Middenstandscentrale eensgezind Agenda voor Velsen Visserij-varia Vijfendertig jaar jeugd-evangelisatie Donau-pont voor Velsen door „bezettende macht" vastgehouden tegen koopavond en voor halve dag sluiting Kadervorming bij Jeugdcentrale Kansjè op stukje wereldkampioenschap W oningbouw-stagnatie nu opgeheven Havenberichten Santpoort Castricum Vierhonderd kinderen vierden feest 5 STRAKS ADVIES AAN GEMEENTEBESTUUR „Langere werktijden geen enkel voordeel voor klant en winkelier" In September wordt handenarbeid onderwezen Handbal Melkslijtersvacantie Huizen aan Doelmanstraat worden afgebouwd Franse gasten huistoe na hartelijk afscheid Voor jonge hersens Minister Wemmers overtuigd, dat situatie in Velsen wanhopig is Het nieuwe puntenraadsel DONDERDAG 17 JULI 1952 In een Californische haven bestrijden drijvende brandspuiten een brand op de slagzij makende, 4396 ton metende tankboot „Victor H. Kelly". De brand ontstond na een ontploffing gedurende het uitpompen van olie. Een tweede tanker, de Lompoc geraakte eveneens in brand. Dit schip werd naar open zee gesleept waar het uitgebrand is. Een lid van de bemanning van de „Victor H. Kelly" werd gedood; dertig opvarenden werden gewond. De schade wordt op vijf millioen dollar geraamd. De winkelsluitingswet wordt per 1 Oc tober van kracht en door de wetgever is bepaald dat het gemeentebestuur enige onderdelen ter uitvoering van deze wet in een speciale verordening dient vast te leggen. Het gemeentebestuur acht het van be lang dat zij ten deze voorgelicht wordt door de belanghebbende groepen. Om daaraan te kunnen voldoen heeft Velsens Win keliers- en Middenstandscentrale de vol ledige besturen van de middenstandsorga nisaties voor een gedachtenwisseling bij eengeroepen, teneinde een advies aan het gemeentebestuur te kunnen samenstellen. Na een kort openingswoord van de heer C. de Jong, voorzitter van de Centrale, werden als eerste punt enige brieven voor gelezen van de vakorganisaties van slagers, textiel en kruideniers, waarin deze de mening kenbaar maakten van de aange sloten leden, betreffende de uitvoering van de winkelsluitingswet. Al deze groepen, waaronder ook de brood- en banketbak kers, die in de vergadering mondeling hun mening kenbaar maakten, gevoelden geen behoefte aan een koopavond. Tweeledig advies Na een uitvoerige discussie werd het volgende advies san het gemeentebestuur namens de middenstand samengesteld: le. De middenstand als geheel heeft geen behoefte aan een koopavond, over wegende dat een dergelijke avond geen enkel voordeel biedt voor winkelier en kopend publiek, doch enkel onnodige lan gere werktijden zullen vereisen, voor werk gevers en werknemers, werkzaam in de middenstandsbedrij ven. 2e. De verplichte halve dag sluiting zal geheel gehandhaafd dienen te blijven, zoals deze thans in Velsen is vastgelegd, doch in het geheel liefst samenvattende met de winkels in omliggende gemeenten zoals Haarlem en Beverwijk, teneinde de trek van het kopend publiek naar andere plaat sen zoveel mogelijk tegen te gaan. Voor de branches waar tot nu toe geen verplichting tot een halve dag sluiting was ingevoerd, zal de gelegenheid bestaan zo spoedig mogelijk de wensen kenbaar te maken. De Velser Jeugd Centrale heeft on langs onder de naam ..Nieuwsbulletin" een maandblad het licht doen zien, waarin voornamelijk mededelingen worden gedaan voor het kader van de jeugdorganisaties. In het tweede bulletin heeft onder meer de maatschappelijk werkster