KERMISDUEL, een feest vol kleur en geest 1¥0 Internationaal muziekconcours in feestvierend Gouda Agenda voor Haarlem WEK DE GAL IN UW LEVER OP Het bizarre en het spectaculaire in de sfeer van het poëtische De radio geeft Dinsdag Ambonnees in kamp doodgeschoten Vader en twee kinderen verdronken PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND O RAN TEST! Tock ia Itet zo Zomer- slaap J MAANDAG 28 JULI 1952 GLANZENDE VOORSTELLING IN HET OPENLUCHTTHEATER Heringa Wuthrick Monument voor H. Veenendaal onthuld op Schiphol Kerkelijk Nieuws Make a TODAYS Or an smaakt steeds beter! tobaccos Zaterdagavond is in het Openluchttheater Bloemendaal het Kennemer Toneelfestival 1952 geopend met de opvoering van het blijspel „Kermisduel", dat David Koning naar motieven van Thomas Shadwell schreef. Onder regie van Cruys Voorbergh en hij prachtig zomerweer Is deze voorstel ling een verrukkelijk feest geworden, waarop de toeschouwer tot deelgenoot werd en dat eindigde in een minutenlange ovatie aan alle medewerkenden, maar vooral aan auteur en regisseur. Dit stuk is door David Koning speciaal voor deze gelegenheid geschreven. Het be hoeft geen nader betoog dat een blijspel zich slechts bij hoge uitzondering leent om in de openlucht te worden opgevoerd; ze ker geldt dit voor het moderne répertoire. Men kan niet willekeurig een stuk uit de beslotenheid van een intérieur overplaatsen naar een grasmat, vooral niet als deze de afmetingen heeft van die in het Bloemen- daalse theater, waar tegen een achtergrond van struikgewas en bosschages een kolos sale ruimte moet worden gevuld. De idéé een stuk te componeren rond een jaar markt en een kermis, maar zó dat deze or ganisch in de handeling worden betrokken, was even inventief en voor de hand lig gend als de oplossing van het ei van Co lumbus. Al zoekende kwam Koning terecht bij „Bury Fair" van Thomas Shadwell, een zeventiende-eeuws Engels dichter, die zijn jeugd doorbracht in St. Edmundsbury, de hoofdstad van West Suffolk, die be kendheid kreeg door de jaarmarkten, die er van 1235 tot 1871 werden gehouden. Het toneelspel „Bury Fair" speelt in genoemd stadje ten tijde van zulk een jaarmarkt; de intrige, hoewel niet veel om het lijf heb bend, is toch boeiend en amusant genoeg om een hedendaags auteur, die voldoende verbeeldingskracht heeft en in staat is pittige en poignante dialogen te schrijven, te inspireren tot een nieuw stuk. Koning was daartoe als het ware voorbestemd. Hij beschikt over een dichterlijk vermogen, •juist zó groot, dat zijn vlotheid geen op pervlakkigheid wordt; hij weet in een paar lijnen knap te typeren en deze type ring, zonder ook maar één ogenblik zwaar op de hand te worden, drie bedrijven lang vol te houden; bovendien weet hij ondeu gende gedachten in een vorm te gieten, die ze zelfs voor de fatsoenrakker acceptabel maken niet alleen, maar hem ontwapenen en door de mand laten vallen; hij valt met een lach om de lippen om dubbelzinnig heid, woordspeling en bon mot. Wie zó het floret weet te hanteren is een lauwerkrans waard. Fantastisch beeld David Koning, die zijn ogen in de keu ken van het toneel bijzonder goed de kost heeft gegeven, weet dat er twee gebieden zijn, waarop de enorm veelzijdige Cruys Voorbergh excelleert: het bizarre en het spectaculaire en dié beide geplaatst in de sfeer van het poëtische. Bij het creëren van de typen, die de dramatis personae van „Kermisduel" vormen, heeft hij on getwijfeld rekening gehouden met deze voorkeur. De mannelijke hoofdfiguur La Roche, die om de overdreven voorliefde voor alles wat Frans is te hekelen van pruikenmaker tot graaf gebombardeerd wordt en die door Leo Straus gespeeld werd zo ongelofelijk raak, dat alleen Cruys Voorbergh zelf het zou kunnen verbeteren, die hoofdfiguur is zó bespottelijk-arrogant en zó heerlijk-kwasterig, dat alleen om hem en zijn beide dupes, de dames Fantast, te zien een gang naar Bloemendaal de moeite meer dan loont. Want die dames, moeder en dochter (Eki Oostwald-Rouwer en Lucie Rinkel) potsierlijk in haar Franse manie, caricatuurtjes van coquet- ADVERTENTIE Haarlem ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 R.V.U.: Geliefde ouderwetse kinderboeken. I. De sprookjes van Grimm. 