5 Amsterdammers smokkelden sigaretten van Fins schip af Remloze visauto dwong tegenligger de greppel in Velsens oudste is zowel jong van geest als goed ter been Aardige zwemontmoeting D.W.R.—Völklingen „Suomi" verwelkomde haar Grazer sportvrienden Agenda voor Velsen Agenda voor Beverwijk IN HAVEN VAN IJMUIDEN Revolverschoten brachten chauffeur niet tot staan Havenberichten Castricum Te veel van het goede Woensdag athletiek van klasse Mevrouw A. Leenhouts-Viënne is vandaag 98 jaar geworden Weinig grootse sportevenementen in „Velserend" De vishal helpt Volgende week allen „in de bonen" Strandoefening Goede prestaties van Vitesse athleten SCHEEPVAART DINSDAG 22 JULI 1952 Vier Amsterdammers, die allen nog maar korte tijd op vrije voeten waren, nadat zij straffen variërende van -(tier maanden tot een jaar hadden uitgezeten, begingen op 29 Juni opnieuw een misstap. In een Amster dams kroegje legden zij botje bij botje om de aankoop te bekostigen van 20.000 siga retten, die zich aan boord van een Fins schip in de haven van IJmuiden bevonden. Twee van de vier haalden in een roeiboot de sigaretten af, de derde stond met een auto op de wal klaar om de vracht zo snel mogelijk naar Amsterdam te vervoeren. De vierde Amsterdammer ging niet mee naar IJmuiden. Hij stelde echter de auto be schikbaar en betaalde f 325,voor zijn aandeel van de sigaretten. De douane ont dekte de smokkel en kon twee van de vier verdachten na een korte achtervolging aan houden. De chauffeur ontkwam met de auto, maar ook hij werd, evenals de vierde verdachte later .gearresteerd. Maandag ochtend stonden zij terecht voor de econo mische politierechter te Haarlem. De 65-jarige J. K. kwam het eerst voor. Hem behoorde de auto toe en hij had de smokkel in hoofdzaak gefinancierd. De officier van justitie vroeg vier maanden gevangenisstraf met verbeurdverklaring van de auto. Vervolgens hield de officier van justitie zijn requisitoir tegen de 32- jarige T. de V., de man die de auto had be stuurd en die 125,— had bijgedragen tot de aankoopsom. Het feit dat deze ver dachte, nadat zelfs enige waarschuwings schoten waren afgevuurd, toch in snelle vaart met zijn auto wegreed, daarbij eerst nog insturende op een van de douaniers, •werd hem vooral zeer kwalijk genomen. De eis was één maand gevangenisstraf plus vier maanden rijkswerkinrichting. De verdediger bepleitte nietig verklaring van een deel van de dagvaarding op juri dische gronden en vroeg voorts om vrij spraak. De politierechter legde vijf maan den gevangenisstraf met aftrek op. Zeer fel trok de politierechter vervolgens van leer tegen de 35-jarige verdachte H. L., die reeds op twaalfjarige leeftijd met de politie in aanraking kwam en nog maar juist een jaar gevangenisstraf had uitge zeten, toen hij weer werd opgepakt. De eis tegen deze verdachte luidde: één maand gevangenisstraf plus vier maanden rijks werkinrichting. De raadsman wees er op dat 20.000 sigaretten een groot aantal lijkt, maar dat er jaarlijks milliarden sigaretten in rook vervliegen. Vergeleken bij dit aan tal achtte hij de gesmokkelde partij niet zo hoog. Hij vroeg een korte gevangenisstraf met onder toezicht stelling van de reclas sering te willen opleggen. De politierechter veroordeelde de verdachte echter tot drie maanden gevangenisstraf. De laatste verdachte, de 28-jarige H. E. S. zal onder toezicht worden gesteld van het Leger des Heils, dat een reclasserings- rapport over hem zal opmaken. De politie rechter kwam tot deze milde uitspraak, nadat één maand gevangenisstraf en vier maanden rijkswerkinrichting waren geëist, omdat de vrouw van deze verdachte in be hoeftige omstandigheden verkeert en thans geheel alleen de zorg heeft voor drie kleine kinderen. „Maar ik geef u een kans uit duizenden", voegde de politierechter er aan toe. De verdachte boog deemoedig het hoofd en zei dat hij zich daarvan bewust was. „Nellie", de ongeveer 4-jarige poes van de familie G. v. Leur uit de Kortenaer- straat in IJmuiden heeft gistermorgen om een uur of tien voor een verrassing gezorgd: zij bracht een