„Houwen zo!", nieuwste film van Herman van der Horst Agenda voor Haarlem Meelfabriek in Leiden gesloten PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE Diploma's van de Nijverheidsschool Drank lucht? Knappe documentaire over de wederopbouw van Rotterdam De radio geeft Woensdag Vrouwen Geldboete voor hersteller die ook installeerde Meisje voor ogen van zuster verdronken oclt ió het zo Mulo-examens Haarlem Man na val van steiger overleden Kerkelijk Nieuws EIGEN BLOEM STINKT Geur uit nabije fabriek bederft de productie Nederlands „kermisspul" nu onder Egyptische leiding Mevr. A. J. Otte-Arnolli overleden Me MORRIS èe[vu' ycu iitijl Studenten hadden zware, maar goede tijd aan boord Twee Amsterdammers bewusteloos uit zee gehaald DINSDAG 22 JULI 1952 De Haarlemse cineast Herman van der Horst vervaardigde in opdracht van het Mutual Security Agency een documentaire over de wederopbouw van Rotterdam. De bedoeling was dat de film binnen het tijds bestek van een half uur een beeld zou geven van het omvangrijke werk dat üi Rotterdam werd aangevat en tevens van de bezieling waarmee wordt gewerkt, als voorbeeld van de ijver en het doorzettings vermogen waarmee na de oorlog de weder opbouw in ons gehele land ter hand werd genomen. Naar onze mening is Herman van der Horst in het uitvoeren van deze opdracht uitstekend geslaagd. Hij gaf zijn werk de karakteristieke titel Houwen zo!", daarmee een typische term uit het havenbedrijf, die aangeeft dat een bereikte situatie gehandhaafd dient te blijven, verhèffend tot leus voor Neêrlands wederopbouw. Van der Horst constateert in die opbouw een stijgende lijn en hij geeft zijn mening in twee woorden: „Houwen zo". Het is de grote verdienste van deze ci neast, dat hij voor wat in twee woorden te zeggen is, in zijn film niet eens twee woorden nodig had. Hij laat zijn camera spreken en dat is oneindig veel moeilijker. Des te knapper is dan ook het weergaloos i eter riafie te. Met een 'grootse variafie van beelden, die ogenschijnlijk zonder enige samenhang zijn, schildert hij het leven in Rotterdam anno 1952. De ontluisterde Sint Laurens, de kale plekken in de stad, het puin. Hij geeft ook heel knap de sfeer aan die in de stad heerst. Er zit „iets in de lucht dat in spireert" en Herman van. der Horst kiekt grote zwermen duiven. De bevolking laat temidden van de geslagen stad het hoofd niet hangen. Van' der Horst zegt het in tien meters film: de Marinierskapel maakt een mars door de stad en speelt pittige muziek. En dat alles als achtergrond voor de noeste vlijt die wordt tentoongespreid overal waar wordt gewerkt. In het bouwbedrijf waar de heistelling knarts en sist, bij de spoorbaan die weer zo goed als hersteld is, maar ook en vooral in de havens, waar vinnige sleepbootjes af en aan puffen om de zeekastelen te meren en waar lieren en kranen draaien bij het lossen en laden. Van al die activiteiten vertelt Van der Horst heel knap, met zeer suggestieve opnamen, die getuigen van een grote artistieke visie. Vooral de steeds voorbij glijdende boegen en gangboorden van de hoog boven het water uit tornende zeeschepen zijn fascine rend gefilmd. Zo knap als we het nog niet eerder zagen, hoewel het havenbedrijf toch een geliefd onderwerp voor de filmindustrie genoemd mag worden. Bij déze overrompelende opeenvolging van beelden heeft Van der Horst geen tekst nodig om zijn bedoelingen duidelijk te ma- ADVERTENTIE f -r_ .qg Krabben en peuteren maakt de tjLlLO.£fr kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in WAaxiJiiS.*! de poriën doori ZUjvert, ontsmet en gerieest de huid. 'jjw fa TS'fëi GENEESMIDDEL TEGEN ff f§ jfi HUIDAANDOENINGEN MJP» MJfr HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Boekbespreking. