De Bey van Tunis negeert het kabinet- Bakkoes j Britse Lagerhuis keurt de conventies van Bonn goed Frans-Duitse besprekingen over de Saar begonnen Vierde luchtvaartshow „Ilsy" op Ypenburg geopend Weerbericht De Geest Hevige onweersbui trok van Zuid naar Noord over ons land Dit weekeind geen mooi weer Conferentie met prominente Tunesiërs over Frans hervormingsprogramma Naguib waarschuwt tegen agenten van Faroek Ook Eden overwoog aanvankelijk uitstel De kabinetsformatie Het woord is aan Koningin Juliana terug uit Frankrijk Muiterij in Canadese gevangenis Ontwapeningsresoluties op Rode Kruis-conferentie De twaalf gevangen Nederlanders in Soerabaja 67e JAARGANG No 2 0 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1952 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT £9 6e JAARGANG 180 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107. ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MINDER PRETTIGE INCIDENTEN in Helsinki hebben de draak gestoken met de Olympische geest en droeve inbreuk ge maakt op de sentimenten, die bij de ope ningsceremonie der .Spelen tot uiting plegen te komen en bezworen worden in een eed. Zij hebben ook weer eens de aandacht ge vestigd op die helden, die nimmer met goud, zilver of zelfs maar brons beloond worden, maar wel onveranderlijk in het hoekje vertoeven, waar de slagen vallen. Ik bedoel de scheidsrechters. Eén van hen, een Amerikaan genaamd Farrell, is na een basketball-wedstrijd door twee Uruguyaan- se spelers bewusteloos geslagen. Een an dere, een Belg geheten Delahaye, heeft een paar fouten begaan hetgeen ieder mens die werkt minstens wekelijks doet en is deswege, na een veertigjarige toewijding aan de waterpolosport, voor de rést.van zijn leven onverdiend geblameerd door Filia. Deze Fina is geen aardig meisje (het geen haar excuseren zou) maar de inter nationale zwemmers-federatie. Zij heeft besloten de bewuste wedstrijd te doen overspelen omdat een mens niet onfeilbaar is gebleken. Zo'n besluit neemt, men niet. Daarop is een derde scheidsrechter, de Italiaan Rogione, na een andere waterpolo- wedstrijd in de maagstreek gestompt dooi de Hongaarse trainer Bela Rajki. Toen die daarop ook nog de Nederlandse aanvoerder wilde aanvallen kwam ons aller Karei Lotsy tussenbeiden zich daarmee inci denteel ook tot scheidsrechter opwerpend kreeg prompt scheldwoorden naar het hoofd en werd op zijn schoenen gespuwd. Ik herinner aan deze recente miskennin gen van drie, eigenlijk vier scheidsrechters in Helsinki. Maar ik zal zelfs geen poging wagen om een overzicht te geven van de duizenden aanvallen op deze onvolprezen lieden, die er in de loop van tientallen jaren in tientallen landen aan zijn vooraf gegaan zij het dan zonder Olympische eed, waarbij het tegendeel bezworen was, en zonder Olympische geest, over velden en wateren dwalend. Reeds in mijn prille jaren heb ik een voetbalscheidsrechter in ons bedaarde Nederland de vlucht zien nemen, achtervolgd door een woedende mensenmassa. Ik heb er een zien wegvoe ren, beschermd door politie-agenten met getrokken gummiknuppels. De grofste scheldwoorden, geuit door de rauwste stemgeluiden, heb ik andere arbiters horen toekrijsen. Nog onlangs is er in Italië een door een speler van het nationale voetbal elftal met vuistslagen en schoppen be werkt weliswaar met het welverdiende gevolg, dat die speler voor het leven ge schorst is. Maar is de scheidsrechter van zijn verwondingen hersteld? Blijft hij wel licht voor de rest van zijn leven invalide? Daaromtrent heeft men ons niets bericht. Dat komt er blijkbaar niet op aan. Waarom worden mensen scheidsrechter? Om uitgescholden en van partijdigheid be schuldigd te worden en bij gelegenheid mishandeld? Neen, dat geloof ik niet. Om in