Tweede Kamer keurt haar uitbreiding tot 150 leden goed Zie Boven: Hoe andere planeten ons zien Agenda voor Haarlem TocU ió het zo M J Fa. B. ENGELENBERG De vorming van splinterpartijen zal worden tegengegaan De radio geeft Vrijdag „Ambtenarenverbod" goedgekeurd PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE 2 i Restanten karpetten verkoop j I ADR. VAN 00Y JR Werken van Claude Monet in Haags Gemeentemuseum Autorijder negeerde rood knipperlicht bij overweg Aantal studenten in Delft daalt De „Orion" bij Bretagne op een rots gelopen OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Kerkelijk Nieuws PROVINCIALE STATEN Subsidie voor Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs In IJselmeer gezonken Rijnaak gelicht Mulo-examens Haarlem Grommende vissen DONDERDAG 24 JULI 1952 Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van de Raad van State is Woensdag op weg naar het paleis Lange Voorhout in Den Haag door een bakfiets aangereden. Hij kwam ten val. De bestuurder van een personenauto die juist in snelle vaart kwam aanrijden, kon op het laatste ogenblik voor de plaats, waar de heer Beelaerts lag, stilhouden. Omstanders hielpen hem op de been en nadat was gebleken, dat hij geen verwondingen had opgelopen, vervolgde de heer Beelaerts zijn weg naar het paleis. Op de foto verlaat jhr. Beelaerts het paleis na de audiëntie bij de Koningin. Rechts 'de auto, xvelke door de bestuurder op het nippertje tot stilstand, werd gebracht. (Van onze parlementaire redacteur) De uitbreiding van het aantal Tweede Kamerleden zal naar alle waarschijnlijkheid in de Grondwet worden vastgelegd en wel zo tijdig, dat reeds op de derde Dinsdag van September de Tweede Kamer uit 150 leden zal bestaan. Het is niet gewaagd deze voorspelling te doen, want niet alleen is het desbetreffende voorstel tot Grondwets herziening in de Tweede Kamer met 76 tegen 15 stemmen aanvaard (alleen de Chris- telijk-Historischen en de V.V.D.'ers op twee na waren tegen), maar bovendien is nog eens duidelijk onderstreept, dat er voorlopig niets moet komen van indiening van een ontwerp tot wettelijke regeling van de in de Grondwet geopende mogelijkheid tot stemoverdracht. Minister Beel had, in het bijzonder tot verbolgenheid van mr. Oud (V.V.D.), des tijds dit amendement van de heer Andries sen wel aanvaard, maar nadat hij het naar de Eerste Kamer had meegenomen, maakte hij in zijn bekende verklaring eigenlijk meteen kenbaar, dat hij het niet erg kon waarderen. De regering had zich tegen het beginsel van de stemovex-dracht verzet. De heer Andriessen wilde de stemoverdracht niet dwingend in de Grondwet opgenomen zien, maar haar alleen mogelijk maken om een en ander dan nader bij de wet te doen regelen. Daarom had minister Beel het amendement niet onaanvaardbaar geacht. Er was beweerd, dat het in het uitbrei- dingsontwerp helemaal niet thuis hoorde, maar de bewindsman meende, dat hij te recht de beslissing over de al dan niet-toe- laatbaarheid van het amendement aan de Kamer had overgelaten, een zienswijze, die mijns inziens bepaald fout was. Ook zwak was de verontschuldiging, dat tijdnood een beletsel zou hebben gevormd erop aan te dringen om het voorstel-Andriessen de vorm van een initiatief-ontwerp te geven of te bevorderen, dat het alsnog als afzon derlijk ontwerp ter tafel ware gekomen. De heer Tilanus (C.H.) kwam nog maals met zijn vroegere bezwaren tegen verhoging van het aantal Kamerleden, waarbij hij ook het kostenvraagstuk aan roerde. Mr. Oud (V.V.D.) gaf opnieuw te kennen, dat het gros zijner fractie zou tegenstemmen, zeker nu de Eerste Kamer haar huidige omvang zal blijven behouden, mr. Donker (Arbeid), dr. Bruins Slot (A.R.), mr. D e G r a a f (K.V.P.), de heer W e 11 e r (K.N.P.) opgewekt mede ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Platen. 