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Po- litie-kapel. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12,33 Voor het platteland. 12.38 Piano duo. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Pla ten. 13.30 Kindervertelling. 13.45 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Platen. 15.00 Kinder koor. 15.20 Pianospel. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Platen. 17.50 Rege- ringsui'zending. 13.00 Olympische Spelen. 18.30 Nieuws. 18.40 Varia. 18.45 Lichte mu ziek. 19.15 Causerie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Commentaar. 20.15 Dans muziek. 20.45 Hoorspel. 21.45 Platen. 22.00 Causerie. 22.15 Olympische Spelen. 22.30 Orkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.35 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen.'10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 12.00 Sopraan en orgel. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Harpensemble. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met Pit op Pad. 13.20 Vocaal dubbelkwartet. 13.50 Platen. 14.00 Voor de meisjes. 15.00 Platen. 15.25 Viool en piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Vocaal ensemble. 18.35 Clave- cimbelrecital. 19.00 Causerie. 19.15 Boek bespreking. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrgnt. 20.00 Nieuws. 20.10 Orkest. 21.45 Vraagstuk van de huren. 22.15 Vocaal kwartet- 22.35 Commentaar. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Salonorkest. 12.30 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.30 Cello en piano. 16.15 Pla ten. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Cau serie. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00. Platen. 18.15 Causerie. 18.30 Voor de .soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vlaamse liede ren. 19.50 Causerie. 20.00 Omroeporkest. 20.45 Platen. 21.00 Olympische Spelen. 21.15 Pla ten. 22.00 Nieuws. 22.15 Hoorn en piano. 22.55 Nieuws. „Houwen zo!" Een Rotterdamse haven arbeider geeft het karakteristieke sein aan de kraanmachinist hoog boven hem. De last is veilig in het ruim van het schip beland. Een opname uit Herman van der Horst's nieuwste film. ken. Een verdienste te meer voor de ci neast. Jammer is het daarom dat er in de film toch drie opmerkingen (moesten?) worden gemaakt. Drie losse zinnetjes met op zichzelf weinig betekenis. Maar de film maakt dit commentaar volmaakt overbodig, temeer daar het niet op de beelden slaat. Daarom had het beter achterwege kunnen blijven. Deze kleine aanmerking doet aan deze overtuigde appreciatie echter niets af. Her man van der Horst heeft een kunstwerk geschapen, dat zijn „Schot is te boord" zelfs nog overtreft. 'In zijn eigen stijl zou den we hem willen zeggen: „Uitstekend Van der Horst. Houwen zo!" H. v. d. B. Bij de Maandag te Haarlem gehouden examens zijn geslaagd voor het Mulo-diploma: J. Meinsma, C. A. Wesselius, G. C. Zandee, A. Monshouwer, C. Klaasen, J. J. van .Zwol, C. Teeuw, L. Bijleveld, S. Groot, C. J. Her- kemij, J. C. van Calmthout, F. H. J. P. Se- veré, J. v. d. Polder, J. Reinink, allen Haar lem; A. Vos, J. Stam, P. Bijl, L. van der Noort, J. van Genderen, C. Harlaar, allen IJmuiden; L. P. van der Does, Driehuis- Velsen. Afgewezen vijf candidaten. Gedurende werkzaamheden bij de in aan bouw zijnde nieuwe HBS en Gymnasium aan de Achterdoelen te Ede is Maandag middag de 64-jarige J. van der Weerd- af komstig uit Wageningen, van een 5'Jz meter hoge steiger gevallen. De man kwam op zijn hoofd terecht en werd zwaar gewond naar het Julianaziekenhuis te Ede overge bracht. In de loop van de middag is hij aan zijn verwondingen overleden. Ned. Herv. kerk Beroepen te