v. Leith te Grangemouth. Oceaan, 15 v. Amble n. Sundsvall. Pavo, 15 Brunsbüttel gepass. n. West Hartlepool Prior, 22 v. Safi te Calabar Nigeria venv. Rema, pass. 16 Den Helder. Shamrock, pass. 15 Start Point. Sirius, 15 v. Londen te Duinkerken. Spurt, 17 v. Newport Mon te Porttmao verw Trompenburgh, 15 v. R'dam te Stockholm. Tilly, 14 te Skutskaer v. Antwerpen. Vrouwepolder, 17 v. Oporto te Antw. verw. Westerdok, pass. 16 Goeree. Walenburgh. 15 v. Middles'bro n. Rotterdam. Westkust, 15 v. Immingham naar Lulea. SI.EEPVAART Nooixlzee, 15 250 m. N.NO. Belem. l'yne, 15 v. Rotterdam te Natal. 29) Snel als de weerlicht deelt hij bevelen uit en waarschuwt de havenpolitie in Vlis- s.ingen en Veere. Het is na middernacht en de storm blaast nog altijd met onverminderde kracht als de drie wagens in volle vaart Westwaarts door het stille, Brabantse land rijden. HOOFDSTUK XI Een scherpe lichtbundel valt over de vloer van het gangetje, belicht de bruine, gebeitste wanden, de deuren en blijft rus ten op de kleine, onbeweeglijke gestalte bij de keukendeur. De bezitter van de lantaarn blijft on zichtbaar Met een knal valt de deur van het huis achter hem in het slot. Joke heeft de ogen gesloten voor de scherpe lichtstraal. Als een pop houdt ze de armen aan weerszijden van haar lichaam gestrekt. Zwaar hangen ze aan haar schouders en trachten haar naar be neden te trekken. Snel glijdt het licht van haar gezicht langs haar lichaam naar haar handen, dan wordt de bundel weer omhoog gericht. Jij?, zegt de man bij de deur ver baasd. Aan zijn stem te horen is hij even onthutst, maar dan hervindt hij onmiddel lijk weer de bekende, luchtige, spottende toon. Wel, mylady, dat is een verrassing! Joke antwoordt niet. Zij kan niet ant woorden. Al haar spieren zijn verstijfd. De man doet een stap voorwaarts. Mylady komt als geroepen. Weet zij wel, dat zij helemaal vergeten Tieeft mij precies te vertellen, waar toch die beroem de schuilplaats is? Geen geluid komt over haar lippen. Niet, dat ik het niet zou vinden op den duur, maar het betekent natuurlijk een belangrijk tijdverlies als men moet gaan zoeken, nietwaar? In de stilte, die op zijn woorden volgt, horen ze de wind om het huisje gieren. Een losgeraakt luik klappert met korte tussen pozen bonzend tegen de zijmuur van het huisje. De man wordt ongeduldig. Als myladiy mij nu eens vóórging naar de zitkamer. Daar is het ongetwijfeld iets comfortabeler dan hier. Maar als zij nog steeds onbeweeglijk blijft, laat hij zich nog eens uit zijn rol van charmant spreker vallen en zegt onge duldig: Allez! Hij pakt haar ruw bij de arm en duwt haar voor zich uit. Als een machine, die lang niet is gesmeerd, zo moeilijk komt Joke op gang. Zij strompelt over de drem pel en laat zich door de man op een stoel neerzetten. Hij zet de lantaarn op de tafel, zodat het schijnsel nu op hen beiden valt. Zo, zegt hij. Dat is dat. Mylady is wei nig spraakzaam, vanavond. Joke beweegt moeilijk de lippen. Anderson!, brengt zij er dan eindelijk fluisterend uit. Inderdaad. Carl Anderson maakt een spottende buiging. Stellig heeft mylady mij niet verwacht en nu is zij zo verbaasd, dat zij geen woord kan uitbrengen. Hij grijpt een stoel en gaat er schrij lings, met de ellebogen op de rugleuning, op zitten. Hij fronst zijn wenkbrauwen. Zou je de goedheid willen hebben mij te vertellen, wat je hier, op dit nachtelijk uur, eigenlijk komt doen? Kom je eens kijken of dat mooie speelgoed hier mis schien nog is? Weg.zegt Joke schor en toonloos. Anderson trekt de wenkbrauwen nu hoog op. Weg?, vraagt hij en nog eens: Weg? Wat betekent dat? Wat is weg? Wie is weg? Zou jij je misschien iets duidelijker kunnen uitdrukken? De diadeem, fluistert ze. Anderson springt overeind. De stoel valt met een bons om. Je liegt!, schreeuwt hij ruw. Dan ech ter beheerst hij zich weer