in Velsen, mejuffrouw M. L. Smit, ge schreven over individuele jeugdzorgen, in een ander deel van het blad zet de heer Wessels de betekenis van het lekenspel uiteen. De heer Kwakkel, ambtenaar voor de jeugd, maakt bekend dat het voornemen bestaat in September een kader-cursus handenarbeid te openen. De Velsense Jeugd Centrale, zo schrijft hij, ontwierp en hechtte haar goedkeuring aan een kader-cursus handenarbeid, waar aan alle kaderleden van de bij de V.J.C. aangesloten verenigingen kosteloos en andere belangstellenden tegen een gering bedrag aan cursusgeld kunnen deelnemen. Men heeft zich deze cursus gedacht als een zogenaamde 75-urencursus, dat wil zeggen dertig weken lang elke week één lesavond van IV- uur. De drukke Decem bermaand valt hierbuiten, zodat omstreeks Mei de lessen worden beëindigd. Aan hun, die de gehele cursus met behoorlijk gevolg hebben afgelopen, wordt een getuigschrift uitgereikt. Het schema van deze cursus ziet er als volgt uit: 1 openingsavond; 6 lessen kartonarbeid; 2 lessen papierarbeid; 6 houtbewerking; 3 boetseren; 3 leerbewerking; 3 pitrietwerk; 1 les linoleumsneden, 3 boekbinden, 1 les in kleine technieken en 1 afmaak- en slui- tingsavond. Mochten de lessen voor houtarbeid on verhoopt niet door kunnen gaan, omdat geen geschikt leslokaal met gereedschap kan worden gevonden, dan worden deze lesuren benut om fineerwerk, zaagwerk en modelbouw te onderwijzen. Bij het pitrietwerk sluit eventueel raffia en touwwerk aan. Na de cursus wordt een tentoonstelling gehouden met een verkoopavond. De Velsense Jeugd Centrale meent op deze wijze tegemoet te komen aan het ver langen van vele jeugdleiders en -leidsters, om bitwijs te worden gemaakt in deze materie en men meent deze cursus eer waardig begin van de algemene kadervor ming te kunnen noemen. ELOUT VAN SOETERWOUDESCHOOL Diploma van het VGLO, ingesteld door het Christelijk Paedagogisch Studiecentrum te Den Haag, werd uitgereikt aan de meisjes T. Bakker, M. de Boer, W. de Boer, L. de Jonge, F. Rill, D. Schaap; de jongens J. Bek- ker, S. Bonnema, T. Krijgsman, J. Luit, R. Sprong, J. Visser, J. Visscher. Allen leerlin gen van bovengenoemde school. Parallelklas aan de. Insingerschool Door toeneming van het aantal leerlin gen moet aan de Insingerschool te IJmui den een parallel-eerste klasse gevormd worden en daardoor is de aanschaffing van leermiddelen noodzakelijk. De aanvraag daarvoor voldoet aan de- wettelijke eisen, zodat de raad wordt voor gesteld de gevraagde medewerking te ver lenen. DONDERDAG 17 JULI Thalia. 20 uur: speciale voorstelling van „Zij, die van de straat leven". Rex. 20 uur: „Zijn grootste strijd". VRIJDAG 18 JULI Raadhuis. Geen spreekuur van wethou der van Financiën. Thalia. 20 uur: „Ivoorjagers". Rex. 20 uur: „Boemelstudenten". Na het vaststellen en tot uitvoering komen van de a.s. gemeenteverordening zal het publiek duidelijk kenbaar worden gemaakt bij alle aangesloten leden van de middenstandsorganisaties, welke halve dagen de winkels in de verschillende bran ches gesloten zullen zijn, opdat de Velsense burgerij zich zo spoedig mogelijk zal kun nen instellen op de dan geordende toestand. Na het bespreken van enige algemene organisatiebelangen werd deze vlotte ver gadering opvallend door eensgezinde stemming gesloten. Gisteren bestond de kinderkerk in IJmuiden-Oost vijfendertig jaar en dit heuglijk feit is door bestuur en leerlingen feestelijk gevierd op het Waterloo-terrein in Driehuis. Vier uur