Ringrijderijen gaven de jaarlijkse fleur aan een traditioneel stukje Santpoort OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Binnen één dag gereed Visserij-varia Agenda voor Velsen Agenda voor Beverwijk Aantrekkelijke wedstrijden leveren twee demi-finalisten op „Levende" geschiedenis in miniatuur IJmuiden Opnieuw 6 jaar geëist tegen radiomonteur Driehuis Santpoort Havenberichten Velsen Vuurwerk bij de pier WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1952 7 Bezoek van Engels •visserij politie-vaartuig Vier arbeidersgezinnen dakloos door brand IJmuidens aandeel in de visserij in Juni THALIA Hevige botsing op de Hagelingerweg Gemeentekwekerij morgenavond voor publiek geopend Handbal om de Holland I-beker „ETA"en „Jongleurs" weer een stapje verder Geval van kinder verlamming in Beverwijk Belangwekkende inzending In een gesloten ring hebben de deelnemers aan de jaarlijkse ringrijderij van de Sant- poortse feestweek gistermiddag het bekende rondje om café „De Weijman" gedraaid: een sierlijk spel van paardenlijven en glanzend koetswerk, dat van half twee tot laat in de namiddag een onverwacht-grole schare kijkers heeft geboeid met zijn simpele schoonheid. Weinig ringrijderijen kunnen op zoveel deelnemers bogen als de Sant- poortse: de secretaris van de Harddraverijvereniging kon met gerechte trots „zijn" 58 langs zich heen laten paraderen en zeggen, dat de ringrijderij van Spaarnwou het onlangs tot niet verder dan negen „spulletjes" bracht. Een bonte mengeling van tweewielige wagentjes, bijeengeharkt uit alle hoeken en gaten van de provincie Noordholland want tilbury of sjees wordt zeldzaam heeft aan deze ringrijderij meegedaan; be stoken vaak met toeffen gladiolen of een sierlijk lint, en een strik in de manen van het paard. Pony's klepperden voor kleine wagen tjes, bemand soms met een parmantige knaap, die van louter plezier helemaal ver gat met de sabel naar de ring te steken als er weer een rondje gedraaid was; donker- glanzende Oldenburgers dansten voor een echte, hoge tilbury, die de vreugde van een boerengeslacht vertegenwoordigde, dat er lange jaren mee ter kerke is gereden en er nu nog mee de schaarse ringrijderijen mee af gaat. De vurigste paardjes, die ergens achter in het land niet veel meer dan de stilte van een puinweg gewend zijn, bezorgden hun baas wel eens wat last vooral als ze onder de schaats door moesten en dan de spurt er in zetten, zodat de prik naar de ring er falikant naast ging. En de jury een streepje zette, waar, naar de intentie van de koetsier, een kruisje had moeten staan. Zo heeft dat wisselende spel van kansen vele uren geduurd, tot groot vermaak van de mensen op de trottoirs, maar meer nog ten genoege van de houders van leidsel en zweep. Triomfantelijke kreten en applaus als er een ring gestoken werd, teleurstel ling bij een „misser". Van elk deelnemend paar hebben zowel de dame als de heer hun behendigheid kunnen tonen en tenslotte zijn de besten, na diverse herkampen en beslissingsritten, uit de bus gekomen. Niet minder aantrekkelijk was de ring rijderij voor „losse paarden", die onder de man werden gereden en die aan de wed strijd voor tilbury's voorafging. Het resul taat was: „Op het losse paard" is de eerste prijs gewonnen door J. Prince jr. uit Zaandam, twee werd Prince sr., ook uit Zaandam, zodat vader en zoon met de erepalmen strijk gingen. De derde prijs bleef in Sant poort en is gewonnen door P. Rutte. Bij de tilbury's (dames), was het mevr. De Wit-Witteman uit IJmuiden, die de eerste prijs verwierf. De tweede prijs ging naar mevr. Meyer uit Haarlem, de derde