Begraafplaats-plannen in Driehuis Erven van Hoorn verzetten zich tegen de gemeente Velsen opnieuw gewijzigd; protesten van vier kanten Katholiek IJmuiden bejubelde zijn priesterzoon Joop Bessem Van Bordeaux en Venlo tornden vele vermoeide duiven tegen de wind op Drie gevaarlijke punten in Velsen- Noord worden nog dit jaar verbeterd een vriendschappelijke nederlaag (4-2) Tankval wordt waterpartij Algemene en Katholieke dodenakker plus een urnentuin geprojecteerd KNAU-districtswedstrijden voor meisjes en dames brachten weinig spanning op „Watervliet" „Overdreven grote begraafplaats op gebied, rijk aan natuurschoon" College wijst verwijten terug 7 Goed figuur van de Hoog oven-brandweer in Nijmegen Suomien „D.E.M" bij loopnummers niet aan bod Een dag voor de kinderen bij „Ons Buiten" Glorieus weekeinde voor Witte Pater-neomist Nijverheidsschool „in revisie" Kennemer Postduivetinieuzvs Crediet van 5000.voor veranderingen aan Corverslaan, Grote Houtweg en Wijkerstraatweg GESCHIL OVER DE DODEN DER TOEKOMST over aankopen buiten gemeente Papierfabriek huurt alweer grond voor houtopslag MAANDAG 21 JULI 1952 Om hygiënische redenen er komt een prise d'eau van het Velsense waterleidingbedrijf vlak bij is het plan om tussen „Duin en Kruidberg" en de bestaande begraafplaats „Westerveld'' een nieuwe begraafplaats aan te leggen, door de inspecteur voor de volksgezondheid te Haarlem niet geaccepteerd. Er is echter een compromis gevonden, waarbij aan de ene kant de hygiënische bezwaren worden ondervangen en anderzijds de oorspronkelijke opzet zoveel mogelijk gehandhaafd blijft: de dodenakker zal weliswaar meer naar het Westen worden verschoven, waartoe dus het Velsense uitbreidingsplan veranderd moet worden en hierdoor is er op diverse punten ingrijpend aan het plan getorn (de Oostelijke begrenzing komt nu 700 meter uit de as van de spoorweg te liggen). Dat heeft weer tot gevolg, dat er op een andere manier dan aanvankelijk de bedoeling was van de terreinomstandigheden gebruik gemaakt moet worden. In het nieuwe project zijn opgenomen een algemene- en een R.K. begraafplaats plus een urnentuin. Tegen de gewijzigde plannen zijn bedenkingen ge rezen van diverse zijden. Voorts is in het plan opgenomen de be stemming van het voorterrein van de be graafplaatsen. Zowel in de herziening van het plan-in-hoofdzaak als in het land schappelijke schetsplan is rekening gehou den met handhaving van de toegangsweg van de Duin en Kruidbergerweg af naar de terreinen van de erven Van Hoorn. De eigenaren van het terrein, waarop het Zuidelijke gedeelte van de begraaf plaatsen is ontworpen, de erven H. Cremer, hebben de wens te kennen gegeven om een bestaande weg in hun terrein als Zuidelijke begrenzing van de begraafplaatsen te be schouwen. Dit zou evenwel een verminde ring van de begraafplaatsruimte beteke nen; de bedoelde weg dient derhalve bij de realisering van het begraafplaatsenplan gedeeltelijk in Zuidelijke richting te wor den omgelegd. In deze herziening van het goedgekeur de uitbreidingsplan-in-hoofdzaak is voorts weder opgenomen een herziening in ver band met de opneming in de voor bloem bollencultuur bestemde gronden van de Westelijke hoek van het bedoelde terrein, en van de mogelijkheid tot bouw van een bedrijfswoning en een bedrijfsgebouw, en het projecteren van een langs de Duin- en Kruidbergerweg gelegen strook, ter breedte van ±15 meter bestemd voor groenstrook met wandelpad (die door de eerste be zwaarde te breed wordt geacht). Tegen het ontwerp zijn vier bezwaar schriften ingekomen en wel van: J. P. Nijs- sen -te Santpoort; de N.V. Begraafplaats „Westerveld" te Amsterdam; L. C. en C. E. van Hoorn te Amsterdam en mr. D. den Hollander te