Belangstelling voor technische vakken neemt toe Kolentransport naar Provinciaal Ziekenhuis gereorganiseerd Agenda voor Velsen Agenda voor Beverwijk Castricum Santpoort Havenberichten 5 JAARVERSLAG VISSERIJSCHOOL Ontbreken van internaat remt aantrekking van leerlingen Geen Russische trawlerbouw op Nederlandse werven Extra mededeling Wereldvissersvloot Verdwenen Russisch schip terecht Meisje ontsprong de dans Zegening van auto's Nog geen scheepsrecht Lastige en dure spoorlijn in Santpoort gaat verdwijnen Het nieuwe puntenraadsel Voor jonge hersens Vergiftigd slootwater niet de schuld van de zuiveringsinstallatie? DONDERDAG 24 JULI 1952 Een terugblik op het voor de gemeente lijke Visserijschool in IJmuiden zo belang rijke jaar 1951 laat zien, dat er aan de ene kant alle aandacht nodig is geweest voor de nieuwbouw als gevolg van de uitbrei ding van het instituut aan de Havenkade, maar dat anderzijds het leerlingenaantal niet onbelangrijk is teruggelopen tegenover het jaar daarvoor: 387 tegen 443 in 1950. In totaal werden er 227 leerlingen toegela ten tegenover 184 in 1950. Het aantal ver trokkenen bedroeg 220. Wij vernamen van de zijde van de directeur der Visserijschool, de heer P. Verwayen, dat de belangstelling voor de technische vakken niet onbelang rijk toeneemt. Uit het feit echter, dat het aantal toegelaten leerlingen zich in stijgen de lijn heeft bewogen, terwijl er aan de andere kant belangrijk minder candidaten voor de examens werden afgeleverd, blijkt hoe zeer de bevolking van IJmuidens vis serijschool „vlot" tijdens de cursus doen zich voortdurend wijzigingen voor in de populatie, zoals ook de machinistenscholen en de zeevaartscholen moeten ervaren. De herkomst van de leerlingen op de IJmuidense visserijschool was in het jaar 1951 als volgt: Alkmaar 2. Amsterdam 12, Bergen 1, Be verwijk 9, Bloemendaal 2, Castricum 2, Egmond aan Zee 4, 's-Gravenhage 1, Haar lem 33, Heemskerk 1, Heemstede 2, Helder 1, Hillegom 1, Hilversum 1. Hoorn 1, Lem mer 1, Nes (Ameland) 1, Rotterdam 1, Spaarndam 2, Uitgeest 2, Utrecht 1, Weesp 1, Zaandam 3, Zandvoort 8. Voorts werd de school bezocht door een Transvaler. Ook thans kwamen aanvragen voor plaatsing van jongere leerlingen uit het Zuiden en het Oosten van ons land. Door de nog steeds bestaande moeilijkheid om dergelijke jongens onder te brengen moest van plaatsing worden afgezien. (Hier wreekt zich dus het ontbreken van een internaat in IJmuiden) red. IJ.C. Met gepaste trots verhalend over de nieuwe vleugel, zegt de directeur dat het hem spijt, dat de benedenhelft enigszins ontsierd wordt door de grijze cementlaag van de wanden der gangen. Overigens is hij vol lof over de doel matige inrichting van deze vleugels. Het onderwijs De opleidingen voor het .machinekamer- personeel werden goed bezocht en het aan tal leerlingen vertoonde geen noemens waardige daling. In tegenstelling hiertoe was de belangstelling voor de dekafdelin- gen niet zo best, wat wel te voorzien was met het oog op het oudere dekpersoneel, die evenals alle oudere schippers en stuur lieden het zogenaamde „dienstdiploma" nu wel in de zak hebben. Voor deze cursus schrijven dan ook hoofdzakelijk de leerlin gen in, die een aanvullingsdiploma voor de verre visserij wensen te behalen en zij, die zich willen bekwamen voor „radio telefonist". In totaal bezochten 182 leerlin gen de verschillende dagcursussen (in 1950 waren het er 221). Over het algemeen viel over het peil van de leerlingen niet te klagen. Bij de ouderen kwam het wel is waar nog al eens voor, dat hun vooropleiding zeer gebrekkig is ge weest, (4 of 5 jaar Lager onderwijs) en dit stuitte op bijna onoverkomelijke bezwaren, om dit onderwijs te kunnen volgen. Het is dan ook aan de grote ijver en het doorzet tingsvermogen te danken, dat deze leer