Puck Brouwer - na Marjorie Jackson tweede in finale van de 200 meter Zatopek won derde gouden médaille in Marathon-loop m Luxemburger Barthel was dé verrassing op de 1500 meter Prestaties van de kanovaarders voldeden niet aan verwachtingen Spelen worden bedreigd: Sport moet geen prestigekwestie worden Ittie witf ek Nederlandse estafette-ploeg zesde in finale door te trage wissels n dViCMul? 3 TOCH NOG „ZILVER" VOOR NEDERLANDSE ATHLETE WASSERIJ DUYN Ook .athleten van Jamaica naar Amsterdam Ploeg voor achtervolging gewijzigd ONDANKS GOEDE TIJDEN KAREL LOTSY IN HELSINKI: MAANDAG 28 JULI 1952 Voor dc eerste maal ging de Nederlandse vlag tijdens de atletiekwedstrijden in liet Olympisch Stadion Zaterdagmiddag omhoog. Puck Brouwer was tweede geworden op de 200 meter en had daarmede de zilveren médaille veroverd. Natuurlijk was het Australische meisje Marjorie Jackson eerste geworden. Maar onze landgenote liep zo goed in de finale, dat zij volkomen beheerst op duidelijke wijze alle andere concur renten, de sterke Daphne Hasenjagcr-Robb en ook Nadezhda Khnykina, de Russische achter zich liet. Puck Brouwer had de tweede baan met naast haar, op de eerste baan, Marjorie Jackson en aan de andere kant Daphne HasenjagerRobb (Duitsland), terwijl voorts meeliepen Winsome Cripps (Austra lië), Helga Klein (Duitsland) en de Russi sche athlete. De start van de Haagse athlete was goed, maar zoals gewoon lijk had zij veel tijd nodig om op volle snelheid te komen. Marjorie Jackson, die haar kracht juist heeft in een snel begin, haalde haar startachterstand op de binnenbaan op de eerste 50 meter reeds in. Op 100 meter voor de eindstreep lag onze landgenote vierde achter Mar jorie, Daphne en het Russische meisje. Daphne Hasenjager hacl zich intussen vergist, waarschijnlijk, omdat op de bin nenbaan (Marjorie Jackson was eigenlijk op baan 2 gestart en Puck Brouwer op baan 3, aangezien de binnenbaan alleen wordt gebruikt indien er zeven athleten in een serie of een eindstrijd deelnemen) niet werd gelopen. En zo kwam het Zuid-Afri kaanse meisje op de baan van Puck Brou wer terecht, die echter kalm bleef en on middellijk door had, dat haar tegenstand ster een fout beging en niet zij zelf. Op 50 meter voor de eindstreep lag Puck Brouwer gelijk met Daphne, die haar ba lans was kwijtgeraakt en Nadezhda Khny kina. Met een formidabele eindsprint ging zij als tweede over de eindstreep in de tijd van 24,2 seconden. Onmiddellijk liep zij op de winnares toe, die haar tweede gouden médaille had veroverd, om haar geluk te wensen. Puck Brouwer, die 21 jaar is, begon pas vier jaar geleden met athletiek, toen ze op de film de successen van Fanny Blankers Koen had gezien. Hierdoor was haar enthousiasme opgewekt. Maar nooit heeft zij kunnen dromen, dat ze op de Olympi sche Spelen in Helsinki nog eens een van de ereplaatsen zou innemen. Barthel wint de 1500 meter Niemand dacht er Zaterdag aan, dat de Luxemburger Barthel, een voortreffelijke middenafstandloper, die onder andere de Duitser Schade enkele weken geleden nog op de 2000 meter had geklopt, maar niet temin niet als favoriet voor de zeer moei lijke 1500 meter gold. als eerste over de eindstreep zou gaan. Toch gebeurde het. Het veld, met als grote kanshebbers Walter Lueg, die onlangs het wereldrecord van Guilder Haegg en Lennart Strand (3 min. 43 sec.) had geëvenaard, Roger Ban nister, de Engelsman, Olie Aberg, de Zweed en diens landgenoot Ericsson, bleef dicht bijeen. Na 700 meter hadden de beide Duit sers Lamers en Lueg de leiding.