Rotterdam-Kralingen (vac. G. A. Pott) W. L. Tukker te Delft; te Aalst (toez.) en te Vinkeveen G. van Estrik, cand. te Maurik; te Dussen G. van Estrik, cand. te Maurik. Toegelaten tot de Evan geliebediening de heren J. P. van Dooren te Leiden, G. Griffioen te Apeldoorn, G. J. v. d. Heide te O.L. Vrouwen Parochie, H. D. Homan te Den Hulst, H. Nijeboer te Ebbenbrqek, J. Plug te Hattum, G. Julius te Nijbeets en M. G. Kampstra te Woer den. Geref. kerken Beroepen te Middelstum Th. Boersma te Uithuizermeeden; te Urk H. H. Groene- velt te Andijk. Aangenomen naar Hasselt H. B. Weyland, cand. te Breda, die be dankte voor Baarland, Giessen-Rijswijk, Twijzel en voor Wierum. Beroepbaarstel ling. De classis Barendrecht heeft praepa- ratoir geëxamineerd en beroepbaar ver klaard de heer B. Wentsel, cand. te Rid derkerk, Lagendijk C 450. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Bilthoven F. van Dijk te Heerenveen: te Rozenburg C. de Haan, cand. te Utrecht. Ev. Lutherse kerk Ds. W. F. ten Rouwelaar, laatstelijk pre dikant te Ede, is benoemd tot res.-leger- predikant met standplaats Nijmegen. ADVERTENTIE Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aanmerkelijk verlich ten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en f 8.88 In de meelfabriek „De Sleutels" v.h. De Koster en Co. te Leiden is Zaterdag de pro ductie stopgezet omdat het meel de geur aannam van de zeep, die sinds kort in een pas er tegenover opgerichte fabriek van de „Colgate-Palmolive" Handelmaatschappij wordt vervaardigd. Toen ongeveer vier maanden geleden de directie van „De Sleutels" ter ore kwam, dat de Colgate-Palmolive Maat schappij N.V. het voornemen had in de tegenover haar fabriek gelegen panden een cosmetische fabriek in te richten, heeft zij zich tot het gemeentebestuur van Leiden ge wend om te wijzen op de hinder, welke een dergelijk bedrijf voor een meelfabriek mee brengt. Het is namelijk een meermalen ervaren verschijnsel, dat meel een zeer grote gevoeligheid vertoont voor vreemde geuren. Een bedrijf, als dat van de Colgate- Palmolive Handelmaatschappij, dat aethe- rische oliën verwerkt en zeep opslaat, is dus voor iedere meelfabriek een onaan vaardbare nabuur. De directie van de meel fabriek heeft dan indertijd ook bezwaren gemaakt tegen de vestiging van dit bedrijf, hoezeer zij vergroting van de industriële activiteit in de Sleutelstad ook toejuicht. Men heeft zich toen echter op het formele standpunt gesteld, dat deze bezwaren ter kennis gebracht moesten worden op het moment, dat een aanvraag voor de hinder wetvergunning werd ingediend. Die aan vraag kwam kort voor de opening van de fabriek, zodat de Colgate-Palmolive-fabriek in werking werd gesteld zonder dat een ver gunning ingevolge de Hinderwet was ver leend. (Dit komt bij de vestiging van in dustrieën vaak voor.) Reeds vóór de opening van de fabriek kon men in de omgeving sterke geuren waar nemen. Enige weken heeft de meelfabriek thans nauwkeurig de windrichting en de sterkte van de geuren geobserveerd. Wan neer er gevaar bestond voor het binnen- zuigen van die geuren werd het bedrijf stopgezet en bij verandering van de wind richting weer in werking gesteld. De vorige week verergerde de toestand echter zodanig dat de directie van „De Sleutels" mede gezien de deskundige adviezen, welke zïj ontving het niet langer verantwoord achtte door te draaien. De directie heeft in de afgelopen periode reeds alle betrokken autoriteiten geregeld van de gang van zaken op de hoogte gehou den en intussen is voor de president van de rechtbank te Den Haag een kort geding aanhangig gemaakt teneinde te bereiken dat de Colgate-Palmolive-fabriek gesloten zal worden. Door de president is een onpartijdige