Noordzeejongens, Deense film die vaag herinnert aan Ditte Visserij-varia Agenda voor Velsen Santpoort's zomerfeest belooft vijf dagen aantrekkelijk vertier Agenda voor Beverwijk c)£occl Kleinkunst in Rex Havenberichten „St. Caecilia" wil een jeugd-tamboercorps Van 5 tot en met 9 Augustus sport, spel, muziek en kermis mMpK ti I ^MÉBIhS Castricum Zeestraat illumineert DONDERDAG 31 JULI 1952 5 Baggermolen wordt tegelijk drijvende werf Wielrijdster slipte in rails Engelse trawler viste binnen viermijlszöne „Watervliet"-korfballers voor de nieuwe competitie Harddraverij op Donderdagmiddag GSV-sportdag Feestweek in Beverwijk De herhaling kent het gevaar van de vervlakking ook op het linnen venster, dat soms het gewone leven van de gewone mens laat zien. Italianen en Denen en in mindere mate de Engelsen hebben de ware filmliefhebber geruime tijd verwend met meesterlijke staaltjes van cinématografie, die stuk voor stuk de macht van de een voud deden voelen. Maar de nieuwste rol prent, die ons uit Denemarken wordt ge toond onder de titel „Noordzeejongens" bewijst, dat het nu ook niet al te gewoon tjes moet worden met die gewone ver halen. Het jongetje Lars eet met smaak een kippenboutje. Wij hebben bij het zien van deze film, die volgende week in het kleine Amster damse „Uitkijk"-theater in première draait, menigmaal moeten denken aan de goed aardige jongensboeken, die stuk voor stuk een positief-paedagogische inslag hebben en waarbij de tranen soms dicht achter de ogen wellen, maar waaraan wij toch eigen lijk wel een lichte hekel hadden, omdat ze zo erg zoet waren. „Noordzeejongens" is wel steviger kost dan dit soort lieve verhalen, maar het ge zinnetje aan Jutland's duinenkust, dat het zo moeilijk heeft zonder ouders en waar van de oudste broer Peer flink zijn weg door het barre leven slaat, nadat hij enige vergeeflijke stappen bezijden de smalle weg heeft gezet, blijft er principieel heel dicht bij. Het is lichtelijk verwonderlijk te moeten merken, dat Astrid en Bjarne Henning Jensen, het begaafde echtpaar, dat „Ditte, een mensenkind" met gouden letters op zijn naam schreef, voor deze film eveneens verantwoordelijk zijn. De meesterhand van deze beide Denen is er ongetwijfeld in te herkennen, de fotografie is bizonder knap. maar de gave totaalindruk die „Ditte" achterliet, wordt voor dit nakomertje zeker niet benaderd. A. Chr. Westergaard schreef het boek „Peer. van de duinen", waarop de film is gebaseerd. Een vissersgezin, werkend vol gens deoeroude techniek van de beug visserij en daarmee een karige bete broods uit de Noordzee halend, verliest zijn brood winner, vader Frederik. De moeder is blijk baar al eerder overleden, want Else, de oudste dochter neemt de teugels van de huishouding over en Peer, de oudste zoon, probeert in het levensonderhoud van de verweesde kinderen te voorzien. Dat lukt niet erg in de visserij, waar hij niet voor vol wordt aangezien en boze influisterin gen van een smokkelaar verleiden hem tot een lucratiever beroep. Maar Peer's edele inborst verzet zich te elfder ure tegen dit snood bedrijf ook al dank zij het ingrij pen van een oprecht speelmakkei'tje zo dat hij tegen een goed loon aan een water staatswerk gaat arbeiden en dan, met dat vriendje, geld bijeenspaart, om een vis- kottertje te kopen. Bijna een schipbreuk op de eerste reis en een gelukkige thuis komst met strakke gezichten van het oud ste zusje, dat helemaal overspannen is van de angst en een sonoor „welkom aan land" van