Old mat Kinderen gewond door glasscherven bij gratis uitdelen van geschenken au-i*. fiets Ook op de X] petfetywvr Hematiet Agenda voor Haarlem Toch ió liet zo D1 Fa. B. ENGELENBERG De radio geeft Vrijdag ZOMERSTOFFEN HALVE PRIJZEN Hollan d-Amerikalij n heeft een nieuw schip PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND Geesten stemden DONDERDAG 31 JULI 1952 2 Reclame leidde tot rechtzaak Gemaal en schutsluis bij „Flevostad" aanbesteed Staking in tapijtfabriek te Huizen Sleepboothulp naar de „Korsakov" Kapitein van de „Zuiderkruis" berispt Populaire concerten De „Maasdam" tijdens proefvaart overgenomen Kerkelijk Nieuws Examens OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN e De Haarlemse kantonrechter zette Woensdagmiddag de behandeling voort van de zaak tegen de eigenaar van een leerwinkel aan de Grote Houtstraat, die op 26 Maart een reclame-uitdeling voor kinderen heeft gehouden, waarbij door het grote gedrang een winkelruit aan scherven is gegaan, tengevolge waarvan elf kinderen min of meer ernstig werden gewond. Volgens de kantonrechter was het onderzoek nog niet vol ledig en hij schorste de behandeling van de zaak opnieuw voor onbepaalde tijd. Ge tracht moet worden getuigen te horen die gezien hebben of er al of niet en door wie, nadat de politie bevel had gegeven de winkel te sluiten, geschenken zijn uitgedeeld. Over deze zaak is destijds een en ander te doen geweest. In de vergadering van de gemeenteraad zijn vragen gesteld over het optreden van de politie. Aan de eigenaar der leerzaak was ten laste gelegd het veroorzaken van een volks oploop door, nadat de politie bevel had ge geven het uitdelen van geschenken te staken, toch door te gaan met het uit delen. Verdachte ontkende, dat hij na het bevel doorgegaan was met het uitdelen. Bij de behandeling van de zaak van gis teren werd eerst als getuige gehoord de brigadier van politie, die van zijn superieu ren opdracht had ontvangen naar de Grote Houtstraat te gaan, omdat zich daar een groot aantal kinderen verzameld had voor het verkrijgen van een portefeuille of reep chocolade. De brigadier verwachtte ter stond na zijn aankomst moeilijkheden en gelastte de winkelier het uitdelen te sta ken. Hij wendde zich tot de vele kinderen (het aantal schatte hij op ongeveer vier honderd) met verzoek rustig te vertrekken, omdat er niet meer uitgedeeld zou worden. Het was moeilijk de kinderen te verwijde ren en de meesten bleven in de omgeving van de winkel. Ongeveer vijf minuten na dat het bevel tot staking van uitdelen was gegeven hoorde de brigadier, dat een ruit brak. De brigadier heeft niet terstond pro ces-verbaal opgemaakt tegen de winkelier; hij wist niet of er een strafbaar feit was gepleegd en had zich naar het bureau van politie begeven. Daar kreeg hij opdracht proces-verbaal op te maken. Een zevenentwintig]arige agent van po litie had op de rijweg gestaan. Nadat de brigadier ter plaats was verschenen, ver nam hij van deze, dat het uitdelen stop gezet zou worden en hij zag, dat de win keldeur gesloten werd. Niet lang daarna zag hij, dat de deur weer openging en dat portefeuilles naar buiten werden gegooid. Vervolgens is de ruit vernield. Een andere agent van politie deelde mee dat hij niet ver van de winkeldeur stond; hij maande de kinderen aan naar huis te gaan nadat hij vernomen had, dat de win kelier gelast was het uitdelen te staken. Verdachte deed de deur open en een ge drang ontstond, waarbij kinderen in aan raking kwamen met de winkelruit. Een vierde politieman was bij het uit delen van de geschenken aanwezig, doch had plaats genomen op de rijweg. Toen de brigadier verscheen deelde deze de getuige mee, dat de winkel gesloten zou worden. De politieman is op de rijbaan gebleven en