Amsterdam, als gemachtigde van de erven Cremer. De firma Nijssen kant zich voorts tegen de situering van de woning en de schuur, maar B. en W. van Velsen voeren hier tegen aan, dat de opstallen anders een storende invloed op het landschapsschoon zullen uitoefenen, al heeft het college geen bezwaar tegen de plaatsing zoveel mogelijk tegen de achtergrond van het hoge duin en dan meer Oost-West. Bezwaren van „Westerveld" De N.V. Begraafplaats „Westerveld" maakt tegen het onderwerpelijke herzie ningsplan bezwaar, wegens het daarin op genomen voorterrein voor de ontworpen Op de Zaterdag in Nijmegen gehouden nationale brandweer-wedstrijden, georga niseerd door de vereniging van brandweer commandanten, heeft de Bedrijfsbrandweer van de Hoogovens beslag gelegd op de 4e prijs. De opdracht was een brandend ob ject te blussen. Hiervoor werd voor ver schillende manipulaties een puntencijfer toegekend, dat voor de Hoogoven-Brand weer 1180 bedroeg. De eerste prijs werd in de wacht gesleept door de Leerfabriek Oisterwijk met 1242 punten, de 2e prijs ging naar de Staatsmijn Wilhelmina, de 3e was voor de A.K.U., de 4e voor de Hoog ovens, de 5e en 6e met minstens 300 pun ten lager voor andere deelnemers. De brandweer van de Hoogovens kreeg een goede waardering voor het blussen in de kortste tijd, iets, waarop de commandant, ir. J. Rijkeboer, zeer trots mag zijn en dit ook terecht is. begraafplaatsen. Het aan reclamante in eigendom toebehorende perceel aan de Duin- en Kruidbergerweg is geheel in het voorterrein opgenomen, terwijl de toe gangsweg naar de ontworpen begraafplaat sen door dit perceel is getraceerd. De toegangsweg is juist op dit perceel gekozen, omdat zich hier een gedeelte van de tijdens de bezetting gegraven tankgracht bevindt, welke in het voorterrein als water partij is opgenomen. Uit een oogpunt van landschappelijk schoon achten B. en W. het niet verant woord de omvang van dit voorterrein te beperken en slechts te volstaan met het projecteren van een enkele toegangsweg naar de begraafplaats. De uitbreidingsmogelijkheid van de be graafplaats „Westerveld" is als bezwaar tegen het thans in geding zijnde ontwerp plan niet ter zake dienende, zeggen B. en W., aangezien het onderhavige perceel van reclamante niet als begraafplaats kan wor den ingericht en reclamante zich er niet op kan beroepen dat dit voorheen wel het ge val zou zijn geweest. Reclamante acht zich benadeeld, omdat zij van mening is dat het bedoelde perceel mogelijkerwijs in de toekomst als ruil object kan dienen ter verkrijging van een ander voor begraafruimte geschikt terrein. Een rechtstreekse ruiling met gemeente grond is niet mogelijk, daar de gemeente niet over terrein beschikt, welke geschikt is voor uitbreiding van de begraafplaats Westerveld. Ter realisering van het uitbrei dingsplan dient de bedoelde grond van reclamante door de gemeente te worden aangekocht of ten behoeve van de gemeen te te worden onteigend, waarbij de eigena resse op de normale wijze schadeloos wordt gesteld. Het college stelt dan ook de raad voor. aan de bezwaren van de N.V. „Westerveld" niet tegemoet te komen. Onder ideaal athletiekweer (weinig zon, weinig wind en geen regen) vonden gister middag in het sportpark Watervliet de dis- tricts-wedstryden van de K.N.A.IJ. plaats voor dames en meisjes. De belangstelling van het publiek was uitermate gering, hetgeen wel licht op de prestaties van de dames van in vloed zal z(jn geweest. Er was weinig span ning en van te voren was vaak te bepalen, wie er zou winnen. Bij de finales in de loopnummers kwamen „Suomi" en „DEM" niet aan bod, alleen bij dè technische nummers werd de Beverwijker vereniging DEM nog even genoemd. De 4 maal 100 meter estafette dames had misschien voor Suomi een belofte kunnen in houden, ware het niet dat de wissel niet mooi werd uitgevoerd. De voornaamste uitslagen zijn: Finale 100 m- Dames:, 1. De Vries, Gita, 12.7. 