-Ook in de volgende ronde bleef Lueg de leiding hou den en gaf hij het tempo, dat zeer hoog lag, aan. Toen luidde de bel voor de laatste ronde. Op het rechte eind versnelde Walter Lueg, in prachtige stijl over de baan gaan de, het tempo. Duidelijk tekende zich, op 300 meter voor de finish, een voorsprong af op Bannister, El Mabrouk en Mac Millan. Op 200 meter voor de finish scheen Walter Lueg onbereikbaar, maar achter hem ont spon zich een felle strijd tussen Bannister, Mac Millan, Barthel en El Mabrouk. Tegenaanval volgde op tegenaanval, het was een verbeten gevecht tussen lopers, die gebrand waren op een eervolle tweede of derde plaats. Maar wat gebeurde er op die laatste 100 meter? Lueg vertoonde duidelijk sporen van vermoeidheid: hij had te veel van zijn krachten gevergd. Hij begon te wankelen en keek angstig om hoe ver zijn concurrenten achter hem waren. Toen greep de jonge Barthel zijn kans. Hij, die meer op kracht liep en in dat opzicht na reeds 2 maal 1500 meter te hebben gelopen, ongetwijfeld een voorsprong had op zijn tegenstanders, voelde, dat Waller Lueg ge slagen kon worden. Barthel naar voren De sprong kwam, zo overtuigend, dat Walter Lueg nog twee keer omkeek en met een wanhopige blik zijn concurrenten ge waar werd, onmachtig om het geweld van Barthel en Mac Millan te weerstaan. En terwijl Barthel en Mac Millan de strijd uit- ADVERTENT1E amsteruamsevaakt20 TEL. 11053 Wastarieven vanaf 24 ct. per kg De organisatoren van de revanches der Olympische Spelen, die op tien Augustus in Amsterdam worden gehouden, zijn er in ge slaagd, behalve de reeds vermelde sterke bezetting van Amerikaanse, Engelse, Belgi sche, en Australische athleten, ook een vijf tal athleten van Jamaica te engageren. Georges Rhoden, Mc Kenley, Arthur Wint, de uitblinkers op de 400 meter en verder Labeach en Laing hebben toegezegd deel te nemen aan de wedstrijden in het Olympisch Stadion. Nog nimmer is een programma samengesteld, dat internationaal zo sterk bezet zal zijn als dat van tien Augustus. De mogelijkheid is groot, dat ook Jean Barthel. de Luxemburger en Olympisch kampioen 1952 op de 150Ó meter, naar de hoofdstad zal komen. vochten om de eerste plaats, kon Lueg nog juist de bronzen médaille redden vóór de goed lopende Roger Bannister, voor wie drie wedstrijden in twee opeenvolgende dagen blijkbaar te veel waren geweest. Ook al bleek zijn tijd de snelste te zijn, die hij ooit op dit nummer had gemaakt. En het Olympisch record van 3 min. 47,8 seconden, op naam van Jack Lovelock, de Nieuw-Zeelandse dokter, werd gedecideerd gebroken. Want niet alleen de Olympische kampioen bleef daar ver beneden, maar ook de nummers twee en drie. Wel een be wijs, hoe hoog het tempo was geweest. Diverse record-verbeteringen Bij het kogelstoten-dames werd niet min der dan A'ier maal het Olympisch record, dal met 13,75 meter op naam stond van dc Franse athlete Ostcrmeyer, gemaakt op de O.S. in Londen in 1948, verbeterd. In de kwalificatieronde bracht Marianne Werner (Duitsland) het op 13,88 meter. In de finale brak eerst Klavdija Toche- nova (Rusland) het record en bracht het op 13.89 meter, doch de volgende kogel stootster, haar landgenote Galina Zybina gaf blijk van grote kracht, want zij stelde het record op 15.00 meter, waarbij zij slechts twee centimeter onder het wereld record van de eveneens Russische Anne Andrejeva bleef. Doch ook dit record zou scherper komen te staan. Met haar zesde beurt wist Galina Zybina het wereldrecord en het Olympisch record te verbeteren door dc kogel 15,28 meter te stoten, een enorme prestatie. Tweede werd de Duitse Marianne Werner met 14,57 meter. Mathias eerste in tienkamp Zaterdag werd tevens met het tweede ge deelte van de tienkamp een aanvang ge maakt. De nummers 110 meter horden en