kon niet verklaren of de deur later weer open gegaan is en of er opnieuw geschen ken zijn uitgedeeld. De negenendertigjarige bedrijfsleider van de leerwinkel zeide, dat toen de brigadier bevolen had het uitdelen te staken, zijn patroon naar binnen is gegaan en de lich ten in de étalage heeft gedoofd. De bedrijfs leider bleef buiten en heeft nog wat por tefeuilles en repen chocolade uitgedeeld. Daarna ontstond gedrang met gevolg dat de ruit brak. Twee verkoopsters van de leerwinkel verklaarden, dat toen hun patroon binnen was gekomen de winkeldeur niet meer ge opend is. Hij heeft geen portefeuilles of repen uitgedeeld. De bedrijfsleider is bui ten gebleven. Naast de leerwinkel is de banketbakkerij van de heer J. B. Rutgers gevestigd. Drie kwartier voor het ongeluk is geschied ver wachtte hij, dat er wat gebeuren zou. Kort tevoren waren er ook uitdelingen gehou den en dan was er steeds gedrang voor zijn huis. Hij vreesde, dat zijn étalageruit vernield zou worden en verzocht zijn vrouw de politie te waarschuwen. Dit is enige malen gedaan, doch er verschenen pas later enige agenten. Destijds heeft de ban- ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Platen. 10.00 Thuis. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Pla ten. 10.40 Bas-bariton en piano. 1100 Feuille ton. 11.20 Platen. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.45 Olympische Spelen. 13.00 Nieuws. 13.20 Orkest. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Platen. (14.4515.05 Voordracht). 16.00 Platen. 16.25 Voor de jeugd. 16.55 Acis und Galathea, oratorium. (2e deel). 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Platen. 19.15 Prijzenpraatje. 19.30 Vroomheid, die moest buiten staan, causerie. 19.45 Causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Orgel. 20.30 Europa één. causerie. 20.40 Van vreem de bodem. 21.00 Gevarieerd programma. 21.15 Platen. 21.55 Buitenlands weekover zicht. 22.10 Platen. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Franse muziek. 10.05 Orkest. 10.25 Metropole-orkest en solist. 11.00 Voor zieken. 11.40 Klein vrouwenkoor en solisten. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Salonorkest en soliste. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actua liteiten. 13.25 Lichte muziek. 13.45 Platen. 14.00 Concertgebouw-orkest. 14.50 Orgel. 15.10 Platen. 16.00 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.35 Platen. 18.00 Olympische Spelen. 18.30 Nieuws. 18.45 Lich te muziek. 19.05 Marinenieuws. 19.15 Rege ringsuitzending: Verklaring en toelichting. 19.35 Platen. 19.52 Causerie. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Symphonette- orkest, vocaal kwartet. 20.45 Platen. 21.00 Koor en piano. 21.50 De vendels staan be reid!, klankbeeld. 22.10 Concertgebouw orkest. 22.40 Platen. 22.45 Het Christelijk Oosten, causerie. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Operaconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Wurlitzer-orgel. 14.00 Symphonie-orkest. 14.45, 15.45 en 16.00 Platen. 16.50 Nieuws. 17.00 Parsifal, opera (le acte). 18.50 Platen. 19.00 Nieuws. 19.40 Voordracht. 19.50 Parsifal, opera (2e acte). 20.55 Platen. 21.00 Olympische Spelen. 21.15 Platen. 21.50 Nieuws. 22.00 Parsifal, opera (3e acte). 