Twee Nederlandse zwemsters in de finale honderd meter vrije slag TRUMPY Zaterdag Zondag TRIUMPH Kans op bronzen médaille in Finnklasse verminderd Teleurstellende resultaten op 200 meter schoolslag Machteld Wisse, ■Clowntje Rick fotografe OLYMPISCHE ZWEMWEDSTRIJDEN BEGONNEN wint altijd Charité trok zich terug na de eerste oefening 4 R* VIRGINIA 't Zit Nederlandse zeilers niet mee Voor de kinderen (fee MORRIS êefmycu èwj! BARTELJÓRISSTRAAT 20 TEL. 13439 Rimet opnieuw president van Voetbalfederatie Sport in 't kort Boksen Schagen verloor van Connie Rux in Berlijn Schaken Dr. Euwe eindigt in Zürich op de tweede plaats Roeien Jeugd-acht van „Het Spaarne" won in Engeland FE UILLE TON (De misdaad op het eiland) door Else Hofker MAANDAG 2 8 JULI 1952 ADVERTENTIE De eerste dag van de Olympische zwemwedstrijden (Zaterdag) leverde voor Neder land goede resultaten op. De drie vrije slagzwemsters, Irma Heyting-Schuhmacher, Hannie Termeulen en Koosje van Voorn en de drie schoolslagzwemsters Lies Bonnier, Nel Garritsen en Rika Bruins zwommen zich in de halve finales en alleen Rika Bruins had daarmee enige moeite. Joris Tjebbes, de enige Nederlandse vertegenwoordiger op de 100 meter vrije slag heren, bereikte voorts de halve eindstrijden eveneens, doch in de middaguren werd hij voor een plaats in de finale uitgeschakeld. Het beste brachten de vrije slagmeisjes het er af. Irma en Hannie wonnen beiden hun serie en Koosje van Voorn werd, na vrijwel de gehele race de kop te hebben gehad, tweede. Wanneer men de tijden, die in de series werden gemaakt, bekijkt, dan springt de prachtige 1.05,5 van Judith Ternes natuurlijk het eerst in 't oog. Dit betekende een verbetering van het scherp staande Olympische record, dat Rie Mas tenbroek sedert 1936 (Berlijn) in haar bezit had met 1.05.9. Het was anders onbegrijpelijk, dat deze beslist lelijk zwemmende studente zo'n snelheid kon ontwikkelen. Maar met haar roffelende beenslag kwam zij, hoog op het water liggend, tot een geweldige stuwing en het zal dan ook niet meevallen voor onze zwemsters om haar in de finale te kloppen. Er was trouwens nog een meisje, dat een betere tijd noteerde dan Irma Hey- tingSchuhmacher, die met 1.06.7 de snelste Nederlandse was. De jeugdige Zuid-Afrikaanse Joan Harrison won haar serie in 1.06,5 maar onmiddellijk moet hierbij worden opgemerkt, dat zij meer strijd heeft moeten leveren dan de Rot terdamse, hetgeen de prestatie altijd ten goede komt. Het ziet er thans naar uit, dat de finale een strijd zal worden, waarvoor men ten minste 1.07.6 zal moeten zwemmen om er een plaatsje in te veroveren. Olympisch record verbeterd Het tweede Olympische record, dat op naam van een Nederlandse zwemster stond en door een Hongaarse werd verbe terd, was de 200 m. schoolslag van Nel van Vliet, in 1948 in Londen op 2.57.2 ge bracht, maar dat nu door Eva Novak tot 2.54.0 werd teruggebracht. Lies Bonnier en Nel Garritsen kwamen tot redelijke prestaties, die nog van weinig waarde waren, omdat bijvoorbeeld Lies Bonnier vrijwel geen strijd had te leveren. Tjebbes uitgeschakeld Joris Tjebbes zwom in de series een zeer goede race en liet dan ook een mooie tijd (59.1) voor zich afdrukken. In de halve finales bleek hij geen „lucht" voldoende te hebben om zich op de twee de 50 meter in de voorste gelederen te handhaven, zodat hij voor de finale werd uitgeschakeld. Ook op dit nummer sneuvelde het Olympisch record. De Amerikaan Scholes won de eerste halve finale in 57.1, hetgeen 0.2 sec. beter was dan de tijd, waarmee zijn landgenoot Wally Ris in 1948 het record op zijn naam had gebracht. Een verrassing was hier de derde plaats van Cleveland in de tweede halve finale, maar het is natuurlijk