het discuswerpen werden vlot afgewerkt, doch het polsstokhoogspringen nam de ge hele middag, ja zelfs een gedeelte van de avond in beslag. Nog nooit werd in een wedstrijd van de tienkamp een hoogte bereikt van 4,20 meter, hetgeen de Fin Landstroem pres teerde. Om kwart voor acht kon pas het speerwerpen aan de beurt komen, terwijl om tien uur de laatste serie van de 1500 meter was geëindigd. De Amerikaan Mathias, die na het derde onderdeel de leiding in het klassement had veroverd, stond deze niet meer af. Integen deel, zijn puntcnvoorsprong wist hij steeds meer te vergroten. Het Olympisch kam pioenschap kon hem niet meer ontgaan, doch nu steeg de spanning of hij zijn we reldrecord, voor het laatst verbeterd in het begin van deze maand, nog scherper zou stellen. Dit gelukte tie jeugdige Amerikaan in derdaad, al was het met slechts 62 punten. Ook de tweede en tierde plaats werden door Amerikanen ingenomen, namelijk door Campbell met 6975 punten en Simmons met 6788 punten. Resultaten van Mathias Interessant is het de prestaties van Mathias nader te bekijken. Daarbij blijkt, dat hij op vèrspringen. kogelstoten en de 400 meter op de eerste dag en op de tweede dag met het polsstokhoogspringen, het speerwerpen en de 1500 meter sterk is vooruitgegaan in vergelijking met zijn laatste verbetering van het wereldrecord op.l en 2 Juli van dit jaar. De prestaties van Bob Mathias in dit Olympisch kampioenschap met tussen haakjes de resultaten van het wereldrecord van begin Juli waren: Tweede op de 100 meter in 10,9 sec. (10,8); zesde bij het vèrspringen met 6,98 meter (7,143 m.); eerste bij het kogelsto ten met 15,30 meter (15,211 m.); derde bij het hoogspringen met 1,90 meter (1,898 m.); tweede op de 110 meter horden in 14,7 sec. (14,6); eerste bij het discuswerpen met 46,89 meter (48,149); derde bij het pols stokhoogspringen met 4.00 meter (3,742); eerste bij het speerwerpen met 59,21 meter (59,097 m.); negende op de 1500 meter in 4 min. 50,8 sec. (4 min. 55,3 sec.). Totaal nieuw wereld- en Olympisch record: 7887 punten (7825 punten). In de Nederlandse Olympische ploeg voor de achtervolging is als resultaat van de training, Van 't Hof vervangen door Maenen. De samenstelling is thans: Plantaz, Voorting, Maenen, De Groot. Bepaald is dat bij de wegwedstrijd ver zorging in de achtste of negende ronde en in de veertiende of vijftiende ronde mag geschieden. Het voorstel een materiaalwagen te laten meerijden is verworpen. Een van de eersten die Puck Brouwer gelukwenste met het behalen van de zilveren médaille in de 200 meter voor dames in het Olympisch stadion in Helsinki was Fanny Blankers-Koen. Een hartelijke omhelzing was de beloning voor de fraaie prestatie. In het grote Olympische Stadion werden Zondag met het spelen van het „God save the Queen", dit ter ere van Esther Brand (Zuid-Afrika), die op de laatste dag met 1.67 m. dc gouden médaille voor het hoogspringen behaalde acht dagen Olympische athletiek beëindigd. Het hoogtepunt voor de laatste dag vond plaats even voordat het hoogspringen voor dames was afgelopen, toen de winnaar van de Marathon het stadion binnenkwam: Zatopek. Dc Tsjech veroverde met die overwinning zijn derde gouden médaille. Een prestatie, die hem stempelde tot de topathleet van de Olym pische Spelen. De Nederlander Janus van der Zandc werd vijftiende. In de halve finale van de 4x 100 meter estafette (dames) kwam Nederland uit op de derde baar.. In een serie met Australië, Saar, Polen en Argentinië. Onze ploeg be stond uit Gré de Jongh, Puck Brouwer, Nel Buch en Willy Lust. Gré de Jongh maakte een goede start en liep een snelle 100 me ter, waarna de wissel met