lang hebben daar de vierhon derd kinderen deelgenomen aan onderlinge wedstrijden, aan spelletjes en hebben zij genoten van al wat bij een dergelijk festijn behoort. Om één uur in de middag zijn zij in optocht naar het terrein gewan deld van de Emmaschool in de Beuken straat af. Het was voor hen en natuurlijk ook voor het bestuur een tegenvaller, dat de tamboers van „Wilhelmina", die beloofd hadden luister aan deze optocht bij te zul len zetten, op het laatste moment verstek lieten gaan. De tijd was wat te krap om op de IJmuider Harmonie een beroep te doen. En zo werd de tocht dan maar aan vaard zonder veel uiterlijk vertoon, Nochtans was bij voorzitter P. Zwanen burg de feeststemming aanwezig; hij is een van de mensen, die reeds jarenlang zijn hart aan dit jeugd-evangelisatiewerk heeft verpand en toen de weduwe R. Meyer- Blom, die 35 jaar geleden deze instelling oprichtte, wegens het klimmen der jaren haar plaats moest inx-uimen, had zij al een staf van trouwe medewerkers om zich heen, die zich hadden voorgenomen haar werk voort te zetten. „Tante Reintje", die zelf geen kinderen had, heeft de kinderkerk gesticht, opdat vaders en moeders op Zondagochtend rus tig naar de dienst in de „grote" kerk kon den gaan. Elke Zondagmorgen om tien uur, tegelijk met de dienst in de kerk, begon zij de jeugd van IJmuiden-Oost te onderwij zen en te verhalen van. de geschiedenissen uit de Bijbel en zo maakte zij er een jeugddienst van. Na afloop van de kerk dienst konden de ouders hun kinderen halen in dat oude pakhuis aan de Kalver- Een verzoek van de handbalvereniging „IJmond" aan het Nederlands Handbal Verbond om, indien de dames-wereld kampioenschappen handbal in Nederland worden gehouden, ook wedstrijden in Vel sen te laten spelen, wordt overwogen. De handbalvereniging „IJmond", die in twee jaar twee elftallen in de districts tweede klasse kreeg en een derde naar de afdelings-eerste klasse zag promoveren, zal, indien de huidige leden allen medisch gekeurd en geregistreerd zijn, het nieuwe seizoen ingaan met vier dames- en drie herenelftallen. Het eerste dameselftal van „IJmond" is als debutant ingedeeld in de vrij sterke districts tweede klasse B. Deze IJmond- dames zullen de strijd moeten aanbinden met Gita, Haarlem; H.A.V., Den Helder; Nieuwe Niedorp; Tonegido, Wieringen; Vrone, St. Pancras; De Volewijckers, Am sterdam en Zeeburg 2, Amsterdam. Afeor de IJmond 2-dames, die in de af- delings eerste klasse A zullen debuteren staan wedstrijden op het programma tegen B.G.V., Bloemendaal; Beverwijk; C.S.V., Castricum; Concordia 2 en 3, Haarlem; Foresters, Heiloo; O.S.S., Zandvoort; Rapi- ditas, Haarlem. De elftallen IJmond 2 en 3 dames zijn in de grote afdeling 2e klasse A terecht ge komen met: B.G.V. 2, C.S.V. 2, Foresters 2, Gita 2, Heemstede, H.O.C. 2, Haarlem en Raoiditas. Het eerste IJmond-herenelftal, dat het tweede jaar ingaat in de districts tweede klasse B, zal enkele andere tegenstanders vinden dan in het vorige seizoen. De IJmonders zullen het nu moeten opnemen tegen A.P.G.S., Amsterdam; H.A.V. Adel borsten, Den Helder, H.O.C.Haarlem; Ni- loc, Amsterdam; Rapiditas, Haarlem; Vriendschap, Oostzaan en Zeeburg, Am sterdam. Voor de tweede en derde IJmond-heren- elftallen belooft de 'competitie maar kort te worden, want zij zijn ingedeeld in de af- delings tweede klasse met vier andere clubs, in totaal dus zes teams. Deze klasse bestaat, behalve de twee IJmondploegen, uit B.G.V. 2, O.S.S. 2, Tonegido 2, Wieringen en Vlug en Vaardig, Slootdorp (Wieringermeer). De training van „IJmond" gaat Vrijdag op „Watervliet" beginnen. Het tweede herenelftal gaat 24 Augustus naar het Tonido-tournooi in Amsterdam en aan het H.H.C.