Stroom van vluchtelingen naar Berlijn bereikt hoogtepunt Mossadeq perkt bevoegdheden van vorstenhuis geducht in Naguib eist zuivering van Egypte's openbare leven Meer dan duizend mensen per dag vragen er asyl Weerbericht Beel faalt Haarlems Dagblad Meer vrijheid voor de bouwnijverheid Enhom krijgt levenslang Het woord is aan Moeder en zuster van Sjah naar de V.S. Faroek voelt zich arm Verkiezingsleuzen der West-Duitse socialisten Uitbreiding Tweede Kamer gaat niet door De herfstmanoeuvres in Duitsland Franse baggermolen op mijn gelopen Oogst in de Haarlemmermeer Koningin met jongste prinsessen op terugweg Vinnige aanval op Adenauer Engels parlement over C on ven tie van Bonn 67e JAARGANG No 19 Bureaux: Kennemerlaan .186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 29 6e JAARGANG 17 9 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFcestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OOK PROF. DR. L. J. M. BEEL, van de K.V.P., is gefaald in zijn poging, een ka binet te formeren dat zou steunen op de brede basis P.v.d.A. - K.V.P. - A.R. - C. H.U. Dat hij zijn opdracht nog niet aan de Koningin heeft teruggegeven, gelijk dr. W. Drees van de P.v.d.A. vóór hem heeft ge daan, moet blijkbaar vooi-al verklaard wor den door de omstandigheid dat de Koningin nog in Frankrijk vertoeft. Aan het einde der week zal zij terugkeren en zoals onze parlementaire redacteur meldt wordt ver wacht, dat Beel dan tot teruggave zal over gaan. Strevend naar hetzelfde doel als zijn voorganger heeft de tweede formateur kun stige splitsingen van departements-leiding beproefd om bij de verdeling van minister zetels alle vier gegadigde partijen te be vredigen. Bij de beraamde benoeming van twee ministers van Buitenlandse Zaken zou hij er zich op hebben kunnen beroe pen, dat deze dubbele bezetting zich al eens eerder heeft voorgedaan het duo Van Kleffens-Van Royen trad er na de oorlog in op en dat bovendien uit de Kamer herhaaldelijk de wens naar voren is geko men om een tweede minister naast mr. Stikker te benoemen. Want één minister kan, vanwege de vele buitenlandse reizen waartoe het ambt noopt, niet vaak genoeg in de Kamer verschijnen. Maar minister Stikker voelde niets voor een mede-be heerder van zijn departement. Formateur Beel bepaalde zich evenwel niet tot het buitenlandse chapiter en beoogde ook een splitsing van het departement van So'ciale Zaken in een van Arbeid en Sociale Ze kerheid en een van Maatschappelijke Zorg en Volksgezondheid. Dit lijkt heel lastig verklaarbaar, behalve dan alleen op het motief, dat hij er partijen mee trachtte te bevredigen. Maar evenals zijn voorganger formateur ving hij er maar drie van de vier mee; die splitsing van Sociale Zaken lag de P.v.d.A. zwaar op de maag. Onze parlementaire redacteur oppert de moge lijkheid, dat nu straks Drees en Beel sa men zouden kunnen gaan formeren, name lijk met een „program-kabinet", dat op het reeds tijdens de formatiepoging-Drees ont worpen program een kabinet zou vormen zonder eerst de instemming van de fracties te hebben gevraagd. Waarop dit kabinet dan natuurlijk een meerderheid in het par lement zou moeten verwerven. Wij hebben niet de indruk dat het pu bliek, voorzover het werkelijke belangstel ling toont, de loop van zaken sinds de ver kiezingen met sympathie gadeslaat, om over bewondering maar helemaal te zwij gen. Men begrijpt niet in hoeverre het re sultaat der verkiezingen een toestand heeft geschapen, die het zoveel moeilijker heeft gemaakt een kabinet samen te steh- len dan daarvóór. Wij begrijpen het ook niet. Men hoort veelvuldig de opmerking maken, dat het landsbelang zwaarder dient te wegen dan de belangen der om-zetels- kibbelende partijen. Wij kunnen ons voorstellen dat die opmerking gemaakt wordt. Het is geen verheffend schouwspel. Men is nu