10.00 Causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.40 Alt en piano. 11.00 Voordracht. 11.20 Platen. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Mede delingen. 12.33 Sport. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Concert. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Opera. 15.30 Boekbespre king. 15.50 Sport. 16.00 Orgel en zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Olympische Spelen. 18.30 Nieuws. 18.40 Felicitaties. 19.15 Denk om de bocht. 19.30 Causerie. 19.45 Causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Berichten. 20.15 Viool en piano. 20.30 Benelux. 20.40 Causerie. 21.00 Cabaret. 21.30 Muziek. 21.5 Het leven betrapt. 22.15 Olympische Spelen. .25 Weekoverzicht. 22.40 Causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Kamer orkest. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Piano recital. 11.30 Platen. 12.00 Surinaamse volks muziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 Lichte muziek.. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusementsmuziek. 13.45 Platen. 14.00 Cau serie. 14.15 Orkest. 15.00 Pianoduo. 15.20 Ensemble. 15.40 Voordracht. 16.00 Instrumen taal trio. 16.30 Vooi'dracht. 16.50 Platen. 17.00 Verzoekprogramma. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Platen. 17.45 Friese uitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Instrumentaal septet. 18.35 Platen. 18.40 Strijkkwartet. 19.15 Regerings uitzending. 19.35 Platen. 19.40 Krant. 20.00 Nieuws. 20.10 Vijf minuten. 20.15 Dubbel- kwartet. 20.30 Hoorspel. 21.15 Concertgebouw orkest. 21.35 Meisjeskoor. 22.00 Lichte mu ziek. 22.30 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 en 12.30 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelspel. 14.00, 15.00 en 16.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 en 18.00. Platen. 18.15 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Idem. 20.15 Symphonie-orkest en soliste. ((Om 21.00 Sport). 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. namens zijn fractiegenoot sprekend, het geen de Kamer even een vrolijk ogenblik bezorgde en de heer Haken (Comm.) zetten uiteen, waarom zij hun stem aan het ontwerp zouden geven. Laatstgenoemde bleek er nu vóór, nadat hij inzake het uit stel van een wettelijke regeling der stem overdracht wel bevredigd was. Toch zei minister Beel hierover niets naders. Terecht niet, want zulks zou op dit ogenblik uit de mond van een demissionnair bewindsman, ook weinig waarde hebben gehad. Dat voelde hij ook, toen hij overi gens in welwillende bewoordingen gewaag de van de vervolgens zonder hoofdelijke stemming aangenomen motie-Donker (Ar beid), aandi-ingende op de spoedige indie ning van een wetsontwerp dat voorlopig moet voorschrijven, dat lijsten, die beneden 1 f2 van de kiesdeler blijven, geen recht op een Kamerzetel zullen geven. Mr. Don ker en de anderen alleen de Communis ten, de Staatkundig Gereformeerden en de fractie van de K.N.P. lieten het „tegen" aantekenen stonden zulk een regeling voor om te verhinderen, dat anders in de Kamer van 150 te kleine groepjes zitting zouden kunnen krijgen. Wachten tot een en ander