prijs naar mevr. Prince uit Zaandam en de vierde prijs naar mej. Ank v. d. Peet uit Haarlem. Van de heren op de tilbury, was Th. v. d. Zwet uit Haarlem de beste: ADVERTENTIE hij kreeg de eerste prijs. De tweede was J. Prince jr. uit Zaandam (die ook de eer ste prijs op het losse paard behaalde); de derde prijs was voor R. Bakkum uit Sant poort en de 4e prijs werd behaald door Chr. van Weelderen uit Santpoort. Na afloop had de traditionele rondgang met de paarden en tilbury's, voorafgegaan met muziek, door het dorp plaats. In de avond zijn de prijswinnaars samen gekomen om de prijzen in ontvangst te nemen uit handen van de voorzitter der Harddraverijvereniging, de heer J. Wester hoven, die de ploeg prees om haar spor tieve strijd en haar dankte voor de vol tallige opkomst. Tot middernacht heeft Santpoort de fees telijke sfeer van dit zomerfestijn gekend: hel verlichte étalages in de Hoofdstraat en een kleurig en rumoerig kermisterrein, waar Derbyrennen en steilwand, scooters en zweefmolen een luchthartige schare van haar kwartjes afhielp. En in een paar cafés is gedanst, tot de lichten uitgingen en het „de hoogste tijd" werd. OOCCOCCOOOCXXX»OOOOOOOOOOOCXX)OOOOOOOOOCOOCCOOOOOOCCOOOCO „Vort" klonk het vroeger op het zancl- pad voor de herberg „De Weyman" in Santpoort, als de ringrijderij eens in het jaar op het punt stond te beginnen. Op dat „Vort" gingen de sjezen en de tilbury's, de dogcarts en andere gerijen van start, rondom de Wiistelaan over en terug naar de plek, waar de „schaats" xdthing. De schaats met ringen, die een kans op de gouden zweep voor de boer met de zekerste hand inhield. Dat moet een kleurig gezicht zijn geweest de glanzende boerenpaarden in een lange stoet met de spiegelende spulletjes er achter, deinend op de leren riemen en de boerinnen naast hun vent in hun j schoonste tooi. Er is heel vxat veranderd en het is moeilijk geworden, een ring rijderij te organiseren. Voor tractoren j zou het misschien makkelijker zijn, deel nemers te vinden. Maar dat er gisteren niet minder dan 58 tweewielige wagen tjes aan de start in Santpoort verschenen, uit Santpoort zelf zowel als uit Jisp en Zaandam, pleit toch nog wel voor de zin voor romantiek en kleurige traditie, j die onder het jongvolk ten plattelande te vinden is. Het hadden er 59 kunnen zijn, als dienstplichtig soldaat Van der Kolk vrij had gekregen, om zijn vorig jaar gekochte en sindsdien zuinig opge wreven tilbxiry te rijden. Maar de dienst torpedeerde een illusie, die ontstond bij een glimmend koetsje en een sinds vorig jaar op de vliering uitgespannen leren kap. werd (44)De duisternis speelde vooral de Antilopen-dftelman parten en na een blun der te hebben gemaakt (45) volgde er een inzinking bij de hinde-achtigen, die tot 47 achter kwamen te staan. Toch gaf Antilopen de strijd niet op, maar ook Jongleurs bleef aanvallen, waardoor de spanning toenam. De achterstand bleek te groot om in de laatste minuten nog in te lopen en met wis selend succes werd ten slotte de eindstand 69 voor Jongleurs, die als tweede winnaar aan de halve eindstrijden mag deelnemen. Vanavond volgen de twee andere kwart finale wedstrijden. ADVERTENTIE De Britse zeegaande mijnenveger „Coquette", die dienst doet als visserij- politievaartuig, zal van 6 tot 12 Augustus een niet-officieel bezoek brengen aan Am sterdam. De „Coquette" staat onder commando van kapitein ter zee Basil Jones, comman dant van de met visserij inspectie belaste flottielje. Er bevinden zich ongeveer hon derd man aan boord van dit schip, dat dui zend ton waterverplaatsing heeft, 72 me ter lang is en een snelheid van zestien en een halve mijl kan bereiken. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 5 op 6 September KW 83 2 k.; KW 32 1 k.; KW 42 40 k. Trawlharing KW 48 35 k. en 200 kisten; KW 159 70 k.; KW 41 35 k. en 200 kisten; KW 40 85 k. en 200 kisten; KW 95 50 k.; KW 44 50 k.; KW 129 200 k.; KW 85 16 k.; KW 65 60 k. Geen vangst hadden KW 3, KW 29, KW 173, K W2 KW 49. KW 151, KW 14, KW 43, KW 167, KW 23, KW 50., Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 15 kantjes. Scheveningen: 3 kantjes. Katwijk: 3 kantjes. Vermoedelijk tengevolge van het omval len van een pelroleumvergasser is gister- middag in Finsterwolde brand ontstaan in een behuizing die werd bewoond door vier arbeidersgezinnen. Het vuur ontstond in een woongedeelte, waar op dat moment alleen een paar kinderen aanwezig waren. De brandweer wist het vuur voornamelijk tot deze woning te beperken. Doordat het dak grotendeels door de vlammen werd vernield en tevens door waterschade is de hele behuizing onbe woonbaar geworden. Men is erin geslaagd de vier gedupeerde gezinnen, bestaande uit zeventien personen, tijdelijk onder te bren- i gen in een barak in het kamp Carel Coen- raadpolder. Het huis was tegen brand ver zekerd. Dioloma machineschrijven Bij de in Amsterdam gehouden examens voor het kantoordiploma machineschrijven slaagden mej. R. Tik en de heer P. J. Schalk, beide leerlingen van het instituut Otterlo in IJmuiden. Donderdagavond voorstelling in Tlialia niet „speciaal" De film „De laatste reis", die Donder dagavond in een speciale voorstelling in Thalia op het witte scherm komt, vertelt een tragisch verhaaltje over een jonge Schotse soldaat, die tijdens een gevecht ge wond wordt. Na een operatie blijkt, dat hij nog slechts korte tijd te leven heeft en het eerste deel van deze finale met de in nerlijke moeilijkheden van de Schot vormt het hoofdthema van de rolprent. „De laat ste reis" is geen ..Rode schoentjes", waar mee we maar willen zeggen, dat een spe ciale voorstelling nu eenmaal een film toe komt, v/elke de toets der critiek althans voor minstens zeventig percent kan door staan, hetgeen met „De laatste reis" geens zins het geval is. Jammer. In een overzicht over de visserij in de maand Juni wordt van de zijde van het bedrijfschap voor visserijproducten opge merkt dat de weersomstandigheden over het algemeen gunstig waren, zodat de vangstresultaten van het grote aantal log gers dat ter visvangst ging zeer gunstig mogen worden genoemd. En wat heel be langrijk is, de per trawler aangevoerde hoeveelheden konden tegen redelijke prij zen worden afgezet. De opbrengst van de haringdrijfnetvisserij kwam aanmerkelijk lager te liggen dan in Juni 1951. Veel makreel Grote partijen makreel werden door de trawlers aangevoerd; er was zelfs 1368 ton aan de markt in het geheel en de 1317 ton, die IJmuiden verhandelde, maakte van f 0,20 tot f 0,40 per kg. Vooral de viscon- servenfabrieken bleken goede afnemers en 44 ton werd in verse toestand vervoerd. Niet meer dan 17 ton werd doorgegeven aan de vismeelindustrie. De aanvoer van schelvis was niet hoog en bij een aanbod van 351 ton schommel den de prijzen tussen f 0,16 en f 1,06 per kg. Kabeljauwaanvoer bleef ver onder de verwachting. Er kwam nog geen 300 ton aan de markt, die echter uiteraard hoge prijzen brachten, namelijk van f 0,48 tot f 2,56 per kg. Ruim 80 ton werd uitge voerd naar België. Kotters en kustvaarders voerden in hoofdzaak schol aan. Bij voldoende afzet mogelijkheid varieerde de prijs van de 889 ton, die in IJmuiden binnenkwam, van f 0,15 tot f 1,76 per kg. Wat de tong