Gatsonides met 10 bekers terug van de Alpenrit ■Clowntje Rick Een Eeuw geleden Nederlandse Antillen door de Turken uitgeschakeld Machteld Wisse, fotografe Vierdaagse heeft meer dan 10.000 deelnemers rHoe is het ontstaand Vlotte uitbetaling van achterstallige renten HET LAATSTE NIEUWS UIT HELSINKI De Kaagweek Schaken Euwe speelt remise in Zürich A utomobilisme Beels'tweede in Namen 36e WANDELFEEST DE VIERDAAGSE AFSTANDSMARSEN* lU.<,f FEL VOETBALDUEL Voor de kinderen Tour de France-renners in Breda gehuldigd Tennis Eindenhout-tournooi Zes en vier jaar wegens doodslag op baby Kort nieuws OP Z'N ELF EN DERTIGST v Triton uitgeschakeld in herkansing Van Mesdag verloor FEUILLETON (De misdaad op het eiland) door Else Hofker Loting kwartfinales voetbaltournooi DINSDAG 22 JULI 1952 Mans Gatsonides in actie tijdens de speciale klimproef op de Stelviopas in de Dolomie ten, een van de proeven waarin de Franse Alpenrit werd uitgevochten. Voor het fraaie berglandschap had ..Gatje" pas de tijd, toen hij deze foto kon bekijken. Tijdens de rit zelf had hij het te druk met sturen. Hij was de snelste in deze proef. Beladen met niet minder dan tien bekers en een plaquette is Maus Gatsonides giste ren in Aerdenhout teruggekeerd van wat ongetwijfeld de beste Nederlandse prestatie in de historie van de Franse Alpenrit is ge weest. En het was evenzeer de zwaarste Franse Alpenrit, die ooit verreden is, ook. Zoals men zich zal herinneren, werd de Nederlandse crack met Jaguar eerste in zijn klasse (boven 3 liter) en tweede in het algemeen klassement. De andere bekers kreeg hij voor de speciale klassementsproe ven, waarvan hij er vier van de vijf won. Er kwam ook nog wat zilverwerk voor de beste totaal-prestatie en andere gelegen heden waarbij „Gatje" nog net weer een stukje harder had gereden dan de andere deelnemers. Gedurende geruime tijd heeft het er nog naar uitgezien, dat hij de Duitser Von Falckenhausen, die met BMW eerste werd in het totaalklassement, zou verdringen. Er liep namelijk een protest tegen deze win naar, omdat men meende, dat niet het aan tal exemplaren in deze opgefokte versie was geleverd, dat door het reglement werd voorgeschreven. Aan de onzekerheid daar omtrent is echter een eind gemaakt en zo goed als zeker, zal de eerste plaats van de Duitser worden erkend. Het algemeen klas sement werd uit de klassementsproeven berekend op een wijze, die vrijwel dezelfde was als degene, die bij de jongste Tulpen Rallye werd toegepast. Nog een Nederlands succesje dus. Deze houdt in, dat men pun ten moet verzamelen alleen in de strijd tegen wagens uit dezelfde klasse. De BMW paste dat wat beter dan Gatsonides' Jaguar, die tegen allemaal min of meer gelijkwaar dige stalgenoten moest optornen. Dat het zwaar geweest is, daaromtrent spraken de talloze gekreukelde wagens duidelijke taal. Een Amerikaan, die voor De uitslagen van de vierde dag van de Kaagweek luiden Tandjong Priok—De Kaag wedstrijd in de Valkenklasse 1. Tandjong Priok 18.1 p. met de zeilers W. Ritman, R. Zijlstra, J. Everts en F. Kooy; 2. De Kaag 18 p. met de zeilers E. Rolf v .d. Baumen, C. Nauta, W. Engel hard en F. Goudriaan. Holland—Friesland regenboogwedstrijd: 1 Beneventum J. Hofland, Holland; 2. Eelko, W. Bergsma, Holland; 3. Blikstiender, J. Priester, Friesland. 12 M2. klasse A: 1. Spotvogel, W. Gulde- mond, Leiden. 12 M2. klasse B: 1. Meteor, B. Kraan, Oude Wetering. Olympiajollenklasse A: 1. My Hobby, Joh. Dijkers, Rotterdam. Olympiajollenklasse B: 1. Triponne, P. Niel sen, Mechelen, België. Vrijheidsklasse A: 1. Dolfijn, C. A. Vial, Rotterdam. Vrijheidsklasse B: 1. Beer, C. H. v. d. Meer, Leiden. 