11.30 Voor zieken. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Tenor en piano. 14.20 Orkest en solist. 15.00 Platen. 15.30 Cabaret. 16.10 Orgel en viool. 16.35 Voordracht. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Platen. 17.35 Militaire causerie. 17.45 Reportage. 18.00 Nieuws. 18.15 Orgel en piano. 18.30 R.V.U.: De Nederlandse sociale verzekering I. 19.00 Platen. 19.15 Fanfare-orkest. 19.40 Paris vous parle. 19.45 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge varieerde muziek. 20.35 Cabaret. 21.15 Ik weet, ik weet, wat u niet weet. 21.30 Orkest concert. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Deense muziek. 22.40 Reportage. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Licht baken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Sympho- nette-orkest en solisten. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Klein koor en orgel. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30—12.33 Weerbericht. 12.45 Olym pische Spelen. 13.00 Nieuws. 13.20 Actuali- teiten. 13.25 Amusementsmuziek. 13.50 Platen. 14.00 Maastrichts Stedelijk Orkest en solist. 14.55 Platen. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Rege ringsuitzending: Indonesië, een natie in de maak. 18.00 Olympische Spelen. 18.30 Nieuws. 18.45 Platen. 19.00 Hier Vrij Europa. 19.30 Platen. 19.40 Dit is leven. 19.50 Platen. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Die Fledermaus, operette. (In de pauze pl.m. 21.30 Actualiteiten). 22.05 Militaire causerie. 22.17 Klein koor. 22.40 Platen. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Klassiek concert. 15.00 Platen. 15.30 Hammondorgel. 16.00 Pla ten. 16.30 Hammondorgel. 17.00 Nieuws. 17.10 Filmmuziek. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Pla ten. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Viool en piano. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Koorzang. 20.00 Hoorspel. 21.00 Olym pische Spelen. 21.15 Platen. 21.30 Orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Pla ten. 22.55—23.00 Nieuws. terie, en tot aan haar droevig-kittige af tocht de grote dame spelend waren niet minder overtuigend. Het heeft -geen zin de intrige van het stuk uit de doeken te doen; het gaat min der om wat er precies gebeurt dan om de wijze waarop. Hoe Cruys Voorbergh het fantastische beeld, dat Koning tijdens het schrijven van dit spel voor ogen moet heb ben gezweefd met amateurs heeft gereali seerd, grenst aan het wonderbaarlijke. Op een enkele inzinking in het tempo na, waardoor soms een „dood" moment ont stond, hield heel de voorstelling de illusie van een feest gaande, een feest, meesterlijk gearrangeerd en waarop telkens nieuwe ideeën, invallen en vondsten, wisselend van een speelse humor tot een idyllische romantiek en dan weer overslaande naar een kleurrijke uitbundigheid, even plas tisch als ingenieus werden verwezenlijkt. Sierlijk en guitig De lust bekruipt mij voorbeelden te noe men ze schieten als een zwerm vogels door mij heen maar het zou te veel worden. Men zou even licht en vlinderend over deze avond moeten schrijven als stuk en opvoering zelve waren; even sierlijk als onder leiding van Maria Petrelli Ruiz de dansjes werden gepresenteerd; even guitig als de fraaie speciaal voor dit stuk gecom poneerde muziekjes van Max Vredenburg werden gespeeld; even zoet-poëtisch als de inkomst van de kameel met het gouden jongetje was; even tref zeker als de sterren prikten in het firmament. En nu heb ik Ook de schrijver werd in de bloemetjes