des kundige benoemd, die op de kortst moge lijke termijn zijn rapport zal indienen. Han gende deze kwestie is nog geen aanvrage op grond van de werkloosheidswet voor het personeel ingediend. Een geldboete van ƒ100,subsidair 40 dagen hechtenis legde de economische poli tierechter Maandag op aan de 55-jarige verwarmingsreparateur N. J. T. uit Zand- voort. De man had zich in 1946 in Zand- voort gevestigd als hersteller van centrale verwarmingen, dóch was zich allengs gaan toeleggen op het installeren van nieuwe installaties. Hij was echter niet in het bezit van de vereiste vestigingsvergunning. Zulk een vergunning kon hem ook niet worden uitgereikt, omdat Lij gezakt was voor het examen van verwarmingsinstallateur, een examen dat maar één keer kan worden af gelegd. Thans is een request in behandeling op het ministerie van Economische Zaken om hem het diploma alsnog uit te reiken, daar de man wel over grote vakbekwaam heid beschikt. Zoals bekend, hebben de moeilijkheden, gerezen tussen de voormalige Verenigde Amusementsbedrijven en de Egyptische impressario's over de exploitatie van het Nederlandse kermismateriaal in Egypte uiteindelijk geleid tot een verkoop van dit materiaal aan de Egyptenaren Bij deze verkoop leden de Verenigde Amusements bedrijven grote verliezen. Twee Egyptische ondernemers hebben dit materiaal nu in exploitatie gebracht. De bekende radio-spreekster mevrouw A. J. OtteArnolli is Maandag na een langdurig ziekbed overleden. Zij is zéven en zestig jaar geworden. Aanvankelijk voor het onderwijs bestemd, trad mevrouw Otte—Arnolli op jeugdige leeftijd toe tot de S.D.A.P., waarin zij tal rijke vooraanstaande functies bekleedde. In 1927 móest zij bedanken als voorzitster van de vrouwengroep, door haar verkie zing tot gemeenteraadslid van Utrecht. Mevrouw OtteArnolli was Ridder in de orde van Oranje-Nassau. De crematie zal geschieden Donderdag, na aankomst van trein 11.01 te Westerveld. De 27-jarige mejuffrouw S. is Maandag middag tijdens het zwemmen in zee nabij het strand op Texel verdronken.Het slacht offer was lid der Veluwse Boerendansers uit Putten. Voor de ogen van de leden van deze dansgroep, onder wie haar zuster, is mejuffrouw S. verdronken. De Veluwse boerendansers waren Zaterdagavond opge treden voor de badgasten in de Koog op Texel. De 73-jarige moeder van het slacht offer heeft tijdens de oorlog twee van haar drie zonen verloren. Zij waren bij de de portatie van de Puttense bevolking weg gevoerd en sindsdien heeft men niets meer van hen vernomen. ADVERTENTIE Barteljorisstraat 20 TEL. I STRAND BADKLEDING 1 „Willem Ruys" terug De „Willem Ruys" lag gistermorgen weer aan de Lloydkade te Rotterdam. Ze had haar 27ste reis volbracht, een in ver scheidene opzichten merkwaardige reis. Niet alleen was het de eerste maal, dat onder de nieuwe commodore, kapitein C. C. Goe- dewaagen was gevaren, maar bovendien had het bedienend personeel grotendeels uit studenten bestaan, die de plaats innamen van het bij vertrek in staking zijnde Indo nesische personeel. Een derde bijzonder heid zou men kunnen noemen de onvoor ziene terugkeer op de uitreis naar Aden, toen plotseling de vierde officier Van den Engel ernstig ziek was geworden. Ofschoon men toen al 325 km. voorbij Aden was en er dus heel wat vertraging ontstond, kon het oponthoud op het traject naar Djakar ta worden ingelopen. De studenten waren eerst nog druk aan boord in de weer, want vóórdat de beman ning het schip verlaat moet alles weer aan kant zijn. Een der studenten, de heer G. van Dijk, theologisch student in Leiden, die' reeds zover met zijn studie gevorderd is, dat hij de afgelopen Zondag de predikbeurt aan boord, had gunnen waarpemen, had als