Ook West-Duitsland heeft zijn roulette-problemen Er wonen vreemde zakenlui op Afrika's Westkust Wereldnieuws ADR. VAN 00Y Jr. Morele bezwaren, financiële voordelen Veilinggieren en monsterjagers geven tal van kopzorgen aan exporteurs De radio geeft Donderdag êétM&êuuf Uee riUKKlO öefMycu mij! PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND TocU ió het zo Niets nieuws 2 Heringa Wuthrich Jongetje te water gereden en verdronken Waterpolo HPG kampioen van de tweede klasse Waterpolo-competitie Kring Haarlem Voetbal Drie tournooien in Augustus BARTPLJORISSTRAAT 20 —TEL. 13439 Zwemmen Irma Schuhmacher vertrokken Roeien Opnieuw overwinning van Jeugd-acht „Het Spaarne" in Engeland Biljarten Clubkampioenschap „Hof van Holland" WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1952 (Van onze correspondent te Bonn) In Beieren worden sinds enige jaren po gingen gedaan om tot de oprichting van speelbanken te geraken, zulks om het land voor toeristen nóg attractiever te maken dan het al is. Tot nog toe hebben de voor standers echter weinig succes gehad en zo juist heeft de Beierse Landdag voor de vierde maal een daartoe strekkend voorstel verworpen. Het scheelde overigens niet veel of het front van de tegenstanders dat vooral met morele wapens vecht was deze keer doorbroken. Slechts een toeval heeft dat verhinderd, namelijk de omstan- - digheid dat één Landdaglid, dat pro was juist toen er gestemd zou worden op gebeld werd, zodat hij tijdens de stemming niet in de zaal was. Daardoor staakten de stemmen, hetgeen in Beieren betekent dat een voorstel verworpen is. Was de telefonade niet gekomen dan zou men in Reichenhall en Garmisch speelban ken hebben zien verrijzen. geharnaste strijder tegen speelban ken in Beieren is Alois Hubdhammer, een Katholiek politicus van grote importantie in dit Zuid-Duitse land, waar men niet zo erg van „gevaarlijke" nieuwigheden houdt. Hij bezwoer de Landdag, waarvan hij pre sident is, er niet in toe te stemmen dat in de buurt van Oberammergau het dorp van de passiespelen de roulette gaat draaien. Daarentegen behoort de burge meester van Oberammergau wèl tot de voorstanders. Een andere tegenstander is de sociaal democratische minister van Binnenlandse Zaken. De sociaal-democratische minister van Financiën is er echter weer voor, wel wetende dat als er speelbanken komen, er gauw enige millioentjes per jaar voor de staat zullen overschieten. De scheidingslijn gaat dus dwars door de partijen. En zoals het in de Beierse Land dag is, is het ook in de West-Duitse Bonds dag. Daar heeft een aantal leden een wet voorgesteld om de nu in Duitsland voor het eerst sedert het verbod van 1872 weer florerende speelbanken opnieuw af te schaffen. In commissie wordt daar thans over beraadslaagd. Een meerderheid vóór afschaffing tekent zich echter geenszins af. Integendeel, de meeste Bondsdagleden doen moeite hun collega's, die tegen de speelban ken toornen, wat te sussen, daarbij niet al- leen op de zeer positieve kanten van de schatkist wijzende, maar ook op de morele. Want is het niet beter in West-Duitsland, zoals nu het geval is, negen gereglemen teerde speelbanken te hebben dan een on bekend aantal clandestiene? De speelbanken zelf hebben de aanval ook niet op zich laten zitten. Zij mogen dan in 1951 een bruto-winst van 25 mil- lioen mark hebben gemaakt, daartegenover hebben zij kunnen aantonen dat 17,5 mil- lioen daarvan aan sociale doeleinden ten goede is gekomen, om niet te spreken van de deviezen, die door het bestaan van West-Duitse speelbanken de Bondsrepu bliek zijn binnengekomen. Het