gezet. Regisseur Cruys Voorbergh, die zich even als verleden jaar bij „Dorp in opstand" in de zonderlingste vermommingen tussen de figuranten bewoog, werd na de première met hartelijke woorden en een lauwer krans gehuldigd. nog niet eens gesproken over de costuums, de décors, de choreografisch prachtig-afge- wogen mise-eai-scène, die alle bewondering verdienen. Ik heb nog niet eens gezegd dat dit spel honderd medewerkenden telt, die ik natuurlijk niet allemaal kan gaan noe men en dat de markt en de kennis juist datgene hadden wat typerend is voor deze volksvermaken niet alleen in de zeventien de eeuw, maar ook vandaag. Ik heb zelfs nog niets gezegd over die dikke dronken pierewaaier van Herman van der Schaar, de slissende dichter van Jacques Timmer man, die men temidden van het gewoel al tijd weer naar zijn boekje zag grijpen om zijn quasi-poëtische invallen te noteren, de schalkse Gertrude van Inge Troost, wier gevatheid zonder ophouden klaterde, de zwierige Philip Wildish van mr. N. Drost, de goedlachse Sir William Oldwit van Jo- han van Doorn, wiens bonhomie het pu bliek tot schateren bracht, de verfijnde edelman van Wim Rijke en de lieftallige Charles van Willy Vooren, die „van man in bruid verandert". Zo zou ik door kunnen gaan, maar ik mis de vederlichte pen om u die avond voor te toveren. Laat ik daarom besluiten met de warme aanbeveling dit „Kermis duel" te gaan zien, dat wil zeggen mee te beleven. ED. HOORNIK Zaterdagochtend om ongeveer 7 uur heeft de 36-jarige L. S. in een Ambonezenkamp te Geesbrug, gemeente Oosterhesselen, zijn kampgenoot, de 18-jarige J. M. met vijf schoten uit een cylinderrevolver doodge schoten. De aanleiding tot deze daad schijnt te zijn, dat M. enige malen heeft getracht relaties aan te knopen met de 14-jarige dochter van de dader. S. heeft nog tot half negen met zijn revolver in het kamp ge lopen, terwijl niemand hem durfde nade ren. Daarna heeft de politie hem gearres teerd en naar Sleen overgebracht. Het lijk van M. is naar Hoogeveen vervoerd. Op 21 October 1948 kwam de heer H. Veenendaal, directeur van het technisch bedrijf van de K.L.M., om het leven bij een vliegtuigramp in Schotland. Zaterdag, de dag waarop hij 53 jaar zou zijn geworden, is op Schiphol te zijner nagedachtenis een monument onthuld. In een toespraak zei dr. A. Plesman, dat Veenedaal de herbouw van de K.L.M. op Schiphol heeft gemaakt tot een voorbeeld voor de opbouw van Ne derland. Behalve een goed technicus zo zei dr. Plesman was Veenendaal een goed organisator en een goed koopman. Hij heeft een belangrijk aandeel gehad in de keuze van de K.L.M.-vloot. In Amerika stond hij bekend als de best geïnformeerde luchtvaartfiguur. Mevrouw de weduwe P. H. Veenendaal Van der Staay onthulde het gedenkteken, dat een vliegtuig voorstelt dat zich van de startbaan verheft. ADVERTENTIE Het neusje van de zalm... En niet duurder dan andere. Een auto-ongeluk dat Zaterdagmiddag omstreeks kwart over vijf tussen Ouder kerk aan de IJsel en Gouderak is gebeurd heeft het leven gekost aan een vader en zijn twee kinderen. Een vierde inzittende wist zich te redden; hij is naar een zieken huis in Gouda overgebracht. Op het genoemde tijdstip reed de bode auto van de 43-jarige F. van den H. uit Gouderak, tussen Ouderkerk aan de IJsel en Gouderak door een hek langs de dijk in de rivier. Hij en zijn dertienjarige zoon Jan en zevenjarig dochtertje Pietje verdronken. De stoffelijke overschotten van de bode en de knaap zijn na een uur dreggen opge haald. 