Dames estafette-ploeg in finale 4x100 m, vrije slag De Ilsy werd van onderonsje een internationaal evenement REGENJASSEN M. DOUWMA ZOON I Schone sprong ADR. VAN 00Y Jr. ■Clowntje Rick Van der Veen - vierde in serie - tóch in halve finale rugslag SPIJKERBROEKEN ZATERDAG EN ZONDAG: LUCHTCIRCUS Bont programma Flamingo Eiland Uee MORRIS éejwycu fnujf DONDERDAG 31 JULI 1952 4 DE OLYMPISCHE ZWEMWEDSTRIJDEN Olympisch record Weer: Hongarije Uittocht begonnen Sport in 't kort FEUILLETON door Dorothy Quentin Biljarten Clubkampioenschap „Hof van Holland" Cricket Wederom draw van de Rood en Wit-junioren Voor de kinderen Team voor motorzesdaagse in Salzburg aangewezen Dammen Limburgs tiental naar Haarlem Clubkampioenschap HDC Ook Woensdag: is het de Nederlandse deelnemers aan de Olympische zwemwedstrijden in Helsinki niet slecht vergaan. Des ochtends namelijk eindigde de dames estafette-ploeg op de vier maal honderd meter vrije slag als tweede achter de Amerikaanse ploeg en plaatste zich in de finale en op het nummer honderd meter rugslag heren zwom Jitse van der Veen zich in de halve finale, ondanks het feit dat hü als vierde in zijn serie eindigde. De finale van de vierhonderd meter vrije slag heren waarin geen Neder lander uitkwam werd een overwinning voor de Fransman Boiteux, die tevens een nieuw Olympisch record vestigde. ADVERTENTIE In een fantastische race met de Ameri kaan Ford Konno behaalde Jean Boiteux dat Olympisch kampioenschap. Direct na het startschot namen Konno (V.S.), Boi teux en de Zweed Ostrand de leiding en toen het eerste keerpunt werd genomen hadden zij reeds een lengte voorsprong op de rest van de finalisten, die werden aan gevoerd door de onrustig zwemmende Ja panner Furuhashi. Het tempo was zeer hoog en voor de eerste 100 meter werd de fraaie tijd van 1.02.6 afgedrukt. Ostrand viel daarna iets terug en het was op de helft van de race al duidelijk dat de strijd om de titel zich zou gaan afspelen tussen Konno en de Frans man. Na het 250 meter-keerpunt viel de tengere Amerikaan uit Hawaii iets terug en kwam gelijk met Ostrand te liggen. Toen voor de laatste maal werd gekeerd was de positie nog hetzelfde. Maar toen zette Konno een geweldige eindspurt in en trok zich steeds dichter naar Boiteux toe. Van dit geweldig duel waren Mc Lane en Furuhashi reeds het slachtoffer geworden. Zij zwommen in de achterhoede in volkomen geslagen positie. Ford Konno bleek echter geen reserves meer te hebben om de aanval op Boiteux met succes te kunnen doorzetten en de jeugdige Fransman tikte met ruim een halve lengte voorsprong als eerste aan. Groot was de vreugde in het Franse kamp toen bekend werd gemaakt dat Boiteux opnieuw het Olympisch record had ver beterd. In de series had hij het gebracht op 4.33.1, thans noteerde Boiteux 4.30.7. Een aardig moment was nog toen zijn trainer Minville van pure vreugde in het water sprong om zijn pupil geluk te wen sen. De reeds bejaarde Franse coach bleek door de spanning echter nog meer te zijn afgemat dan Boiteux zelf. Hij moest ten minste door zijn succesvolle leerling uit het water worden geholpen De uitslag luidde: 1 en Olympisch kam pioen Boiteux (Frankrijk) 4.30.7 (nieuw Olympisch record); 2. Konno (V.S.) 4.31.3; 3. Ostrand (Zweden) 4.35.2; 4. Duncan (Zuid-Afrika) 4.37.9; 5. Wardrop (Gr. Br.) 4.39.9; 6. Moore (V.S.) 4.40.1; 7. Mc Lane (V.S.) 4.40.3; 8. Furuhashi (Japan) 4.42.1. Vlak voor de start van de vierde serie 100 meter rugslag heren verschenen prin ses Beatrix en prinses Irene op de ere tribune, zodat zij nog juist getuige konden zijn van het zwemmen van