jong ter wereld, dat de beschikking had over acht poot jes en twee staarten, maar dat het met deze overdaad niet lang op dit onder maanse heeft uitgehouden. Het diertje, dat als een rode kater in de burgerlijke stand der katten zou moeten worden ingeschreven, was vergezeld van twee normale zusjes. Dokter Jongkind, de Haarlemse die renarts, heeft het fenomeen gezien en hij verklaarde, dat hij nog nooit zoiets eerder had gezien. Inmiddels is wijlen het katertje met behulp van „sterk water" voor de we tenschap geconserveerd. Textielbrevet behaald Voor het textielbrevet, groep A, zijn tijdens de examens te Haarlem geslaagd mevrouw C. MeyerKonz en mejuffrouw T. D. van den Berg te IJmuiden. „VELSEN" WON In een deel van onze editie heeft gisteren een verkeerde kop boven het verslag van de voetbalwedstrijd VelsenV.S.V. ge staan. Volgens deze' kop won V.S.V. In werkelijkheid bleven de jubilerende Vel- senaren met 42 de baas. Als gevolg van uitwisseling Suomi-0 ostenrij k De athletiek-wedstrijden, welke Suomi Woensdagavond gaat organiseren als onder deel van de sportuitwisseling met Oostenrijk beloven zeer interessant te worden. De ge hele ploeg van het district Stiermarken (Oostenrijk) zal op deze wedstrijden uitko men. Hierbij zijn athleten van internationale klasse, o.a. hoogspringen. Dr. Pilhatsch is kampioen van Oostenrijk tienkamp en zijn record staat op 1.95 meter. Ook als horden loper geniet hij bekendheid. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat deze' wedstrijden als propagering van de athletieksport voor iedereen gratis toegan kelijk zijn. De Hoogoven-harmonie zal voor de mu zikale omlijsting zorgen. Het programma voor Woensdagavond ziet er als volgt uit: De ploegen van GAK en Suomi, GAK- dames: 100 meter: A. Wilzmann, N. Wüst; hoog: M. Sulzbacher, A. Wilzmann; ver: A. Wilzmann, A. Rumpf; discus: A. Rumpf. M. Sulzbacher; kogel: M. Sulzbacher, A. Wilz mann, B. Eselmann; 4 x 100 m estafette: A. Rumpf, M. Dunst, E. Eselmann, N. Wüst. GAK-heren: 100 rrteter: A. Wagner, A. Lehrhofer; 400 meter: A. Wagner, J. Predl; 800 meter: E. Huth, E Rauch: 1500 meter: K. Macher, E. Haas; 3000 meter: K. Lackner, F. Kropf; hoog: W. Schnedl, O. Haase; discus: G. Bernhard, H. Zanier; speer: H. Walter, O. Haase; 01. Est.: E. Huth, A. Wagner, E. Rauch, A. Lehrhofer. Suomi-dames: 100 meter: D. Davidson, Tr. Blötevogel; hoog: I. Waasdorp, C. v. d. Ree; ver: D. Davidson, Tr. Blötevogel; discus: D. Adelaar, J. Koeten; kogel: D. Adelaar, I. Waasdorp; 4 x 100 meter: estafette: D. Ade laar, D. Davidson, I. Waasdorp, Th. Blöte vogel. Suomi-heren: 100 meter: B. Berghuis, H. Kooijman; 400 meter: A. Koet. H. v. Willi gen; 800 meter: J. Smit, G. Oudendijk; 1500 meter: H. Engelhart, H. Mak; 3000 meter: A. Spek, H. Adrichem; hoog: T. v. d. Werff, D. v. Zutfen; discus: Chr. Postma, G. Postma; speer: G. Postma, P. Koeten; 01. Est.: J. Smit, A. Koet, B. Berghuis, H. Kooijman. De volgende schepen liepen op Maandag 21 Juli de haven van IJmuiden binnen: Frida van Geffle, Anna Sylvia van Workington, Rijnland van Hamburg, Charlotte van Bre men, Mascotte van Skoghal, Embla van Hel- singborg. Theseus van Kopenhagen, Texel- stroom van Liverpool, Ardetta van Liverpool, Muka Vitis van Ramvick, Amstelland van St. Vincent, Saxen van Otterbacken, Fiat van Stettin. Vertrokken zijn: Dobat naar Rochester, Plato naar Gothenburg, Rekhof naar Gent, Eban naar Antwerpen, Goj as naar Iran, Nestor naar Rotterdam, Ardetta naar Rot terdam. Openluchtuitvoering door IJmuider Harmonie Het programma, dat vanavond door de IJmuider Harmonie en haar jeugdorkest in Velserbeek zal worden afgewerkt, ziet er als volgt uit: IJmuider Harmonie: Le Clai- ron de Moudros, Henri Goitre; Le Calife de Bagdad, Boieldieu; Pastorale Suite (5 de len), Ph. Vlessing. Jeugdorkest: Door Bos en Veld, Alb. Kappert; Winterfeesten, Alb. Meijns; Feo- dora-Ouverture, P. Tschaikowsky. Na de pauze speelt de IJmuider Harmo nie: N.A.S.M., Mars van Willy Schoote- meijer; Tannhaüser, R. Wagner, arr. L. Langlois; Colonel Bogey on Parade, Kenn. J. Alford. Het