glazenspoeler in de bar gefungeerd. Dat was geen sinecure mét zoveel dorstige pa'ssagiërs, verzekerde hij. De 'tèchniék van het' afdrogen kreeg hij langzamerhand te pakken, maar, voegde hij eraan toe, „thuis krijgen ze me er niet meer voor." Een andere student, de Hagenaar Van Die, had tot taak gehad op de heenreis de verblijven van de corveeërs schoon te houden. Op de terugreis had hij eenvoudig loopwerk verricht. De studenten waren zeer te spreken over de hofmeesters en hofmeesteressen en dezen van hun kant over de studenten, die tijdens het verloop van de reis een zekere handig heid hadden gekregen en onder wie een goede teamgeest had geheerst. De hofmeesters en hofmeesteressen waren in Indonesië in het geheel niet aan de wal geweest, omdat zij de studenten in de gelegenheid hadden willen stellen uit stapjes te maken. Daar waren er namelijk die familie in Indonesië hadden. Zo kon den er drie hun vaders in Palembang, Soe- rabaja en Bandoeng een bezoek brengen. Wanneer het bijzonder druk was, hadden sommige passagiers ook wel eens een handje geholpen. Het begin van de reis was zwaar ge weest, maar hoewel allen aan boord tegen Cholera en pokken moesten worden inge ënt en dus wat zwak op de benen stonden en voorts de Golf van Biscaye velen zee ziek had gemaakt, waren allen toch op de been gebleven. Er werden lange dagen ge maakt, van 10 tot 14 uur. Of ze nog wel eens zo'n reisje zouden willen maken? De eerste paar maanden niet. „Maar misschien zullen wij nog wel eens met weemoed aan deze reis terug denken", zei een van hen. Onbekende daders hebben Zondag zèer ernstige vernielingen aangericht aan de electrische apparatuur in het waterreservoir van het Provinciaal Waterleidingbedrijf, ge legen op de Tafelberg op de grens van de gemeenten Huizen en Blaricum. De Water voorziening van de gemeente Huizen is hier door ernstig gestagneerd geweest. 95. Zodra Panda de persoon van zijn be vrijder herkende, werd hij verschrikkelijk boos en hij stribbelde hard tegen toen Joris hem uit de boeven-wagen trok. „Jij lelijke bedrieger!", riep hij uit. „Het is allemaal jouw schuld! Jij hebt me er in laten lopen!" „Zeker, ventje", knikte Joris goedig. „En nu laat ik u er weer uit lopen, ziet ge wel?" Terwijl hij sprak duwde hij Brigadier Balkebreier op deskundige wijze de wagen in, waarna hij de zware deur weer degelijk sloot. „Ja, maar jij hebt me bedrogen! Ik dacht dat je een echte uit vinder was.... en toen heb je me weer voor de gek gehouden en me gevangen laten nemen, jij schurk!" „Kom nu toch, ventje", vermaande Joris op bedroefde toon, terwijl hij Panda bij de arm vatte en hem mee begon te trekken. „Het past u toch niet om zo'n lelijke toon aan te slaan jegens een ouder persoon, die zojuist zoveel moeite heeft gedaan om u te vrijwaren voor het ellendige lot van een misdadiger?" „Daar heb je het!", riep Panda. „Een mis dadiger! Dat heb je van me gemaakt! En wanneer ik nu wegloop ben ik gewoon maar een vluchtende misdadiger!" „En wat zou dat dan, baaske?", informeerde Joris zachtmoedig. Gevluchte misdadigers heb ben lang niet altijd een ellendig lot. Trou wens riepen niet reeds de Denkers der Oudheid uit: „Errore et omissione est pro patria moriof, met anderen woorden: „laten zij het zelf maar uitzoeken"? Stop dus uw kabaal en volg mij naar de vrij heid!" Aan de Prot. Chr. Nijverheidsschool te Haarlem zijn geslaagd voor: Diploma Pri maire Opleiding: G. Aarst, P. Beumer, C. Boeree, A. J. Bolhuis (met lof), H. Bos, J. Bouman, S. C. ten Broeke, M. Bruynes, A. M. Bultman, A. Bijleveld, E. Daim, J. J. Dikkeboom, E. v. Dyck, M. Feiken, J. Fru- mau, C. G. v. d. Genugten, B. A. de Graaff, G. Gort, I. de