Puck Brouwer ADVERTENTIE De Lucifer: Nu weer dit ,,'t meest gerookt dan weer dat ,,'t meest gerookt Dc ROXY: Laat mij maar schuiven! Juichende Finse supporters waren hun wereld- en Olympisch kampioen Stroem- berg al aan het jonassen op de aanlegstei ger, toen de Nederlandse kampioen Bobel- dijk slechts als een kleine stip op de fraaie jachthaven Taivallahti van Helsinki te ont waren was: zó ver was hij nog van de finish af. En toch peddelde de Nederlander niet slecht. Tussen hem en de winnaar lag alleen een klasse verschil. Tweemaal ging op de eerste dag van het Olympisch kanotournooi de Finse vlag aan de middelste en hoogste mast omhoog, tweemaal werd het Finse volkslied gespeeld en beide keren moesten de Zweden, die op goud gerekend hadden, genoegen nemen met zilveren médailles. Want Finland heeft zich „op eigen water" en op de lange af stand ondubbelzinnig de sterkste getoond en daarmede de Zweden, die vier jaar ge leden Olympische kampioenen werden, onttroond. In de Kajakklasse, waaraan ook Neder landers deelnamen, stonden twee nummers op het programma: de kl en de k2 over 10.000 meter. Bobeldijk in de ki klasse werd uit een veld van 18 deelnemers acht ste en het duo Koch en Klingers in de k2 klasse, eveneens uit 18 ploegen, negende. Prestaties, die niet aan alle verwachtingen voldeden, maar die gezien de tijden beslist niet slecht wax-en. Race in kl-klasse Bobeldijk lag nog vóór het ronden van de eerste boegen, dus na iets meer dan V/i kilometer, op de negende plaats in de kl- klasse vlak achter de Oostenrijker Schmidl- berger,maar voor de helft van de race voorbij was had hij kans gezien deze te passeren en zich op de achtste plaats te nestelen. Aan de kop speelden de Zweden het niet klaar. Ditmaal bleef de Olympisch kam pioen 1948 Fredriksson hardnekkig in het boegwater van de sterke Stroemberg, die zich daar geen zorgen over maakte. Deze Fin werd een waardig Olympisch kam pioen: zijn haal was verreweg de langste, zijn tempo dus zeer laag, zijn balans per fect, Reeds op de eerste kilometers kon men zien, dat deze kanovaarder zijn krachten bewaarde voor de eindspurt en desniette min gemakkelijk de kop bleef houden. Dat kwam uit ook. Toen na de laatste boegen Fredriksson reglementair bij het ingaan van de laatste 1000 meter het boeg water van de Fin moest verlaten, was Stroemberg zijn schaduw kwijt en rukte zich, nu met een hoger tempo, maar met dezelfde zeer lange haal, als eerste naar de finish. Hij liep uit op de Zweed, die bijna 12 seconden na de nieuwe Olympisch kampioen door de finish ging. De 1500 meter in het Olympisch stadion te Helsinki werd gewonnen door de Luxem burger Joseph Barthel (op de foto 406) in 3 min. 45.2 sec., waarmede hij een nieuw Olympisch record vestigde. Tweede werd Robert McMillon (V.S. 992) in .dezelfde lijd. Derde werd Inog (Duitsland 739), vierde Roger Bannister (Gr.-Br. 177), vijfde El Mabrouk (Frankrijk 604) en zesde Lamers (Duitsland 73S). Mogen wij in de toekomst de Olympische Spelen behoeden voor een richting, die mijns inziens niet de juiste is", zo besloot de Nederlandse Chef de Mission, de heer Karei Lotsy, een korte uiteenzetting van zijn visie op de Spelen in Helsinki. De heer Lotsy doelde daarmee op het feit, dat in sommige gevallen in de voorbe reiding daarvoor een tendenz gaat schuilen, die strijdt met de Olympische gedachte, die deelneming stelt boven het behalen van prijzen. Dit werkt een perfectionnering in I de hand, die er toe leidt ook nietvrije tijd j aan de sport te wijden. „En in deze richting wil ik persoonlijk niet", aldus de heer j Lotsy, die er op wees, dat men in Nederland zeer zeker nog steeds in