-tournooi in Hilversum wordt met drie elftallen deelgenomen. Velsen heeft aparte „service" Volgens een landelijke regeling kunnen slijters, die met vacantie gaan, volstaan niet het opgeven van de adressen van die collega's, die tijdens hun vacantie de zaken van de vacantiehoudenden behartigen, doordat hun winkels dan geopend zijn. Het publiek kan dan melk en aanverwante arti kelen daar gaan halen. Dat bovendien in Velsen nog straatsgewijs wordt gevent, be tekent dus een tegemoetkoming aan de klanten, zo deelt men ons van de zijde der melkslijtersorganisatie mede. Dit laatste is namelijk niet verplicht, maar als gevolg van de sanering kunnen de melkhandelaren zich „de weelde veroor loven". Aan de Doelmanstraat staan sedert begin November van het vorige jaar negen wo ningen van herbouwplichtigen te wachten op de voltooiing. De afwerking werd destijds gestagneerd wegens financiële moeilijkheden van de betrokken Haarlemse aannemer. Thans heeft het architectenbureau Blee- ker en Wijtzes te Beverwijk, onder wiens supervisie de bouw geschiedt, het zover, dat de huizen worden afgebouwd. Hiertoe is onderhandse opdracht gegeven aan de aan nemer A. Boots te Beverwijk, die Woens dagmorgen deze opdracht ontving en al voorbereidingen heeft getroffen. straat en gezamenlijk togen de gezinnen dan huiswaarts. De tijden zijn veranderd, maar dat in deze „moderne" tijd nog 450 kinderen deze instelling bezoeken, wil toch wat zeggen. Bezield met hetzelfde innerlijke vuur als de stichtster, offeren nog wekelijks een aantal mannen en vrouwen hun vrije tijd op om de jeugd van IJmuiden-Oost te hel pen vormen tot mensen wier leven een geestelijke basis bezit. Het mooie weer heeft het zijne bijgedra gen tot het slagen van de middag en on vermoeid gaat men nu op naar het achtste lustrum, dat ongetwijfeld op grootser wijze zal worden gevierd. In de vergadering, die Woensdagmid dag te Alkmaar werd gehouden door de Kamer van Koophandel voor Hol lands Noorderkwartier, deelde de se cretaris, de heer D. J. Scheffel mede, dat minister H. H. Wemmers hem had verteld, dat het in het voornemen lag om, gezien de grote verkeersmoeilijk heden aan het Noordzeekanaal, binnen zeer korte tijd een snellere oever verbinding tot stand te brengen. Deze zou bestaan uit het inleggen van een grote pont, die vier maal'zoveel voer tuigen zou kunnen verwerken als de thans in gebruik zijnde, zoals wij gisteren al uit voerig konden meedelen. De minister was van oordeel, dat de gx-ootst mogelijke spoed moest worden be tracht bij de in gebruik stelling van dit nieuwe vaartuig, omdat het Noordzee kanaal een van de meest urgente verkeers problemen van Nederland vormde. De Berner Sennenhond was vroeger een echte herdershond. Hij werd veel gebruikt om de schaapskudden bij elkaar te houden op de kleine weiden die in de Zwitserse bergen „Sennen" heten. Vroeger moesten die honden groot, sterk en vechtlus tig zijn om de wolven bij de kudden vandaan te houden, maar tegenwoor dig wordt er meer be weeglijkheid en verstand van de herdershond ge vraagd. Je ziet ook wel op het plaatje, dat onze Barry een zeer verstandig ge zicht heeft. Tot slot nog dit: Barry von Melchsee heeft op de grote hon dententoonstelling die enige jaren geleden in Utrecht