16 M2. Eenheidsklasse B: 1. Kieft, W. L- Out, Amsterdam. 16 M2. Eenheidsklasse C: 1. Zeven Provin ciën, J. Coebergh, Amsterdam. Valkenklasse A 1: Anne Marie, C. Groot, Aalsmeer. Valkenklasse A 2: 1. Bufra, P. v. Buren, Hillegersberg. Valkenklasse B: 1. Kwikstaart, A. Nijman Jr., Amsterdam. 16 M2. Eenheidsklasse A: 1. Favonius, J. Helder, Paterswolde. Pampusklasse Azonder spinnaker: 1. Braas- semermeer, W. van Staveren, Alkemade. Pampusklasse B. zonder spinnaker: 1. On rust, J. Dijkman, Den Haag. Drakenklasse A: 1. Noorman. H. v. d. Steen, Leiden. Drakenklasse B: 1. Ran, R. Keegstra, Den Haag. S Regenboogklasse 1: 1. Annemarie, L. de Wit, Zaandam. Regenboogklasse B: 1. Onrust, P. Euwen, Badhoevedorp. het eerst meedeed aan deze moordende proef, die voornamelijk langs de randjes van diepe Alpen-ravijnen wordt uitgevoch ten, zei bleek en trillend, dat hij nog nooit zoiets had meegemaakt. In de klasse van Gatsonides moesten de wagens over West- Europa's zwaarste bergpassen een gemid delde draaien van 60 kilometer per uur. En in de Dolomieten zelfs 69 km. per uur. Daarbij was het voorgeschreven gemiddel de op de auto-strada's van 110 km. per uur nog maar een peuleschilletje. Het was wel echt een moment om in deze streken een vacantie-toertje te maken! Het diudelijkst over dit alles kon Gatso nides' passagier, de Brit George Samworth, oordelen, die vol ontzag zei: „Gatsonides is een formidabele rijder. Het was een ge weldige belevenis. Ik doe nooit meer mee!" De uitslagen van de partijen, gespeeld in de 9e ronde van het internationaal schaak- tournooi in Zürich, luiden: Blau (Zwits.) Euwe (Ned.) 4sChristoffel (Zwits.) Lob (Zwits.) 10; Stachelin (Zwits.) Ehrat (Zwits.) 0lj.Crisovan (Zwits.)Ca nal (Peru) 0—1; Grob (Zwits.)Henneber- ger (Zwits.) 10; Udovcic (Zuid-Slavië) Szabados (It.) 10; Lundin (Zweden)To- ran (Spanje) afgebroken. De Heemsteedse coureur Lex Beels heeft Zondag in Namen de tweede prijs gehaald in een race voor 500 cc.-renwagens, achter de Brit Thomas op Cooper Norton. Het zag er in de finale naar uit, dat hij zou winnen, totdat beide wagens in een bocht begonnen te schuiven. Beels kwam in ruimtegebrek en moest even stoppen toen de strobalen hem de weg versperden. Zijn motor sloeg daarbij nog af. Na veel tijdverlies kreeg hij de JAP weer aan de praat en hij maakte zijn achter stand bijna geheel goed. Nijmegen viert weer het jaarlijkse wan- delfeest. Iedere ingezetene, of hij of zij nu ooit de geneugten van de ferme wandelpas langs bermen van lange wegen heeft ge kend of niet, is er vol van. Vele Nijmeegse gezinnen verlenen gastvrijheid aan deel nemers in deze vierdaagse week: ofschoon er nimmer zoveel inschrijvers waren. De Maandag vóór de eerste wandeldag was Nijmegen al in feesttooi. Vele bussen en treinen brachten de wandelaars met de Vierdaagse-kruisjes op de borst aan. Er doen deze keer 250 buitenlanders mee, civiele wandelaars uit Engeland, Frankrijk, Canada, Zweden, Noorwegen, Zwitserland, Oostenrijk, militaire détachementen uit België, Luxemburg en Engeland. De Bel gische parachutisten zijn weer uit de lucht komen vallen in de Ooy. Duizenden hadden de Maandagmiddag vrij gemaakt om van het schouwspel der omlaagspringende Bel gen toch maar vooral niets te missen. Hun geduld werd zwaar op de proef gesteld, want er was aangekondigd, dat de drop pings om twee uur zouden worden uitge voerd, en het werd bijna vier uur. De vlieg tuigen hadden