door een nog te benoemen staats commissie bekeken is, zou, als het voordien tot Kamerontbinding mocht komen, tijdige verhindering van het gevreesde euvel be letten. En een euvel zou het zijn, vooral ook met het oog op goede functionering van de Kamer. Minister Beel, die opmerkte, dat het voorstel weliswaar niets principieels in houdt, maar in de practijk zekere voor delen oplevert, kon zich tot enkele opmer kingen bepalen, want de Kamer heeft hem het vuur waarlijk niet na aan de schenen gelegd. Vermeld zij nog, dat zich het zeer uitzonderlijke geval voordeed, dat enige ministers, doordat zij thans tevens Kamer leden zijn, aan de stemming deelnamen en dat gebrek aan homogeniteit binnen het kabinet tot uiting kwam. Minister Staf stemde namelijk tegen. Prof. Beel naar Soestdijk Nauwelijks was het voorstel tot Grond wetswijziging aangenomen of minister Beel spoedde zich naar Soestdijk, waar hij van de Koningin opdracht tot kabinetsformatie ontving, nadat achtereenvolgens prof. Romme en dr. Drees voor een dergelijke opdracht hadden bedankt. Minister Joekes, die in het begin van de middag als Kamerlid was beëdigd, stapte later uit de banken der afgevaardigden naar zijn ministerzetel om het wetsontwerp tot verlenging der Noodwet Ouderdoms voorziening te verdedigen. Na een kort de bat werd het zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Iemand in Zuid-Limburg heeft bij testa ment de stichting 19401945 een bedrag van ongeveer f35.000 geschonken. ADVERTENTIE .•■■«■■■■«■■■■■««■■•■■«■■■■■■"■■■■■■■■■■■"■■■■■■■"""■■J I s Doorgeweven Wilton 190 x 290, nu voor 165.—. Extra zware wollen Wilton jj 2x3, maathoudend, 195.Grote maat 225 x 325 nu 255.—. Restant Holtap Karpetten slechts enkele stuks. S Gen. Cronjéstraat 156 - Haarlem ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■a De Franse ambassadeur, de heer J. P. Gamier, heeft Woensdagavond in het Ge meentemuseum te 's-Gravenhage een ten toonstelling van werken van Claude Monet, de vader van het Franse ompressionnisme, geopend. Er werd een inleiding gehouden door prof. René Huyghe uit Parijs, die als Frankrijks grootste kenner van het Franse impressionnisme, zijn invloed en zijn his torie wordt beschouwd. De bestuurder van een auto wilde Woensdagavond de onbewaakte overweg op de Havelterberg nog passeren, hoewel de. knipperlichtinstallatie reeds het .rode licht toonde. De auto werd door een elec- trische trein aangereden en 25 meter weggeslingerd. De bestuurder, F. M. de B. uit Nieuwe Pekela, werd zwaar gewond. In een juist passerende ziekenauto is hij naar Meppel vervoerd. Zijn auo werd totaal vernield. De trein werd licht be schadigd en had 15 minuten vertraging. Voor het studiejaar 1951-1952 zijn aan de Technische Hogeschool te Delft 5449 studenten ingeschreven tegen 5669 in het studiejaar 1950-1951. Deze teruggang heeft op vrijwel alle afdelingen betrekking. Het aantal voor de eerste keer ingeschrevenen daalde van 920 in 1950-1951 tot 707 in 1951- 1952. De daling was het grootst voor de studie voor civiel-ingenieur. Hiervoor schreven 53 studenten in tegen 114 in 1950- 1951. Het totaal aantal voor de eerste keer in geschrevenen heeft thans het vooroorlogse peil bereikt. Tegenover een aantal van 707 nieuw ingeschrevenen staan 658 afgestu deerden. Als gevolg van een defect aan de stuur inrichting is de Nederlandse kustvaarder „Orion" bij St. Marguerite op de Bretonse kust gestrand. De „Orion", die 169 ton meet, was op weg van Cherboux-g naar de Spaanse ha