Kennemer snelvliegers wiekten ruim vijfhonderd kilometer Velsens kampeerkamp staat puik aangeschreven bij de ras-trekkers Bruggenkamp en strijd in ronde Peeters brachten van Castricum 't Is dat vreemde trekje dat het hem doet Zieleman winnaar Kinderkoor uit Assen bezoekt Velsen Havenbërichten Daverend vuurwerk in Velserend 7 „BONTE" WEEKEINDEN „Zo rustig en zo goedkoop" Nieuw ambtenarenreglement Gezegend verkeer Kind onder racefiets Jantje is een meisje Zandvoortse amusementsbedrijven maken 's zomers goede zaken Om het plezier is het begonnen DUIVENNIEUWS Noordwestenwind maakte het er niet lichter op Kinderfeest in „Heuvelwijk" MAANDAG 2 8 JULI 1952 ZE KOMEN GRAAG NAAR VELSEN, de kampeerders, om een plaatsje op het gemeentelijk kampeerterrein tussen Driehuizerkerkweg en Waterlandweg te zoeken. Omdat je daar zo kostelijk vrij en zo plezierig goedkoop onderdak bent. Elk week einde staat het er dan ook bont van de shelters en de dubbeldaks-zespersoons, van de caravans en de khaki-kleurige legertenten, die in grote getale hun weg hebben gevonden naar het meest vreedzame aller zomergenoegens, dat er voor de natuur minnaar bestaat. Meneer J. Burgerjon uit de Zaanstreek loopt met zijn vrouw al zo'n vijfentwintig jaar mee in het ongebonden leventje van primus en tentharingen, en al zwierf hij op de motor en mot de tent achterop gesjord dwars door Frankrijk en Luxemburg, dat knusse kamp in Velsen heeft zijn hart gestolen. Met de kleine, in het dichte hakhout uitgespaarde grasveld net groot genoeg voor 'n flinke tent de eenvoudige accommodatie van toilet en kampwaterleiding en vooral door zijn lage prijs van een kwartje per persoon per etmaal, is dat ook geen wonder, want er zijn voor de vuist weg ettelijke kampeerterreinen op te noemen, die de gasten voor het dubbele bedrag maar de helft aan genoegen verschaffen en waar de tenten haast twee-hoog gezet moeten worden in het drukst van het seizoen. Meneer Burgerjon is een van die een voudige geesten, die hun eisen niet te hoog stellen en daardoor alle werkelijke vreug de uit het kamperen puren. Zijn vrouw zegt nu wel, dat hij luchtmatrassen heeft gekocht en dat de eenvoud er op die manier wat afraakt, maar dat tikkeltje meer com fort moet dan geweten worden aan het klimmen der jaren van dit echtpaar, van wie de kinderen ook al weer kamperen. Eentje zelfs met haar man in het Kruger Wildpark van Zuid-Afrika. Hengeveld en Rietman uit Doetinchem zijn nog niet zo lang in „het vak", ze kam peren nu een slordige zeven jaar mee, maar ook zij hebben zo langzamerhand kijk gekregen op de kampeercentra in den lande. En ook voor hen wint Velsen het van de meeste. Werkelijke pioniers liggen een eindje verderop: twee magazijnbedienden uit Am sterdam. die zich geen grotere tent dan een héél kleintje kunnen permitteren en het met de eenvoudigste primus moeten zien te redden. Maar het gaat met hetzelfde hartstochtelijke plezier in dit zomergenoe- gen, dat weinig kost en schatten oplevert. Hendrik Nijkraker en Barend Mons zijn ditkeer maar voor één weekeinde in het Velsense kamp geweest. Zaterdagmiddag streken ze er neer, Zondagavond laat heb ben ze hun spulletjes achter op de fiets geladen en Barend, die het voor het eerst van zijn leven meemaakte, komt beslist nog wel eens terug: dat stukje vlees bij de piepers smaakte hem stukken beter onder een dak van eikenblaren dan aan de Witte- kade in Mokum. Nijkraker heeft er al twaalf jaar prak tijk opzitten en als hij maar even kan trekt hij er met een minimaal sheltertje op uit, om ei-gens ver van het Amsterdamse gewoel een aardappeltje te schillen en simpelweg lui op zijn rug té gaan liggen met een sjekkie tussen de lippen. Caravans Met hun caravan achter een auto zijn meneer en mevrouw Houwink uit Meppel niet zulke erge „pioniers". Ze hebben hun comfortabel huisje bij zich en als het on weert, onweert het niet zo vlakbij als voor Hendrik en Barend. Ze kennen de Gross- glockner en de Furka-pas, maar