Visserij-varia Ruim 4\ millioen voor ongeveer 338 woningen Agenda voor Velsen Agenda voor Beverwijk Velsens nieuwe dierenasyl komt naderbij IJmuiden Havenberichten Velsen Beverwijk Castricum Wijk aan Zee Heemskerk Santpoort Na hartaanval en ongeluk overleden Jeugd steunde wo n i ngb o u wie ning Kantoor van gemeente-ont vanger vraagt verbouwing Gealarmeerde bibliotheek houders Deense esperantisten in Beverwijk Kinderverlamming niet zorgwekkend in Velsen Nationale sterrit als besluit van Gladiolenweck Bekend Beverwijker ging heen Vitesse 2 verloor van W.F.G. 4 Dertig jaar „Velsen" ernstig en vrolijk gevierd Jazz-festival Jeugdige „luisteraars" overstemden trompettist MAANDAG 21 JULI 1952 De architecten ir. C. Wegener Sleeswijk te Amsterdam, L. A. Hoogenstraten te Rotterdam en W. Hoosemans te Santpoort hebben na opdracht van B. en W., plannen ingediend voor respectievelijk ongeveer 169* 81 en 88 étage-woningen, te bouwen op grondstroken, gelegen ten Zuiden van de Lange Nieuwstraat en aan weerszijden van de De Noostraat te IJmuidcn-Oost. De aan de uitvoering verbonden bouw- en grond- kosten worden geraamd op ongeveer A'icr millioen zeshonderdvijftigduizend gulden. De raad wordt voorgesteld B. en W. te machtigen de genoemde plannen te doen uitvoeren en de daarvoor nodige financiële steun van het rijk aan te vragen. Zaterdagavond is de 58-jarige C. Brand wijk uit IJmuiden met zijn bromfiets op de Rijksweg even voor Waterland over de kop geslagen. Het bleek, dat de bromfietser een hartaanval had gekregen, waardoor hij de macht over het stuur ver loor. Zondag is hij in het Antoniuszieken- huis overleden. Kind viel uit boom Vanmorgen omstreeks negen uur is de 9-jarige Wim K. uit een boom op de Ken- nemerlaan bij het Oosterduinplein geval len. De jongen, die bij het oor bloedde, is met een lichte hersenschudding naar huis gebracht. Zaterdag 19 Juli kwamen de haven van IJmuiden binnen: Burgundia van Antwer pen, Fauvetle van Lenden, Merak van Fowey, Ourania Gounares van Gent, IJstroom van Swansea, Husvik van Manchester, Rudolf van Vesteras, Bohus van Oxelosund, Larix van Geffle. Vertrokken zijn: Patria naar Gothenburg, H. Ms. Abraham van der Hulst naar de Noordzee, Spaarnestroom naar Fowey, Poe- lau Laut naar Hamburg, Holdernes naar Goole, Heerengracht naar Rotterdam. Juno naar Bremen, Hcriot naar Leith. Saturnus naar Rotterdam, Roelf naar Hamburg, Bur gundia naar Gothenburg. Falcon naar Lon den, Madjoe II naar Herven, Eoes naar Tan- ger, Arcturis naar Stavanger, Zaanstroom naar Huil, Westerdok naar Londen. Saparoea naar Port Said, Paschol naar Huil, Rijnstroom naar Londen en de Nidarholm naar Belawan. Zondag 20 Juli kwamen binnen: Rotti van Antwerpen, Thomas-G. van Rouaan. Wietrui van Arnoldsvick, Argo van Lc Havre. Borelli van Gothenburg. Grebbestroom van Londen, Swift van Londen, Fcn van Duinkerken, Langleescot v. Antwerpen, Jelö van Sjurng, Jans'van Londen, Nyhold van Southampton. Jokurma van Hamburg Lydia van Kalajoki. Eljo van Rotterdam. Berkelstroom van Huil. Amazones van Montreal, Frisian Coast van Newcastle, Runskar van Helsingborg, Eem- stroom van Leeds, Thetis van Bremen. Vertrokken zijn: Missouri naar Antwerpen, Rio Parana naar Antwerpen, Boscoop naar Bremen, Marv naar Landskrona. Baarn naar Trinidad en de Paracusay naar Brunsbuttel. VANGSTBERICHTE.V LIT ZEE Nacht van 20" op 21 Juli KW 2 7 k.; KW 50 3 k.: KW 3 2 k.; KW 173 24 k.: KW 5 25 k.: KW 14 8 k.; KW 45 42 k.: KW 23 17 k.; KW 65 130 k.; KW 25 55 k.: KW 175 37 k.; KW 73 2 k KW 56 3 k.; KW 147 110 k.: KW 70 70 k.: KW 47 70 k. KW 129 32 k.: KW 54 1 k.: KW 161 7 k.; KW 140 80 k.: KW 163 15 k.: KW 144 14 k.; KW 170 9 k.; KW 83 20 k.; KW 67 70 k.; KW 18 35 k.: KW 20 5 k.: KW 29 40 k.: KW 32 23 k.- KW 49 20 k.: KW 78 3 k.: KW 42 40 k.; KW 85 5 k.; KW 110 3 k.; KW 176 45 k.; IJM 283 33 k.: SCH 5J 70 k.: SCH 353 27 k. Trawlharing: KW 37 10 k.: KW 95 10 k. Geen vangst hadden: SCH 36. KW 22; KW 43; KW 130; KW 151. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 16 kantjes. Scheveningen: 25 kantjes. Katwijk: 34 kantjes. DE „MERCURIUS" HEEFT MOTOR- SCHADE Het motor tankschip ..Mercurius", groot 400 b.r.t. en eigendom van de C. V. Am sterdams Scheepvaartbedrijf te Rotterdam, is wegens schade aan de hoofdmotor Ardrossan binnengesleept. Het schip was onderweg van Stanlow naar Ardrossan. Met zilveren legpenning en vaantje beloond Zaterdag heeft wethouder J. C. Aschoff, de ambtsdrager die de portefeuille der Velsense gemeentcfinanciën onder zijn be heer heeft en deswege in meer dan één op zicht bij de woningbouw betrokken is. in het openbaar de dank verkondigd jegens een deel van de georganiseerde jeugdver enigingen. Ettelijke daarvan hebben name lijk stevig geholpen bij de onlangs afgeslo ten Nationale Woningbouwleningen. Door loting waren de Vrije Vogels", de jeugdgroep van de Hervormde Kerk in Santpoort, die onder leiding staat van de heer A. P. F. Bijtelaar en de A.J.C. uit Velsen uitverkoren om namens de Velsense jeugdverenigingen een onderscheiding uit handen van de wethouder te ontvangen. De „Vrije Vogels" kregen de zilveren erepenning der gemeente met een toepas selijke inscriptie en de A.J.C. werd ver blijd met een vaantje, dat eveneens met zijn opschrift herinnerde aan de hulp van de jeugd bij de leningen. Wethouder Aschoff heeft in een korte toespraak zijn tevredenheid in algemene zin over het resultaat der landelijke leningen uitgesproken, om daarnaast het Velsense succes te stipuleren. „De jeugd beweging heeft hierin kennelijk haar taak verstaan" zei de heer Aschoff, die de hoop uitsprak, dat dit in de toekomst bestendigd moge blijven. MAANDAG 21 JULI 'halia, 20 uur: „Het onstuimige blondje", ilex, 20 uur: „Boemelstudenten". DINSDAG 22 JULI Thalia, 20 uur, zie Maandag. Rex, geen filmvoorstelling. Zwembad „Heerenduinen': Internationale tweekamp: VZV-Saarland. Frans Vester en Adriaan Verschoor in de Engelmunduskerk Het programma van Het orgel- en fluit concert op Woensdag 23 Juli in de Engel- munduskerk (Kerkplein) te Velsen, des avonds te acht uur, luidt: 1. Antonie van Noordt, Psalm 116 (or- vel), vers 1, in de tenor, vers 2, in de so praan, vers 3, in de bas, vers 4, in cle bas, vers 5, in de sopraan, vers 6. in de sopraan; 2. J. S. Bach (fluit en orgel), Andante, Al legro, Adagio en Menuetto; 3. J. S. Bach, (orgel), Trio in C kleine terts, Largo; 4. G. Ph. Teleman, (orgel en fluit), Sonate in C groot. Cantabile, Allegro. Grave en Vivace; 5. Alex Guilmant, (orgel). Communion, en Cantilene Pastorale; 6. G. F. Handel, (fluit en orgel). Sonate in G groot. Adagio, Alle gro, Adagio, Baurrée en Menuetto, 7. Feike Asma, op verzoek geestelijke liederen (or gel). Ik wens te zijn als Jezus, De Heer is mijn Herder, Boven de sterren en Zouden wij ook eenmaal komen. De organist is Adr. Verschoor, fluitist Frans Vester. Krijger- en Campertschool groter Ter vervanging van de door de bezetters afgebroken 14-klassige openbare lagere school, met gymnastieklokaal, zijn te Vel sen Noord twee o. 1. scholen met een gym nastieklokaal gebouwd. De ir. L. P. Krij- gerschool is zesklassig, de Watervlietschool zevenklassig. B. en W. achten het gewenst, dat elk schoolgebouw 7 leslokelen omvat mede opdat in geval van een plotselinge stijging van het aantal leerlingen over schoolruimte kan worden beschikt. De bouwkosten van een leslokaal bij de ir. L. P. Krijgerschool qn de inrichting hiervan worden geraamd op 17.000. De snelle toeneming van het aantal leer lingen der Jan Campertschool. welke ge huisvest is in een Finse school, maakt de uitbreiding van deze school met een les lokaal noodzakelijk, zodat een parallel klasse kan worden gevormd. De kosten hiervan worden geraamd op 22.500. B. en W. stellen de raad daarom voor, de ir. L. P. Krijgerschool en de Jan Campert school te Driehuis elk met één leslokaal uit te laten breiden en hiervoor een crediet van 39.500 beschikbaar te stellen. Het gaat 4600 kosten Naar aanleiding van de op 23 Januari 1952 gedane toezegging van de raad hebben B. en W. van Velsen een onderzoek inge steld naar de mogelijkheid om enige verbe tering te brengen in de huisvesting van het kantoor der gemeente-ontvanger aan de Heidestraat te IJmuiden Oost. Dit onder zoek heeft geleid tot hel voorstel van B. en W, om ten behoeve van de verbetering een crediet beschikbaar te stellen van 4600. door B. en TV. gerustgesteld over nieuwe leeszaal Een adres van de