al vijf weken aan het onder handelen; men is het in den beginne eens geworden over een program; men dispu teert maar moeizaam door over zetelver deling. In een artikel over de Nederlandse ka binetscrisis heeft cle Londense Times van morgen opgemerkt dat onze vooruitzichten niet erg aantrekkelijk zijn. Herinnerend aan het financiële beleid van minister Lief- tinck zegt het blad dat zijn deflationistische politiek, ofschoon zij veel critiek onder vond, in veel opzichten voordeel heeft op geleverd. „Full employment" behoorde ffkar evenwel niet toe en een van de eerste taken van een nieuwe regering zal zijn, plannen te ontwerpen om aan een drei gende werkloosheid van 200.000 man in de komende winter het hoofd te bieden. De herbewapening legt een zware last op het land en noopt tot offers. Voor Nederlands vrienden in het buitenland zal de interes santste benoeming in een nieuwe regering die van de minister van Buitenlandse Za ken zijn. Minister Stikker heeft zich voort durend gereserveerd getoond ten aanzien van een spoedige federatie van West- Europa, maar deze opvatting wordt geens zins algemeen gehuldigd in Nederland en dus zal het zeer belangrijk zijn te vernemen in hoeverre zijn opvolger haar deelt. De strekking van deze Engelse commen taar is niet onduidelijk: gij staat er niet zo best voor; gij loopt kans op stijgende werk loosheid; uw export naar Engeland is daar om des te belangrijker voor u; het is ons opgevallen dat. velen bij u het niet eens zijn met minister Slikkers aarzelingen ten aan zien van Europese federatie; het is u zeer wel bekend dat wij voor zulke federatie niet voelen. Dat staat er allemaal, ten dele tussen de regels, en het toont weer eens aan dat het niet eenvoudig is grote besluiten te nemen, die men niettemin moet durven nemen als men verder kijkt dan de dag van morgen en de weg zich klaar aftekent. Dezer dagen bezwoer overigens de Engelse Kanselier van de Schatkist, Butler, het Engelse volk: Meer verkopen, minder ko pen, harder werken. Hetgeen aanduidt dat onze export naar Engeland, evenals die van andere landen, zich tóch al niet rooskleu rig laat aanzien. R. P. De gunstige economische ontwikkeling can de laatste tijd en in het bijzonder de verbetering van de betalingsbalans hebben de minister van Wederopbouw en Volks- huisvesting doen besluiten grotere vrij heden aan de bouwnijverheid toe te staan. De minister heeft een drietal besluiten uit gevaardigd, die dezer dagen in de Staats courant zuilen worden opgenomen. Hierbij wordt met ingang van 1 Augustus een aan tal reglementeringen opgeheven. De belangrijkste maatregel is, dat geen rijksgoedkeuring meer vereist is voor wer ken waarvan de bouwsom een bedrag van 100.000 niet overschrijdt. Bovendien is geen rijksgoeclkeuring meer vereist voor woningbouw en gebouwen voor de nijver heid (behalve bouwwerken voor openbare nutsbedrijven en gemeentelijke industrie gebouwen), waarvan de bouwsom hoger is dan 100.000. Voor de scholenbouw geldt, dat zonder rijksgoedkeuring mogen worden verricht alle werkzaamheden waarvan de kosten 10.000 niet overschrijden. Boven dit be drag, maar beneden 100.000, blijft een rijksgoedkeuring vereist. STOCKHOLM. (Reuter). De Zweed se journalist Fritjof Enbom is Donderdag te Stockholm veroordeeld tot levenslange dwangarbeid wegens spionnage voor de Sovjet-Unie. Enbom, die communist is, werd schuldig bevonden aan het. verstrek ken van inlichtingen aan Rusland in de periode van 1941 tot 1951. Hugo Gjerswold, een voormalig fourier bij de verdedigingswerken te Boden aan de Zweedse Noordgrens, werd wegens de zelfde feiten tot een gelijke straf veroor deeld. Beide mannen werden ook schuldig bevonden aan het beramen van sabotage daden. Het optreden van Enbom werd „de ernstigste misdaad in de geschiedenis van Zweden" genoemd. Vier