niettemin waarderen ze het gastvrije kamp van Vel sen waarachtig en volkomen. „De heerlijke rust hier, meneer. Zoals een ieder, die zijn tentharingen op één van die weitjes tussen het lage hout aan de Driehuizerkerkweg in het zand drijft, dit heerlijke stukje natuur zal gaan waarderen. Juist omdat het zo mooi is, kan niet elke Zondagsruiter op het gebied van kamperen hier maar binnenvallen, want de kampleiding, die in gemeentelijke han- Binnenkort bij de raad in discussie Het huidige ambtenarenreglement voor de gemeente Velsen wijkt reeds geruime tijd op verschillende punten af van de al gemeen geldende regelingen voor het per soneel in overheidsdienst. Met het doen van voorstellen tot aanpassing van het regle ment aan de bedoelde regelingen hebben B. en W. echter gewacht, omdat bekend was, dat het Centraal Orgaan betreffende de gemeenschappelijke regeling van ge meentelijke personeels-aangelegenheden, waarbij deze gemeente als lid is aangeslo ten, bezig was, met een herziening van het door hem ontworpen algemeen ambtena ren-reglement. Deze herziening heeft haar beslag gekregen. De vaststelling van het herziene ontwerp is geschied na overleg met de vakorganisaties en met het minis terie van Binnenlandse Zaken, zodat mag worden aangenomen, dat hierin is vastge legd, wat aan algemeen geldende regelin gen nodig of wenselijk wordt geacht. Het college is van oordeel, dat het van uitermate groot belang moet worden ge acht, dat de rechtspositie van het over heidspersoneel in de diverse gemeenten zo veel mogelijk gelijk is. Het verdient daar om aanbeveling, het ontwerp van het Cen traal Orgaan, althans in grote lijnen, over te nemen. Tot dat doel wordt de raad het ontwerp aangeboden. Verder bieden B. en W. de raad aan, de mede door het Centraal Orgaan ontworpen „Arbeidsovereenkomstenverordening" (wat geen mooi woord is). Volgens verkregen inlichtingen van het genoemde orgaan is een herziening van dit ontwerp in voorbe reiding. Deze zal, naar verwacht wordt, in de loop van dit jaar haar beslag krijgen. Het huidige Arbeidsovereenkomstenbesluit kan echter met het oog op diverse andere regelingen niet aan het nieuwe ontwerp worden aangepast. De voorgelegde ont- werp-verordening ware daarom over te nemen. Evangelisatie in de Kennemerlaan Zaterdagavond is in de Kennemerlaan een openluchtvergadering gehouden van het „Interkerkelijk Evangelisatiecomité". Het onderwerp voor deze bijeenkomst, die bijgewoond werd door een grote schare luisteraars, was: „De weg, de waarheid en het leven". Ds. J. W. v. d. Gronden voerde als eerste spreker het woord over de dool hof van het leven en de weg der ontko ming. Als tweede trad op ds. C. W. Thys, die over „de leugen van het leven en de waarheid van Christus" sprak. Het slot woord was aan ds. D. C. van Wijngaarden, die als onderwerp: „Gedenk te leven" had gekozen. Twee zangkoren en de muziek vereniging „Wilhelmina" verleenden hun medewerking. den berust, vraagt in eerste instantie naar een door de ANWB uitgereikt kampeerpas- poort, dat een kampeerder niet toekomt, dan nadat hij drie keer een soort, en lang niet mals, examen heeft afgelegd. Alleen selecte kampeerders, die volkomen ver trouwd zijn te achten met het vuur, dat de middagpot nu eenmaal nodig heeft om gaar te worden, krijgen toegang. En dat zijn dan ook meestal de mensen, die „Velsen" op prijs stellen en waarvan nooit een spoor terug te vinden is. Elke Maandagochtend, als de meesten hun biezen gepakt hebben, omdat ze haast allemaal op doortocht zijn, ligt het kamp er even proper bij als ware het zojuist uit handen van de plantsoendienst zelf geko men. De rijkdom-, die de natuur ons biedt Verdient dat zij steeds aller bescherming geniet. (J. H. Hendriks, Bevei-wijk). cooooocoooooocoooocococoocooooooococooorxicoocoooccooooce Plezier op het IJmuider strand Bij gunstig weer zullen Zaterdagmiddag op de strandgedeelten voor de paviljoens „Noordzee" en „Zuidpier" op het IJmui der strand