erkende Velsense lees bibliotheekhouders over de subsidiebepa lingen voor een eventueel op te richten Openbare Leeszaal kwam op 20 Mei in handen van B. en W. om advies. De betrok kenen zijn bang, dat een eventuele leeszaal annex bibliotheek hun belangen zal scha den, omdat deze instelling ook ontspan ningslectuur zou uitlenen en zij verzoeken daarom in de subsidievoorwaarden te zij ner tijd op te nemen, dat de leeszaal zich moet bepalen tot de zogenaamde „verrij- kingslectuur" en van cle ontspanningslec tuur af moet blijven. B. en W. van Velsen zijn. blijkens het officiële raadsstuk, dat de volgende raadsvergadering in behandeling zal komen, van oordeel, dat de vrees van de adressanten „voorbarig en ongegrond" is. Om bij de oprichting van een openbare leeszaal en bibliotheek voor rijkssubsidie in aanmerking te komen moet onder meer aan voorwaarden worden voldaan, waar door het gevreesde euvel wordt voorkomen. Ook van de zijde der gemeente zal er voor moeten worden gewaakt, dat een openbare leeszaal en bibliotheek aan de doelstellin gen beantwoorden en dat geen onnodige concurrentie wordt veroorzaakt. Opgewacht door hun Wijker mede-espe rantisten, arriveerde Zaterdag laat in de middag een groep van enkele tientallen Denen in het Staten huis aan de Velserweg. Na een iets onwennige begroeting, hield de voorzitter van de Beverwijkse Esperanto vereniging, de heer W. Kamlagh een praat je in het Esperanto, waarin hij een beeld gaf over de historische betekenis van Be verwijk. De reisleider van de Denen, de heer Nielsen vertaalde het gesprokene (voor de beginnelingen) weer in het Deens. Na een kopje koffie werden de gasten door hun gastvrouwen en -heren mee naar huis genomen en 's avonds is hun een gezellige avond aangeboden, waaraan de goochelaar „mr. Toen" zijn medewerking verleende. Hierbij bleek, dat telepathie overal hetzelf de is, of het nu op z'n Hollands, Deens of Esperanto's gaat. Er zijn voorts enkele volksdansen door een groep jongens en meisjes vertoond en zelfs een wedstrijd voor paren bleek mogelijk te zijn. Gisteren hebben de Denen met hun Hol landse begeleiders een tocht door de duinen gemaakt, van de Marquette tot aan het Wijk aan Zeeër strand, vandaag gaan de gasten voor een bezoek naar Amsterdam, Dinsdag naar Aalsmeer en Volendam; en Woensdag wordt een begin met de terug tocht naar Fredericia in Denemarken ge maakt. Dit jaar slechts twee gevallen In de gemeente Velsen is dit jaar een tweetal gevallen van kinderverlamming geconstateerd, het eerste op 22 Juni en het tweede op 3 Juli. "Wij vernemen van dr. L. S. Limborgh Meyer, de directeur van de G.G.D., dat er nog geen reden is gevonden om speciale maatregelen te treffen. Beverwijk gaat zijn gasten verwennen De gladiolcnweek, die van 9 tot 17 Aug. wordt gehouden, zal een groot aantal be zoekers naar Beverwijk trekken. De Ken- nemer Motor Club Beverwijk organiseert in samenwerking met de V.V.V. op Zondag 17 Augustus een nationale sterrit, waaraan auto's, motorfietsen, brom- en gewone fiet sen deel kunnen nemen. Evenals vorig jaar is deze rit zuiver toeristisch en voor iedere deelnemer gemakkelijk te rijden. Om de fraaie plaquette, aan het uitrijden van deze sterrit verbonden, te verkrijgen, moeten de deelnemers hun stempelkaart, voorzien van 3 controle-stempels, tussen 2 en 4 uur laten afstempelen in het gebouw ,,'t Centrum" aan de Koningstraat. De deelnemer, die op een nu nog geheim moment arriveert, wordt houder van een wisselbeker en ontvangt bovendien een geldprijs van 50. Voor elke categorie is er een prijs voor de van de verste plaats komende deelne mer en voor motor- en bromfietsrijders wordt een extra-prijs beschikbaar gesteld voor de grootste groep. Duo-passagiers ont vangen een aardige herinnering en alle sterrit-deelnemers wordt tenslotte een bou quet gladiolen aangeboden. Bovendien kan tegen sterk gereduceerde prijs toegang tot de tentoonstelling „Hoofd en hand" en het openluchtspel „Veel leven om niets" worden verleend. Deelnemers dienen uiterlijk 9 Augustus per postwissel op naam van sigarenmaga zijn V. d. Berg, Begeynestraat 6 te Bever wijk, hun inschrijfgeld te storten. Jeep vertelde uit zijn leven op een parkeerplaats Een groot