OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Visserij-varia Binnen één dag gereed Nederlands kottertje gaat met Katwijkse schipper om Nieuw-Guinea zwerven Boekenbonnen voor bekroonde slagzinnen Agenda voor Veisen Agenda voor Beverwijk Gediplomeerde ambachtsscholieren Brieven aan de redactie Plannen voor vismeelfabriek THALIA Santpoort Castricum Havenberichten Beverwijk N. J. Swierstra Zondag overleden „De rode schoentjes" in Thalia „Verre visserij" deed haar naam wel eer aan Arie Schouten exposeert bij „Felison" gecremeerd Nederlands oudste student Zaterdag avondrit K.M.G. van de Limburgs damtiental komt in het Statenhuis De heer A. Blom in Velsen Wethouder J. C. Aschoff reikte ten raadhuize prijzen uit aan natuurminnaren WOENSDAG 23 JULI 1952 Want die tonijnenvangst, waarmee num mer een, de „Hollandia" zich gaat bemoeien, is wel bekend: de inlanders hebben al sinds vele eeuwen de slanke tonijnen weten te verschalken en het gaat er met de „Hollan dia" alleen maar om, de methoden te ver beteren en de Papoea's te laten mee-profi- teren van de moderne vriesmethoden, die onder meer op dit scheepje zullen worden toegepast. Naar het welslagen van die „Hol landia" gaat niet in de eerste plaats de interesse uit; het is veeleer de tweede kotter die nu nog als een naamloos casco op de werf van Symonsbergen in Amsterdam rust, waaraan voorspellingen en vraag tekens verbonden worden. Braak water De visserij van Nieuw Guinea ligt nog zogoed als braak. Wat er op dit moment ge beurt, geschiedt voor de inheemse bevol king en misschien voor het handjevol Euro peanen op het reusachtige eiland. Drie motorvletten van het type „Holland launch',' voortgedreven door twintig paards Samofa-dieseltjes exploreren van Hollan- die en Sorong uit de wateren rond de rots kust van het eiland en het beetje vis, dat de zwarte bemanning met de hengel aan boord haald, is best af te zetten. Dat daar soms knapen van tonijnen van 87 pond bij zijn.... ach, de Papoea's hebben in hun geschiedenis wel voor heter vuren gestaan zonder „Holland-launches". Maar er moet meer gedaan kunnen wor den. Er zit vis in de Geelvinckbaai en die per op, vis, die de mensen van dit wonder mooie land zelf nog nooit gezien hebben vis bij hopen. En daar gaat dat kottertje straks achter aan. Met een Hollandse schipper, vermoe delijk een Katwijker, net als op de „Hol landia" en een inlandse bemanning, die nog bitwijs gemaakt moet worden. Er zijn plannen, om mettertijd een vismeelfabriek te stichten, waarin dan het marktoverschot een goede bestemming zal kunnen krijgen. Aanloop De Tonijnenjager „Hollandia", die on langs op de Nieuwe Waterweg een proef vaart maakte in het bijzijn van ir. L. A. H. Peters, minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, gaat binnenkort op eigen kracht naar de Oost; de tweede kotter, die dus voor alle soorten visserij geschikt is, zal ADVERTENTIE (het theater met de beste films) vertoont DONDERDAG a.s. 8 uur in slechts één speciale voorstelling het beroemde en veel geprezen filmwerk DE RODE SCHOENTJES in technicolor! „The Red Shoes" met Anton Walbrook, Moira Shearer, Robert, Helpman e.v.a. Een aangrijpend en toverachtig schouwspel met onvergelijkelijke muziek De Arthur Rank-film „De rode schoen tjes", die Donderdagavond in een speciale voorstelling in Thalia gepresenteerd wordt, behandelt een moderne, dramatische lief desgeschiedenis tegen de bewegelijke en kleurrijke achtergrond van de balletgroep Lermontov, een internationaal vermaard dansgezelschap. De titel van deze voortref felijke rolprent is ontleend aan de naam van een ballet naar het gelijknamige sprookje van Andersen. De bekende regisseurs van talrijke even- bekende producten, Michael Powell en Emeric Pressburger, hebben met deze film het bewijs geleverd, dat het klassiek ballet in al