publiek wordt verzocht tijdens het concert „stilte" te betrachten. Dinsdag 22 Juli Thalia, 20 uur: „Het onstuimige blondje". Rex: geen filmvoorstelling. Woensdag 23 Juli Raadhuis van 14 tot 15 uur, spreekuur wethouder van Onderwijs". Een van de millioenen, die met spanning en oprechte belangstelling de gang van zaken in Helsinki volgen, is opoe Adriana Leenhouts-Viënne, de oudste inwoonster van Velsen. Vandaag is deze bijzonder krasse weduwe 98 jaar geworden en ware het niet, dat wij wisten dat mevrouw Leenhouts in 1854 in Schoondijke het le venslicht zag, wij gaven haar slechts acht kruisjes. Lezen, koken, traplopen, kousen stoppen en andere voorkomende huishou delijke bezigheden zijn nog altijd dagelijks werk en toen wij vroegen wat zij nu eigen lijk wel vond van de belangstelling, die haar ongetwijfeld wacht, vertelde ze met Vlaams accent: „Ach, ik heb er wel vrede mee, maar men moet er niet zo veel drukte van maken, want trots ben ik er helemaal niet op". Ruim veertig jaar geleden kwam me vrouw Leenhouts alleen naar IJmuiden, omdat zij in het Zeeuws-Vlaanderense plaatsje Schoondijke niets meer te zoeken had na het overlijden van haar echtge noot. In de Kennemer contreien woonden haar twee dochters, van wie de oudste thans 72 jaar is. Er zijn nog drie kinderen op leeftijd over van het tiental, dat ont sproot aan het huwelijk van het echtpaar Leenhouts-Viënne. „Ik kom zelf uit een gezin van vijftien kinderen en de naam Viënne duidt erop, dat mijn grootvader een Fransman was. Tegenwoordig gaat elk kind naar de lage re school, maar in mijn tijd was dit nog niet zo. Ik kwam al heel vroeg in de aar dewerkfabriek van mijn vader en ruim tien jaar daarna ik was toen tweeëntwintig Chauffeur Y. J. Bakker uit Koedijk heeft gistermiddag op de Rijksweg onder Sant poort een paar hachelijke ogenblikken meegemaakt. Bij het nieuwe benzinesta tion werd een tegenliggende paard-en- wagen ingehaald door een Scheveningse vismito met aanhanger, die beide in de richting van de pont gingen. De chauffeur van deze viswagen pro beerde voor het gerij in te houden, naar hij vertelde, maar de remmen weigerden, zodat hij de keus had tussen een aanrijding met het span voor hem, bemand met een oude aardappelhandelaar of een spurt er langs. De vrachtauto uit Koedijk, die van de andere kant kwam, maakte die nood sprong echter hogelijk riskant en de Sche- veninger wenkte dan ook al, om zijn col- •w~ -■ lega-chauffeur te beduiden, op zij te gaan. Dat kon deze echter op zijn beurt weer niet, omdat er fietsers op het fietspad re den. Om een zware aanrijding te voorko men, manoeuvreerde chauffeur Bakker zijn met hout en ijzeren stangen geladen Ford, die de naam „Lijmk.it" draagt, op het mo ment, dat er geen wielrijders gevaar liepen te worden verpletterd, over het fietspad. Met het gevolg, dat de wagen in de diepe greppel naast de weg kantelde en deerlijk beschadigd werd. De politie heeft onmiddellijk remproeven met de visauto genomen, maar de remmen bleken inderdaad niet te werken. De visauto heeft inmiddels de aardappel wagen nog even geraakt, zódat alle drie de voertuigen beschadigd werden. Dat het natuurbad „Velserend" ook uiterst geschikt en aantrekkelijk is voor zwem- en waterpolowedstrijden, werd gisteravond wederom bewezen, toen van half acht tot half tien jongens en meisjes uit Haarlem en Völklingen in Saarland ijverig hun baantjes trokken in de twee kamp tussen de jubilerende H.Z. en P.C. „De Waterratten" en S.V. Völklingen. Dit was overigens de tweede ontmoeting in hetzelfde kader, want Zaterdagavond heb ben de beide^clubs reeds in „de Houtvaart" te Haarlem liaar cracks te water gezonden. In „Velserend" hebben de Saarlanders niet alleen kennis kunnen maken met de snelheid van hun tegenstanders, maar ook met de Haarlemse manier van fuiven, want wat dit laatste betreft: in het restaurant was na afloop van de wedstrijden een ge zellig samenzijn vastgesteld, dat inderdaad bijzonder amusant genoemd kon worden. Van de tweekamp is niet veel te vertel len, alleen dan dat de nummers