aantal inwoners van Beverwijk en Velsen-Noord hebben Zaterdagavond de openlucht filmvoorstelling bijgewoond, die op het parkeerterrein aan de Beverwijkse Koningstraat door een filmmaatschappij uit Den Haag werd gegeven. Enkele showfilms, journaals en teken films werden vertoond met daartussen re clamefilms van grote bedrijven. Zo konden de toeschouwers zien, hoe de vervaardiging van auto- en fietsbanden in zijn werk gaat: terwijl een jeep over zijn geboorte en nut vertelde. Het beeld werd geprojecteerd op een doek van zeventig vierkante meter, terwijl het geluid haast over de hele stad te horen was. A. Blow Hzn. overleden Na een langdurig ziekbed is de heer A. Blom Hzn. Vrijdagavond in de ouderdom van 61 jaar ontslapen. Hiermede is een stadgenoot heengegaan, die vooral op het gebied van de paardensport grote bekend heid genoot. De heer Blom was eigenaar van een loodgieters- en zinkbewerkingsbedrijf aan de Koningstraat, maar reeds geruime tijd moest hij de zaken wegens gezondheids redenen aan derden overlaten. Zijn grote bekendheid verwierf hij door zijn arbeid .voor de drafsport: hij is jaren voorzitter geweest van. de Beverwijkse Harddraverij vereniging ..Prins Bernhard". en tijdens een onlangs gehouden vergade ring van deze vereniging werd de heer Blom op voorstel van het bestuur tot ere lid benoemd. Voorts was de thans overledene voorzit ter van de paardensportvereniging „Voor uit" te Alkmaar, bestuurslid van het ver bond van langebaandraverijen en bestuurs lid van de bond van kortebaandraverijen, en hij trad bovendien op als adviseur van verscheidene draverij verenigingen. Als afgevaardigde van de WD maakte hij enige lijd deel uit van de gemeenteraad. Dinsdag 22 Juli, na aankomst van de trein van 11.01 uur zal de crematie op Wes- tervelcl plaats vinden. MAANDAG 21 JULI. Kennemer .Theater, 7 en 9.15 uur: „Een der daders ontkwam". Luxor Theater. 7 en 9.15 uur: „Een Ameri kaan in Parijs". W.B. Theater, 8 uur: „Bloedvlag boven Quinto". DINSDAG 22 JULI. Kennemer- en Luxor Theater als Maandag. W.B. Theater, geen voorstelling. Niet naar de „Kruis"-finale In het tournooi om het Gouden Jubileum Kruis van de N.H.V.B. hebben de reserves van Vitesse '22 het niet verder dan de demi-finale weten te brengen. De finale is de Castricummers voorbij gegaan, doordat ze Zaterdagavond de strijd n/ocsten aan binden tegen een technisch stukken beter WFC 4. Toch was Vitesse 2 deze wedstrijd die op het terrein aan de Beverwijker straatweg is gepeeld niet altijd de min dere van de Wormerveerders. De bezoekers konden het eerste kwartier met moeite maar twee uitvallen ondernemen. Maar dat was dan direct raak ook, want evenzoveel keren werd de Vitesse doelman KI. Zonne veld gepasseerd, hetgeen een veilige voor sprong opleverde. Op gemakkelijke wijze kwam de thuisclub daarna aan een tegen- punt: toen cle rechtsback der bezoekers na 20 minuten spelen de bal met de hand aanraakte in het beruchte gebied, wees de arbiter onverbiddelijk naar de witte stip: H. Duin plaatste zich achter de bal en schoot onberispelijk in (1-2). De kansen voor de Castricummers leken hiei-na te willen keren, maar besluiteloos heid in de voorhoede was oorzaak dat van de gegeven kansen geen profijt kon wor den getrokken. De Wormerveerders legden zich tenslotte hoofdzakelijk op de verde diging toe ook in de tweede helft, waar door zij de overwinnaars werden. In de oorlog sneuvelde onder meer ook het Velsense asyl van de Vereniging tot Bescherming van dieren aan de IJ muicler- straatweg - een gastvrij toevluchtsoord voor vele honderden baasloze honden, zieke poesen en degenen, die op bepaalde tijden de dierenarts wilden spreken over een huis dier in benauwenis. Na de bevrijding is er door de Velsense afdeling in stilte, maar hard gewerkt aan de verwezenlijking van een nieuw asyl, dat dit werd eenparig besloten de naam van mej. Kerbert zou dragen. Maar er zaten heel wat haken en ogen aan de nieuwbouwplannen en het heeft, ondanks het voortreffelijke werk, dat de thans afgetreden secretaris der afdeling, de heer Y. J. Reitsma, in deze heeft verzet, tot nu moeten duren, eer architect H. de Vries de plannen op papier kon zetten. Inmiddels is de situatie voor cle