de enige Ne derlandse deelnemer aan dit nummer, Jitse van der Veen. De Fries zwom zijn banen rustig en tot het keerpunt kon hij de snelle Amerikaan Oyakawa goed volgen. Jitse keerde in tweede positie. Op de terugweg kwamen Meiring (Zuid- Afrika) en de Braziliaan Pavan echter uit de achterhoede opzetten en Van der Veen slaagde er niet in de aanval af te slaan. Hij werd vierde in 1 min. 09.1 sec. De uitslag luidde; 1. Oyakawa (Ver. Staten 1 min. 06.0 sec.; 2. Meiring (Zuid- Afrika) 1 min. 08.5 sec.; 3. Pavan (Brazi lië) 1 min. 09.1 sec.: 4. Van der Veen (Ne derland) 1 min. 09.1 sec.; 5. Barman (In dia) 1 min. 27.3 sec. Van der Veen's tijd bleek echter goed genoeg. Hij werd in de halve finale ge plaatst met: Bozon (Frankrijk), Stack (Ver. ADVERTENTIE Voor jongens en Q OO meisjes v.a. Staten), Galvao (Argentinië), Taylor (Ver. Staten), Skanata (Joegoslavië), Concales (Brazilië), Oyakawa (Ver. Staten), Mei ring (Zuid-Afrika), Pavan (Brazilië), Brockway (Gr. Br.), Zins (Frankrijk), Massaria (Italië), Solovjev (Rusland) en Hurring (Nieuw Zeelend). Na de series van de 100 meter rugslag heren werden de deelneemsters voor de 4 x 100 meter vrije slag dames aan de start geroepen. De eerste serie werd een gemak kelijke overwinning voor het Hongaarse viertal Maria Littomericzky, Eva Novak, Ilona Novak en Katalyn Szoke. De Hongaarse leiders hadden Judith Ternes en Eva Szekely. beiden nog sneller dan Maria Littomericzky en Ilona Novak, achter de hand gehouden voor de finale. De Hongaarse meisjes wonnen desondanks in 4 min. 32.5 sec. De uitslag luidde: 1. Hongarije 4 min. 32.5 sec.; 2. Groot Brittannië 4 min. 36.0 sec.; 3. Denemarken 4 min. 36.4 sec.; 4. Duitsland 4 min. 42.7 sec.; 5. Italië 4 min. 52.6 sec.; 6. Japan 4 min. 54,0 sec. Het verloop van de tweede serie van dit nummer, waarin de Nederlandse ploeg tweede werd, berichtten wij gisteren reeds. In de finale van de 4 x 100 meter vrije slag estafette dames, die één Augustus wordt gehouden, hebben zich geplaatst: Hongarije, Verenigde Staten, Nederland, Groot Brittannië, Denemarken, Zweden, Duitsland en Frankrijk. Van de zesenveertighonderd athleten en andere sportslieden, die met hun of ficials onderdak hebben gekregen in het Olympisch dorp Kapyla in Helsinki, zijn er thans zevenhonderd naar hun vader land teruggekeerd. In het dorp Otaniemi, waar de deelnemers uit de Oost-Euro- pese landen waren ondergebracht, zijn er van de vijftienhonderd thans twee honderd vertrokken. Ten slotte hebben honderzestig van de vijfhonderdtien vrouwelijke deelnemers en officials aan de Spelen het meisjestehuis verlaten. 8 ALLEEN NOG DEZE WEEK kunnen wij U een PRACHTIGE 2 PERS. DEKEN leveren tegen de 'yi Qfl fantastische prijs van Z*0.y\J GEN. CRONJÉSTRAAT 156 Telefoon 12646 Haarlem-N. HET SLAZENGER PROFTOURNOOI. In de vierde ronde van het Slazenger ten- nistournooi voor profs heeft onze land genoot J. de Mos de Engelsman Young met 62, 61, 63 uitgeschakeld. INDIA WINT IN DUITSLAND. In Essen werd een hockey-wedstrijd gespeeld tussen een Duits team cn de Olympische kampioensploeg India. India won met 42. De rust ging in met 21 voor de Aziaten. (Van onze luchtvaartmedewerker) Zaterdag en Zondag trekken weer tienduizenden naar liet Haagse vliegveld Ypenburg, waar het grootste luchtcircus wordt gehouden, dat voor Nederlanders te aanschouwen is: de ILSY, afkorting van Internationale Luchtvaart Show Ypenburg. De vierde ILSY in successie, van een onderonsje uitgegroeid tot een internationaal erkend evenement met ook steeds meer inter nationale deelneming. Onder leiding van de vliegtechnische