2. Van Dijk, Sag., 12.9. 3. Bakker, Zaanl. 13. Hoogspringen meisjes: 1. M. Schenk, Olvmp. 1.40. 2. L. Heijnis, Sag., 1.35. 3. C. Kalman, Zaanl. 1.35. Vèrspringen dames: 1. N. Bakker, Zaanl. Kampeerders, die zich niet kunnen ver maken, zijn geen rechtgeaarde kampeer ders. Degene, die Zondag een blik heeft kunnen werpen in het kampeercentrum „Ons Buiten" aan de IJmuider Strandweg, weet zeker dat bij deze hoofdstedelijke kampeervereniging louter rasechte kam peerders te vinden zijn. Men had daar na melijk een feestdag op touw gezet voor de kinderen, die klonk als een klok en waar mede de kinderen de komende winter hun schoolgenootjes, die het voorrecht van kamperen en feestvieren niet hebben ge smaakt wel eventjes de ogen mee zullen' gaan uitsteken. Des morgens is er door een 200-tal kin deren tussen de 415 jaar in het feestelijk versierde kamp een aantal wedstrijden ge houden in zaklopen, blokjesrapen en wat dies meer zij. Des middags heeft het cabaret-variété gezelschap Pander de feestvreugde nog een paar graden verhoogd, door op een geïm proviseerd toneeltje Bulletje en Bonestaak talloze streken te laten uithalen. Er werd zo suggestief gewerkt, dat vele kinderen het duo luidkeels op komend gevaar attent maakten. Al met al een dag waarop de or ganisatoren uiterst tevreden kunnen terug zien. De oudste zoon van het echtpaar Wilms FloetDe Groot, de 26-jarige pater Joop Bessem, is Zaterdag officieel in IJmuiden door de parochianen ingehaald. Pater Joop Bessem, die onlangs te Galashields in Schot land de priesterwijding ontving, arriveerde Vrijdagmorgen in Hoek van Holland en Zaterdagavond had zich in de Kerkstraat een glorieuze stoet van bruidjes en gidsen geformeerd, die de neomist opwachtte. Gezamenlijk schreed men met de inmid dels door het kerkbestuur per auto van huis gehaalde jonge priester naar de parochie kerk van de H. Gregorius. Onder de tonen van een welkomstlied begaf de in het witte habijt zijner orde geklede pater Bessem zich naar het altaar, waarna pastoor J. W. V. Hessing het geschenk van de parochianen, een kazuifel met albe, stola en andere toe behoren, aanbood. Nadat de geestelijke voor het eerst zijn priesterlijke zegen had gegeven, celebreer de hij een kort Lof. In een stampvolle kerk, die met talrijke gladiolen was versierd, droeg pater Bessem Zondagmorgen zijn eerste Mis op. Als pres byter assisteerde hem daarbij pastoor Hes sing, kapelaan J. C. Hamens was diaken en een vriend van de néomist, de heer J. War mer, fungeerde als sub-diaken. Pater J. v. d. Pol, econoom aan het nieuwe Lavige- rie-college der Witte Paters te Santpoort, hield de feestpredikatie en het koor heeft de bekende Missa Pontificalis van Don L. Perosi gezongen. Na de mis werd een priestercantate op tekst van de heer L. van Westerholte en muziek van J. Nieland uit gevoerd. In het tegenover de kerk gelegen Jeugd huis heeft de néomist Zondagmiddag op de receptie ontelbare handen moeten schud den, zowel van geestelijken als parochia nen. Op lange tafels zijn daar de geschen ken uitgestald, die getuigden van een war me sympathie, die de priester allerwege wordt toegedragen. Behalve de kazuifel van de parochianen prijkte er een fraaie kelk door zijn ouders geschonken en diverse paramenten van de familieleden. Onder de belangstellenden waren onder meer pasfoor J. P. Bik van Driehuis, father A. Hunfeld. een néomist van vorig jaar, de eerwaarde heer J. v. d. Does en heel veel parochianen uit IJmuiden-Oost, waar de nieuwe priester vroeger heeft gewoond, paters van het Missiehuis in Driehuis en vele anderen. Het kerkkoor heeft daarna enkele nummers gezongen onder leiding van de heer H. J. van Kaam en vervolgens bood de heer J. Groot uit naam van het koor de gelukwensen aan onder overhan diging van een aantal partituren. In de vooravond celebreerde pater Bes sem een Danklof. In October zal de jonge pater, wiens ideaal het missiewerk is, naar Rpme ver trekken, waar hij zich in de studie van de H. Schrift zal verdiepen. 