haar uiterlijke schoonheid te vei-fil- men is en zelfs zodanig, dat het uit choreo grafisch oogpunt volkomen verantwoord is. Het is niet te ontkennen dat een film als deze beter past in het kader van de Donderdagavondvoorstellingen dan het merendeel van haar voorgangers. Voor velen is dit een uitgezochte gelegenheid eens kennis te maken met de prachtige mu ziek en in hoofdzaak natuurlijk met het feilloze ballet, temeer daar over enkele dagen in „Velserbeek" onder auspiciën van de Velser Kunstkring het Scapinoballet enkele voorstellingen zal geven. „De rode schoentjes" is voor liefhebbers van betere films een rolprent, die zij zeker moeten gaan zien. In afwijking van hetgeen ons gisteren werd meegedeeld, ten opzichte van het ver leden van de N.V. Verre Visserijmaatschappij, diene, dat de drie schepeh van deze onder neming in 1950 en 1951 in totaal 22 maal naar de verre wateren zijn geweest (IJsland, Lofoten, Bereneieland en Barendszzee). WOENSDAG 23 JULI Raadhuis van 14 tot 15 uur, spreekuur wethouder van Onderwijs. Thalia, 20 uur: „Het onstuimige blondje". Rex, 20 uur: „De weg der hoop". DONDERDAG 24 JULI Thalia, 20 uur: speciale voorstelling van „De rode schoentjes". Rex, 20 uur: „De weg der hoop", waarschijnlijk in gedemonteerde staat ver scheept worden. Over een maand of drie, vier. De „Hollandia", die in Augustus zee kiest onder verantwoording van het bureau Wijsmuller in Baarn, heeft dus een heel andere bestemming met „hengelbalcons"aan weerszijden van de boot gaat het op de tonijnen af sneller dan de voorvaderen het konden, maar in wezen precies hetzelfde De andere kotter echter wordt een novum. Een gewone KW 10 of UK 68, ook getekend door meneer W. Swolsman van de Krom hout-fabrieken, evenals zijn vele voor gangers, maar voor Nieuw Guinea wellicht de aanloop tot een bloeiende visserij. ADVERTENTIE In de lichteiijk-feestelijke sfeer van een stralende Dinsdagmiddag zijn gisteren de vier winnaars van de slagzin-prijsvraag, uitgeschreven door de Velsense commissie voor natuurbescherming op het raadhuis bijeen geweest, om hun gewonnen boeken- bonnen in ontvangst te nemen. Achter de tafel, waar anders het eerbied waardig college van B. en W. zetelt, blon ken nu een fleurig japonnetje en een licht zomerpak en de wethouder greep de ge legenheid aan, om voor dit kleine forum nog eens even het belang van de commissie en derzelver doelstellingen naar Voren te brengen juist in de vacantietijd. Hij wees er op, dat de georganiseerde Velsense natuurbeschermers zo langzamerhand al heel wat in het verborgene hebben gepres teerd, maar dat zij met deze slagzinnen- wedstrijd voor het eerst in het openbaar verschenen. En kennelijk met succes, ge tuige de grote belangstelling voor de wed strijd en de bepaald aardige inzendingen. Alles is niet altijd even dichterlijk geweest, merkte de heer Aschoff op, maar daar staat tegenover, dat de mensen weer eens met de neus op de kwestie van de natuurbescher ming zijn gedrukt. Plezierig vond hij het, dat de vierde piujs naar de Beverwijkse heer J. H. Hendriks ging, waaruit blijken mag, dat deze aange legenheid ook gewestelijk belangstelling trekt. Nadat de wethouder gewezen had op het kostelijke gemeenschapsbezit, dat „plant soen" heet, kondigde hij met enige trots de volgende stap van de commissie aan, name lijk om met September onder een groot deel van de Velsense schooljeugd te gaan wer ken zoals we al meldden met een eigen geschrift een periodiekje over natuurbescherming. Namens de drie man sterke jury, die de haast 300 inzendingen beoordeeld heeft, heeft de heer J. Folkertsma vervolgens iets verteld over de beoordelingstechniek en hij was zo eerlijk, om de tweede, derde en vierde prijswinnaars te verzekeren, dat er om hun prijzen geloot moest worden ze lagen op hetzelfde niveau. Een boekenbon werd