eerst aan een défilé boven Brussel voor Koning Boudewijn deelge nomen. Er werden 39 parachutisten neerge laten: de diverse landingen slaagden zonder uitzondering. Zij zijn populair, deze Belgische para troepen. In het Goffert Stadion werden zij 's avonds met een hartelijk applaus door het publiek verwelkomd. Voor de openings plechtigheden was er de gebruikelijke parade, 36 wandelaars en wandelaarsters met verschillende vlaggen namen hieraan deel: het geheel was een waardige inleiding tot de zesendertigste Vierdaagse, waaraan voor de eerste maal meer dan tienduizend personen deelnemen. *1 leur J v Jij'1' f li .nederasseltfc..... li so 4GBOESBEEK* 'to fc\s0 y\5s mook l. .4 ZJ Q 30 parcours 30ku to parcours 40km 50 parcours 50km 5 5 parcours 55 km Vanochtend in alle vroegte zijn de deel nemers voor de vierdaagse weer gestart. Vandaag zullen de tippelaars dertig kilo meter lopen. Woensdag 40 kilometer, Don derdag 50 kilometer en Vrijdag tenslotte vijfentwintig kilometer. Er zijn ook dit maal weer vele Kennemers bij. Trou wens, dat was gedurende de laatste maan den wel in de Spaarnestad en omgeving te zien. Want vele tientallen oefenden gere geld om een zo goed mogelijk figuur te slaan. „Jan Passtoors" uit Haarlem, een der oudste wandelsportverenigingen in Neder land, is met niet minder dan drieëntwintig deelnemers naar Nijmegen vertrokken, waaronder vier dragers van het gouden kruis. Verder zijn ook Onder Door", „Jo- hez" en de Nederlandse Spoorwegen ver tegenwoordigd. Voorts is er een detache ment van de Haarlemse politie van dertien man, waaronder de heer J. Pebesma, die voor de tiende maal deelneemt. Ook „Viri- bus Unitus" doet mee en wel met een groep van niet minder dan vijfentwintig personen. Natuurlijk zijn er ook vele indi- viduelen, die naar Nijmegen zijn gegaan. Dat is bijvoorbeeld de heer W. J. de Korte uit Heemstede en de heer A. Masteling, die respectievelijk al twintig en elf maal de vierdaagse hebben uitgelopen. In een snelle enerverende wedstrijd, waar in aan beide zijden de zenuwen zo'n grote rol speelden dat van werkelijk goed spel weinig te zien is geweest, heeft de voetbal ploeg van de Nederlandse Antillen de wed strijd uit de eerste ronde van het Olympisch voetbaltournooi met 21 van Turkije ver loren. De strijd was zowel in de eerste als in de tweede helft sensationeel. Er waren vele botsingen, vele angstige momenten voor bei de doelen en bovendien werden er drie straf schoppen toegekend, waarvan er twee (in de eerste helft) gemist werden. In de negende minuut pikte de Turkse rechtsbuiten een ver naar voren gespeelde bal op, volgens veler mening in buitenspel positie. Hij rende alleen op het doel af, doch zijn schot werd door Hato gekeerd en de bal kwam voor de voeten van de toestormende midvoor Caka, die geen moeite had de bal over de liggende Hato heen in het doel te schieten. Turken missen penalty Vier minuten later wist De Lanoi nog slechts een doorbraak van de Turkse rechts buiten Cetinel te voorkomen door hem op ongeoorloofde wijze ten val te brengen en scheidsrechter Joergensen (Denemarken) kende Turkije daarvoor een strafschop toe. De kans om de voorsprong tot 2—0 te ver groten. deed Cetinel echter teniet. Hij schoot de bal hard naast. Maar inmiddels werd het voor de Zwartjes tijd, dat ze weer eens terugkeerden naar Palmeiland. Eerst moest er nog allerlei proviand ingeslagen worden. Ze haalden kistjes en zakken vol etenswaren in de winkels, want het was weer een lange reis terug. Ook water moesten ze voldoende aan boord