dirigent, de reserve-majoor-vlieger Jan L. Flinterman, reeds bekend door zijn eigen vliégwapenfeiten, zullen razende straal jagers en luchtig dansende sportvliegtuigjes, armada's bommen werpers en vederlichte zweefvliegtuigen elkaar afwisselen. Wie het programma van de twee dagen doorleest, gelooft grif dat deze ILSY in zo verre alvast in zijn opzet is geslaagd, dat bijna alle facetten van de hedendaagse luchtvaart worden belicht. Bijna, want de helicopters konden te elfder ure niet ko men en ballonvaren is niet goed te ver enigen met de georganiseerde vaart van zulk een show met zijn snel en adembene mend op elkaar volgende korte nummers. Maar voor het eerst in Nederland zal men de Sabre zien met zijn gepijlde vleugel, de snelste straaljager van de Amerikaanse luchtmacht, de tegenstander in Korea van de Russische Migs en nog steeds officieel houder van het wereidsnelheidsrecord met ruim 1080 km. per uur. Niet één, maar ge- hele groepen, zowel uit Amerika als Ca- I nada. Het programma vertoont overigens een goed evenwicht tussen militaire en civiele deelneming. Behalve Nederlandse, Ameri kaanse en Engelse straaljagers en diverse typen bommenwerpers, zal men vredelie vende toepassingen van het vliegtuig zien: het sproeien van landbouwgewassen, de laatste in dit geval vertegenwoordigd door het Ypenburgse gras, het lossen van auto's uit een uit Engeland arriverend vracht vliegtuig blijkt een kwestie van slechts enkele minuten en het voorvliegen van al- Een hoofdnummer van het luchtcircus: The Sky blazershet Amerikaanse Thunder jet-team. De Amerikaanse schoonspringster Patricia McCormick tijdens een van haar sprongen in het tournooi in-Helsinki. Patricia werd Olympisch kampioene. ADVERTENTIE vertaald uit het Engels. 2) „Des te beter! Ik heb meer dan genoeg van valse vleiende woorden", zei Olivia, terwijl ze in haar stoel achterover leunde en met haar glanzende donkere ogen Toni aandachtig gadesloeg. „Ik moet u vertellen, juffrouw Martin, dat ik volkomen in het verleden leef. Op Floriana, mijn huis, doen we dat allemaal min of meer. Ik houd niet van het leven, zoals het tegenwoordig ge leefd wordt. Het mist elke gratie, elke ver fijning. Het mist alles behalve misschien een botte openhartigheid. Ik kan u zeg gen, dat op Floriana één persoon is die het niét toe zou juichen, dat ik gauw op krasteof nee, het zijn er twee, want mijn zoon Paul is op zijn manier ook wel erg op me gesteld. Ik geloof, dat de rest er niet voor terug zou deinzen om- een of ander „ongeluk" te ensceneren. Oude men sen kunnen gemakkelijk verongelukken en een millioen dollar betekent voor de mees te mensen wel wat. Olivia zag een blik van ongelovigheid op het gezicht van het meisje komen. „Ah, u De uitslagen van de wedstrijden om het biljartkampioenschap van de biljartvereni ging „Hof van Holland" in Haarlem luiden: Honderdos (60) 60 52 5 1.15 Toepoel (40) 40 52 6 0.76 Scholten (270) 270 32 75 8.43 Van den Hoek Jr. (150) 101 32 23 3.15 Toepoel (40) 40 25 7 1.60 Van Dam (50) 28 25 4 1.12 Van den Berg (200) 200 19 26 10.52 Van Zeist (330) 147 19 34 7.73 Verbeek (90) 72 47 9 1.53 Duinker (110) 110 47 13 2.34 Klumperbeek (140) 140 37 17 3.78 Luiten (250) 211 37 25 5.70 Van den Berg (200) 187 39 26 4.79 Kroon (190) 190 39 30 4.87 Klumperbeek (140)140 36 16 3.88 Van der Hondt (190) 149 36 21 4.13 Opnieuw hebben de juniorenteams van Rood en Wit en Harrow Weald de school uit Londen een draw gespeeld, die hoofd zakelijk veroorzaakt werd door de geregeld vallende regenbuien gedurende de wedstrijd. Ditmaal batte het team van Rood en Wit eerst