Nog te smalle wegen, nog te veel fouten 0L0 CLOTHES NEW Binnen één dag gereed DRY CLEANING ONLY IJmuiden heeft ook zijn drifter gekend, al was de vreugde van korte duur Kennemer t, Lantaarn TAXI NODIG? Predikbeurten Verkeerd verkeer in Veisen oorzaak van veel verdriet „Flandria" verdween spoorloos tN 6 ZACHT" of „HARD"? Nuchtere cijfers Wandeltochten NHWB REVUE VAN DE ZUIDZIJ BEL 5000 Suomi-athleten naar nationale wedstrijden ZATERDAG 2 AUGUSTUS 19 52 Aan de wand van het kleine heiligdom der Velsense motorbrigade hangt een oude kaart van de gemeente, bont beprikt met een legioen spelden, waaraan kleurige kraaltjes geregen zijn.. Een blauw kraaltje betekent tien verkeersongelukken op de plaats, waar de speld in de kaart steekt en er zijn heel wat blauwe kraaltjes te vinden.De kaart is bijgehouden sinds vele jaren en zo langzamerhand ziet men door de bomen, of liever de spelden, het bos haast niet meer, wat enerzijds een compliment is voor de statistische geesten van de verkeerspolitie maar aan de andere zijde een enigszins griezelig licht werpt op het aantal verkeerszonden binnen de gemeentelijke grenzen bedreven. Velsen is een vreemde gemeente - geografisch bezien dan altijd, niemand zal het tegenspreken. Velsen heeft dus dientengevolge ook een „vreemd" verkeer, dat deels interlocaal is, maar voor een groot deel locaal, „doorgaand-locaal" zoals dat in vakter men heet. Van Santpoort naar IJmuiden Oost stroomt elke dag een aan zienlijke hoeveelheid, de betrekkelijk smalle wegen door de gemeente moeten elke minuut een grote verzameling auto's, motoren en fietsers verwerken en eigenlijk zijn die smalle wegen daar niet op berekend. Dat is èèn van de oorzaken, dat het aantal ongelukken langs de weg niet gering is: op drukke momenten is bijvoorbeeld de Zeeweg een onding en de Driehuizerkerkweg een halve mcnsenval. Met de aanleg van grote verkeersaders door Velsen wordt uiteraard gewacht, tot de tunnel er is, maar inmiddels neemt de intensiteit op de bestaande secun daire verbindingen hand over hand toe. Een vlotte afvoer van het verkeer is dan ook vaak niet mogelijk, met alle risico's van dien. Als straks bijvoor beeld de nieuw-ontworpen weg van de Hagelingerweg naar de Vondellaan in Driehuis klaar is, is een stukje van het probleem, dat „Velsens verkeer" heet, afgeknabbeld. En als straks de nieuwe ader, die de Zeeweg gaat ontlasten, er ligt, ziet de zaak er ook daar heel wat zonniger uit. Maar in die tussentijd moeten de fietser, de wandelaar, de brommer en de automobilist proberen het vege lijf te redden met de goocheltoeren van het moderne verkeer in een plaats die er eigenlijk niet op berekend is. Toch ligt de oorzaak van het kwaad niet alleen bij het gebrek aan flinke, ruime wegen en straten: een groot deel ervan is terug te brengen tot de vaak hopeloos-verkeerde manoeuvres van de weg gebruiker, onverschillig, welk vehikel hij (en niet te vergeten zij), bezigt. Voor we ons echter aan de hand van de werkelijkheid en de ongelukken-statistie ken verder in deze kwestie gaan verdiepen, is een beschouwing van de riskante punten in Velsen de moeite meer dan waard: er zijn er zoveel, dat het eigenlijk een wonder mag heten, dat er in 1952 nog „maar" 185 aanrijdingen gebeurden, waarvan vier met dodelijk gevolg. Tunnel-engte Velsen kent al een tunnel, zij het dan. dal deze in geen enkele verhouding staat