Haan, C. A. I-Iaarbrink, A. I-Iart, R. Hoenders, N. Hogebrik, J. P. IToo- gendoorn, A. M. Hoogeveen, M. W. Hoog kamer, J. Hubert, S. W. Huttinga, F. H. Huyer, E. W. A. v. d. Jagt, E. H. Jansen, A. de Jong, J. de Jong, A. M. Kamper A. C. Koning, C. Koster, A. A. A. Kroon, W. M. Kruyff, C. P. Küpker, T. Lacroix, G. v. Leyden, Th. Mahler, N. M. J. v. d. Meer, A. M. Meyer, W. E. Moedt, H. W. Moone, B. C. v. Mourik, R. v. Nimwegen, C. R. Od- dens, A. M. de Paus, M. G. Polderman, G. de Quartel, E. Ravenhorst, Th. E. Reinhold, V. Romeyn, I. L. Ruitei-, O. A. Schappert, F. Schuurman, E. E. Spruit, W. J. Stap, M. Stoeltje, C. E. Stoute, M. A. den Uyl, P. C. Velde, J. C. Veenman, J. J. Veltman, E. Verdonk, J. Verkerk, R. Versteeg, A. Ver- wey, J. J. v. d. Vis, M. Vos, A. de Vries, B. de Vries, II. C. S. Wilderom, A. G. C. v. Wijk, T. de Zwai-t. Afgewezen 13. Diploma Middagcursus in koken en naaien: A. v. Arum, R. Moedt, W. M. v. d. Berg. Afgewezen geen. Diploma Hulp in de Huishouding: R. J. Beyer, C. v. d. Bussche, M. M. v. Drenth, A. E. Groot, M. A. Haenen, W. Hassel- meyer, A. M. Hensen, A. J. Kalf, G. Kett- man, J. R. Kiljan, A. J. E. Krikke, N. Lut- tik, M. de Nobel, L. J. de Ruit«r, M. Schou ten, J. E. Terschuur, E. J. Visser, L. v. d. Weerdt, A. A. de With, C. A. de With. Af gewezen 2. Diploma Costuumnaaister: W. L. v. t. Beek, A. M. J. C. de Jonge, C. M. Kroon, M. Zwart. Afgewezen geen. Diploma Vormingsklas: F. A. André, M. Beeks, B. de Boer, J. H. Braakhekke, M. C. v. Daalen, W. H. Duvalois, M. Harder, E. M. E. Jansen, L. C. Keers, C. W. T. v. d. Linden, D. P. Nijveld, M. Scherpenhuizen, H. M. Segers, G. J. Veneberg, T. H. Vol- hand, J. K. v. Vuure, L. G. Wolzak. Afge wezen 1. Diploma Kinderverzorgster: K. Bergman, Th. Breen, D. den Dekker, E. A. Dikmans, A. H. G. Gerritsen, E. M. Koolhaas, J. K. v. Leeuwen, A. P. Oranje, J. Prent, C. C. M. Schouten, J. H. Tabak, A. J. de Vries, A. H. Wolff. Afgewezen 1. Diploma Centrale Raad voor Kinderuit zending. (Leidster in Koloniehuizen): K. Bergman, J. K. v. Leeuwen, A. P. Oranje, J. Prent, A. H. Wolff. Afgewezen 1. Maandagmiddag raakte de Amsterdamse mevrouw v. B. v. d. H. tijdens het zwem men voor het Castricumse strand in groot gevaar. De heer W. Gerolt, eveneens uit Amsterdam, die in haar nabijheid was, zwom haar te hulp, maar werd eveneens door de zee meegesleurd. Enige leden van de Castricumse reddingsbrigade wisten beide drenkelingen te bereiken en hen met medewerking van enige manschappen van de Marine, die daar met rubberboten oefenden, aan land te brengen, waar zij werden ondergebracht in de E.H.B.O.-post. De inmiddels gewaarschuwde arts H. J. v.an Niev.elt mocht het gelukken beide drenkelingen, die al bewusteloos waren, weer bij kennis te brengen. Bovendien werden gistermiddag twee meisjes en een man, allen uit Amsterdam, door de.sterke stroom zeewaarts getrokken. Op het hulpgeroep van de beide ongeveer tienjarige meisjes begaf de 36-jarige Amsterdammer G. van Riemsdijk zich in de branding en de tientallen toeschouwers aan het strand zagen hoe deze koene zwem mer de drie in nood verkerende baders een voor een naar de kant bracht. DINSDAG 22 JULI Grote Kerk: Orgelbesepling, 8 uur. Rem brandt: „Luchtduivels boven de Pacific", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Parijs op stel ten", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Sere nade van Toselli", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Circus Arena",, alle leeft., 8 uur. Lido: „Circus Arena", 7 en 9.15 uur. City: „De grot der vogelvrijen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De spookstad in de prairie" en „In de penarie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Prima Ballerina", alle leeft., 8.15 uur. WOENSDAG 23 JULI Rembrandt: 7 en 9.15 uur. Palace: „Dom- bo", alle leeft., 10.30, 2 en 4.15 uur; „Parijs op stelten", 7 en 9.15 uur. Luxor: „Journaal voorstellingen, 10.30 tot 12.30 uur; „Serenade van Toselli", 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 10.30. 