en scoorde 132 runs, waarvan H. ter Haar 29, H. Wijkhuizen 18, B. Thoden van Velsen 27 en G. Ledeboer 10. Harrow Weald maakte daarop 76 runs voor het verlies van 6 wickets. H. Wijkhuizen (3 voor 22), C. Goekoop (1 voor 31) en G. Ledeboer (1 voor 11) namen de wickets. gelooft me niet, hè? Ik geef toe, dat het klinkt alsof ik verhaaltjes vertel. Maar de hele geschiedenis van Floriana is als een boek. Herinner me eraan, dat ik u er op een goede dag uitgebreid over vertel. Als u denkt, dat ik me dingen inbeeld, wacht dan tot u mijn familieleden ontmoet hebt." Ze hield even op en voegde er dan aan toe: „De besten zijn heengegaan in de twee wereldoorlogen.De besten sterven altijd het eerst. De parasieten en de dromers zijn overgebleven. Er is één uitzondering en dat is Fisk, mijn jongste kleinzoon, hij is een beste jongen en nog volkomen onbedorven. Op hem hebben ze nog geen invloed ge kregen." „Gelukkig....", zei Toni vaag. Ze wist niet wat ze denken moest van dit wonder lijke onderhoud. Toch had ze thans de in druk, dat de oude vrouw haar dingen, die waarheid inhielden, vertelde. Olivia keek haar opeens met een schelms lachje aan. „Ik wens tachtig te worden en ze zullen verbaasd staan te kijken. Ik wil iemand, die jong en sterk en gezond is, om me heen hebben, om te verzorgen. Iemand, die niet verwacht iets van me te zullen erven." Er kwam een glimlach op Toni's gezicht je. Ze kon de vreselijke aantijgingen, dat diverse familieleden in koelen bloede haar dood zouden willen beramen, niet zonder meer geloven, maar wèl had ze het mense lijk karakter voldoende leren kennen om te beseffen, dat het waarschijnlijk waar was, dat deze familieleden graag de erfenis in handen wilden hebben. „Natuurlijk Zo juist ontvangen: 100% WOLLEN GABARDINE 89.— j De nieuwste kleuren groen, blauw en grijs, in Egyptisch katoenen gabardine l 55.—, 60— Gen. Cronjéstraat 42-44 Tel. 15438 lerlei typen kleine vliegtuigen stellig niet tot de minst attractieve ver richtingen daar staan de mannen in de cockpits borg voor. Straaljagers mogen imponeren door hun snelheid, de echte fijnproevers prefere ren vaak het stijlvol voorvliegen van ma chines met gematig der eigenschappen, die meer variaties in vliegfiguren kunnen laten zien. Dat zal o.a. ook de onge ëvenaarde Roemeense Prins Constantin Can- tacuzene aantonen, die met zijn oude Duitse Biicker Jung- meister zich specialiseert in stunts op en kele meters hoogte. De clown De clown ontbreekt niet in dit lucht circus. De Engelsman Ronald Porteous zorgt met zijn kleine Auster voor „crazy- flying", een kunst waarin ook de Neder lander Willem van Graft, oud-instructeur van de Nationale Luchtvaartschool, een spreekwoordelijk meester is. Evenals bij de potsenmaker aan de vliegende trapeze, die telkens bijna „misgrijpt" en de haren van de toeschouwers te berge doet rijzen, is ook voor dat malle gedwarrel de vol maaktste vakkundigheid nodig. Fokker's invlieger Gerben Sonderman, tevens de lijfpiloot van Prins Bernhai-d en diens trouwe metgezel op luchtreizen, is een van de beste vliegers die Nederland heeft. Hij zal ons deze keer de splinter nieuwe en thans geheel ingevlogen Fokker S. 14 straaltrainer op zijn voordeligst voorvliegen en ook hiermede voor de no dige stunts niet terugdeinzen. Parachutisten? Ook present, en in soor ten. In groepen en individueel. De Zwitser Hans Walti springt en praat er bij door middel van zijn kleine draagbare zendertje wordt zijn commentaar op het veld hoor baar gemaakt. Majoor Willans, die met het proberen van valschermen voor een Engelse parachutefabriek zijn