Ongeruste middenstand en onveilig Velsen-Noord punten van bespreking OLD CLOTHES NEW Visserij-varia Poetslappenfabriek aan Zuidzij gedeeltelijk uitgebrand DRY CLEANING ONLY Binnen één Gag gereed Nieuwe begraafplaatsen kunnen er komen, maar oponthoud lijkt niet te vermijden Kennemer c, Lantaarn VELSENS RAAD BIJEEN Wel geld, geen volume voor 330 huizen Zware schade door uitslaande brand Havenberichten 5 Twee oude VEMmers naar de sloper Interessante derby gaat toch door Zes ballonnen samen het verst Zaak „Alkmaar" pas volgende maand voor THALIA Houten kleuterschool in nieuw plantsoen WOENSDAG 30 JULI 19S2 UIT DE GROTE VERSCHEIDENHEID van raadsvoordrachten licht ten de vroede vaderen van Velsen gisteravond die agendapunten, waar over de laatste tijd in verschillende geledingen van de gemeentelijke huis houding het een en ander te doen is geweest, zoals het protest van de Middenstandsorganisaties tegen de centrale inkopen van de overheid, waarvan de baten, naar het oordeel van de zakenmensen wel eens wat te veel buiten Velsen terecht komen. De nieuwe begraafplaatsen, die Velsen mettertijd in Driehuis gaat aanleggen vonden de raad eensgezinder jegens het college dan de zaak van de middenstand en tenslotte is er eveneens uitvoerig gediscussieerd over de komende verkeersverbeteringen in Velsen Noord, waarbij vooral het uiterst gevaarlijke kruispunt Wijker- straatwegCorverslaan betrokken is. Dat er hierover uit de raad enkele suggesties loskwamen, behoefde geen enkele verwondering te baren, want de situatie daar wordt, vooral als straks Van Gelder aan de overkant van de Wijkerstraatweg een stuk terrein gebruiken gaat voor houtopslag, verre van gezellig. Tussen de bedrijven door liet wethouder W. F. Visser (O. Werken, Arbeid) zich ontvallen, dat de door de raad al zo lang ver beide urgentiecommissie, die de volgorde der in deze gemeente te bouwen grote projecten zou bepalen, gereed is gekomen met haar omvangrijke taak en dat zijns inziens niets de openbaarheid van het rapport in de weg stond. Wat de raad met instemming begroette. Voorzitter van deze commissie is burgemeester mr. M. M. Kwint. De achttien punten grote agenda leverde aanvankelijk weinig spraakwater op: pas bij het verweer, dat de Velsense midden stand liet horen tegen de naar zijn smaak niet juiste verdeling van de gemeentelijke gunsten bij grote orders over de plaatse lijke leveranciers maakte de tongen los. De heer Verbeek (Arbeid) diende het col lege allereerst een reprimande toe, verkla rend, dat hem bij navraag gebleken was, dat het college enige malen geen antwoord had gegeven aan de middenstand, toen deze zich tot B. en W. wendde over deze aan gelegenheid, waarop de winkeliers hun klachten aan de raad voorlegden, wat het college minder prettig vond. Wethouder A s c h o f f (Financiën, C.H.) ging later op het verwijt in en zegde een onderzoek toe, omdat hij met het niet be antwoorden van dergelijke brieven even min vrede kon hebben. Overigens kwam de heer Verbeek tot de slotsom dat een oppervlakkige lezer zou zeggen, dat de middenstanders ongelijk hebben, wat het principe van hun offensief betreft, maar naarmate hij de materie( als kenner, want ook hij krijgt dagelijks met deze zaken te doen) uitrafelde, kwam hij tot de vraag, of de gemeente haar bestellingen wel zo voordelig mogelijk plaatst. Hij meende bij voorbeeld, dat de kleine winkelier in Vel sen wordt uitgespeeld tegen de grote zaken buiten de gemeente en dat er bovendien vaak niet wordt geïnformeerd bij de adres sen, die wel degelijk goedkoop en goed kunnen leveren. Waarom, zo lichtte de so cialistische fractievoorzitter zijn betoog met een vraag nader toe, wordt bijvoorbeeld bij een kruidenier een offerte voor werkschoe nen aangevraagd, als deze kruidenier toe vallig wel eens schoenen in zijn étalage heeft staan? Ander geluid De heer Lips (A.R.) trok de rapporten, die de raadsvoordracht begeleidden, daar entegen niet in