hun eentje wekelijks verre reizen te maken, teneinde deze bejègingen regelma tig te ervaren? Dat geloof ik ook niet. Zij trotseren dit alles terwille van iets anders. Een onvriendelijk man als van scheids rechters sprake is neemt onmiddellijk een onvriendelijk man het woord heeft wel eens beweerd dat het lieden zijn, die des Zondags over spelers willen heersen na de hele week zelf door chefs in fabrieken en kantoren op hun kop te zijn gezeten. Mocht deze verklaring in sommige gevallen juist zijn, dan geldt zij-zeker in andere niet. En in alle gevallen doet zich ongetwijfeld een beter motief voor, ook al omdat niemand iets uit één enkele beweegreden doet. Dat andere motief weegt bovendien zwaarder. Het behelst dat scheidsrechters mensen zijn die zich zozeer verknocht gevoelen aan de een of andere tak van sport, waarin zij zelf niet (of niet meer) uitblinken, dat zij alleen om die sport te dienen en in haar betoverende sfeer te verkeren het hoogste offer ervoor brengen en zich in dienst van haar spelregels stellen. Waarbij zij alle verguizing en zelfs.lijfsgevaar er voor over hebben en slechts zorgen, dat zij voldoende eigen snelheid behouden om zich in voor komend geval te kunnen redden. Is dit nobel of niet? Durft gij de schoon heid van zulk offer te loochenen? Zoudt gij zelf, geen scheidsrechter zijnde, bereid zijn het te brengen? Hebt gij ooit over wogen dat zulk een man van het publiek op zijn best weinig critiek te horen krijgt maar nooit lof, dat hij na inspannende wedstrijden van verschillende aard ver moeid is zonder dat men dit zelfs schijnt op te merken en dat hij vaak nog in de loop der week op reis moet gaan en op het matje komen, om de behandeling bij te wonen van malle protesten tegen zijn be slissingen, die zijn ingediend door lieden die allerminst onpartijdig zijn? De taak van scheidsrechter doet zich in dit leven niet alleen bij sportwedstrijden voor. Zij is in het algemeen de ondank baarste die bestaat. Alle tegenstanders op alle gebieden stellen zich onveranderlijk ten doel te winnen. De scheidsrechter remt hen daarin door zijn naleving van wetsbe palingen, door anderen gemaakt. Zij worden boos. Hun aanhangers worden nog bozer. Maar hij gaat voort. Hij houdt vol. Hij dient het Recht en de Goede Zaak. Hij is om bij Helsinki te blijven in waarheid de belichaamde Olympische geest. Maar toch: geen goud. Geen zilver. Zelfs geen brons. Geen cérémonie protocolaire. Zelfs zijn volkslied speelt men niet voor hem. Straks zal hij alleen als altijd uit Helsinki huiswaarts vliegen. „Meege daan aan de Spelen?" zal de aardige ste wardess belangstellend vragen, omdat men hem nog wel een soort insigne op zijn jas gespeld heeft. „Als scheidsrechter", zal hij aarzelend antwoorden en zij zal zich met een spottend lachje van hem afwenden en denken: „Weer zo'n partijdige". Hij zal even zuchten, maar zich vermannen: de Olympi sche geestR. P. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: Vikingbank f 11.300 (gedeel telijk), Tzonne f 5.000 (gedeeltelijk). Loggers: VL83 f 2980 (ged.), IJM 129 f 8440, KW9 f 3380 (ged.), KW76 f 8140. KW6 f 2190 (ged.), IJM52 f 390 (ged.). Kotters: IJMll f 1630, IJM 227 f 210, IJM213 f 110, IJM226 f 300, IJM249 f 90. IJM208 f 3370, IJM230 f 1000. IJM229 f 1980. KW53 f 1150, KW189 f 280, KW128 f 620. KW35 f 350. KW60 f 1710. KW30 f 1790, KW21 f 1150, KW12 f 810, YE93 f 380, WR67 f 2310, WR7 f 2160, HD125 f 1880. v Twee Groningers, de heren A. H. Stempher en A. Kroon, zijn vertrokken voor een voetreis naar Lourdes en Madrid. Op hun lange tocht voeren zij een miniatuur huis mede. waarin zij kunnen overnachten. Het huisje, dat op wielen is geplaatst, wordt getrokken door een pony. De voetreizigers hopen per dag gemiddeld 40 km. af