personen werden wegens medeplich tigheid veroordeeld. Martin Enbom, een broer van Fritjof, kreeg zeven jaar dwang arbeid. Fingal Laarsson vijf jaar, Arthur Karlsson één jaar en acht maanden en Li lian Ceder, een journaliste en vriendin van Fritjof Enbom, acht maanden dwangarbeid. Fritjof Enbom moet de staat 10.000 kro nen schadevergoeding betalen, het bedrag, dat hij van de Russische ambassade voor zijn optreden zou hebben ontvangen. BOULOGNE (Reuter) De Franse baggermolen „Pas de Calais" is voor de kust van Boulogne in aanraking met een- mijn gekomen en gezonken. De kapitein en de eerste machinist zijn om het leven gekomen. Tien opvarenden worden ver mist. Vijf opvarenden liggen met verwon dingen in het ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde vanochtend vroeg. De schok van de ontploffing was in Bou logne duidelijk voelbaar. De baggermolen zonk binnen enkele minuten. MEVROUW PERÓNS BEGRAFENIS BUENOS AIRES, (Reuter). Officieel is meegedeeld, dat volgens de wens van president Perón het stoffelijk overschot van zijn echtgenote tot 9 Augustus op het ministerie van Arbeid blijft. Het wordt dan naar het congres gebracht en de volgende dag naar het hoofdbureau van het alge meen vakverbond. Het blijft daar totdat het grafmonument gereed is. Na een prettige reis naar Zwitserland zijn Donderdagavond op de Grote Markt te Haarlem teruggekeerd de leden van het jeugdkoor Inter Nos". De jaarlijkse tocht is weer een groot succes geworden voor de dirigent Jan Booda en bestuur. CAIRO, (Reuter). Generaal Mohamed Naguib, de leider van de Egyptische staats greep, heeft Donderdagavond na een on derhoud met premier Aly Maher verklaard, dat de strijdkrachten zich heden uit de straten van Caïro en Alexandrië zouden terugtrekken en de veiligheid van de staat verder zal worden overgelaten aan de re gering. De generaal heeft een ver klaring uitgegeven waarin gezegd wordt, dat het leger „op het ogenblik in eigen gelederen een radicale zuivering uitvoert". Hij verwacht, dat ..alle Egypti sche partijen en de overheidsdiensten zich zelf algeheel en zonder uitstel of aarzeling eveneens zullen zuiveren". In Caïro is de inhoud van het ultimatum gepubliceerd, dat generaal Naguib Zater dag 26 Juli aan Koning Faroek overhan digde en waarin hij „namens de strijd krachten en het volk" eiste, dat Faroek de zelfde dag voor twaalf uur 's middags zou aftreden. Faroek werd in het ultimatum „ver keerde behandeling van staatszaken, ver waarlozing van de grondwet en veronacht zaming van de veiligheid en het welzijn van het volk" verweten. Voorts werd ver klaard, dat Faroeks houding „verraders en omkopers had aangemoedigd bij hem be scherming te zoeken en zichzelf ten koste van arme, hongerige mensen te verrijken". De Wafdpartij heeft in een verklaring, die haar politiek ond'er het nieuwe régime schetst, verklaard, dat niet met Engeland moet worden onderhandeld voordat de Britse troepen uit Egypte zullen zijn te ruggetrokken. In de verklaring wordt ge- eist: eenheid van de Nijlvallei, te bereiken door een vrije volksstemming in de Soedan, verwerping van het Westelijke plan voor de verdediging van het Midden-Oosten en versterking van de Arabische liga en het Arabisch-Aziatische blok. Op het gebied van de binnenlandse politiek eist de partij grondwetsherziening om de macht van de vorst in te perken en de regering verant woordelijk te maken aan het parlement. De partij dringt aan op afschaffing van de Koninklijke voorrechten om het parlement te mogen ontbinden of regeringen te ont slaan, die het vertrouwen van het parle ment genieten. De Wafd eist voorts af schaffing van de politieke politie, opheffing van de staat van beleg en van de censuur. De partij verklaart zich voorstandster van grote hervormingen op sociaal en onder wijsgebied. Bijzondere aandacht