speelcasino van de Oos.tzee-badplaats Travemünde, bij Lübeck, heeft de critici het volgende voorgerekend: Van Juni 1949 af, toen de roulette daar het eerst draaide, tot 31 December 1951, was de bruto-op- brengst 12 millioen mark. Daarvan ging naar het land Sleeswijk-Holstein voor so ciale doeleinden 5,5 millioen en voor de gemeentekas voor dezelfde doeleinden twee millioen. Daarnaast heeft het casino ook nog vrijwillige sociale verplichtingenop zich genomen tot een bedrag van een kwart millioen mark. Er werden bedrijfs belastingen betaald tot een bedrag van 1.250.000 mark. In het geheel bleef er dus slechts een netto winst van 3 millioen mark over. Bismarck Zo begrijpt men dat zelfs de sociaal-de mocraten, die zo gaarne de levensstijl van de West-Duitse „upper ten" becritiseren, er niet veel tegen hebben als deze levens stijl in de speelbanken ontplooid wordt. JDe West-Duitse speelbanken behoeven dus ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS voor de toekomst niet al te bevreesd te zijn. Maar men kan nooit weten. Ook het vei-bod van 1872, dat tot 1945 met één uit zondering van kracht is geweest sedert 1933 draaide de roulette weer in Baden- Baden is vrij onverwacht gekomen. Bis marck, die dat verbod uitvaardigde om aan een van vele zijden op hem uitgeoefende morele druk te voldoen, was zelf een nogal warm voorstander van de gereglementeerde roulette. Hij besefte ook, dat het vreem delingenverkeer zich bij voorkeur op die landen en badplaatsen zou richten, waar de roulette in ere is. Maar tenslotte han delde hij tegen zijn eigen overtuiging om dat hij, het niet aangenaam vond voor „goddeloos" gehouden te worden. Zo iets kan zich in de bondsrepubliek, waar mo rele normen na de losbandigheid van de eerste bezettingsjaren van hogerhand zeer gepropageerd worden, herhalen. Een jongetje van <5 jaar, F. A. van den Heuvel uit de Van Lennepstraat te Amster dam, is Dinsdagmiddag bij het spelen met een autoped in de Van Lennepkade ge reden en verdronken. Een voorbijganger, die het ongeluk zag gebeuren, sprong direct in het water, maar toen hij het ventje na enkele minuten op de kant had, waren de levensgeesten reeds geweken. De 46-jarige Londense juffrouw Evelyn Hamilton loil-de bewijzen, dat Engelse rij wielonderdelen de beste ter wereld zijn. Zij vertrok op 26 April j.l. uit de Engelse hoofdstad met het voornemen per fiets in honderd dagen een afstand van ruim 17500 km. af te leggen. Toen zij dit aantal kilo meters „verslonden" had bleek zij nog zeven dagen over te hebben en zij besloot daarom er nog een ..rukje" van 2000 km. aan vast te knopen. B\) haar aankomst aan het Par liament Square" te Londen na het volbren gen van het fiets ..tochtje" werd juffrouw Hamilton door jeugdige bewonderaars geestdriftig verwelkomd. Met gloednieuwe „zakenrelaties" aan de specificatie bij de hand is. De enigen, die HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Kamer orkest. 11.45 Djenouns en Fata Morgana's, causerie. 12.00 Orgel en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen 13.00 Nieuws. 13.20 Hongaarse, Roemeense en Russische muziek. 13.50 Het eenzame hart, hoorspel. 15.00 Voor zieken. 16.00 Klanken uit Nederland. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Platen. 17.45 Regeringsuitzending: Suri- name's verkeer met de buitenwereld. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.25 Lichte muziek. 19.00 Gesproken brief uit .Londen. 19.05 Orkest. 20.00 Nieuws. 20.05 Residentie orkest en solisten. 20.45 Het Rode Licht, hoorspel. 21.50 Orgel. 22.10 Amusementsmu ziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30—24.00 Zang, viool en orgel. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.00 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw, 9.40 Platen. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 An gelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30 Weerbe richt. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Gereformeerde Zendingsbond. 14.45 Platen. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Kamerorkest. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Kamer muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Vrouwenkoor en solisten. 18.40 Op de stelling. 18.50 Leger des Heilsmuziek. 19.05 Levens vragen. 19.20 Geestelijke liederen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Landler- kapelle en Jodelkoor. 20.50 Reportage. 21.10 Platen. 21.30 't Westpennest. 21.55 Buiten lands overzicht. 22.15 Pianoduo. 22.45 Over denking. 23.00 Nieuws, en SOS-berichten. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Voor de landbouwers. 12.42 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15, 14.00, 14.15 en 14.30 Platen. 15.00 Orgelrecital. 16.00 Platen. 16.15 Lichte muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Lichte muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen 20.00 Klankbeeld. 20.30 Verzoekprogramma. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Verzoekprogram ma. 22.00 Nieuws. 22.15 Zang en piano. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. Afrikaanse Westkust kan men beter zeer voorzichtig zijn, waarschuwt het Afrika- instituut. Langs de Afrikaanse kusten zijn verscheidene volkomen betrouwbare im porteurs gevestigd, maar nog meer lieden, die volgens onze normen zwendelaars zijn. Het is voorgekomen dat zo'n Afrikaanse zakenman het agentschap van een Neder lands fabrikaat op zich nam, terwijl hij tevens een Engels agentschap in dezelfde branche voerde. Hij nam dan een kleine partij af van het Nederlandse artikel en liet het daarbij, waardoor hij voor de duur van zijn contract met zijn Nederlandse re latie diens product van de Afrikaanse markt weerde. Blijkens inlichtingen van het Afrika- instituut zijn de Nigeriaanse havens Lagos, Port Harcourt, Sapele, Burutu en Tiko in Brits-Kameroen overladen met niet-inge- klaarde zendingen. De betrokken goederen zijn in het buitenland besteld door inheem se „importeurs", vaak onder gefingeerde namen en zij „stranden" bij de douane. Deze houdt eens in de maand een veiling, waarbij deze goederen veelal nog niet een derde deel van de werkelijke waarde op brengen. Van de opbrengst worden invoer rechten, vracht- en opslagkosten afge trokken en als er dan nog geld over is, wordt dit bij het departement van finan ciën gedeponeerd, waar de exporteur het legen overlegging van eigendomsbewijzen kan opvragen. De veilingen worden alleen aangekon digd in de staatscourant, die slechts in be perkte kring wordt gelezen. Eventuele bonafide kopers moeten voorzichtig zijn met bieden, aangezien de goederen meestal in kisten verpakt zijn en er niet altijd een ADVERTENTIE De ROXY: „Wil jü een kabinet op smalle of brede basis De Lucifer: „Geef my maar ROXY die op Iedere basis baas is". precies weten wat zij kunnen bieden, zijn. de bestellers. Meestal zijn deze dan ook bij dergelijke veilingen aanwezig om alsnog de door hen. bestelde goederen maar dan voor een spotprijs in de wacht te slepen. Volgens een bericht uit Nigeria verliezen buitenlandse fabrikanten en exporteurs jaarlijks meer dan een half millioen gulden door zulke zwendelpractijken. Ook vele Nederlandse zakenlieden zijn er al