feesten worden gehouden. Voor de jeugd zullen ze bestaan uit ver schillende spelen en wedstrijden en de ouderen gaan elkaar en de andere badgas ten des avonds met een gecostumeerde voetbalwedstrijd en mastklimmen plezie rig bezig houden. Haast veertig auto's, van een klein „eigen-teelt" driewielertje tot een paar lijvige tientonners zijn gistermiddag na een kort Lof, voor de Katholieke kerk in Santpoort-dorp voorbijgetrokken. Het was het octaaf van Sint Christopher us, naar Katholieke begrippen de bescherm heilige, onder meer van het verkeer. Pastoor A. Goossens en twee assistenten hebben in hun ambtshabijt zowel de bromfietsen en motoren als de auto's gezegend, nadat de bestuurders hadden geluisterd naar het speciale gebed, dat te hunner intentie is uitgesproken en de kleine misdienaars sprenkelden rij kelijk het wijwater ever de motorkap en langs de binnenzijde van het portier. Santpoort kent dit gebruik reeds lange tijd als een der weinige parochies in onze omgeving en de belangstelling er voor komt, zoals ook gisteren, vaak van over de provinciegrenzen. In de zesde ronde van Castricum, die Zondagmiddag op het parcours Geelvinck- straat-Ruiterweg-Torenstraat - Pernestraat is verreden, heeft vooral de IJmuidenaar J. Bruggenkamp een rol van betekenis ge speeld. In niet minder dan 25 van de 70 ronden ging de stevige knaap alleen aan de kop, achtervolgd door een jachtend peloton, waarin de Haarlemmer T. Peeters de toon aangaf. Deze laatste was het ook, die reeds na de eerste drie ronden met soepele pedaalslag wist uit te lopen, doch later toch weer door de grote meute werd achter haald. Hetzelfde overkwam W. Vreeswijk uit Alphen aan de Rijn, de man, die straks op eigen gelegenheid naar de wereldkampioen schappenachtervolging te Parijs vertrekt. Maar Vreeswijk was gedwongen zijn pogin gen te staken en moest met lede ogen zien, hoe Bruggenkamp met 25 lange ronden wél alleen volhield. Later voegde H. de Koning uit Hoofddorp zich bij de IJmuidenaar en samen zetten zij de strijd voort. Het hoge tempo van het peloton had ten gevolge, dat zes ronden voor de finish de uitlopers wa ren ingehaald en de sprint moest de be slissing brengen. De Amsterdammer J. Zie leman toonde zich de sterkste en in de tijd van 2 uur, 41 minuten en 9 seconden is hij winnaar geworden. Bruggenkamp had schijnbaar te veel van zijn krachten ge vergd, want hij wist ondanks zijn goede rijden niet bij de eerste tien te eindigen. T. Peeters klasseerde zich op de tiende plaats. Tevoren hadden de nieuwelingen elkaar in een 50 k.m. course danig dwars gezeten, maar de Zaandammer C. Blaauw win naar van de verleden week gehouden Ron de van Purmerend wachtte zijn tijd rus tig af en ging tenslotte als eerste over de eindstreep. De uitslagen zijn: nieuwelingen: 1. C. Blaauw 1 uur 20 minuten en 34 secon den: 2. W. Smit, Amsterdam; 3. J. v. d. Putte, Hoorn; 4. P. Splinter, Ankeveen; 5. J. Sirach, Amsterdam; 6. D. Olivier, Am sterdam; 7. K. de Groot, West-Graftdijk; 8. J. Aafjes, Wormerveer. Amateurs: 1. J. Zieleman 2 uur 41 mi nuten 9 seconden; 2. W. Rusman, Haarlem; 3. P. v. Roon, Haarlem; 4. C. Ruiter, Am sterdam; 5. K. Post, Nieuw-Vennep; 6. W. Remkes, Amsterdam; 7. J. la Grouw, Am sterdam; 8. P. Sieveking, Amsterdam; 9. H. de Koning, Hoofddorp; 10. T. Peetei-s, Haarlem. Tijdens de wedstrijd voor nieuwelingen in de ronde van Castricum stak het zes jarig zoontje van de familie Karhels onver wacht het parcours in de Geelvincstraat over. De knaap kwam vlak vóór het wiel van de renner P. Steenvoorde uit Heem stede terecht, werd aangereden en bleef met een bloedende hoofdwond liggen. E.H.B.O.