in vlot tempo werden afgewerkt. Grote verrichtin gen bleven uit, zij het dat op het nummer 100 meter schoolslag heren de zwemmers van DWR er niet aan te pas kwamen tegen de snelle butterfly'ers H. Schulien (1.25) en H. Loevens (1.26.8). De Waterrat Seha- gen tikte aan als derde in de tijd van 1.32. Daarentegen lieten de Haarlemse dames haar Saarlandse collega's even zien, waar om die Nederlandse zwemsters in Helsinki zo gevreesd worden. Jopie Spoor en Jopie Wisker waren superieur op de nummers 100 meter school-, vrije- en rugslag. De heren-estafettes waren gelukkig wat min der eenzijdig en het werd zelfs een scherp duel, toen de vlinderende gasten aan de beurt kwamen. Tot slot van deze geani meerde ontmoeting, waarvoor de belang- Als gevolg van ziekte heeft de bekende IJmuidenaar Jan Dienaar, de vroegere baas van het overzet-veer in de vissers haven, een been moeten mis.sen. De dokter vond een invalidenwagen de beste oplos sing voor de gedupeerde en toen dat in de vishal bekend werd, is er onmiddellijk een comité-tje opgericht om Jan aan zijn ver voermiddel te helpen. Het geld is er bijna en het comité hoopt nog deze week de be nodigde som „rond" te kunnen krijgen om Thalia,. 24 uur: „Het onstuimige blondje", de vroegere vriend te steunen in zijn moei- Rex, 20 uut: „De weg der hoop". I lijke omstandigheden. stelling nogal tegenviel, gezien het fraaie zomeravondweer, werd een waterpolowed- strijd gespeeld, waarin de doelpunten tegen het einde niet meer te tellen waren. De einduitslag luidde 11-7 (volgens de scheidsrechter). De voornaamste resultaten van de zwem wedstrijden waren: 100 meter vrije slag heren: 1. F. Pieters (DWR) 1.4.6. 100 m rugslag dames: 1. Jopie Wisker (DWR) 1.29.5. 100 meter rugslag heren: 1. F. Pieters (DWR) 1.24. 3 x 50 m wisselslag dames: 1. DWR 2.0.4. 2. Völklin gen 2.24.3. 3 x 100 m wisselslag heren: 1. Völklingen 3.59.8. 2. DWR 4.3.5. 10 x 50 m estafette heren: 1. Völklingen 5.35.7. 2. DWR 5.35.8. Dat de oogst van de bonenvclden nog niet op volle toeren loopt was Maandag op de veilingen merkbaar. Over het algemeen wordt volgende week de grootste aanvoer verwacht. Er zijn zowaar nog enkele doosjes aard beien aangevoerd, die van eigenaar ver wisselden voor de geringe som van 28 cent. Frambozen deden 48 cent per doosje. De prijs, die men voor rode bessen kreeg, bedroeg f 1,20-f 1,50 per mand, en f 1,20 per mand is er voor kruisbessen betaald. Zwarte bessen gingen weg voor f 1,50- f 1,60 per mand. De rest van de produc ten kregen: sla 5-15, bloemkool B 10-15, doppers 4264, capucijners 4157, blis- erwten 47-61, bosuien 8, tuinbonen 16-35, dubbele bonen 30-47, soep 2-3, pieter selie 2, stamsnijbonen 37, rabarber 5, aard appelen 10, komkommers 8-10, bospeen 9, spinazie 28, tomaten 53. Het Nederlandse Rode Kruis afdeling Castricum-Limmen-Uitgeest houdt Zater dagmiddag in samenwerking met de Castri- cufhse reddingsbrigade „De Strandlopers" en de E.H.B.O.-vereniging „C.I.T.O." een grootscheepse strandoefening. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling dat de Wijk aan Zeeër reddingboot Albatros om 6 uur voor de kust een demonstratie zou komen geven. Deze demonstratie is echter uitgesteld tot Zaterdag 9 Augustus. De leden van de nog jonge Castricumse athletiek-vereniging „Vitesse" schijnen in dit eerste seizoen voor hen, direct al de juiste vorm te pakken hebben gekregen. Zondag nam een flinke groep deel aan een athletiekdag in Spierdijk, georganiseerd door de A.V. „St. George" en weer sleepte M. Zijp een overwinning op de 1500 meter in de tijd van 4 minuten 49 seconden uit het vuur. Bij het vèrspringen werd hij der de met 5.28 meter. Dré Hurkmans liep de 100 meter in 11.8 seconde, wat hem de tweede plaats op leverde. Ook op de 400 meter werd hij tweede in een tijd van 64 seconden. Een zelfde resultaat behaalde hij op het num mer vèrspringen met 5.80 meter. S. Schram sprong met de polsstok 2.80 meter hoog, hetgeen hem op de tweede plaats bracht en bij het discuswerpen werd Schram derde met 24 meter. De eerste prijs op het nummer polsstok- hoog sleepte T. Hopman met 2.85 meter in de wacht. Het discuswerpen werd voor deze athleet eveneens een overwinning met 31 meter. N. Portegies toonde zich met 1.55 meter de beste hoogspringer. De 4 x 100 meter estafette werd gewonnen door de Castri cumse ploeg (M. Zijp, S. Schram, D. Hurk- mans, B. Louman) in de tijd van 58 sec.