venstad La Coyuna. De vijf opvarenden, de kapitein, een matroos, een stoker, een kok en diens vier jarig zoontje, wisten met een sloep aan land te komen. Het schip, dat vastzit op een rots, kan waarschijnlijk worden ge borgen. Het is nog niet bekend wie de eigenaar is van de „Orion". In Delfzijl hoort een schip van die naam thuis, maar dat is gro ter dan 169 ton. De kustvaarder „Orion" van het cargadoorsbedrijf Wijnne en Ba- rends te Delfzijl en Groningen heeft ook een grotere tonnage. Bovendien varen beide schepen thans in de Oostzee, aldus deelde deze firma mede. Een ander schip, dat de naam „Orion" draagt, vaart voor de K.N.S.M. en meet 1962 ton. ADVERTENTIE DotIstra.it 39 Haarhui l l 1 VERFSPUIT-INSTALLATIES Ned. Herv. Kerk Beroepen te Haarlem (voor bijzondere werkzaamheden): J. Heidinga, voorganger Vereniging van Vrijzinnig Hervormden al daar; te Poortvliet: G. van Estrik, cand. te Maurik. Aangenomen naar Amersfooi-t (vac. Jac. Vermaas): A. den Hartogh te Scherpenzeel. Geref. Kerken De classis Middelburg heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer P. Joziasse, cand. te Serooskerke (W.) Aangenomen naar Uithoorn: G. Th. Rot huizen, vlootpredikant te Den Helder. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Eemdijk: M. Vlietstra, cand. te Hoogeveen. V'ERSCHEEN er op Jupiter een krant met een rubriek Zie Boven", dan zou daar omstreeks deze tijd in staan: Er is weer een kleine kans, het planeetje Aarde te be trappen, want zij houdt zich op in de buurt van haar „grootste Oostelijke elongatie". Dat wil dan voor de Jupiterbeivoners (als zij bestonden) zeg gen dat de Aarde zich vertoont als een klein lichtpuntje, nog geen twaalf graden van de zon verwijderd en zij zouden dus met het ont dekken van de Aarde nog meer moeite hebben dan wij met het waar nemen van Mercurius. Bovendien zou men daar de Aarde op dit moment „half' zien: als een klein maantje in haar eerste kioartier. Het mooiste gezicht biedt de Aarde ongetwijfeld van Venus af. Iemand op Venus zou mits hij zich tot boven het icol- kendek zou kunnen ver heffen; Venus heeft een totaal ondoorzichtige dampkring! zelfs zon der kijker onze aarde als een schijfje kunnen zien (iets dat ons bij geen enkele planeet lukt) en vlak bij dat schijfje ont dekt hij nóg een helder „sterretje": onze maan. Met een kijker zal hij zelfs de grote wille vlek ken (sneeuwvlakten) aan de polen en de vorm van onze continenten en oce anen kunnen onder scheiden. Iedereen op Venus zou de Aarde ken nen: het is daar verre weg de helderste „ster" aan het firmament. Misschien hebt u met veel moeite Mercurius in de avondschemering kunnen ontdekken. Maar een eventuele Mercu- riaan zou veel minder moeite hebben, ons te zien: de aarde is daar na Venus het helderste he mellichaami en zij geeft op Mercurius ongeveer evenveel licht als wij van Jupiter krijgen. Ook mogelijke Marsbe woners zien ons zeer goed: de Aarde gedraagt zich ten opzichte van Mars ongeveer evenals Venus ten opzichte van de aarde. Wij vervullen dus nu eens de functie van avondster, dan weer zijn wij in de vroege Mars-ochtend zichtbaar. Ook vertonen wij, van Mars af gezien, schijn gestalten: als de aarde avondster is ziet men haar van Mars af zoals wij de maan in het eer ste kwartier zien - maar daji in het klein. En onze eigen maan van Mars af niet groter lijkend dan een helder „sterretje" doet met de schijngestal ten van „moeder Aarde" braaf mee. The rest is silence Van Saturnus af kan men de aarde niet