twijfel en meende, dat de middenstandsbelangen wel degelijk behoed worden. Er is in 1951 bijvoorbeeld voor 25.000,bij de Velsense middenstand ge kocht door de overheid en in de lopende maanden van dit jaar alweer voor tien mille dat zegt toch wel wat. Alleen op het punt van de aanschaffing van bedrijfs kleding zou het naar de mening van de heer Lips wel wat beter geregeld kunnen worden. Onder protest van ettelijke raadsleden poneerde hij de stelling, dat er niets tegen zou zijn, een klein prijsverschil ten nadele van de Velsense leveranciers, niet bij de leverantie „door te trekken" en de plaat selijke middenstand dan toch in te schake len. De heer VanDongen (C.H.) viel hem bij en meende, dat de documentatie van B. en W. behoorlijk klopte. Maar de heer Den Hollander (C.P.N.) sloot zich deels aan bij de heer Verbeek, zeggende, dat ten eer ste een iegelijk het volste recht heeft, de raad als bemiddelaar te kiezen, als B. en W. zwijgen („en het is maar goed ook, dat het zo gegaan is, want nou horen we ten minste nog eens wat"), om daarna enige clementie te vragen voor de Velsense middenstand, als de inschrijving eens een nuttel bedrag met dat van een buitenstaan der mocht schelen. De heer Maas (Kath.) vond dat maar een raar standpunt: dan moet de zaak ook helemaal in Velsen gehouden worden. Hij verdedigde voor de rest het nuchtere principe van een gunning aan de goedkoopste en de beste leverancier. Een nieuw geluid liet de heer Nuyens (Kath.) over deze aangelegenheid horen: hij tekende appèl aan tegen het verschijn sel, dat grote leveranciers rechtstreeks en buiten de détailhandel om, aan overheids instellingen leveren, waarbij de overheid aan korting opstrijkt, wat de handel eigen lijk als winst toekomt. Warm hart De heer A s c h o f f bleef het onjuist vin den, dat men aan de raad adresseert in dergelijke gevallen, omdat het college nu eenmaal deze soort zaken afdoet en hij verkondigde voorts met grote nadruk, dat het college de Velsense middenstand een zeer warm hart toedraagt: waar het even kan, moet deze dan ook worden ingescha keld. Of er dan ook altijd bij de eigen zakenmensen gekocht wordt, is vers twee in elke zakelijke transactie zal de koper nu eenmaal proberen er zo voordelig mo gelijk tussenuit te komen en het is de ge meente dan ook niet euvel te duiden, dat zij ook buiten de gemeente ijzers in het vuur houdt. Als prijs, kwaliteit en service in Velsen dan ook beter zijn dan daarbuiten, slaat de schaal direct ten gunste van de plaatselijke winkeliers door, als het zowat gelijk is, ook nog, maar als de buitenstaander op vallend veel beter en voordeliger levert dan de Velsenaar, gaat de order daarheen. En dat is dan vaak een stimulans voor de middenstand in de gemeente om het de vol gende keer anders aan te pakken. Bovendien is hier nog een zekere activi teit in het spel: het is voorgekomen, dat een zaak, die uitgenodigd was op een be paalde leverantie in te schrijven, helemaal niets van zich liet horen en in zo'n geval gaan B. en W. heus niet bedelen, of de man alsjeblieft leveren wil. inmiddels zegt de heer Aschoff loe, dat het college er nauwlettend op zal toezien, dat de kring van de op een bepaalde leve rantie inschrijvende middenstanders zo ruim mogelijk wordt getrokken en dat iedereen dezelfde eerlijke kans krijgt. Jegens de heer Nuyens merkte hij op, dat de middenstand zelf zijn wapens zal moeten smeden tegen de directe leveran ties door groothandelaar of importeur. Er is een mogelijkheid, dat de middenstand de gederfde marge dan tóch krijgt, zoals bij voorbeeld bij de bureaubehoeften. In de tweede ronde maakte de heer Den Hollander, met voorbijzien van het budget recht van B. en W. de opmerking, dat de raad op de hoogte moet blijven van de in kopen van het dagelijks bestuur der ge meente en de heer Van Leusen pro beerde het enigszins slepende debat al te bekorten, met de opmerking, dat er vooral niet al te exact moet worden geageerd