mogelijk, dat de wereld recordhouder op de 100 yards zijn krach ten spaarde tot de finale. Al met al bewees de eerste dag, dat het bad in Helsinki zeer snel is en dat de kwaliteit van de deelnemers aan deze Olympische zwemwedstrijden beter is dan ooit tevoren. Er zal nog menige prestatie van wereldformaat worden geleverd in de komende dagen. In de halve finales op de 100 meter vrije slag en 200 meter schoolslag dames heb ben zich Zondag enkele verrasingen voor gedaan. Op het vrije slagnummer was het Judith Ternes, de Hongaarse zwemster, die in de halve eindstrijden bijna werd uitgeschakeld. Niemand, ook de Hongaarse leiders niet, konden een verklaring geven voor het feit, dat zij, met meer tegenstand dan in de serie, niet verder kwam dan een vijfde plaats in de eerste race. Irma HeytingSchuhmacher en Hannie Termeulen, die op de eerste baan met een duidelijke voorsprong de leiding hadden ge had, lieten zich na het keerpunt verrassen door de Amerikaanse Joan Alderson. Irma had zich geheel ingesteld op het tempo van Judith Ternes, die, daar was de Rotterdam se zeker vgn, de gevaarlijkste tegenstand ster zou zijn. Verkeerde taktiek Maar later zou blijken, dat het verkeerd was geweest zich naar de Hongaarse te richten, want toen Irma ver voor Judith aantikte, was op de baan aan de andere kant naast haar de Amerikaanse Joan Al derson naar voren gekomen, die met hand slag verschil voor Irma HeytingSchuh macher aantikte. Hannie Termeulen was goed bij geble ven, maar ook zij kon de aanval van het tengere Amerikaanse meisje niet weerstaan en eindigde als derde. Beide Nederlandse zwemsters konden met de tijden, die zij hadden laten noteren echter al zeker zijn van een finaleplaats nog vóór de tweede halve eindstrijd werd gestart. Ragnhild AndersenHveger, de Deense zwemster, die nog altijd een respectabel aantal wereldrecords op haar naam heeft staan, kon haar terugkeer in het interna tionale amateurzwemmen niet met een finaleplaats vieren. Met 1.07.7, een fraaie prestatie voor een zwemster, die twaalf jaar geleden op haar hoogtepunt stond, werd zij uitgeschakeld. Koosje van Voorn uitgeschakeld In de tweede halve finale onderging Koosje van Voorn dit lot. Zij kon het hoge tempo van het drietal Joan Harrison, Kata- lin Szoke en Angela Barnwell, die de ge hele race nek-aan-nek op de finish afgin gen, na het keerpunt niet meer volgen en ook Ilona Novak was haar te snel af. Van de zestien zwemsters, die in de halve eind strijd zwommen, klasseerde het Groningse meisje zich elfde, waarmee zij dus ruim te kort kwam voor een plaats in de finale. In deze finale zijn Irma en Hannie zeker niet kansloos. Wanneer Judith Ternes zich niet geheel herstelt, zullen zij alleen reke ning hebben te houden met het jeugdige Zuid-Afrikaanse meisje Joan Harrison, en Katalin Szoke en Angela Barnwell, die alle drie 1.07.2 maakten. En natuurlijk met Joan Alderson. Minder goed staat de Nederlandse vertegenwoordiging er op de 200 meter schoolslag voor. Hier kwamen de ver rassingen van Nederlandse zijde, doch helaas waren het geen aangename surprises. Het was bij voorbaat zeker, dat noch Lies Bonnier noch Rika Bruins een kans zouden maken tegen Eva Novak en Klara Killerman, de Hongaarse cracks. Maar dat beiden zouden worden uitgeschakeld voor de eindstrijd was een teleurstelling. Nel Garritsen, de harde vechtster met een prachtige wedstrijdmentaliteit, werkte zich in de tweede serie uit geslagen positie naar voren. Hier leverde Eva Szekely, de derde Hongaarse troef, met haar vlinder slag een prachtige prestatie door het Olym pisch record, dat de dag tevoren door haar landgenote Eva Novak op 2.54.0 was ge bracht, te evenaren. Nel Garritsen, die in vijfde positie