te leggen. Burgemeester J. Tuin deed zijn stadgenoten bij hun vertrek uitgeleide. Vrijdagmiddag is een vrij hevige on weersbui van het Zuid-Westen via het midden naar het Noord-Westen over ons land getrokken. Omstreeks twee uur meld de het vliegveld Eelde een hevige onweers bui met windstoten van 21 meter per se conde, voorafgegaan door een zandstorm. Tevoren waren bij het K.N.M.I. meldingen van onweersbuien boven het Zuiden en Westen van ons land binnengekomen. Omstreeks vijf uur ontlastte zich boven de bossen tussen Driebergen en Zeist een zware hagelbui die langzaam in de richting Zwolle trok. Ook boven Amersfoort ont lastte zich een onweersbui, maar hier viel geen hagel van betekenis. Wel veroorzaak te de hevige regen een verkeersstagnatie nabij de Vlasakkers. Na het koude begin van deze week had aanvoer van warme lucht uit het Zuid- Westen tot gevolg, dat de temperaturen in ons land geleidelijk opliepen en Vrijdag TUNIS, (Reuter) De Bey van Tunis heeft gisteren overleg gepleegd met Tune sische politieke, godsdienstige en industri ële leiders over de door Frankrijk voorge stelde hervormingen in het protectoraat. Na de bijeenkomst is vernomen, dat de Bey de leiders een overzicht had gegeven van het hervormingsprogram en hun ver zocht had overleg te plegen met hun aan hangers en hem binnen drie weken advies te geven. De Bey zeide, dat het hervor mingsplan zó belangrijk is dat alle Tune siërs het eens moeten zijn over het ant- CAiRO (Reuter). Egyptische, politie agenten met helmen op en met geweren be wapend hebben gisteren de veiligheids diensten in Cairo van generaal Naguibs strijdkrachten overgenomen. In een verklaring tot het leger zeide ge neraal Naguib: „Hoewel de ex-koning ge dwongen is het land te verlaten, leven er nog spionnen van het paleis temidden van ons". Hij waarschuwde tegen „verraders en hun agenten". Hij verklaarde voorts: „De missie van het leger is nog niet geheel vervuld". Kleine troepeneenheden bewaken nog be langrijke verbindingspunten en telefoon kantoren. De generaal, die een zuivering onder de strijdkrachten uitvoert, deed een beroep op de.politieke partijen haar organisaties te zuiveren en het land tot in bijzonderheden haar programs bekend te maken. Naar het gewoonlijk welingelichte Egyp tische blad „Al Ahram" meedeelt, had het hoofdkwartier van generaal Naguib de ka pitein van de „Mahroessa". het jacht waar mee Faroek als balling uit zijn land ver trok. opdracht gegeven de bagage van het gezelschap te doorzoeken en niet toe te staan, dat juwelen, staven goud en Egyp tische oudheden van boord meegenomen werden. Toen de kapitein telegrafisch ant woordde, dat Faroek bezwaar maakte tegen het doorzoeken van de meer clan 200 kof fers tellende bagage, kreeg hij order, het gezelschap niet aan land te laten gaan. In middels was het jacht echter reeds' nabij Napels gekomen, waar een grote menigte de aankomst van de ballingen wachtte. De kapitein kreeg tenslotte de opdracht, het gezelschap aan land te laten gaan, doch met achterlating van de bagage. Hiervoor zou de Egyptische gezant te Rome zorgen, aldus het hoofdkwartier van generaal Naguib. Berichten uit Napels en Capri wijzen er op, dat de bagage inmiddels aan land is gebracht. woord, dat hij aan Frankrijk zal geven, hoe dit ook moge uitvallen. Een commissie van twaalf man, die uit de leiders werd samengesteld, zal de hervor mingen bestuderen en een rapport opstellen. Na de bijeenkomst van gistëren trokken waarnemers de volgende conclusies: De Bey poogt tijd te winnen, ondanks de druk van de Franse resident-generaal, die aandringt op een snel besluit aangaande de uitvoering der hervormingen. De Bey heeft door represëntatieve Tu nesiërs uit te nodigen, met uitsluiting van de leden der