tot het machtige project, dat Oostelijk van de pontveren zijn bouwput heeft gespreid. Die tunnel, onder de spoorlijn bij het station IJmuiden Oost door, is een ware fuik, maai de situatie is daar zo uitgesproken gevaar lijk, dat elk denkend mens verschrikkelijk goed op zijn tellen en zijn stuur past, als hij er in zwemt. Dat is bepaald een voordeel van een duidelijk-gevaarlijk punt als dit. Veel riskanter is dan ook het kruispunt Velserduinweg-Cederstraat-Zeeweg, waar wel herhaaldelijk brokken gemaakt wor den. Al is dat kruispunt stukken breder dan het gangetje onder de spoorbaan door, de verkeersgebruikers schijnen het risico van deze viersprong niet altijd te zien en bovendien: het fatsoen in het verkeer is zeker niet evenredig met de groeiende in tensiteit. Hoewel dat in een drukkere stad als Amsterdam kennelijk wel het geval is: daar heerst een opmerkelijk grotere weg- wellevendheid dan in Velsen. Of zou het misschien komen, doordat Amsterdam zó druk is, dat niemand onfatsoenlijk durft te zijn uit vrees voor een ziekenhuisbed of een spatborddeuk? Brug der zuchten De Julianabrug IJmuidens brug dei- zuchten.... De politie vindt het zelf een „raar" punt met zijn volmaakt-onoverzich- telijke wirwar van straten en dus verkeers situaties. Het is er heus niet zo overweldi gend druk. maar de onberekenbaarheid van het verkeer, vooral na de Zuidelijke afrit heeft al menigeen doen klappertanden bij het oversteken van deze klinkervlakte. Die brug ligt helemaal verkeerd ten op zichte van het verkeer, daar zijn de des kundigen het roerend over eens. Dat hier evenwel weinig aan te doen is, lijkt een al even uitgemaakte zaak. Blijft dus over: een zo goed mogelijke leiding van de ver keersstroom. En dan kan er in feite maar één advies gegeven worden: een juiste toepassing van de verkeersregels kan zelfs een Gordiaanse verkeersknoop bij de Julianabrug ontwar ren. We zijn dus weer aangeland bij het verkeerde verkeer ..door de weggebruiker, die nog maar al te graag fietst en rijdt vol gens het systeem „Rechts gaat lekker toch voor en voor de rest zal het wel gaan". Of, nog erger, naar het principe ..Ik kom van rechts en die ander kan op zijn hoofd val len". Dat deze dappere van-rechts-komer dan vaak vergeet zijn hand uit te steken, is een bekende en reeds meermalen hardhan dig afgestrafte fout. Vreemd overigens, dat opgeschoten jongens vaak hun hand niet uitsteken, omdat zij van de leerstelling uit gaan, dat zulks niet meer bij hun jaren past. Vreemd, maar waar. Eigenlijk zou het zo moeten zijn, dat iedere weggebruiker zelfs midden in de nacht, als hij helemaal alleen een (letter lijke) hoek omgaat, de hand uitsteekt als een gejonde uiting van wegfatsocn en. niet te vergeten drang naar levensbehoud. Hoe veel droevige berichten zijn niet begonnen met de veelzeggende woorden: ..Een fiet ser, die zonder enig teken van richting ver anderde, werd aangereden. Angst voor fouten De ouderen onder de weggebruikers wor den soms bezeten door de angst een fout te maken, waardoor zij prompt en heel nadrukkelijk de grofste overtredingen ple gen. En dan moet helaas geconstateerd wörden. dat de meesten helemaal geen be langstelling hebben voor de meest primaire verkeersregels, terwijl hun vege lijf er toch elke minuut van afhangt. De Velsense politie zal proberen in de straks komende Veilig Verkeer-week het publiek wat dit