keerde, bracht het uiteinde lijk tot de derde plaats achter de Britse Helen Gordon. Haar tijd, 2.59.5, was even als alle tijden onder de drie minuten, vol doende voor een plaats in de finale. Scholes eerste kampioen Na de halve finales van de 1200 meter schoolslag dames werden de finalisten voor de 100 meter vrije slag heren, de eerste titelstrijd van deze Olympische zwemwed strijden aan de start geroepen. Onmiddellijk na het schot nam de 21- jarige student van het Michigan States- College de leiding voor de Zweed Larsson en de Hongaar Kadas. Bij het keerpunt was deze positie aan de kop nog hetzelfde, maar op de laatste baan kon Kadas zijn derde plaats niet behouden en terwijl Scholes en Larsson zich naar de finish zwommen, kwam geheel onverwacht op een der bui tenbanen de Japanner Suzuki naar voren en wanneer er nog twee meter te zwemmen waren geweest, had Scholes zijn eerste plaats moeten afstaan aan de kleine Japan- Hoewel goed gestart heeft Koos de Jong zich Zondag niet kunnen handhaven bij de Finn-jollen. Spoedig na het vertrek bleek dat hu minder hoog aan de wind zeilde dan zijn concurrenten, zodat hij met iets meer snelheid resultaat moest boeken. Het gevolg was echter, dat hij vooral in het eerste kruisrak van vele tegenstanders hinder on dervond en meerdere malen door de wind moest om vrije wind te behouden. Na het eerste kruisrak was hij dan ook veertiende. Daarna ging het iets beter, zo dat hij de een na de ander kon passeren en Onze landgenote Lies Bonnier won haar serie in de 200 meter schoolslag in het Olympisch zwemstadion te Helsinki. V.l.n.r.: Julia Cornell (Ver. Staten), Lies Bonnier, Valerie Harris (Gr.-Br. die derde werd), Rosa Zenziveea (Rusland), Irene Kwok (Hongkong), Beatrice Lyons (Australië, die tweede werd) en Aleksandra Mroz (Polen). ADVERTENTIE WINDJACKETS SWEATERS Pilon was er nog, toen de jongens thuis kwamen. „Wanneer komen jullie weer eens naar ons Kabouterdorp?", vroeg hij. „Nou, we zullen graag weer eens gauw komen", zei Rick. „Morgenmiddag hebben we vrij van school!", zei Bunkie. Mooi, kom dan morgen, stelde Pilon voor. De jongens knikten. Ze vonden het altijd prettig, bij Pilon en de andere Kabouters in het bos op bezoek te gaan. „Dat is waar ook.we hebben er 'n oud vriendje bij gekregen, Pilon!", zei Rick. „O, ja?", zei Pilon. „Dat is aardig! Wie is het?" „Hij heet Lumpo", vertelde Rick. „Hij is een negertje, en we hebben hem vroeger eens leren kennen, vóórdat we hier kwamen wonen. Hij had 'n huisje op een eilandje, maar daar kwamen de mensen, en toen moest hij er weg. Nu woont hij bij Juup en Plop!" „Goed, breng hem dan mee, ik zal hem graag leren kennen", zei Pilon. En daarom belde Pdck de vrienden Juup en Plop op om te zeggen, dat ze de volgende dag met Lumpo naar de Kabouters wilden gaan. Zondagavond omstreeks middernacht kon pas een aanvang worden gemaakt met de wedstrijden voor de Olympische titel in de zwaargewichtklasse. Er waren 15 deelnemers, onder wie de Amerikanen Joe Davis en Jim Bradford, en onze landgenoot Bram Charité, die bij de Londense Spelen in 1948 de bronzen médaille behaalde met een totaal 412.5 kg. (127,5-125-160). Charité, die al een paar dagen verkouden was, begon bij het drukken zeer voorzich tig. Hij haalde achtereenvolgens 110 en 115 kg. zonder veel moeite, wilde daarna 117.5 kg. proberen, bedacht zich echter en wachtte tot de 120 kg. bereikt was. Dit gewicht ging vlot tot borsthoogte, maar Charité had geen macht om het te druk ken. Hij maakte trouwens geenszins de indruk in goede conditie te zijn. Zijn Ne derlands record voor drukken, gemaakt in 1948, staat op 133 kg. Even later deelde de secretaris van de Nederlandse Krachtsportbond, T. van Deu- tekom, mede