tegen zulke dingen: het kan nu eenmaal nodig zijn voor het college, een bepaalde politiek onder de druk der omstandig heden plotseling te wijzigen. Waarop de hamer er over viel en het college *dus het gelijk aan zijn kant kreeg. Onveilige Corverslaan Het onveilige verkeer in Velsen-Noord, speciaal op de Corverslaan en de Grote Hout of Koningsweg werd uiteraard door de heer Lips aangegrepen: hij had de voorgestelde verbeteringen met genoegen gelezen (wij berichtten daarover reeds eer der omstandig. Red.). Hij vond ze niet ideaal, toegevend, dat het hier een moeilijke zaak is, vooral op de spitsuren. Een trottoir aan de Noordzijde van de Corverslaan over het terrein van Ven Gelder zou naar zijn gevoelens al heel wat oplossen. Temeer, daar straks het houttransport van de pa pierfabriek naar het nieuw-gehuurde ter rein ook nog hierlangs moet. De heer Kruisman wilde een ver keerslicht laten aanbrengen, dat op de spitsuren het oversteken mogelijk maakt en de heer Kortekaas (Kath.) meen de, dat de nieuwe situatie aan het eind van de Corverslaan bij het plantsoen door de twee geprojecteerde oversteekplaatsen niet zo heel erg veel verbetert: de kinderen van de kleuterscholen moeten dan in plaats van één keer tweemaal het verkeer krui sen. De heer Van Dongen wilde alleen maar graag weten of de verbeteringen nog dit jaar gerealiseerd kunnen worden en hij pleitte alvast voor voldoende politietoe zicht, als de straat ervoor wordt opgebro ken. Wethouder Visser (Openbare Werken, Arbeid) repliceerde, dat dit punt nu een maal een hachelijk probleem zal blijven, tot de tunnel er is en de ponten „verderop" gaan varen. Er is door politie en andere deskundigen aan alle kanten aan gedok terd en het ontwerp van nu is dan ook het resultaat van ampele overwegingen. Voor de rest wilde hij de verschillende sugges ties graag eens bekijken. Waarmee de heer Lips tevreden was. De plannen, om bezijden de bestaande begraafplaats Westerveld een nieuwe do denakker in het duin aan te leggen (door bezwaren van hygiënische aard met het oog op de drinkwatervoorziening zijn deze plannen, zoals gemeld, weer veranderd, waartegen van diverse zijden nogal het een en ander is ingebracht) ontlokten aan vele sprekers een instemmend woord. Daar was allereerst de heer Van Leu sen (Arbeid), die de ideeën van het college, evenals de heer Lips, warm onder steunde. Ruim en goed Hij ried B. en W. aan vast te houden aan de huidige argumentatie en de nieuwe be graafplaatsen ruim en goed op te zetten. „Wie weet komt er binnenkort een wijzi ging op de begrafeniswetgeving, waardoor de „rustperiode" der graven wordt ver lengd. Alleen al daardoor zou een ruime begraafplaats noodzakelijk zijn", meende de arts, die zich ook om andere redenen een groot voorstander toonde van een royale begraafplaats. De bezwaren ertegen van de zijde der landeigenaars, op wier gebied de plannen geprojecteerd zijn, had den hem bijster onaangenaam getroffen: het mag geen kerkhof worden met „straten van graven", maar een ruime, mooie dodenakker. Terloops vroeg hij de wethou der. of de Katholieke belanghebbenden het met de plannen eens waren. Ook de heer Visser (A.R.) was erkentelijk voor het welomschreven project en hij sprak de hoop uit, dat er spoed betracht kan worden bij de tenuitvoerlegging. Wethouder Visser haalde in zijn antwoord de woorden van de heer Van Leusen bij een vroegere ge legenheid aan: „De mens kan in Velsen wel leven, maar niet sterven" en ontleende daaraan de dringende noodzaak van een vergroting der begraafruimte. ADVERTENTIE Als dezelfde sympathie, die de raad voor de plannen koestert, in hoger regionen doordringt, kunnen de bezwaren opzij geschoven worden, zei de wethouder. Maar dan blijft de mogelijkheid, dat de bezwaar den in beroep gaan bij de Kroon en dat er bovendien een onteigeningsprocedure nodig zal zijn om het terrein in gemeentelijke handen te krijgen. Zodat er tenslotte nog allerlei