hebben. De hele voorraad werd netjes door de luiken in de kano gebracht en opgeborgen. Zo konden ze er weer 'n tijd tegen. Oom Tripje kocht ook nog verscheidene dingen en geschenken, die hij meegaf; die werden ook in het ruim opgeborgen. Nog 'n paar dagen bleven de Zwartjes in Speelgoedstad, als gasten van Tiripia. Ze» hadden het best naar hun zin en keken hun ogen uit bij alle vreemde dingen, die ze hier zagen en die in hun eigen land niet te vinden waren. Vooral de winkels vonden ze mooi. En toen oom Tripje hen eens meenam naar de bioscoop, wisten ze helemaal niet meer hoe ze 't hadden. Zoiets hadden ze van hun leven nog nooit gezien! Ook met de jongens konden ze het best vinden. Maar eindelijk kwam dan toch de dag van het afscheid Na het eerste kwartier slaagden de Antil- lianen er in het evenwicht te herstellen dank zij hoger tempo. Niet door betere tech niek of beter samenspel. Zij speelden op portunistisch en bijna leidde dit in de 18de minuut tot de gelijkmaker. Heyliger liep fanatiek door en ontfutselde de Turkse kee per Akin een op hem slordig teruggespeelde bal. Hij kwam voor een leeg doel, doch op het critieke moment wist de Turkse rechts back een doelpunt te voorkomen. Na de rust was het beeld veranderd. De snellere en met zeer veel energie spelende Antillianen overrompelden de Turken in de eerste tien minuten bijna geheel. Doch doel punten bleven door te onbesuisd spelen uit. Botsingen Gedurende de gehele tweede helft werd de strijd ontsierd door talloze botsingen. Even namen de Turken een toevlucht tot onoir- bare trucjes en een van hen hield Brion om zijn middel vast, toen hij er met de bal van door wilde gaan en een ander trapte Ma- trona na. De scheidsrechter dwong de twee spelers elkaar de hand te reiken en strafte de Turken met een vrije schop. Indien de spelers van de Antillen de rust en de beheersing hadden gevonden om iets kalmer en meer doordacht de bal af te geven, dan zou het er voor de Turken donker heb ben uitgezien. De overmaat van Antilliaanse ijver, waarbij de nervositeit sommige spelers er toe bracht elkaar in de weg te lopen, was de oorzaak, dat het scoringbord na een half uur nog eennul aanwees. Zelfs wisten de Turken de voorsprong te vergroten. In de dertigste minuut kreeg Vlinder bij een scrimmage voor de doelmond de bal tegen zijn arm en de scheidsrechter kende de derde penalty toe (de tweede voor Tur kije). Middenvoor Caka maakte geen fout. Vijf minuten later gaf Brokke van de vleu gel een hoge voorzet, die Friezen lenig en hoog opspringend tussen de handen van de Turkse keeper door in het net kopte. Hij scoorde daarmede het mooiste doelpunt van de wedstrijd. Doch in de resterende minuten vielen er slechts botsingen te noteren en de gelijkmaker bleef uit. Door de 21 neder laag werden de Antillianen uitgeschakeld. De stichting „Breda Oranjestad" heeft de Nederlandse Tour de France-ploeg op uit bundige wijze ontvangen. Het zag langs de route, die de renners vanaf het station namen naar het feestcentrum zwart van de mensen. De heer G. L. W. Sliepen, secretaris van de stichting „Breda Oranjestad 1952", bood zo wel Pellenaars als de renners kransen aan en later in de avond overhandigde hij de renners de ere-medaille van de Stichting „Breda Oranjestad 1952". In ons verslag van de eindstrijden van het „EindenhouF'-tennistournooi vermeldden wij, dat mejuffrouw T. Goeting het dames enkelspel had gewonnen. Dit moet echter zijn mejuffrouw J. Goeting. Conform de eis heeft de rechtbank in Amsterdam de 32-jarige kleermaker