23.15—23.20 Nieuws. ketbakker tegenover de politie verklaard, gezien te hebben dat er over de hoofden der kinderen portefeuilles zijn geworpen. Thans kon hij dat niet onder ede bevesti gen. „Ik denk, dat ik in een sluier van ner vositeit de portefeuilles gezien heb". Wel had getuige waargenomen, dat de kinde ren door de ruit zijn gevallen. Een der agenten verklaarde nog, dat verdachte een hoed had gedragen. Ver dachte deelde mee, nooit een hoed te dra gen; anderen bevestigden dit. Twee burgers, als getuigen gehoord, zei den gezien te hebben, dat er kort voor het breken van de ruit, met voorwerpen is ge gooid. Een van hen wist niet wie het ge daan had en de ander wees de bedrijfslei der aan. Als getuigen werden ook vijf jongens gehoord die bij de uitdeling door glas scherven gewond zijn geraakt. De eigenaar van de leerzaak zei, dat hij bij het uitdelen van de geschenken op de rand van het trottoir had gestaan. Toen de brigadier was verschenen en verzocht had het uitdelen te staken is hij naar binnen gegaan, heeft de winkeldeur gesloten en heeft de étalagelichten uitgedaan. De kantonrechter en de ambtenaar van het openbaar ministerie waren van me ning, dat er ongetwijfeld nog meer getui gen gehoord kunnen worden die gezien hebben of er, nadat het bevel tot staken van uitdelen van geschenken was gegeven, verder gegaan is met het uitreiken. Zij dachten aan bewoners aan de overzijde van de winkel. Daarom werd besloten de zaak opnieuw uit te stellen. De Dienst der Zuiderzeewerken heeft aanbesteed de onderbouw van het eerste gemaal en een schutsluis aan het geprojec teerde middenkanaal voor de Ooster- en de Zuiderpolder. Deze kunstwerken komen in de buurt van de geprojecteerde hoofd stad „Flevostad", 20 kilometer ten Noord- Westen van Harderwijk. Ingeschreven werd door 22 firma's. Laag ste inschrijfster was de fa. J. Haitsma te Harlingen met 3.330.000, hoogste de fa. J. D. Christiaanse te Amsterdam met 5.700.000. De „Maasdam" van de Holland Amerika Lijn heeft Woensdag de officiële proeftocht gemaakt. Het fraaie schip, varende op de Maas, trok de belangstelling van velen op de oevers. ADVERTENTIE Personeel wil ontslagen directeur terug Een conflict tussen twee directeuren van een tapijtfabriek te Huizen (N.H.) heeft ertoe geleid dat het gehele personeel gis termorgen in staking is gegaan. Een maand geleden werd een der directeuren, H. R., die bij het gehele personeel zeer gezien was, door de aandeelhoudersvergadering uit zijn functie ontzet. Zijn broer, H. W. R., had sindsdien alleen de leiding van het bedrijf. Met de wijze waarop dit geschiedde kon het personeel zich echter niet verenigen. Het heeft daarom het werk neergelegd en verlangt dat de uit zijn functie ontzette directeur terugkeert. Het beschadigde Russische s.s. „Korsa kov", dat verleden week op zijn reis naar de Rotterdamse haven spoorloos verdwe nen scheen doch later weer opdook, is sinds die ®tijd nog niet ver op zijn route gevor derd. Het schip wordt geassisteerd door vier Russische trawlers, die zouden trach ten het naar Hoek van Holland te bren gen. De moeilijkheden zijn blijkbaar van dien aard geweest, dat men slechts heel langzaam vooruitkwam. Thans is de zee sleepboot „Ebro" van L Smit en Co's Inter nationale Sleepdienst uitgevaren. De „Kor sakov" bevindt zich in de buurt van Nor- derney. Als de „Ebro" het schip bereikt kan de sleep Vrijdag in Schiedam arriveren om te repareren. De raad,voor de Scheepvaart te Amster dam heeft de kapitein van het s.s. „Zuider kruis", H. J. P. een berisping gegeven. De „Zuiderkruis" was op 21 Maart tijdens een dikke mist in het Kanaal in aanvaring ge komen met een Frans schip. Hugo de Groot treedt op als dirigent van het vierde zomerconcert, dat op Vrijdag 1 Augustus door de H.