ïttërsum, 20 730 m w'ten" z'Fastnet.' Jagersfontein, 20 te Kaapstad. stond ik voor de ambtenaar van de burgerlijke stand in het raadhuisje van Schoondijke". Opoe Leenhout? slaat geen détail over, terwijl ze bedrijvig naar een foto zoekt, die er niet meer blijkt te zijn. De gewone vraag: „En, mevrouw, vertelt u eens: hoe bent u nu zo oud geworden?" wekt geens zins verwarring, want het krasse oudje antwoordt resoluut: „Een regelmatig leven zonder veel uitspattingen! Ook nu gebruik ik elke morgen twee boterhammetjes en een beschuit, 's middags een gewone war me maaltijd en 's avonds drie tot vier sneetjes brood. Om half tien naar bed en acht uur er weer uit. Beweging krijg ik voldoende, ofschoon lange wandelingen er niet meer bij zijn. Ik ben de laatste jaren wat kortademig. Men wordt ook een dagje ouder, is het niet?" Velsens oudste is jong van geest, want met de bril en de loupe houdt zij van dag tot dag het krantennieuws bij. Nieuws uit de directe omgeving, maar ook van de Tour de France en de Olympische Spelen. „Alles vind ik wel aardig", zegt ze lachend. Vandaag is het dus feest aan de Velser- duinweg en het zal voor voorbijgangers niet ongezien blijven, dat de belangstelling op nummer 230 niet een gewone verjaar dag geldt. Velsen kan terecht trots zijn op z'n oudste. EXAMEN HOOFDAKTE Zaterdag werden voor het gedeelte A van het examen Hoofdakte zeven candidaten ge ëxamineerd. De geslaagden zijn mej. G. Kloeten te Bussum en de heren F. C. J. Keet- laer te 's-Gravenhage; J. Zuiderduin te Was senaar; S. A. van Asperen te Abbenes en J. W. Uiterdijk te Twello. Afgewezen 2 candi daten. Voor het gedeelte B slaagden: mej. H. Kleij te Amsterdam en de heren: M. A. Tils te Bennebroek: A. C. J. Janse te Amsterdam en J. Kersten te Naarden. Adjnda, 20 v. Tjalatjap n. Pladju. Alamak, 20 100 m W Napels. Alcyone, 20 250 m WZW St. Vincent. Alkaid, 20 225 m ZZW Kp. Findsterre. Annenkerk, 20 nrn. v. R'dam te Bremen. Alge nib, 20 180 m ZO Madeira. Amstelland, 20 Wight gepass. Aldabi, 20 v. Hamburg te Antwerpen. A lm dijk, 20 250 m WNW Bermudas. Alpherat, 20 470 m NW Flores. Amstelkerk, 21 v. Takoradi te Winneba. Abbedijk, 19 v. Veracruz te Tamplco. Alblasserddjk, 18 v Mobile te New Orleans. Alwaki, 19 te Santos. Ampenan, 18 mm. te Penang. Amstelland, 21 v. Z.-Amerika te IJmuiden verw Amstelveen, 18 v. New Plymouth. Arnedijk, 20 v. Houston te Galveston. Aagtekerk, 20 v. Alexandrië n. Genua. Abbekerk. 20 v. Fremantle n. Aden. Akkrumdijk, 19 v. Genua n Pt. Said. Alhema, 21 te Bahia. Aludra, 19 te Kuwait. Amsteldijk, 19 nm. v. Antwerpen. Amstelstad, 20 nm. v. Pt. Sudan n. Suez. Arendsdijk, 20 te Paranagua. Arendsfcerk, 20 nm. v. Aden n. Colombo. Argos. 20 v. Barcelona te Taragona. Arkeldijk, 20 nm te Antwerpen. Averdij'k, 20 nm. te Havanna Bantam, 20 te Belawan. Bemgkadis, 19 nm. v. Pt. Said. Bloemfontein, pass. 19 nm. Dakar. Borneo. 21 v. Semarang te Cheribon. Boschfontein,, 19 v. Tanga te Zanzibar. Bennek om, 21 te Cristobal verw. Baarn, pass. 21 Wight. Boskoop, 20 v. A'dam n. Bremen. Bagaf, 22 te Singapore verw. Bandjermasin, 21 v. Makassar te Hollandia. Barito, 19 v. Kendari n. Makassar. Baud, 19 nm. v. Singapore n. Belawan. Billito, 20 v. Semarang n. Soerabaja. Bontekoe, 20 v. Dongala n. Makassar. Caltex Pemis, 20 v. R'dam n. Sidon. Caltex Utrecht, 21 v. Sidon n. R'dam. Caltex Nederland, p-ass. 20 Kp. del Gata. Caltex Delft, pass. 20 Casquets. Caltex Leiden, pass. 19 Kp. St. Vincent. Camphuys, 20 v. Semarang n. Soerabaja. Celebes, 19 v. Singapore op rede Pangkalpinang. Ceram (coaster), 19 v. Tj. Priok. n. Cheribon. Ceram, 20 v. Hamburg n. Antwerpen. Cistula, 20 op de Moesi. Cleodora, 19 nm. v. Madras voor anker Calcutta. Clavella, 21 v. R'dam te