regering-Bakkoesj, openlijk te kennen gegeven, dat hij geen sympathie ge voelt voor deze regering, die in Maart op instigatie van de Franse resident werd ge vormd, nadat de Bey geen opvolgers van de nationalistische regering van Moham med Tsjenik had aangewezen. Het onmiddellijk overleg met Prins Tsjadly, dat door de leiders na de bijeen komst van de Bey werd gepleegd, en het feit, dat de meeste der naar het paleis ont boden Tunesiërs zich reeds een maand ge leden legen de hervormingsplannen heb ben uitgesproken, zijn zekere tekenen, dat de plannen zullen worden verworpen en het Frans-Tunesische geschil ter behande ling bij de zitting van de algemene verga dering van de UNO in October zal worden ingediend. Prins Tsjadly is de oudste zoon van de Bey. Hij is ultra-nationalistisch gezind. De vertegenwoordiger van de Neo- Destour in New York heeft een telegram aan de secretaris-generaal van de UNO ge zonden, waarin hij Frankrijk en van be schuldigt het plan te hebben het geschil met Tiinds met geweld te regelen. De Bey heeft volgens dit telegram presi dent Auriol medegedeeld, dat hij weigert de Franse hervormingsvoorstellen te aanvaar den. Het gevaar bestaat, aldus de vertegen woordiger. dat de Fransen de Bey zullen afzetten. Hij verzoekt de UNO te voor komen, dat geweld gebruikt wordt. Soort gelijke telegrammen zijn ook aan president Truman en minister Acheson gezonden. MONTREAL (Reuter) In de Bordeaux gevangenis te Montreal (Canada) zijn 700 gevangenen, die klagen over slechte voe ding, gisteren aan het muiten geslagen. Vrijdagavond ontstond een gevecht tussen de muiters en politie, waarbij één ge vangene door een verdwaalde kogel in de nek werd getx-offen en gedood. Een aantal gevangenen werd gewond. De muiters hebben zich ih een- vleugel van het gebouw teruggetrokken, waar zij zich hebben ingesloten. Een aantal leiders is door de politie gearresteerd. LONDEN (Reuter). De motie van de conservatieve fractie van het Britse Lager huis, inhoudende de instemming met een spoedige ratificatie van de conventies van Bonn, is met 293 tegen 253 stemmen aan genomen. Twintig leden onthielden zich van stemming. Tevoren was het amendement van de La- bourfractie, waarin werd voorgesteld de goedkeuring uit te stellen, met 294 tegen 260 stemmen bij dertien onthoudingen ver worpen. Aan het eind van het debat heeft de mi nister van Buitenlandse Zaken, Eden, ver klaard, dat hij ernstig overwogen had, of de bekrachtiging der conventies tot Octo ber kon worden uitgesteld, doch de gewone gang van zaken is, dat ovei-eenkomsten binnen enkele maanden na ondertekening bekrachtigd werden. Volgens Eden zou ratificatie de mogelijkheden van vier- mogendhedenbesprekingen eerder bevor deren dan belemmeren. Naar aanleiding van de door de oppositie geuite mening, dat andere landen van de N.AV.O. vóór Duitsland bewapend moe ten worden, zei Eden: „De verstrekking van militaire uitrusting door de V.S. aan Europa in het jaar, dat 30 Juni 1953 ein digt, zal naar verwachting drie maal zo groot zijn als in het jaar, dat 30 Juni 1952 afliep. Óp deze basis zal de totale verstrek- king aan de bij de N.A.V.O. aangesloten Europese landen volgend jaar Juni onge veer zes milliard dollar belopen". Een klein aantal Labourleden schijnt zich onthouden te hebben van stemming tegen de i-atificatie. Een of twee conservatieven stemden niet. Negentien leden van Labour en regeringszijde hadden officiële toestem ming om persoonlijke redenen niet aanwe zig te zijn bij het debat. Men verwacht, dat de Britse ratificatie- documenten later in deze maand te Bonn gedeponeerd zullen worden. Tot nog toe hebben alleen de V.S. de conventies geratificeerd. Op reces Het Britse parlement is gisteren op reces gegaan. In Londen is