Velsense zwerfhonden er: -katten er niet gezelliger op geworden. Een stukje terrein der reiniging werd als onderkomen voor de dieren ingericht, maar ruimtegebrek dwong tot snel afmaken, als de baas niet fluks op kwam dagen. De om- wenenden konden hun plezier eveneens gemakkelijk op: dag en nacht maken de op gevangen honden kabaal. Achter de Wil- lemsbeekweg en zelfs veel verderop heeft men doorlopend last van de opgesloten dieren. Gelukkig kan er nu binnen niet te lange tijd voor al deze problemen een oplossing tegemoet gezien worden: de afdeling gaat het hierbij getekende ontwerp van architect H. de Vries, die het in nauwe samenwer king met het bestuurslid de heer G. Jansen, Vacantiestemming in de badplaats Niet alleen de badgasten van Wijk aan Zee vermaakten zich Zaterdagavond, ook de inwoners van de plaats hadden er ple zier in, dat de stemming in het dorp zo zomers was. De Hoogoven-tamboers maak ten een rondgang van ruim een half uur, waarachter een grote schaar jongeren zich verdrong om toch maar mee te kunnen marcheren. De stoet werd ontbonden op het plein voor de theetuin van „Oud Wijk aan Duin" en onder de oude bomen, die een krans van lichten droegen, gaf de Har monie een programma ten beste, dat in menige concertzaal een goede indruk ge maakt zou hebben. Uit het applaus, dat de dirigent, de heer J. v. d. Peet, telkens weer in ontvangst moest nemen, bleek wel, dat het gebodene op hoge prijs is gesteld. Degenen, die dit concert niet bijwoonden, konden zich elders vermaken en wel op het kampeerterrein „Aardenburg", waar op een geïmproviseerd podium een aantal musi cerende jongelui was gezeten, luisterend naar de naam „The Mosquito's". Een groot aantal kampbewoners gaf gehoor aan de uitnodiging om een dansje te wagen en het werd een gezellig buitenfeest. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Coenraad Anthonius, z. van C. A. Niesten en M. A. Hollebrand; Petrus Pan- cratius. z. van J. Butter en A. J. Beentjes; Carel Alexander, z. van A. Drijver en C. E. van Zijll de Jong; Antonius Bernardus, z. van H. M. Molenaar en M. J; Kuiper; Bavonia Johanna Maria. d. van H. N. van der Kolk en B. Zonneveld: Gerardus Theodorus. z. van G. M. Sinnige en A. E. Zonneveld; Theodo rus Franciscus Jozef, z. van J. Maalman en L. M. Hemelaar. GEHUWD: W. Kollenberg en A. M. Welp. Zondag heeft de R.-K. sportvereniging ..Velsen" het dertig-jarig bestaan van haar afdeling voetbal op sfeervolle wijze ge vierd. Des morgens werd onder grote belang stelling een Mis opgedragen voor de leven de en de overleden leden, waarna men aan een gemeenschappelijk ontbijt aanzat. Het feestelijke gedeelte bracht des avonds de leden in café „Zomerlust aan de Hoofd straat te Santpoort bijeen, waar een aan trekkelijk programma voor een waardig slot zorgde. Tijdens deze feestavond zijn enige leden, die de vereniging meer dan vijfentwintig jaar trouw geweest zijn, ge huldigd. De heren G. Wessel, C. Koks, H. Spanjaard en H. Kaasenbroot mochten uit handen van de voorzitter, de heer J. W. A. Westerhoven, een fraai verenigingsvaan tje in ontvangst nemen, waarbij hij het verdienstelijk werk van deze leden rele veerde. Ook de heer J. Th. Nijssen, die thans elders verblijft, werd in de hulde betrokken. De dames van de jubilarissen werden door de heer Westerhoven even zeer geprezen, omdat ze, naar hij zei „hun man altijd trouw terzijde hebben gestaan". Een bloemenhulde werd hun deel. De scheidende secretaris, de heer P. P. Smit, die zijn werk aan jongere krachten heeft overgedragen, ontving het ere-in- signe (hem is reeds eerder het ere-lid- maatschap aangeboden). De waarnemend geestelijk adviseur, pater Jacobs, stelde de jubilarissen aan de jongeren ten voorbeeld. De eigenaar van het clubhuis, de heer B. Böhm overhandigde met een toepasselijk woordje het bestuur een fraaie bloemen mand. De Beierse kapel „de Alpenroos", zorg de deze avond voor aantrekkelijke mu ziek en de leden Luke en Jan namen de komische noot voor hun rekening. Later op de avond zorgden de „Inca's" voor dansmuziek. aannemer uit Driehuis, maakte, realiseren. Achter de speeltuin van „In Veilige Haven" komt dit Kerbetr-asyl. Naar de Velsense Dierenbescherming hoopt heel