vraagtekens aan de kwestie vast zitten. De Katholieke geestelijkheid had, vol gens de heer Visser, voor de oorlog toen deze plannen al vaste vorm aannamen, geen bezwaren tegen het project en sinds dien is er naar zijn weten geen verande ring in haar standpunt gekomen. Nogmaals terugkomend op de verkeers- i gevaren in Velsen Noord, stipuleerde de j heer Lips bij de bekrachtiging van de ver huur van een terrein aan de Oostkant van de Wijkerstraatweg voor papieropslag de daardoor straks opdoemende situatie, dat de houttransporten óók nog de weg over moeten. Urgentiecommissie klaar Toen het .crediet voor de verbouwing van het kantoor voor de gemeente-ontvan ger aan de orde kwam, greep de heer Boersma (Arbeid) de gelegenheid aan -te informeren naar de urgentiecommissie, omdat hij wel eens wilde weten waar Vel sen ten opzichte van haar openbare gebou wen „in totaal-generaal" aan toe is. De heer Kruisman hielp hem een handje en wethouder V i sser ventileerde daarop zijn in de aanhef reeds vermelde mede deling. Bovendien zei hij, dat de gemeen telijke diensten een voor een uit hun jasje groeien, zodat er waarlijk grote dingen moeten gebeuren. De heer Kruisman kwam weer in het geweer, toen de raad machtiging aan het college moest geven om financiële steun bij het Rijk aan te vragen voor de bouw van ruim 330 nieuwe huizen bezuiden de Lange Nieuwstraat en aan de De Noostraat. Of daar nu wel bouwvolume voor was, vroeg de fractieleider der communisten, om verder op te merken, dat liij nog 330 huizen „miste" en of die nu ook gauw komen. Wethouder Visser moest naar eer en ge weten bekennen, dat het bouwvolume er nog niet was. „Maar we hebben er recht op en we staan op onze rechten" ver klaarde hij monter. „Wij hebben voor dit jaar opgegeven 474 woningen, te verdelen over de rest van 1952. En de situatie is nu zo, dat Velsen thans geld heeft en (nog) geen bouwvolume, terwijl men verleden jaar wel volume, maar geen geld bezat. Het verlangen van de heer Lips, om de bestekken voor de te bouwen huizen in de raad te brengen, kon de wethouder niet inwilligen. Zevende lokaal Deze zelfde afgevaardigde kreeg even later van wethouder De Boer (Onder wijs) te. horen, zulks naar aanleiding van een crediet voor de uitbreiding met één lokaal van de Kriiger- en de Campertschool, dat de Krijgerschool nu ongeveer 200250 leerlingen telt en dat de Campertschool er plus minus 290 heeft. De Jan Campert school is dus het meest aan uitbreiding toe en er zal een noodoplossing voor gezocht moeten worden. In dit verband merkte de wethouder op, dat het wenselijk lijkt in de toekomst, wanneer het bouwvolume er toch voor is, direct een zevende lokaal aan een zesklassige school te bouwen. „We hebben nu drie lokalen in de vorm van volume, maar daarmee staan ze er nog niet". Aanhakend bij een kort pleidooi van de heer Lips voor een kleuterschool bij de Ir. krijgerschool, zei de heer De Boer, dat ook hij daar vlak voor was, maar dat zulk een instituut voorlopig wel tot de vmme wensen zal blijven behoren. Tot slot en besluit werden bij hamerslag enige benoemingen aan het gymnasium ge continueerd, waarmee een eind kwam aan een wel zeer gevarieerde raadszitting. De „Hercules" en de „Amsterdam", twee werkloze stoomtrawlex-s, die al sedert jaar en dag rentenierden in de IJmuidense Haringhaven, gaan dit rusthuis voor afge dankte schepen thans definitief verlaten. Van de zijde van de VEM vernemen wij, dat de beide oudjes waarschijnlijk haif Augustus hun laatste gang zullen maken, daar zij verkocht zijn aan de sloperij Frank Rijsdijk in Hendrik Ido Ambacht. De „Her cules" en de „Amsterdam" gaan vermoe delijk „binnendoor", hetgeen met zich mee zou brengen dat mast en schoorsteen ge kapt worden alvorens het sleepbootje de laatste reis van de schepen kan gaan maken. VSVStormvogels op 9 Augustus Op Zaterdag 9 Augustus zal in het sport park „Schooncnbex-g" de plaatselijke derby V.S.V.Stormvogels worden gespeeld. Deze