Standpunt der Eerste Kamer over uitbreiding Tweede Kamer Prof. Beel is niet geslaagd in zijn aanvankelijke opzet Engeland gaat productie Weerbericht Naguib gaat confereren met alle politieke leiders Haarlems Dagblad voor defensie reorganiseren Enthousiaste prinses in Elelsinki Bezwaren tegen de voorgestelde mogelijkheid tot ste mover dracht DE KABINETSFORMATIE Bezwaren van de P.v.d.A. tegen de door formateur voorgestelde zetelverdeling De Koningin bezocht onofficieel Avignon Versoberingsmaatregelen van Butler slechts voorspel van wat komen gaat Muidetslotweg-leed bijna geleden „RAPLOT" voor IJmuiden Spanning. en uitbundige vreugde Spanning in Tunesië neemt af Bondsraad aanvaardt wet op medezeggenschap Het woord is aan Eerste ter wereld Verbeterde havenradar van Nederlandse bodem 67e JAARGANG No 18 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 31 JULI 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG 178 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Tijdens de spannende momenten in de waterpolowedstrijd Neder land- Ho ng ar ij e waren Prins Bern- hard en Prinses Beatrix in volle concentratie. Men kan de (on zichtbare) gebeurtenissen in het water van hun gezichten lezen. De Prinses kon haar enthousiasme over de Nederlandse gelijkmaker (4-4) niet bedwingen. In het Voorlopig Verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot verandering in de Grondwet, dat uitbreiding van het aantal leden- van de Tweede Kamer beoogt, verklaren vele leden, dat de Tweede Kamer met een grote meerderheid het wetsontwerp had aangenomen. Huns inziens is hierin voor de Eerste Kamer een aansporing gelegen om zich eveneens met het wetsontwerp te ver enigen. Noch het argument van mindere noodzaak, noch dat van minder doeltreffende werkwijze, noch dat van de kosten, aan de uitbreiding verbonden, konden deze leden van voldoende betekenis achten om tot verwerping van het ontwerp le besluiten. Dat door de vermeerdering van het aantal Tweede Kamerleden bij gelijk blijven van dat der Eerste Kamer de verhouding tussen de beide colleges zou worden scheef ge trokken konden deze leden niet beamen. Deze leden waarschuwden er tegen, de betekenis van de amendementen-Andries- sen te overschatten. In elk geval zal men naar hun mening niet mogen spreken van een systeem van stemoverdracht. Van een systeem zal geen sprake zijn. Andere leden weerspraken deze opvat ting. Zij erkenden, dat de wet het aantal gevallen, waarin stemoverdracht mogelijk zal zijn. tot, uitzonderingen kan beperken. Dit staat echter niet vast. Bovendien be treft hun bezwaar het in de Grondwet brengen van een beginsel, dat in strijd is met de aard van de volksvertegenwoordi ging als college, waarin wordt beraad slaagd. Ook handhaafden zij hun critiek op de inhoud van het voorstel aangaande het quorum. Dat de Eerste Kamer zal kunnen beraadslagen en zonder hoofdelijke stem ming ook zal kunnen besluiten met 1/3 van de 50 leden, achtten zij niet bevorder lijk voor de waardering van de wetgeving. Ten slotte verklaarden zij dat. nu de Eerste Kamer uit 50 leden zal blijven bestaan, de verhouding tussen de beide takken dei- volksvertegenwoordiging zal worden scheef getrokken, indien de Tweede Kamer zou komen te bestaan uit het drievoud van dit aantal. Zij waren dan ook van oordeel, dat het thans aanhangige wetsontwerp dient te worden verworpen. Sommige leden achtten geen termen aan wezig om andermaal in uitvoerige beschou wingen te treden omtrent hetgeen bij dit wetsontwerp wordt voorgesteld. Men zou, aldus deze leden, indien de Tweede Kamer zelf behoefte gevoelt aan vermeerdering van haar ledental, hierin aanleiding kun nen vinden om over mogelijke bezwaren heen te stappen, ware het niet dat tegen de mogelijkheid van stemoverdracht en tegen de verlaging van het quorum zeer ernstige bedenkingen van staatsrechtelijke aard kunnen worden geopperd. Bovendien is er de verbreking van de dusver bestaande ge