inge vlogen! Een ander risico, dat men in zaken met obscure Afrikaanse handelshuizen loopt, is dat de zending na aankomst wordt gewei gerd, aangezien deze te laat zou zijn aange komen en inmiddels de markt verslechterd zou zijn. Als bijzondere gunst zo schrijft het Afrika-instituut in zijn „Mededelingen blad" wordt dan aangeboden de goede ren met een „redelijke" korting van 20 tot wel 50 pföcénf alsnog te accepteren. De leverancier heeft de keuze deze strop voor lief te nemen of de goederen op zijn kosten geretourneerd te krijgen. Men kan zich hiertegen beschermen door bij het eerste contact met de Afrikaanse importeur te eisen, dat hij een onherroepelijk accreditief bij een bekende bank stelt, maar een derge lijke stroeve wijze van zaxendoen vermin dert de concurrentiekansen. Het is dus wel zaak als men van een dergelijke absolute waarborg wil afzien tevoren goed na te gaan met wie men in zee gaat. Monsterjagers Het merendeel van de handel met Afrika loopt via betrouwbare Europese of op Europese leest geschoeide handelshui zen, waaronder ook enkele Nederlandse. Daarnaast opereren kooplieden van allerlei allooi. De merkwaardigsten zijn wel wat men noemt de „monsterjagers". Dit zijn ondernemende Afrikanen, soms niet ouder dan een jaar of veertien, die van echte handelshuizen de kunst hebben afgekeken en zich dan uitgerust met een oude schrijf machine, indrukwekkend briefpapier en een verzameling adresboeken als impor teurs installeren. Zij boeken schriftelijk contact met zoveel mogelijk Europese handelsfirma's en vragen om toezending van monsters. Dit levert vaak aardig wat op in de vorm van proefzendingen textiel, geneesmiddelen en potloden. De pseudo- importeurs ontvangen ook gratis monster flesjes dranken en gecondenseerde melk, ja zelfs scheerapparaten. Is hun voorraad op peil dan stallen zij die op straat uit en doen er goede zaken mee. Het is zelfs wel eens voorgekomen, dat zo'n monsterjager van de opbrengst der monsters een werke lijke bestelling ging doen en aldus echt „in zaken" kwam. Maar dat is een uitzonde ring. Verscheidene uitgeslapen Afrikanen houden het bij de monster-s en hebben daar een voor hun doen aardig bestaan door. Zij beseffen nauwelijks, dat deze methode niet door de beugel kan en zoals het Afrika Instituut filosofisch opmerkt zij dragen er in elk geval toe bij dat de producten van de Wèstelijke industrie tot ver in het Afri kaanse binnenland doordringen. Voor de waterpolocompetitie van de KNZB werd in Groenendaal de laatste competitie wedstrijd tussen de zeventallen van HrC en DAW gespeeld. Beide ploegen hadden een gelijk aantal punten, zodat deze wedstrijd de beslissing moest brengen. HPC won de wedstrijd met 64 en werd door die over winning kampioen van de tweede klasse HPC zette goed in toen Bouwman uit een vrije worp de bal naar de snel opgezwom- men Tjebbes plaatste. Deze gaf HPC daarop de leiding (1—0L Spoedig was het Bouwman die met een backhand de stand op 20 in het voordeel van HPC bracht. DAW liet het er niet bij zitten. Haar mid denvoor verkleinde de achterstand tot 21. Kort daarop maakte dezelfde speler er 22 van. Zelfs slaagde DAW er in de stand op 3—2 in haar voordeel te brengen. Na de hervatting kende scheidsrechter de Kok aan HPC een strafworp toe. Bouwman bracht beide partijen op gelijke voet. HPC kwam er nu beter in. Snelle rushes van Geurtsen en Tjebbes leverden nochtans geen resultaat op. Zwaar spel van DAW-zijde tegen middenvoor Bouwman leverde voor HPC een nieuwe strafworp op. Hieruit maak te Bouwman voor HPC het vierde deolpunt (4—3) Zoals gedurende de gehele