5.34'/ï. 2. S. Heijstek, Zaanl. 4.86. 3. W. Grezel Sag. 4.85. Hoogspringen dames: 1. T. Zwart, Dem 1.45. 2. A. Blauw, Ada, 1.40. 3. W. Grezel, Sag. 1.35. Discuswerpen dames: 1. A. Panhorst, Sag. 38.11. 2. C. Aafjes, Lyc. 37.77. 3. Hr. Streefkerk, BI.Wit, 33.87. Vèrspringen meisjes: 1- Schenk, Olympia, 5.63. 2. De Dng, Sag. 5.29'/2. 3. Bakker-, Meteoor, 5.20. Discuswerpen meisjes: 1. G. Boerboom, Gita 27.80. 2. B. Kossen, Olympia 21.40. 200 meter dames: 1. S- v. d- Stam, Sagitta 26.7. 2. M. de Vries, Gita, 26.8. 3. I. Vervoorn, Sag. 26.9. Speerwerpen meisjes: 1. G. Takken, Gita, 21.41. 2. C. Klaij, AVA, 20.82. 3. I. Snijders, Gita, 18-97. Kogelstoten dames: 1. A. Panhorst, Sag., 10.93.5. 2. Aafjés, Lyc. 10.36. 3- N. Fromme, Sag. 9.88. Kogelstoten meisjes: 1. G. Tuinder, ADA,"' 9.98.5. 2. G. Mansveld, Sag. 9.73.5. 3. B. Kos sen, Olympia, 9.19.5. Speerwerpen dames: 1. J. Duijn, DEM, 30-24. 2. B. Barendrecht, Sag. 30.00.5. 3. van Veen, Flevo, 28.98. Finale 80 meter meisjes: 1. T. de Jong, Sag. 10.4. 2. M. Schenk, Olympia, 1-0.6. 3. C. Kal man. Z. land, 10.7. 4 maal 80 meter estafette meisjes: 1. Olym pia. Wieringerwaard, 43 sec. 2. ADA, Am sterdam. 43.1. 3. Gita, Haarlem, 43.2. 4 maal 100 meter dames: 1. Gita, Haarlem, 50.8. 2. Sagitta, Amsterdam, 51.5. 3. ADA, Am sterdam 52.6. (Suomi werd hier vierde met 54.7.) Bijna 70 mille nodig voor verbeteringen De Vereniging voor Nijverheidsonder wijs in Kennemerland te Velsen heeft B. en W. verzocht, haar een crediet in reke ning-courant te verstrekken tot een be drag van ten hoogste f 67.000, tegen een rente van 4 ten behoeve van verschil lende bouwkundige voorzieningen om en aan de nijverheidsschool, alsmede aan het voorliggende terrein, omdat het haar nog niet gelukt is, daarvoor een vaste geld lening te sluiten en deze voorzieningen niet langer mogen woi'den uitgesteld. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft zijn goedkeuring aan de plannen gehecht en instemming be tuigd met een door de vereniging te slui ten rekening-courant-overeenkomst, mits daarin wordt vastgelegd, dat de gemeente het crediet niet zal opzeggen alvorens de vereniging er in geslaagd is het crediet in een vaste lening om te zetten. De vereni ging heeft B. en W. de verzekering gege ven, te zullen trachten een vaste lening voor het vermelde doel aan te gaan om daarna het van de gemeente geleende be drag af te lossen. Bij de spoedige uitvoering van de boven bedoelde voorzieningen heeft de gemeente mede belang, omdat zij verband houden met een grondruil, door de vereniging en de gemeente aan te gaan, ten einde te kun nen komen tot verwezenlijking van het Wederopbouwplan Nieuw-IJmuiden. Zaterdag hebben de Kennemer postduiven een zware wedvlucht van Bordeaux mee gemaakt; de afstand van 940 kilometer is geen peuleschil geworden en er zullen wel heel wat verliezen geleden zyn door het slechte weer onderweg. De „Luchtpost" in Santpoort deed met 35 vogels mee; om 13 uur Zaterdagmiddag wer den ze gelost en Zondagmiddag om 13.58 uur, dus een etmaal later, viel de eerste bij de heer J. Bierman binnen. Zeven-vermoeide vogels waren er 's avonds om 9 uur in totaal geklokt. De uitslag was: 1, 3. G. Bierman en 2, 4, 5, 6, 7. Joh. Struys. Van Venlo is Zondag een vlucht voor jonge duiven gehouden. Ook deze hebben door de Westenwind geen gemakkelijke tocht gehad- 's Morgens om 8 uur zijn de vogels losgela ten en Zondagavond was hier de preciese uitslag nog niet van bekend. De eerste tien waren: 1. Joh. Struys. 