gehouden werd een kampioensprijs be haald; wat mij helemaal niet verwonderd en jul lie vast ook niet. En nu gauw onze brie ven. De vacantie heeft mij heel wat brieven af gesnoept, maar als de schooltijd weer begint dan krijg ik er des te meer met allemaal leuke verhalen er in en daar kijk ik nu al naar uit. Als eerste is hier STER OOGJE, die vorige week wat te laat was met haar briefje om nog antwoord te kunnen krijgen. Je puntenraadsel heb ik nog laten meetellen, maar jammer genoeg stuurde je de oplos sing van dat van verleden week niet in. Leuk schoolreisje hebben jullie gehad, zeg! Was 't niet in die warme dagen? Dan is het juist fijn om naar zee te gaan. Leuk, dat je de plaatjes in" ons hoekje zo aardig vindt. MANESTRAALTJE vertelt me ook uit voerig van haar schoolreisje. Dat vind ik altijd fijn, nichtje! Als ik zo je brief lees, hebben jullie een geweldige dag gehad. Vooral die speeltuin was natuurlijk het hoogtepunt. Gefeliciteerd met je overgang, hoor! Wat ga je je doen als je de zesde klas ook door bent? Woensdag 16 Juli kwamen de haven van IJmuiden binnen: Madjoe II van Hernösand. Bernard V van Gothenburg. Ulmbröder III van Halmstadt. Mount Rhodofe van Odessa. Kitty van Yarmouth. Atlantic van Londen. Nautic van Maryport. Croonenburgh van Bilbao. Kortcnaer van Fowey. Saparoea van Londen. Missouri van Fowey. Westerdok van Londen. Capri van Londen. Polyphemus van Bremen. Southern Guide van Antwer pen. Paschol van Karlstadt. Nestor van Pa ramaribo. Sobat van Stokka. Rio Parano van Noordzee. Skagerak van Narvik. Hoeghflore van Le Havre. Vertrokken zijn: Johanna te Velde naar Antwerpen. Cato naar Port Talbot. Nautic naar Vesteras. Lekkerkerk naar Marseille. Ulmbröder III naar Kopenhagen. Ton S. naar Rotterdam. Wormo naar Rotterdam. Echo naar Rotterdam. Baltic naar Rotter dam. Ariadne naar Hamburg. Amstelstroom naar Portsmouth. Strijpe naar Hamburg. Alciba naar Bremen. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 16 op 17 Juli. KW 2 40 kantjes, KW 3 35 kantjes. KW 5 4 kantjes, KW 0 40 kantjes, KW 23 13 kantjes. KD 25 25 kantjes, KW 73 40 kantjes, KW 138 20 kantjes, KW 47 6 kantjes, KW 54 8 kantjes, KW 140 12 kantjes, KW 144 4 kantjes, KW 86 1 kantje, KW 83 4 kantjes. KW 38 70 kantjes. KW 18 40 kantjes, KW 20 2 kantjes, KW 29 45 kantjes, KW 32 25 kantjes, KW 39 9 kant jes, KW 49 45 kantjes. KW 15 11 kantjes, KW 42 8 kantjes, KW 85 6 kantjes, IJM 74 4 antjes, IJM 75 20 kantjes, IJM 283 3 kantjes. SCH 36 90 kantjes, SCH 353 1 kantje, KW 110 7 kantjes, KW 176 12 kantjes, KW 50 20 kant jes, KW 130 14 kantjes, KW 151 2 kantjes, KW 22 22 kantjes, KW 65 1 kantjes. KW 127 10 kantjes, KW 175 45 kantjes, KW 70 3 kant jes, KW 161 2 kantjes, KW 14 60 kantjes (nog 32 halen). Geen vangst hadden: KW 67, KW 173, KW 45, KW 56. KW 124, KW 129, KW 163. Gemiddelde vangsten: Vlaardingen 18 kantjes. Scheveningen 23 kantjes, Katwijk 17 kantjes. Vissery-varia Urk Woensdag werd door 132 vaartuigen aan gevoerd: 16068 pond kuilpaling, prijs 0.76— 0.84 per pond; 701 pond lijnaal, 1.06 1.15; 483 pond snoekbaars 0-790.80; 125 pond rode baars 0-79; 820 bak nest, prijs 2.20 per bak van 37 Vz kg. De secretaris kon hier thans aan toevoe gen, dat de betreffende pont reeds was ge kocht, maar dat de aflevering moeilijk heden opleverde. Hij ligt in Duitsland en was oorspronkelijk bestemd voor een van de Oostelijke mogendheden. Een bezettende mogendheid heeft de aflevering tot dus verre echter niet willen toestaan en