-ers verleenden eerste hulp: Het kind bleek een slagaderlijke bloeding aan het hoofd te hebben opgelopen en is naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar ver voerd. De renner liep lichte verwondingen op. Het grote kinderkoor „De jonge zangers" uit Assen, bestaande uit 90 meisjes en 24 jongens, heeft Zaterdag op.de eerste avond van zijn verblijf te Velsen-Noord, in de rustig gelegen speeltuin „Da Costa" de vele pleegouders laten horen hoe men in Drente zingen kan. Het gehele répertoire van speel- en wandelliedjes passeerde de revue, waarbij het een genoegen was niet alleen te horen, maar ook te zien hoe allen met animo de populaire wijsjes ten beste gaven. De 68-jarige dirigent, de heer J. A. van Aalst, moet wel een groot kindervriend en een geboren paedagoog zijn, dat hij bij deze anders zo rumoerige kinderschaar zo'n aandacht en toewijding heeft weten te kweken. Wijlen de heer J. Post, die te IJmuiden jarenlang de leiding over „De kleine Stem" heeft gehad en wiens naam nog steeds bij vele vroegere leden van dit koor in dankbare herinnering voortleeft, was met deze Drentse dirigent door nauwe vriendschapsbanden verbonden, zodat As sen en Velsen reeds eerder contact hebben gehad. Beide mannen wisten de weg naar het kinderhart te vinden en deze Zaterdag avond bij „Da Costa" is er, wat Assen be treft, weer een klinkend bewijs van ge weest. De heer Van Aalst wijdt reeds 38 jaar lang de Drentse jongens en meisjes in de eerste beginselen der zangkunst in. De ge moedelijke manier, waarop hij met het jonge volkje omspringt, zal wellicht bij een kinderkoor uit „de grote stad" en in het Westen van ons land geen directe weer klank vinden, maar deze Drentse musicus weet precies hoe hij zijn spruiten moet aan pakken. De vroegere voorzitter van „De kleine Stem", de heer S. Bonke, heeft als een der organisatoren van dit uitstapje, de taak ge had voor het ondex'dak van de 114 gasten, die allen bij „pleegouders" logeren, te zor gen. Dat heeft nogal wat voeten in de aarde gehad, want zij die gedacht hadden met een „Jantje" een jongen gekozen te hebben, zijn allen bedrogen uitgekomen. Die zo heten, bleken namelijk nu net allemaal meisjes te zijn. Men had niet gedacht, dat er zoveel Drentse Jantjes zouden zijn.... A. J. v. d. W. Op Zaterdag 26 Juli liepen de haven van IJmuiden binnen: Quirina van Ipswich, La- tra van Waya, Albatros van Skogow, Amstel- stroom van Bristol, Libelle van Noresunddet, Eurybates van Port Said, Stark van Londen, Jupiter van Bremen, Helder van Rotterdam. Vertrokken zijn: Norricks Fock naar Mal- mö, Salland naar Hamburg, San naar Stet tin. Polyphemeus naar Port Said, Nestor n. Curagao, Spaarnestroom naar Fowey, Phron- tus naar Hamburg, Bestevaer naar Bohus, Strijpe naar Hamburg, Oceanus naar Rotter dam, Heriot naar Leith, Alderamin naar Hamburg, Barbara naar Rotterdam, Brou wersgracht naar Rotterdam, Rijnland naar Buenos Aires, Delfinus n. Stavanger, Rotti naar Port Said. Falcon naar Londen. Iris n. Gotenburg, Holderness naar Goole, Zaan- stroom naar Hull, Rijnstroom naar Londen, Festmanrod naar Oslo, Westerdok naar Lon den, Maartje van Zaandam naar Goole Mascotte naar Antwernen, Marva naar Ant werpen, Jaba naar Londen. Merak naar Swansea, Texelstroom naar Manchester, Harry Gulbreth naar Glasgow. Op Zondag liepen binnen: Skagerrak van IKarlstadt, Christine van Bremen, Grebbo- stroom van Londen, Swift van Londen, Ber- kelstroom van Hull, Jans van Londen, Fri sian Coast van Newcastle, Draco van Lissabon. Rokin van Norköping. Bomma van Christiani, Eemstroom van Leith. Vertrokken zijn: Ariadne naar Curagao. Ronan naar Middlesborough. Titus naar Al giers, Otto Banck naar Curagao, Helicon naar Curagao. Temidden van alle badgasten die op zon hopen is er één man in Zandvoort die pas in zijn handen wrijft als het regent. Deze pessimist is er één om den brode op zijn eigen vrije dag heeft hij óók graag zon. Maar in de maanden Juni, Juli en Augus tus heeft hij het beheer over een Speel- paleis, vol kleurig verlichte trekkasten, bc- hendigheidsautomaten en snoepgoedhijs kranen. En zo'n speelpaleis loopt in Zand voort pas goed vol bij lelijk weer. Vooral op Zaterdag en Zondag. Het is een vreemd trekje in het karakter van de mens, dat hem er steeds weer toe brengt zijn geluk te