betreft wat meer „ver- keers-minded" te maken, door haar bijzon der mooie maquette ter bezichtiging, maar vooral tot lering, te exposeren. Want de belangstelling voor de regelen van het dagelijkse verkeer is helaas maar zeer matig: na de IJmuider Machinefabriek, wier personeel les nam bij de Verkeers politie is daarna alleen een groepje van de papierfabriek op audiëntie geweest en sindsdien is het woest en ledig gebleven rond de aanwijsstok van de docenten, die echt graag willen meehelpen, Velsen veili ger te maken. Die papierfabriek moet in dit verband een verdiende pluim hebben: de directie blijkt dermate achter de wegdiscipline ha- rer vrachtautochauffeurs heen te zitten, dat een van de wagens van Van Gelder in 1948 voor het eerst bij de Amsterdamse politie bekend werd als „medeplichtige" bij een aanrijding. Daarvoor en daarna kwa men de biauw-gele kolossen niet voor in de archieven van de in dat opzicht voor treffelijk boekhoudende hoofdstedelijke dienaren der wet! Fietsers en brommers Waar de oorzaken van de meeste onge lukken liggen? Het is niet zo eenvoudig te constateren, omdat er bijvoorbeeld heel veel fietsers zijn en de fietser dus daar door al een kwetsbare persoonlijkheid ge noemd mag worden. Inderdaad gebeuren er nogal wat ongelukken in deze gemeente met fietsers als schuldige partij. Ze zijn vaak te roekeloos ofte voorzichtig. De bromfietsers zijn helaas meestal nog een graadje erger de goeden, zoals steeds in deze philippica, niet te na gesproken. Velen hunner zijn de leeftijd van de vlotste reactie al gepasseerd en hadden dus eigenlijk niet zo'n machien moe ten kopen. (Overigens blijkt er een tendenz te zijn onder de ouderen om de brommer maar weer van de hand te doen en dat kan uit verkeerstechnisch oogpunt alleen maar toegejuicht wor den). Als ze het toch doen, worden ze wel eens erg gevaarlijk op de weg, want niet alleen reageren ze zelf niet altijd even snel. ook hun voertuig blijkt meestal niet over voldoende remcapa- citeiten te beschikken, om in penibele situaties onmiddellijk te „staan". En bovendien schort het te velen aan elementaire technische kennis van de benzinemotor, die al te vaak een wat te enthousiast tuffertje blijkt te zijn. waar op een gevaarlijk moment geen houden meer aan is. Met zachte en met harde hand Men is het er wel over eens, dat er te veel overtredingen worden gepleegd zelfs de meest zonnige verkeersoptimist kan niet aan de indruk ontkomen, dat er vaak maar een beetje op de bonnefooi wordt gereden door degenen, die op de weg eigen en ande- rer leven in de hand hebben. De politie zou daar natuurlijk liefderijk en vermanend tegen op kunnen komen: een vaderlijk woord bij een niet-brandend achterlichtje (dat even later een gedoofd levenslicht kan betekenen) zou inderdaad meer op prijs worden gesteld dan een bars- uitgeschreven bekeuring. Maar helaas werkt het wapen van de ..bon" naar het oordeel van degenen, die het weten kunnen, veel voortreffelijker dan de schouderklop. Amsterdam zette het zelfs zover door, dat men daar agenten-in burger de straat opstuurde, die ruwweg bekeurden, waar Avat te bekeuren viel. Maar dit systeem lacht de Velsense politie niet erg toe, hoewel men moet toegeven, 174 339 2 58 145 282 2 59 142 270 4 48 343 4 xodoocoooccooooodoccödooccooccooooc>occooooo(x>20ooooocco( Een kleine optelling van het aantal ver keersongelukken