talsverhouding tussen de Tweede en de Eerste Kamer. Deze leden hadden er over wegende bezwaren tegen ter gelegenheid van een partiële grondwetsherziening die verhouding te doorbreken. Ook tegen de mogelijkheid van stemoverdracht opperden zij het principiële bezwaar, dat deze een ernstige miskenning is van de waarde van de parlementaire besluitvorm, welke in houdt. dat de volksvertegenwoordigers hun definitieve beslissing nemen na hoor en wederhoor, zowel van elkanders standpun ten als van het standpunt der regering. Nota-Gerretson Aan het Voorlopig Verslag is toegevoegd een nota van professor Gerretson over een staatsrechtelijke kwestie, die verband houdt met de procedure van Grondwetsherzie ning. De regering heeft in haar Memorie van Antwoord de stelling tot de hare ge maakt, dat hernieuwde indiening van een wetsontwerp tot herziening van de Grond wet, nadat het in eerste lezing wet is ge worden, staatsrechtelijke plicht van elk kabinet is. De heer Oud daarentegen heeft gesteld, dat de regering geen enkele staats rechtelijke plicht schendt, wanneer zij de voorstellen in tweede lezing niet opnieuw indient. Prof. Gerretson vraagt, welke der beide stellingen nu eigenlijk de hare is. Regering antwoordt Met bekwame spoed heeft de regering op dit voorlopig verslag geantwoord. Zij stemt in met die leden, die menen, dat de Eerste Kamer volkomen haar be tekenis kan behouden bij een relatief gering aantal leden. Het komt de regering niet juist voor te spreken van het in de Grondwet brengen van een beginsel, maar van het d e n k- beeld van stemoverdracht. Volgens de voorgestelde bepaling zal er geen grondwettelijke verplichting bestaan tot indiening van een wetsvoorstel in dit opzicht. De regering kan niet beamen, dat de voorgestelde verlaging van het quorum tot 1/3 bij een ledental van 50 de waardering van de wetgeving zal schaden. Er is echter geen bezwaar tegen de Grondwetscommis sie te verzoeken deze aangelegenheid nog eens onder het oog te zien. Aan de leden, die vragen, wat de regering verstaat onder stemoverdracht, kan worden geantwoord, dat een afwezig lid z ij n stem kan doen uitbrengen door een zijner mede leden. Over de nota-Gerretson zegt de regering, bij nadere overweging, van oordeel te zijn, dat het formeel juister zou zijn het voor stel ook in tweede lezing aan de orde te stellen. TUNIS (Reuter) Premier Bakkoesj van Tunis zou de Bey heden verzoeken de Franse resident-generaal in audiëntie te ontvangen. In kringen, die nauw zijn ver bonden met het Hof gelooft men, dat de Bey dit verzoek zal inwilligen en met de resident-generaal het Franse plan voor democratische hervormingen in Tunesië zal bespreken. Het vertrek van prinses Zakia, een doch ter van de Bey, en haar echtgenoot, naar Parijs wordt in Franse kringen gezien als een teken, dat de spanning afneemt. (Van onze parlementaire redacteur) Een week nadat prof. Beel kabinetsformateur werd heeft hij moeten mededelen dat helaas het resultaat van zijn formatie-arbeid r.iet verheugend is geweest". Zijn poging, een kabinet te vormen dat de steun zou genieten van vier partijen, de P.v.d.A., de K.V.P., de A.R. en de C.H.U., blijk mislukt te zijn. Drie van de vier hadden doen weten dat zij met de opzet, die de formateur zich gedacht had ten aanzien van de verdeling van de portefeuilles, accoord konden gaan, maar met cle P.v.d.A. was dit niet het geval. De fractie van deze partij heeft aan prof. Beel kenbaar gemaakt ver schillende bezwaren te koesteren tegen het door hem gekoesterde plan, al was het niet zo dat die bezwaren tot een botweg „neen" zouden hebben geleid. Men had er over willen praten maar en dit schijnt vooral de moeilijkheid te zijn daartoe wilde de formateur geen gelegenheid meer geven. Hij was er van uitgegaan dat het door hem gedachte schema van dc verdeling van de verschillende departementen slechts de keuze zou moeten laten tussen aanvaarding of verwerping. In dit opzicht