de mede-vissers, die Peer dan wel in hun gemeenschap opnemen als schipper. Ware dit zelfde verhaal opgedist door een der grote Amerikaanse filmmaatschappijen, we hadden het wellicht ontroerend en totaal nieuw gevonden. Eindelijk eens geen massaregie en „films van de. eeuw". Maar het echtpaar HenningJensen kan betel en meer. De herinnering aan Ditte, die af en toe opduikt, is nog te vers, om te wor den achterhaald door dit veel minder ster ke verhaaltje van de zee. Want dat ze het kunnen, bewijst de ca mera meer dan eens: de duinen van Jut land en de zee, die er in kreken en ondiepten binnenvalt, de prachtige koppen van de vissersbevolking en het spel der kinderen maakten zij tot een eerlijk décor. De kinderen waren het lieflijkste spelers materiaal, waarover de regisseurs de be schikking hadden: hun eigen zoontje Lars Een nieuwe hopper-baggermolen, die werd gebouwd door de firma W. J. Yar- woord en Zonen in Northwich, is in Scar borough afgeleverd, om in de haven van Yorkshire de invloed van het tij, waarvan de visserij veel last heeft, op te heffen door de haven op diepte te graven. Het baggeren in Scarborough is altijd een bron van groot verdi'iet geweest en heeft jarenlang aanzienlijke bedragen ge kost. De bodem bestaat uit een mengsel van zand en slik en bij tijden stuit men op een dichte, compacte zandlaag. Om het werk van de plaatselijke visserij vloot ren dabel te maken is het nodig dat de Oude Haven wordt uitgebaggerd tot op een zo danige diepte, dat schepen van vijf voet diepgang ten allen tijde binnen kunnen ko men en dit betekent een verplaatsing van ongeveer 60.000 ton grond. De nieuwe baggermolen is 70 voet en 9 inches lang, 22 voet breed, hee^t een holte van 8 voet en een diepgang van 6 voet 3 inches. De capaciteit is honderd ton. De boot is behalve met de gewone werktuigen uitgerust met een Lincoln „Shield-Arc" lasapparatuur, zodat kleine reparaties aan trawlers en andere schepen kunnen wor den uitgevoerd en een luchtcompressor, die samengeperste lucht kan leveren, be nevens een sterke waterpomp, die niet slechts bij eventuele blussingen dienst kan doen, doch tevens gebruikt kan worden bij het bunkeren van drinkwater. bijvoorbeeld speelt zijn rolletje zo hartver- overend en met zulke fijne trekjes kinder lijke humor, dat de firn daardoor bij tijd en wijle oprijst tot de sereniteit van een kinderziel en het onbeschaamde geluidje, dat deze kleine man produceert als hij zich dik-gegeten heeft aan een kippebout is haast ontroerender dan het hele machte loze gevecht van drie mannen tegen de elementen, die het op de nieuwe boot van Peer hebben voorzien. Kai Holm geeft een voortreffelijke uit beelding van de louche smokkelaar, „de Pelikaan". De gemeente-ambtenaar, die als een vaderlijke vriend van het berooide gezin door de film wandelt, krijgt een even treffende vertolking van Karl Stegger en zo zijn er vele rake types in deze rolprent, die daaraan een deel van haar zeggings kracht ontleent. J. F. In het Rex Theater was Woensdagavond geen plaats onbezet toen Cees de Lange zijn inleidend praatje begon, dat ten doel had de medewerkenden aan het kleinkunstpro- gramma voor te stellen. De Lange heeft een eigen stijl; hij zoekt zijn kracht in het droog-komische genre, dat zo af en toe nog wel genietbaar is, maar dat op de lange duur toch verveelt. Daarenboven zakte het peil van zijn grapjes danig toen hij meende de lachers op zijn hand te moeten krijgen door een serie geestigheden van bedenke