beproeven ook als hij van te voren zeker weet, dat de kans op dat geluk maar minimaal is. Een vreem de trek en een kostbare. De roulette-casi no's aan de Rivièra zijn er rijk door ge worden. Aan de Belgische kust worden er schatten mee verdiend. In het kuise Hol land verbiedt een strenge wet elke vorm van hazardspel, maar de badgasten ver tonen er datzelfde vreemde trekje. Zij willen graag spelen, „gokken" zo u wilt. Drukte in een hoekje van één van de Zandvoortse amusementsbedrijven. Spelen om geld te verdienen? Zeker niet. Want met de automaten die in Schevenin- gen en in Zandvoort staan kan men geen geld winnen. In het gunstigste geval zijn er prijzen beschikbaar; traditionele kermis- prijzen, zoals zaagselpoppen in kleder dracht, dozen nougat en bonbons. Andere automaten worden in werking gesteld met een penning, die voor de prijs van één dubbeltje bij de kassier kan wordeq, aan- I geschaft. Bereikt men een bepaalde score I acht millioen of daaromtrent dan geeft de automaat een handjevol pennin- I gen terug. En wie zou er dan aan denken met die penningen naar de kassier te gaan j om ze weer in te ruilen voor dubbeltjes? I Niemand immers. Men speelt verder, net j zo lang tot alle penningen op zijn. En dan is de avond weer een half uurtje ouder de portemonnaie een klein bedrag lichter. „Agge maar leut-ét", zeggen de Braban ders. 't Is alleen om het plezier begonnen. Dat bewijzen ook de automaten, die hele maal nooit iets teruggeven, zelfs geen pen- nengen. Die bellen alleen maar en al rin kelend, knorrend en brommend gaan er lichtjes in branden, die dan traaie voorstel lingen verlichten. Veel van de Zandvoortse automaten zijn gesierd met mannenkoppen die ferme jockey-petten dragen, zandvoort kent daardoor zelfs al speelclubs die zich „Jockey-club" en naar de nahm van sommige automaten „Citationclub" noe men. Het zijn voornamelijk jongelui boven 18 jaar, die er lid van zijn en ze beoefenen hun onschuldig tijdverdrijf maar weinig. Grote drukte Het kan soms razend druk zijn in deze Zandvoortse amusements-bedrijven. Op regenachtige dagen flitst er 's morgens om een uur of elf al het harde blauw-witte licht van de neon-buizen aan om pas om twee uur in de nacht weer gedoofd te wor den. En al die tijd zijn er wel mensen binnen, 's avonds uiteraard meer dan 's morgens. Maar vooral op Zaterdagen en Zondagen loopt het storm. Gevolg van het feit dat vele mannen, die geen vacantie hebben, vrouw en kinderen komen opzoe ken, die wel tot dé badgasten behoren. Sommige van de bezoekers komen zo regel matig een kijkje nemen bij de automaten, dat ze uitgroeien tot ware cracks. Want bij alle automaten speelt behendigheid een grote rol. De wet schrijft nu eenmaal voor, dat men bij dit soort amusement het resul taat zelf moet kunnen beïnvloeden. En dat kan. Als u het voor het eerst gaat proberen hebt u misschien beginnersgeluk, maar tien tegen één dat uw dubbeltje verloren is. Troost u dan met de aanblik van de ma tadors onder de spelers. Wij hebben er een ontmoet, die zich garant stelde voor hon derd prijsjes per seizoen. En hij beloofde er zeker een paar polshorloges bij te winnen. Zondagmorgen om zes uur is een groot aantal duiven, afkomstig uit Kennemerland, losgelaten in Orléans, de Franse stad van Jeanne d' Are. Ettelijke verenigingen hebben er aan deelgenomen en de resultaten zien er als volgt uit: „De Luchtpost" uit Santpoort stuurde 41 vogels naar Noord-Frankrijk (afstand 538 kilometer). De eerste vogel arriveerde te 14.35.38 bij de heer G. Bierman. De totaal uitslag luidde: 1, 4, 6, G. Bierman; 2, 9. Joh. Struys; 3, A. Hols; 5, 8, J. Andriesma en 7, F. Koks. De jonge duiven De jonge, onervaren dieren van „De Lucht post" hebben Zondag een afstand van 166 km. afgelegd van Roermond af. Deze vogels zijn losgelaten Zondagmorgen om 9.30 uur en ze hadden, vanwege de N.