heeft hij dus wat minder geduld aan de dag gelegd dan zijn voor ganger, dr. Drees. Ik constateer dit feit zonder hieraan meteen repliek te willen verbinden. Denkbaar is toch dat lang zamerhand de situatie zo was geworden, dat prof. Beel in verder praten over derge lijk schema geen kans zag, aangezien zijn ontwerp in belangrijke mate te beschouwen viel als vrucht van de overredingskracht door hem in het bijzonder aangewend ten opzichte van zijn geestverwanten, de KVP. Van deze had hij immers gedaan weten te krijgen, dat de KVP er genoegen mee zou nemen dat, indien in 't kabinet niet iemand van de KVP aan het hoofd van Economi sche Zaken zou komen te staan, die portefeuille aan een Anti-Revolutionnair zou worden toebedeeld. In ruil daarvoor zou dan waarschijnlijk Buitenlandse Zaken, dat in zekere zin twee ministers aan het hoofd zou krijgen, voor één KVP'er zijn weggelegd. Prof. Beel was er nu van uit gegaan dat hij moest doen hetgeen dr. Drees niet had gedaan, te weten aan de Anti-Revolutionnaire wens tegemoet te komen, dat iemand van die fractie een van dc departementen zou moeten leiden ge legen in de sociaal-economische sfeer. Hiervoor had hij het ministerie van Economische Zaken bestemd. Daarbij bleef het echter niet, want in zijn ontwerp voor de verdeling der portefeuilles kwam ook nog voor een splitsing van het ministerie van Sociale Zaken, zodat er zou komen een ministerie van Arbeid cn Sociale Zekerheid, met iemand van de P. v d. A. aan het hoofd, en daarnaast een ministerie voor Maatschappelijke Zorg en Volksgezondheid. De formateur behield zich voor hetzij een Anti-Revolutionnair aan het hoofd van laatstgenoemd departement te stellen, het zij een KVP-er, al naar gelang de minister zonder portefeuille, die aan Buitenlandse Zaken zou komen, een KVP'er of een AR zou worden. De tweede bewindsman aan dit departement zou dan een „vakman" worden, iemand die niet tot een van de politieke partijen behoort. Verkeer en Waterstaat, tot dusver niet geleid door een partijfiguur, zou iemand van de KVP aan het hoofd krijgen. De beraamde splitsing van Sociale Zaken lag, indien ik goed geïnformeerd ben, de P. v. d. A. zwaar op de maag. Want daarin zag men van die kant een achteruitgang wat de invloed van de P. v. d. A. betreft, vergeleken bij de huidige samenstelling. Een deel van het tegenwoordige depar tement zou immers niet langer onder iemand van de P. v. d. A. komen te staan, maar onder een figuur van een andere partij, mogelijk zelfs iemand van de AR- partij. Uit de mededelingen, door prof. Beel gis terenavond gedaan, viel op te maken, dat hij wel het plan koesterde om eqn figuur van het NVV als minister in het door hem te vormen kabinet op te nemen, maar het had er veel van alsof deze figuur niet aan het hoofd van Arbeid en Sociale Zekerheid zou komen. Deze conclusie moet men wel trekken, gegeven de bevrediging die de plannen van prof. Beel bij de anderen had gewekt. Ook in dit opzicht, namelijk de waarschijnlijkheid dat een NVV-man niet de zoëven vermelde portefeuille zou krij gen, schijnt er bij de fractie van de P. v. d. A. nogal wat bezwaar te hebben bestaan. Tenslotte zou in de opzet van prof. Beel het minister-presidentschap aan hem zijn toegekomen en niet aan iemand van de P. v. d. A. In het licht van het jongste ver leden, waarin namelijk sedert 1948 dr. Drees minister-president was, ofschoon in die periode de K.V.P. vijf zetels meer telde in de Kamer dan de P. v. d. A., zou men in P. v. d. A.