lijk allooi te lanceren betreffende een tweetal demissionnaire ministers. Het bombastieke optreden van Johnny Meijer liet niet na indruk te maken. We hebben reeds eerder zijn vingervlugheid geroemd; hij is een virtuoos op de harmo nica. Maar ontdaan van alle lawaaisaus blijft er een accordeonist over, die op kun stige manier populaire wijsjes speelt welke allermiserabelst gearrangeerd zijn. Niette min: het succes was, dank zij het kleurige spel der schijnwerpers, wederom indruk wekkend. Het bescheiden spel van Cas Oosthoek was er in volkomen tegenstelling mee. Oosthoek is een eerste klas pianist, op wiens accompagnement iedere artist ten volle „leunen" kan en die daarenboven solistisch heel wat in zijn mars heeft. Hij plaatst zich echter niet op de voorgrond en krijgt daardoor veel minder handen op elkaar dan zijn minder bescheiden col lega's. Carlo Piëtro is eveneens een prima vakman, die men graag bezig hoort. Hij imiteert beroemde figuren en het werk woord „dubbelgangeren" zou door hem uit gevonden kunnen worden, indien dit door onze taalkundigen zou worden toegestaan. De jeugdige Betty Visero, het wonderlijk lenige slangemeisje, heeft iedere bezoeker verbaasd met haar verbluffende prestaties die ten slotte zo gecompliceerd waren, dat men werkelijk niet meer wist of Betty de zaal de rug toekeerde of dat zij dit nu juist net niet deed. Ook hier gold: Het is maar net hoe je het bekiikt. Het jodelen van Olga Lowina was als ge bruikelijk: koud, zielloos als een automaat en daarenboven wat zangtechniek betreft volkomen fout. Haar optreden miste daar door iedere aantrekkelijkheid. A. J. VAN DER WEIJDEN ADVERTENTIE Ia ililar 2.9, frontlens Verkrijgbaar bij: Foto Hollywood Lange Nieuwstraat 793. Tel. 5858 Mevrouw P. uit de Annastraat in IJmui den reed gistermiddag met haar fiets op de betonweg, die van de Strandweg naai de Semafoor leidt. Plotseling slipte zij in de rails die daar door de weg lopen en viel. Zij bleef liggen en de heer A. P. Bak ker, die spoedig Ier plaatse was consta teerde een lichte hersenschudding. Nadat hij een wondje boven het rechteroog had verbonden, heeft hij mevrouw P. per auto naar haar woning gebracht. Een kind, dat achterop de fiets zat en ook viel, kwam met de schrik vrij. Eerste arrestatie bij IJsland Voor de eerste maal is een Engelse traw ler in de IJslandse wateren aangehouden sinds op 15 Mei de nieuwe bepalingen om trent het vissen binnen de territoriale wa teren rond IJsland van kracht zijn gewor den. Schipper Stanley V. Jones van de York City, die eigendom is van de Consolidated Fisheries- Ltd. in Grimsby, hoorde in Reykjavik een bedrag van 1.970 boete legen zich eisen, wegens overtreding van deze wet. Betaalde hij deze som niet bin nen vier weken, dan zou hij negen maan den hechtenis krijgen, zo werd hem ver teld. Zijn vangst en vistuig werden ver beurd verklaard. Schipper Jones is in ho ger beroep gegaan. De York City werd aangehouden door de kustwachtkotter Aegir ten Noordwesten van IJsland ver leden week Woensdag. De schipper van de York City riep de hulp in van de kruiser H.M.S. Mariner, die tot taak heeft de Engelse vissersvloten in bescherming te ne men. Schipper Jones was op 11 Juli van Grimsby vertrokken. De commandant van de IJslandse kotter vertelde het hof dat het Engelse schip 1.1 nautische mijl viste binnen de viermijls zöne en dat ondanks zijn sommatie op te houden, schipper Jones rustig liet doorgaan met vissen. Hij beweerde dat hij de trawler over een