eens meer zien: onze planeet blijft te dicht in de buurt van de zon. Misschien, ja, zou de aarde zich nog eens als „zwarte stip" kunnen vertonen wanneer zij van Saturnus af gezien juist voor de zon langs trok. Maar dat zou dan ook helemaal alles zijn en Saturniaanse waarne mers zouden ons wellicht voor een zonnevlek aan zien En voor Uranus, Neptu- nus en Pluto bestdan wij niet eens meer. Voor de rest van het universum evenmin, zomin als ivij op onze beurt vermogen planeten te ontdekken rondom zelfs de dichtst bijzijnde sterren! G. v. W. In de Woensdag voortgezette zomerzit- ting der Provinciale Staten van Noordhol land kwam een voorstel van Gedeputeerde Staten aan de orde om aan de Stichting voor Voortgezet Economisch Onderwijs te Haarlem ten behoeve van haar academie uiterlijk nog voor het jaar 1952 een bij drage van 1000 te verlenen. De heren Gortzak (C.P.N.) en Dor- jee (A.R.) wilden uit dit voorstel de woorden „uiterlijk nog" geschrapt zien, om de Staten niet voor de toekomst te binden. De heer Rozeman (V.V.D.) was er tegen het subsidie na 1952 te continueren. In antwoord op deze opmerkingen zei Gedeputeerde Bouwman, dat de aca demie zich niet heeft ontwikkeld tot een streekschool. Over 1952-'53 hoopt men tot een sluitende begroting te komen en ver wacht men een grotere belangstelling van het bedrijfsleven. Gedeputeerde Staten willen hét vijfjarenplan van de school hel pen verwezenlijken; verder wensc"n zij niet te gaan. Nadat uit het voorstel de wcox-den „uiter lijk nog" geschrapt waren, werd het met 43 tegen 11 stemmen aangenomen. Aan de Vei-eniging tot stichting, en in standhouding van een Christelijke school voor buitengewoon onderwiis te Haarlem werd een provinciale subsidie van 800 verleend als bijdrage in de kosten van uit breiding van de inventaris van de school. Voorts werd besloten aan de Vereniging tot bevordering van R.K. Bijzonder Onderwijs aan zwakzinnigen te Haarlem twintig per cent der stichtingskosten te betalen van een school voor imb°^;"'en te Haarlem tot een maximum van 13.000. Met het voorstel van Gedeputeerde Sta ten, in het Ambtenareni'eglement 1920 een bepaling op te nemen op grond waarvan eervol ontslag verleend kan worden aan ambtenaren, uit wier gedragingen een zo danige gezindheid blijkt, dat geen voldoen de waarborg aanwezig is dat zij hun plicht als ambtenaar onder alle omstandigheden getrouwelijk zullen volbrengen, kon de heer Gortzak (C.P.N.) zich allerminst verenigen. Hij zei onder meer dat een der gelijk voorstel in geen der andere provin cies is voorgesteld en dat in de Staten van Zuidholland de gedenuteerdé Schil'huis verklaard heeft, dat Gedeputeerde Staten ook niet voornemens zijn dit te doen. Na zijn langdurige bestrijding van het voor stel kwam ook mr. Proper (C.P.N.) met bezwaren. Mr. De Roos (P.v.d.A.) betoogde hier na dat het overbodig is met de communis ten te discussiëren over deze aangelegen heid zolang in communistische landen een aantal door hem met name genoemde toestanden bestaan. Gedeputeerde B o u w- m a n sloot zich bij het betoog van mr. De Roos aan. Toen de heer Gortzak wilde repliceren, diende mr. dr. C a r o n (V.V.D.) een voorstel van orde in, om de bespx-e- kingen te sluiten, dat met alleen de stem men der C.P.N.-leden tegen werd aangeno men. Hetzelfde gebeurde vervolgens met de voordracht van Gedeputeex-de Staten, waarna de zitting werd gesloten. 