snel, wetend, dat hij alleen met die spottende, plagende toon alles van haar gedaan kan krijgen. Neemt u mij toch vooral niet kwalijk, vleit hij, maar -mylady laat mij danig schrikken. Ik hoop toch, dat zij schertst? Joke schudt het hoofd. Wanhopig ziet zij hem aan. Hij is weg, klinkt haar schorre stem opnieuw. Kom, kom, mylady heeft zich vergist. Zij heeft natuurlijk niet goed gekeken. Wij zullen het samen overdoen. Hij dwingt haar weer op te staan en leidt haar naar de deur. Mylady moet mij de weg maar wijzen. Ik ben een vreemde op deze buitenplaats. Als een slaapwandelaarster gaat Joke door het gangetje naar de keuken. Voor Anderson uit klimt zij de ladder naar de vliering op. Eenmaal boven moet zij wachten, want Anderson herinnert zich met een vloek, dat hij de lamp op tafel liet staan. Een ogen blik later is hij echter bij haar. De licht bundel glijdt over de zolder, die zich over de hele lengte van het huisje uitstrekt. De wind maakt hier nog meer lawaai dan be neden. Nu, vraagt Anderson, waar is je schuilplaats? Joke wijst naar de hoek, waar de losse plank ligt. Waar?, zegt Anderson, haar beweging niet begrijpend. Joke hurkt er bij neer en tilt de plank op. Anderson lacht spottend. Een mooie schuilplaats, smaalt hij. Kan een kind ontdekken. Zijn lantaarn schijnt in het langwerpige gat. Het is leeg. Mylady heeft een andere, betere plaats willen kiezen voor het kleinood. Dat is zeer vriendelijk van haar. Maar zij moet me toch zeggen, waar die is. Hij tast in zijn zak en haalt er zijn kleine revolver uit. Weg...., herhaalt Joke, als een be straft kind. Hij is weg. Zij blijft in elkaar gedoken zitten. Haar rechterhand steunt op de grond. In haar linker, die zij tegen haar borst klemt, heeft zij nog steeds het ongelezen briefje. Andersons gezicht heeft een gemene uit drukking gekregen. Zijn rechterhand houdt de revolver op haar gericht, in de linker houdt hij zijn lantaarn. Zijn stem is koud en nadrukkelijk, als hij weer spreekt, zijn gewone hoffelijke gezwollen toon heeft hij laten varen. Waar is dat ding?, vraagt hij. Ik weet het niet, echt niet, ik stamelt Joke. Het licht speelt over haar ineengedoken gestalte en over de hand, die het papiertje vasthoudt. Wat heb je daar?, vraagt Anderson ongeduldig. Gehoorzaam opent zij haar hand. Een propje papier valt langs haar mantel om laag. Snel heeft Anderson de lantaarn neer gezet en, met de revolver nog steeds op haar gericht, graait hij naar het vodje. Met zijn linkerhand strijkt hij het papier glad en bij het licht van zijn lamp leest hij de met potlood gekrabbelde woorden: Vrijdag, 12 December, half vier. Dat had je niet gedacht. Machteld. Jou kleine adder, sist hij. Jij ondier! Je dacht mij beet te nemen, hè? Dat lieve zusje er voor te spannen. Machteld op reportage! Jawel. Maar ik ben ook niet van gisteren. En nu, vooruit, waar is de dia deem? Gauw een beetje. Aan mijn geduld komt ook een eind. Ik weet het niet, herhaalt Joke suffig. Woedend grijpt Anderson haar bij de schouders, sleurt haar weg van het gat en slingert haar over de planken van de zolder. Ik weet het niet, ik weet het niet, brauwt hij haar na. Je weet niets, hè. Van dat briefje niet, van Machteld niet. Maar je zult spreken, versta je. Je zult. Ik vond dat briefje in het gat, zegt Joke. Het klinkt zo rustig, alsof de hele geschiedenis haar niet meer aangaat. Anderson staat op springen. En nu voor de laatste maal. Waar is de diadeem, schreeuwt hij. Joke maakt een beweging om op te -staan, zakt dan als een zoutzak in elkaar. Op hetzelfde ogenblik klinkt een korte, scherpe knal: een straaltje bloed sijpelt in het blonde haar. Als een panter spring Anderson op haar toe; onderzoekt snel de zakken van haar mantel, tast tussen haar kleren, maar vindt niets. Vloekend gaat hij naar beneden. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6