dat Charité, die last had van zijn ademhaling omdat zijn neus verstopt was, besloten had van verdere deelneming af te zien. „Geen lucht" Te oordelen naar zijn prestaties bij de eerste oefening waren zijn kansen op een eervol resultaat trouwens gering. „Het ging helemaal niet", zei Charité in de achtste plaats kon innemen. Op het laatste kruisrak echter stuurde hij te ver naar open water, waar meer golfslag was. Het gevolg was dat De Jong uiteindelijk als elfde door de finish ging. Noorwegen werd eerste, gevolgd door Engeland, Rusland, Denemarken en Ca nada. De Vries tiende Bij de 5.5 meters bleek De Vries Lentsch niet boven het gemiddelde uit te komen. Hij startte als vijfde en behield deze plaats geruime tijd. Hij kon zich echter niet hand haven en tot slot kwam hij weer in de middengroep terecht om ais tiende te ein digen. Eerste werd Amerika na een ver beten strijd met Noorwegen, welke strijd tot op de finishlijn voortduurde, derde werd Zuid-Afrika. In de Drakenldas~e startte Van Duyl als eerste om spoedig de stuurboordzijde van het kruisrak op te zoeken. De bakboord- groep trof het iets beter met de wind zodat Van Duyl als vierde bij het eerste merk teken kwam. Eerste was hier Argentinië, tweede Zweden en derde Brazilië. Van Duyl vijfde Bij het laatste kruisrak naar de finish zag Duitsland kans zich bij de koplopers te voegen terwijl ook Noorwegen geducht kwam opzetten. Na voortdurend in de „vuile" wind gehouden te zijn door de Bra ziliaan moest Van Duyl ook de Noor nog voor laten -gaan in stuurboordpositie. Een soortgelijke situatie als op de eerste dag speelde zich af. De Noor probeerde het schip van Van Duyl nog onder zijn zeilen te houden bij een laatste wending, maar de opzet gelukte niet, zodat onze landgenoot de leipositie verkreeg. Nu moest de Noor vluchten, achtervolgd door Van Duyl, die kans zag met enkele meters voorsprong te eindigen als vijfde achter Zweden, Argen tinië, Duitsland en Brazilië. Door deze uitslag werd Noorwegen in het algemeen klassement van de eerste plaats verdrongen en nog wel door Argentinië, dat hiermede de Scandinavische suprematie doorbroken heeft. Maas vijfde De startklasse bracht een prachtige ge sloten start waarbij Bob Maas enigszins in het gedrang kwam tussen drie andere schepen. Hoewel in een moeilijke positie wist Maas zich spoedig vrije wind te ver schaffen, zodat hij zich bij de kopgroep kon voegen, bestaande uit Amerika, Cuba, Italië. Frankrijk, Nederland en de Ba- hama's. De strijd in deze kopgroep was zeer fel, vooral tussen Amerika en Italië, welke bei den ook in het algemeen klassement ver vooraan staan. Geen ogenblik lieten deze rivalen elkan der los. Amerika kon Italië tenslotte achter zich houden; derde werd Cuba, vierde Frankrijk en vijfde Nederland. De stand in de Starklasse is na Zondag 1. Amerika 6638 pnt; 2. Italië 6212 nnt; 3. Portugal 4082 pnt; 7. Nederland 3128 nnt. Drakenklasse: 1. Argentinië 4853 pnt; 2. Zweden 4802 pnt; 3. Noorwegen 4799 pnt; 6. Nederland 3312 pnt. 5</2 meter klasse: 1. Noorwegen 4622 pnt; 2. Ver. Staten 4405 pnt; 3. Zweden 4248 pnt. de kleedkamer, nadat hij de strijd had op gegeven. „Ik kon geen lucht krijgen Het wilde nu eenmaal niet lukken. Ik zou er verder niets van terecht gebracht hebben. Daarom trok ik mij terug, hoe ontzettend vervelend ik het ook vond". Op het congres van de Internationale Voetbalfcderatie (FIFA) werd Jules Rimet (Frankrijk) bjj acclamatie voor twee jaar tot president gekozen. Het was oorspronkelijk de bedoeling, dat de bijna 80-jarige Fransman op dit congres zou aftreden, maar na zijn ziekte is hij vol ledig hersteld, waarin hij aanleiding heeft gevonden om zich opnieuw herkiesbaar te stellen. A. Drewry, Vice-president