in 19501951 en 1952 in Velsen levert het volgende beeld op: Tweede halfjaar 1950: Aantal aanrijdingen Daarbij betrokken voertuigen, enz. Dodelijk gevolg Gevallen van letsel Eerste halfjaar 1951: Aantal aanrijdingen Daarbij betrokken voertuigen, enz. Dodelijk gevolg Gevallen van letsel Tweede halfjaar 1951: Aantal aanrijdingen Daarbij betrokken voertuigen, enz. Dodelijk gevolg Gevallen van letsel Eerste halfjaar 1952: Aantal aanrijdingen 185 Daarbij betrokken voertuigen, enz. Dodelijk gevolg Gevallen van letsel 84 De curve, van de ongelukken op Velsens wegen laat zien, dat er een „piek" is in de vacantiemaanden en dat ook ge durende de maand December a[s het nog wel eens glad wil zijn het aantal aanrijdingen stijgt. )OCCOOOCOOOOOOOOC>OOOCOC>OOCOOOOOOOOOCX;ODCOOCXXOOOOOOOOOOOC dat een gered mensenleven altijd een op treden als dit rechtvaardigt. Maar de fietsers bijvoorbeeld kunnen er tegen de komende winter staat op maken, dat er zonder genade opgetreden zal wor den tegen het euvel van het achterlichtje, dat „zopas nog brandde" en dus meestal sinds Metliusalem defect was. En de auto mobilist, die geen achtcrverlichting voert, kan er op rekenen, dat hij „er op" gaat, zonder pardon. Chauffeurs van buiten de gemeente zullen met wat meer égards be handeld worden: men past bij hen het systeem toe van een reprimande en een na- contröle in de gemeente hunner inwoning, als er iets niet deugt (in lichte gevallen, dan altijd), met de stok van een proces verbaal achter de deur. Voorrang en Lange Nieuwstraat Maar inmiddels hebben we de punten der onveiligheid nog niet allemaal gehad. Daar is toch de Lange Nieuwstraat? Inderdaad, deze nieuwe asfalt-baan door de groeiende gemeente Velsen baart de verkeerspolitie heel wat zorgen en de aangelegenheid is dan ook hevig in studie. Er gaan stemmen op, om haar tot voorrangsweg te promo veren. opdat het verkeer van de zijstraten gewaarschuwd is voor het haastiger gerij over het primaire asfalt en gezien het „lan delijk" standpunt, bijvoorbeeld van de A.N.W.B., lijkt het er op, dat het daar wel van zal komen. Er is namelijk uitgedokterd, dat een toegeven aan de drang naar snel heidsverhoging op een weg als de Lange Nieuwstraat door middel van de legalisatie van die drang in de vorm van het praedi- caat „voorrangsweg" veel minder gevaar lijk is, dan een tegemoetkoming aan het „rechts gaat voor"-systeem. Hoe verleide lijk dat er ook op het eerste gezicht uit mag zien. Waar de Lange Nieuwstraat on getwijfeld geschikt zou zijn als voorrangs weg te worden gebruikt, zou de Kennemer- laan uit verkeerstechnisch oogpunt vee! minder in de termen vallen: al is zij de hoofdstraat van IJmuiden, zij blijft een plaatselijke verbinding, die niet verder strekt dan van OoSterduinplein tot Juliana brug. Het kan. Velsens verkeer is gevaarlijk. Wellicht niets gevaarlijker dan het verkeer in andere plaatsen, maar toch riskant genoeg, om er goed bij uit te kijken en de regels van het spel stipt na te leven. Dat laatste wordt niet altijd even trouw gedaan, niet in Vel sen en niet in Emmererfscheiderveen. Toch zou een verbetering daarvan het ganse verkeer in Velsen opheffen tot hoger en dus veiliger niveau. De verkeerspolitie wil alles doen, om mee te helpen aan deze verbetering. Zowel met de middelen der paedagogiek als helaas met de wat ruwere hand van de agent, die nadrukkelijk vraagt, waar u geboren bent. Toch is die laatste vraag altijd ge makkelijker te beantwoorden dan die van uw kinderen over het tijdstip, wanneer vader nu eindelijk uit het ziekenhuis terug komtF. De afdeling Noordholland van de Neder landse Wandelsportbond houdt op Zater dag 23 en Zondag 24 Augustus in Bever wijk wandeltochten over 10. 