vernomen, dat pre mier Churchill niet van plan is gedurende het reces naar het buitenland te gaan. Hij zal zijn vacantie doorbrengen op Chartwell Manor in Zuid-Engeland, Vandaag heerst er voorshand volkomen windstilte op formatiegebied. Niettemin zien de meeste politieke waax'nemers don kere wolken aan het firmament verschij nen. De verwachting blijft dat prof. Beel er toe over zal gaan zijn opdracht terug te geven. Vandaag is de Koningin uit Frank rijk in ons land tei-uggekeerd. Men neemt aan dat de formateur haar zo spoe dig mogelijk zal bezoeken en denkbaar is dat hij zal vei-zoeken van zijn opdracht te worden ontheven. Niettemin is het altijd nog mogelijk dat tijdens zulk een beraad tussen staatshoofd en formateur deze laat ste tot andere gedachten wordt gebracht. reeds maxima van ruim 25 graden bereik ten. Ondanks de hiermee gepaaivl gaande weersverbetering behield het weer een wisselend karakter, zodat het geen enkele dag in het gehele land droog bleef. Dit was, naar het K.N.M.I. mededeelt, groten deels het gevolg van de onstabiele opbouw van de atmosfeer boven West-Europa, waardoor dagelijks regen- of omveei's- buien tot ontwikkeling kwamen. Boven dien nadei't boven de Bxdtse eilanden een depressie, die langzaam naar het Zuid- Oosten ti-ekt en er mede oorzaak van was| dat de buienactiviteit Vrijdagmiddag weer begon toe te nemen. Tijdens korte maar vrij hevige onweersbuien kwam op ver scheidene plaatsen in ons land flinke ha- gelval voor. Hier en daar werden ook krachtige windstoten waargenomen. Langs de Zuidflank van de depressie boven de Bi-itse eilanden beweegt nu een actieve storing snel naar ons land. Deze storing zal opnieuw regen- en onweers buien veroorzaken en bovendien een einde maken aan het vrij warme weer. Boven de Britse eilanden bevinden zich koudere luchtmassa's, die in de komende nacht en morgen ons land zullen binnendringeir en ons enige afkoeling bezorgen. Aangezien ook deze luchtmassa's onstabiel van op bouw zijn, houdt de buiïgheid aan en blijft de kans op onweer bestaan. Cicero: Kon ik slechts even gemakkelijk de waarheid vinden als de dwaling weerleggen. TORONTO (Reuter) De algemene commissie van de internationale Rode Ki-uis-conferentie in Toronto heeft giste ren een resolutie goedgekeurd, waarin gevraagd wordt om internationale eoix- tróle van atoomenergie, die verbod van atomische wapens, binnen het geheel van de algemene ontwapening, zal verzekeren. Deze ï'esolutie is ontstaan door aanbrengen van Britse amendementen op een Russische resolutie, die vroeg om een conventie voorziend in onmiddellijk en onbepex-kt verbod van het gebruik van atoomwapens. Een tweede aangenomen resolutie dringt bij de nationale Rode Kruis-organisaties aan op ondersteuning van het werk van de ontwapeningscommissie van de UNO. Ook deze is een door de Britten geamen deerde Russische resolutie, die had ge vraagd om een beroep op de nationale or ganisaties om van haar respectieve rege ringen verbod vgn atomische wapens te vex-kx-ijgen en om aan te dringen op het sluiten van een internationale conventie hiertoe. PARIJS (United Press). Frankrijk en Duitsland zijn in Parijs vandaag bespre kingen begonnen om een regeling tot stand te brengen over het netelige geschil over het Saargebied, waardoor de éénwording van West-Europa wordt opgehouden. Op de vergadering die gisteren gehouden werd, heeft elk van beide partijen haar al gemene standpunten uiteengezet. Er werd besloten „de werkelijke, onderhandelingen" de volgende week Vrijdag te beginnen. In het bureau van de Franse minister In het historische, bekoorlijke Brugge, de schoonste'stad van West-Vlaanderen, wordt sinds 1937 om de vijf jaar het zogenaamde Heilig Bloedspel vertoond. De stad zelf is ter gelegenheid