Ö.V. gegeven Ivördt. Er is een populair programma samenge steld, dat wordt uitgevoerd met solistische medewerking van Jan Bleumérs, viool. Deze brengt onder meer de Sérénade mé- lancolique van Tsjaikowski en een speciale bewerking van Zigeunenveisen van Pablo de Sarasate ten gehore. Verder worden er werken van Thomas, Saint-Saëns, Kats- jatourian (onder meer de bekende Sabel- dans), Franz Reinl, Dvorak en Hugo de Groot gespeeld. Dinsdagavond 5 Augustus geven de Ita liaanse operasolisten Beatrice Preziosa (co loratuursopraan), Luigi Rumbo (tenor), Maria Mandalari (mezzosopraan) en Mario Bolaffio (bariton) een concert. Zij brengen aria's, duetten en kwartetten uit opera's van Verdi, Puccini, Rossini, Donizetti, Leoncavallo en Bizet ten gehore. De zangers worden aan de vleugel begeleid door Henk Bijvanck. Te 's Gravenhage is de trekking gehou den van de tweede nationale loterij ten bate van het Nederlandse Sanatorium te Davos. De hoofdprijs, een auto, viel op no. 81381, een reis voor twee personen naar Davos op no. 232734 en een motorrijwiel op no. 170548. ADVERTENTIE NOG SLECHTS ENKELE DAGEN tegen o.a. Gebl. mat-crêpe 95 cent per meter Barteljorisstraat 27 b-d. Gr. Markt, Haarlem Aan boord van het 15024 ton metende s.s. „Maasdam" heeft de minister van Oor log en Marine, ir. C. Ctaf. gisteren de vlag gehesen van de Holland-Amerika Lijn. Tegelijkertijd werd de vlag van de n.v. Dok en Werfmaatschappij Wilton-Fijen- oord, die het schip gebouwd heeft, gestre ken. Door deze ceremonie was de „Maas dam", het zusterschip van de „Rijndam", aan de 32 schepen tellende vloot van de Holland-Amerika Lijn toegevoegd. Deze vlagwisseling geschiedde tijdens de officiële proeftocht van de „Maasdam", die gisteren op de Nieuwe waterweg en de Noordzee werd gemaakt en die werd mee gemaakt door 340 genodigden, onder wie de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid, mr. A. M. Joekes, de Ierse ge zante, mrs J. McNeill, de marine-attachés van Engeland, Canada en de Verenigde Staten, de consul-generaal van België te Rotterdam, de consuls van Amerika, de West-Duitse Bondsrepubliek, Frankrijk, Canada en Portugal, de Nederlandse bevel hebber zeestrijdkrachten, vice-admiraal A. de Booy, de burgejneesters van Vlaardin- gen en Maasdam en ernge Rotterdamse wethouders. Ir. S. van West, directeur van Wilton- Fijenoord, merkte in een toespraak op, dat twee jaar aan dit schip is gewerkt en dat een zekere nationale trots gerechtvaar digd is, dat een dergelijke eenheid aan de Nederlandse vloot kan worden toegevoegd. Ned. Herv. kerk Beroepen te Deurne (toez.) L. G. Wage naar, cand. te Zeist; te Reeuwijk, G. J. v. d. Heide, cand. te O. L. Vrouwenparochie; te Eemnes-Buiten, G. van Estrik, cand. te Maurik; te Herkingen (toez.) A. Boei-tje, cand. te Rotterdam; te Kampen (vac. H. Hiensch) R. de Bruin te Barneveld. Bedankt voor Neerlangbroek J. Bakker te Veenendaal. Benoemd tot res. legerpredikant met standplaats Tilburg, D. v. d. Werff te 'sHeer Abtskerke (Z.) Geref. kerken Tweetal te Hollandscheveld, drs. Joh. Verhave te Eist en J. C. Everaars te Vcnlo. Beroepen te Lioessens, dr. L. Zielhuis te Arum; te Ens (N.O.P.) C. Kamper te Bleis- wijk; te Suawoude, A. Reen, cand. te Leeuwarden. Bedankt voor Doetinchem E. de Vries te Dwingeloo. Geref. gemeenten Bedankt voor Dirksland en voor Capelle aan de IJsel, H. van Gilst te Elspeet; voor Scheveningen, F. Mallan te Bruinisse. Hoofdakte Geëxamineerd voor gedeelte A 8 candida tes Afgewezen 3 candidaten en 1 herexamen. Geslaagd zijn de dames: M. Buisman te Am sterdam; H. M. Spalburg te Amsterdam; A. H. Zethof te Aalsmeer en de heer W. N. A. Hos te Medemblik. Geëxamineerd voor gedeelte B 7 candida ten. Geslaagd is mejuffrouw A. A. Schuite maker te Wervershoof en de heren: W. Jur- gens te Amsterdam; P. Nijland te Noordwijk a. Zee; A. de Groot te Den Helder; W. P. M. Stol te Spierdijk; B. Kerkhoven te Koog a. d. Zaan; D. Stolp te Wormerveer. 