van de FIFA, werd herbenoemd. Een voorstel van Nederland om een com missie te benoemen, die een definitie zal ont werpen voor het begrip amateur en voor het begrip professional werd aanvaard. GOUDEN MéDAILLE VOOR SIGFRID EDSTROM. Voor zijn verdiensten voor de schermsport is de president van het Inter nationaal Olympisch Comité, J. Sigfrid Edstrom (Zweden) vereerd met een gouden médaille en een oorkonde, die hem door Jacques Coutrot, voorzitter van het Inter nationaal Scherm Comité werden over handigd. Bijna tienduizend toeschouwers waren aan wezig toen de boksers Connie Rux en Scha gen voor het titelgevecht in Berlijn in de ring kwamen. In tegenstelling tot Rux maakte Schagen een nerveuze indruk die volkomen verdween, toen de gong voor het begin van de eerste ronde had geluid. De Nederlandse kampioen counterde op de on stuimige aanvallen van Rux en na vier ron den nam Schagen het initiatief. Hij bokste zeer moedig. Met linksen, rechtsen en opstoten verzamelde onze land genoot veel punten en na acht ronden stond hij duidelijk op punten voor. Schagen toon de een uitstekende techniek, toch hadden de harde stoten van Rux óp het lichaam hun uitwerking niet gemist. In de negende en tiende ronde viel Rux sterk aan en Schagen kon zich nog met moeite staande houden. De Duitser dreef zijn tegenstander systema tisch door de ring en in de elfde ronde ging Schagen, op een linkse hoek voor negen tellen neer, in de volgende ronde werd het pleit beslecht, weer door een linkse hoek. Schagen werd uitgeteld. In zijn laatste partij van het internationaal schaaktournooi in Zürich tegen de Zwitser Staehelin forceerde onze landgenoot dr. Euwe de stelling op de koningsvleugel, won de partij cn bereikte daardoor nog juist de gedeelde tweede en derde plaats met Cris- toffel. De uitslagen van de dertiende cn laatste ronde luiden: StaehelinEuwe 01; Criso- vanChristoffel 01; LundinBlau Vz14; GrobLob 10; UdovicEhrat 14li; Sza- bados—Canal 1414; Henneberger—Toran 0—1. Hangpartijen: Ehrat—Crisovan VzIé; Blau —Christoffel 1—0. De eindstand luidt: 1 Lundin (Zweden) 10Ié pnt.; 2. en 3. Euwe (Nederland) en Christoffel (Zwitserland) elk 9li pnt.; 4. Blau (Zwitserland) 9 pnt.; 5. Canal (Peru) 8!é' pnt.; 6. Udovic (Joego Slavië) 8 pnt.; 7. Toran (Spanje) 714 pnt..; 8. Grob (Zwitser land) 7 pnt.: 9. Lob (Zwitserland) 514 pnt.; 10. Ehrat (Zwitserland) 414 pnt.; 11. en 12. Staehelin (Zwitserland) en Szabados (Italië) elk pnt.; 13. Crosvan (Zwitserland) 214 pnt.;'14. Henneberger (Zwitserland) 1 pnt. De Jeugd-acht van de Koninklijke Roei en Zeilvereniging „Het Spaarne", die ver leden week Maandag naar Engeland is ver trokken, heeft dit weckend in Staines haar eerste wedstrijd geroeid. Voor de Staines Regatta hadden in het nummer Junior-Eight niet minder dan elf Engelse ploegen inge schreven. „Het Spaarne" maakte het dozijn vol. Daar slechts met twee ploegen tegelijk kon worden gestart wei-den Zaterdag drie voor wedstrijden geroeid, terwijl Zondagochtend de finale plaats vond, alle races over een afstand van 1400 m. Het Spaarne kwam als overwinnaar uit de strijd. Nu deze Jeugd-acht éénmaal de Juinor- eight heeft gewonnen zal de ploeg op de volgende wedstrijden die in Maidenhead en Henley on Thames worden gehouden in het hogere nummer Junior-Senior-Eight moeten starten. De succesvolle Spaarneploeg is als volgt samengesteld: P. Floor (bg), J. M. J. Fray, H. J. Knottenbelt, J. L. Bedeaux, H. Britzei, W. R. H. v. Huystee, J. B. .Delfos, H. Fokke (sl.), R. v. d. Berge (st.). Coach van de ploeg is E. S. Bartels. ADVERTENTIE 38) Als een kind laat de grote, dikke Hans Wiersma, Joke's man, zich door zijn schoonvader behandelen. Hij ging door een hel, van