gauw. Lest niet eens zo slecht. De rond vis heeft Zaterdag aardig geprijsd: een geringe aanvoer en „niet veel in het vat" waren daar niet vreemd aan. Goede wijting no teerde vlot 25 tot 30 en braat deed graag 40 per kist. Ook de tong was peperduur: lappen haalden voortdurend 2,60 per kg., terwijl de overige soorten de 1,90 per kg haalden. Grove slips stegen mee en kwa men op 1,60. Schol liep iets terug, want het aanbod in deze soorten was door de binnenkomst van vele kotters en loggers nogal ruim, zodat de niet zo heel grote vraag makkelijk te stillen was. De snurre- vaad-kwaliteiten werden het best betaald voor schol 2 betaalde de handel 22 tot 25, voor de kustkwalitêiten 15 tot 18. De drietjes varieerden van 13 tot 8 per 50 kg. Haring en makreel bleven de stan daardprijzen van 12 tot 14 gestand doen. Enkele kleine partijen haring verdwenen per auto naar het buitenland. Antje bijdehandje. De „Antje", die liever Zaterdagmorgen 7 uur met lossen begon om te voorkomen dat zij Maandag morgen later in een tweede losbeurt ver zeilde, boekte voor de 9-daagse visreis een besomming van f 11.300. De Chénévière bracht het tot f 20.150 voor een 8-daagse reis. Bij de loggers was het ditmaal de KW 91 die favoriet werd met f 4000. Een paar kotters, die nogal wat tong brachten, deden- het ook prima. Zo kon de KW 10 f 3700 no teren en de WR f 2400. Vele kleintjes maken een grote. Door dat vanmorgen de IJslander Tzonne aan de afslag verscheen met 250 kisten, bleef er voor één trawler nog een gaatje open om te lossen, daar het ploegenaantal beperkt was. Voor de vroege beurt losten dus cle „Tzonne' (met 1700 kisten kabeljauw en gul, "00 schelvis en 100 diversen) en de „Bloemendaal' met 1000 kisten makreel. Van de loggers losten vroeg de KW 24 89 114 64, WR 33, KW 9 76 en de IJM 5, die samen, aanbrachten 245 k schelvis, 630 ma kreel, 137 kabeljauw en gul, 330 wijting, 15 radio, 18 tarbot, 200 stuks stijve kabeljau wen, 10 platvis, 30 schol en 1200 kg tong. Voor de late beurten waren bovendien 14 kotters present met totaal 6500 kg tong, 450 schol, 150 k.'diversen en bovendien 10 log gers met 12 schelvis, 10 makreel, 10 ka beljauw en gul, 54 wijting, 35 radio, 10 tar bot, 530 schol, 50 diversen en 5000 kg tong. Al met al was er een totale aanvoer van 1500 kisten IJsland-kabeljauw, 700 k. IJs land-schelvis, 1640 k. makreel, 257 schel vis, 146 kabeljauw en gul, 375 wijting, 50 tarbot, 200 stuks stijve kabeljauwen, 40 platvis, 1000 schol, 12700 kg tong en tarbot en 250 diversen. Buitengaats. Zondag bevonden zich van de trawlervloot de onderstaande sche pen op zee: Maria van Hattum en Petten (vertr. 12 Juli), de Allan Water en Viking- bank (vertr. 14 Juli), de Medan, De Hoop, Herman (vertr. 15 Juli), de Claesje en Eve line (vertr. 16 Juli), de Duyvis, Tubantia, Schoorl, Bergen (vertr. 17 Juli), Flamingo, Zeelandia, Post Bov, Abraham, Vios (vertr. 18 Juli) en de Chévénière, Polderman, Haarlem en Limburgia, welke de 19e Juli naar zee vertrokken. Zilvermijn. Van de haringdrijfnetvis- serij kwamen binnen de KW 127 met 622 kantjes, totaal 182 k eigen vangst, 99 k van de KW 45, 36 k van de KW 22, 174 k van de KW 175 en 131 k van de KW 65. De KW 86 met totaal 403 k waarvan 24 k eigen vangst, 38 k van de KW 32, 61 k van de KW 18, 7 kantjes van de KW 67, 15 kantjes van de KW 39, 47 kantjes van de KW 144, 51 k van cle KW 29, 47 k van de KW 49, 12 k van de KW 20, 4 k van de KW 83, en 98 k van dc KW 38. De IJM 74 met 878 k totaal waarvan 24 k eigen vangst, 116 k van de SCH 36. 171 k van de SCH 353. 137 k van cle KW 14, 13 k van de KW 23, 57 k van de KW 140, 77 k van de KW 6, 53 k van de KW 73, 73 k van de KW 25, 48 k van de KW 3, 37 k van de KW 138 en 72 k van de KW2 en de KW 167 met totaal 663 k waarvan 61 k van de KW 167, 99 k van de KW 110, 242 k van de KW 85, 120 k van de KW 176, 85 k van de KW 151 en 56 k van de KW 130. Poolse vloot. Van de Poolse vloot kwa men binnen de drijfnetvissers SWI 103 met 851 kantjes haring en cle SWI 102 met 1050 kantjes haring. In en uit. Zaterdag en Zondag kwamen binnen de IJM 1, 23, 240, 229, 277, 276, 272, 53, KW 92, 24, 12, 167, 34, 89, 133, 210, 114, 30, 94, 64, 26, 107, 27, 108, 166, 155, 125, 98, 51, 17, 9, 76, UK 2, 87, 1, RO 3, 29. 