lingen het beoogde doel bereiken. Avondschool De klassen van de avondschool waren over het algemeen goed bezet. Uit de on derstaande tabel blijkt, dat het aantal leer lingen dat de cursussen bezocht weer iets kleiner was dan het vorige jaar. Het aan tal toegelatenen vertoonde echter een stij gende lijn. Hoofdzakelijk komt deze stij ging op rekening van de scheepsmachinis- Naar aanleiding van een bericht in het Visserijblad, het Belgische nieuwsblad van de kust, dat melding maakt van een bestel ling van de Sovjet-Unie voor de bouw van vijf trawlers op Hollandse werven, verna men wij zowel van de zijde van het minis terie van Economische Zaken, als van de Scheepvaartinspectie en het directoraat Scheepsbouw, dat in geen enkel geval mo menteel opdrachten zijn gegeven aan Ne derlandse werven voor de bouw van traw lers. Categorisch werd zulks ten stelligste ontkend en men noemde dit Belgische be richt „volkomen uit de lucht gegrepen". Het is momenteel zelfs zo, dat er in Ne derland geen enkele trawler gebouwd of aanbesteed wordt, ook niet voor binnen landse rekening. VIERDE KEER Bij de landelijke verkiezing voor leden van de „groepsraad Verkeer en Waterstaat" van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel zijn benoemd de hex-en H. J. Boterman, sluismeester te Eefde, B. de Graaf, sluiswachter te Katerveer en de heer H. Spoelstra, havenwachter A, bij het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden. Laatstgenoemde werd hiermede voor de vierde achtereenvolgende maal benoemd. ADVERTENTIE Ook deze week gaan wij door met onze prijzenregen! Extra lage prijzen van wol, kousen en sokken. Grijpt Uw kans en koopt bij Jongejans, Lagersstraat 12, IJmuiden-Oost. DONDERDAG 24 JULI Thalia. 20 uur: speciale voorstelling van „De rode schoentjes". Rex. 20 uur: „De weg der hoop". VRIJDAG 25 JULI Raadhuis. 10,30 tot 11,30 uur, spreekuur van wethouder van Financiën. Thalia. 20 uur: „Zij, die wij vereren". Rex. 20 uur: „Snelheidsduivels". ten V.D. waarvan het aantal toegelatenen in dit verslagjaar het dubbele was van het jaar daarvoor. Ook in 1951 kon geen gebruik worden gemaakt van de overdekte zweminrichting „Velserbad". De zwemlessen vonden plaats te Overveen in Stoop. De afstand naar Overveen vormt echter voor vele leerlin gen, die niet in het bezit zijn van een rij wiel een bezwaar. Een achttal leerlingen behaalde het di ploma als „geoefend zwemmer". Feest bij „Heuvelwijk" Zaterdag zal de kleine leden van de IJmuidense speeltuinvereniging „Heuvel- wijk" een tuinfeest worden bereid, dat 's morgens om tien uur al begint met spelen voor de kleintjes, zoals blokjesrapen en was-ophangen. Des middags komt de IJmuider Harmonie een optocht opvrolij ken, die te twee uur bij het Van Popta- plantsoen vertrekt en waarin versierde autopeds een prijsje kunnen verdienen voor het vrouwtje of de baas. En daarna weer kinderspelen in de tuin ditmaal een autopedrace, ringsteken op de fiets, hard lopen met hindernissen en een boegspriet gevecht. Het speeltuinbestuur, dat de Heuvelwij- kers verzoekt, Zaterdag de vlag uit te ste ken, heeft na afloop voor de kinderen nog een verrassing in petto ook. Volgens „Lloyds Registers" was het aan tal vissersvaartuigen in 1951 over de hele wereld verdeeld, boven de 100 ton bruto 4316. De verdeling is als volgt: Groot-Brittannië: 1.112 eenheden; West- Duitsland: 389 eenh.; Frankrijk: 354 eenh.; Spanje 545 eenh.; Sovjet-Unie 124 eenh.; Nederland: 284 eenh.; Noorwegen: 250 een heden; België: 76 eenheden. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: A. BrondijkDekker, z., Wij- kerstraatweg 224, Velsen-Noord; L. L. C. Joor—Oosten, z., Curagaostraat 33, Santpoort; A. M. SchoorlHeeremans, z., Hofgeester- weg 5, Santpoort; A. VisLover, d.. Tuin dersstraat 53, IJmuiden-Oost; M. T. Nijssen Schuijt, d., Kerkerinklaan 46, Santpoort; M. G. DalmaijerTielrooij, d., Bonairestraat 50, Santpoort; F. VrouweHamers, d., Korte- naerstraat 42, IJmuiden-Oost; G., J. W. Her mansScholten, z. Casembrootstraat 3, IJmuiden-Oost; W. Post—Kleinhout, d., Ha- gelingerweg 173 a, Santpoort. OVERLEDEN: T. de Jong, 70 j., echt genoot van A. Brandsma, v. Leeuwenstraat 66, IJmuiden; A. Smit, 80 j„ echtgenote van IJ. Luttik, Duinvlietstraat 99, Velsen-N.; C. Brandwijk, 58 j., echtgenoot van J. J. Stol, Velserduinweg 304, IJmuiden-O. Scheveningen-Radio heeft vanmorgen via Kielradio een bericht ontvangen van het Russische schip „Korsakov". Het schip bevindt zich in het Kattegat en is thans op weg van Gothenburg naar Rotterdam. Wanneer het schip in Rotterdam zal aan komen is nog niet bekend. Kielradio heeft draadloze verbinding met het schip. Hoe de sleep is samengesteld, is ook niet bekend. Aanvankelijk was sprake van de sleepboot „Zannikov", die de „Korsakov" trok. Volgens een ander bericht zou de sleep bestaan uit een sleepboot en vier trawlers. Volgens Van Uden's Scheepvaartbedrijf in Rotterdam vaart de „Korsakov" in bal last. De sleep heeft slecht weer gehad en daardoor is waarschijnlijk oponthoud ont staan. Woensdagmiddag is op de gevaarlijke viersprong VelserduinwegZeeweg, een 17-jarig meisje uit Enschedé, die met va- cantie in IJmuiden was, in botsing geko men met een autobus van de N.Z.H.V.M. Het meisje is er gelukkig, zonder enig letsel, afgekomen. Haar rijwiel werd even wel onherstelbaar beschadigd. Velser huisvrouwen gaan in September op stap De afdeling Velsen-IJmuiden van de Ned. Ver. voor Huisvrouwen gaat Dinsdag 9 September een autotocht maken met als hoofddoel de Koninklijke Veenendaalse Sajet en Vijfschachtfabriek. Ook zal een bezoek worden gebracht aan het pas- geopende „Sprookjesbos" in Kaatsheuvel. Zondag wordt, onder het octaaf van St. Christoffel in Santpoort, gelegenheid gege ven tot de zegening van auto's en motor voertuigen. Des middags zullen na een kort lof de voertuigen op het kerkplein gezegend worden. Bij de Portugese kust zwerft op het ogenblik het splinternieuwe coastertje „Jan Herman". Enige streken verderop vaart een tweede coaster, de „Zwaluw". De Jan Herman" is geen fortuinlijk scheepje tot nog toe, want enige tijd geleden brak de schroefas. Gelukkig was toen die Zwaluwook in de bmirt en onmiddellijk werd er een tros over gebracht, zodat de ene hand de andere kon wassen en er een haven werd opge zocht, waar het mankement verholpen werd. Vannacht hoorde de kapitein van de Zwaluwten tweeden male, dat de „Jan Herman" met een gebroken schroefas ronddreef en weer is hij te hulp geschoten. De „Jan Herman" wordt nu door de Zwaluwin de haven van Burlings binnengebracht. Beide schip pers hopen maar, dat het geen scheeps recht wordt met die schroefas.... DONDERDAG, 24 JULI 1952. Beste kinderen, UIT DE MEESTE BRIEFJES kan ik lezen, dat jullie de dierenfoto's erg leuk vinden en daarom deze keer maar weer een prachtig plaatje van de tijgermoeder Pauline met haar twee kinderen: Pamela en Wendy. Pauline was eerst een circus-tijger, maar toen zij haar jongen kreeg kon ze natuurlijk niet optreden omdat ze het veel te druk had met haar baby's. Een dierentuin in Engeland heeft toen een mooi hok voor haar in gericht en daar kon dezg aardige foto genomen worden. Je zou ze zo wel even willen knuffelen, die kleine poesen, vinden jullie ook niet? Ik denk echter, dat moeder Pauline het daar niet erg mee eens zou zijn en dan kon het er wel eens gevaarlijk voor ons uit gaan zien! Dus afblijven is de boodschap. En nu nog wat meer bijzonderheden over de tijger, die echter wel wat afbreuk zul len doen aan het zachte gevoel dat je in je hart krijgt als je het plaatje bekijkt. De tijger is namelijk het