het ogenblik af, dat hij de brief vond. Hij heeft niet de moeite geno men om te telefoneren, maar is hals over kop naar de trein gerend. Gedurende de lange reis heeft hij steeds maar weer de brief herlezen, net zo lang tot hij hem bij na uit zijn hoofd kende. Zo'n vent, stamelt hij. Als ik hem in mijn handen krijgMaar dat ze het al die tijd voor mij verborgen hield. Dat ze het alleen droeg. Dat kan ik niet verkrop pen. Weer is het Inger Jörgsen, die ingrijpt. Hier wordt een gevecht geleverd om het geluk van twee mensen. De rest is bijzaak. Zij deed het voor mij, Hans, en voor jou. Natuurlijk is het niet helemaal goed te praten. Als ze jou direct alles had ver teld, was dit niet nodig geweest. Maar het is nu eenmaal zo. Wij maken allemaal fouten, en Joke is er zwaar voor gestraft. Bedenk eens, wat ze heeft doorgemaakt toen ze afscheid nam van jou en Ingertje, van ons allen. Daarom. Hans slaat zich met de hand tegen het voorhoofd. Steeds ziet hij Joke's mager, nerveus gezicht, de verbonden hand, die avond, toen ze zo laat thuiskwam. Ik kan mij zelf wel slaan, dat ik niets heb gemerkt. Nu put hij zich uit in zelfverwijt. Inger Wisse laat hem praten. Dat lucht op, eerst moet de spanning er uit. Later zal hij de dingen anders gaan zien, en aanvaarden. Dit hier is wel het zwaarste deel. Het is een lange, moeilijke weg, die Hans Wiersma moet gaan, die de hoofdonder wijzer Wisse moet gaan. Maar de koele, beheerste mevrouw Wisse, de vrouw zon der hart, zoals onvriendelijke mensen haar noemen, gaat voorop. Inger Jörgsen, die eens over een met dauw bedekte weide danste, sleept hen mee over die weg en voert ze langs diepe afgronden naar een lichtere wereld. Begrijpen en aanvaarden: twee grote opgaven. Voor haar liggen de zaken anders. Zij heeft al zo veel moeten aanvaarden, waar door uit de blonde, onstuimige Zweedse een rustige, beheerste bewoonster van een goede, degelijke provinciestad groeide. Denk aan Ingertje, Hans, zegt ze. Om hem af te leiden staat ze op en gaat naar het bureau van haar man, waar de foto's liggen. Evenals een avond te voren het lijkt of er jaren tussen liggen glanst Ingertjes ondeugende snuit in het lamplicht. Het breekt Hans' laatste verzet. Heeft Machteld die.waar is ze? onderbreekt hij zichzelf. Machteld slaapt en Ingertje slaapt, zegt zijn schoonmoeder. Zij glimlacht even. Machteld is een kleine haai, Hans, maar zonder haar was Joke dood geweest. Dood. Het woord is een verschrikking. Hans is in de oorlogsjaren heel dicht bij de dood geweest, maar dit hier is anders. Het betreft niet hemzelf, maar Ingertjes moeder. Het had onherroepelijk kunnen zijn, maar nu, nu is er een opening, een uitweg. Opgelucht ziet Inger Wisse, dat zijn ge zicht zich ontspant. Ze praat rustig door, vertelt van Machtelds belevenissen in de afgelopen nacht, van het bezoek van de Amerikanen en Machteld's mogelijke ver loving. Ja, hoe dat is afgelopen? Het af scheid tussen die twee was wel heel koel, die morgen. Het komt allemaal wel goed, zegt ze met haar rotsvast optimisme. Het komt ook goed, dezelfde nacht reeds, als Hans Wiersma aan het bed van zijn vrouw zit. Als hij noodgedwongen door Joke's ijlen nog eens de hele, martelende geschiedenis beleeft. Telkens weer strijkt hij over haar gloeiend hoofd, neemt haar onrustige, zoekende handen in de zijne. Hij heeft allang weer het leven met haar aanvaard, al zal deze geschiedenis een donkere herinnering blijven. Maar komt niet in elk huwelijk een crisis voor? Het komt wel goed, fluistert hij, als Joke eindelijk, bewust, zijn naam zegt. Natuurlijk komt het goed, voor hun bei den en voor Ingertje, wier leventje nog als een glanzend, onbeschreven blad voor haar ligt. HOOFDSTUK XIII