's Avonds is ook het meisje gevon den. In November 1941 is op dezelfde plaats een autobus in de IJsel gereden. Bij dat on geluk kwamen zestien personen om. Zaterdagavond is de auto uit het water opgehaald. Er is gebleken dat een blad van een der voorveren was gebroken. Men neemt aan dat dit de oorzaak van het on geluk is geweest.' Ter gelegenheid van het brandweer- congres, dat in Breda gehouden wordt trok Zondag door de straten der stad een kilo meters lange brandweeroptocht, waaraan door ongeveer 120 corpsen uit Nederland en België werd deelgenomen. Er reden mu seumstukken mee, die grote hilariteit ver wekten bij de toeschouwers. Gouda, het schilderachtige stadje in het hartje van Holland, dat niet ten onrechte trots is op zijn beroemde kerkramen van de gebroeders Crabeth en op zijn pas her steld middeleeuws stadhuis, is dapper aan het feesten geslagen. De stichting „Gouda- Week" organiseerde allerhande festivitei ten van 25 Juli tot 6 Augustus en de bijzonderste daarvan is een Internationaal Muziekconcours, waarvan de ervaren heer L. J. Kappert uit Hillegom de promotor is. Er wordt aan de wedstrijd deelgenomen door symphonie-orkesten, fanfares en har moniekorpsen uit Engeland, Denemarken, Noorwegen, Oostenrijk, Duitsland, België, Frankrijk en Nederland. Ze worden be oordeeld door een internationale jury: Frank Wright uit Londen, Franz Wanger- mée uit Brussel en ondergetekende. Het begon Vrijdagavond met het plechtig hijsen der acht vlaggen, onder het spelen van de onderscheidene volksliederen en een zinrijke toespraak van de heer Kappert, bovendien met een openingsrede van de heer C. H. Hagedoorn, voorzitter van de stichting „Gouda-Week" en een begroeting door burgemeester mr. dr. K. F. O. James. Daarna had er een gala-concert plaats, ge geven door de Markham Main Colliery Band uit Armthorpe (Engeland). Zowel het technisch kunnen als het uithoudingsver mogen van deze 31 musicerende mijnwer kers bleek frappant. Als tiende nummer van hun programma lieten zij de 1820- Ouverture van Tsjaikowsky nog horen, zonder van vermoeidheid blijk te geven! Buitenlandse korpsen Zaterdagmiddag, na een receptie in de „Burgerzaal" van het stadhuis, begon het concours met een marswedstrijd, die nu en dan wel een muzikale wandelwedstrijd mocht heten, gehoord het gematigde tempo van sommige buitenlandse korpsen. Maar 's lands wijs 's lands eer. Een jeugdkorps uit Blackpool (Engeland) en de mijnwer kers uit Armthorpe brachten het tot een eerste prijs, een fanfare uit Aarhuus (De nemarken) moest zich met een tweede prijs vergenoegen. In de concertwedstrijd brachten de mijn werkers uit Armthorpe het tot een eerste prijs met lof der jury. Zij hadden alleen sterke concurrentie van een jeugd-sympho- nie-orkest uit Frankfort, dat met het eerste deel van de „Onvoltooide" van Schubert een hoge worp deed en daarmee wel een eerste prijs, echter niet het „met lof" ver wierf. In de Erewedstrijd des avonds keerden de kansen. Met twee delen uit de grote C-dur-Symphonie van Schubert, zeer mu zikaal vertolkt, wonnen de jongelui uit Frankfort de eerste ereprijs en werden de mijnwerkers uit Armthorpe vooral wegens een minder gelukkige interpretatie van de Egmont-ouverture tweede ge klasseerd. De derde ereprijs ging naar Darlington British Railways Prize Silver Band", welk korps met fsucces een belang rijke compositie van het Engelse jurylid Frank Wright had vertolkt. Hollandse verenigingen Zondag kwamen Hollandse verenigingen in het strijdperk: zij moesten het opnemen tegen Noorse, Duitse en Oostenrijkse korp sen. Het harmoniekorps van het Rode Kruis uit Remscheid, Duitsland, ging in de con certwedstrijd met de eer strijken (eerste prijs met lof), welke prestatie men in de marswedstrijd (waarin dit korps een twee de prijs verwierf) niet vermoed zou heb ben „Kunst na Arbeid" uit Purmerend, (superieure afdeling fanfare), kwam echter ook tot een hoge eerste prijs. Een eerste prijs verwierf tevens het Byorkester (eer ste afdeling harmonie) uit Kongsberg, Noorwegen, evenals met slechts twee punten minder het jeugdkorns „Jong Excelsior" uit Amsterdam, dat ook in deze afdeling uitkwam. Een tweede prijs had op dit concours ook positieve waarde; „De Pionier" van Gouda, „Harmonie" yan