bloeddorstigste en gevaarlijkste van alle roofdieren. Hij bezit de kracht van de leeuw, doch heeft ook veel meer list en valsheid dan de koning der dieren. Het is bekend, dat in Voor- Indië, waar de tijger veel voorkomt, hij dikwijls mensen aanvalt en doodt en ze daarna in zijn muil meesleept. Zelfs herten en paarden vervoert het dier op deze ma nier. De tijger sluipt het liefst rond op plaatsen waar veel gras is en valt tussen de met riet begroeide oevers van een rivier bijvoorbeeld haast niet op, omdat zijn huid gestreept is. Geen wonder, dat er op Java en in andere streken, waar tijgers voor komen, veel jacht op dit dier wordt ge maakt, ook al om de mooie pels, die dan later duur verkocht wordt. Ziezo, nu weten jullie welk roofdier het sterkst en het ge vaarlijkst is. Dus als je er een tegenkomt, ga dan maar gauw een straatje om! En nu onze briefjes. CLEMATIS heeft heel veel te vertellen over wat ze allemaal gezien heeft. Nu, dat is niet gering, meisje! Wat prettig, dat je goed op kon schieten met je logeetje! Jullie blijven zeker wel met elkaar corresponde ren? Zo kun je ondervinden wat een in teressante plaats IJmuiden is, want er valt altijd wel wat te zien en te beleven. Het schoolreisje naar Den Haag was ook ge weldig, zeg! Vooral die miniatuurstad lijkt me erg aardig. Jammer, dat je puntenraad- sel niet helemaal in orde was. En nu is PETUNIA aan de beurt. Jij bent een acrobate in het zwembad, hoor! Kun je ook zo mooi van de kant af start-duiken of val je dan plat? Je troostprijsje krijg je denk ik in het begin van de volgende week, dus dan hoef je niet meer zo lang te wachten. Jouw vader is ook verwend, zeg! Hij zal wel blij geweest zijn met al die foto's van zijn dochter. EIKEBLAADJE is aan het figuurzwem- men geweest. Is het goed gelukt meisje? Het is niet zo gemakkelijk als het wel lijkt, hè? Jouw puntenraadsel was helemaal in orde. APPELSNOETJE schreef me de cijfers van haar rapport. Keurig zag dat er uit, zeg! Alleen voor koken moest je nog eens extra je best doen, want daar kon je toch best een acht voor halen, denk ik zo. Je bent wel verwend op je verjaardag hoor. Het ringetje draag je zeker elke dag of alleen maar Zondags? Ook TUINMAN verwacht een goed rap port. Schrijf je mij eens welke cijfers je had? Ben je al naar het strand geweest? Nu de eerste suppletoire begroting voor 1952 van het Provinciaal Ziekenhuis te Sant poort zonder discussie is goedgekeurd door de Provinciale Staten van Noordholland, kan straks, als het crediet ook door de Kroon is gefiatteerd, begonnen worden met een aantal verbeteringen in de Santpoortse inrichting. Bovendien werd door de Staten goedgekeurd de eerste suppletoire begroting van het Provinciaal Ziekenhuis te Bak- kum. In totaal is er, zoals wij reeds eerder in het kort meldden, 474.500.uitge trokken voor het ziekenhuis te Santpoort; voor de Bakkumse inrichting is een bedrag van 30.600.beschikbaar gesteld. Dat het Santpoortse gebouw na ruim 100 jaar nog altijd aan zekere eisen voldoet, mag worden toegeschreven aan de vooruit ziende blik, waarmee in 1849 het zieken huis door het Provinciaal bestuur is ge sticht, aldus de memorie van toelichting op deze begroting. Niettemin zal er, na de restauratie direct na de bevrijding, een zekere achterstand in het algemeen onder houd en de modernisering moeten worden ingehaald. „Wil het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort een ereplaats onder de Ne derlandse psychiatrische inrichtingen blij ven innemen en dat dit moet, is onbe twistbaar dan zijn er dus ingrijpende maatregelen nodig." Er is een vijfjarenplan opgesteld, waar van de noodzakelijkste investeringen ech ter geen uitstel gedogen. Zo verkeert de Santpoortse inrichting bijvoorbeeld al sinds jaren in de omstandigheid, dat zij de minst-bedeelde