97. Aangezien er in de verte motor-agen ten naderden, snelden Panda en Joris Goedbloed naar het veilig struikgewas zo dra Panda zijn briefje aan de arrestanten wagen had gehangen. „En toch ben ik blij dat het briefje daar hangt!", zei Panda. „Nu wordt tenminste alles opgehelderd. Het had toch maar een haar gescheeld, of ik was in de gevangenis terecht gekomen voor die zwendel-partij van jou, Joris! Waarom beter je je leven toch niet? Wat heb je nu gewonnen met al dat liegen en draaien?" „O weinig, ventje, zéér wei niggaf Joris toe, terwijl hij opge wekt door het struikgewas sprong. „Niets dan een kleinigheid! Slechts een cheque ter waarde van 738964 ducaten voor het uitvinden van ee\ Verschijn-machine! Het is niets dan een verachtelijk bedragje niets dan dit vodje papier in mijn zak.in mijn... in...". „Is er iets, Joris?", vroeg Panda, toen de ander zo plotseling begon te stotteren. Neen dat is het juist... er is nietprevelde Joris, terwijl hij pa nisch in zijn binnenzak zocht; toen gaf hij plotseling een kreet en sprong een halve meter omhoog. „Nu weet ik het!", schreeuwde hij. „Gij, misselijk ventje, hebt mijn cheque uit mijn zak genomen en uw onbenullig briefje op ae achterKant ge schreven en het aan de dieven-wagen ge hangen! Dat deed ge om alles op te helde ren, hebt ge gezegd! Ai! Wee!" Om kort te gaan: de schelm was geheel van streek.' Woensdagmiddag is het gelukt de vorige week in het IJselmeer gezonken Rijnaak „Maria" te lichten. De aak was zo lek, dat zij bij Lemmer aan de grond gezet moest worden. De „Maria" heeft tien dagen onder water gelegen in de vaargeul LemmerAmster dam, op 2 km afstand van de ringdijk van de Nooi-d-Oostpolder. Woensdag slaagden bij de te Haax-lem ge houden examens voor het Mulo-diploma A: W. Kossen, S. G. Makkes v. d. Deijl, R. Noorda, G. E. van Herksen, B. A. Ran, F. Doets, allen Haarlem; B. W. Wijnbergen, Santpoort; J. Vissei', IJmuiden; E. Roschar, Velsen-Noord; E. Bruins, A. Th. Aaldertsz, E. Anspach, D. Beumér, W. Vaatstra, O. J. Berendregt, allen Haarlem; M. Horsman, Lisse; C. F. Erkelens, Heemstede; T. Rijne- ker, Haarlem. Afgewezen: 9 candidaten. EXAMEN HOOFDAKTE Voor,het gedeelte A van het examen hoofdakte werden gisteren geëxamineerd zes candidaten, waarvan er twee. zijn afge wezen. Geslaagd zijn de dames: J. M. Uls- hamer te Haarlem en R. Kiesel te Amster dam en de heren J. C. v. Schie te Haarlem en J. M. Beemsterboer te Spanbroek. Voor het gedeelte B slaagden mej. G. J. v. d. Linden te Amsterdam en de heren: W, J. Markus te Amsterdam; J. J. W. C. de Boer te Hilversum: J. J. Kaal te Katwijk aan Zee en J. P. W. M. Evers te Egmond aan den Hoef. JEUGDIGE SOLIST IN PROGRAMMA VAN RUSSISCHE MUZIEK Op Maandag 23 Juli geeft het Residentie- Orkest onder leiding van Ignace Neumark een concert in de Kurzaal te Scheveningen, waarop een geheel Russisch programma wordt uitgevoerd. Als solist treedt op de 14-jarige violist Jean-Louis Stuurop, die het Vioolconcert van Tsjaikowski vertolkt. Vocale medewerking woi'dt verleend door Henriëtte Sala. ADVERTENTIE 1 WINDJACKETS SWEATERS DONDERDAG 24 JULI Rembrandt: „Luchtduiveis boven de Paci fic", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Parijs op stelten", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Serenade van Toselli", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Circus Arena", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Circus Arena", 7 en 9.15 uur. City: „De grot der vogelvrijen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De spookstad in de prairie" en „In de penarie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Prima Ballerina", alle leeft., 8.15 uur. VRIJDAG 25 JULI Bioscopen: Nieuw px-ogramma. Bezoek. 