20 en 30 km. Gestart wordt vanuit het K.S.A.-gebouw in de Peperstraat. „IJzeren Voorn" gaat op het simmetje turen Zondag 10 Augustus 's morgens in de vroegte zal het hengelcollege de „IJzeren voorn" in een viswedstrijd uitkomen tegen de visclub „Velsen" in het Noordzeckanaal bij de sluizen. Op dezelfde plaats zal de „IJzeren voorn" de lijn uitwerpen voor een onderlinge wed strijd op Zondag 17 Augustus en op Zondag 31 Augustus wordt een viswedstrijd voor de dames gehouden in de Staalhaven. ADVERTENTIE Het bankbiljet van 25, model 1925, dal ongeldig wordt en vóór 1 Februari 1953 moet worden ingewisseld bij de hoofdbank, de bij bank te Rotterdam, de agentschappen of de correspon dentschappen van de Nederlandse Bank N.V. Een oude foto van de „Flandria', die na de vordering nooit teruggevonden is. Raampjes toe Vertrouwende Velsenaren. die gedurende de zoele zomer nachten kleine raampjes open laten om hun woningen de zoetheid van de nachtlucht deelachtig te doen worden, zijn de laatste tijd verschei dene keren bedrogen uitgeko men: boosaardige insluipers waarden door achtertuinen en zij wurmden tientallen keren hun harige armen in een bocht, om daarna lenig hele maal binnen te glippen. De volgende dag miste moe der een médaillon en vader een fiets. Het is ook voorgekomen, dat moeder de volgende dag een blauwe plek op het hoofd droeg, omdat een insluiper haar met een stuk hout op hel hoofd sloeg. Aangezien ge waarschuwde Velsenaren voor een hele stad tellen, moge hier worden geadviseerd, des nachts ook de kleine toegangen tot het huis te versperren. En de was binnen te halen, want ook daar wordt door duistere lie den op geloerd. Gevaarlijk water Onze vrienden van het maandblad „De Grijper", die hun mede-Hoogovenaren eens per dertig dagen een reeks wijze woorden meegeven op het pad van de arbeid, hebben een waarschuwing laten horen tegen het zwemmen in de bin nenhaven bij de PEN-centrale. Daar wordt, als het warm is, druk gepoedeld, want het wa ter blijft er altoos lekker lauw door de lozing van het cen trale-water. En daar ligt niet alleen de aantrekkingskracht maar ook het gevaar van dit verwarmde zwembad: de PEN gooit er namelijk geen zuiver water uit, maar ook schade lijke zaken, die de zwemmer heel gemakkelijk later kunnen opbreken. Dan maar liever een frissere duik, zou ik zo zeggen. Zeil Over het strand gesproken: ik heb goede hoop, dat er door de commissie voor het uitvoe ren van goede werken, afdeling jeugdzorg, sub-afdeling strand, meer speciaal belast met het ontwerpen van zonneschermen boven de koppetjes van in de „kindercrèche" opgevangen strandvondelingen, gunstig be slist wordt op de door deze Lantaarn belichte noodzaak van zulk een anti-aanbrand- zeiltje. Hè hè, dat is er uit. Nu moeten de ouders, die hun telgen op een goed ogen blik kwijt zijn, niet denken, dat het in die crèche zó gezel lig wordt, dat de peuters er goed-bezorgd zijn, want dan moet de politie de schapen gaan mishandelen, om de ouders tot grotere waakzaam heid aan te sporen.... Want dat duurt