Trek niet zo'n somber gezicht, idioot, zegt Murphay. Hij zit op een puntje van Michels bureau en trommelt met zijn vin gers op het telefoontoestel. Ben je nu nog niet tevreden? Murphay is in een opgewekte stemming. Na de avontuurlijke nacht is hij met Michel in volle vaart naar Amsterdam gereden, om de millionnair op te halen. Dezelfde dag nog ging hij de lange weg weer terug, met Cardigan, om de diadeem te identificeren. Vannacht heeft hij, voor het eerst, weer eens zijn eigen bed gezien. Een bad, een stevig ontbijt en Murphay is de vermoeie nissen van drie dagen en twee nachten on afgebroken in touw te zijn geweest al weer te boven. Zijn werk in Holland is groten deels afgelopen en over een paar weken, als Mirjams papieren in orde zijn. Fred Murphay vindt het leven best de moeite waard. Wat achter je ligt, is voorbij. Daar moet je niet langer bij stil staan. Mijn hemel, dat die Michel niet wat vrolijker kijkt. Landerig hangt Michel Cripps in zijn bureaustoel. Hij heeft nog helemaal geen vrede met het leven, op het ogenblik min der dan ooit. Nadat Fred hem in Amsterdam heeft af gezet, is hij gaan ploeteren op de reportage. Een romantisch, sensationeel verhaal. De hoofdredacteur van het grote, Amerikaan se dagbladconcern mocht dan zijn handen in elkaar wrijven, toen hij het resultaat zag, voor Michel is het allesbehalve een pretje geweest. Het verhaal heeft hij de vorige nacht laten seinen met de mededeling, dat de foto's per vliegtuig zullen volgen. Juist die foto's hebben hem hoofdbrekens gekost. Om Machteld. Ze is weer gewoon aan het werk gegaan, staat in de donkere kamer, alsof er niets is gebeurd. Via Mirjam en Zomers heeft hij de foto's gekregen, zelfs foto's van Joke, zij het dan, dat haar ouders na enig aar zelen toestemming gaven, ze te publiceren. Maar het moest, om de reportage volledig te maken. Machteld zelf heeft hij na die gedenkwaardige nacht niet weer gezien. Michel kijkt naar zijn vriend, die zo zor geloos op het puntje van zijn bureau zit. Benijdenswaardige kerel. Doet met Ameri kaanse voortvarendheid zijn zaken af. Werken, vechten, slapeloze nachten en. een verloving. Alles zo eenvoudig, als be stonden er geen problemen. Hij vergeet, dat hij zelf buiten alles, zelf de problemen schept. Nou, vraagt Fred, een dikke rookwolk uitblazend. Hoe zit het, ouwe dwaas? Wat zei je baas wel van dit geweldige nieuws? Zwijgend overhandigt Michel hem het telegram, dat hij die morgen ontving: „Prachtig, zend nog meer foto's." Freds gezicht is een en al grijns. En wat doe je nu? Michel haalt wrevelig zijn schouders op. Ja, wat doe je. Moeten foto's komen van Cardigan natuurlijk, met een interview. En foto's van de diadeem en als het helemaal goed is, foto's van de bruid. Wel, doe het dan. Fred heeft binnenpret. Hij heeft allang met Cardigan afgesproken, dat er nog en kele foto's gemaakt zullen worden. En Car digan, uiterst tevreden over dit snelle ver loop, is zeldzaam meegaand. Hij heeft er zelfs in toegestemd bij Zo mers te komen met zijn Zweedse bruid. Maar dat hoeft Michel nog niet te weten. Die stugge knaap moet zelf maar eerst eens de hand aan de ploeg slaan. Hij durft natuurlijk niet. Om Machteld. Heb je ooit zo'n suffert gezien. Dat levert zijn krant een primeur als er sinds de oor log nog niet is geweest en hangt als een voddenzak in een stoel. Murphay snapt duvels goed, wat er aan de hand is. Michael geneert zich dood voor Machteld. Net goed. Moet hij maar niet zo gauw op zijn teentjes getrapt zijn. Hij, Fred, wil hem met alle plezier een handje helpen, maar hij kan hem toch niet als een kleine jongen aan een handje naar de overkant brengen? Slot volgt.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6