door de wethouder Palingvangsten der Urkers vrij gering vorige week De aanvoer van kuilpaling was de afgelo pen week niet bijzonder groot. Over het al gemeen bleven de vangsten onbevredigend. Deze liepen per vaartuig en per dag van 70 tot 140 pond. De noteringen voor kuilpaling lagen iets hoger dan de week daarvoor. Per pond van f0,70 tot f 0,94. De resultaten van de lijnaalvissers waren slechs. De vangsten schommelden per vaartuig van 15 tot 120 pond per dag. Noteringen voor lijnpaling per pond van f 0,92 tot f 1,28. De aanvoer van snoekbaars en rode baars was iets beter dooi de vangsten van nettenbaars. Snoekbaars noteerde per pond van f 0,68 tot f 0,79, rode baars van f 0,70 tot f 0,78. Nest kwam ook al niet in grote hoeveelheden aan de afslag. In totaal werd ongeveer 142 ton aangevoerd. De prijzen per bak varieerden van f 1,92 tot f 2,56. Noordzeevis werd slechts weinig binnen gebracht. De weekbesommingen der kuilvissers va rieerden van f350 tot f600. Bij de lijnaal vissers beliepen deze per vaartuig van f 120 tot f 350. Aangevoerd werd: 67.631 pond kuilpaling; 2684 pond lijnpaling; 1736 pond snoekbaars; 708 pond rode baars; 323 pond blei; 60 pond voorn; 3 pond karper; 11 pond snoek; 1 pond zeeforel; 20 pond bot en 284.120 pond nest. De totale omzet aan de afslag bedroeg on geveer f 67.000. Vervroegde damcompetïtie van Noordhollandse hoofdklassers Door dè wedstrijdleider van de Ko ninklijke Nederlandse Dambond is be paald, dat de damcompetitie in Noordhol land in de eerste week van September al begint. De damclub IJmuiden is met het eerste tiental in de volgende groep ingedeeld: O.D.V., Gezellig Samenzijn, Jozeph Blan kenaar, Door Combinatie Groot, C. D. A. (allen te Amsterdam). Haarlemse Dam club, Oosterkwartier (te Haarlem), D. C. IJ. (IJmuiden), Zaandam, Weesp, St. Ba- vo (te Heemstede) en Damclub Wormer- veer. In de tentoonstellingszaal aan de Heide- straat te IJmuiden-Oost zal aanstaande Zaterdagmiddag een expositie van schil derstukken van Arie Schouten worden ge opend. Deze tentoonstelling is georgani seerd onder auspiciën van de Vereniging ter bevordering van Beeldende Kunsten in Velsen „Felison". De heer G. J. de Geus, die een toelichting heeft gegeven op het werk van Schouten, schrijft onder meer het volgende: Het coloriet zowel als zijn vormgeving zijn boeiend en hebben span ning. De compositie heeft mede zijn aan dacht. Dat hij meer dan een goed tekenaar is'behoeft geen betoog voor wie enigszins bekend is met de vormgeving en de uitge sproken coloristische tendenz van deze kunst. Zij heeft evenzeer plastische waar den die d'e belangstelling prikkelen tot het verder volgen van dit talent op zijn weg. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 22 op 23 Juli KW 2 45 k., KW 3 1 k„ KW 14 30 k., KW 23 30 k., KW25 2 k., KW147 3 k., KW86 1 k., KW 18 7 k., KW29 65 k., KW49 1 k., KW 78 60 k., KW42 100 k., KW50 8 k., KW173 40 k., SCH353 2 k. Geen vangst hadden KW3, KW73, KW54, KW144, KW83, KW67, KW32, IJM283, SCH51, SCH36. Gemiddelde vangsten: Vlaardingen 20 k., Scheveningen 23 k., Katwijk 14 kantjes Trawlharing: KW48 30 k., KW49 60 k., KW41 15 k. Onze Katwijkse berichtgever kon he denmorgen slechts een deel van de vang sten opgeven, daar in alle vroegte een sto ring optrad in de electriciteitsvoorziening, waardoor uiteraard mede de radio uitviel. overhandigd aan mevrouw E. H. v. Aelst van Hasselt (le prijs) en de drie andere bekroonden mevrouw J. v. d. HarstRetz, de heer H. Akkerman Sr. (die zelf niet present kon zijn) en de heer J. H. Hendriks. Er is tenslotte nog even genoeglijk nage kaart over de Velsense aspecten der na tuurbescherming, waarbij onder meer naar voren kwam, dat er af en toe met de ge meenschappelijke tuinen in het Heuvel wij k-complex wel eens wat ruw wordt om gesprongen. Speelgelegenheid