Bur- bach (Duitsland), de Tiroler-Harmonie uit Langenfeld, Oostenrijk, en het sympho- nisch „Hofstad's Jeugdorkest" uit Den Haag, konden er mee tevreden zijn. Voor de laatstgenoemde vereniging was het bij zonder jammer dat de blazersbezetting on volledig was; overigens was het optreden van dit orkest uiterst sympathiek. De har monie „Glorieux" uit Den Bosch kwam ten minste twee afdelingen te hoog uit re sultaat: een derde prijs. In de erewedstrijd konden de Hollandse eerste prijswinnaars het met glans winnen van hun buitenlandse concurrenten. Van de drie te veroveren prijzen ging de eerste naar „Kunst na Arbeid" uit Purmerend, de tweede naar „Jong Excelsior" uit Amster dam en de derde naar de laureaat van 's middags, het Duitse Rode Kruis korps. Volgende week, na afloop van het con cours, hopen wij in een slotbeschouwing op enkele interessante détails van deze merk waardige internationale krachtmeting te wijzen. JOS. DE KLERK Ned. Herv. kerk Aangenomen r.aar Akkerwoude-Mur- merwoude, H. J. Smits, vic. te Luttelgeest. Geref. kerken onderh. Art. 31K.O. Beroepen te Uithuizen, F. van Dijk te Heerenveen. Doopsgezinde Broederschap Aangenomen naar Bolsward H. van Bil- derbeek, prop. te Amsterdam. ADVERTENTIE U xult 's morgens „kiplekker" alt bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjea. 1. Toen het vorige avontuur afgelopen was en dit avontuur begon, was Panda nog net zo ver als een hele poos geleden. Hij liep wat te wandelen en hij had eigenlijk niets te doen.en hij moest sen betrek king vinden! Toen hij een hele poos doel loos gewandeld had, kwam hij in een park, waar een ijscoman bijzonder dikke ijsjes stond te slijten aan gulzige kinderen, en daar stond Panda een tijd jaloers naar te kijken. Hij zou bést trek hebben in een ijsje, maar dat ging nu eenmaal niet. „Wat moeilijk is alles toch", zuchtte hij, terwijl hij op een bankje ging zitten. „Ik heb geen betrekking, en daarom heb ik geen geld, en daarom heb ik geen ijsje. Ik heb niet eens een onderdak, en ik heb geen bed om eens lekker uit te slapen.Nu dat laatste was wel eens nodig, want hij had een bijzonder drukke tijd gehad, waarin van slapen niet veel kwam. Het kan ons dan ook niet verbazen, dat hij na enige tijd begon te knikkebollen en even later was hij vast in slaap gevallen. Hij droomde dat hij ijscoman was, een mooie betrek king, waar hij veel geld mee verdiende, met vrij ijs eten. Het is jammer, dat dro men maar bedrog zijn, nietwaar? ADVERTENTIE Q Als U tot dusver van alles rookte, moet U even wennen aan de zuivereécht Amerikaanse Oran. Rook daarom 10 dagen alléén Oran Dan weet Uwaarom 90 °/o van de Amerikanen alléén „Ame rikaans" roken. Dan weet U óók waarom Oran nu reeds de meest verkochte Ameri kaanse sigaret in Nederland is Ds ..volbloed" Amerikaan A A At 'A A A A A A A A A A A A A MAANDAG 28 Juli Openluchttheater: „Kermisduel", 8 uur. Rembrandt: „Morgen ben ik rijk", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „De verliefde camera man", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het verborgen leven van Walter Mitty", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De schrik der zeven zeeën", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Soldaat Boem", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Jong. knap en rijk", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De gedropte spion" en „Under Mexicaly stars", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De onvindbare Pimpernel". 