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: 10.30, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „But Abott en Lou Castel- lo winnen de slag", alle leeft., 10.30 uur; „De grot der vogelvrijen", 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Dik Trom en zijn aap", (Chr. Hof lands Kinder toneel), 2 uur; „Prima Ballerina", 8.15 uur. Ingetrokken. De Oost-Duitse autoriteiten hebben verscheidene van haar toezeg gingen ten aanzien van het 75ste con gres van Duitse katholieken, dat van 19 tot 25 Augustus te Berlijn zal worden gehouden, ingetrokken. Vier maanden geleden hadden de organisatoren van, het congres van Oost-Duitse zijde toe stemming gekregen, de bijeenkomst in de Werner Seelenbinderhalle te openen en later in het Walter Ulbricht-stadion een massa-bijeenkomst te houden. De desbetreffende toestemming is echter inmiddels ingetrokken. Het congres mag ook niet van Oost-Berlijnse scholen en van industrieterreinen gebruik maken. Servies. De Amerikaanse luchtmacht en het leger hebben bekendgemaakt, dat het aantal rapporten, dat men over de „vliegende schotels" ontvangt, nog nooit zo hoog is geweest als thans: namelijk gemiddeld honderd per maand. Boven het vliegveld van Washington zijn Za terdag twaalf „geheimzinnige voorwer pen" waargenomen, die zich met een snelheid van ongeveer 200 kilometer per uur verplaatsten. Zij werden met be hulp van radar door de controletoren van het vliegveld gepeild. Filantroop. De 79-jarige filantroop Claud Foster uit Cleveland (V.S.) heeft Maan dagavond bijna vier millioen dollar weggegeven en meegedeeld, dat hij zich in een huisje van vier kamers zal terug trekken. Het geld gaat voor het grootste deel naar 15 zieken- en weeshuizen te Cleveland. Géén zitting. Het secretariaat van de UNO deelt officieel mede, dat er geen speciale zitting van de Algemene Vergadering over de Tunesische kwestie zal worden gehouden. De Aziatisch-Arabische groep had om een speciale zitting verzocht. Slechts 23 staten hebben dit verzoek gesteund. De steun van 31 leden is no dig. 27 staten hebben zich tegen het voorstel verklaard, twee hebben zich onthouden en acht hebben geen mening kenbaargemaakt. De termijn van in diening van een antwoord (30 dagen) is thans verstreken. Schuld. Gisteren is een conferentie te New York over de regeling van de voor oorlogse schulden van Japan begon nen. De conferentie, die wordt gehou den door vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Frankrijk, Engeland en Japan, zal naar verwachting onge veer een maand duren. Op basis van de tegenwoordige wisselkoersen bedra gen de vooroorlogse schulden, met in begrip van de achterstallige renten se dert het uitbreken van de tweede we reldoorlog, 400 millioen dollar. Bere kent men de achterstallige rente vol gens de rentevoet, die in de obligaties wordt genoemd, dan is het bedrag van de schuld 600 millioen dollar. Initiatief. Als de voedselproductie niet wordt vergroot, zal de wereld met hongersnood en epidemieën op onge kende schaal te kampen krijgen. Dit wordt gezegd in een brochure, die door de Britse Labourparty is uitgegeven als basis voor discussie op de jaarlijkse partijconferentie in September. De schrijnende armoede van de volken van Afrika, Azië en andere ten achter gebleven gebieden is een uitdaging aan de gehele wereld, aldus het geschrift. Een vergroting van de productiviteit van deze gebieden zou een ommekeer teweeg brengen