voor de jeugd in ruimere mate zou al heel wat hel pen en wethouder Aschoff kon dan ook meedelen, dat daar in IJmuiden op twee punten aan gewerkt wordt. Er kwamen voorts suggesties uit de bus, om deze eerste geslaagde wedstrijd te her halen bijvoorbeeld in de vorm van een prijsvraag voor het beste korte verhaal over een der mooiste punten van Velsen. ADVERTENTIE Electrotechniek: W. G. van 't Hoff, G. S. Rienstra. N. Tamis, J. de Keyzer, J. W. M. Rem. J. C. G. de Kruyf, W. Jonckbloedt, E. H. Veenstra. W. Brouwer, Ph. H. J. van Noort. A. Verkerk, K. Kruishoop, J.A Brou wer, W. Verduin, J. Kraayeveld, J. Slecht, C. M. Ettema, P. F. Heeremans, J. J. van Vlissingen, W. van der Wensch, H. A. M. Raspoort, D. Ypma, J. van Duin, M. J. Vink, F. Baudoin, J. A. Jagt, L. H. Overbeek, W. G. C. Wessel. C. Graaman, H. v. d. Beek, J. Th. Jansen, J. Pletting, L. Mossel. H. J. Boot, G. L. Schol, A. v. d. Plas, J. J. Keur, D. de Waal, T. Alders, N. M. v. d. Waart, B. Snip, P. J. Binkhorst, A. A. Schieke, R. Stelling werf (aant. 3e leerjaar). Afgewezen: 10 leerlingen. Herexamen na 3 maanden: 1 leerling. Winkeliers tegen bouwers Donderdagavond zal het Santpoortse winkelierselftal „De Santhaes" een voetbal wedstrijd spelen tegen een ploeg van de bouwvakarbeiders van de Hoogovens. De wedstrijd zal plaats vinden op het terrein aan de Kwekerslaan. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Gisteren is het stoffelijk overschot van de dezer dagen in Beverwijk overleden voorzitter der Beverwijkse harddraverij vereniging „Prins Bernhard" in het Vel sense crematorium verast. Bij de baar, die met een ware bloemen weelde bedekt was, spraken onder meer wethouder R. Bakker van Alkmaar, die namens het gemeentebestuur woorden van waardering uitte en de heer J. Berg uit naam van de harddraverijvereniging, die zo node kan scheiden van haar actieve voorvechter. Nadat uit kringen van de drafsport vele warme woorden van erkentelijkheid jegens het onvermoeibare streven van de over ledene, om de drafsport te propageren en uit te bouwen, waren gesproken, is er ook namens het personeel een woord van af scheid geuit. Tenslotte dankte de heer D. Teer uit naam van de familie voor de be langstelling. Amateur toneelspelers gaan vergaderen De leden van de Castricumse gemengde toneelvereniging „De Schakel" komen Maandag in het gebouw van de Nutsspaar- bank bijeen voor de jaarvergadering. Van het bestuür is de voorzitter de heer J. van Trigt aftredend. Het bestuurslid de heer J. Peijs is eveneens niet herkiesbaar. Het be stuur zal voorts de leden verzoeken er in toe te stemmen om per jaar twee uitvoerin gen voor de donateurs te geven. Een voor stel om de donatie te verminderen en op f 3,50 per jaar te brengen staat eveneens op de agenda. St. Caecilia concerteerde voor de Op uitdrukkelijk verzoek van de familie maken wij er eerst heden melding van dat Zondag, in de ouderdom van 73 jaar, is overleden, de heer N. J. Swierstra, te Lei den, wiens stoffelijk overschot heden in alle stilte ter ruste is gelegd. De heer Swierstra, die in 1879 te Beers (Fr.) werd geboren en in 1898, na zijn studie aan de rijksnormaalschool te Sneek te hebben voltooid, de lager onderwijs-acte behaalde, kwam reeds in 1907 naar Leiden om onderwijs te geven aan de openbare lagere schooi aan de Maresingel. Reeds spoedig na zijn komst in de Sleutelstad bleek hij een speciale voorliefde voor de geschiedenis van deze stad aan de dag te ieggen. Kenner van oud-Leiden, leidde hij in de loop der jaren honderden excursies door Leiden, waarbij het telkens weer op viel hoe groot zijn kennis van het verleden was. Als groot bewonderaar van de kunst geschiedenis wist de heer Swierstra in het jaar, dat hij met pensioen ging (in 1939) de kracht op te brengen om aan de Rijks universiteit te Leiden college te volgen