afstand van 49 mijl achterna zat en dat hij zeven schoten had moeten lossen, voordat werd bijgedraaid en dat de York City toen nog een vijfde mijl binnen de zóne was. Ook had hij geconstateerd dat schipper Jones dronken was. Schipper Jones ontkende deze beschul digingen en zei dat hij bedreigd was met een pistool, toen de commandant het schip aanhield. Hij zei, dat hij na het derde schot verzocht had het vuren te staken, maar dat daarna nog vier schoten werden gelost. Hij merkte op dat hij nooit dichter bij land was geweest dan 4.6 mijl. De eerste en de derde officier van de kotter brachten hiertegen in dat de schipper wel degelijk dronken was geweest en dat de trawler een heel eind binnen de boei was geweest. De bemanning van de York City ont kende dat hun schipper dronken was ge weest en de bootsman zei dat het radar scherm had aangetoond dat de boot zes mijl uit de kust was toen ze werd aange houden. De commanderende officier van de Ma riner zei tenslotte dat hij de positie van de York City inderdaad vaststelde op een mijl binnen de verboden zóne. Woensdag 30 Juli kwamen de haven van IJmuiden binnen: Hondsrug van Colchester. Siegfried van Rotterdam. Kaskar van Ant werpen. Flevo van Oporto. Patria van Sunds- vall. Eben Haëzer van Kingslynn. Tilly van Sundsvall. Holdernac van Londen. Westerdok van Londen. Phryne van Caen. Libelle van Bremen. Frident van U. S. A. Carpo van Rotterdam. Douro van Oporto. Verna H. van Jacobstadt. Imatra van Frederikstadt. Luise Weiter van Hamburg. Vertrokken zijn: Albatros naar Antwerpen. Ton S. naar Antwerpen. Nyholt naar Perzi sche Golf. Mount Rhodopa naar Antwerpen. Poeloe Laut naar Antwerpen. Alstern naar Gothenburg. Concordia naar Hull. Echo naar Rotterdam. Ittersum naar Houston. Vienti naar Gdansk. Rokin naar Sundsvall. Am- stelstroom naar Plymouth. Patria naar Rot terdam. Helder naar San Juan. Pluto naar Newport. Kaskar naar Londen. Wolanda naar Rostock. Strype naar Hamburg. Oranje naar Antwerpen. Liberty naar Antwerpen. Helvetia naar Rottei-dam. Roelf naar Bilbao. Hector naar Hamburg. Jupiter n. Rotterdam. De populaire R.K. Harmonie „St. Cae cilia", directeur de heer Lou Tervoort, die bij vrijwel alle feestelijke gebeurtenissen in Velsen-Noord haar medewerking ver leent, denkt er sterk over, een jeugd-tam boercorps te formeren. Dit houdt verband met de wens om de Katholieke jeugd van Velsen-Noord op te vangen en haar op enigerlei wijze te binden. Men stelt zich voor met een huis aan buis-collecte, die de komende Zaterdagen Velsen-Noord af moet romen, het geld voor het materiaal van het nieuwe ensem ble bijeen te krijgen. Ongetwijfeld zal de populaire Harmonie „St. Caecilia" op milde giften kunnen re kenen, (als de goedkeuring van de gemeen telijke autoriteiten voor dit doel er is). Drukke nazomer Het muziekgezelschap staat nog veel mu zikale activiteit te wachten. In Beverwijk wordt op 12 Augustus medegewerkt aan het in park „Scheybeeck" te houden festi val. Een openluchtconcert in het raam van de zomerconcerten in de gemeente Velsen wordt op 14 Augustus gehouden op het tegelplein van de Watervlietschool aan het Stratingplantsoen, waarbij gebruik wordt gemaakt van een uitneembaar podium. „St. Caecilia" neemt verder nog deel aan een muziekfestival in Heemskerk op 22 Augustus en tenslotte staat nog een concert op het programma voor verpleegden en nersoneel van „Heliomare" in Wijk aan Zee. De korfbalvereniging „Watervliet" staat voor de nieuwe competitie ingeschreven