-kringen een dergelijke gang van zaken nog niet zo onbillijk hebben ge vonden. Maar alles bij elkaar zijn de be zwaren tegen het schema-Beel van die zijde toch te groot om er thans ook op in te kunnen gaan. De vraag rijst uit de aard der zaak: wat nu? De formateur heeft verklaard dat hij zich nu nader zal beraden. Vandaag heeft hij in de Eerste Kamer het voorstel tot grondwetsherziening ter uitbreiding van de Tweede Kamer te verdedigen en pas als dat goed en wel achter de rug is zal hij nadenken over zijn verder aan te nemen houding. Aan het eind van de week wordt de Koningin terugverwacht en dan neemt men wel aan dat de formateur zijn op dracht zal teruggeven. Voor hem is het nu wel moeilijk geworden om na dc 'jongste ervaringen terstond te proberen een kabi net te vormen dat op het oorspronkelijke programma in zee zal gaan, maar dan ver der niet zulke nauwe banden met het par lement zal hebben in die zin dat de ver deling der departementen zou geschieden zonder dat eerst de instemming van de fracties in kwestie gevraagd is. Iets anders is of straks een combinatie DreesBeel niet een dergelijke poging zou kunnen gaan ondernemen. Vorming van een ministerie dat de naam zakenkabinet verdient, waaronder men verstaat een ka binet dat niet 'op een principieel program ma in zee gaat en dan ook geen enkele band met het parlement of een parlementaire meerderheid heeft en er zich toe bepaalt zaken in een neutrale zóne te behandelen, mag men waarschijnlijk wel uitgesloten achten. In hoofdzaak om twee redenen. In de eerste plaats aangezien zulks allerminst met de uitslag van de verkiezingen zou kloppen en er ter dege aangelegenheden van staatkundig pricipiële aard te behan delen vallen. De tweede reden om een dergelijke gang van zaken uiterst onwaar schijnlijk te achten is, dat men van de zijde van de P. v. d. A. hier zo weinig voor zou voelen dat reeds om die reden vermijding van dusdanige oplossing vrijwel algemeen gewenst wordt geacht. De West-Duitse Bondsraad heeft gisteren het zeer omstreden wetsontwerp op de medezeggenschap der arbeiders in in dustriële ondernemingen goedgekeurd. De Bondsdag had het ontwerp al eerder aan genomen. De staten Baden-Württemberg, Beieren, Rijnland, Palts, Sleeswijk Holstein en Noordrijn-Westfalen stemden voor, Bre men, Hamburg, Hessen en Nedersaksen stemden tegen. In de laatste vier staten nemen de sociaal-democraten een leidende positie in. Het wetsontwerp wordt wet zodra presi dent Heuss het ondertekend heeft. De aanvaarding van het wetsontwerp door de Bondsraad is te Bonn als een bom ingeslagen. Dinsdagavond werd het nog zeker geacht, dat Baden-Württemberg tegen zou stemmen. Het vakverbond is tegen het wetsont werp, omdat het naar zijn mening niet ver genoeg gaat. Zakenwereld epigrammen: Het geheim van geluk bestaat niet in te doen wat men graag wil, maar in graag te willen wat men doet. Het bezoek, dat Koningin Juliana Woens dag aan Avignon gebracht heeft, droeg een onofficieel karakter. Om half tien bezocht zij in gezelschap van de prefect van Vau- cluse „Le Palais des Papes" en later keek zij met veel belangstelling naar de Proven- gaalse dansen, die door een folkloristische groep uit Avignon werden uitgevoerd. Hierna werd een tocht door Avignon ge maakt. Hoewel het bezoek aan Avignon geen of ficieel karakter droeg, waren vele straten in de omgeving der prefectuur versierd. Na de lunch in de prefectuur wandelde Koningin Juliana in gezelschap van de prefect, luide toegejuicht door de inwoners van Avignon, door de Rue Viala. Hierna wandelde Hare Majesteit naar de Rue de la République, waar een militair muziekcorps en een erecompagnie stonden opgesteld. Het muziekcorps speelde de bei de volksliederen. Na de ere-compagnie te hebben geïnspecteerd vertrok de Koningin per auto uit Avignon. Zij zal, naar verluidt, nog enkele dagen incognito in Frankrijk vertoeven. LONDEN, (Reuter) Bij de hervatting van het tweedaagse debat in het Britse Lagerhuis over economische aangelegen heden heeft minister-president Churchill het woord gevoerd. Churchill verklaarde, dat Engelands de fensieprogramma moet worden aangepast aan het economische peil van het land. In dien dc koude oorlog voortduurt, moeten wij onze defensie zo organiseren, dat niet voortdurend geld en materiaal voor onbepaalde tijd moeten worden besteed, aldus Churchill. Ondanks de besnoeiing van het bedrag van 4.7 