wedstrijd ge schiedde, verwaarloosde HPC ook toen weer het afdekken van de achterhoede van DAW. Steeds kon de bal daardoor naar de gevaar lijke middenvoor van DAW worden gespeeld. Deze slaagde er in de partijen bij een scrimmage op gelijke voet te brengen (44). Tenslotte kwam HPC weer aan de leiding door Bouwman (54b Daar de scheids rechter van mening was dat de doelverdedi- ger van DAW het spel ophield, moest deze het water verlaten. Door opzwernmen van Smit, kon Van Staalen daarna de stand op 64 brengen. De ranglijstjes in de waterpolo-competitie van de Kring Haarlem van de KNZB luiden: Dames, eerste klasse: HVGB 2 6 4 2 0 10 29— 8 DWT 4 6 2 3 1 7 19—16 HPC 2 6 1 2 3 4 24—23 Haarlem 3 6 1 1 4 3 11—r36 Heren, eerste klasse: HPC 4 5 4 0 1 8 18— 5 DWT 3 4 3 0 1 6 23— 2 HZV 1 4 1 1 2 3 6—16 DWR 3 5 0 1 4 1 6—30 Tweede klasse: DWT 4 8 5 0 3 10 25—16 HVGB 5 7 4 1 2 9 25—17 VZV 3 7 3 2 2 8 18—17 Haarlem 5 7 3 1 3 7 22—18 HPC 5 7 1 0 6 2 8—30 De stand in de tweede klasse C is: HPC 1 8 6 1 1 13 41—21 DAW 1 8 5 1 2 11 31—21 HZC 1 6 2 0 4 4 16—22 DWR .1 6 2 0 4 4 12—28 Dolfijn 1 6 1 0 5 2 14-22 De Heemstedenaren moeten nu met de kampioenen van de afdelingen D en F een halve competitie spelen waarna de winnaar hiervan voor een plaats in de eerste klasse een wedstrijd moet spelen tegen de winnaar van de halve competitie die gespeeld zal worden tussen de kampioenen van de afde lingen A, B en E. Derde klasse Haarlem 1 (dames) is kampioen geworden van de derde klasse A en gaat nu met de kampioenen van de afdelingen E en H een halve competitie spelen voor promotie naai de tweede klasse. De eindstand in deze af deling is: Haarlem 1 HPC 1 Blauwe Beugel 1 Waterlelie 1 12 6 4 2 32— 5 20— 8 8—25 8—30 DWT 1 (dames) moet nog een wedstrijd spelen maar is reeds zeker van de kam pioenstitel van de tweede klasse A en zij staat bovenaan de ranglijst met 17 punten uit 9 wedstrijden. HVGB 4 heren werd ongeslagen kam pioen van de reserve derde klasse B, van de acht gespeelde wedstrijden werden er 5 ge wonnen en 3 gelijk gespeeld. De HVGB'ers gaan nu met de kampioenen van de afde lingen A en C een halve competitie spelen voor een plaats in de reserve tweede klasse. Van de reserve derde klasse F is DWT 2 (heren) kampioen geworden met 11 punten uit 8 wedstrijden. Voor een plaats in de reserve tweede klasse gaat DWT 2 nu een halve competitie spelen met de kampioenen van de afdelingen D en E. Behalve de voetbaltournooien van RCH en Haarlem om de „Zilveren Molen" en de „Spaernebeker" heeft EDO nu ook een tournooi georganiseerd, dat ieder jaar gehou den zal worden. Dit jaar wordt dit „Frans Hals-tournooi" gespeeld op 31 Augustus met EDO, Excelsior, RCH en een nog nader te bepalen vereniging als deelnemers. Het tournooi om de „Zilveren Molen" wordt dit jaar gespeeld op Zondag zeventien Augustus. Hier zullen behalve het organise rende RCH, EDO en Haarlem om het fraaie trofee strijden. Een week later op vierentwintig Augus tus dus speelt Haarlem met DWS, NAC en RCH om de „Spaernebeker". ADVERTENTIE DAMES-PANTALONS 9. Panda meende op te merken, dat er na hun binnentreden een vreemde stilte in het zeemanscafétje heerste en hij fluis terde Jolliepop dan ook toe: „Weet je ze ker dat het zo wel goed gaal?" Maar Jol liepop twijfelde geen ogenblik. „Wij ge lieven op te merken", fluisterde hij, „met welk gemak ik de vriendschap dezer een voudige zielen win, door me als een der hunnen te gedragenEn om kracht aan zijn woorden bij te zetten begaf hij zich schommelend naar de tapkast, sloeg daar een nietsvermoedende bootsman joviaal op de schouder, en riep uit: „Reef de ra's, maatSta mij toe mijn anker aan je bakboordszijde uit te werpen! Joho! Hoos je buiswater!" De bootsman verslik te zich ernstig en vroeg verschrikt: „Sprak meneer soms tegen mij? Wilde meneer ergens iets werpen?" De waard dacht in middels diepzinnig na. „Buiswater, zei u toch?", vroeg hij. „TJ zal spuitwater be doelen!" Panda meende hieruit af te lei den, dat Jolliepops pogingen om gewoon te doen niet geheel slaagden; maar de be diende keek zeer tevreden en scheen hoogst ingenomen met het bereikte resultaat. Met het K.L.M.-toestel „Aalsmeer" is Dins dagavond Irma Heyting—Schuhmacher naar haar nieuwé vaderland Australië ver trokken. Voor Irma zijn de Olympische Spelen 1952 een dubbel afscheid geweest. Een afscheid van de oude wereld en een afscheid van de wedstrijdsport, want, zoals zij Dinsdagavond zei: „je moet er toch eens mee ophouden en dit (doelende op haar vertrek) is e,en prach tige gelegenheid om er een streep onder te zetten". Dit betekent dus, dat Australië niet een nieuwe crack op zwemgebied erbij gaat krij gen. Wel hoopt Irma, dat het aanbod, haar in 1951 tijdens een tour door Australië en Nieuw Zeeland gedaan, om trainster te wor den, herhaald zal worden. Dan zal zij geen moment aarzelen om de toekomstige Austra lische zwemsterren onder handen te nemen. Over een week zal zij zich bij haar echtge noot voegen, die. reeds sinds 1 Mei in Ormiston bij Brisbane woont. Vrijwel het gehele bestuur van de Rotter damse Dameszwemclub, waarvan Irma lid was, de trainster Ma Braun, mevrouw Haits- ma. de heer Armbrust en vele familieleden en kennissen hebben hartelijk afscheid van haar genomen. ADVERTENTIE HAMEA Zonnefilter voorkomt en HAMEA Brandlotlon geneest zonnebrand De Jeugd-acht van de Koninklijke Roei en Zeilvereniging „Het Spaarne" heeft aan haar eerste overwinning welke in Slaines werd bevochten, Zaterdag en Dinsdag nog meer successen toegevoegd. Nadat de ploeg in Staines het nummer Junior-eight had gewonnen heeft deze Spaarne-ploeg Zaterdag in Maidenhead kans gezien het hogere nummer Junior-Senior- Eight te winnen. Dinsdag startte de ploeg in Henley on Thames waar de derde overwin ning in opeenvolging werd behaald. De roeiers genoten twee weken gastvrij heid van diverse Engelse roeiverenigingen, waaronder Thames Rowing Club, die ook in 1947 als gastheer optrad van de Spaarne- ploeg welke toen successen boekte in de acht te Bedford, Maidenhead en Henley on Thames. De huidige ploeg van'Het Spaarne bestaat evenals die van 1947 uit jeugdroeiers. In ons land ondervond de ploeg slechts éénmaal tegenstand en wel van het Amsterdamse R.I.C.. waarvan toen met groot verschil werd gewonnen. De ploeg is als volgt samengesteld: P. Floor (bg), J. M. J. Fray, H. J. knottenbelt, J. L. Bedeaux, H.'Britzel. W. R. H. v. Huy- stee, J. B. Delfos, H. Fokke (sl.), R. v. d. Ber-ge (st.) Zaterdagmorgen worden de roeiers in Haarlem terug verwacht. ADVERTENTIE Deze week speciale RECLAME weef stof gordijnen 120 cm breed in terra en groen, nieuwe dessins 2.49 per meter. EXTRA RECLAME: Zuiver Wollen Wilton Karpetten 200.''300 maathoudend, voor 199. 225''325 maathoudend, voor 249.— Nog enkele stuks doorgeweven WILTONS 190290 165.— Restant IIOLTAP KARPETTEN voor lage prüzen Gen. CRONJÉSTRAAT 156 Telefoon 12646 Haarlem-N. De uitslagen van de biljartwedstrijden om het clubkampioenschap van „Hof van Hol land" luiden: Scholten (270) 146 31 25 4.70 Van der Veldt (190) 190 31 31 6.12 Klop (160) 160 29 21 4.10 Van Koersel (160) 139 39 17 3.56 Klop (160) 160 15 34 10.66 Hoek Jr. (150) 49 15 26 3.26 Van Koersel (160) 93 37 12 2.51 Kroon (190) 190 37 23 5.13 Klop (160) 145 25 32 5.80 V. d. Berg (200) 200 25 29 8.