2. Th. van Swieten, 3 en 10. A. Visser, 4. W. Bruins, 5. C. Wipprecht, 6 en 8. P. Koning, 7. J. F. Koks, 9. J. Andriesma. De postduivenvereniging „De IJmonden" zond haar vogels vorige week naar Chateau- roux, op een afstand van 666 km. De vogels werden te 6.30 uur gelost met sterke N.W.- wind-.De eerste vogel, eigenaar de heer ,T. Suurmond, bereikte het hok om 17.17 uur. De uitslag werd: J. Suurmond 1 en 2. Zaterdag kwamen de jonge vogels van Weert, over een afstand van 154 km., ze wer- Bjj de behandeling van de Velsense begro ting voor 1952 is de aandacht van het college van B. en W. gevestigd op de gevaarlijke verkeerssituaties bij het kruispunt van de Corverslaan, de Grote Hout- of Konings weg en de Wijkerstraatweg te Velsen Noord, en op bet gedeelte van de Wijker straatweg, dat ligt tussen het bovenbedoel de kruispunt en het pontveer over Ket Noordzeekanaal. Een ingesteld onderzoek heeft uitge wezen, dat verbetering van deze sitpaties kan worden verkregen door: a. de bestaande vluchtheuvel een iets andere vorm te geven, waardoor aan de Noordzijde een grotere wegbreedte ont staat; b. het verruimen van enkele be staande bochten; c. het aanbrengen van witte verkeersgeleidingsstrepen in de wegen en het vastleggen en aanduiden van enige oversteekplaatsen voor voetgangers: d. het aanbrengen van een wachtplaats voor wiel rijders aan de Oostzijde van de Wijker straatweg; e. het aanleggen van een rij wielpad, ter breedte van ongeveer 1,20 m, aan de Westzijde van de Wijkerstraatweg, van de Corverslaan af tot ongeveer 20 m voorbij de Burgemeester Weertsstraat. De geprojecteerde wachtplaats aan de Oostzijde van de Wijkerstraatweg is be stemd voor de wielrijders, die. komende van de pont, de Grote Hout- of Konings weg of de Corverslaan willen inslaan, doch in verband met de afwisselende drukte van het verkeer tijdens de spitsuren, een geschikt moment voor het oversteken moe ten afwachten. Bij de huidige situatie wordt een gedeelte van de rijweg als zo danig gebruikt, waardoor een versmalling van deze drukke verkeersweg ontstaat. De aanleg van het rijwielpad langs het bovengenoemde gedeelte van de Wijker- Behalve de elders al vermelde bezwaren tegen de aanleg van een nieuw complex van begraafplaatsen in Driehuis, is er ook van de kant van de erven L. G. en C. E. van Hoorn, verzet gerezen tegen deze plan nen. Van die zijde beroept men zich op het beschermde natuurschoon hier ter plaatse en voorts wordt aangevoerd, dat de doden akker van 30 hectare „overdreven groot" is voor de gemeente Velsen. B. en W. trach ten deze verwijten met de volgende argu-® mentatie te ontzenuwen (nadat eerst is rechtgezet, dat de begraafplaats-ruimte niet 30 maar pl.m. 23lA hectare groot wordt) Door reclamanten wordt uitgegaan van een inwoneraantal van 100.000. Bij de be paling van de voor de gemeente Velsen benodigde oppervlakte is rekening gehou den met twee mogelijkheden, n.l.: - le. een bevolkingsaanwas tot 70.000, welke veróndersteld wordt bereikt te zijn in 1960; 2e. een bevolkingsaanwas tot 90.000, n.l. in 1960, 70.000; in 1970 80.000; in 1980 90.000; in 1990 90.000. Als sterftecijfer hebben reclamanten aan genomen een gemiddelde van 7,5 pn. De zerzijds is bij de bepaling van het sterfte cijfer uitgegaan van de gegevens verstrekt door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek voor de jaren van 1950 tot 1979 tus sen 7,9 en 10,7 °/nn. In het bezwaar schrift is rekening