in het leven van mil- lioenen mensen. Staking. Het bestuur van de vakbond van arbeiders in de Amerikaanse staal industrie heeft Maandag besloten de staking in de industrie te laten voort duren, „totdat er een bevredigende op lossing van de strijd is bereikt". Er wordt reeds vijftig dagen gestaakt. Leerplan. Een ministerieel besluit kondigt een nieuw leerplan aan voor de Indo nesische middelbare scholen. In dit plan komt de Nederlandse taal niet voor. In alle afdelingen is wel het Engels als leervak opgenomen. De Duitse taal wordt facultatief gesteld. Het Frans komt wél op de rooster voor. Dood punt. In bevoegde kringen te Londen acht men het onwaarschijnlijk, dat van de internationale conferentie van het Rode Kruis te Toronto gebruik zal wor den gemaakt om over het dode punt te geraken, waarop de onderhandelaars in Panmoendjom thans zijn beland. Men acht het niet aannemelijk, dat de kwestie van het repatriëren van krijgsgevange nen opgelost zal worden door neutrale bemiddelaars of organisaties. Bus. Te San Candido, een Italiaans dorp bij de Oostenrijkse grens, is een autobus met Duitse toeristen in een ravijn ge stort. Er zijn drie doden en 19 gewonden. Mist. Uit Londen is Zondag per vliegtuig een reiziger vertrokken met enkele monsters „Londense mist", die in Los Angeles zullen worden bestudeerd met het oog op de bestrijding van het Ame rikaanse equivalent van deze mist. WANNEER iemand na zijn werkzaam heden enkele glaasjes alcohol heeft genuttigd en hij keert in opgewekte stem ming in de boezem van zijn gezin weder dan wacht hem vaak een schromelijke teleurstelling. Laten we tot goed begrip van de zaak even voorop stellen dat deze delinquent inderdaad slechts enkele borrels tot zich heeft genomen, waardoor hij het leven weer met welbehagen kan aanzien. Weliswaar acht hij zich in staat de Nederlandse staatsfinanciën te reinigen of Drees met aanhang door man nen van zijn kaliber te ver- vangen, doch dit zijn overwegingen uit volle gemoedsrust gesproten, en gespeend van haat of van handtastelijke aanvech tingen. In het kort, hij kan het leven aan, is in een rustige en tevreden stemming en heeft zijn geest geopend voor de indruk ken, die de genoegens van de aanstaande maaltijd hem zullen verschaffen. Zodra hij de sleutel in het slot heeft ge stoken, treedt zijn gade hem reeds halver wege de gang tegemoet en juist zal hij haar een tedere kus op de wangen druk ken, of zij wijkt achteruit en verbrijzelt met één enkele zin zijn vredige stemming: „Bah,je hebt gedronken!" En aan tafel bemerkt hij vol ontstemming dat zijn kin deren uitsluitend met afgewend hoofd tot hem spreken, als ware hij een getekende. „Allemaal de schuld van die alcohollucht", denkt hij. En de avond is verder bedorven. Toch vergist deze man zich. Want de alcohol zelf ruikt niet. Wat hij aan alcohol heeft binnen gekregen, is voor 85 pet. in het lichaam verbrand en 5 tot 10 pet. ver- dwijnt met de ademhaling. Dan is het echter geen alcohol meer, maar het is een mengsel van aldehyden. En het zijn juist deze afsplitsingsproducten die de penetrante lucht veroor zaken er een ieder doen terug deinzen tot wie het woord wordt gericht. Laten we dit slachtoffer van de chemi sche reacties verder aan zijn lot over. Hij heeft ons verder niet van node wanneer hij gedurende de rest van de avond zijn vrouw tracht duidelijk te maken dat zij bij hem, werkelijk geen alcohol geroken heeft. Of het hem zal gelukken aldus de huiselijke storm tot bedaren te brengen blijft een open vraag. Wist u overigens, dat storm een zodanige kracht kan ontwikkelen, dat strohalmen in hout kunnen worden gedreven, als waren het stalen pennen? Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2