vaak lang, eer de vondelaren worden afgehaald. Stoute fietsen Er staan sinds een paar da gen nette bordjes in de „geul", die toegang geeft tot het IJmuidense strand (en wij Nederlanders kunnen toch zulke opvallend nette bordjes maken), die den volke ver kondigen, dat fietsen daar niet langer in de kant mogen staan. Daar is per saldo een fietsenstalling voor en het gaat niet aan, dè smalle in valspoort van het strand te verstoppen met een tomeloos gewoel van spaken, sturen en frames, zegt de overheid flink. Evenwel nochtans en desal niettemin staat het er elke '.onnige dag, die de vacantic- ïanger gegeven wordt, zwart, bruin en rood, om niet te zeg gen groen van de stalen rossi nanten, die ongemakkelijk tegen het prikkeldraad leunen en zich zorgen maken over hun banden in de stovende zon, terwijl de baas er heel wat beter tegen kan in de ont klede bast. Zelfs de palen, waarop de bordjes met het fiets-parkeer- verbod prijken, worden als steuntje gebruikt. Nu heeft de politie een leuk plannetje, dat ze echter niet wil uitvoeren, voor en aleer de overtreders van het gebod gewaarschuwd zijn: op een kwade achter-namiddag rukt zij stiekum met een mooie vrachtauto derwaarts, om alle aldaar opgestelde rijwielen op te laden en naar een stil plek je ergens in de Achterhoek of Suriname te brengen. En dan die overtreders maar naar de Achterhoek en Suriname lo pen met hun badpak en een handdoek onder de arm. Leuk, niet? Lampenier die ook wel eens iets overtreedt, vindt het jofel van de politie, dat ze eerst even een seintje geeft; nu zullen er wel geen fietsen meer te vinden zijn als die vrachtauto komt. Want het is een eind lopen naar het Ti- beriusplein, als het warm is (want die Achterhoek en dat Suriname moet u nou ook weer niet al te letterlijk nemen). LAMPENIER In 1915 voerde de N.V. Centrale Visserij Maatschappij de directie over een viertal rederijen. De N.V. Annie bezat de stoom trawler Annie IJM 104. P. Zwaan was er schipper op. De mpij. Mini bezat de Mini IJM 105 onder schipper J. Zwaan. De mpij. Letty beschikte-over de Johanna Nicoletta IJM 56, waar J. Dekker mee voer en ten slotte was er de Maria Catharina Klein IJM 57, schipper H. Smit, welke behoorde aan de mpij. Noordzee. Bovengenoemde schepen waren alle aan het eind van de vorige eeuw gebouwd. De twee eerstge noemde hadden hun beginperiode in IJmui den meegemaakt bij de rederij van Plan- teydt als Camelia IJM 104 en Escalonia IJM 105, de beide andere hadden hun'jeugd doorgebracht bij de Nederlandse Stoomvis- serij onder de namen Judith IJM 56 en Julie IJM 57. stuk voor stuk schepen die eerder in deze rubriek afzonderlijk zijn behan deld. In een tijd dat de stoomdrifter in ons land zijn intrede ging doen bestelde ook de Centrale Visserij mpij. een dergelijk vaar tuig. De meeste van dit soort schepen za gen het licht bij gebr. Boot in Leiden, enkele bij Burgerhout in Rotterdam, doch deze werd besteld bij gebr. Van der Windt in Vlaardingen. Het vaartuig, dat Maria Anna Klein IJM 330 genoemd werd, viel wat groter uit dan zijn soortgenoten. De inhoud bedroeg 159 bruto- en 56 netto reg. ton, lengte 31.39 m., breedte 6.30 en holle.2.97 m. De nieuwe aanwinst kwam in 1916 gereed en als eer ste schipper staat IC. Aland vermeld. De stoomdrifter is een Brits scheepstype bestemd voor de haringdrijfnetvisserij net als onze loggers met dat verschil dat