daarvan stemmig geïllumineerd. De opvoeringen vallen op data tussen 2 en 17 Augustus. Een kijkje in een der pittoreske stadswijken. De minister van Verkeer en Watei-staat, de heer H. H. Wemmers, heeft hedenmiddag de vierde ixxternationale luchtvaartshow Ypenburg geopend. De minister zei: „Het is voor mij een groot genoegen en een voor- x-echt tlxans deze ILSY, die reeds de vierde is, te mogen openen. De vierde ILSY. Het komt mij voor, dat dit feit op zichzelf de organisatoren vaxx deze show tot voldoening mag stemmen. Waxxt hoe gevarieerd ook de hedendaagse luchtvaart is, ieder jaar opnieuw het pu bliek een boeiend programma voor te zet ten, is zeker geen eenvoudige taak. Wanneex- ik echter het programma bezie, clan ben ik er van overtuigd, dat. ook deze vierde ILSY een succes moet .worden. Gaarne wil ik een woord van warme hulde brengen aan de organisatoren en al degenen, die aan de voorbereiding van deze vierde ILSY hebben bijgedragen, want zij zijn er in geslaagd het Nederlandse publiek waaxdijk een staalkaart voor te leggen van alle activiteiten in de luchtvaax-t, zowel de Nederlandse als de internationale. Dat vele daaxwan in het militaire vlak liggen, is een typisch teken des tijds. Mo gen de imposante en formidabele onder delen van deze show op dit gebied het pu bliek een goede indruk geven van dat. waaxdoe een gezamenlijke kx-achtsinspan- ning voor internationale defensie in staat is. Ik twijfel er niet aan. dat het Neder landse publiek diep in zich de noodzaak daarvan gevoelt, doch anderzijds het de fensieve karakter daarvan onderkent. Toch geloof ik dat een anders geaarde belangstelling van het Nederlandse publiek zal uitgaan naar de beelden, die uit de bur- gexduchtvaart zullen worden gegeven. In die nummers immers zal de gx-ootse taak van de luchtvaart blijken ten onmiddel- lijken dienste van de mensheid. Tot bescherming van de ontwikkeling daarvan is echter een stex-ke xnilitaire luchtvaart noodzakelijk. Het is daax'om goed, dat in deze vierde ILSY beide grote aspecten van de luchtvaart in een juiste verhouding naar voren worden gebracht. Wanneer daardoor de ILSY 4 het Neder landse publiek dieper zal doordringen van het nut van de burgerluchtvaart en van de noodzaak van de militaire luchtvaart en het Neclexdandse volk een nieuwe impuls zal geven aan de luchtvaart ixx al zijn gele dingen nieuwe kx-achten te geven, dan ineen ik, dat deze show aan zijn doel beantwoord zal hebben". Met deze woorden verklaarde de xrxi- nister de ILSY 4 voor geopend. Terwijl heel Nederland nog treurt om de onfortuinlijke wedstrijd van onze wa- terpolospelers tegen Joegoslavië, reed van ochtend een in dat opzicht onbezorgde Ko ningin met haar eigen wagon, die aan de Parijs-express was gekoppeld, het Centraal Station te Amsterdaxxi binnen. Enkele se conden nadat de Koningin de trein had vex-laten, begroet was door ir. F. G. den Hollander en haar particulier secretaris. W. J. baron van Heeckeren van Molecaten, deelde zij echter de mineurstemming over deze tegenslag reeds met alle sportlievende landgenoten. Haar eerste woorden op Ne derlandse bodem golden namelijk dit sport evenement: „Hoe heeft de waterpoloploeg het er afgebracht?" Het gelaat van Hare Majesteit betrok kennelijk, toen haar de 2^-1 nederlaag werd medegedeeld. Prinses Marijke en Px-inses Margriet, die er even als de Koningin opgewekt en gezond uit zagen, bekommex'den zich minder om deze nationale zorg en nestelden zich spoedig in de Cadillac, die op het eerste perron van het station stond geparkeerd. De Koningin bedankte de president-directeur van de spoorwegen voor de uitstekende reis (de trein kwam pi-ompt op tijd om vijf over tien binnen), stapte toen ook in de auto en in straffe vaax-t ging het naar paleis