in den lande is op het ge bied van ontspanningsruimte, werkplaatsen en andere ruimten, onontbeerlijk voor de therapie. Nieuwe werkplaatsen De magazijnen zijn niet geconcentreerd en de voorraden liggen nog her en der ver spreid, wat niet alleen ongemakkelijk, maar ook uit een oogpunt van brandgevaar ongewenst is. Voor nieuwe werkplaatsen is op deze suppletoire begroting 180.000 uitgetrok ken, waarmee drie sterk-verouderde ver trekken en gebouwen vernieuwd kunnen worden. Een nieuwe kolenbunker wordt nodig door de reorganisatie van het kolen- transport. Hierbij komt een kwestie naar voren, die onder meer ook de Spoorwegen raakt. Van het station Santpoort loopt namelijk een zijlijn naar het ziekenhuis voor het kolen- transport, een lijntje, dat op aandrang van de N.S. hersteld zou moeten worden (wat 15.000 kost). Bovendien moet de smal- spoorbaan, die de kolen over het terrein van het ziekenhuis naar het centrale ketel huis brengen moet, eveneens vernieuwd worden en deze omstandigheden hebben er toe geleid, de vraag onder het oog te zien, of de benodigde kolen niet beter per vrachtauto kunnen worden aangevoerd. Een vraag, die bevestigend beantwoord is. Al zou het alleen maar zijn om de hin derlijke en gevaarlijke rails in de weg bij het station op te kunnen ruimen Voor autotractie van het station af is echter een goede aanvoerweg op het zie- kenhuisterrein nodig en bovendien moet er een nieuwe kolenbunker worden ge bouwd. De weg, die van de Brederodelaan naar het achterplein van het ziekenhuis gaat lopen, moet ongeveer 23.000 kosten; de bunker wordt geschat op 47.000. Medische voorziening Een nieuw Röntgenstatief met schakel tafel en de inrichting van een wacht- en kleedkamer zal ongeveer 28.000 vergen; voor de wasserij zijn dringend nieuwe ma chines nodig, die 51.000 moeten kosten; de verbetering en het herstel van het vrou wenpaviljoen in het oude gedeelte zullen op ongeveer 35.000 komen en tenslotte is er 100.000 nodig voor de verbouwing van diverse andere afdelingen en ge bouwen. Nieuwe toneelzaal De voorbereiding van de bouw van een nieuwe toneelzaal zal naar raming 5000 kosten. Het huidige zaaltje kan slechts 240 mensen bevatten bij een bezetting van 1500 patiënten, waarvan ongeveer 60 a 70 Het was er echt weer voor met die warmte. Je puntenraadsel was in orde hoor en nog even geduld dan komt je prijs ook. Tot slot komt PAUL VLAANDEREN, die de lengtematen ook maar bij de oplos sing van zijn raadsel wil zetten. Maar dan kun je het niet meer optellen jongen. En daar had ik juist om gevraagd. Jammer, volgende keer beter. En dit was weer ons laatste briefje. Tot volgende week. TANTE ELS. Briefjes voor Dinsdag Kennemerlaan 154, IJmuiden of aan de bezorger meegeven. welriekend vocht. steeds meer keren. niet laatst. klein machine onderdeel. tegenhanger van eb. -landstreek in Frankrijk op de grens van Duitsland. voet gewricht. windstreek. Als je alle woorden goed ingevuld hebt, dan ontstaat van boven naar beneden op 1. X 2. X 3. X 4. X 5. 6. X 7. X 8. X de kruisjes de naam van een klein plaatsje bij Haarlem. Dit raadsel is tien punten waard, dus doe je best! Volgende week komt alweer de uitslag van deze zevende puntenraadsel- ronde. Eens kijken wie het boek deze keer wint. T. E. TANTE ELS FELICITEERT: KASTANJEBLOESEM, die Zondag ja rig is en HOUTDUIF en MEIBLOE SEM, die allebei volgende week Dins dag hun verjaardag gaan vieren. Veel plezier en veel geluk nichten! De oplossing van het vorige puntenraad sel is 182 of 183: (16, 1, 1, 10, 12, 100, 8, 6, 11, 5, 13). Twintig punten hebben nu: Eikeblaadje. Negentien: Appelsnoetje en Tuinman. Achttien: Clematis en Petunia. Zeventien: Paul Vlaanderen. Tien: Meizoentje, Old Firehand en Ster oogje. Vroeger is de Santpoortse Duinweg Pro- vinciaal eigendom geweest: toen