1, AM 16, 17, 18, WR 33, BU 33, Z 745, SWI 103, 102. Naar zee vertrokken WR 7, 67, HD 125, 24, TX 32, 19, RO 53, KW 57, 78, 44. Naar eigen haven vertrok ken de UK 59, 34, 31, 76, 2, 60, 1, 87, 57, 72. Belgische pechvogel. Zaterdagmorgen kwam binnen de Belg Zeebrugge 745 met averij aan de motor. Naar het zich liet aanzien zou de reparatie vier tot vijf dagen in beslag nemen. Marktaanvocr. 290 kisten tong en tar bot, 3 heilbot, 1 tongschar en schartong, 870 schol, 114 schar, 2430 haring, 1050 makreel, 125 schelvis, 255 wijting, 150 kabeljauw en gul, 17 haai, 5 poon, 50 koolvis, 20 diversen totaal 5380 kisten. Niet gek. De „Limburgia" die Vrijdag marktte, boekte een mooi succes door in tien dagen f 16500 boven water te halen. Ook de „Dirkje" deed het best met f 8800 voor een weekreis, terwijl de „Polderman" eveneens een mooi reisje maakte met f 16200 voor een week. Bij de loggers spande de KW 104 de kroon met f 6000. SCHEEPVAART Abbedijk, IS v. Vera Cruz naar Tamplco. Alwaki, 19 Santos verwacht. Arundo, 18 v. Montreal te R'dam. Almkerk. 18 te Yokohama. Aludra. 18 v. Bahrein naar Koewait. Amsteldijk, 18 v. Bremen te Antwerpen. Amstelstad, 19 te Port Soedan. Aagtekerk, 19 v. Pt. SaicI n. Alexandria. Abbekerk, 20 v.m. te Fremantle verwacht. Axeldij'k, 13 van Penan®. Aalsum. 18 70 m. WZW Majorca. Adintda, 18 v. Pladju te TjiMtjap. Aletta, 18 v Haiphong n. Hongkong. Alkaid, 18 240 m NNO Las Palinas. Alpherat, 18 550 m NNO Flores. Amstella.nd, 18 nm. in Goll v. Blscaye. Ams tel park, 18 70 m O Sundsvall, Zweden. Ark el dijk, 18 460 m W Landsend, 21 Antw. verw. Bennekom. 18 v. Pto Chicama n. Cristobal Bloemfontein, pass. 18 ten NW. Cp. Blanco. Bandjermasin, 21 v. Makassar te Hollandla verw. Bantam, 18 400 m O Sabang. Bar énd-recht, 18 nm. Sabang gepasseerd. Bawean. 18 v. Bandjermasin n. Soerabaja. Caltex Delft, 18 v. R'dam tc Sidon te R'dam. Caltex The Hague, 19 v. Sidon n. Rotterdam. Coryda, 17 v. Bahrein te Melbourne. Caltex Pernis, 19 v. Sidon te R'dam. Celebes, 18 v. Singapore n. Pangkalpinang. Clavella, 18 v. Kielerkanaal Congostroom, 19 v. Lagos te Duala verwacht. Caltex Utrecht, pass. 19 Gavdo eil. bij Kreta. Cronenburgh, pass. 19 Dungeness. Caltex Leiden. 18 dw. Kp. Vilano. Caltex Nederland, pass. 18 BurliLngs Cottica, 18 180 m. ZW Madeira. Drente, 18 v. Singapore n. Tj. Pandan. E trema, 19 v. R'dam n. Invergordon. Edam, 18 600 m NNW Azoren Eei-ndijk, 18 410 m ZW Fayal. Elmina, 18 buiten de Giromie. Erna, Mombasa, 18 bij Ras Madraka. Esso Amsterdam. 18 230 m NO Sombrero. Esso Den Haag, 18 190 m NW Flores. Faimsurn, 18 540 m O Sable eil. Friesland (SSM). 18 nm. t. h. v. Wight. Groote Beer, 24 Halifax en 26 New York verw. Gouwe. 20 nm. v. Safi te R'dam verwacht. Garoet, 18 t. n. v Djeddah. Graveland, 18 400 m Z St. Vineent. Haarlem, 19 v. Ciudad Trujillo t.e Port au Prince Hera, 19 v. Buenaventura n. Cristobal. Hector, 18 v. Calaniata naar Rotterdam. Hoogkerk, 18 v. Lorenzo Marques n. Bella. Haulerwijk, 18 610 m NO ten O Cp. Race. Heemskerk. 18 W dw. Elba. Helder, 18 v. R'dam te Bremen verwacht. Helena, 13 90 m Z Flores. Indrapoera, vertr. 19 v. Tj. Prlok n. R'dam. Ittersum, 18 460 m ONO Cp. Race. Joh. v. Ol'denbarnevelt, 20 te Port Said en 29 Jupiter, pass. 18 Ouessant n. R'dam. Jagersfontein, 18 335 m W Walvlsbaai. Kota Baroe, 20 v. Makassar te Soerabaja verw. Kota Inten, 13 v. Port Said n. Napels. Raimana. 18 v. Gunungsiloli te Padang. Laagkerk, 19 te Colombo. Langkoeas, 19 v. Balikpapan te Makassar. Larenberg, 19 v. Savona te Sfax. Leersum, 19 te Savanna. Lieve Vrouwekerk, 19 v. Port Said n. Antwerpen Luna, 18 v. Bremen te Amsterdam. Lemsterkerk, 18 te Suez. Laertes, 18 nm. dw Pantellarla. Lekkerkerk, 18 in Golf v. Biscaye. Leuvekerk, 18 nog te Khorramshar. Liseta, vetr. 18 nm. v. Pladju n. Singapore. Loosarecht, 18 dw. Ras Madraka. Lutterkerk, 18 nm. v. Hamburg n R'dam. Macuba, 19 v. Pta Cardon n. Rio de Janeiro. Maivina, 17 v. Miri te Sydney. Mitra, 19 v. Wilton on Tees te Beaumont Texas verwacht. Marken, 18 v. Calcutta n. Madras. Molenkerk, 19 v. Port Elizabeth te East Londen Nig er-stro om, 18 v. Anwerpen n. Bordeaux. Nèlly, 30 Kaapstad verwacht. Amsterdam verwacht. Nieuw Amsterdam, 19 v. Rotterdam te New York verwacht. Noordam, vertr. 