de drifters kleine schepen zijn omdat het be drijf heel anders uitgeoefend wordt. De visgronden liggen vlak bij de Britse ha vens en de Engelsen en Schotten nemen geen tonnen mee. De Nederlandse drifter beoefende daardoor altijd het gehele jaar door de trawlvisserij, zo ook de Maria Anna Klein. Het schip werd achtereenvol gens gevoerd door de schippers C. Gouda, P. Smit en W. van der Zee tot 1925, want in dat jaar gaf de Centrale Visserij mpij. de strijd op. Met de Johanna Nicoletta en de Maria Catharina Klein ging de Maria Anna Klein IJM 330 over aan de Visserij mpij. Vooruitgang waarvan L. Parlevliet directeur was. Deze rederij telde toen zes stoomtrawlers alle afkomstig van liquide rende maatschappijen. Naamsverandering vond niet plaats en de IJM 330 ging op nieuw naar zee onder schipper H. Plug, maar slechts twee jaar heeft het schip de mpij. Vooruitgang gediend. De heren E. Zwart, W. Loendersloot en R. Gomes hadden in 1924 de Charlotte IJM 23 aangekocht, richtten de Visserij mpij. Alcmaria op, gaven hun bezit de naam Alcmaria IJM 23 en waren dus reders ge worden. 1-Iet jaar daarop kwam er een boot bij, de Tubantia IJM 47 en daar bleef het niet bij- In 1927 kwamen er zelfs twee te gelijk bij, de Barents IJM 4 en de Maria Anna Klein IJM 330, welke respectievelijk de namen Gclria en Flandria aannamen. De rederij of liever de rederijen, want het waren alle afzonderlijke maatschappijen, kregen de smaak te pakken. Zij schaften zich ook nog de Patria IJM 19, Limburgia IJM 54 en Zcelandia IJM 71 aan en met de Olympia IJM 111 werd het hoogtepunt bereikt. Later verving men de Limburgia door een grotere uit Duitsland afkomstige trawler. Toch was de rederij niet opgewas sen tegen de slechte jaren in de visserij. Omstreeks 1933 kwam een deel van de vloot in de Haringhaven of aan de remming in de Vissershaven vlak onder de vuurto ren, waar ook de Flandria lange tijd als een afgedankt schip heeft gelegen. Terwijl andere schepen gesloopt werden kwam in 1936 nieuw leven in de brouwerij voor de Flandria. De rederij J. J. van der Toorn Azn. kocht het vaartuig aan en liet het een grote verbouwing ondergaan. Er werd een 240 pk. Industrie-motor in geplaatst en on der de naam Clara SCH 130 kwam de oude Flandria meermalen in IJmuiden markten. Wat er tenslotte van het in 1916 gebouw de schip is geworden is niet bekend. Het is niet te verwonderen dat de Clara na een dergelijke verbouwing in 1940 al in handen van de bezetter is gevallen. De hoop, dat het schip na vijf oorlogsjaren terug zou keren, is niet in vervulling gegaan. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) ADVERTENTIE ADVERTENTIE Van de Kennemerstaten athletiekvereni- ging „Suomi" zullen Zondag enige dames- en herenleden deelnemen aan de nationale athletiekwedstrijden op de sintelbaan „Te Werve" van de gelijknamige athletiekver- eniging in Rijswijk. Mevrouw D. Adelaar-Hurkmans zal uit komen op de 100 m., discuswerpen en ko gelstoten; mejuffrouw I. Waasdorp start op de 100 m. en kogelstoten. Van de heren start Joop Smit op de 800 m., Chris Postma neemt deel aan discus werpen en kogelstoten en G. Postma aan het nummer speerwerpen. Ook naar Amsterdam Woensdagavond 6 Augustus organiseren de Amsterdamse athletiekverenigingen Sa- gitta en AAC nationale athletiekwedstrij- den op de hoofdstedelijke sintelbaan, waar aan wordt deelgenomen door verschillende afhleten die zijn uitgekomen op de Olym pische Spelen te Helsinki. Van „Suomi" zullen starten op de 100 m. heren B. Berg huis en H. Kooiman en op de 1500 m. heren Joop Smit. Zondag 3 Augustus IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. J. v. d. Berg, 19 uur: ds. L. Brink. Geb. Chr. Bel. 19 uur: de heer M. de Ligt (jongerensamenkomst). Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. J. A. Tiemens., 15 en 17 uur: ds. R. D. Beukema. Geref. Kerk (Art. 31. K.O.), 8.30 en 15 uur: ds. M. Vrieze van Heemstede. Chr. Geref. Kerk. 10 en 16 uur: ds. J. W. van der Gronden. Doopsgezinde Gemeente, 10.30 uur: ds. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: hoogmis, 19 uur: Vespers, Dins dag en Donderdag 9 uur: H. Dienst. Leger des Heils, 10 uur: Hëiligingsdienst, 12 uur: Zondagsschool, 16.30 uur: Jeugd dienst, 19 uur: Openluchtsamenkomst Kennemerlaan, 20 uur: Verlossingsclienst. UMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk. Goede Herderkerk, 10 en 19 uur: ds. G. Wassenaar. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur: ds. R. D. Beukema, 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Ver. v. Vrijz. Herv., Abclenstraat 1, geen dienst. Evangclisaticvereniging „Elon", Casem- broot-zijstraat, 10 uur: de heer A. J. Vis ser van Amsterdam. Woensdag 19.45 uur: Openluchtsamenkomst Zeeweg hoek Groene weg. DRIEHUIS: Evang. Lutli. Gemeente, koffiekamer Wcsterveld, 10.15 uur: de heer K. J. Dekker uit Wognum. VELSEN: Ncd. Herv. Kerk, 10 uur: ds. J. Th. Mevcr van Alphen aan de Rijn. De Nccl. Hervormde Gemeente in Velsen heeft wegens de vacantics voor de maand Augustus geen jeugddiensten vastgesteld. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. C. van Nood. Ned. Herv. Kerk, Dyckmansstraat, 10 en 19 uur: ds. I-I. P. Huisman. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote kerk. 10 uur: ds. W. Oorthuys, 19 uur: ds. J. Wiersma, jeugddienst. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 10 uur: Vicaris C. D. V. Goeverden. Ncd. Herv. Gemeente, Jeugdkapel Groe- nelaan, 10 uur: de heer M. v. d. Windt. Geref. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. B. Slingenberg van Ede. Vrijz. Herv., Prinsesselaan, 10 uur: ds. R. Hensen van Grotebroek. Doopsgezinde Gemeente, Meer, 10 uur: dr. Alb. Vis. Evang. Luth. Gemeente, Koningstraat 119. 10 uur: ds. Kreeke van Schagen. Maranatha, 10 uur: de heer F. H. van der Horst van Leiden. Leger des Heils. Kerkstraat 67, 10 uur: Heiligingssamenkomst, 12 uur: Zondag school, 16.30 uur: Kindersamenkomst, 19.15 uur: Openluchlsamenkomst Visser straat. 20 uur: Verlossingssamenkomst o.l.v. 2e It. W. K. v. cl. Veen en A. Dijk stra. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Gemeente, Julianaplein. 10 uur: ds. J. Wiersma, 19.30 uur: ds. W. Oorthuys. Geref. Kerk, Badgastenkcrk. 10 en 16.30 uur: ds. M. Schenkevelcl van Rheden- De Steeg. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk. 10.30 uur: ds. G. van Veldhuizen van R'dam. I)e Toorts, 9 uur: ds. G. van Veldhuizen. Kapel, 19 uur: ds. G. Grootjans. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. M. W. J. C. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10 en 15 uur: ds. N. Bruin. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, 19.30 uur: Evensong, Very Rev. Dean of Chichester. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 8