in de letteren en wijsbegeerte, met als hoofd vak kunstgeschiedenis. Zijn doorzettingsvermogen werd in 1950 bekroond met het doctoraal examen. Na dien had de heer Swierstra ongetwijfeld de oudste student van Nederland nog slechts één verlangen: het verkrijgen van de doctorsbul. Tot voor korte tijd wijdde hij zich met volledig enthousiasme aan het behalen van deze graad. Een ziekte van enkele maanden en een ongeval hebben hem dit helaas belet. De heer Swierstra heeft o.m. vele arti kelen geschreven in „De nieuwe Gids", o.a. over Floris Verster, W. H. v. d. Nat en Cor nells de Moor. Daarnaast publiceerde hij in het verleden regelmatig in Onze Eeuw artikelen over de Duitse romantiek en over figuren als Wackenroder, Beethoven, Mo zart, Schubert en Schuman. Feest. Ter gelegenheid van de Poolse bevrijdingsdag waren de twee Poolse ha- ringloggers, die aan de voormalige Duitse bunker lager, gisteren met vlaggen versierd. De Poolse trawler „Kasseopea" die voor een schoonmaakbeurt op de scheepshelling ligt, was ook gepavoiseerd. Nieuw hart. De trawllogger KW 28, die al van April af uit de vaart is, heeft een nieuwe motor gekregen. De logger heeft steeds in de haringhaven gelegen, maar is nu naar de vissershaven verhaald. Noordzee. De Tzonne IJM 1 gaat naar de Noordzee om haring en makreel te vissen. Schipper v. d. Leek en bemanning zouden vandaag naar zee gaan. Dicht. Het visserijproefstation en labo- torium voor «materiaalonderzoek is van 24 Juli tot en met 17 Augustus gesloten. Limit I. Een Engelse trawler is op de Noord-Westkust van IJsland aangehoouden door de kustwachtkotter „AEGIR", omdat het schip de nieuw-vastgestelde verboden zónegrens zou hebben gepasseerd. Limit II. De Engelsen bereiden de ver legging van de „limit" rond Schotland (met inbegrip van de Minch en de Firth of Clyde) voor, „ter bescherming van de belangen van de Schotse kustvissers". Verse blijft gevraagd. De Dinsdag afslag was al niet veel anders dan die van Maandag en er zijn dus weinig verschillen geconstateerd in de prijzen. kleine schol varieerde van f 10 tot f 15 en ook de tong hield zich aan een gemiddelde van f 1,65 per kg. Voor haring en makreel, die weer de eerste viool speelden, bleef ruime belang stelling. Goede haring haalde de f 15 tot f 16; de makreel deed f 13. Het overige aan verse vis was te gering om steekhoudende prijzen te kunnen opbrengen. Mooie Marie. De „Marie van Hattum", die Dinsdag zoals gemeld na een 10-daagse trip f24.000 deed, werd gevolgd door de Vikingbank, die hét tot f 22.340 bracht na een acht-daagse reis en de Shamrock met f6900, eveneens voor een 8-daagse reis. Bij de log gers werd de „Wiron" IJM 210 de hoogste met f 4400. Niet zo veel. Hoewel er geen opvalland grote aanvoer voor de Woensdagmarkt was, kwamen er twee trawlers aan de afslag: de Claesje en de Medan. Beide schepen kwamen laat binnen. De Claesje bracht 750 k. ma kreel, 25 schelvis, 15 wijting, 125 radio, 20 heek en 15 k. diversen en de Medan 1100 k. haring, 50 makreel, 35 wijting, 15 kabeljauw en gullen en 10 haai. Van de loggervloot kwam aan de afslag de KW 7 met 350 haring, 375 makreel en 50 k. diversen. Drie op komst. Voor de Donderdagmarkt wordt alleen de Herman verwacht. De vangst van dit schip bedroeg Maandagavond 1500 haring en 200 kl. k. haring. De Hoop en de Eveline gaven nog geen seintje zodat wordt aangenomen dat de schepen voor de Vrijdag markt gaan komen. Het briest. Zo mooi als het weer de laatste dagen aan de wal is, zo slecht is het bij de 58e breedtegraad. Verscheidene traw lers meldden geringe vangsten, waardoor de binnenkomsten worden vertraagd. Het wachten is op wat stiller weer, want volgens het oude zegje, levert een visserijtje na een flinke bries altijd flinke resultaten op, voor namelijk als het gaat om de haring. In en uit. Dinsdag kwamen binnen (op gave tot 16 uur) IJM 239, 241, 162, HD 54, UK 90, 70, 18, 86, 85, EH 20. Naar zee ver trokken de IJM 215, 202, 206, HD 220. „Mary" opgeknapt. De „Mary" heeft Dinsdag een dokbeurt ondergaan voor de nodige reparaties onder de waterlijn. Haringaanvoer. Van de haringvleet- visserij kwam weer een hele vloot binnen. Binnen kwamen de Katwijk 138 met totaal 332 k. waarvan 5 k. eigen vangst, 72 k. van de KW 3, 11 k. van de KW 14, 13 k. van de KW 47, 55 k. van de KW 54. 