14 jaar, 8.15 uur. DINSDAG 29 JULI Grote Kerk: Orgelbespeling, 8 uur. Open luchttheater: „Kermisduel", 8 uur. Rem brandt: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Dom- bo alle leeft., 10 uur; „De verliefde came raman", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Jour naalvoorstellingen, 10.30, 11.30 en 12.30 uur „Het verborgen leven van Walter Mitty", 2 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30 en 8 uur. City: „De tondeldoos", alle leeft., 10.30 uur; Sol- Af,* ?.oem" 2-15- 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Alladin in Bagdad", alle leeft., 10.30; „Jong 9^Pven 24'15' 7 en 9-35 uur- Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Les enfants du paradis', 18 jaar, 8.15 uur. Storm. Tengevolge van een zware storm zijn aan de Noordkust van Massachu setts (V. S.) talrijke pleziervaartuigen verongelukt. Zes personen kwamen om het leven. Velen worden nog vermist. Stappen. Premier Nehroe heeft in het In dische parlement verklaard, dat India stappen zal ondernemen om de Tune sische kwestie voor de volgende alge mene vergadering van de UNO, die op 14 October zal beginnen, te brengen. Hij zei, dat er geen mogelijkheid be stond om een Aziatische conferentie over de Tunesische kwestie bijeen te roepen. Kanaal. Het Wolga-Don-kanaal is Zondag officieel door de Russische minister voor de Binnenscheepvaart, Sjasjkof, geopend. Vele duizenden woonden nabij Stalingrad aan de oever van de Wolga, waar het nieuwe grote kanaal begint, de openingsplechtigheid bij. Tlto. „Propaganda", aldus luidde het com mentaar van maarschalk Tito op een interview, dat de Italiaanse premier De Gasperi kortgeleden aan verslaggevers had toegestaan en waarin hij zeide, dat Italië bereid is het geschil over Triëst met Joegoslavië tot oplossing te bren gen. „De Italianen wensen geen oplos sing van het vraagstuk-Triëst, daar zij dit voor hun propaganda nodig heb ben", zeide de maarschalk. In een door hem voor ongeveer honderdduizend aanwezigen te Glina uitgesproken rede. Straf. Het Oost-Duitse Hooggerechtshof te Berlijn heeft uitspraak gedaan in het proces tegen zeven Duitsers, die wor den beschuldigd van spionnage voor de Verenigde Staten en voor een West- Berlijnse anti-communistische groep, de „vrije juristen". Alle zeven gaven toe economische, militaire en politieke in lichtingen over Oost-Duitsland te heb ben doorgegeven aan de West-Berlijnse groep. Twee beklaagden kregen levens lang, twee 10 jaar, twee 12 jaar en een 15 jaar. Bevrijding. Een jonge man heeft te Frank fort aan een correspondent van Reuter verteld, dat hij en andere anti-commu nisten, deel uitmakend van het „bevrij dingscomité voor de slachtoffers van totalitaire onderdrukking" door middel van vervalste bewijzen van vrijlating vijf mensen uit Oost-Duitse gevange nissen hebben bevrijd, die veroordeeld waren wegens verzet tegen het commu nistische regiem. Hij verklaarde, dat de ondergrondse organisatie overal in Oost-Duitsland leden heeft, tot op de departementen toe. Permissie. Japan en Groot-Brittannië zijn overeen gekomen, dat de strijdkrach ten van het Britse gemenebest gebruik zullen mogen blijven maken van Ja panse bases en diensten. Dit zal in een voorlopige overeenkomst worden vast gelegd. Deze overeenkomst heeft rechts geldigheid hangende het sluiten van een verdrag tussen Japan en de UNO, waar in alle geallieerde strijdkrachten in Korea zal worden toegestaan over Ja panse bases en diensten te beschikken. Over dit verdrag moeten nog bespre kingen worden gqvoerd. Protest. De Amerikaanse regering heeft Zondag bij monde van haar ambassa deur te Moskou, Kennan, krachtig bij de Sovjet-Unie geprotesteerd tegen het feit, dat ter gelegenheid van het grote vliegfeest bij Moskou biljetten zijn aan geplakt, waarop Russische jagers staan afgebeeld, die vliegtuigen met Ameri kaanse kentekenen achtervolgen. Vol gens de Amerikaanse regering zijn der gelijke aanplakbiljetten bedoeld om haat tegen de V. S. te zaaien. Jacht. Amerikaanse vliegtuigen hebben in de nacht van Zaterdag op Zondag te vergeefs getracht „voorwerpen van on bekende herkomst", die boven Wash ington vlogen, te onderscheppen. De „voorwerpen" waren met behulp van radar van de grond af waargenomen, aldus een communiqué van