Ornskoldsvik. Cronenburgh, pass. 20 Ouessant. Cottica, 20 780 m WZW Madeira. Dalerdijk, 18 v. Portland Oreg. Danae, 19 v Lissabon 11. Gibraltar. Drente, 19 v. Singapore ten anker Tj. Pandan. Duivendijk, 20 340 m NNO Flores. Diemerdijk, 20 480 m ONO Bermudas. Dongedijk, 19 v. Antwerpen te R'dam. Ediam, 20 350 m OZO Cp. Race. Eemdljk, 20 520 m O Bermudas. Elmina, 20 dw Kp. St. Vincent. Esso Den Haag, 19 530 m WZW Flores. Esso Amsterdam, 20 v. R'dam te Aruba. Farmsum, 20 110 m ZZO Sable ell., aldaar 24 verwacht. Friesland (SSM), verw. pass. 20 Kp. Finisterre. Ganimedes, 19 v. Georgetown n. Ciudad Bolivar. Graveland, 20 310 m ONO St. Vincent. Gaasterkerk, 20 te Adelaide. Garoet, 20 nm. v. Ades n. Belawan. Gooiland, 19 v. Rio de Janeiro n. Rio Grande. Gouwe, 20 v. Safi te R'dam. Groole Beer, 19 460 m W ten Z Fastnet. Gadila, 18 v. Albany n. Menaelahmadi. Gordias, p;*s. 19 Gibraltar. Hector, pass. 20 Pantellaria. Heider, 20 v. Bremen te Hamburg. Haulerwijk, 20 200 m NO Cp. Race. Hestia, 20 bij Barbados. Helena, 20 540 m ONO Flores. Heemskerk, 20 nm. te Aden. Hersilia, 20 v. Buenaventura te Tumaco. Indrapoera, pass 20 Benkoelen. Hos, 20 v. Fort Liberie n. New York. Het Statenhuis aan de Velserweg, reeds meermalen trefpunt van internationale ge zelschappen, gonsde gisteravond van het stemmengeluid van de Fritzen, Rudy's, Heinzen en hoe die andere Oostenrijkers allemaal mogen heten. Toen het geroeze moes van het vrolijke weerzien enigszins was gekalmeerd, sprak de voorzitter van Suomi, de heer H. Klaver, zijn vreugde uit over de jaarlijkse sport-uitwisseling tussen Suomi en de Grazer Atliletik Klub en hü heette hen allen hartelijk welkom. Namens Kennemerstaten, waarvan „Suo mi" een onderafdeling vormt, begroette de plaatsvervangend voorzitter, drs. H. J. G. Plaat zijn Oostenrijkse vrienden, waarbij hij de hoop uitsprak dat de komende wed strijden sportief zullen verlopen. Volgens plan zullen de gasten vandaag de omgeving gaan verkennen, daarbij bijgestaan door hun tijdelijke huisgenoten. De president van de „Steyerische Leicht Athletik Verband", de heer R. Kursreiter, dankte met enkele woorden voor al het moois, dat Holland hen reeds had geboden. De in Graz gevormde vriendschap is heden in Haarlem versterkt en wordt hier nog maals steviger aangehaald, aldus de heer Kursreiter. Ook hij hoopte, dat dergelijke internationale sportuitwisselingen zullen mogen leiden tot een nauwere samenwer king tussen de volken, ook in politiek op zicht. Namens Suomi dankte de heer Klaver voor de onbaatzuchtige medewerking van leden en niet-leden, die soms meer dan één Oostenrijkse gast in hun huis opnamen. Plannen voor een tegenbezoek in Graz zijn reeds in voorbereiding. Petroleumstel viel, keuken brandde Maandagmiddag is de Santpoortse brand weer in touw geweest voor een binnen brand in de Terburgstraat 18. Door het omvallen van een brandend petroleumstel was in de keuken brand ont staan en met behulp van de buren werd de brand al gauw geblust, zodat de inmiddels gearriveerde brandweer geen hulp hoefde te verlenen. Mevrouw v. d. Tuin, de bewoonster van het huis, kreeg bij het blussingswerk brandwonden aan de handen. Een paar verbrande kastdeurtjes, een geblakerd plafond en gesprongen ruiten waren de gevolgen van het brandje. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de. bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Java, 19 v. Makassar n. Ternate Japara (KRL), 21 v. Houston te New York verw. Joh. v. Oldenbarnevelt. 20 120 m WNW Pt. Said. Jupiter, 20 te Rotterdam. Karaton, 19 v. Makassar n. Paerpare. Kasimbar, 20 nm. v. Tj. Priok te Benkoelen. Kertosono, 20 nog te Pt. Said. Laurenskerk, 20 nog te Bahrein. Le Maire, 19 v. Singapore n. Moulmein. Leerdam, 19 340 m Z Cp. Race. Lekkerkerk, pass. 20 Lissabon. Loppersum. 20 120 m ZZW Ouessant. Laagkerk, 21 te Cochin. Laertes, 21 Pt. Said verw. Lawak, 20 v. Singapore n. Manilla. Leersum, 20 v. Savannaz n. Le Havre. Lemsterkerk, 20 v. Pt. Said n. Genua. Leopoldskerk. 