dagelijks behoort brood verdient, doet het weer anders en Prins Constantin Cantaeuzene met zijn oud-model vliegtuig, gefotografeerd tijdens een adembenemende stunt: R.uggelings en rakelings over de grond. laat zien hoe gauw je er bent als je eerst een eind valt alvorens het scherm te ope nen. Eens heeft hij het gepresteerd meer dan een minuut lang vrij te vallen, voor hij aan de handgreep trok. Een minuut lang boren in een kies duurt vrij lang, maar de meeste stervelingen zullen toch wel de tandarts prefereren Het voorgaande moge reeds voldoende zijn om de belangstelling van luchtvaart enthousiasten op te wekken, toch mag niet besloten worden zonder dat speciaal op het formatiewerk is gewezen, dat ons hier uit de hogeschool van de vliegerswereld wordt voorgezet. Door Nederlandse militaire es cadrilles, door de instructeurs van de Rijksluchtvaartschool met hun Harvards, die op dit gebied reeds een verdiende faam hebben verworven, door een esca drille Vampire sti-aaljagers van de RAF, een Meteor-formatie uit België en tenslot te, de kroon spannend, door de vier Ame rikaanse „Skyblazers" met hun opvallend beschilderde Thunderjets. Voor deze Sky blazers, die reeds zovele lauweren in Euro pa hebben geoogst, wordt deze ILSY een zwanenzang; hierna vertrekken zij naar Amerika. Voor het laatst zullen zij laten zien wat door oefenen, oefenen en nog eens oefenen is te bereiken: vier snelle jagers in onverbrekelijke nauwe formatie, waarin zelfs het scherpste oog bij alle wendingen, duikvluchten en loopings geen wijziging vermag te bespeuren, vier ma chines, vast gespijkerd op één onzichtbaar plankje. Zo zullen de nummers van dit luchtcir cus elkaar opvolgen, vlot en glad lopend; dat heeft men in de afgelopen jaren wel geleerd. Maar dat vlotte verloop is het re sultaat van vele maanden moeizaam orga nisatie-werk. Eigenlijk, zo verzekeren ons de organisatoren de Kon. Ned. Veren, voor Luchtvaart, de N.V. Vliegveld Ypen burg en de Vereniging „Onze Luchtmacht" van een vol jaar werk. Want liefst ste ken zij onmiddellijk na de show, opgelucht als zij zijn dat alles eindelijk achter de rug is, de hoofden alweer bij elkaar om te overleggen of eigenlijk dit niet anders en dat niet beter had gekund kortom, voor het beramen van een volgend, nóg grootser luchtcircus. NOORWEGEN—GROOT BRITTANNIë. In het Bislettstadion in Oslo werd een voet balwedstrijd gespeeld tussen het Noors elftal en het Olympisch team van Groot Brittannië. De wedstrijd eindigde in een gelijk spel 2-2, nadat de rust met 10 voor Noorwegen was ineegaan. Het was 'n gezellige middag geweest bij Pilon. Maar de tijd verstreek en ze zouden alweer naar huis moeten, om op tijd te zijn. Dus namen ze, toen ze thee gedronken hadden en honderd uit hadden gepraat, weer afscheid. „Nou, vriendjes, tot ziens maar weer. En bedankt voor je goede hulp, hoor!", lachte Pilon. Zo verlieten ze Kabouterdorp weer en sloegen de terugweg in. Maar toen ze een poosje gelopen hadden, keken ze 'n beetje ongerust rondDe zon was schuilgegaan en er kwam een damp opzetten. „Het gaat misten, jongens!", zei Rick. „Nou, en erg ook!", stelde Oepoetie vast. „We zullen wat steviger moeten doorlopen, want als 't zo doorgaat, zitten we er meteen middenin!" En hij had gelijk. De mist, die kwam opzetten, werd elk ogenblik dikkerDe bomen om hen heen werden al vager en schimmiger en ze konden spoedig de dingen in het rond al bijna niet meer herkennen. De mist maakte alles grijs. De Centrale Sportcommissie van de K.N. (VT.V. heeft de rijders aangewezen, die in de Internationale Zesdaagse voor Nederland