Olympische geest j werkt en niet meedoet aan een intensive- j ring van de training, zoals men die vaak in andere landen ziet. Geen prestigekwestie j „Wij moeten in een rustige sportieve richting doorgaan, maar met meer hard- heid". Sport moet geen prestigekwestie worden en dat is het grote gevaar dat dit j grote vierjaarlijkse sportevenement gaat bedreigen. „Wat niet wegneemt", aldus de Chef de Mission, „dat een athleet zich terdege voor I de Spelen moet voorbereiden". En hiermede j kwam li ij op het zijns inziens zwakke punt I bij de Nederlandse afvaardiging, die in een aantal gevallen hardheid en vooral men- i tale hardheid mist. Kansen grijpen „Daaraan schort het bij ons nog wel de- j gelijk aan. Men moet bij een dergelijk I sportgebeuren geestelijk zeer gehard zijn, want het is hier vaak een kwestie van kan sen grijpen en goed voorbereid zijn". Dit geldt zeer zeker ook voor de Chefs d'Equi- pe, die volgens de heer Lotsy primair men- Bob Mathias, de 21-jarige Amerikaanse student, werd evenals in 1948 Olympisch vale leiders moeten zijn. kampioen op het nummer tienkamp. Hij bereikte een totaal van 7887 punten (nieuwe De Nederlandse kansen in Helsinki telling), waardoor hij niet alleen zijn Olympisch record, doch ook zijn wereldrecord taxeerde de heer Lotsy in totaal op 5 mé- van 7825 punten gemaakt op 1 en 2 Juli van dit jaar verbeterde. Op de foto dailies, waarvan er dan reeds twee, name- Mathias (rechts) en de Brit. Geoffrey Elliot in de 110 meter horden van de tienkamp, (lijk bij hockey en de 200 meter dames zijn die door Mathias werd gewonnen in 14.7 sec. I behaaid. ADVERTENTIE Ja, Ik I Die naam klinkt me gewoon als muziek in de oren. Geen betere pauze dan een Strand-pauze zeer behoorlijk klopte. Puck Brouwer liep een zeer snelle tweede 100 meter en aange zien ook de twee overige wissels vlot ver liepen, kon Willy Lust achter Marjorie Jackson, het vierde meisje van Australië, als tweede door de finish gaan. Australië noteerde een tijd van 46,1 sec., waarmede het wereld- en Olympisch re cord, dat sinds Berlijn 1936 in handen was van de Duitse damesploeg met 46,4 sec., werd verbeterd. Ook de Nederlandse tijd van 4.7,1 sec. was fraai, en 0,3 sec. beter dan het Nederlandse record. In de finale kwam het tot ieders verras sing tot een Amerikaanse overwinning in de schitterende tijd van 45,9 sec. waaraan vooral Mae Faggs een groot aandeel had. Het wereldrecord werd dus opnieuw ver beterd. Duitsland werd tweede in dezelfde tijd en bracht dus het Europese record op zijn naam. Groot Brittannië werd derde, Australië, waarvan de ploeg bestond uit Shirley Strickland, Winsome Cripps, Ver- na Johnson en Marjorie Jackson, moest met de vijfde plaats genoegen nemen. Dit kwam, doordat Shirley Strickland zeer traag startte en de wissels matig waren. Nederland werd zesde, veroorzaakt door trage wissels, in een tijd van 47,7 sec. Snelwandelen voor Mikaclsson De Zweetl Mikaelsson, in 1948 Olympisch kampioen op het nummer 10 km. snelwan delen. won wederom de gouden médaille. Zijn tijd bedroeg 45 min. 02,8 sec., een nieuw Olympisch record. Het oude record stond sinds Donderdag met 45 min. 5.8 sec. op naam van de Rus Junks, die vrijwel de gehele wedstrijd tweede had gelegen, doch op de laatste 1Ö0 m. werd gepasseerd door de Zwitser Schwab. Tot grote hilariteit van het publiek liep deze voortdurend op zijn horloge te kijken, doch achteraf begreep men de reden. Op het juiste moment voerde hij zijn tempo op met het resultaat, dat hij na een fel duel als tweede eindigde. De 4 x 100 m. estafette werd gewonnen door de ploeg van de Ver. Staten na een hevige strijd met Rusland, dat tweede werd. Om