371 Joegoslavische arbeiders zul len, ingevolge door de internationale ax-beidsox-ganisatie getroffen regelingen, gedurende achttien maanden in West- Europese fabrieken te werk worden ge steld om hun technische vaardigheid te vergyoten. 24 hunner zijn Woensdag avond naar Zwitserland vertrokken, waar zij gedurende zes maanden zul len werken. Twintig anderen zijn heden naar Nederland vertrokken, waar zij bij scheepsbouwbedrijven zullen werken. Post. Dank zij ongewoon zware dooi in de Zwitserse Alpen, aldus meldt de corres pondent van de „Times" te Genève, heeft een gids dezer dagen op de Cen- galo-gletcher een postzak ontdekt, die 125 brieven en 17 briefkaarten uit Ne- derland met bestemming Duitsland en Italië bleek te bevatten. De correspon dent herinnert aan eeix vliegtuig, dat op 1 October 1938 op een vlucht van Frank fort naar Milaan is verongelukt. (Hoe het mogelijk is, dat dit vliegtuig nog voor Duitsland bestemde poststukken aan boord had, is niet duidelijk.) Proces. Charlie Chaplin gaat een proces beginnen tegen de „National Broadcas ting Co." in de V.S. en een politieke commentator van deze omroep, Gardner. Gax-dner zou hem als „communist en leugenaar" hebben voorgesteld. Chaplin eist drie millioen dollar schadevergoe ding. Huwelijk. De achtenzeventig]arige Ameri kaanse millionnair Tommy Manville is na een huwelijk van twaalf dagen ge scheiden van zijn negende vrouw. Concurrentie. Het Katholieke Brusselse blad „Het Volk" noemt onder de vraag stukken, „aan welker oplossing ook tijdens de komende parlementaire va- cantie moet worden gewerkt", de Ne derlandse concurrentie op de Belgische riiarkt. In tal van industrieën, maar* vooral in de kleding-, deken-, papier-, levensmiddelen- en sigarenindustrie, het bouwbedrijf en de houtverwerkende industrie, laat de concurrentie zich voe len, aldus het blad. Zij wordt, zo ver volgt „Het Volk", een ramp voor ons bedrijfsleven in het algemeen en voor de arbeiders in het bijzonder vanwege de ontslagen op grote schaal. Afgelast. Generaal Ridgway, de geallieer de opperbevelhebber in Europa, heeft „gevorderde" plannen voor de grootste na-oorlogse manoeuvres, die in Septem ber in Duitsland zouden worden ge houden, opgegeven. Men meent, dat de soldaten meer profijt zouden hebben van oefeningen op kleinere schaal, die beter kunnen worden gecontroleerd. Tekort. In Oost-Duitsland bestaat een groot tekort aan bestrijdingsmiddelen tegen Coloradokevers en als gevolg daarvan zijn grote stukken van aardap pelvelden geheel kaalgevreten, aldus de West-Duitse anti-communistische „ver eniging van vrije juristen". Volgens deze vereniging wordt een slechte oogst ver wacht en is reeds rantsoenering van aardappelen vooi'bereid. Weigering. Bisschop Tsjou Tsji-Tsji van Nantsjang heeft geweigerd in te gaan op het aanbpd van Mao Tse Toeng om hem tot „paus" van het communistische Chi na te benoemen. Uitstel. De Russische afgevaardigde bij de UNO, Jacob Malik, die zijn reis naar de Sovjet-Unie had uitgesteld en daardoor aanleiding gaf tot geruchten over een op handen zijnd bestand in Korea, heeft nu verklaard, dat hij op of omstreeks 12 Augustus zal vertrekken. Hij zei dat hij zijn vacantie had uitgesteld in verband met de familieomstandigheden van zijn plaa svervanger Tsarapkin, die op het oger blik met vacantie in de Sovjet- Unie is. Volhouder. Hjalmar