vroege ouverture van het nieuwe voetbalseizoen is niet alleen een nuttige oefenwedstrijd, waarin een aantal nieuwe sterren z'n kans gaat krijgen, maar ook een langverbeide en sportieve strijd tussen twee x-ivalen, waarin de allerlaatste stukjes van een „ijzeren gordijn" zo deze inder daad nog bestaan verdreven zullen wor den. Als oefenwedstrijd is deze ontmoeting eveneens van belang, want reeds de eerste competitie-Zondag komen de Velsense eerste-klassers tegen sterke hoofdstedelijke clubs in het veld. V.S.V. speelt thuis tegen Ajax en Storm vogels trekt naar het Olympisch stadion waar de IJmuidenaren Blauw-Wit als tegenstander krijgen. De interessante strijd zou reeds eerder zijn gespeeld en wel ter gelegenheid van de beide jubilea, hetgeen overigens niet weg neemt, dat de belangstelling voor dit „latertje" toch wel zeer groot zal zijn. Ter gelegenheid van de hex-opening van de „Da Costa"-speeltuin is onlangs een ballonwedstrijd voor de kinderen gehouden, waarvan pas nu de px-ijswinnaars bekend zijn geworden. Het toeval wilde, dat de eerste prijs moest worden toegekend aan zes meisjes^ die hun ballonnen aan elkaar hadden gebonden. Het trosje kwam terecht in de omgeving van Neheim (Duitsland) en de meisjes zijn M. Veer, J. Wernke, N. Rut- ters, C. Crezee, J. Crezee en R. Wagenaax-. De tweede prijs viel ten deel aan Frits Tiemeyer, wiens ballon belandde in Reck linghausen bij Marl in Westfalen. De ge broeders Haver kregen met hun bij elkaar gebonden ballonnen de derde prijs. De vlucht eindigde in Westenbox-ken, West- falen. Een vierde ballon daalde in Itter- sum, doch de naam van het betrokken kind was niet op te spox-en. Bouw van nieuwe garage begonnen Nadat het houten kantoorgebouwtje van de aannemersfirma PI. Ribberink uit Soest na enige jaren van het Stratingplantsoen is ovex-gebracht naar de Wijkermeerweg, is een aanvang gemaakt met de funderings- wex-kzaamheden voor de nieuwe „De Pont" garage, welke voor rekening van de ge broeders Velde aan de Van Rijswijkstraat, hoek Stratingplantsoen wordt gebouwd door de genoemde aannemer. Zowel piervissers, die naar huis fietsten, als personeel van de conservenfabriek Van Zwieten zagen vanmorgen omstreeks drie uur een rode vuurgloed In de opslagplaats van de poetslappenfabriek annex-wasserij van Lagendijk, die gevestigd is tussen de Loggerstraat en de Industriestraat te IJmuiden. Het vuur bleek gretig om zich heen te grijpen in de voorraad lompen en al gauw sloegen de vlammen door het dak van de opslagplaats. De Velsense brandweer was haast onmiddellijk na het eerste alarm aan wezig en met behulp van vijf stralen is het vuur aangepakt. Later bleek de assistentie van de Santpoortse motorspuit nodig te zijn, waarmee de brandhaard van de andere kant benaderd werd. Dit was overigens voor de Santpoorters de 31e keer van dit jaar, dat ze uitrukten. Het vuur, dat met een zware rookontwik keling gepaax-d ging, vrat zich een weg door de werk- en snijzaal en verplaatste zich tenslotte naar de opslagruimte, waar het voedsel te over vond. De brandweer moest enige gaten in het dak hakken om de laaiende gloed in de kern aan te kunnen tasten. Te omstx-eeks vier uur was het hevigste bedwongen. Niettemin brandde het nog fel in de balen en vaten met oud tex tiel, die in de stenen schuur stonden opge stapeld en af en toe sloegen de vlammen hoog op. Het houten hek aan de Noordkant van het lompenpakhuis moest worden kapot- gehakt, om de overgebleven vuurhaard aan te kunnen tasten en tenslotte is de brand weer, nadat zij ettelijke duizenden liters water in de vuurzee heeft gespoten, de brand volkomen meester geworden. De na blussing werd evenwel een langdurige kwestie, daar de smeulende pakken met lompen naar buiten gehaald moesten wor den en daar stuk voor stuk gedoofd zijn. De kostbare machines in het Zuidelijk deel van het bedrijf liepen lichte water schade op; de rest van de fabriek werd zwaar gehavend. Commissaris