het Ameri kaanse ministerie van Luchtvaart. Een van de vliegers der achtervolgende straaljagers verklaarde, dat hij onge veer 15 km. voor zich uit vier lichten had waargenomen die echter waren verdwenen voor hij ze had kunnen in halen. Hoog water. In het gebied rondom Sydney zijn in de afgelopen 24 uur als gevolg van overstromingen honderden perso nen uit hun huizen verdreven. Door zware regens gezwollen rivieren zijn buiten haar oevers getreden. Het wa ter stroomt door steden en over lande rijen en brengt zware schade toe aan eigendommen en gewassen. Vele hoofd wegen zijn geblokkeerd telefoonverbin dingen en gasleidingen zijn afgesneden. VELE zoogdieren zouden in Noordelijke streken te gronde gaan door koude, maar vooral door gebrek aan voedsel, in dien zij niet over een hulpmiddel beschik ten om de lange wintertijd door te komen. Zij begeven zich daartoe in de winterslaap, die geheel verschillend is van de normale slaap en die van warmbloedige dieren ge durende deze tijd bijna koud bloedige wezens maakt. Want hun temperatuur daalt dan in overeenstemming met de tem peratuur van hun omgeving en nadert soms het vriespunt. De gehele stofwisseling vermindert tot 5 of 10 pet. van de normale, hartslag en ademhaling zijn zeer vertraagd en worden door lange pau zen onderbroken. Deze dieren, waartoe bijv. de das, hamster, egel, zevenslaper en de marmot behoren, teren gedurende de win terslaap op vetmassa's, die zij gedurende betere tijden in hun lichaam hebben opge spaard en komen, door de zeer langzame verbranding daarvan, de barre winter maanden door. Maar, behalve felle en langdurige koude, is ook grote hitte en voortdurende droogte een beletsel voor de ontplooiing van het leven. En ook tegen deze omstandigheden, die het voortbestaan bedreigen tracht het leven zich teweer te stellen. In vele hete zones, waar gedurende lange tijd geen regen valt, zodat de blakerende zon alle beken en rivieren doet opdrogen en het land verdorren, blijkt de planten en dierenwereld zich op gelijke wijze te hebben aangepast als in koude streken, waar gedurende de felle winter alle leven is verstard. De dieren uit dergelijke hete woestijnen overleven de tijd van droogte in een rusttoestand die op de winterslaap in koude streken gelijkt. Bij het naderen van de droge tijd verdwijnen bijvoorbeeld in bepaalde streken van Brazilië en van Binnen-Azië alle levende wezens, de in secten daarbij inbegrepen. Zij trekken zich voor de verzengende hitte in schuilhoeken terug en worden eerst tot het normale le ven gewekt wanneer de regenperiode aan vangt. Soms kan die zomerslaap enkele maand.en duren, in enkele gevallen, bij- voorbeeld in sommige droge woestijnen, gaan er jaren over heen, aleer weer eens een regenbui de natuur komt wek ken. Het is zelfs voorgekomen, dat doodgewaande insecten uit deze streken op een ten toonstelling tot leven kwa men! Overigens komt dit verschijnsel van de zomerslaap ook in ons land voor. Elke in de natuur verdampende waterdruppel her bergt talloze bewoners, die zich gedurende de verdamping steeds dichter opeen drin gen tot een dichte massa, waarna hun li chamen verschrompelen tot vormloze en vreemdsoortige figuren. Zo kunnen zij we ken en maanden in verdroogde toestand blijven, tot het water hen weer tot leven wekt. Èn de gedroogde „watervlo", waarmee vele aquariumbezitters hun visseii voeren, zijn eveneens niet anders dan daphnia's in zomerslaap! Weldadig schoinmelend in een hangmat en gekoesterd door de milde zonnestralen, kunnen we ons moeilijk indenken, hoe diezelfde zon het leven elders tot een toe stand van schijndood noopt. Over die hangmat kunnen we het nog wel even hebben. Want zij is geen uitvin ding van zeelieden, zoals men gewoonlijk meent, doch zij werd ons door de Indianen geleverd. Daarover inorgen. (Nadruk verboden). H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2