77 k. van de IJM 75, 99 k. van de SCH 353. De KW 159 met 128 k. eigen vangst, ue KW 38 met 121 k. eigen vangst. 123 k. van de KW 18 en 134 k. van de KW 83. De KW 167 met 663 k. waarvan 61 k. eigen vangst, 99 k. van de KW 110, 242 k. van de KW 85. 120 k. van de KW 176, 85 k. van de KW 151 en 56 k. van de KW 130. de KW 124 met totaal 385 k. waarvan 105 k. eigen vangst, 16 k. van de KW 56, 37 k. van de KW 70. 14 k. van de KW 129. 76 k. van de KW 161, 103 k. van de KW 163 en 34 k. van de KW 170, de IJM 75 met- 579 k. totaal waarvan 75 k. eigen vangst, 78 k. van de KW 5, 60 k. van de KW 23, 28 k. van de KW 25, 150 k. van de KW 73, 58 k. van de KW 140, 76 k. van de SCH 36, 54 k. van de IJM 283. De KW 39 met totaal 638 k. waarvan 97 k. eigen vangst 45 k. van de KW 29, 135 k. van de KW 20, 113 k. van de KW 32, 85 k. van de KW 49, 85 k. van de KW 67, 78 k. van de KW 144 en de KW 6 met totaal 613 k. waarvan 17 k. eigen vangst 22 k. van de KW 2, 7 k. van de KW 3, 4 k. van de KW 5, 61 k. van de KW 14, 94 k. van de KW 23, 114 k. van de KW 25, 14 k. van de KW 47, 12 k. van de KW 73. 54 k. van de KW 138, 62 k. van de IJM 75, 57 k. van de IJM 283, 85 k. van de SCH 36 en 10 k. van de SCH 353. Marktberichten. Prijzen: heilbot 2,90 2,50; gr. tong 2,95—2,90; grm. tong 1,821.72; kim. tong 1,91—1,79; kl. tong I 1,991,87; kl. tong II 1,651.56; tarbot I 1,94.1,66, per kg. Tongschar 50; kl. schol II 23—11; schar 14—8: bot 1412; v. haring 15—12; makreel 1310; kim. schelvis 4641; kl. schelvis I 4340; kl. schelvis II 3614; wijting 2418; gr. gul 49: midd. gul 24; kl. gul 20—17,50; kl. haai 2620. per 50 k.. Gr. kabeljauw 180 144; gr. koolvis zw. 6051, per 125 kg. Aan voer: 35 kisten tong en tarbot. 2 kisten tong schar en schartong, 34 kisten schol, 11 kisten schar, 9 kisten bot. 2840 kisten haring, 1325 kisten makreel. 90 kisten schelvis, 54 kisten wijting, 54 kisten kabeljauw en gul, 22 kisten kl. haai, 29 kisten koolvis, 25 kisten diversen. Totaal 4530 kisten. De volgende schepen liepen op Dinsdag 22 Juli de haven van IJmuiden binnen: Jupiter van Rotterdam, Sigvard van Antwerpen, Tyro van Rotterdam, Tony van Petia, Duurs- wold van Nyham, Kehrwieder 2 van Ham burg, Sunbeam van Aberdeen, Freo van Pernovike, Schippersgracht van Rafsö, Wa terman van Rotterdam, Fennia van Kotca. Vertrokken zijn: Surte naar Londen, Ama- zonas naar Hamburg, Skagerak n. Narvick, Borelli naar Rotterdam, Eljo naar Agadir. Thomas G. naar Swansea, Sigfard naar Ant werpen, Larix naar Blyth, Jo Curma naar Rouaan, Hondsbosh naar Londen, Hiss Fik naar Yacksonville, Kapitein G. Lacoley naar Vlissingen, Freo naar Londen, Eemstroom n. Granagemouth, Rönnskar naar Londen, Ju piter naar Hamburg, Berkelstroom naar Hul.l Jans naar Londen, Grebbestroom naar Lon den, Swift naar Londen, Kunlabori naar Zweden. Woensdag 23 Juli Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Een der daders ontkwam". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Een Ame rikaan in Parijs". Sportpark Watervliet, 6.45 uur: Sport-ont- moeting SuomiG.A.K. (Oostenrijk). Donderdag 24 Juli Geen bioscoopvoorstellingen. De volgende diploma's zijn uitgereikt aan de Velsense Nijverheidsschool: Machine-bankwerkers: H. H. A. Houben, H. van Veen, M. Tegeler, M. M. Klink, K. Visser, J. L. van Alphen, J. J. Keus, W. Gra venmaker, J. v. d. Boogaard, J. C. van Loon, M. Sprengers, J. Krab, A. Niesten, J. Male- stein, M. Bangma (aant. 3e leerjaar), M. Nie- rop, P. v. d. Kuil, J. Snip, S. Veenstra, Th. Jansen. S. van Kampen, P. Adrichem, H. Balm, H. J. Koek, J. v. d. Pijll, E. Heere, G. C. Cuperus, W. H. Hilbers, A. Uniken, G. W. v. d. Wal, W. Leyenaar, J. Klingen, G. C. Krijgsman, B. v. d. Werff, W. Belle, A. J. G. Gerritse, H. Treep, S. Korver, M. Zwart, P. Wals, W. A. de Nooyer, J. Hendriksen, F. van Gelder, P. van Eden. J. P. Luiken, P. J. Muntendam, A. A. M. Rijkers, W. S. Ben- ning. R. Leichel, J. Otto, Chr. de Nijs, C. Visser, A. v. d. Steen, G. Vosse, C. J. Aar denburg, H. Eeltink, J. E. Beentjes, S. Kooi man. Afgewezen: 14 leerlingen, herexamen 3 maanden: 1 leerling. Timmeren: E. Looyenga, D. A. Zwitser, C. Betjes, P. M. Schelvis, R. Nieuwenhuis, M. C. J. Heilig, P. Igel, G. Paap, H. Klaver, J. J. Molenaar, J. A. Been, H. F. F. van Dok, J. Duindam, D. Hoogland, G. S. Eskes, H. .A M. Lubbers, K. M. Schakelaar, W. F. J. Krul, S. van Eeken, W. Honig, J. Vreeken. Afgewezen: 15 leerlingen. Herexamen 3 maanden: 1 leerling. Schilderen: S. M. Bijman, N. J. Huyboom, J. Zwart. Afgewezen: 3 leeidingen. Loodgieten: E. Brakel, Chr. Uitendaal, B. Th. Dam, A. v. d. Wal, A. Martens, G. Doo- deman, H. v. Asten, J. Eskes. Afgewezen: 4 leerlingen. Kopklas Autotechniek: A. C. de Vries, P. T. Boom, P. M. J. Oorthuysen, T. Schraal, A. de Coster, A. Luitjes, S. P. Duivenvoorde, P. J. Bakker, B. C. Vendel, J. v. d. Plas, D. J. M. Hofland, A. L. DijkmanDulkes, Th. Eijking, E. P. de Vries. Afgewezen: 2 leerlingen. Bovendien hebben enkele leerlingen het examen V.A.M. (Vakopleiding auto-monteur) voor leerling-monteur afgelegd. Geheel ge slaagd zijn: A. Coster, Tj. Schraal, Th. Eyking, B. Vendel, P. Bakker (was reeds in 1951 voor theorie geslaagd). Voor praktijk slaagden: A. Luitjes en B. de Vries. Tenslotte is bericht ontvangen, dat van de V.M.T.O.-cursus (voorbereidend middel baar technisch onderwijs) slaagde voer het toelatings-examen van de Zeevaartschool te Vlissingen: P. Bakker en voor het examen Algemene Ontwikkeling: J. F. M. Kee, H. Langbroek, J. C. Sparreboom en H. Schrie- ver. Voor dit laatste examen werd 1 leerling afgewezen. De motor- en fietsclub K.M.C. organi seert Zaterdag een avondrit over circa 70 KM. De start vindt plaats bij Café Dudink Rijksstraatweg hoek Strengweg om 7 uur. De te volbrengen gemiddelde snelheden voor motoren zijn: tot 200 cc 36 KM, daar boven 40 KM en voor bromfietsen 18 KM per uur. Voor de winnaars zijn enkele mooie prijzen ter beschikking gesteld. ADVERTENTIE EXAMEN HOOFDAKTE Juli/Augustus. Op 20 Juli zijn geëxamineerd voor het ge deelte A van het hoofdakte-examen acht can- didaten Vier werden afgewezen. Geslaagd zijn de heren D. P. Porsius te Amsterdam; G. P. Nieland te Amsterdam; H. J. M. de Jong te Oude Wetering; H. A. M. Egbers te Egmond aan den Hoef. Geen boze opzet. Naar aanleiding van het bericht van de kinderkerk in IJmuiden- Oost deelt het bestuur van de Chr. Muziek vereniging „Wilhelmina" mede, dat het nimmer om medewerking is verzocht, dus dat er ook geen sprake kan zijn van een „terugtrekken op het laatste moment". Tevens maakt het bestuur er op attent, dat men zich voor eventuele medewerking dient te vervoegen bij een der bestuurs leden en dat het secretariaat gevestigd is bij K. 