-Westen wind, een zware torn. De uitslag was hier: 1, 2, 6, 7, 15, 18, 24, 33, P. Koning; 3, 9, 16, 28, 32, Joh. Andriesma; 8. K. Brouwer; 10, C. Schippers; 12, 14, 17, 23, 27, 29, Joh. Struys: 13, F. Koks; 19, 21, Jac. van Duyn; 20, 30, M. Visser; 25, Visser; 25, Th. van Zwieten; 28, C. Wipprecht en 31,- P. Bersee. „De Kopvlieger" Ook de jeugdpostduivenvereniging „De Kopvlieger" vloog Zaterdag weer met jonge uur gelost. Ondanks de tegenwind maakten de dieren een vrij snelle vlucht. Om 14.47 uur kon de heer J. Suurmond de eerste duif „afklokken". Hij ving ook nummer twee op. De uitslag werd: J. Suurmond 1, 2, 4-, 5, 10, 13; mevrouw De Boer 3, 6, 8, 9; D. A. Visser 7, 12, 15, 16; W. Koffeman 11, 18; P. Hoekstra 14, 17; W. v. Veelen 19. Zaterdag wordt voor de oude vogels een vlucht voorbereid van Libourne af over een afstand van 915 km. De jonge duiven vliegen van Maastricht af; 194 km. Mudvolle Maandag. De handel had vanmorgen geen gebrek aan haring of vis: in de vroege beurten konden aan bod ko men de „Vios" (1600 kisten haring en 95 bijgoed, waarvan 75 makreel), de „Abra ham" (1800 haring, een paar kantjes zou te) en een eerbiedwaardig voorraadje log gers zoals de KW 57 48 24 34 17, RO 1 en de KW 155, 166, 16, 159, WR 33 en de IJM 5, die samen 70 kisten radio, 700 wijting, 168 schelvis, 600 makreel, 47 poon, 185 schol, 275 stuks stijve kabeljauwen, 110 w v ,-wJj kisten koolvis, 25 vleet, 290 varia en 55 ka- duiven. De dieren werden nu in Leiden ge- beljauw en gul, 880 kilo tong en drie to- lost te half twee voor de vlucht van 36 km. De eerste duif meldde zich 39 minuten later om 2.09.15 uur en de laatste „punten"-vlieger kwam eerst om 2.19.21 uur binnen. De uitslag was: Visser 1, 11; Mooy 2. 12, 16, 18, 20; Tuinstra 3; Exalto 4, 5, 9. 21; Bier man 6, 8, 10, 14, 17, 19; Haan 7, 15 en Win kelaar 13. Jonge duiven naar „Noord" De postduivenvereniging „De IJmonden" van de Bond van Zaterdagvliegers heeft Za terdag meegedaan aan de vlucht van Roer mond (een afstand van 171 km.). De vogels werden met Noord-Westen wind om 11.45 „Citation", een kleurige kast vol cijfers, ballen, bellen en knoppen, 't Is niet zo een voudig om te leren hoe zo'n apparaat werkt, maar de kenners hebben er veel plezier mee. In en rond de speeltuin „Heuvelwijk" is het Zaterdagmiddag gezellig druk geweest, als gevolg van het feit dat de speeltuin vereniging van deze naam haar tweede jaarlijkse feest voor de kinderen had ge organiseerd, waaraan ruim 400 kinderen deelnamen. Het begon met een rondgang door een gedeelte van IJmuiden waarbij vele kinderen fraai versierde fietsen en autopeds meevoerden: voor de mooiste exemplaren waren enige prijzen uitgeloofd. De optocht met de IJmuider Harmonie voorop, die voor pittige muziek zorgde, trok allerwege belangstelling op deze zon nige middag. In het Van Popta-plantsoen zijn de eer ste wedstrijden, bestaande uit autopedraces en ringsteken op de fiets gehouden. Na vele series en finales, die in spanning niet voor de Olympische Spelen onderdeden, kwamen de winnaars te voorschijn. In de met vlaggen versierde'tuin bekampten de jongens en meisjes elkaar in hardlopen met hindernissen, die naast spanning "ook hilariteit veroorzaakte. Naast vrolijke mu ziek, door luidsprekers over het terrein uitgeschetterd (waaronder natuurlijk het beroemde lied van de speeltuin) werden de kinderen onthaald op allerlei tractaties. Bijwijze van clou-van-de-middag had men voor de jongens boegspriet-gevechten gearrangeerd, waarbij de duellisten elkaar met zakjes meel om de oren mepten tot een van beiden het zitje op de paal voor de grond verwisselde. 