J. P. Weijburg van de Vel sense politie was op het terrein van de brand aanwezig en de recherche is ter Het wachten is op de getuigen Het vergaan van de trawler „Alkmaar" zal in Juli niet meer behandeld kunnen worden door de Raad voor de Scheepvaart. Wij vernamen dat pas dan de datum defi nitief genoemd kan worden, als alle getui gen hebben meegedeeld wanneer zij be schikbaar zijn. Zoals bekend werd aanvankelijk gemeld dat de Raad de zaak van de „Alkmaar", de IJmuidense trawler, die in de afgelopen winter met man en muis in de Noord is vergaan, nog deze maand ter openbare zit ting zou behandelen. Wij vex-nemen dat wellicht pas half Augustus een beslissing genomen kan worden omtrent de zittings datum. plaatse begonnen met een diepgaand on derzoek naar de brand. De schade wordt op ettelijke tienduizenden guldens geraamd, maar opstallen en voorraden waren ver zekerd, hoewel nog niet bekend is, tot welk bedrag, daar de eigenaar momenteel in Engeland vertoeft. De blussing stond onder leiding van brandmeester M. Kampman. Er deed zich een penibel probleem voor, toen het hoog spanningshuisje van het PEN gevaar liep. De spuitgasten konden het gebouwtje niet nat houden, daar er nog stroom op stond, maar later is de verbinding vanwege het PEN verbroken. Het gebouwtje werd ge blakerd, maar liep geen ernstige schade op. De poetslappenfabriek is door de brand lamgelegd. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur vertonen wij in onze serie speciale voorstellingen: „DE WRAAK VAN EEN VROUW" (De Gioconda-Glimlach) Het prachtige, dramatische verhaal, reeds bekend als hoorspel, nu door Charles Boycr en Ann Blyth tot nieuw leven gebracht. Toegang 18 jaar ADVERTENTIE De ruimte tussen Wijkerstraatweg, Van Diepenstraat en de openbare Watervliet- school is gedurende een aantal "weken de „werkplaats" geweest van Velsen's plant soendienst, die het terrein ontdeed van ob stakels uit de bezettingstijd en het daarna keurig egaliseerde. Op dit veld is inmiddels een laag zwarte grond en klei aangebracht enerzijds om verstuiving tegen te gaan en bovendien om als ondergrond voor het aan te leggen tijdelijke plantsoen te dienen. Een deel van dit terrein is echter uitge spaard en hierop is deze week een begin gemaakt met het opzetten van een houten gebouw aan de kant van de Smidt van Geldex-stx-aat' dat stx-aks dienst zal doen als tijdelijke kleuterschool. Deze is tot nu toe in de Watervlietschool gehuisvest. Deze neutx-ale kleutex-school moet de openbare Watei'vlietschool ontruimen, daar er in het nieuwe leex-jaar een viex-de klasse bij is gekomen. Het houten gebouw, dat een lengte heeft van ongeveer 30 meter en een breedte van meer dan 8 zal voor de kleutex-sehool wor den ingei-icht met drie les- en een speel lokaal. Dit laatste zal tevens dienst kunnen doen als vex-gaderlokaal. De opbouw kan eind volgende week al gei'eed zijn. Half September zal het jonge volkje van Velsen-Noord in de houten school worden ontvangen door mejuffrouw Bos en haar staf. WEEKABONNfMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Onbeheerd Het komt nogal eens voor, dat er een onbeheerd honde beest door Velsens snel toene mend aantal straten zwerft en het is voorwaar geen wonder, dat de honden geen weg meer weten, waar zelfs de politie agenten wel eens duizelig woi-den van de alom oprijzen de huizen in de gestaag op duikende nieuwe straten. Een asyl is er nóg niet voor dezulken (de honden dan), al duurt het niet zo lang meer; de baasloze hond kan slechts rekenen op gemeentelijk st.ro en vervolgens een gemeente lijke schok, die meteen zijn laatste zal zijn. Slechts de liefdei'ijke hand van een dierenvriend kan hem, de zwerver, redden van het electrisch-toebex'eide hon denleven na dit hondenleven. Gelukkig zijn er elke keer, als er een beroep wox'dt gedaan op aspirant-bazen voor verlo ren blaffers, dezulken in overvloed te vinden. De hand van meneer Champs aan de Zeeweg heeft al