J. H. uit Amsterdam veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek en zijn 23-jarige buurvrouw H. W. B.D. tot vier jaar met aftrek. Veertien dagen geleden hebben zij terecht gestaan onder beschuldiging van mededaderschap aan doodslag op een enkele uren oude baby. De dood van de baby is lange tijd geheim gebleven. De vrouwelijke verdachte heeft het geheim tenslotte echter niet onder zich kunnen houden. Maandagmorgen is ter hoogte van Maas sluis het vliegkampschip „Karei Doorman" aan de grond gelopen. Met behulp van vier sleepboten is het schip 's middags om één uur vlot getrokken.' B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad een voorstel doen toekomen aan de woningstichting Patrimonium een geld lening te verstrekken van f4.271.000 in ver band met de bouw van 331 eengezinshuizen in Amsterdam West, Tuinstad-Slotermeer. Men heeft lang gemeend dat deze uitdrukking die wij gebruiken in de zin van: op z'n dooie gemak, uiterst lang zaam, was ontstaan uit de traagheid waarmee de elf steden en dertig griete nijen van Friesland tot het nemen van regeringsbesluiten kwamen. Maar toen uit tal van plaatsen bij schrijvers uit de zeventiende eeuw bleek, dat zij de zegs wijze bezigden in de betekenis van, keu rig, zoals 't behoort, is men opnieuw aan het zoeken gegaan. Eindelijk bleek dat „elf-en-dertig" een uiterst fijne kam is in de weverij en dat het daarop geweven linnen het mooiste en nauw keurigste is. Hét op die wijze vervaardi gen van stoffen eiste natuurlijk extra veel tijd, ging langzaam. Op vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer Maenen, betreffende de regeling voor de uitbetaling van achterstal lige renten aan Nederlanders, die krachtens het tussen Nederland en de bondsrepubliek Duitsland gesloten verdrag in zake de so ciale verzekering nog aanspraak op_ ren ten kunnen maken over de periode vóór het in werking treden van genoemd verdrag, heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken het volgende geantwoord: Het plan voor betaling van achterstallige renten over het tijdvak van 1 September 1949 tot 1 April 1951 is in September 1951 opgesteld. Ingevolge dit plan geschiedt de betaling, te rekenen van 1 Juli 1951 af, in 15 maandelijkse termijnen. Derhalve zullen de bedoelde achterstallige renten op 30 September 1952 zijn voldaan. Op grond van dit plan is thans aan Duitse sociale ver zekeringsrenten, verschuldigd over het tijdvak van 1 September 1949 tot 1 April 1951, in Nederland een bedrag van ruim 2,2 millioen gulden uitbetaald. Verschul digd zijn nog de termijnen over de maanden Augustus 1952 en September 1952 en een aantal achterstallige termijnen van renten, waarvan het onderzoek naar de juistheid van de aanspraak nog lopende is. Naar schatting zal nog een bedrag van f 800.000 moeten worden voldaan. In het algemeen worden de aanvragen om toekenning en uitbetaling van een rente vlot afgewikkeld. Over de betaling van de rentetermijnen, welke vervielen vóór 1 September 1949, zijn nog onderhandelingen gaande. PENSIOEN- EN SPAARFONDSENWET Naar het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mededeelt ligt het in de bedoeling de afkondiging van de Pensioen en Spaarfondsenwet te doen geschieden op 1 December 1952. Een verder uitstel is niet te verwachten. Tot dusver is nog niet tot afkondiging over gegaan om belanghebbende werkgevers in de gelegenheid te stellen, indien nodig, als nog een pensioenfonds in het leven te roe pen, teneinde gebruik te kunnen maken van de mogelijkheid tot geleidelijke