gehouden met. een ro tatie-periode van 35 jaren. Dit is te gering, omdat bij uitgifte van huurgraven voor een periode van 35 jaren toch altijd een rusttijd na de laatste begraving van mi nimaal 10 jaren vereist is, zodat dan een rotatie-periode van 45 jaren nodig is. Bo vendien kan toch niet van verantwoord beleid gesproken worden, wanneer bij de berekening van de benodigde oppervlakte voor een begraafplaats slechts met een ter mijn van 35 jaar rekening wordt gehóuden, zonder meer oppervlakte voor uitgifte in een volgende periode te reserveren. Een rotatie-periode van 50 jaar met een geringe meerdere oppervlakte 5 ha.) om ook gedurende een volgende periode van 50 jaren z.g. eigen graven te kunnen uitgeven, komt B. en W. juist voor. Twee voorspellingen Tot slot volgen hieronder twee bereke ningen, waaruit volgt op welke wijze de straatweg heeft tot doel het wielrijders- verkeer op veilige wijze langs de autofiles naar de pont te leiden. De kosten aan deze verbeteringen ver bonden worden geraamd op 5000. Het college acht het van belang, de thans voorgestelde verbeteringen, welke in hoge mate zullen bijdragen tot de verkeers veiligheid ter plaatse, nog dit jaar uit te voeren. Mitsdien stelt het de raad voor een cre diet van 5000 voor het bovenomschreven doel toe te staan en daartoe te nemen het besluit tot wijziging van de begroting voor 1952, dat in ontwerp bij de stukken is gevoegd. oppervlakte der nieuwe begraafplaats is bepaald. I. Bevolking: in 1950 50.000 inwoners in 1960 70.000 inwoners in 1990 90.000 inwoners. Bij een sterfte-percentage van 7.9 n/on tot 10,7 n/nn (opgave Centraal Bureau Sta tistiek) zullen er deze 50 jaar 34.000 overleden zijn, waarvoor rond 23 hectare nodig is. In het tweede geval (bevolkingsprognose II) zouden er over 50 jaar 40.000 over ledenen zijn, waarvoor men een oppervlak te van ongeveer 27 hectare raamt, zulks ge steund door een gedetailleerde berekening. De elders door de reclamanten vermelde Noord-Oostelijke hoek van de geprojec teerde begraafplaats, waaromtrent zü van oordeel zijn, dat deze in elk geval aan hen zou moeten verblijven, is in het plan opge nomen als fraai landschappelijk object, hetwelk een mooi aansluitingspunt vormt- van het voorterrein aan dc begraafplaats. Hoewel aan de opneming daarvan in het plan wel zeer wordt gehecht en daaraan reeds in uitgewerkte schetsen van de be graafplaats de bestemming van urnentuin is toegekend, menen wij toch, dat, in ver band met de hoge prijs welke reclamanten op behoud van dit deel van hun gebied stellen, op dit punt aan hun verlangens te gemoet kan worden gekomen. Een urnen tuin zal, indien daaraan behoefte blijkt, ook binnen het resterende terrein van de begraafplaats nog wel op een aanvaard bare wijze zijn aan te leggen. B. en W. stellen de raad voor, niet op dit bezwaarschrift' in te gaan, behoudens het buiten de bestemming van begraaf plaats laten van de onder punt 4 van het bezwaarschrift bedoelde Noord-Oostelijke hoek. Mr. D. den Hollander maakt als gemach- tige van de ex-ven H. Cremer onder meer eveneens bezwaar tegen de grootte van de begraafplaats en van het voortex-rein, waarbij de mening wordt uitgesproken, op grond van inlichtingen, dat volstaan kan worden met éèn begx-aafplaats ter grootte van 7 a 8 ha. Omtrent de weerlegging van dit bezwaar verwijzen B. en W. de x-aad naar de reeds gemaakte prognose. Ook'ten'aanzien ven die bezwaarschrift wox-dt de raad in over weging gegeven, het niet te accepteren. Het glanzend silhouet van de Douglas Sky rocket, het nieuwste vliegtuig der Ame rikaanse Marine, waarmee een vlieger te El Segundo in California op 17 Juli een snelheid bereikte van 1238 mijl per uur, hetgeen bijna tweemaal