hij nog een zandpad was en er vrijwel geen verkeer over ging. Omstreeks 1923 is de Duinweg echter aan de gemeente Velsen overgedragen, onder het voor- behoud van de zijde van het Provinciaal j Ziekenhuis, dat de provincie het recht hield, er een spoorlijn in te leggen. Deze spoorlijn zal er nu uit gaan, maar voordien moet er een modus worden ge- vonden met de gemeente Velsen over de practische en financiële consequen- ties van dezer verwijdering. Een kwestie overigens, die naar het zich j laat aanzien, in der minne geschikt zal worden. procent gebruik van de zaal zal moeten kunnen maken. Een ruime toneel- en recreatiezaal is een onmisbaar element in de moderne verpleging van geesteszieken geworden, zodat ook dit bedrag door Pro vinciale Staten werd gefiatteerd. In Bakkum De voorzieningen in het ziekenhuis te Bakkum zijn minder omvangrijk; zij zijn zoals gemeld een gevolg van de on prettige gebeurtenissen die daar vorig jaar plaats hadden en die resulteerden in een vervolging van een aantal personen wegens diefstal. Een nieuw portiershuisje bij de ingang van het Ziekenhuisterrein aan het begin van de betonweg bewesten de spoorbaan zal ongeveer 17.500 kosten; een poort, die 's nachts gesloten wordt, kost ƒ41.000; een nieuwe bordenwasmachine voor het zuster huis komt op 9000, uit welke post tevens de voorbereiding van de verbetering van het internaat bekostigd kan worden. Naar het zich laat aanzien is het raadsel van de verontreiniging van de door de wei landen rond Castricum lopende sloten op gelost. Als gevolg van deze verontreiniging werden verscheidene in het land lopende koeien ernstig ziek, wat meermalen de dood tengevolge had. De oorzaak werd aanvan kelijk gezocht in een lek in de zuiverings installatie, gelegen langs de spoorbaan Castricum-Uitgeest, maar dezer dagen heeft men iets ontdekt dat een ander licht op de zaak werpt. Een boer schijnt namelijk het vuil van een koe, die in het land een kalf ter wereld bracht, in de sloot te hebben gedeponeerd, waardoor het water vergiftigd schijnt te zijn. Hoewel de plaatselijke rijkspolitie een onderzoek naar de vermoedelijke dader heeft ingesteld, is het haar tot dusver niet gelukt verdere klaarheid te brengen. Zomerhuisje uitgebrand Tijdens afwezigheid van de bewoners van een zomerhuisje op het Bakkumse kampeerterrein aan de Zeeweg brandde het optrekje geheel uit. Ondanks het feit, dat omwonenden met emmers water getracht hebben de brand te blussen, kon van de in houd maar weinig gered worden. Wat er nog uit het huisje te voorschijn kwam, is door het water beschadigd. Waarschijnlijk is een te hoog brandend petroleumstel oor zaak van de brand geweest. „Scheepsramp'' voor Castricum Bij de grootscheepse oefening die zoals reeds eerder is gemeld Zaterdagmiddag op het Castricumse strand gehouden wordt, wordt verondersteld, dat er een scheeps ramp heeft plaats gehad. De Castricumse reddingsbrigade „De Strandlopers" heeft tot taak zwaar gewon de drenkelingen aan land te brengen, waar E.H.B.O.-ers klaar zullen staan om de ge wonden eerste hulp te verlenen. Op zijn beurt zal het Rode Kruis, afde ling Castricum-Limmen-Uitgeest voor het transport van de gewonden over het strand en door de duinen zorg dragen. Veiling van Woensdag Voor de groente kregen de tuinders Woensdag in Castricum de volgende prij zen: sla 412, capucijners 3959, tuin bonen 1232, rabarber IU13 Va. dubbele bonen 3743, komkommers 816, aard appelen 10.5011, bliserwten 2545, stamsnijbonen 38, soepgroenten 4, pieter selie 2, doppers 3254, raspers 45, kroten 79, boskroten 4, andijvie 5, tomaten 46, bramen 1.per mand, frambozen 46 cent per doosje, aardbeien 2425 cent per doosje, kruisbessen 1.201.60 per mand, zwarte bessen 1.202.00 per mand, rode bessen 0.901.50 per mand. STRAATPREDIKING Zaterdagavond 26 Juli wordt er vanwege de Evangelisatiecommissie te Santpoort weer een straatprediking gehouden op het Broekbergenplein met medewerking van een zangkoor. Spreker is ds. A. G. Kornet van Castricum. Donderdag 24 Juli Bioscopen geen voorstellingen. Vrijdag 25 Juli Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Lucht- duivels boven de Pacific". W.B, Theater, 8 uur: „Het rijk van Tarzan". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Geen opgave ontvangen. Mooie mlddenweek. Zoals gewoonlijk, was de middenweekse markt gisteren be voorrecht: de vraag was prima en de prij zen stegen tot een hoog peil. De grootste sprong maakte de tong die in enkele geval len kans zagen met niet minder dan een gulden per kg. meer uit de strijd te komen. Zo noteerde de grootste aanvankelijk f3,50 al daalde ze bij de laatste afslagen tot f3,10 per kg. Groot en kleinmiddel tong schom melden rond de f 2, waardoor ook de grove slips niet konden achterblijven en gemid deld f 1,65 noteerden. Kabeljauw liep op tot topprijzen: kisten grote soorten noteerden gemakkelijk f 180 per 125 kg. en de regels grote deden ruim f 100. De snurrevaders, die hoofdzakelijk schol aanbrachten, mochten ook tevreden zijn: schol 2 werd betaald met f 23 en de drietjes deden f 18 per 50 kg.. Wegens ge brek aan kabeljauw, konden de zwarte ko len f60 maken. Enkele kisten braat noteer den f 32 tot f 38 per 50 kg. De animo voor de haring en makreel blijft onverminderd, waardoor de haring gemid deld f 14 deed en de makreel f 12 en f 13. Het aanbod van wijting was miniem, zodat ook deze f 25 tot f 23 kregen toebedacht. Twee. Volgens de laatste gegevens van Woensdag stonden voor binnenkomst ge boekt de „Herman" met 1600 k. haring en 200 kl. k. haring en „De Hoop" met ruim 800 k. haring. Haringaanvoer. Van de haringdrijfnet- visserij kwam Woensdag binnen de Katwijk 140 met totaal 518 kantjes waarvan 78 k. eigen vangst, 52 k. van de KW 25, 3 k. van de KW 75, 18 k. van de KW 23, 13 k. van de KW 2, 1 k. van de KW 14, 71 k. van de KW 47, 2 k. van de KW 3, 31 k. van de KW 5, 112 k. van de KW 147, 47 k. van de SCH 51, 30 k. van de SCH 353 en 33 k. Van de IJM 283. In en uit. Woensdag kwamen binnen tot 16 uur: de KW 7, 35, 128, 189, HD 47, 16, 220, 54, Urk 7. 4, 44. 79, 2, 1, 202. 86, 70, 57, 18, 53, 90, 85, 165, Texel 37, 33. IJM 249. 215, 261. 202, 239, 241, 206, 240, 262, 57, EH 20, SCH 62, 92. Naar zee vertrokken de Urk 79, 202, 44, 1, 2, 57, HD 16, 47, IJmuiden 230, 10, 61, 1 138. Texel 33, 37 en de RO 2. Op komst. Tot Woensdagavond kwamen er nog geen meldingen binnen van liefheb bers voor de Vrijdagmarkt. Volgens de ver trekdata kunnen echter het eerst worden verwacht de Catharina Duyvis, Tubantia, Schoorl en Bergen, die de 17e Juli naar zee zijn vertrokken. Van de loggervloot wordt verwacht de Nederland 6 (Katwijk 37) met een gecombineerde makreel en verse vis aanvoer. Geld op de plank. Dank zij de goede makreel- en haringprijzen maakten de trawlers, die Woensdag aan de afslag waren, beste besommingen. Vooral daar het korte reizen waren. De Medan noteerde bijna f 20.000 voor de 8-daagse reis. de Claesje f 13.900 voor een weekreis maar ook de KW 7 boekte liefst f 11.000 voor een 9-daagse reis. „Johanna" niet Groen. De Rotterdamse trawler „Johanna" (RO 25) van de rederij „Johanna" zal niet in exploitatie komen bij de Nationale Stoomvisserij Mij. van Groen. Wij vernamen van de zijde van de rederij, dat de trawler bij de rederij „Johanna" blijft en dat het schip naar IJmuiden werd gebracht door een schipper van „Groen" op verzoek van de Maasstedelijke rederij- directie. Urker in moeilijkheden. Gistermiddag kwam de Urker UK 119 de haven van IJmui den binnen, nadat het scheepje enige tijd met twee ballen op voor de pieren had ge legen, ten teken dat er