1-Iet kwam ons voor dat menig ouderpaar zijn kroost met enige bezorgdheid gadesloeg. Het Zaterdagavond-bad zal heel wat meel hebben weggespoeld Na dit strijdlustig einde hield Renée van Duinen de kinderen nog lange tijd bezig met marionettenspel en diverse andere attracties. De prijzen vielen ten deel aan: Ringsteken jongens: 1 Kees Ras, 2 Jan Bakker; meisjes: 1 Dora Heilig 2 W. Wilms Floet. Autopedraces jongens: 1 Fop v. d. Pol 2 Rudy Drommel, meisjes: 1 S.; Viskil, 2 J. Bakker. Hardlopen met hindernissen jongens: 3 Dick Tichelaar, 2 Jacob Bakker; meisjes: 7 Jenny van Veen, 2 Netty Smoor. Boegspriet-gevecht: 1 André Udo, 2 An ton Verdikt. Versierde autopeds en fietsen: 1 Greet Roodzand, 2 Rudy Jung. Des morgens hebben de kleuters zich vermaakt met verschillende spelletjes. Het heeft Zaterdagavond kwartieren lang geknetterd boven het natuurbad Velserend. Niet alleen voor de naar schatting 6000 be talende en „oh!"-roepende bezoekers langs de bassinoevers werd een bijzonder kleur rijke en vurige show de frisse zomeravond lucht ingeslingerd, want nog ettelijke hon derden tot ver in de omtrek hebben öf de slaap niet kunnen vatten, öf genoten van een vuurpijlenregen, zoals maar zelden is gelanceerd in deze contreien. De première van een 'dergelijk open luchtfeest is tijdens de Pinksterdagen op gevoerd en het dient gezegd: het is toen wel ingeslagen, getuige de opkomst van Zaterdagavond. Het fanfarecorps „Wilhel mina" dat dapper blazend zijn route koos van het station Santpoort naar het natuur bad, heeft vóór en na de pyrotechniek zijn beste toon gekozen en de verlichting op de bassinranden deed het geheel eens temeer lijken op een kostbaar sprookje, zoals het in de zomermaanden langs de Franse Mid dellandse zeekust op gezette tijden gepleegd wordt. De klap op de vuurpijl werd echter het spectaculaire vuurwerk met z'n tradi tionele sterrenstortbad, draaiende zonnen en krakende knallen. Op het strandje voor de wisselcabines stonden de stukken op gesteld, waarvan een der aardigste onge twijfeld de bewegende figuur werd van een ontstemde vader, die z'n vuurrood ge- broekte zoon over de knie nam. Het pu bliek ging uiterst voldaan huiswaarts. Een deel van de jongelui bleef evenwel nog even in de buurt, want in het restaurant van „Velserend" speelde een bandje dans muziek, waarop de benen onmogelijk op de vloer konden blijven. Helaas is eventjes een wanklank ge weest, toen een aantal jongelui ender de dekmantel van de duisternis wat al to ru- nijnen in de hal deponeerden. In de late beurten losten dan nog eens zeven loggers, die 59 kisten kabeljauw en gul, 40 varia, 42 schelvis, 30 tarbot, 155 schol, 122 wij ting, 17 radio, vier tonijnen (die zich in de buurt van de haringscholen ophouden en dan met een lijntje het slachtoffer wor den van het sportieve feest, dat de jacht op deze knapen geeft), 55 makreel, plus 1486 kilo tong opleverden. Twaalf kotters deden samen de deur dicht met 450 man den schol, 4000 kilo tong en 150 kisten di versen. Probleem. Met de lossing van de ha ringtrawlers zag het er Zondag ai niet zo gemakkelijk uit: als er geen schepen recht streeks voor de vismeelfabriek lossen, zul len er van de laatste binnenkomers op Zondag zeker een paar moeten „sneuve len", waarvan er dan zeker enkele blijven liggen. Tot Woensdag bijvoorbeeld, want de morgenmarkt zit ook ai weer aardig vol. Op de nominatie staan de Zeelandia (bui ten de bovenvermelde schepen) met 1040 kisten haring, de Tubantia met 920 kisten, de Post Boy met 1800, de Schoorl met 1100, de Haarlem met 2200, de Flamingo met 1300 en de Eli, die nog niets heeft laten horen. Dikke Dirk. De kleine motortrawler „Dirkje", die Zaterdag samen met de Duy- vis aan de afslag verscheen, maakte een puik haringreisje op een moment, dat de markt al kenteringsverschijnselen begon te vertonen in verband mét de overvloe dige aanvoeren van de nu begonnen week. Het schip noteerde na een gecombineerde makreel- en visreis van een goede week f 11.000.De Duyvis mocht er overigens ook zijn met zijn f 23.200. Als logger stak de Alida zijn collega's de loef af, door f 5400 te maken en de kleine Amsterdam se Nehim-kotter AM 17 deed ook braaf zijn best met f 2780, wat niet zo heel ver af zal zijn van de gemiddelde weekbesom- ming, sinds dit scheepje in de vaart is ge bracht onder het waakzaam oog van reder J. C. Pronk. Favoriet 'was echter de IJM 221, die f 7100 uit het vuur