wordt in de verklaring besteed aan de strijdkrach ten en gevraagd wordt om meer soldaten, betere oefening en moderne uitrusting. BONN (van de correspondent van ANP) De stroom van vluchtelingen uit de Sov jet-zóne naar Berlijn heeft thans een hoogtepunt bereikt. Sedert het begin van deze week komen dagelijks meer dan dui zend mensen in West-Berlijn om asyl vra gen en de 45 doorgangskampen, die in het Westelijke stadsdeel zijn ingericht, kunnen hen nauwelijks meer plaats bieden. Be maand Juli heeft een recordvlucht van ruim tienduizend man naar Berlijn ge bracht. Sedert Januari kwamen er 40.000. De vluchtelingenstroom van de laatste dagen is blijkens de verklaringen van de aangekomenen een gevolg van onrust, die in de Sovjetzóne verwekt is door geruchten als zou het reizen naar Berlijn van één Augustus af sterk bemoeilijkt worden. Deze geruchten vinden waarschijnlijk hun oorsprong in de aankondiging van maat regelen ter versterking van de „revolu tionaire waakzaamheid Het feit, dat' de volkspolitie tot nog toe geen ernstige hin dernissen in de weg heeft gelegd aan de vlucht naar Berlijn, heeft tot de veronder stelling geleid, dat de onrustwekkende ge ruchten door de socialistische eenheidspartij zelf met opzet verspreid zouden zijn. Het doel zou dan zijn vooral oudere mensen, die toch niet meer tot werken in staat zijn. naar het Westen te doen af vloeien. Van de zijde van het ministerie voor kwesties betreffende geheel Duitsland in Bonn wordt echter verklaard, dat men TEHERAN (Reuter) Volgens het regeringsgezinde blad „Bachter Embroez" zijn de Sjah en premier Mossadeq overeen gekomen, dat alle besprekingen tussen de Sjah en buitenlandse diplomaten in de toekomst slechts met de goedkeuring van de regering gehouden mogen worden. De aanbieding van geloofsbrieven, aldus het blad, zou voortaan door het ministerie van Buitenlandse Zaken geregeld worden en slechts mogen geschieden in tegenwoordig heid van de minister van Buitenlandse Za ken. Parlementaire of politieke Perzische leiders zullen audiëntie mogen hebben op verzoek van de Sjali. Andere hooggeplaat ste persoonlijkheden zouden slechts in audiëntie ontvangen mogen worden met de toestemming van de premier. Tot nu toe werden de audiënties uitslui tend geregeld door de minister voor Hof- aangelegenheden. Deze minister wordt dooi de Sjah zelf benoemd. In de laatste dagen gaan er in het parlement stemmen op, om deze benoeming aan parlementaire goed keuring te doen onderwerpen. Naar ver luidt. zou de Sjah met deze wens ingestemd hebben. De zuster van de Sjah van Perzië, Prinses Asjraf, zal Zondag met haar echtgenoot naar de V. S. vertrekken. De nieuwe chef van de generale staf, generaal Yazdanpanah, vertrekt dezelfde dag naar de V. S., naar verluidt voor een geneeskundige behandeling. Ook de moeder van de Sjah vertrekt Zondag. Het vertrek uit Teheran van deze hoge persoonlijkheden moet beschouwd worden, aldus de correspondent van de „Times" te Teheran, als een gevolg van Mossadeqs klacht, dat de Koningin-moeder en de Prinses aanhangsters waren van Soeltaneh en van andere politieke tegenstanders van Mossadeq. Het vertrek van generaal Yazdanpanah wordt gezien in verband met Mossadeqs verlangen zijn eigen invloed in het leger uit te breiden. Volmacht In een bij de Kamer ingediend wetsont werp vraagt de Perzische premier „de uit gebreidste bevoegdheden" voor de uitvoe- Een ring van zijn program. De Kamer heeft stort, is op twee dagen geleden dit program al m»t grote meerderheid van stemmen goedge keurd. Het omvat herziening van de kieswetten, de rechterlijke macht en het onderwijs en verbetering van de levensomstandigheden van het volk. De aanvullende middelen zouden moeten worden verkregen uit ver laging der regeringsuitgaven, belasting verhoging en de verkoop van oliepro ducten. Het