assistentie nodig was. De baggerbak „Velsen", die van een motoor voorzien is, heeft de defecte Urker binnengebracht en tenslotte heeft het motor bootje JOMA zich over de onfortuinlijke visserman ontfermd, om hem veilig de vis sershaven binnen te brengen. Marktberichten. Prijzen: heilbot 2,60; gr .tong 3,50—2,85; grm. tong 2,16—1,76; kim. tong 2,32—1,87kl. tong I 2,42—1.89; kl. tong II 1,611,46; tarbot I 2,201.75, per kg. Tarbot II 73—64: tarbot III 63; tarbot IV 61—51; kl. griet 32—30; tongschar 55—34; kim. schol 43—37; kl. schol I 35—32; kl. schol II 238: schar 218; v. haring 16,508; ma kreel 16—10,50; gr. schelvis 6455; grm. schelvis 6051; kim. schelvis 4544- kl. schelvis I 46—40; kl. schelvis II 38—8; wij ting 25—8; gr. gul 42; midd. gul 34—30; kl. gul 22—19.50; kl. haai 37—18; kim. heek 71; kl. heek I 44—33; kl. heek II 29; poontjes 13; pieterman 23.50—22, per 50 kg. Gr. kabel jauw 200115; gr. koolvis zw. 5956; gr. leng 81—76; gr. heek 248—230, per 125 kg. Aanvoer: 120 kisten tong en tarbot, 2 kisten griet, 5 kisten tongschar en schartong, 785 kisten schol. 81 kisten schar. 5 kisten pieter man, 1610 kisten haring, 1460 kisten makreel, 345 kisten schelvis, 265 kisten wijting, 30 kisten kabeljauw en gul, 20 kisten lang, 16 kisten heek, 24 kisten kl. haai. 2 kisten poon, 10 kisten koolvis, 20 kisten diversen. Totaal 4800 kisten. Besommingen: RO 46 Claesje f 14.500; IJM 57 Medan f20.090: KW 162 f5330; KW 7 fll.600; E 99 f1780; IJM 208 f5940; IJM 249 f286; IJM 226 f96; IJM 230 f629; TX 33 f 2424; RO 2 f1874; KW 35 f640; KW 128 f530; SCH 62 375;f KW 189 f325. Knap werk. De Medan arriveerde Woensdagmorgen net vóór 10 uur. Direct is er toen met drie ploegen havenarbeiders (en een ploeg extra) aan de lossing begonnen en al om elf uur konden ruim 450 kisten haring en vis worden verkocht. Om één uur n.m. dus na ruim drie uur werk waren de 1350 kisten haring, makreel, en andere vissoorten, voor de middagveiling gereed. Kleine werkers. De snurrevaad-kotters UK 57 en 202 en de IJmuider kotter 240 kwamen alle drie met vangsten van 90 kisten schol voor de Woensdagmarkt. De scheepjes hebben direct weer zee gekozen om Zaterdag nog eens te markten. De „Dolfijn" (RO 2) had sinds Vrijdag ook een mooi vangetje: de 125 kisten vis werden ook Woensdag in de hal gebracht. Doordat de vis in het ruim al in kisten verpakt was, bleek de kwaliteit uitstekend te zijn. Vacantles lopen af. Ongeveer twee los- ploegen genieten deze week nog van de vacantie. Maandag is de loskracht weer op volle sterkte. Ook de vacantie der visknechts loopt ten einde, voordat het drukste deel van het haringseizoen begint. De sleepboot „Noordholland", die gis teren zoals wij al eerder uitvoerig meldden met bestemming Le Havre vertrokken is, zal daar een ponton ophalen voor IJsland, waar na de reis wordt voortgezet naar Canada, waar drie corvetten liggen te wachten om naar Rotterdam gesleept te worden. De be manning, die gisteren door een groot aantal belangstellenden op de kleine sluis een vaar wel werd toegeroepen, rekent op een vaart van ongeveer 3 maanden. Op Woensdag 23 Juli liepen de haven van IJmuiden binnen: Nestor van Rotterdam, Manto van Rotterdam, Henrica van Nyham, Poelau Laut van Hamburg, Strijpe van Ham burg, Bestevaer van Hudicsvai, Westerdok van Londen, Ariadne van Antwerpen, Li- belle van.Bremen, Spica van Vesterfick, Marva van Fowy. Vertrokken zijn. Charlotte naar Zeebrugge, Bohus naar Huil, Frida naar Skutskar, Jo- sina naar Rostock, Kherwieder II naar Rot terdam, Niobe naar Rotterdam, Mutua Fides naar Verkebeck, Fiat naar Rotterdam, sleep boot Noordholland naar Le Havre, Tyro naar Rotterdam, Lydia naar Antwerpen, Embla naar Rotterdam, Luna naar Rotterdam, Langleescott naar Brecnen.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7