zullen uitkomen. Zij zullen in deze wedstrüd, die van 18 tot en met 23 September in de omgeving van Salzburg in Oostenrijk wordt gehouden, de „Zilveren Vaas", die vorig jaar in Italië door ons land werd gewonnen, ver dedigen. Er wordt een team uitgezonden, dat op B.S.A. uitkomt en een, dat uitsluitend Jawa's berijdt. In deze twee Vaasteams zullen star ten Piet Knijnenburg, M. Rozenberg en Jan Flinterman. Als reserve werden voor deze ploeg aangewezen Jaap Roest en G. Brouwer. Roest kwam zoals bekend is, ten val in de Coupe de la Montagne en brak toen een dijbeen. Hij is thans in zoverre hersteld, dat deelneming aan de Zesdaagse mogelijk kan zijn, doch vooraf zullen zijn behandelende geneesheer en de Medische Commissie van de KrN.M.V. overleg plegen of het veilig is, om Roest mee te laten rijden. Is dat niet het geval, dan zal Brouwer meegaan als reserve. In het Jawa-team zijn opgenomen Drikus Veer, Cees van Rijssel en Flip Haaker. Voor deze ploeg zal Èvert Bos uit De Meern reserve zijn. Hoewel alle aanmeldingen nog niet binnen zijn de inschrijving sluit op 12 Augustus laat het zich aanzien, dat nog een twin tigtal Nederlandse deelnemers individueel zal uitkomen. ADVERTENTIE BARTELJÖRISSTRAAT 20 TEL. 13439 1 WINP3ACKETS SWEATERS ADVERTENTIE verwacht ik niet anders van u dan mijn salaris, en wat die familie van u be treft, ik zal me heus niet laten om kopen „Ik zal u behoorlijk betalen, daar kunt u van opaan, en bovendien zal ik natuurlijk ook uw reis heen en terug vergoeden. Ik zal drie maanden salaris als voorschot over maken op uw rekening of aan het bemid delingsbureau, dat u aanbeval. U moet me echter beloven op zijn minst drie maanden te blijven. Over drie maanden word ik tachtig „Als ik de betrekking aanvaard, beloof ik u dat uiteraard, antwoordde Toni rustig. Ze merkte, hoe de oude vrouw zich zorgen maakte, dat ze niét zou accepteren, en ze voelde opeens iets van medelijden met deze heerszuchtige, verwende million- naire. „U ziet er eerlijk genoeg uit „Dank u," zei Toni met een tikje ironie in haar stem. Olivia deed of ze hiervan niets merkte. „De meeste Engelsen zijn be trouwbaar," vervolgde ze. „In ieder geval betrouwhaarder dan anderen. Degelijk en fatsoenlijk zijn ze en zonder veel fantasie. Ze munten uit in het assurantievak en in het uitvoeren van belangrijke opdrach ten Ik zelf ben van Amerikaanse origine, er zit trouwens allerlèi bloed in mijn familie." „Mijn grootmoeder was een Frangaise", zei Toni, meer om op dit gebied ook iets te zeggen, dan omdat ze het er veel op aan vond komen. „Vandaar uw voornaam natuurlijk: An- In de week van 11 tot en met 16 Augustus zal het vertegenwoordigend Limburge tien tal de gast zijn van de Haarlemse Damclub en een vijftal wedstrijden komen spelen, onder meer tegen het hoofdklasse-team van de Haarlemse Damclub, het Bollenstreek tiental en de Beverwijkse Damclub. In de wedstrijden om de clubkampioen schappen 1951/1952 van de Haarlemse Dam club behaalde Th. Blom het vereiste moyen ne voor promotie naar de hoofdklasse. toinette." Mevrouw Burden keek in de pa pieren, die het bemiddelingsbureau haar inzake Toni toegezonden had. „Antoinette Martin. Hoe noemen uw vrienden u?" „Toni," antwoordde ze met een glimlach. „Door uw Franse afkomst, is mijn op merking over de Engelse degelijkheid dus niet helemaal op u van toepassing," zei Olivia, terwijl er een lach over haar oude gezicht gleed. „Maar eerlijk bent u wel. Dat kan ik zo wel met eigen ogen constateren. Zijn uw referenties allemaal echt?" Vol verontwaardiging keek Toni haar aan en antwoordde niet. „U