met de eerste twee twaalftallen in de Kon. Ned. Korfbal Bond en zij zal de compe titiewedstrijden aanvangen op Zondag, 14 September. Watervliet I is ingedeeld in de tweede klasse B met D.E.D., Amsterdam-Zuid, Landlust, Groen Geel, D.V.D., Z.K.V., O.B.Z.B. en D.D.V. Naar het zich laat aanzien houdt deze indeling voor de Watervlieters geen ge makkelijke taak in: Onder de tegenstanders zijn verschillende ploegen, waartegen Wa tervliet het vorige seizoen verloor, zodat er een paar zware ontmoetingen in het ver schiet liggen. In de reserve derde klasse A zal Water vliet 2 het moeten opnemen tegen Aurora 2, Groen Geel 3, D.T.V. 3, Koog Zaandijk 3, Landlust 2 en Allen Weerbaar 3. Hoewel Watervliet 2 slechts twaalf wed strijden te spelen krijgt zullen ook deze groen-gele korfballers er goed aan doen, zich terdege op de competitie voor te be reiden. Verandering in Terrasvogels- tournooi In het programma van het tournooi om de Terrasvogels „bevrijdingsbeker" is een kleine wijziging gebracht. De wedstrijden zouden gespeeld worden Zaterdag 2 en 9 Augustus, maar door omstandigheden is de wedstrijd van 9 Augustus afgelast en zal deze nu gespeeld worden op Zondag 3 Augustus. Een vindingrijke firma op Texel heeft een op het strand bij de Koog staande voor malige Duitse bunker ingericht tot snelbuffet. Moge het uiterlijk van deze uitspanning weinig aesthetisch zijn, het inwendige van het betonnen gevaarte leent zich uitstekend tot het bewaren van verfrissende draiiken, die er heerlijk koel blijven, zodat de bunker tenslotte toch zijn nut heeft. IEV krijgt weer een jeugdcommissie De R.K. Sportvereniging „I.E.V.", die lange tijd een jeugdcommissie heeft gehad, maar haar wegens allerlei omstandigheden uiteen zag vallen, heeft inmiddels het ini tiatief genomen deze commissie opnieuw te vormen voor de afdeling voetbal. Het is in hoofdzaak de afdeling voetbal, die aan „bloedarmoede" lijdt. De heren P. Schoorl en J. Giegengack (voetbalsecre taris van I.E.V.) zullen trachten om jon gens boven 12 jaar voor I.E.V. te interes seren. De voetbalafdeling van I.E.V. telt thans twee junioren-elftallen en een adspi- rantenteam. Donderdag 31 Juli Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling van „De wraak van een wouw". Rex: Geen filmvoorstelling. Vrijdag 1 Augustus Raadhuis: Geen spreekuur van wethouder van Financiën. Thalia, 20 uur: .Doris Day on Moonlight Bay". Rex: Nog geen opgave ontvangen. De traditionele Santpoortse zomerfeest- week is een van de jaarlijks terugkerende evenementen in Velsen. Het blijkt echter een zuiver Santpoorts festijn, dat door zijn programma ditkeer weer bijzonder veel belovend is. De harddraverij op de nieuwe baan in de polder, de ronde van Santpoort, de aantrekkelijke ringrijderij, de volks spelen, dansen, kermisattracties, een muzi kale rondgang en niet te vergeten de te verwachten gezellige, ongedwongen sfeer doen andermaal het allerbeste hopen. Het hoogtepunt van deze feestweek is ongetwijfeld de korte baandraverij op Donderdag 7 Augustus, 's Middags om twee uur beginnen de courses op de nieuwe gras- baan in de polder. Niet ver van de Rijks weg is een strook van driehonderd meter lengte uitgezet, waarop eenentwintig paar den, het neusje van de Nederlandse korte- baandravers, elkaar in de series en finale zullen tï-achten te kloppen. Namen als Guy Hannover, My Darling, O'Nelly Zora, No tre Dame, Laetare A, D' Marijke en Miss A zeggen de deskundige liefhebbers vol doende om spannende courses