het gevolg daarvan is, dat de pont nog niet ter beschikking is. De secretaris zegde de vergadering alle mogelijke activiteit toe, om deze kwestie te bespoedigen. Wethouder van Financiën Zaterdagmorgen te spreken In plaats van Vrijdag zal de wethouder van Financiën Zaterdagmorgen tussen 10,30 en 11,30 spreekuur houden in het ge meentehuis. Alweer één die verhoogd is: PETUNIA is erg blij, dat ze naar de tweede is gegaan. Nu, dat kan ik me voorstellen, meisje. Blij ven zitten is helemaal geen pretje. Je rap port zag er heel netjes uit. Kun jij zo goed tekenen? Dat kan je bij de volgende teken wedstrijd te pas komen. Leuk dat je je rapport nog even aan de meester van je vorige school hebt laten zien. Dat zal hij zeker op prijs gesteld heb ben. Die filmkomieken die je noemt zijn inderdaad geestig, ik heb die rolprent ook gezien toevallig. EIKEBLAADJE vindt, dat een postillon een postpaard gebruikt. Ik had een post hoorn bedoeld, maar ik kon toch geen en kel bezwaar vinden tegen jouw gedachte. Zelfs het aantal letters is goed, dus de vijf Vuurwerk en muziek Het vuurwerk, dat de directie van het natuurbad „Velserend" in Santpoort op Zaterdag 26 Juli zal laten afsteken het tweede in dit seizoen wordt voorafge gaan door een muzikale wandeling van het station door het Santpoortse corps „Wil helmina", dat ook op het terras van „Vel serend" zal concerteren. Er wordt gezorgd voor een feeërieke terreinverlichting. Donderdagavond hebben de 25 Franse turnsters de terugreis naar haar woonplaats aanvaard. Onder grote belangstelling na men zij omstreeks half zes nabij het station afscheid van haar Castricumse vrienden. „In Castricum hebben wij veel vriend schap mogen ondervinden, een vriendschap die wij niet licht zullen vergeten", zo zei de heer Vrain, leider van de groep, in zijn afscheidstoespraak. Dat de meisjes het bij hun pleegouders in Castricum naar hun zin hebben gehad, bleek wel bij het af scheid. Enkele der Franse meisjes konden daarbij evenals hun leider hun ont roering nauwelijks bedwingen. Op het station alle belangstellenden kregen toestemming om tot zover mede te gaan werden de beide volksliederen ge speeld. Voor de gymnastiek beoefening en voor de vereniging Vitesse in het bijzon der waren het hoogtijdagen. SCHOUW De schouw over alle wateringen, gelegen aan de hooi-, bos- en etlanden van de Castricummer polder wordt gehouden op Vrijdag 25 Juli. punten heb je eerlijk verdiend. Bof hè? Jammer, dat je de maandtaak niet meer hebt. Misschien kan een andere nicht het je vertellen? APPELSNOETJE gaat een nieuw leven tegemoet. Zo'n verandering van school is altijd een hele stap, vind je niet? Leuk, dat jullie school met de tweede prijs uit de bus kwam bij die zwemwedstrijden; maar het aardigste vind ik nog, dat één van mijn nichten de snelste was! Een gezellige brief schreef CLEMATIS, die gelukkig ook overgegaan is. Mijn feli citaties, hoor nicht! Je rapport zag er in derdaad onberispelijk uit. Leuk dat je ook een rapport van de muziekschool kreeg en dat was ook lang niet slecht. Wat een aar dig plan, zo'n school-ruil-uitstapje. Jij bent zeker wel erg nieuwsgierig naar je onbe kende logeetje. Vertel je me eens gauw hoe ze was en of jullie leuke dagen heb ben gehad? Ja ik ga ook met vacantie hoor, maar in September pas, dus dat duurt nog wel even. Ook TUINMAN was weer van de partij en sluit nu de rij. Dat rijmt netjes. Dus jij bent wezen zeilen. Waar ben je geweest, op het Noordzeekanaal? Het was