wetsontwerp wordt met spoed be handeld. Als het aangenomen wordt krijgt de regering gedurende zes maanden wet gevende bevoegdheid, zodat zij in dringen de gevallen niet op de goedkeuring van de Kamer behoeft te wachten. generlei reden heeft om aan een dergelijke van officiële zijde geïnspireerde fluister campagne te geloven. Een groot deel van de gevluchten bestaat trouwens uit jonge mannen, die willen trachten een inlijving bij de volkspolitie en daarmee bij het. „na tionale leger" der Sovjet-zone te ontgaan. Dat de Oostelijke politie hulpbehoeftigen en „politiek lastige elementen" animeert om zich naar West-Duitsland te begeven is geen nieuw verschijnsel. Het is sedert jaren een der methoden, waarmee de „Duitse democratische republiek" zonder veel ophef een bevolkingsdeel, dat slechts last kan bezorgen, tracht kwijt te raken. Ook in Bonn houdt men er echter rekening mee, dat de Oost-Duit.se machthebbers bin nenkort tot een afsluiting van geheel Ber lijn, dus ook van het Oostelijke gedeelte, van de Sovjet-zóne zullen overgaan. Tot nog toe wordt op reizen naar Berlijn nog slechts een beperkte controle uitgeoefend. De vluchtweg naar de kampen in het Westen der stad zijn daardoor nog vrijwel open, want ook in de stad bestaat nog een levendig en ongecontroleerd verkeer tussen Oost en West. Negentigduizend arbeiders gaan er neg dagelijks over de grens naar hun werk. Strenge controle Juist deze gemakkelijke vluchtmethode maakt het voor 'f Westelijke stadsbestuur nodig een strenge controle uit te oefenen op degenen, die om asyl komen vragen. Slechts degenen, die werkelijk bedreigd worden, worden als politieke vluchteling erkend en genieten de in West-Duitsland aan déze status verbonden voordelen. Zij krijgen on dersteuning. recht op een woning en op werk. Van de 225.000 geregistreerde vluch telingen, die sedert de splitsing van Berlijn naar het Westen der stad gevlucht zijn, zijn 90.000 als politieke vluchteling er kend. Deze worden door de lucht naar de bondsrepubliek gebracht, momenteel in een tempo van tweehonderd per dag. De niet-erkenden moeten zonder steun van de overheid hun weg zoeken, hetgeen meestal betekent, dat voor hen de weg naai de bondsrepubliek versperd blijft. Zij leven in West-Berlijn tezamen met tien duizenden, die zonder zich bij de overheid te melden in de stad zijn „ondergedoken" en onder wie zich nogal vaak a-sociale en criminele elementen bevinden. Behalve vluchtelingen komen er natuur lijk ook communistische agenten. Volgens een verklaring van het officiële orgaan der bondsrepubliek zijn in de laatste dagen 150 van dergelijke agenten naar Hamburg en het Roergebied gezonden. Dit waren in hoofdzaak leden der volkspolitie, die spe ciaal waren geschoold om in het Westen moderne vuxii-yorsmachine, die de gerst maait, meteen dorst en in zakken dit zomers plaatje bezig met de oogst: Overal in de Haarlemmermeer is het binnenhalen begonnen. propaganda-acties tegen de Europese ver dragen op touw te zetten. Zij hebben na tuurlijk andere wegen dan die over de of ficiële kampen genomen. Voor hen zijn er langs de Westelijke grens der „Duitse democratische republiek" nog openingen gelaten. Echte vluchtelingen komen daar nu nog maar weing over de „streep des doods", zo weinig, dat men personeel dei- vluchtelingenkampen langs de zónegrens ijlings naar Berlijn heeft verplaatst. Prinses Margriet en prinses Marijke, die drie weken vacantie hebben doorgebracht bij haar vroegere lerares op het kasteel van Boutaric te Angles (Tarn), zijn Donderdag tegen middernacht met de trein uit Tou louse naar Parijs vertrokken om zich hedenmorgen bij Koningin Juliana te voe gen en met haar naar Nederland terug te reizen. CAPRI (Reuter). Prins Faroek van Egypte heeft gisteren een verklaring aan de pers voorgelezen, waarin hij