aanpassing aan de normen dier wet volgens een door de Verzekeringskamer goedgekeurd plan. De Nederlandse twee zonder stuurman (Triton) is in de tweede herkansing voor de finale uitgeschakeld. De Nederlanders had den, zoals gewoonlijk, een slechte start en lagen reeds direct achter Argentinië en België. Van deze derde plaats zijn zij gedu rende de gehele race niet meer los gekomen. Argentinië had de meest felle start en lag op 500 meter een halve lengte vóór op België. Triton volgde in de derde positie. Op 1000 meter had België de leiding over genomen. De Argentijnen zakten iets af en moesten de Belgen twee meter voorsprong laten. Nederland, dat een laag tempo sloeg, volgde op ruim een lengte achter Argentinië. De Belgen wonnen tenslotte met twee lengten voorsprong op Argentinië en 3 leng ten op Nederland. De tijden waren: 1. België 7 min. 35 sec.: 2. Argentinië 7 min. 41 sec.; 3. Nederland 7 min. 44.7 sec. Ook de Nederlandse skiffeur Van Mesdag heeft het in de Olympische roeiwedstryden niet tot de finale kunnen brengen. Hy had in de tweede herkansing een zware heat met Wood (Australië) als gevaarlijkste con current. De Australiër nam reeds onmiddellijk na de start de leiding en heeft deze gedurende de hele race niet meer afgestaan. Van Mes dag lag bij de start derde achter de Zwitser Meyer en voor de Belg Steenacker. Op 500 meter was de situatie practisch ongewijzigd, alleen was Wood toen een halve lengte voor. Deze voorsprong had de politieman uit Syd ney op 1000 meter tot eer lengte vergroot. Zwitserland lag in tweede positie en Van Mesdag een lengte achter op de derde plaats. Wood behoefde zich niet te veel in te spannen om te winnen. Hij liet de Zwitser nog op een lengte komen en ging met deze voorsprong door de finish. Op 3V2 lengte achter Meyer volgde onze landgenoot Van Mesdag, die op zijn beurt de Belg Steenacker met klein verschil sloeg. 33) Het komische, dat zij, als verdachte, haar bewakers een lafenis aanbiedt, ontgaat haar ten enenmale. Met twee koppen in haar hand klautert ze voorzichtig naar boven. Misschien is Joke wakker, dan kan ze haar wat warms geven. Joke ligt haar rnet grote ogen aan te kijken, maar herkent haar niet. Het schijn sel van de petroleumlamp belicht spook achtig de zolder en tegen het schuine dak staan grote wangedrochten. Hun scha duwen. Machteld zet voorzichtig de kop op de grond, schuift de deken, die Joke losge woeld heeft, weer over haar schouder. Je mag niet aan Machteld komen. On natuurlijk hoog en ijl klinkt die stem. Hoor je, ik wil het niet. Eén van ons gezin is genoeg. Ik ben hier, Joke, zegt Machteld en strijkt het haar van het gloeiende voor hoofd. Machteld gaat trouwen, maar niet met jou. Machteld moet gelukkig worden. Ze ijlt, denkt Machteld en huivert. Hans, zegt Joke's hoge stem. Hans, pas goed op Ingertje. Zij mag later.... nietZe snikt ineens luid. Ik kon er ook niets aan doen, Hans. Ik was zo bang. Stil maar, stil maar, troost Machteld. Alles is goed, Joke. Kijk, ik ben hier, Machteld. Toe. drink eens wat. Maar Joke slaat de kop van zich af. De hete thee gulpt over Machtelds handen. Ze praat door, op dezelfde, hoge toon, maar veel verstaat Machteld er niet meer van. Soms beweegt ze heftig haar armen en duwt de deken van zich af. Trouw stopt Machteld de dekens weer om haar heen, veegt af en toe het zweet van haar voorhoofd. Zo tobt ze door, een uur, twee, drie. De weg door de Vronen, ,,'t Vroon" zeg gen de mensen op het eiland, mag dan vlugger zijn en wat meer beschut, dan langs de zeekant, de mannen