milliard pond sterling, dat de vo rige regering voor de komende drie jaar voor de defensie had uitgetrokken, zouden de uitgaven in vier jaar de oorspronkelijke toewijzing van drie jaar overtreffen. „Blij vende militaire kracht kan niet gewaar borgd worden zonder een krachtige eco nomische basis en geen defensieprogram ma kan stand houden zonder economische hulpmiddelen om het uit te voeren". Deze woorden van Churchill werden door de Labourleden met applaus begroet. Churchill zeide, dat beperking van de import en andere bezuinigingen die de minister van Financiën Butler had aange kondigd, slechts een voorspel waren op besluiten, die in November op de confe renties van ministers-presidenten van het gemenebest zouden worden genomen. „De regering wil de opzet van het de- CAïRO (Reuter) Generaal Naguib heeft op een persconferentie verklaard, dat hij bereid is leiders van alle politieke par tijen te ontvangen. „Ik zal niet van mening veranderen noch een bepaalde partij be gunstigen", zo voegde hij hieraan toe. De generaal zei, dat hij binnenkort een com muniqué zou uitgeven, waarin opnieuw hel voornemen van het leger om zich niet in politieke kwesties te mengen tot uitdruk king zou worden gebracht. Hij sprak de ge ruchten tegen, die na zijn lange onderhoud van Dinsdagavond met premier Maher de ronde deden en volgens welke er verschil van mening zou bestaan tussen het leger en dc regering. Voorts verklaarde Naguib, dat hij met de president van het oppergerechtshof, Abdel Razzak el Sanhoery, had gesproken over de juiste toepassing van de Grondwet, naai de letter en naar de geest, op het program dat het leger van plan was ten uitvoer te leggen. W In het uiterste Noorden van Haarlem-Noord wordt hard gewerkt aan de uitbreiding van de stad. Aan weerszijden van de Muider- slotweg verrijzen de nieuwe woonblokken, het land lussen deze weg en de Rijksstraat- weg wordt in snel tempo bouiorijp ge maakt. De riolering in dit gebied is nu gelegd. In veertien weken tijds verborg het aannemersbedrijf B. Smallegaiige 2200 meter rioolleiding in de grond, hetgeen een vlotte prestatie mag heten, als men bedenkt, dat er voor het hele karwei zesentwintig weken waren uitgetrokken. De bewoners van de Muiderslotweg zullen cr niet om treuren. Sedert 19 Juni de dag. dat de werkzaamheden voor hun deur begonnen kijken zij nu al tegen rommelige zand bergen, stapels pijpleiding en een opge broken straat aan. Maar nu is het leed snel geleden. Binnen veertien dagen zullen de arbeiders hun boeltje pakken en afmar cheren. Foto: De „dragline", de graafma chine die de geulen voor de leiding uit de grond hapte, gooit de greppel ook zelf weer netjes dicht. Als alles klaar is zal een fraai plantsoen het midden van de Muider slotweg sieren. In Haarlem-Noord zal dan tevens een flink stuk bouwgrond beschik baar-zijn gekomen. Naguib zei, dat alle legerofficieren, die waren gearresteerd, op enkelen na, die terecht zouden staan, worden vrijgelaten. De door de militaire autoriteiten gearres teerde burgers worden slechts door het leger vastgehouden, omdat het verantwoor delijk is voor het handhaven van de open bare veiligheid. Geleidelijk aan zouden de gemechaniseerde strijdkrachten uit Caïro en Alexandria worden teruggetrokken, aldus de generaal. De unie van Asjraf genootschap van afstammelingen van de profeet Mohammed heeft besloten ex-Koning Faroek de hem in Mei verleende titel van „El Sayed" te ontnemen. De unie had Faroek die titel gegeven, omdat na een lange studie was komen vast te staan, dat Faroek van de profeet af stamde. Uitgevers van dagbladen hebben Don derdag geklaagd over vertraging als gevolg van de censuur en over het in beslag nemen van de eerste editie van Dinsdag van het Wafdistische blad „Al Misri". De uitgevers is meegedeeld, dat „Al Misri" verboden nieuws had gepubliceerd. Het onafhankelijke blad „Al Ahram" heeft een tweede waarschuwing ontvangen we gens. schending van de