menige dankbax-e lik ver diend, wegens het opnemen van eenzaam-voortsjokkende viei-voeters en daarom wil ik graag probex-en, zijn nieuwste aanwinst, een grapjas van een jonge herder van de manne lijke kunne (niet helemaal om er direct een prijs mee te winnen op een uitstalling, maar wel wel in de jaarlijkse hondenshow van Velsens die renbescherming) ondex-dak te brengen. Wie haalt hem even? Onbemind En nu we toch weer op de honden terecht zijn gekomen, nog een kleine sxneekbede als toegift: houd in dit asyl-loze en dus noodzakelijkex~wijs af makende Velsen uw gedierte aan hét lijntje. U voorkomt daarmee de gang naar politie- bureel of erger het voorpox-taal der electrocutie en bespaart uw harige vriend een paar uren angstig blaffen (om van de geteisterde omwonen den van de hondenbergplaats nog maar niet eens te kikken). In Velsen zijn loslopers nu eenmaal zwaar onbemind. Gij wordt het ook, als ge ze laat loslopen. Dure voeten Ik vlei mij geenszins met de hoop, dat na dit stukje Lan taarn plotseling geen voet meer in de laatste duinenrij voor IJmuiden's strand gezet zal worden. Maar het moet er toch even uit, want die voeten daar lopen zo gezeid de spui gaten uit. Ze tx-appen de helm, die het zand samenbindt tot een stevige zeewering, aan pulver en maken, aldus van dat eerste duin een gewillige prooi der Westenwinden. De Rijkswaterstaat, die dat stukje zand beheert, moet telken jare schrik niet meer dan tienduizend guldens uitgeven om de laatste duinenrij te res taureren, als het geweld van vele badgasten er een zomer lang over gegaan is. Hele paden worden over de rug van het duin uitgesleten en als de storm daar in No vember mee zou gaan stoeien zou IJmuiden al gauw een aardig bergje in de tuin ge waaid krijgen. Dus plant en plant en plant de Watex-staat, tegen de klippen op, als de badgasten en duinwandelaars verdwenen zijn, elk jaar weer. Zo, nu weet u tenminste, waarom die agent zo ijverig een fraaie bekeuring ontwerpt, als ge de voeten op die laatste duinenrij plaatst.... LAMPENIER 1 Vis duur, haring niet. De vis is Dins dag duur betaald: het geringe aanbod in rond- en fijnvis kon bij lange na niet vol doen aan de vraag, die de laatste dagen steeds meer stijgt. De tong varieerde voor de grote soorten van f 3,60 tot f 3 en de grove slips deden f 1,65 tot f 1,55. Braat- en grote schelvis vonden eveneens vlot ko pers en brachten het respectievelijk tot f 34 en f 45 en zelfs f 50. Het leeuwen deel der aahvoeren kwam weer voor re kening van de haringtrawlers. De inmid dels wat ouder geworden haring bracht geen hogere noteringen op dan f 12 per kist en de gemiddelde prijs bleef juist bo ven de opvangprijs van f 11. Grote partijen moesten, zijnde overcompleet, aan de vis- meelfabrieken worden toegewezen. De makreel daarentegen was goed genoteerd: levende kwaliteiten van de trawler „Bloe- mendaal" werden afgenomen tegen f 14 tot f 16 per kist. Uitblinker „Bloemendaal". De „Bloe- mendaal", die Dinsdag na een korte ma- kreelreis van nauwelijks een week alweer aan de afslag verscheen, haalde een mooi resultaat met f 12.600. De Tubantia no teerde f 11.500 voor een 12-daagse reis en de SCH 135 van de rederij Vi'olijk besom- de zonder de kantjes pekel- en sieurharing al f 8500 en sloeg daarmee weer geen slecht figuur. Ook de Willy (SCH 7) deed het goed, door f 6100 te besommen. Dit schip bracht bovendien eveneens een la ding steurharing aan. Vandaag. Daar Dinsdag de „Post Boy" nog in een tweede beurt loste, kon den vanmorgen de dxde restex-ende traw lers nog aan bod komen: de Johannes Pol derman met 1450 k. haring, 90 makreel, 40 wijting, 20 koolvis, 40 stijve kabeljauwen en 100 kl. k. haring; de Flamingo met 1300 k. haring, 50 makreel en 80 kl. k. haring en de Schoorl met 1500 haring, 35 makreel en 100 k. diversen. Verder kwamen er zoals gebruikelijk de nodige kustvissers binnen en nog enkele overweekse- en Noordloggers. Ruimte. Met de lossing van deze