vorderen maar heel langzaam. Het eerste stuk heeft een tamelijk be gaanbaar pad, dat aan beide zijden is om geven door hoge, dichte hagen van braam struiken. Het zet zich voort door een stuk weiland, aan een kant begrensd door dui nen, aan de andere zijde door een duistere vlakte. Hier en daar ligt over de ergste kuilen een mat van gevlochten ijzer, over blijfselen van het materiaal, waarmee de Duitsers destijds hun wegen aanlegden. Maar dan gaat het pad verloren en zakken ze tot over hun enkels in de modder. Rechts verheft zich, als een onregel matige, afgebrokkelde muur, de duinenrij. De tocht wordt zwijgend volbracht; van de lantaarns durven ze nagenoeg geen ge bruik te maken. Van tijd tot tijd raad pleegt Fred zijn horloge. Ze worstelen nu al drie kwartier tegen de wind in; de dui nenrij verbreedt zich. Hier is het oppassen. De Zeeuw, Briezé, houdt nu steeds meer rechts aan. Al tweemaal zijn ze onder het prikkeldraad doorgekropen en de tocht dwars door de duinen is begonnen. Het lopen wordt nu nog moeilijker, door de bossen duindoorns met hun scherpe stekels, waaraan ze hun gezicht en handen openhalen, door braamstruiken, die hier in welige overdaad langs de hellingen en in de kleine duinpannen staan. Als ze na veel gezwoeg weer een helling zijn afge daald, blijft de Zeeuw plotseling staan. In een oogwenk is Murphay naast hem; daar is die haag van dennetakken, die ze vanmiddag ook zijn gepasseerd; het moet nu vlak in de buurt zijn. Hij blijft vlak naast de Zeeuw lopen, die wat meer landwaarts gaat. Het gebul der van de zee is hier duidelijker te horen. En dan staan ze, plotseling, voor de ingang van de bunker. Er zijn vele bunkers in de omtrek, maar deze zou Fred uit duizenden herkennen. Ze trekken zich een eindje terug achter een grote duindoorn. De weg door de bun ker is te lang, fluistert Fred. We moeten die andere uitgang hebben, hoger op, om het duin heen. Twee maréchaussées verstoppen zich bij de ingang van de bunker; de anderen, de inspecteur en Murphay voorop, sluipen om het duin heen. Eindelijk staan ze voor de ijzeren deur. Fred tast naar zijn revolver. Voorzichtig maakt hij de deur open, blijft staan en luistert scherp. Het gangetje is aardedonker. De inspecteur staat al naast hem. De maréchaussées hebben bij de deur post ge vat. Fred laat zich op zijn knieën vallen en betast de bodem. Al heel gauw heeft hij de ring van het luik te pakken. Met zijn zakdoek veegt hij het zand weg, tot het luik aan alle kanten schoon is. Dan trekt hij het, heel langzaam, een eindje omhoog en legt zijn oor boven de spleet. Heel zwak klinkt het geluid van een morsesleutel. Weer tilt hij het luik op, wat hoger nu, zodat hij een deel van de bunkerruimte kan zien. Bijna zou hij iets gezegd hebben, want beneden hem, met de rug naar hem toe, zit een man met een koptelefoon op voor een opengeslagen tafelblad. Een kleine lan taarn verlicht slechts de man bij de tafel, de rest van de ruimte ligt in duisternis. Fred tilt het hele luik op, terwijl de inspecteur zijn revolver gereed houdt. Er De tijden waren: 1. Wood (Australië) 7 min. 45,5 sec.; 2. Meyer (Zwitserland) 7 min. 43,3 sec.; 3. Van Mesdag (Nederland) 7 min. 57,2 sec.; 4. Steenacker (België) 7 min. 59,5 sec. Alle Nederlanders zyn nu uitgeschakeld. De loting voor de kwartfinales van het Olympisch voetbaltournooi heeft het vol gende resultaat gehad: Denemarkenwinnaar Joego-SlaviëRus land; TurkijeHongarije; BraziliëDuits land; Oostenrijk—Zweden. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 22 Julij 1852 HAARLEM. Alhier is door den aannemer voor het leggen der duin waterleiding naar Amsterdam in het Sparen, buiten de Schalkwijkerpoort, de groote ijzeren buis gelegd, door welken het water naar Amsterdam zal worden heengeleid. Deze hoogstbelangrijke werk zaamheid werd met den besten uitslag bekroond en gadegeslagen door een aan zienlijk aantal toeschouwers, bij wie de heer Commissaris des Konings in dit gewest en de heer burgemeester zioh bevonden. De volvoering van het plan strekt den ingenieur der duin watermaatschappij, den heer Bland W. Croker, tot groote eer. De andere werk zaamheden, die worden verricht, hebben thans bij de vele belangstellenden de volkomenste overtuiging doen postvat ten, da+ er in weerwil van de langdurige droogte, de zeldzame warmte en den hevigen zonnebrand in het duin, steeds en overvloedige voorraad uitmuntend water aanwezig zal blijven. valt wat zand naar beneden, maar de man merkt het niet. Voorzichtig laat Fred zich zakken, hangt een ogenblik een meter boven de grond en ploft dan neer. Op dat moment keert de man zich om, grijpt met zijn ene hand naar zijn revol ver, terwijl hij met de andere de koptele foon van zijn hoofd rukt. Fred is al opge krabbeld en op hem toegesprongen. De man heeft de tafel omgegooid en vuurt snel in Freds richting. Maar als een panter springt Fred over de tafel heen, ooven op hem; de revolver valt uit zijn hand en de beide mannen rollen over de grond. Boven heeft de inspecteur een der maré chaussées geroepen, laat zich naar Freds voorbeeld door het gat zakken en stort zich eveneens op de man. Ze vallen op een der bedden. Het stort krakend ineen; een korte, hevige worsteling en het pleit is beslecht. Een pa^r handboeien klikken en de in specteur geeft de man een duw in de rich ting van een bank, waarop Carl Anderson, suf van de klappen, neerzakt. Daarna in specteert hij snel de ruimte. Anderson met zijn revolver in bedwang hoi-Jend. Dan laat Fred een langgerekt gefluit horen, want in de- hoek, waar de vecht partij plaats vond, ligt de grond bezaaid met diamanten. Waar zijn de anderen?, informeert de inspecteur streng. Je hoeft niet te lie gen, het hele duin is omsingeld. Ik ben alleen, zegt hij. Liegt ie natuurlijk, veronderstelt de inspecteur. Fred heeft intussen het luik in de vloer opengemaakt, buigt zich voorover en schijnt met zijn lantaarn in de ruimte beneden. Hé, pas-op, klink het boven zijn hoofd en snel; draait de inspecteur zich om. An derson is opgestaan en is nog maar een pas van Fred verwijderd. Een welgemikte slag van de inspecteur doet hem op zijn plaats terugtuimelen. Fred heeft zich op dezelfde manier in deze ruimte laten zakken, onderzoekt hem snel en loopt dan naar de gang die hierop uitkomt. Roekeloos waagt hij zich verder tot hij in de ruimte komt, waar een ope ning op manshoogte een verbinding met een tweede ruimte vormt. Hij is er wel bijna van overtuigd, dat er niemand is. Vluchten zou uitgesloten zijn, want de bunker is geheel van beton en bo vendien hbben ze hem 's middags nauw keurig onderzocht. Hij schuift de grendel weg, opent het luik en klimt er door. Na een ogenblik staat hij weer in de frisse lucht, maar nu wordt hem onzacht een revolver tegen zijn borst ge duwd en een stem bromt: Handen hoog. Een lichtstraal verblindt zijn ogen en dan hoort hij een stem, hevig teleurgesteld, zeg gen: Oh, bent u het. Loop naar de pomp, bromt Fred in het Engels, maar klopt de maréchaussée goedkeurend op de schouders. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6