zo snel is als de snelheid van het geluid. Het toestel werd gevlogen door de 35-jarige vlieger Bill Bridgem'an Hij bereikte met het toestel een hoogte van bijna 26.400 meter. den gelost om 12.30 uur. De eerste vogel werd geklokt door mevr. De Boer om 15.40 uur. De vogels hadden sterke tegenwind en er zijn tamelijk veel verliezen geleden. De uitslag was: 1, 11, 24 mevr. De Boer; 2, 3, 6 Kaale; 4, 18, 20 Van Veelen; 5, 9, 10 Kof- feman; 7. Hoekstra; 8, 22 Harms; 12, 13, Bek- ker; 14, 15, 17, 21 Visser; 16, 19, Suurmond.t Zaterdag staat er een wedvlucht voor jonge vogels van Roermond op het programma. Naar aanleiding van het door de Vel sense raad om advies in handen van B. en W. gestelde adres van de Velser Mid denstandscentrale, d.d. 24 Maart merkten B. en W. op, het minder juist te achten, dat adressante zich met haar klachten rechtstreeks tot de raad heeft gewend. De beslissing omtrent het plaatsen van be stellingen ten behoeve van de gemeente en gemeente-diensten immers ligt bij het col lege. Wat de gegrondheid van de klachten betreft, verwijzen B. en W. naar de rap porten van de hoofden der onderscheidene takken van dienst, waaruit blijkt, dat, zo enigszins mogelijk, de bestellingen worden geplaatst bij de in de gemeente gevestigde leveranciers. Alleen, wanneer de prijs der aanbiedin gen van de plaatselijke leveranciers hoger is dan die van buiten de gemeente, wordt de levering aan laatstgenoemden opgedra gen. De bewering, als zou de Velsense middenstand bij de aankoop van deze goe- dei-en zonder meer zijn voorbij gegaan, is onjuist. Sinds enige jaren worden voor tot aankoop van dienstkleding wordt overge gaan, enkele in en buiten de gemeente ge vestigde leveranciers uitgenodigd hun of- fex-ten in te zenden. Bij vergelijking van de ingekomen aanbiedingen bleek dan, dat de plaatselijke firma's, wat prijs en kwali teit betreft, niet altijd voldoende konden concurreren. Wat in sommige gevallen ook het geval was met schoolmeubelen, zoals banken, borden e.d. Resumerende, komen B. en W. tot de conclusie, dat de klacht van de Velser middenstandscentrale, als zou het college geen oog hebben voor de belangen van de plaatselijke middenstand, ongegrond is. Schoolradio op drie Christelijke scholen De Vereniging voor Christelijk Onder wijs te IJmuiden verzoekt het gemeente bestuur om medewerking, ingevolge arti kel 72 der Lager-onderwijswet 1920, voor de aansluiting van de ds. H. W. Creutz- bergschool, de Insingerschool en de Comité- school op het radio-distributienet, ten einde de school-radiolessen te kunnen volgen. Van Gelder Zonen N'.V. heeft verzocht, haar, in afwachting van de toewijzing van industrieterrein ter weerszijden van de Wijkerstraatweg te Velsen-Noord, een ge deelte hiei-van thans reeds in huur te ge ven voor hout-opslag. Het bedoelde gedeelte heeft een opper vlakte van ongeveer 1 ha. en 95 a. Tegen het verhuren van dit ter-rein- voor onbe paalde tijd en tegen een huurprijs, bere kend naar 4 van de toewijzingsprijs ad f 117.000 (19.500 vierk. m. a f6), dus f 4.680 per jaar, hebben B. en W. geen be zwaar. De N.V. heeft voorts verzocht gebruik te mogen maken van een stuk grond voor het maken van een uitgang naar de Wij- kermeerweg. Ook hiertegen bestaat bij B. en W. geen' bezwaar. Grondverkoop aan C. de Jong Van C. de Jong te Velsen is bij B. en W. het verzoek binnengekomen om voor de bouw van een enkel woonhuis te mogen kopen een perceel grond, gelegen aan de Paramaribosti'aat te Santpoort ter opper vlakte van ongeveer 218 m2. B. en W. stellen de raad voor, te be sluiten tot verkoop van het stuk gi'ond voor een bedrag, berekend naar f 10 per vierkante meter. Ter gelegenheid van haar 30-jarig bestaan speelde