zeker wel heerlijk. Zul je me vooral vertellen hoe het in Bakkum geweest is, daar ben ik erg nieuwsgierig naar. En dit was weer het laatste briefje voor deze week. Tot volgende keer! TANTE ELS. Briefjes vóór Dinsdag Kennemerlaan 154, IJmuiden of aan de bezorger meegeven. •pcojooooocoaooocoooorrarraryreryra-v-ï-vx^ jj TANTE ELS FELICITEERT: jj KWIKSTAARTJE, die morgen jarig is B en GEELVINKJE en ROZEMARIJN, 8 die allebei Zondag hun verjaardag 8 hopen te vieren. Veel plezier nichten en veel geluk! Van der Steng op bezoek. Met zeven tig kinderen uit Middelharnis aan boord is het Marinecontactvaartuig de „Van der Steng" in de IJmuidense haven gearri veerd. De groep kinderen is hier van boord gegaan om een uitstapje in de omgeving te maken, zulks als onderdeel van een in structieve schoolreis. „Walcheren" vluchtte. Sinds de der tiende Juli ligt de grote sleepboot „Wal cheren" achter de kleine sluis, nadat het schip voor het slechte weer naar binnen was gekomen. Lachende markt. De animo voor stijve kabeljauwen, die Dinsdag aanmerkelijk zakte, nam gisteren met de minuut toe. De handel zag er niet tegen op, de prijzen met meer dan f 100 per kist op te voeren, waar door de kisten op f 190 terecht kwamen. Naar evenredigheid stegen ook de prijzen voor de kleinere. De regels noteerden f 110 en de kisten middelsoorten f 160 per 125 kg. Ook de tong deed het florissant. Buiten landse vraag sprak weer een woordje mee, zodat de liefhebbers er duurder aan moes ten en f 2.60 per kg dienden neer te tellen voor de lappen en f 1.85 voor de middel soorten. Daardoor verheugden de grove slips zich in een goede binnenlandse vraag: f 1.45 was het resultaat. De rondvis was maar schraal. Schelvis en wijting waren nog het beste vertegenwoordigd, die von den dan ook gretig aftrek. De braat noteer de f 39 tot f 37; de grove soorten f 45. De wijting die de schelvis in vele gevallen moest vervangen, werd gewaardeerd op f 28 tot f 22 naar gelang van de kwaliteit. Haring en makreel, waarvan meer dan voldoende was hield zich stevig. De ruim 3300 kisten haring zakten niet onder de f 12 per kist en de makreel bewoog zich even eens op dit niveau. Grote kwantums van beide soorten vonden wederom hun weg naar de conservenindustrieën en de roke rijen: enkele kisten schol II van de snur- revaders werden goed betaald met f 30 en die der kustsc'nepen deden het met f 22 tot f 24 per 50 kg ook niet slecht. 'Puike besommingen. Als gevolg van de prima haring- en makreelprijzen, haal den de trawlers Woensdag mooie besom- minkjes binnen. Het beste werd de „Abra ham", die het tot f 23.200 bracht voor een 8-daagse reis: de Schoorl deed het echter ook niet slecht met f 18.200 voor de 9- daagse reis en ook de Zeelandia boekte een pracht resultaat door binnen een week ruim f 15.300 in de wacht te slepen. De HD 79, waarvan de aanvoer bij nadere lossing nog al mee viel, bleef zijn soort genoten de baas met f 9100 en de kleine RO 2 wist het nog tot f 2100 te brengen. Gauw profiteren. Voor vanmorgen werden gisteren maar liefst 4 trawlers ge meld: de „Flamingo" met 1000 k. haring, 140 makreel, 50 kl. haring en 30 diversen; de ..Vios" met 1200 k. haring. 250 makreel en 180 kl. haring; de „Post Boy" met 1050 k. haring. 250 makreel en 200 kl. haring en de „Dirkje" met 750 kisten makreel en 25 diversen. In en uit. Woensdag kwamen binnen tot 16 uur: de IJM 38. 226 213, 262, 261, 24. 35. 213. 249. 227. 25. 202: Texel 14, 24; KW 84. 19. 44; VD 9: EH 20: UK 2. 