sleepte. Zaterdag nóg stevigg. Met alleen de Duyvis en de Dirkje in de Zaterdagmarkt zakte de prijs nog niet door en het gemid delde van f 14 voor de zilveren buit bleef standaard. De Dirkje maakte voor zijn ge deeltelijke makreeloogst een gulden meer, wat ook niet onfortuinlijk genoemd mocht worden. Wijting echfer kreeg een tik door de oplopende aanvoer en liep daardoor terug van de royale f 28 tót de magere f 15, zodat het gevaarlijk begint te wor den. Tong echter deed het weer wat beter en liep op tot f 3,35 voor de lappen en f 2,45 voor de rest. Schol en schar hielden zich aan de noteringen van de voorgaan de dagen. Zont zilver. Van de haringdrijfnet- visserij kwamen binnen de KW 25 met totaal 348 kantjes waarvan 25 k. eigen vangst, 43 k. van de KW 14. 33 k. van de KW 23, 31 k. van de KW 147, 50 k. van de KW 2, 1 k. van de KW3, 5 k. van de KW5, 31 k. van de KW54, 39 k. van de KW47, 45 k. van de KW 73, 18 k. van de SCH36, 12 k. van de SCH51 en 15 k. van de SCH 353: de KW 85 met totaal 425 k., waarvan 89 k. eigen vangst, 90 k. van de KW110, 9 k. van de KW50, 52 k. van de KW 130, 46 k. van de KW173, 52 k. van de KW43, 114 k. van de KW 42: de KW 70 met totaal 618 w„ waarvan 88 k. eigen vangst, 47 k. van de KW 56, 85 k. van de KW 161, 85 k. van de KW 129, 180 k. van de KW 163, 68 k. van de KW 168 en 65 k. van de KW 70; de KW 65 met totaal 535 k., waarvan 113 k. eigen vangst, 192 k. van de KW 22, 100 k. van de KW 45 en 130 k. van de KW127; de KW67 met totaal 274 k„ waarvan 2 k. eigen vangst, 22 k. van de KW 18, 54 k. van de KW 83, 8 k. van de KW 86. 24 k. van de KW 144, 6 k. van de KW 32, 17 k. van de KW 49, 69 k. van de KW 78 en 72 k. van de KW 29 en de KW 5 met tof aal 556 k., waarvan 60 k. eigen vangst, 4 k. van de KW 2, 17 k. van de KW 3, 80 k. van de KW 14, 134 k. van de KW 23, 3 k. van de KW 47, 6 k. van de KW 54. 80 k. van de KW 147, 20 k. van de SCH'36, 12 k. van de SCH 51, 23 k. van de SCH 353 en 117 k. van de IJM 283. Van de trawlvisserij kwamen nog binnen de RO 9 met 135 kanties trawharing, de KW 48 met 448 k., de KW 37 met 255 kantjes en de KW 123 met 256 kantjes. Duikelaars. De logger Katwijk 69, die vandaag marktte, bracht naast de vangst van 50 manden diversen 4 tonijnen in de afslag: ook de IJM 5 „Texel" had er drie gevangen. In en uit. Binnen kwamen de UK 169 79 57 86 85 70 53 2 161 90. IJmuiden 220 202 296 206 226 240 227 249 230 24 277 23 272 5 38, HD 220 184, VD 9 77. Katwijk 64 24 35 94 92 30 27 108 77 98 155 69 166 48 107 16 57 169 65 125 95 89 5, TX 11, BU 33, WR 33. AM 18, CG 1. RO 7 3 29. Naar zee vertrokken weer de UK 234 61 73 186 57 169, TX 19 39 51 32 11 14 49, WR 7, HD 125 37 184, IJM 73 116 209. KW 140 176 20. Pools nieuws. Van de Poolse haring vloot vertrok Zaterdag de San weer ter visserij. Marktprijzen. Heilbot 2,65-2.45. gr. tong 4,10-3.25, gr.m. tong 1.96-1,78. kl.m. tong 1,96-1.76, kl. tong I 1.82-1.61. kl. tong II 2,35-1,80 per 1 kg. Tarbot II 60, tarbot III 65-61, farbot IV 50-32, tongschar 65, schartong 37, gr. schol 59, gr.m. schol 62- 60. kl.m. schol 67-59, kl. schol I 42-35, kl. schol II 33-8. schar 18-9,50, bot 8,20-8, v. haring 16,50-12, makreel 17,50-10,80, gr. schelvis 46, gr.m. schelvis 40, kl.m. schelvis 46-41, kl. schelvis I 41,50-35,59, kl. schelvis II 35-8, wijting 14-8. gr. gul 46-35, midd. gul 36-27, kl. gul 20-17, 'kl. leng 30, kl. haai 20-15.50, kl.m. heek 64, kl. heek I 38. kl. wolf 36, pieterman 20, kl. koolvis zw. 21, kl. rode Doon 15,50 per 50 kg. Gr. kabeljauw 200-120. gr. koolvis zw. 41-34, gr. leng 68, gr. heek 238-214, gr. wolf 80 per 125 kg. Marktaanvoèr. 450 kisten ton/ en tarbot, 1 kist heilbot. 7 kisten kl. haai', 780 schol, 20 schar, 5 bot. 1520 haring, 1035 makreel,. 245 schelvis, 750 wijting, 210 ka- moerig dreigde te worden. Waar de politie l ^olvis, ^tongschïr en^char- echter schielyk een dikke stok voor stak. tong, 55 diversen, totaal 5310 kisten.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3