— Hoek Jr. (150) 68 29 10 2.34 Van den Berg (200)200 29 36 6.89 Luyten (250) 198 24 25 8.25 Hoek Jr. (150) 150 24 20 6.25 Van Zeist (330) 207 31 31 6.67 Van der Veldt (190) 190 31 30 6.12 Klop (160) 145 25 32 5.80 Van den Berg (200) 200 25 29 8.— Van Zeist (330) 233 22 47 10.59 Luyten (250) 250 22 52 11.36 Agema (250) 250 20 40 12.50 Hoek Sr. (250) 144 20 28 7.20 Ontkenning. Het officiële Oost-Duitse pers bureau „A.D.N." meldt, dat het Polit bureau van de (communistische) socia listische eenheidspartij ontkent, dat het bericht, volgens hetwelk de Oost-Duitse regering voornemens zou zijn op reus achtige schaal tot onteigening over te gaan, waarbij alle eigendommen van particulieren in Oost-Duitsiand in. staatshanden zouden komen, juistheid bevat. Westelijke waarnemers zijn ech ter van mening dat in Oost-Duitsland wel degelijk steeds verdergaande maat regelen tegen particuliere bezitters worden verwacht. Verdaging. De door de UNO ingestelde commissie, die tot taak had te onder zoeken of het mogelijk zou zijn in ge heel Duitsland vrije verkiezingen te doen houden, heeft Dinsdagavond te Genève officieel bekend gemaakt haar vergaderingen voor onbepaalde tijd te zullen verdagen. De commissie, waarin vertegenwoordigers van vier landen Brazilië, Nederland, IJsland en Pakistan zitting hebben, brengt in herinnering dat zij herhaaldelijk, doch vergeefs heeft gepoogd zich in verbinding te stellen met leden van het bestuur van de Sovjet-zóne en van Oost-Berlijn. Verloving. Dinsdag is te Londen de verlo ving bekend gemaakt van Mane McNeill de 21-jarige dochter van een advocaat uit Hongkong met de Earl of Dalkeith, de 28-jarige erfgenaam van een Schots hertogdom, die dikwijls als mogelijke aanstaande echtgenoot van prinses Mar garet is genoemd. Bescherming. Zygmunt Fabisiak, Pools consul te Chicago, is als zodanig afge treden. Hij heeft de Verenigde Staten om bescherming als politiek uitgeweke ne verzocht. Fabisiak zeide tot zijn be sluit te zijn gekomen, omdat hij de hui dige politieke toestand in Polen niet kon verdragen. Vrijlating. Een woordvoerder van de Ame rikaanse Hoge Commissie te Bonn heeft medegedeeld, dat de voormalige Duitse generaal Hans Reinhai-dt op 27 Juli uit de gevangenis voor oorlogsmisdadigers te Bonn is ontslagen. Hij was veroor deeld tot 15 jaar gevangenisstraf we gens het uitvaardigen van orders voor het terechtstellen van alle gevangen genomen Russische politieke commis sarissen en leden van geallieerde com mando's. Reorganisatie. De Oost-Duitse „Volks- kammer" heeft besloten, dat voortaan het hoogste provinciale gezag zal be rusten bij de districtsvergadering (Be- zirkstag) van de veertien Oost-Duitse districten. De districtsraden komen in de plaats van de vijf landsregeringen van Brandenburg, Saksen, Saksen- Anhalt, Thüringen en Mecklenburg. De districtsfaderi zullen zo veel mogelijk be staan uit personen als" „helden van de arbeid", dragers van nationale prijzen, meesterboeren en bedrijfsleiders. Advies. De West-Duitse president, profes sor Heuss, heeft het federale hof voor constitutionele zaken te Karlsruhe ver zocht, het door hem gevraagde advies over dé al öf hief grondwettigheid van het verdrag voor de Europese verdedi gingsgemeenschap uit te-breiden tot de Conventie van Bonn. Conferentie. Premier Nehroe van India heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat In dia ingestemd heeft met een voorstel van de UNO-bemiddelaar voor Kasjmir tot verdere besprekingen in Genève over de kwestie-Kasjmir