18. 86, 85. 90; HD 131. 180 en de SCH 62. Naar zee vertrokken weer de IJM 202. 206, 213. 116; KW 122; TEX 14, 24; UK 2; RO 46 en de SCH 62. ZHveren buit. Van de haringdriifnet- visserij kwamen binnen: de KW 147 met totaal 559 kantjes waarvan 45 k. eigen vangst. 90 k. van de KW 25, 90 k. van de KW 138. 66 k. van de KW 5, 45 k. van de KW 2. 19 k. van de KW 47. 26 k. van de KW 140. 10 k. van de SCH 107; 12 k. van de SCH. 36, 5 k. van de IJM 283. 77 k. van de IJM 75 en 62 k. van de IJM 74 en de Katwijk 44 met totaal 594 k. waarvan 73 k. eigen vangst, 65 k. van de KW 85, 96 k. van de KW 176, 28 k. van de KW 110, 164 k van de KW 167, 84 k. van de KW 130, 52 k. van de KW 50. en 32 k. van de KW 15. DONDERDAG, 16 JULI 1952. Beste kinderen, Omdat jullie allemaal zo veel van honden houden, ga ik deze keer eens iets van de prachtige vertegenwoordiger van deze diersoort vertellen, die jullie hier op het plaatje zien. Het is een Berner Sennenhond, een Zwitsers ras dus en ze heet Barry von Melchsee. Wat een heel deftige naam is. Voordat ik nu iets meer van die hond ga zeggen, moet ik je eerst nog even vertellen wie de gelukkige eigenaresse van het mooie dier is. Prinses Marijke heeft Barry van de Vereniging van Zwitserse Kynologen (dit moeilijke woord betekent: hondenkenner) gekregen en we kunnen zo wel aannemen, dat ze dolblij met haar was. De oplossing van het vorige puntenraad sel is „PINGUÏN": (posthoorn of postpaard, iedereen, naslaan, nakijken of nalezen, gif ten, Urker, iets, nor). Vijftien punten hebben nu: Eikeblaadje, Paul Vlaanderen, Petunia en Clematis. Veertien: Appelsnoetje en Tuinman. Tien: Meizoentje, Steroogje en Old Fire- hand. Er wax-en wel zestien kinderen bij elkaar gekomen, maar geen een wist Ieneke te vinden. Zou zij bij de Mikado zijn? Of zou de hond er de schuld van zijn, dat zij zo ongedacht ver weg gedwaald was? Ze slaagden er niet in om het meisje zelf te vinden, maar ze vonden wel vijf der tien appels die ze bij zich had gehad. Uit bovenstaand stukje moeten jullie alle telwoorden halen, die er in staan. Heb je ze allemaal gevonden, dan zet je ze onder elkaar en je telt ze op. Eens kijken wie dezelfde uitkomst heeft als ik. Dit i-aadsel is weer vijf punten waard en voor elke fout gaat daar een punt af. Doe je best! T. E. Lange reis. Van de trawler Tzorrne, die de 26e Juni naar de IJslandse wateren is vertrokken, kwam nog geen binnenkomst- melding binnen. Marktnieuws. Prijzen: Heilbot 3.05 2.05; gr. tong 2.602.10; grm. tong 1.68 1.50; kim. tong 1.901.64; kl. tong I 1.92 1.69; kl. tong II 1.42—112; tarbot I 1.92 1-50 per 1 kg. Tarbot II 63; tarbot III 68; tarbot IV 6343; tongschar 50; schartong 36; gr. schol 50; grm. schol 59; kim. schol 48; kl. schol I 27; kl. schol II 328; schar 2213: bot 1611; v. haring 1511; ma kreel 15.5011; gr. schelvis 4840; grm. schelvis 4538; kim. schelvis 4740; kl. schelvis I 4639; kl. schelvis II 4712; wijting 2812: gr. gul 5238; mid. gul 40—34; kl. gul 27—26; kl. haai 36—30; ham 67; kl. koolvis zw. 24; kl. rode poon II 15.50 per 50 kg. Gr. kabeljauw 260144; gr. koolvis zw. 5243; gr. leng 6253 per 125 kg. Aanvoer: 135 k. tong en tarbot; 4 k. heil bot; 8 k. tongschar en schartong; 320 k. schol; 105 k. schar; 20 k. bot; 2605 k. ha ring; 1450 k. makreel: 93 k. schelvis; 190 k. wijting; 130 k. kabeljauw en gul; 6 k. leng; 10 k. kl. haai; 2 k. ham; 87 k. koolvis; 45 k. diversen. Totaal 5210 kisten.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7