19 ea. 14 it. v. R'dam n. N. York Ondina, ca. 21 v. Le Havre te R'dam verw. Ootmarsum, 18 v. Houston n. Port Arthur Oranje, 20 te Belawan en 23 Tj. PrioK verw. Oranjestad, 25 Madeira verwacht Polydorus, 18 v. Mobile naar Savanna. Roebiah, 18 v. New York n. Indonesië. Riouw, 17 v. Khorramshar te Basrah. Rossum, pass 18 Ouessant. Rijndam, 21 v. R'dam te New York verw. Stad Dordrecht, 18 v. R'dam n. Palermo. Singkep. 13 te Livotno. Sloterdijk, 19 v. Semarang te Soerabaja. Stad Leiden, 18 v. Narvik naar R'dam. Sibajak. 22 v. R'dam te Wellington verw. Somersetshire. 22 Colombo verwacht. Sommelsdijk. 19 v. Hamburg n. Rotterdam. Stad Arnhem, 21 v. R'dam te Narvik verw Stad Haarlem, 22 v. Lulea te Rotterdam verw. itad Schiedam. 21 v. Vlaardingen te Narvik verw. Tabian, pass. 18 Perim n. Damman. Tarakan, 19 te Djeddah. Tjipanas, 19 te Isabella. Tjitjalengka, 19 te Kobe. Trompenberg, 18 te Hamburg. Tero, 18 18.00 uur v. Buenos Aires n. Amerika via Trinidad (bunkeren). Themisto, 18 v. Threerivers n. Denemarken. Veendam, 21 cca. 10 u. Southampton verwacht Wieldrecht, 18 v Tj. Uban n. Lyttleton. Winsum, 19 v. R'dam te Setubal verwacht. Waterman, vertr. 24 v. Amsterdam n. Kaapstad Westerdam, vertr. 19 ca. 12 u. v. New York n. Rotterdam. Willemstad. 25 Lagualra verwacht. Willem Ruys, 21 ca. 3,30 u. aan de Hoek van Holland verwacht. Zuiderkruis, 23 te Southampton en 24 R'dam verwacht Zeeland (SSM), 20 v. Hamburg te Blyth verw. Schepen met passagiers, emigrerenden Aldabi, vertr. 25 van Rotterdam n. Buenos Aires Alhena, zou 16 v. Santos n. Rio de Janeiro ver trekken. Alnati, 17 v R'dam te Buenos Aires aangek. Bonaire, 2 Aug Plymouth verwacht. Boskoop, verm. 1 Aug. v, Amsterdam n. Guaya quil. Cottica. 2 Aug. te Paramaribo verw. Fairsea, 18 te Fremantle. Groote Beer. 24 Halifax en 28 New York verw. (Om technische redenen onvolledig) Verscheidene zeer jeugdige toehoorders hebben het Zaterdagavond in de Kurzaal te Scheveningen de andere luisteraars on mogelijk gemaakt soms zelfs maar een noot op te vangen, die door de neger-trompet tist Nelson Williams, naar zijn inspanning te oordelen, ten gehore moet zijn gebracht. Als Williams in zijn eentje had staan musi ceren, zou men zich nog kunnen indenken dat zijn trompetklanken het moesten af leggen tegen een paar honderd zich hees schreeuwende meisjes en jongens. Edoch, hij stond niet alleen voor een onmenselijke taak: de pianist Art Simmons, een Franse bassist en een Franse drummer begeleid den hem. Er was, toen dit kwartet tegen het einde van de avond voor de tweede keer optrad, geen trompet, geen vleugel, geen bas en geen slagwerk te horen. Alle muziek verdronk dan in het gejoel, gefluit, getrappel, geschreeuw van een deel van de hope des vaderlands, zodat de meerder heid der in grote getale opgekomen aan hangers van jazz in oude en nieuwe stijl niet in de gelegenheid is geweest zich een goede indruk te vormen van de prestaties van Williams, die enige jaren als trompet tist deel heeft uitgemaakt van het orkest van Duke Ellington. De „Creole love Call" was nog te beluisteren, met „Caledonia" lukte dit al minder, maar de aloude „Tiger Rag" bracht een dusdanige beroering dat de tijger absoluut onvindbaar was. Het optreden vormde een onderdeel van het eerste jazzfestival van dit jaar. Er tra den verder ensembles op uit 's-Gravenhage, Rotterdam en Eindhoven, benevens de „Jig Rhythm Club" uit Haarlem. Marktprijzen. I-Icilbot 3,05-2.20, gr. tong 3,65-2,80, gr.m. long 1,90-1,61, kl.m. tong 1.90-1,64, kl. tong I 1,66-1,44, kl. tong II 1,53-1,25, tarbot I 2,16-lj70 per 1 kg. Tar bot II 62, tarbot IV 55-35, tongschar 61, gr. schol 61, gr.m. schol 54, kl.m. schol 63^44, kl. schol I 45-34, kl. schol II 32-8, schar 18-8, v. haring 16-13, makreel 14,50-10,20, gr. schelvis 45-44, gr.m. schelvis 42-35, kl. m. schlevis 39-35, kl. schelvis I 35-32, kl. schelvis 11 33-31, wijting 26-15, gr. gul 45- 38, midd. gul 34-27,50, kl. gul 30-20, kl. haai 24-18, poontjes 12-8, pieterman 26, kleine koolvis zw. 22-20 per 50 kilo. Grote kabeljauw 96, gr. koolvis zw. 52-45 per 125 kilo.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 8