wilt een en ander natuurlijk nu eens rustig overden ken," vervolgde de oude vrouw, zonder op de referenties verder in te gaan. „Goed, dat begrijp ik. Maar u gaat met me mee, daarvan ben ik overtuigd. En als u drie maanden op Flamingo Eiland gewoond hebt, wilt u waarschijnlijk nooit meer weg. Kom morgenmiddag om vier uur weer hier, tegen theetijd, dan kunnen we verder pra ten. Goedenmiddag." HOOFDSTUK 2 „Je moet het werkelijk niet doen, liefje. Naar je verhaal te horen, is het een ver schrikkelijk oud mens!" Mevrouw Martin, die aan het hoofd van de tafel zat waaraan het gezin het avond eten nuttigde, keek haar oudste dochter met een glimlach aan. Toni was een aardig meisje, een behoorlijk meisje en veel te goed om naar het andere eind van de aarde te reizen om een oude excentrieke rijke dame gezelschap te houden. Bovendien vond mevrouw Martin het heel gezellig haar dochter tussen haar verschillende particuliere verplegingen thuis te hebben, nu ze haar opleiding in het ziekenhuis vol tooid had. „Ik vind het wonderlijk, dat juffrouw Cripps je daarheen zond," voegde ze er aan toe. Ze kon het diep in haar hart niet ver kroppen, dat deze juffrouw van het be middelingsbureau invloed op Toni's lot kon uitoefenen. „Je bent stapel, als je het niet neemt, Toni!", riep Joy, met volle mond, uit. Joy was 15 en zéér bijdehand. Ze was jaloers op Toni, omdat deze prachtig koperkleurig haar had, terwijl haar eigen haar gewoon rood zonder meer was. Over enige jaren, als haar sproeten wat minder erg zouden zijn geworden en haar jongehonden-plompheid overwonnen zou zijn, zou ze misschien op haar oudere zusje gaan lijken, maar op dit moment was ze nog verre van tevreden over haar uiterlijk, evenmin als over het feit, dat ze dagelijks naar school moest. „Misschien trouw je wel met één van de zoons en dan behoef je verder nooit meer iets uit te voeren. Zo'n erfenis is niet te versmaden. Dan kun je mij behoorlijke kleren zenden en nylons en zo, en het zou er ook niet meer zo op aankomen, of ik mijn examen haal of niet, want jij zou me altijd kunnen helpen. „Hé, hé.... Loop je niet wat hard van stapel, jongedame," merkte haar vader, die op zijn knieën bij de boekenkast zat, lachend op. „Gaan je plannen niet wat al te ver?" „Schenk toch geen aandacht aan die malle praatjes van het kind," zei mevrouw Martin kalmerend. Toni lachte vrolijk mee. „Mevrouw Bur den is bijna tachtig, dus ik neem aan, dat haar zoons zo omstreeks 60 zullen zijn. „Misschien is er dan wel een geschikte kleinzoon," hield Joy vol. „Allemensen, als ik de kans maar kreeg. Bovendien is er ook nog de mogelijkheid, dat jij haar zó be koort, dat ze haar testament verandert en jou alles nalaat. Dat gebeurt in boeken ook. En in de kranten, aan mijn ge liefde verpleegster Antoinette Martin ver maak ik mijn suikerplantages en mijn rum- fabriek, mijn nikkelmijnen en mijn sla ven. O, Toni, vind je het niet opwin dend klinken? Het is de meest fantastische baan, die je nog ooit gehad hebt." „Ik hèb de baan nog niet, denk daar wel aan," wees Toni haar terecht', „en boven dien zoekt ze juist iemand, die niet achter haar geld aan zit." „Maar iederéén moet er toch op uit zijn, om iets van dat millioen dollar mee te krijgen," merkte Joy sceptisch op. „Jouw zuster is zeker niét zo," zei me vrouw Martin warm, „en ik wilde dat je ophield te praten, alsof je bezeten van geld bent." Ze keek vol liefde naar haar Oudste dochter, die voor een modern praktisch meisje wonderlijk weinig belangstelling voor geld had. (Wordt vervoigd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6