drie haringschepen is er weer wat ruimte ge komen. De drie schepen, welke eventueel voor de Donderdagmarkt verwacht kun nen worden, kunnen alle lossen, zodat geen der trawlers langer hoeft te blijven liggen. Op de thuisreis zijn de Thorina met 1500 k. haring en 100 k. diversen, de Limbui-gia en de Petten, welke laatste nog geen vangstmeldingen hebben gegeven. Verder. De behooxdijke vangsten der haringtrawlers in acht nemend, kan we gens de vertrekdata wox-den voorspeld, dat er ook voor de rest van de week voldoen de haring aan de afslag zal zijn. Behalve de al vermelde staan op de nominatie de Shamrock (vertr. 22 Juli), de KW 76 (ver- tr. 22 Juli), de Tzonne, Mary, Viking Bank en Maria van Hattum (die alle de 23ste zijn vertrokken). Om dan nog maar niet te spreken van de Claesje, Herman of Me- dan, die met een beetje geluk ook deze week nog wel eens binnen zouden kunnen komen. Haringaanvoer. Van de haringvisse rij kwam binnen de Katwijk 2 met totaal 590 kantjes haring, waarvan 83 eigen vangst.vangst, 102 k. van de KW 47, 146 k. van de SCH 51, 53 k. van de KW 14, 58 k. van de KW 54, 47 k. van de KW 147 en 25 k. van de IJM 283. Poolse aanvoer. Van de Poolse ha ringvloot kwam nog binnen de Kaczor met een lading van 680 kantjes steui-haring, welke een plaats vonden in de bunker in afwachting van verder transport. Snelle hulp. Ruim duizend gulden heeft een klein comité op de vloot aan de Zuidzijde en in de vishal voor een invali- denwagen voor de heer Jan Dienaar opge haald. De invalidenwagen is inmiddels al aan de bekende visserij-ax-beider over handigd. Afbraak en opbouw. Nog meer log gers van de Katwijkse vloot schakelen nu over op de haringtrawl. In de vissersha ven wordt de vleet van boord gehaald en de hax-ingtrawlnetten aan boord gebracht. De „krebben" worden afgebroken en uit de rijen verwijderd. Klaas vaart weer. De ex-schipper van de „Adelante" en de „Assan Reis", Klaas Blok, is dezer dagen met z'n nieuwe schip, de „Zeelandia", naar zee vertrok ken. Zoals bekend heeft schipper Glas de „Gelria" de gewezen „Jacoba" ge- ki-egen. Deze opgeknapte Weimar-trawler gaat eind deze week of begin volgende week z'n eerste reis maken voor de nieu we rederij. Marktprijzen. Heilbot 2,55, gr. tong 3„45, gr.m. tong 1,99-1.96, kl.m. tong 2,28- 2,21, kl. tong I 1,98-1,88, kl. tong II 1,85, tarbot I 1,96-1,44 per 1 kg. Tarbot IV 40, tongschar 50, kl.m. schol 54, kl. schol I 35- 31, kl. schol II 28-10, schar 15, v. haring 12.20-10, makreel 13-10, kl.m. schelvis 68, kl. schelvis I 52-44, kl. schelvis II 42,50-9, wijting 15-8,60, grote gul 44-30, mid del gul 32—21, kleine gul 18—14, kleine leng 30, kl. haai 27-24, kl.m. heek 72, kl. heek I 55, pieterman 27, kl. koolvis zw. 22- 16, kl. rode poon II 10,50 per 1 kg. Gr. ka beljauw 184-86, gx-. koolvis zw. 47-38, gr. leng 64-61, gr. heek 296 per 125 kg. Marktaanvoer. 35 kisten tong en tar bot, 3 kisten tongschar en schartong, 28 kisten schol, 5 kisten schar, 5 kl. haai, 6000 haring, 1325 makreel, 73 schelvis, 155 wij ting, 165 kabeljauw en gul, 11 leng, 12 heek, 4 pieterman, 3 poon, 96 koolvis, 35 diversen, totaal 7955 kisten. Van natuurschoon genieten wij allen mee, Blijf er dtis af, 't is geen privé. (J. Stammis, Velsen-Noord). Dinsdag 29 Juli kwamen de haven van IJmuiden binnen: Prinsegracht van Walcom. Echo van Dublin. Leni van Rottei-dam. Lijn baansgracht van Kotka. Batavier van Halm- stadt. Boskoop van Hamburg. Klipfontein v. Rotterdam. Concordia van Stettin. Johan van Oldenbarnevelt van Djakarta. Visten v. Otterbacken. Roelf van Gdynia. Hector van Lissabon. Deo Favente van La Palice. Westropa van Vertrokken zijn: Amstelland naar Bremen. Christine naar Wilhelmshafen. Otafa naar Gdansk. Eemstroom naar Leith. Bittern n. Rotterdam. Libelle naar Antwerpen. Swift naar Londen. Ardennia naar Antwerpen. Leni naar Vesteras. Jans naar Londen. Grebbestroom naar Londen. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3