4. De deftigheid van de onverwacht ver schenen Jolliepop bracht Agent Fokke Flopma geheel in de war, en de ijverige ambtenaar liet Panda dan ook los. „Kijk eens, mijnheer", zei hij verklarend, „de jongeheer sliep hier op de bank, ziet u, en ik mag tenslotte geen onderscheid maken! Het is alle personen bij de wet verboden om de nacht slapend op een parkbankje door te brengen....". „Juist, juist! Heel goed!", knikte Jolliepop. „Dat was een verstandige maatregel van de wetgever, meen ik te mogen zeggen. Het had even wel op uw weg gelegen om te onderschei den, dat mijnheer hier geen persoon is, doch een Heer! Wanneer u dit eenmaal inziet, zult u begrijpen, welk een afgrijzen wij gevoelen voor uw ruw optreden, dat niet minder betekende dan het schenden van de wet en het verstoren van de rust eens heers.Van de hele woordenvloed van Jolliepop begreep Agent Flopma al leen, dat hij met een buitengewoon ontwik keld en deftig persoon te doen had, en dat hij beschuldigd werd van het schenden van de wet, wat een van de ergste dingen is die een agent doen kan. Hij maakte dan ook dat hij weg kwam, maar hij voelde zich niet prettig meer. En toen hij nu even later een zwerver aantrof, die óók op een bankje lag te slapen, maakte een diepe twijfel zich van hem meester. „Daar ligt er weer een", mompelde hij, „en ik zou zo denken dat hij een persoon is.maar stel nu eens dat hij óók een heer is? Wie weet wat ik dan weer voor narigheid krijg....". Er werd voor zeven millioen gulden in Ne derland voor materiaal besteed. Voor negen millioen materiaal werd betrokken uit Amerika, Duitsland, Engeland, België, Frankrijk en Zweden. De oudste directeur van de Holland- Amerikij Lijn, de heer W. H. de Monchy, zei dat de „Rijndam" en de „Maasdam" gedurende 25 jaar aan 1500 gezinnen wel vaart garanderen. Hij achtte het een groot voorrecht de „Maasdam" namens de H.A.L. te mogen aanvaarden. In een van de salons heeft de burgemees ter van Maasdam, de neer B. Groeneveld de Kater, de heer De Monchy een schil derij aangeboden, voorstellende het wapen van Maasdam met daaronder een gezicht op deze plaats. De eerste reis van de „Maasdam" via Le Havre en Southampton naar Montreal (Ca nada) zal op 11 Augustus beginnen onder commando van gezagvoerder J. B. van Gaart. De toeristenklasse biedt plaals aan 842, de eerste klas aan 39 passagiers. ADVERTENTIE ÖÖ.clstraat 39 Haarlem - ril. 13332 Van 4 t/m 9 Augustus wegens vacantie gesloten DONDERDAG 31 JULI Openluchttheater, Bloemendaal: „Kennis- duel", 8 uur. Rembrandt: „Morgen ben ik rijk", alle leeft., 7- en 9.15 uur. Palace: „De verliefde cameraman", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het verborgen leven van Wal ter Mitty", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De schrik der zeven zeeën", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Soldaat Boem", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Jong, knap en rijk", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De gedropte spion" en „Under Mexicaly stars", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Les Enfants du Paradis", 18 jaar, 8.15 uur. VRIJDAG 1 AUGUSTUS Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Open luchttheater, Bloemendaal: „Kermisduel", 8 uur. Palace: „Pinoccio", alle leeft., 10.30 uur. „Kussen is geen zonde" alle lft. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: Journaalvoorstellingen 10.30, 11.30 en 12.30 u. „Muiterij op de goudkust", 14 j., 2, 7 en 9.15 u. Frans Hals: „Die dwaze Mr. Jones", alle leeft., 2.30 uur. „Vom Teufel ge- jagt", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Sneeuw witje en de zeven dwergen", alle leeft., 10.30 uur. „De Jantjes", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Gulliver's reizen", 10.30 uur. „Arabische nachten", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De triomph van Zorro", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De dochter van de Sheriff", 14 jaar, 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt: „Onvergetelijke melodie", alle leeft. 