Schacht, president van Hitler's Rijksbank, heeft aangekon digd, dat hij zijn pogingen om een bank voor de buitenlandse handel op te rich ten niet zal opgeven. De 76-jarige Schacht had enkele weken geleden de oprichting van de firma „Hjalmar Schacht en Co" in Hamburg aangekon digd, doch de socialistische senaat van de stad Hamburg heeft daar geen ver gunning voor gegeven. Schacht schijnt nu voor de vestiging van zijn bank ixet oog te hebben gericht op Bremen. Daar hebben de socialisten slechts de helft van de zetels in de Senaat. Els. Bij de behandeling van de Zweedse spionnage-affaire door het gerechtshof te Stockholm heeft de openbare aankla ger tegen de voornaamste beschuldigde, En bom, levenslange gevangenisstraf ge- eist. Dit is de zwaarste straf die wegens landverraad kan worden geëist in Zwe den. Enbom zou, volgens de aanklacht van 1940 tot 1951 voor de Sovjet-Unie in Noorrl-Zweden hebben gespionneerd. Botsing. 18 personen zijn omgekomen bij een botsing tussen een tweemot.orig oefentoestel en een sunerfort, die zich in de omgeving van Recife (Brazilië) heeft voox-gedaan. De toestellen die be- hoorden tot de Braziliaanse luchtmacht en aan opleidingsoefeningen deelnamen, zijn in zee gestort. ADVERTENTIE MUGOLIN (reukloos) voorkomt dat muggen U Steken. Per flacon 93 en 52 ct. ET de uitdrukking ,zo stom als een vis", willen we te kennen geven dat een onzer medemensen in het spraakver- keer in gebreke blijft. We doelen dan op een opzettelijk zwijgen, want niemand zal zo tactloos zijn deze uitdrukking te ge bruiken ten opzichte van dege nen wier spraak gestoord is, door welke oorzaken dit dan ook mag zijn. Maar goed, zelfs door bovengenoemde uitdruk king te gebruiken voor de op zettelijk zwijgzamen begaan we grof onrecht. Niet alleen jegens die mens, maar ook ten op- zichte van de vis. Want er zijn verschillende vissoorten die wel degelijk geluiden voortbrengen, ook al dragen die dan een wat vreemdsoortig en geheimzinnig karakter. Een vis in de wateren van India bijvoor beeld, produceert een sonoor geluid met bepaalde beenstukken die met de zwem blaas verbonden zijn en die voortdurend over elkaar worden geschoven, waardoor een hoge en helder trillende klank ont slaat. Spinvissen maken een ratelachtig lawaai door middel van beentjes in de kop.. En de megrim hi Noordelijke wateren 'kan zelfs ''snorren 'en' spinnen) Voorts maakt de globevis een bromme- rig geluid en de Lepidosirén uit de Ama zonerivier in Brazilië veroorzaken een be angstigend lawaai, want dit dier kan wer kelijk grommen als een kwaadaardige waakhond. Op hetzelfde plan staat de Australische Ceratodus; wanneer dit dier aan de oppervlakte van het water verschijnt en zijn longen (geen kieuwen!) met lucht vult, ontstaat een bassig ge grom. We weten allen, dat het snuiver-apparaatwaardoor de Duitse onderzeeërs in staat waren zulke opmerkelijke suc cessen te behalen, een Nederlandse vinding is. Welnu, de Egyptenaren noemen een be paalde soort makreel „de snuiver". Niet omdat dit dier inbreuk op de Nederlandse patentrechten zou hebben gepleegd, maar vanwege het geluid dat hij voortbrengt en dat we ons, alléén al door de naam, vol doende duidelijk kunnen voorstellen. Wat u zich wellicht niet zult kunnen voorstellen is het feit, dat het luchtpost papier, dat wij sedert 25 jaar kennen, 1000 jaar geleden reeds in Klein-Azië werd ge bruikt. Toch is het zo! Maar daarover morgen. H. PéTlLLON. (Nadruk verboden).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2