de derde en vierde plaats werd verwoed gestreden tussen Hongarije en Engeland, waarbij de Hongaren uiteinde lijk wonnen. Jamaica wint estafette In de 4 x 400 meter estafette heren was Jamaica favoriet. Wint startte als eerste. Toen hij bij de wissel kwam, lag hij ach ter op zijn Amerikaanse concurrent Smith. Maar zijn ploeggenoten Laing en McKenlcy wisten de achterstand te verkleinen, zodat na 1200 meter Amerika en Jamaica gelijk de stokken wisselden. De wissel van Ja maica was iels vlotter, zodat de Olympi sche kampioen op de 400 meter, Rhoden, juist in de bocht de binnenbaan kon ver overen op de Olympische kampioen op de 800 meter Whitfield. En die kleine voorsprong kon Ja maica behouden om de wedstrijd te win nen in een tijd van 3 min. 03.9 sec., waar mede het wereld- en Olympisch record van de V.S. met 3 min. 08.2 sec., daterend uit Los Angcles 1932, werd verbeterd. Zatopek wint Marathon De voorsprong die Zatopek in de Mara thon bij 30 kilometer reeds had op zijn naaste concurrent Jansson (Zweden) be droeg 26 seconden en de favoriet Peters (Gr. Br.) was toen al 1 minuut 11 secon den achter. Om de tweede en volgende plaatsen werd fel gevochten en na 35 km. was de stand: 1. Zatopek, tijd 1 uur 56 min. 50 sec.; 2. Jansson op 1 min. 5 sec.: 3. Cor- no (Argentinië) op bijna 2 minuten; 4. Ca brera (Argentinië) op 2 minuten 27 sec.: 5. Choi (Korea) op 4 minuten 7 sec. Janus van der Zande, die zo verstandig was geweest, om alle verversingen, die hem onderweg werden aangeboden, niet te aan vaarden, hield zich dapper en was na 35 km. al tot de 23e plaats opgeklommen. Zijn tijd bedroeg toen 2 uur 6 min. 50 sec., een achterstand van precies tien minuten op Zatopek. Voorsprong nog groter Deze laatste vergrootte, bij het bereiken van de eerste huizenblokken van de stad, steeds meer zijn voorsprong. Ruim 2 km. voor de finish, het Olympisch Stadion, waar 70.000 mensen zaten te wachten op zijn binnenkomst, bedroeg zijn voorsprong op Corno 2 min. 45 sec. Corno had inmid dels de Zweed Jansson ingehaald, die met een inzinking te kampen had gekregen. Jansson kwam als derde door in 2 uur 17 min. 36 sec. en Cabrera was vierde in 2 uur 18 minuten 38 sec. Inmiddels had Van der Zande een moe dige strijd geleverd tegen twee Russen. Vanin en Sudkov, terwijl hij met enkele andere tegenstanders grote duels leverde, die hij slechts kon winnen dooi' een paar maal tussenspurts te maken, die natuur lijk veel van zijn krachten vergden.. En zo lag hij na 40 km. op de 16e plaats met een tijd van 2 uur 25 min. 40 sec. De laatste kilometers werden voor Zatopek een grote zegetocht. Hij werd keer op keer toege juicht en steeds maar klonk hem zijn eigen naam tegemoet: Za-to-pek, Za-to-pek, Za-to-pek. Nieuwe recordtijd In de Olympische recordtijd van 2 uur 23 minuten 3 sec., (het oude record stond op naam van K. Son, die in 1936 in Berlijn een tijd van 2 uur 29 minuten 2 sec. had laten noteren) kwam dc Tsjech door de finish. Toen hij zijn trainingspak al had aangetrokken verscheen de Argentijn Corno in het stadion. Zijn tijd bedroeg' 2 uur 25 minuten 35 sec. De man met het oranjebrock.je. Janus van der Zande, kwam als vijftiende binnen en bijna had hij op dc laatste 100 meter nog een plaats gewonnen omdat de dood vermoeide Chileen Celedon bij de finish nog slechts strompelde. De Chileen kwam evenwel vier seconden eerder aan. De tijd van Van der Zande bedroeg 2 uur 33 minuten 50 sec. een nieuw Neder lands record. Het record had op zijn naam gestaan met 2 uur 37 minuten 35 'sec., ge maakt op 14 Juni in Chiswick. Een verbe tering dus van bijna 4 minuten.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5