20 v. Bahrein te Damman. Beuverkerk, 20 v. Khorramshar n. Basrah. Liseta, 20 v Singapore n. Bangkok. Lissekerk, 20 v. Muscat n. Dubat. Lombok, 20 v. Lorenzo Marques n. Colombo. Limburg, 20 nm. v. Southampon n. Genua. Lutterkerk, 20 v. Hamburg te R'dam (werf). Mariekerk, 19 v. Zanzibar te Mozambique. Modjokerto, 21 te Belawan. Malvina, 20 v. Sydney n. Soerabaja. Muiderkerk. 20 v. Kaapstad n. Antwerpen. Mapia, 20 200 m O Aden. Meerkerk, 19 nog te Damman. Merwede, 20 100 m W Scillys. Minjak, 19 v. Menado n. Ampenan. Myonia, pass. 20 nm. Thursday eil. Maaskerk, 19 te Luanda. Mataram, 19 660 m ZW Flores Murena, 20 400 m NO St. Amarla. Maas, 20 v. Famagusta n. Limasol. Nigerstroom, 20 nm. te Bordeaux. Nelly, 20 230 m N ten O Kp. Verde. Noordam, 19 nm. v. R'dam n. New York. Nieuw Amsterdam, 19 v. R'dam te New York. Noordam, pass. 20 17 uur Scilly's. Nieuw Holland. 21 te Sydney. Oranje, 21 te Singapore. Or.dina, 20 nm v. Le Havre te R'dam. Omala, 20 nog rede Singapore. Ophir, 20 v. Muniok n. Tj. Priok. Oranjefonteih, 20 620 m ZZO Kp. Palmas. Oranjestad. 19 750 m NO ten O Barbados. Orestes. 20 810 m NO Anigua. Paula. 20 v. Pladju n. Telokanson. Plancius, 21 te Tj. Priok. Poelau Laut, 20 v. A'dam te Hamburg. Prins Frederik Willem, 20 700 m W ten N Fastnet. 1 IJsbrand wil niet. Daar er Maandag weinig rondvis was van „Noordzeekwali- teit", zijn er voor deze soorten geen erg hoge noteringen geboekt: de prijzen lagen niets hoger dan Zaterdag en alleen de export joeg de zaak wel eens wat op. Zo noteerde braat- schelvis f 30 en de mooie grove deed f 40 per 50 kg. Wijting, die vorige week f 28 opbracht kwam nog maar aan de f24 per 50 kg. De kabeljauw, die voor export werd gekocht, noteerde bovenste beste prijzen. Kisten grote varieerden van f 150 tot f i40 en de regels deden f 90 tot f 100. Makreel zakte door de grote aanvoer iets en hield het op f 10 tot f 10,50 per 50 kg. Daar de „Petten" nog in een tweede beurt loste, om de vraag naar haring te bevredigen, kon deze als enige aanvoerder een aardige notering halen. Hoewel er aan vankelijk zelfs op f 18 werd afgeslagen is het gemiddelde bij f 15 per 50 kg. blijven hangen. Met de „IJslandse vraag" was het weer niet zo best. Nog steeds schijnt de han del hiervan niet veel te kunnen gebruiken. De goede kwaliteiten van de Tzonne werden mondjesmaat afgenomen en ze moesten voor het overgrote deel door de fileerders uit de markt worden genomen. Voor de schelvis be taalde men f 20 en de kabeljauw deed ge middeld f 50 per 125 kg. Voor drie weken.De „Bloemendaal", die Maandag na een weekreis op de makreel aan de afslag lag, besomde ruim f8000 en haalde hiermee dus nog een redelijk succes. De „Tzonne", die een grote aanvoer had, kon niet verder komen dan tot f39.000 voor de drieweekse IJslandreis. Bij de loggers was het weer de KW 76, die voor de zoveelste maal de toon aangaf met een besomming van f 9700. Eenzijdig. Voor vanmorgen kwamen bin nen de „Vikingbank" met 1600 k. haring, 70 makreel en 30 diversen, de „Maria van Hattum" met 1370 haring, 300 makreel, 30 diversen en 65 stuks stijve kabeljauwen en de „Shamrock" met 750 manden makreel en 20 k. diversen. Daar geen der loggers Maan dag bleef liggen was er zo goed als geen verse vis met uitzondering van wat plat- en fijnvis van de dagschuiten. Morgen minder. Het zag er Maandag avond naar uit, dat er morgen geen trawlers aan de markt zouden zijn. Geen der schepen gaf nog enig teken. Ook de Herman, waar van men aanvankelijk meende, dat hij zou binnenkomen, gaf geen draad. De vangsten zijn de laatste dagen aanzienlijk minder ge worden en de schepen zijn alle nog van zeer „jonge vertrekdata". Met de loggers is het even anders gesteld. Hiervan kunnen weer enkele worden verwacht, zoals de KW 7, HD 87, KW 123 en IJM 210. De kaarsen brandden niet. Toen de on fortuinlijke IJsland-trawler „Tzonne" gis terochtend aan de markt arriveerde met zijn grote buit van 2400 kisten en de hoop nog levend was, dat de handel zijn behoefte aan verse vis in het haringseizoen met een storm loop op de vangst zou bewijzen, bleken de kaarsen in de ruimen van de „Tzonne" niet te willen branden. Dat is het teken, dat de zuurstof is opgebruikt. Met behulp van een koolzuurapparaat heeft men de zaak in een uur of anderhalf weer in evenwicht kunnen brengen, maar nog had de handel slechts lauwe interesse. Deze IJslandreis is tegengevallen.... Of er meer volgen? Pi-ms Frederik Hendrik. 