tegemoet te kunnen zien. De Ronde Wellicht niet minder interessant wordt de Ronde van Santpoort voor amateurs. Ruim vijftig wielrenners zullen op het par cours Terrasweg, Dinkgrevelaan, Midden- duinerweg, Burg. Enchedélaan en weer Terrasweg, ongeveer tachtig kilometer, heel hard moeten gaan om in aanmerking te komen voor de fraaie materiaalprijzen. Talrijke premies verzekeren dan nog aar dige tussensprintjes tijdens het draaien van de honderd ronden. De wedstrijd begint Woensdagavond om halfzeven. Behalve de twee renners van de Olympische Spelen Adxl Voorting en Arend van 't Hof, rijden onder andere ook mee de volgende amateurs die zonder uit zondering goed zijn voor een eerste prijs: Piet en Tonny Peters uit Haarlem, A. Schotman, Snijders, Tienstra, de gebroeders Hofland en de beide Velsense cracks Kuit- waard en Bruggenkamp. Ringrijden en mastklimmen De feestweek wordt Dinsdagmiddag 5 Augustus geopend met het in bedrijf stel len van de meer dan dertig kermisverma kelijkheden in het Lunapark aan de Hoofd straat. In de morgenuren zijn dan de wiel rijders en ruiters al druk bezig geweest de ring aan de stok te prikken. s Middags komen de tilbury's aan de beurt voor de ringrijderij, waarvoor men zich Maandagavond om acht uur in café De Weyman kan opgeven. Vrijdagavond om zeven uur klimmen tientallen Santpoorters langs de gladde paal omhoog om te proberen een van de aardige prijsjes te verschalken bij het eind punt van de mast. Dit volksspel zal zeker veel publiek trekken. Zaterdagavond wordt de feestweek besloten met een muzikale rondgang van de Santpoortse corpsen. Om halftien is het verzamelen geblazen op het kermisterrein, waar om precies 12 uur de feestweek 1952 luidruchtig zal wor den uitgeluid. Elke avond kan er voorts gedanst worden in „De Weyman" en in „Zomerlust". 131 lp kf! i rWj :§fj Geen spreekuur De wethouder van Financiën zal op Vrij dag 1 en Vrijdag 8 Augustus geen spreek uur houden. TANTE ELS moet een paar dagen het bed houden, zodat haar hoekje een week wordt uitgesteld. We zullen maar hopen dat ze volgende week weer present is. Bij de beeltenis van Eva Perón geven vrouwelijke leden van een van haar politieke comités luidruchtig en met veel vertoon uiting aan haar smart. „De wraak van een vrouw" vanavond in Thalia Vanavond wordt in Thalia in een speciale voorstelling gepresenteerd de film „De wraak van een vrouw". Dit Universal- product behandelt de tragische geschiede nis van een man, die door een vrouw zeer bemind wordt. Met een aantal aangrijpen de beelden wordt de spanning haast tast baar, als zich in de intrigue een moord openbaart. Een rechtzaak, de gevangenis en tenslotte bijna een executie vormen de onderdelen van de tweede helft van deze rolprent, gemaakt naar de oorspronkelijke novelle van Aldous Huxley „The Gioconda Smile". Charles Boyer en Ann Blyth spe len de hoofdrollen. Het onderwerp is eigen lijk een „cause célèbre" uit de Britse recht spraak, namelijk het Greenwood moord- proces. HINDERWET Burgemeester en wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat Gedepu teerde Staten van Noordholland bij hun be sluit van 23 Juli 1952, afd. 2 B, no. 160, de beslissing op het verzoek van de Breedband N.V. te IJmuiden, om vergunning tot het oprichten van een walserij voor warm- gewalste plaat en een walserij voor koud- gewalste dunne plaat en blik met toebehoren op de percelen, kadastraal bekend gemeente Velsen, sctie A, no. 1383 en gemeente Wijk aan Zee en Duin, sectie A, nos. 