de R.K.S.V. „Velsen" Zaterdag een jubileumwedstrijd tegen V.S.V. De Velsen-ploeg telde allemaal bekende gezichten, zij het ook dat enkele spelers op een andere plaats waren opgesteld. Zo waren Wijker en Boon met elkaar van plaats verwisseld, zodat eerstgenoemde van de linksbuitenplaats via links-midden op de backplaats was terecht gekomen. Voorts speelde Tromp Jr. weer eens rechts binnen en was Heynen een plaatsje als rechtshalf ingex'uimd. V.S.V. kwam met heel wat nieuwelingen in het veld. Kunst, Schoon, Hazeveld, v. d. Kuyl. Belfroid en Janson ontbraken op het appèl en voor hen waren jonge spelers op gesteld, deels afkomstig uit eigen gelederen, deels uit andei'e clubs. In de voox'hoede wai'en 'alleen de vleugelspelei's de Graaf en Thoolen V.S.V.'ei's, doch het binnen- trio, Roos-Verswijveren-Van Deui'sen kwam respectievelijk uit E.D.O., V.V.B. en Haarlem. Het backstel bestond uit de ju nior Van Ombergen en de tweede elftaller Den Dunne. Dat dit tenslotte het elftal zal zijn, waar mee V.S.V. de competitie zal ingaan, ge loven we niet, al willfen we direct toegeven, dat één wedstx'ijd te weinig is om een defi nitief ooi'deel te vellen en dat een zuivere conclusie omti'ent de capaciteiten dezer jongeren ook beter getrokken kan worden, als ze een wedstx'ijd gespeeld hebben te midden van gei'outineerde oudere spelers. In de eerste helft van deze door de heer Formenoy geleide wedstrijd soeelde Velsen met de wind in de x'ug en dit betekende een onmiskenbai'e steun voor de thuisclub. Ze was dan ook verx'eweg het meest in de aanval. Bovendien waren deze aanvallen zeker niet van gevaar ontbloot, deels om dat het .V-S.V.-backstel nog wat op dx'eef moest komen 'en Stijger het kalmpjes aan deed, deels Omdat Bakkum in de Velsen- voorhoede er bepaald zin in had. Van der Wint in het V.S.V.-doel moest dan ook nog al eens in actie komen. De hoge ballen „plukte" hij met gi'oot gemak uit de lucht, maar met de harde lage schoten van Bc.*"- kum had hij meer moeite. Twee er van moest hij dan ook laten glippen en toen Tromp Jr. van de vleugel af een hard schot loste, was hij zelfs ten derde male gepas seerd (30). De V.S.V.-voox'hoede De Gi'aaf incluis had tegen de solide Velsen-verdediging niet zoveel in te bi'engen, zodat doelman De Graaf het vrij rustig had. Pas tegen de rust wex'd hij door een prachtig schot van Thoolen gepasseerd. Rust 31. In de tweede helft gaven de V.S.V.'ers, die nu de steun van de wind hadden en bovendien enthousiaster speelden dan voor de rust-, het meest de toon aan, wat de thuisclub echter niet belette door toedoen van Donker de voorsprong te vergroten (4—1). Dit werd V.S.V. toch wat al te bar. Spaans en Tielrooy stuwden bij herhaling hun voorhoede op en hier bleek Thoolen nu de gevaarlijke man. De Santpoortse ver- dedigex's bleven echter lxun mannetje staan en in laatste instantie stopte De Gi'aaf keu rig een paar harde schoten. Toen hij ech ter geblesseerd x-aakte, was het bij de vol gende V.S.V.-aanval direct raak. Verswij- veren benutte toen een throughpass van De Graaf (4—2). En hiei'bii is het gebleven. Wel bleef V.S.V. sterker uitgezonderd een korte periode, waarin Velsen weer even stevig aanviel maar de schietcapaciteiten der IJmuider roodwitten wax-en niet groot ge noeg om in de stand nog wijziging te brengen. Rode Kruis gaat collectex*en Van 28 Juli tot 2 Augustus woi'dt in Casti'icum de „zakjescollecte" ten bate van het Nederlandse Rode Kruis gehouden. Een week tevoren zullen de zakjes per post huis aan huis worden bezorgd. Op het kampeerterrein aan de Zeeweg wox'dt Za- tei'dag 2 Augustus, een „tent aan tent" col lecte gehouden voor hetzelfde doel.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3