20 200 m W Fastnet. Polydorus, 20 v. Mobile te Savanna. Prins Willem IV. 21 te Bremen. Ridderkerk, 21 nm. te Aden verw. Roepat, 21 v. Tj. Priok te Singapore. Ross urn, pass. 20 Vilano. Rijnkerk, 20 nm. te Genua. Rijnland 21 v. Hamburg te A'dam. Rijndam, 20 160 m ZZW Kp Sable. Rottl, 20 v. Antw. te A'dam. Rodas, 20 te Guadeloupe. Rondo, 20 v. Probolinggo n. Banjuwangl. Roebiah, 19 120 m OZO Nantucket. Schjedijk, 20 480 m ONO Bermudas. Stad Haarlem, pass. 20 Oland. Schie, 19 380 m ZZW Flores. Stad Vlaardingen, 20 340 m W Fastnet. Sumatra, 20 Ouessant gepass. Scherpendrecht, 19 v. Paranagua n. Trinidad. Sibajak, 22 v. R'dam te Wellington verw. Smgkep, 20 te Genua. Slamat, pass. 19 Gibraltar. Soestdijk, 19 v. Baltimore n Galveston. Stad Dordrecht, pass. 20 Ouessant. Stentor, 20 v. A'dam te Georgetown. Straat Soenda, 21 te Kaapstad verwacht. Sommelsdijk, 20 v. Hamburg te R'dam. Stad Alkmaar, 20 nm. v. Wabana te R'dam. Straat Makassar, 20 v. Rio de Janeiro n. Kaap stad. Saparoea, 19 van Amsterdam. Stad Haarlem. 21 nm. bij Klei verw. Stad Leiden, 22 13 u. v. Narvik aan de Hoek v Holland verwacht. Stad Breda, 20 650 m O Cp. Race. Tegelberg, 19 v. Kaapstad n. Buenos Aires. Tjibantjet, 21 nm. te Aden verwacht. Tomori, 19 v. Cheribon n. TJ. Priok. Trompenberg, 20 nm. te Bremen. Tarakan, 21 te Suez verwacht. Tosari, pass. 20 Dover. Tabia, 20 170 m N Socotra. Taldsse, 20 150 m ZW Sa-bang. Tankhaven I, 21 te Sungeigerong. Tankhaven III, 20 v. Singapore n. Sungeigerong. Telamon, 20 v. Pto. Cabello n. Lagualra. Tjikampek, 20 v. Yokohama n. Nagasaki. Tjipondok, 21 te Soerabaja. Tjiluwah, 20 v. Hongkong te Singapore. Tamo, 20 Abrolhos eil. gepass. Tibia, 19 320 m NO Guadeloupe. Tawali, 20 270 m ZZO Cp. Race. Tiberius, 20 190 m NNW Kp. S. Antonio. Veendam, 21 te Rotterdam. Van Oubhoorn, 19 v. Makassar n. Menado. Van Riebeeck, 21 te Tj. Priok. Van Riemsdijk, 21 te Makassar. Waingapoe, 20 te Badasbaat. Westerdam, 20, 160 m Z Cp. Sable. Waterland, 19 dw. Recife. Woensdrecht, 19 nm. v. Menaelahmadi n. Barl Willem Ruys, 21 vm. v. Tj. Priok te R'dam. Waal. 19 v. Algiers n. Alexandrië. Westland. 20 dw. Bahia. IJsel, 20 v. Lattakia n. Pyli. Zeeland (KRL), 20 nog le Panarukan. Zeeland (SSM), 20 v. Hamburg te Blyth. Zuiderkruis, 20 440 m NNW Flores. Zaan, 21 nm. bij Kiel verw. Zonnewijk, 19 v. Montreal n. Nederland. KLEINE VAART Amoudspolder, pass. 20 Dover. Ary Scheffer, 21 120 m NO Kp. Vilano. Bemisse, 21 v. R'dam te Port Talbot. Bree Helle, vertr. 22 v. R'dam n. Londen. Breezand, 21 bij Texel. Deneb, 19 v. Huil te Immingham. Ferocia. 20 v. Vlaai-dingen te Bordeaux. Geert Bodewes, 21 v. Rotterdam. Henrica, 23 v. Nyhamn te A'dam verw. Hartel, vertr. 21 v. Hamburg n. Amsterdam. Joost. 18 van Goole n. Skellettea. Leuvehaven, 22 v. Randers te R'dam verw. Njord, 21 te Pateniemi. Pieter Hubert, 21 v. Dover te Horssens. Pon to, pass. 21 Pit boei. Sirius, 19 te Duinkerken. Soemba, 21 v. w. Hartlepool te Libourne verw. (daarna Agadir). Tivog, verm. 21 v. R'dam n. Berwick. Tilly, 19 v. Rundvik te Sundsvall. Vrouwepolder, vertr. 22 v. R'dam n. Lissabon. Wilpo, 19 Kiel gepass. n. Borgaa. SLEEPVAART Sib. Atlantis, 20 v. Aruba n. Curagao. Slib. Hudson, 19 v. Fedala n. R'dam. Slb. Humber, 19 400 m NO Flores. Slb. Poolzee, 20 660 m O ten N Barbados. Slb. Rode Zee, 19 380 m O ten N. Belem. Slb. Tyne, 19 440 m NO Belem. Slb. Witte Zee, 20 280 m ZW Diego Garcia. Dinsdag 22 Juli Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Een der daders ontkwam. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Een Ameri kaan in Parijs". Woensdag 23 Juli: Bioscopen als Maandag. Sportpark Watervliet, 6.45 uur: Sport-ont- moeting Suomi-G.A.K. (Oostenrijk).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3