2665, 2666 en 2667 ged., plaatselijk bekend fabrieksterrein Breedband te IJmuiden, hebben verdaagd op grond, dat het onderzoek nog niet zover is gevorderd, dat daaromtrent thans reeds een beslissing kan worden genomen. De V.V. „C.S.V." organiseert Zondag op haar terreinen een sportmiddag voor de leden. Het is een zogenaamde vaardigheids middag, die om half drie aanvangt. Er worden allerlei behendigheidstests afgeno men, die gedurende het voetbalspel telkens weer van pas komen, zoals koppen, straf schoppen nemen en dergelijke. Er zijn enkele prijzen beschikbaar, en bovendien is voor degene, die als eerste eindigt, een wisselbeker uitgeloofd. Sportuitwisseling A alsmeerCastricum Van 13 Augustus komen een vijftigtal adspiranten en junioren van de V.V. „Aals meer" naar Castricum op uitnodiging van C.S.V. De jeugdige voetballers worden Vrijdagavond circa 7 uur per bus verwacht bij het clubhuis op het C.S.V.-terrein aan de Zeeweg. Zaterdag 2 Augustus wordt in de morgenuren een wandeling gemaakt door de duinen onder leiding van de heer P. L. Duinker, hoofd van de dienst terrei nen van het P.W.N., tevens voorzitter van C.S.V. en Zaterdagmiddag om 2,30 uur komen de adspiranten A en B van beide clubs tegen elkaar in het veld; om 3.45 uur de junioren en welpen. De Zondagmorgen wordt doorgebracht in de huiselijke kring der pleegouders. Middenweek mals. Volgens de traditie spanden de noteringen voor verse vis Woensdag de kroon. Voor braat werd meer dan f 1 per kg betaald tot f 54 per 50 kg. De grote soorten, die sporadisch werden aangebracht, noteerden liefst f 60. In de noteringen van de wijting kwam ook weer wat schot: grote steeg tot f 20. Daar het aanbod van de kustvaarders tegen viel, brachten ook de kleine scholsoorten bui ten verwachting beste prijzen op. Schol II kreeg vlot afnemers tegen f 38 en de drie tjes schommelden zelfs rond de f 22 en f 20 per kist. De tong, die al een paar dagen duur betaald wordt, steeg nog iets. De lap pen deden tot f 3.45 en de kleinmiddel f 2.37 per kg. De voor export bestemde grote kabeljauw noteerde f 120 per 125 kg en f 130 per regel; kleine gullen wei-den be taald met f 45 per 50 kg. Ook voor de in gevoerde Noorse kabeljauwsoorten was vol doende animo. Daar deze soorten echter uitsluitend voor de binnenlandse markt gekocht mogen worden, lagen de noteringen gemiddeld f 20 lager per kist dan voor de andere soorten. Verse haring bleef onver anderd op f 12 en f 13 voor de allerbeste kwaliteiten en f 11 voor de meest gang bare soorten. Ook Woensdag hadden de vismeelfabrieken weer druk werk om de opgevangen partijen haring uit de markt te nemen. De makreel varieerde van f 16 tot f 14 per 50 kg. Petten naar Vlaering. De „Petten"- boot „Petten" week Dinsdagavond uit naar Vlaardingen om daar zijn geluk te beproe ven. Naar wij vernamen vielen de note ringen niet tegen en kon er gemiddeld f 12 gemaakt worden, zodat het resultaat even eens meeviel. Die Nehim. De „Johannes Polderman", die Woensdag aan de afslag lag, boekte, zoals gemeld, de hoogste besomming. Het resultaat werd f 21.000 voor een korte, 11- daagse reis. De „Flamingo" bracht f 15.480 voor een 12-daagse reis in het laatje en de „Schoorl" deed f 14.370 voor een 13- daagse trip. Bij de overige kleinere aan voerders gaf de AM 16 de toon aan met f 6300 voor 250 mandjes varia; voorwaar een reus van een succes. Hoop op honk. Woensdagmorgen meerde „De Hoop" in de Vissershaven om niet minder dan zeven zieken aan wal af te