't Hart, Trompstraat 65, IJmuiden- Oost. Het is de laatste tijd al meer voorgeko men, dat men zich bij een willekeurig per soon vervoegde. .Hl,,,. I. y Na een tocht van 36 dagen over de Atlantische Oceaan zeilt de Noorse driemaster „Statsrad Lehmkuhl" uit Bergen de Hudson op. Aan boord van het opleidingsschip bevinden zich 25 officieren en 180 jongens van 15 tot 17 ja ar. Tijdens het verblijf te New York zal het ruim 50 meter lange vaartuig voor het publiek te bezichtigen zijn. Kottertjes als de Katwijk 10, de Urk 68 en 2 felle, betrouwbare schepen van een geringe omvang maar een ongelooflijke taaiheid .en met een voor bestemming om ook de slechte tijden der visserij te overleven, hebben hun bestaansrecht allang dubbel en dwars bewezen. Elke dag weer wordt er met deze kleine broeders gewerkt en gevangen en de roem van de vele kotters van dit model is voorwaar niet beperkt gebleven tot hun thuis havens. Vandaar dan ook, dat op het ogenblik in de Amsterdamse haven twee van deze op het oog nietige bootjes van tachtig ton liggen, die be stemd zijn om te gaan pionieren in de doorschijnende wateren rond Nieuw Guinea twee kotters, waarvan er één is voor de jacht op tonijnen en één voor.Ja, waarvoor eigenlijk? Deze vraag zal de geïnteresseer den in de visserijkansen rond Nieuw Guinea bezig houden tot het moment, waarop dit Nederlandse scheepje zijn eerste trekken thuis brengt. Trawler: Claesje f 14.500; loggers KW 162 f5330; KW 7 f 11.600; RO 2 f1890; kotters: E 99 f 1780; IJM 208 f5900; IJM 249 f280; IJM 226 f90; IJM 230 f620; KW 35 f630; KW 123 f530; KW 189 f320; TX 33 f2410. VISSERIJBERICIIT URK Dinsdag werd door 110 vaartuigen aan gevoerd 13181 pond kuilpaling, prijs f 0.88- f 1,05 per pond; 2983 pond lijn- of beugaal f 1,10-f 1,64, 156 pond snoekbaars f 0,70- f 0,72, 56 pond rode baars f 0,79 per pond en 555 bak nest prijs f 2,52 per bak van 371/2 kg. Op 16 Augustus zal het district Kenne- merland een sterk Limburgs damtiental in een wedstrijd ontmoeten in het Statenhuis te Beverwijk. De Limburgse spelers komen al 's mor gens vroeg een bezoek brengen aan de vis- hallen te IJmuiden en in de middag zijn ze de gasten van de jubilerende Beverwijkse damclub. Er wordt eerst een excursie naar de Hoogovens gemaakt, waarna des avonds het damtiental uit Kennemerland- Noord, samengesteld uit spelers van de damclubs Beverwijk en IJmuiden, tegen de Limburgers uitkomt. Kennemerland Noord komt met de vol gende spelers aan de ooraen: P. Koozen- burg, H. Laros, Yme de Jong, P. C. Bais, P. Smit, T. Postma, Oussoren, J. v. Stra ten, K. de Jong en nog één B.D.C.'er. De D.C.IJ.'er Dukel is die dag verhinderd we gens een bezoek aan Tilburg onder auspi ciën van D.A.V.O. zomergasten Het is een goede gedachte geweest van het comité „Zomeractie 1952 Castricum vooruit" om als onderdeel van haar 4- weekse opzet enige plaatselijke verenigin gen te laten optreden. Dinsdagavond viel de R.K. Gemengde Zangverenignig „St. Caecilia" de eer te beurt een uitvoering te geven op het plein voor de R.K. kerk te Bakkum. Men mocht dit openlucht optreden tevens zien als een experiment, een experiment welke zeer goed slaagde. Op de eerste plaats mag dat op naam geschoven worden van de dirigent de heer Stephen Jansen, die het uit circa 49 dames en heren bestaande koor voor treffelijk leidde. Zuiver klonk het „Domine Salfum Fac" van Giessen en niet minder mooi was de zang in „Wohl auf ihr lieben Gaste". Werd het eerste gedeelte uit het avond besloten met een gedeelte uit het „Slavenkoor" van Verdi, na de pauze liet het koor zich horen in fragmenten uit „Die Schöpfung" van Jos. Haydn, waarvan de uitvoering evenals van de andere nummers voortreffelijk genoemd mocht worden. Het was daarom geen wonder dat het publiek, in behoorlijke getale aanwezig, het koor en dirigent een hartelijk en welverdiend ap plaus bracht. BEEN GEBROKEN. Bij een ongeluk tijdens het voetballen op het sportveld van het kampeerterrein in Bakkum brak de heer H. uit Amsterdam het linkeronderbeen op twee plaatsen. Enige leden van de Rode Kruiscolonne hebben het been van de onfortuinlijke voetballer gespalkt en op advies van de Castricumse arts H. Wieringa is de man later naar het Centraal Ziekenhuis te Alk maar vervoerd. 'i

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3