zei, dat het niet zo gemakkelijk is als sommigen den ken om koning te zijn. Faroek weet nog niet waar hij zich zal vestigen. Het gezel schap zal vermoedelijk enkele maanden op Capvi blijven. „Ik heb vier kinderen die aangenaam bezig moeten worden gehouden. Zij dragen geen schuld aan het gebeurde. Mijn gezin is het enige koninkrijk dat ik nog bezit". „Wij gaan een kleine vacantie houden en het is mijn eerste sinds de dag dat ik Koning werd niettegenstaande de din gen die soms van mij gezegd worden", al dus Faroek. „Zelfs op mijn huwelijksreis heb ik mij voortdurend met staatszaken beziggehouden". „Ik ben niet rijk meer. Het is niet waar dat ik een fortuin uit Egypte heb meege nomen of ergens verborgen heb. Wij zullen zeer, zeer eenvoudig leven. Ik weet dat sommigen uwer ongelovig zullen glim lachen, maar u moet bedenken dat iemand, die aanzienlijk minder heeft dan waaraan hij gewoon is, zich arm voelt. Naar de maatstaven van de zeer armen ben ik nog te benijden. Ik hoop dat het van nu af aan afgunst zonder bitterheid zal zijn. Mijn vrouw en ik zijn niet vex-bitterd over het gebeui-de, want wij weten dat wij nog rijk zijn door de vele vrienden die wij beiden hebben". BONN. Als „partij der Duitse patriotten en intei-nationale socialisten" wil de West- Duitse sociaal-democratische partij de ver kiezingen van- volgend jaar tegemoet gaan, waarin zij hoopt de huidige Christelijk- libei-ale regering beslissend te kunnen slaan. Vinnige critiek op de regering-Ade- nauer, scherpe afwijzing der vorming van een „klein Eui-opa" en eisen tot vergaande sociale hervoi-mingen zijn de voornaamste punten uit het ontwerp-verkiezingsprogi-am der socialisten, dat aan de eind September in Dortmund te houden partijdag zal wor den voorgelegd/Het program verlangt een socialisering der basisindustrie teneinde „dè thans overheersende macht van het kapi talisme en zijn aanhangers" te breken. Uitgangspunt voor samenwerking met de Westelijke landen dient volgens de partij te worden: vrijheid voor de Duitsers om zelf over hun lot te beslissen. De partij meent dat intei-nationale samenwex-king slechts op basis van volledig gelijke rechten kan geschieden. De plannen voor „een conser- vatief-kapitalistische federatie van een klein-Europa der zes landen van het plan- Schuman" wordt door de partij afgewezen ,daar zij een democratische vereniging en ontwikkeling van Europa in de weg staat". Door de Europese vei'dragen heeft de Duitse regering naar socialistisch inzicht het Saar- gebied prijsgegeven en daarmee de Duitse aanspraken op de gebieden achter Oder en Neisse moreel verzwakt. Aan de partijraad wordt voorgesteld de revisie der afgesloten verdragexx als programpunt op te nemen. Het herstel van de Duitse eenheid moet volgens de socialisten het eerste doel van de Duitse buitenlandse politiek worden. Montaigne: Wanneer de dood de mensen gelijk heeft gemaakt moest de begrafenis er geen verschil in brengen. De uitbreiding der Tweede Kamer van 100 tot 150 leden is voorlopig van de baan. Het desbetreffende wetsontwerp tot wijzi ging van de Grondwet heeft in de Eerste Kamer de vereiste meerderheid van twee derde van het aantal uitgebrachte stemmen niet kunnen behalen. De stemmenverhouding was: 28 voor, 17 tegen. Voor stemden 14 leden van de KVP, 10 van de P. v. d. A., 2 van de A.-R. en de 2 communisten. Tegen stemden 3 leden van de KVP, 1 van de P. v. d. A., 4 van de A.