geven. Hiervan waren vier Poolse, welke voor verdere verpleging in het ziekenhuis werden opgenomen. Vandaag. Voor vandaag kwamen binnen de Limburgia met 930 k. haring en 50 k. makreel, de Thorina met 1540 k. ha ring, 50 makreel en 10 diversen en de Antje met 100 schelvis, 30 kabeljauw en gullen, 10 platvis, 100 gestripte makreel, 120 dichte makreel en 5 k. stokkebit met nog 120 stuks stijve kabeljauwen. Van de loggervloot werd Woensdagavond verwacht de overweekse logger Katwijk 104. Java van jewelste. Schipper L. v. d. Plas van de KW 159, die al vele malen ver schillende loggers naar de kroon stak met zijn aanvoeren en besommingen mag er nu ook weer zijn. Na de mooie reis van de vorige week, die f 14.000 opbracht, is het schip alweer op de thuisreis voor de Vrij dagmarkt met ruim 1000 kisten verse ha ring en 200 kantjes. Behalve deze „Java" zal ook de „Mary" Vrijdag lossen met een aanvoer van 1600 k. haring en 100 k. di versen. In en uit. Woensdag kwamen binnen (opgave tot 16 uur) de Urk 68. 62, 57; YE 93; HD 135, 12; IJM 240, 54; Texel 24, 33, 37, KW 35. Naar zee vertrokken de HD 47, 12, 35, 25, 135; IJM 227, 240, 206. 261, 226; Urk 70, 57, 86, 161, 18, 90, 85, 36, 62, 68; EH 20; YE 93; KW 35, 128. 5; de Texel 37, 33 en de Texel 24. Marktnieuws. Prijzen: Heilbot 3.10 2.75; gr. tong 3.453.20; grm. tong 2.26 2.08; kim. tong 2.31—2.16; kl. tong I 1.92— 1.75; kl. tong II 1.671.50; tarbot I 2.14 1.90 per 1 kg. Tarbot IV 43—29; kl. griet 33—27; kim. schol 5551; kl. schol I 5331; kl. schol II 3913; schar 2413; v. haring 13.20 11; makreel 1610.70; kim. schelvis 62; kl. schelvis I 62; kl. schelvis II 5414; wijting 2015; gr. gul 47.5040.50; mid. gul 3631; kl. gul 3127; Pieterman 23 18; kl. koolvis zw. 27; kl. rode poon II 17 15 per 50 kg. Gr. kabeljauw 264118; gr. koolvis zw. 6445 per 125 kg. Aanvoer: 95 kisten tong en tarbot; 1 k. heilbot; 3 k. griet; 385 k. schol; 21 k. schar; 3000 k. haring; 415 k. makreel; 80 k. schel vis; 190 k. wijting; 80 k. kabeljauw en gul; 16 k. pieterman; 6 k. poon; 48 k. koolvis; 30 k. diversen. Totaal 4370 kisten. Bescherm de natuur bij dag en bij nacht Zij schenkt U ten dank weer gezondheid en kracht. (J. Minderman, IJmuiden). De Zeestraatvereniging te Beverwijk zal aan de gladiolenweek van 916 Augustus bijdragen door een originele straatverlich ting. Voor de tentoonstelling „Hoofd en Hand" hebben de directies van diverse industrieën in IJmuiden en Beverwijk toegangskaarten besteld, om hun personeel in de gelegen heid te stellen, deze expositie van vruchten der vrije tijdsbesteding te gaan zien. Krantenbezorger tegen auto gebotst Woensdagmiddag heeft op de hoek van de Middenduinerweg en de Enschedélaan een aanrijding plaats gehad. Een bezorger van ons blad, die van de Middenduinerweg op de fiets kwam rijden, kwam in botsing met een auto, die uit de Burg. Enschedé laan kwam. De bezorger viel, maar -kreeg geen noemenswaardig letsel; zijn rijwiel was deerlijk beschadigd. Van de auto werd een spatscherm gedeukt. Huisvestingsbureau sluit zes dagen Het gemeentelijk Huisvestingsbureau zal gedurende de week van 4 t/m 9 Augus tus 1952 voor het publiek gesloten zijn. Ook telefonisch is het bureau niet be reikbaar. DONDERDAG 31 JULI BIOSCOPEN Geen voorstellingen. VRIJDAG 1 AUGUSTUS KENNEMER THEATER 7 en 9.15 uur: „Bakersprookje". LUXOR THEATER 7 en 9.15 uur: „Ro bin Hood Jr." W.B. THEATER 8 uur: „Rijk van Tar- zan, de doodskoppenvallei".

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7