op mi nisterieel plan. De conferentie zou op 25 Augustus beginnen. Program. De republikeinse candidaat voor het presidentschap der Verenigde Sta ten, generaal Eisenhower, heeft een toespraak gehouden op een te Los Angeles door oudstrijders gehouden bij eenkomst. De generaal deed een beroep op deze oorlogsveteranen hem te hel pen bij het uitvoeren van een uit tien punten bestaand programma, waarvan wij noemen: het verzekeren van de vrede, het in ere herstellen van het begrip „eerlijkheid" bij de Amerikaanse regering, het scheppen van een duur zame welvaart, het beschermen van sa larissen en spaargelden tegen het ge vaar ener inflatie, het vrijwaren van deze bronnen van inkomsten voor bui tensporige belastingen, en het verwer kelijken van een „wezenlijke gelijkheid" tussen de Amerikaanse burgers. Saldo. De bank van Engeland heeft Dins dag bekend gemaakt, dat zij voorlopig bereid is aanvragen goed te keuren van Engelse handelaren voor het kopen van grondstoffen in het dollargebied om deze naar Europa tegen betaling met ponden sterling te verkopen. Het be sluit heeft ten doel het grote nadelige saldo van Engeland met de landen van de Europese betalingsunie te vermin deren. Besloten. De Verenigde Staten, Nieuw- Zeeland en Australië zijn het er op de bijeenkomst van de Pacific-raad te Honoloeloe stilzwijgend over eens ge worden, geen andere landen tot de or ganisatie toe te laten. Er zijn over deze kwestie echter nog geen officiële mede delingen verstrekt. DE meeste mensen denken dat de sche deldakoperatie een nieuwe tak der chirurgie is; dit is echter niet het geval, want uit vondsten is gebleken dat de mens uit het Stenen Tijdperk zich reeds met deze moeilijke operaties heeft bezig gehou den. Hij verrichte zijn heel kundige arbeid echter niet met het subtiele materiaal dat de moderne arts ter beschikking staat. Verre van dat: zijn operatie-mes was de scherf van een vuursteen. En toch hebben patiënten deze ingreep in of aan hun hersenpan overleefd! Men heeft die overtuiging, wijl er schedels zijn gevonden waarin gaten waren geboord en waaraan de krassen van het vuurstenen mes nog waren te onderkennen. En omdat het been rondom de gaten was vergroeid, moet daaruit de conclusie worden getrokken dat de patiënt is blijven leven. Een in Zuid-Amerika gevonden schedel vertoonde vijf gaten en de vraag rijst wat de bedoeling daarvan kan zijn geweest. Misschien hoopte men daardoor de druk op de hersenen, veroorzaakt door een of ander letsel, te verminderen. Tot voor kort voerden verschillende primitieve stammen een dergelijke operatie uit, wijl men dacht de kwade geesten daardoor gelegenheid te bieden uit het hoofd te ontsnappen, waar mee tevens de hoofdpijnen van de lijder zouden verdwijnen. We kunnen dit natuur lijk hoogst belachelijk vinden, doch dienen daarbij te bedenken dat dit paardemiddel verschillende malen nog geholpen moet heb ben ook, anders is het ondenk baar dat men daarmee is blij ven doorgaan. Hel klinkt allemaal erg bar baars en pijnlijk, doch mis- schien was dit laatste wel min der het geval dan wij veronderstellen. Want ook tegenwoordig kan de arts vaak volstaan met een plaatselijke verdoving. En die wisten primitieve volken waar schijnlijk ook te bewerkstelligen met be hulp van giften uit bepaalde kruiden. De Zuid-Amerikaanse Indianen kenden bij voorbeeld reeds vroeg de coca, waaruit onze scheikundigen later de cocaïne wisten te bereiden. Dit laatste schenkt ons gelegenheid eens iets te vertellen over wespen die hun slacht offer een narcose toedienen. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2