-R., 3 van de VVD en alle 6 leden van de CHU. Er zou waai'schijnlijk wel een voldoende meerdei'heid zijn geweest voor de uitbrei ding als niet in Februari, bij de eerste be handeling in de Tweede Kamer, door aan neming van een amendement van de heer Andriessen (KVP) aan die uitbreiding de mogelijkheid gekoppeld was van stem- ovei-dracht. Wanneer een Kamerlid in het buitenland vertoeft zou hij een collega- Kamerlid kunnen machtigen voor hem zijn stem uit te brengen. De Eerste Kamer heeft zich steeds tegen dit denkbeeld gekeerd. Tal van leden wil den echter gisteren over hun formele be zwaren op dit punt heenstappen, maar en kelen wensten niet met de uitbreiding van de Tweede Kamer tevens het amendement- Andriessen te aanvaarden. Daarom stem den zij tegen en aldus werd de vereiste meerderheid niet behaald. Het Nedei-landse legex-korps, dat in Sep tember zal deenemen aan geallieerde oefe ningen in Duitsland, wordt gedeeltelijk ge- voi-md uit de parate onderdelen en gedeel telijk uit eenheden, die binnenkort worden opgeroepen voor herhalingsoefeningen. Alle onderdelen zullen tot hun vertrek naar Duitsland in Nederland worden ge oefend, hetzij in of nabij hun verblijven, hetzij in gebieden welke geschikt zijn voor oefening in groter verband, zoals deze in de loop van het voorjaar en de zomer reeds zijn gehouden. Bovendien zullen verscheidene onder delen uit de verblijven, welke zij thans in gebruik hebben, worden overgebracht naar tijdelijke legerplaatsen. Zij worden dan samengevoegd in één gebied, zoals de on derdelen van de derde divisie, die thans verspreid liggen over velerlei plaatsen. Vele onderdelen zullen worden gelegerd in vei-blijven, die niet voor dit doel zijn be stemd, maar waarin voorzieningen zijn ge troffen, onder meer aanleg van waterlei ding en vei-lichting, die zij voor legering geschikt maken. Een klein gedeelte der troepen zal zelfs geheel te velde verblijven. Deze wijze van legering is noodzakelijk wegens de vol ledige bezetting van de beschikbare huis vestingsruimte. De oefeningen en de verplaatsingen zul len zo worden uitgevoerd, dat andere belan gen, zoals die van het verkeer en van de recreatie, zoveel mogelijk worden ontzien en de voorschriften tot bescherming van het natuurschoon en de oogst worden on verminderd gehandhaafd. LONDEN. (Reuter). De Britse mi nister van Buitenlandse Zaken. Anthony Eden, heeft Donderdag in het debat over de conventies van Bonn in het Lagerhuis veCklaai'd, dat uitstel van goedkeuring door het huis de zaak van de vrede zou benadelen en dat dit noch in Engelands noch in Europa's belang zou zijn. De con ventie, aldus Eden, benadert onder de hui dige omstandigheden het meest een vre- desvei-drag met Duitsland. Na Eden verklaarde de voormalige La- bourminister van Defensie Emanuel Shin- well, dat het Huis werd gevraagd de con venties goed te keuren, voordat zelfs Frankrijk en Duitsland dit gedaan hebben. Lord Pakenham, minister van Marine in de Lahour-regering, heeft in het Hoger huis verklaard, dat de oppositie van zijn partij (Labour) tegen de ratificatie van de conventies van Bonn de positie van de Labour-partij voor lange tijd zou ver zwakken. Hij zou zich dan ook van stem ming onthouden. Lord Pakenham waarschuwde er tegen de Duitsers als pionnen te gebruiken. Men dient de Duitsers te overtuigen van de superioriteit van de geestelijke idealen van het Westen. Uitstel van de ratificatie zou de vooruitzichten op een uiteindelijke vei'zoening benadelen. Hij werd luide door de conservatieven toegejuicht. Het Hogei'huis keurde de con ventie van Boxxn zonder stemming goed. Jconcocoor* «ro cwYrxxx v l«ï ïfKKJOO ONWEERSACHTIG Verwachting, medegedeeld -door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met enkele regen- of onweersbuien, maar overdag ook nu en dan opklaringen. Zwakke tol matige wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 2 Augustus Zon op 5.03 uur, onder 20.28 uur. Maan op 18.33 uur. onder 0.07 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 1 Augustus: Hoog water: 10.49 en 23-24 uur. Laag water: 6.04 en 18.40 uur. Zaterdag 2 Augustus: Hoog water: 12.09 uur. Laag water: 7.23 en 20.06 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1