10.30 u. „Millionnairs gevraagd", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Uranium. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie deelt in haar halfjaar lijkse rapport mede, dat de Verenigde Staten binnenkort van twee nieuwe kanten uraniumerts zullen ontvangen en wel uit Zuid-Afrika en Australië. Volgens het rapport worden in Zuid- Afrika verscheidene installaties ge bouwd voor de winning van ruw urani um uit de goudertsen van de Rand- mijnen. De eerste van deze installaties is bijna gereed. Veroordeeld. Thomas Hamilton, de „kei zerlijke tovenaar" van de Ku Klux Klan, is tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld „wegens het aanzetten tot geseling". Voorts zijn 62 leden van de Klan veroordeeld tot gevangenisstraffen van een tot twee jaar of boeten. Het betreft hier een massaproces in de Ame rikaanse staat Carolina. Het vorige-jaar werd de kuststreek daar geteisterd door nachtelijke ranselpartijen, georgani seerd door de Klan. Protest. De ministerraad van nationalis tisch China heeft besloten, dat het land zich uit de organisatie van het Rode Kruis zal terugtrekken uit protest 'tegen de aanwezigheid van communistisch China in de organisatie. Slaap. Om publiciteit te winnen verblijft Laverne Lam op een platformpje boven op een paal tien meter boven het kan toor van een openluchttheater in San José (Californië). Haar benarde po sitie schijnt geen invloed te hebben op haar slaap, want toen de politie Woens dagochtend naar boven schreewde, dat in het kantoor was ingebroken en die ven 2572 dollar hadden meegenomen, schreewde zij terug: „Ik heb niets ge hoord, ik heb mijn slaap hard nodig, weet je". Verzoek. De Rode Kruis-conferentie in Toronto heeft met 45 tegen 8 stemmen een resolutie aangenomen, waarin alle regeringen worden verzocht zo spoedig mogelijk de conventie van Genève van 1925, die bacteriologische oorlogvoering verbiedt, te ratificeren. De Sovjet-groep stemde voor. Voorts werd eenstemmig een beknopte lezing van klachten van de Sovjet-Unie, Griekenland en an dere landen, dat vluchtelingen uit de tweede wereldoorlog en later nog niet waren gerepatrieerd, goedgekeurd, als mede een resolutie waarin de hoop wordt uitgesproken, dat de huidige con ferentie iets zou kunnen organiseren, dat deze repatriëring kan bewerkstel ligen. Tp grote voet. In zijn jaarverslag over 1951 waarschuwt Wilfrid Baumgartner, de gouverneur van de Banque de France zijn landgenoten, dat zij boven hun stand leven en niet hard genoeg werken. Gedurende vele jaren, zo schrijft hij, is er in Frankrijk bijna zonder onderbre king een teugelloze inflatie geweest'. De waardedaling van de Franse munt en de stijging van de prijzen ondanks de..toe- neming van de productie tonen aanr dat er een algemene neiging bestaat om.per- soonlijke ambities na te streven, die hoe bescheiden, redelijk en gerechtvaardigd zij de betrokkenen zelf ook mogen voorkomen, buiten de grenzen van het mogelijke liggen. Verder moet gecon stateerd worden, dat de Fransen de nei ging hebben op te grote voet te leven, aldus Baumgartner Belangstelling. Men schrikt'bijna als men bedenkt, dat het rustige, ordelievende Nederlandse volk al meer dan een maand zonder regering is, zo schrijft de Londense „Times". Nederlandse vrien den in het buitenland, aldus het' blad, zijn vooral benieuwd te weten, wié de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken zal zijn. Mr. Stikker, die zuil? een waar devolle en vooraanstaande rol heeft ge speeld bij de vormgeving van 't nieuwe West-Europa, heeft consequent blijk gegeven van een gereserveerd standpunt ten aanzien van de mogelijkheid van een spoedige federatie in Europa. Dit stand punt neemt men in Nederland geenszins algemeen in en met