Soestdijk, de kabinetszorgen tegemoet. Om tien voor tien vanochtend reed de trein door Haaxdem. De politie had voor een extra wacht op het station gezorgd. van Buitenlandse zaken kwamen gister middag bijeen: Schumaxi met drie deskun digen, en de Duitse staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken Walter Hallstein, die eveneens was vergezeld van drie deskun digen. Op de bijeenkomst werd voornamelijk het woord gevoerd door minister Schuman. In verband met „van iedere grond ontblote bex-ichten" in de Duitse pers, wilde minis ter Schuman, dat de besprekingen in het geheim gevoerd zullen worden. Hallstein was het hierover met Schuman eens en toen de ministers om half twee uit elkaar gingen, wilde niemand van degenen die aan de conferentie hadden deelgenomen, iets los laten over hetgeen was besproken. Autoriteiten van de Quai d'Orsay zeiden echter dat de besprekingen een zeer haxde- lijk verloop hadden gehad. Minister Schuman vroeg om geheime besprekingen omdat berichten verschenen waren in de Duitse pers, over de mogelijk heid dat Frankrijk een stuk van Frans- Lotharingen zou willen afstaan aan de Saar om zijn „goede bedoelingen te tonen". Door deze bex-ichtexx zijn de Fransen geprikkeld geworden en de bladen in Frankrijk heb ben zich gehaast het ministerie van Buiten landse Zaken te waarschuwen, om een der gelijke stap niet in overweging te nemen. De bespi-ekingen moeten voor 15 Sep tember geëindigd zijn, want dit is de datum die door de ministers van Buitenlandse Za ken van de zes laxxden die deelnemen aan de pas opgerichte' staal- en kolengemeen- schap, als einddatum gesteld is. Hallstein en de drie Duitse deskundigen zijn terstond na de besprekingen per auto vertrokken naar Burgenstock in Zwitser- land, om verslag uit te brengen aan Konrad Adenauer die daar momenteel zijn vacantie doorbrengt. DJAKARTA, (Aneta) Het te Sura- baja verschijnende blad „De Vrije Pers" heeft een hoofdartikel geschreven over de kwestie van de 12 Nedexdanders, die twee en een half jaar geleden werden aangehou den, onder vex-denking van medeplichtig heid aan de actie-Westerling. Het blad maakt hierbij melding van de mededeling van het hoofd van het pax-ket van 29 Juli, waarbij gezegd werd, dat het onderzoek wordt voortgezet, maar dat de afhandeling van deze zaak wordt vertraagd, doox-dat bepaalde getuigen niet te vinden zijn en dat een verhoor van Westerling de behandeling van de zaak van deze gevange nen aanmerkelijk zou bespoedigen. „De Vrije Pei's" vraagt ten eerste of het feit. dat bepaalde getuigen niet te vinden zijn, be- tekexxt, dat deze Nederlanders gevangen zullen blijven. Ten tweede, wat de lange aanhouding rechtvaardigt, indien zonder die bepaalde getuigen de zaak niet „rond" te krijgen is en ten derde, wat gedaan is óm Westerling in Nedexdand te vex'horen. Zolang deze vragen niet beantwooi'd zijn, achten wij een lang voorarrest onbehoorlijk en in strijd met de normen van een rechts staat, aldus het blad. XCOOCOX*>^0-XWOOCCOa30COCOT'YX>300COCro-OCOrCO»CXX-CCCC{ KOELER Verwachting, medegedeeld door hei K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met nu en dan x-egen- of onweersbuien. Matige, tijde lijk wellicht krachtige wind. ruimend van Zuid-Oost naar Zuid-West. Koeler. 3 Augustus Zon op 5.05 uur, onder 20.26 uur. Maan op 19.24 uur, onder 1.11 uur. 4 Augustus Zon op 5.06 uur. onder 20.24 uur. Maan op 19.59 uur. onder 2.34 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 2 Augustus: Hoog water: 12.09 uur. Laag water: 7.23 en 20.06 uur. Zondag 3 Augustus: Hoog water: 0.44 en 13.28 uur. Laag water: 8-46 en 21.23 uur. Maandag 4 Augustus: Hoog water: 1.54 en 14.29 uur. Laag water: 9.57 en 22.29 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1