voorschriften der censuur. Als deze voorschriften een derde maal worden overtreden zal het blad wor den verboden, aldus de waarschuwing. Faroek Ex-Koning Faroek zal voortaan de naam Prins Faroek Foead dragen. In Italiaanse officiële kringen verklaart men, dat de ex-Koning het plan heeft voor lopig in Italië te blijven. Voorlopig zou hij op Capri blijven om uit te zien naar een „rustige plaats elders in Italië". Het jacht „Mahroessa", waarmee Faroek van Alexandrië naar Capri is gevaren, is Woensdagavond naar Egypte vertrokken. Het schip is, omdat particuliere maatschap pijen geen olie wilden leveren zonder con tante betaling, door de Italiaanse marine van brandstof voorzien. Gisteravond kreeg Faroek kiespijn. En kele adjudanten snelden het hotel uit op zoek naar een tandarts. Anderen zochten telefonisch tandheelkundige hulp, doch geen der artsen wilde naar het hotel komen, zodat Faroek genoodzaakt was zijn hotel te verlaten om zich te laten behandelen. Na vijf minuten was hij reeds terug. De arts, die hij bezocht, verklaarde: „Het was maar een kleinigheid, maar u weet hoe I Koningen zijn." fensieprogramma zodanig wijzigen, dat van de machine-industrie minder geëist wordt en in de komende jaren een waardevol deel van zijn productievermogen voor export van niet- militaire goederen vrij komt". Volgens Churchill moet men wapens ver kopen aan bevriende naties, al tracht En geland zijn eigen defensie op te bouwen, omdat dit artikel een „best seller", is. But ler schat, dat Engeland per jaar tien mil- lioen pond sterling hiermee verdient. Conferentie Zowel van conservatieve als van Labour- zijde werd door sommigen verzocht een internationale conferentie te doen houden, teneinde de lasten der bewapening te ver minderen. Isaac Pitman (conservatief) stelde voor, dat Amerika verzocht zou worden het initiatief tot een dergelijke conferentie te nemen. Davies (conservatief) daarentegen stelde voor, dat Engeland de leiding in deze zou nemen door een wereld-handelscon ferentie te doen houden, waaraan ook de Sovjet-Unie en het continentale China zouden deelnemen, teneinde de wereld handel uit te breiden. Attlee diende een motie in, waarin de regering verweten wordt, dat zij in haar economische politiek tekort geschoten is. De motie werd verworpen met 302 tegen 277 stemmen. Volgens de linkse Labour-leider Aneurin Bevan zou Amerika een groter aandeel in de lasten van het herbewapeningsprogram op zich kunnen nemen. De Britse economie is vrijwel vastgelopen, terwijl de Ameri kaanse zich nog enorm kan uilbreiden. Naar verluidt zal de haven van IJmui den de wereldprimeur krijgen van een „Raplot"-instaIlatie. Dit is een verbe terde haven radar volgens een splinter nieuwe Nederlandse vinding, waarmee niet alleen de richting van de in- en uitgaande schepen maar ook hun on derlinge afstand zeer zuiver kan wor den bepaald. Voor het eerst werd deze Nederlandse vinding, die door de heren W. M. S. A. v. Dijk en H. Schimmel, de technische lei ders van het Noordwijkse Radarproefsta tion „Wave Guide" werd geïntroduceerd, bekend gemaakt bij de viering van het vijfjarig bestaan van het Radarproefsta tion. Op directe electronische wijze kunnen met behulp van de „Raplot" (een afkor ting van „Radar en plotting") een peiling en een afstand bepaald worden van een voorwerp ten opzichte van een willekeurig punt in de nabijheid, uiteraard onder het bereik van het radarapparaat vallend. XX3000000CO00C 5000COCCOOOOOO VRIJ WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende buien en een kans op onweer. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind. Vrij warm. 1 Augustus Zon op 5.01. onder 20.30 uur. Maan op 17.25 uur, onder Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 31 Juli: Hoog water: 9.39 en 22.11 uur. Laag water: 4-59 en 17.25 uur. Vrijdag 1 Augustus: Hoog water: 10.49 en 23.24 uur. Laag water: 6.04 en 18.40 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1