grote belangstelling vraagt men zich af, of zijn opvolger dezelfde denkbeelden zal koesteren, aldus de „Times". Uitstel. De datum voor de begrafenis van het gebalsemde stoffelijke overschot van Eva Perón is nog steeds niet vastgesteld. Volgens mededelingen van het bureau van de president zal het stoffelijk over schot in het ministerie van Arbeid op gebaard blijven totdat iedereen de .ge legenheid heeft gehad een bezoek te brengen en dit zou, zo nodig, nog een of twee maanden duren. ADVERTENTIE OP REIS 'n flacon CARBOVIT (Münhardt) tegen sp(jsverterings-stoornlssen. E Verenigde Staten hebben velerlei vreemdsoortige politici voortgebracht die er geen been in zagen om koste wat het kost, tot macht en rijkdom te geraken. Een welhaast klassieke vertegenwoordiger van dit gilde was P J. Pendergast in Kan sas City in de staat Missoim. Hoewel Pen dergast zelf geen zetels begeerde, „dreef hij ten eigen bate de plaatselijke politiek van Kansas en de gouveme- mentspolitiek van de staat. Hij was een macht en een begrip van politieke verwor ding en zette een generatie lang de democratische politiek volkomen naar zijn hand. In de middelen was hij niet bijster scrupuleus, en terwijl de „Pen- dergast-boys"in de gemeenteraad de begro tingen opstelden over wegen welke bestraat moesten worden of over bouwwerken die van gemeentewege zouden worden neerge zet, leverde hij het cement, de stenen en andere materialen. Maar Pendergast had nog andere belangen, bijvoorbeeld in drank, speelhuizen en holen van vertier, die door de overheid ongemoeid werden gelaten, in tegenstelling tot de ondernemingen van zijn concurrenten. Het ging Pendergast goed in de twintiger en dertiger jaren van deze eeuw, het ging goed met de politiek en dus ook met de zaken. Maar deze welvaart maakte hem zorgeloos, vooral bij weddenschappen op de renbaan, waar hij dagelijkszo'n 50.000 dollar inzette, dus 1 Vz ton in de Nederlandse munt van die dagen. Dit brak hem, tenslotte de nek, want de federale politiek keek in die tijd met argusogen uit, om de ongrijpbare politieke gangsters op de een of andere wijze in de strikken der federale netten te vangen. In 1939 kwam dan eindelijk de grote karis en Pendergast werd wegens ontduiking van de inkomsten belasting tot gevangensstraf veroordeeld. Een korte straf weliswaar, want hij kreeg slechts 15 maanden, maar toch voldoende om de baas van het spul te knakken, want hij stierf kort na zijn vrijlating. U zult zich wellicht afvragen, hoe het toch mogelijk is geweest dat dergelijke lie den zo lange tijd het roer in handen houden. Deze vraag is niet in het kort te beantwoor den wijl zovele factoren in het spel zijn, maar u zult wel wil len aannemen, dat afpersing en vervalsing bij plaatselijke verkiezingen in dergelijke ge vallen een belangrijke rol spe- stemden eens niet minder dan op de groep Pendergast, len. Zo 60.000 „geesten want deze stemmen waren alle afkomstig van mensen, die reeds meer of minder lang geleden gestorven waren. Bij onderzoek bleken de namen eenvoudig uit de over- lijdensregisters te zijn geput. De heren hadden echter nog andere .pij len op hun boog. Dat bleek toen de Post Dispatch uit St. Louis in 1936 dagelijks de afbeeldingen toonde van leegstaande huizen, die alle als adres vermeld waren van 100 kiezers ieder, althans volgens de (vervalste) stembiljetten Op deze wijze waren alleen in St. Louis 45.000 niet be staande stemmen uitgebracht. Zij die teleurgesteld mochten zijn omdat de hierboven genoemde geestenniet aan de gebruikelijke betekenis van het woord beantwoorden, ztyllen morgen hiervoor ver goeding vinden in een spookverhaal dat een 4000 jaar oude, waarheidsgetrouwe kern blijkt te bevatten. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2