aangaat, IJmuiden had een aanbod van 246 ton tegen f 0,80 tot f 3,40 per kg. Daar in het gehele land de uitvoer 235 ton bedroeg, bleef er voor de binnenlandse markt niet meer dan 105 ton over. Tong was en bleef gedurende de zeven maanden van 1952 zowel kwantitatief als kwalitatief de belangrijkste exportvis. Vogel en plant bescherme Uw hand. (M. G. H. van Tienen, IJmuiden). En deze inzending is ongetwijfeld hèt grote sieraad in de Julianaschool. De dio rama's voorstellingen, die door een be paalde belichting de realiteit zeer dicht benaderen tonen hoofdzakelijk taferelen, die belangrijke geschiedkundige feiten moeten heten. Nu is het merkwaardige, dat de tinnen fi guurtjes, soldaten en burgers, voor het overgrote deel uit het buitenland ko men. Franse en Duitse firma's en kunstenaars indivi dueel zijn zich in de loop der jaren gaan toeleggen op het uiterst moeilijke werk de tinnen mensjes zo natuur getrouw mogelijk te doen lijken. Hoe ver men hiermee al is blijkt uit het feit dr. Wieringa vertelde het ons dat talrijke hooggeplaatste bur gerlijke autoriteiten, onder wie enkele bankdirecteuren uit Amsterdam, een prach tige verzameling van deze figuurtjes bezit ten, die een zeer hoge waarde vertegen woordigen. De meesten van de kleurige popjes zijn vervaardigd naar het voorbeeld van grote meesters, die op het linnen doek historische momenten uitbeeldden. De bezoekers van „Hoofd en Hand" mo gen de halfduistere zaal met de diorama's zeker niet voorbijgaan, want wie een kijkje neemt in het binnenste van zo'n houten op- Diefstal met geweldpleging De procureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof, mr. W. P. Bakhoven, heeft bevestiging gevraagd van een vonnis van de rechtbank te Alkmaar, die op 27 Mei de 40-jarige radiomonteur G. J. H. wegens diefstal met geweldpleging veroor deelde tot zes jaar gevangenisstraf met af trek. De verdachte stond destijds terecht tezamen met de 24-jarige electricien Van der V., die tot vijf jaar werd veroordeeld. Beiden werden ervan beschuldigd op 4 Maart van dit jaar de alleenwonende veehouder Av te Bergen in zijn woning te hebben neergeslagen en beroofd van een portefeuille, inhoudende drieduizend gul den. De electricien heeft voor de rechtbank bekend en berust in zijn vonnis. H. echter ontkent zich aan het hem ten laste gelegde schuldig te hebben gemaakt en tekende hoger beroep tegen het vonnis aan. Voor het Amsterdamse gerechtshof ver telde Van der V. als getuige a charge gedagvaard hoe de .overval zich heeft toegedragen. Hij had H. in de ochtend van de vierde Maart in een café te Alkmaar ontmoet en deze had hem voorgesteld de veehouder, die (dat had hij gehoord van zijn schoonzuster, die bij de veehouder als huishoudster werkzaam was geweest) een flink bedrag aan geld en een kistje met juwelen van zijn overleden vrouw in huis had, te bestelen. Volgens deze getuige heeft het tweetal zich toegang tot de boerderij verschaft door een ruit te verbreken. Zij troffen in de huiskamer de 67-jarige be woner aan. die hen met een stoffer in de hand tegemoet trad. Van der V. vertelde voorts, dat H. een kapotte revolver op de boer richtte. Deze was echter niet bang en sloeg H. met de stoffer in het gezicht. Vol gens de veehouder heeit toen de tweede in dringer hem een stomp in het gelaat en een trap tegen het lichaam gegeven, waardoor hij op de grond viel hetgeen door Van der V. ontkend werd. De aanvallers maakten zich meester van de portefeuille en ver dwenen daarna. Mr. Bakhoven achtte het overtuigend be wijs in deze zaak geleverd en vroeg beves tiging van het vonnis, dat de rechtbank aan H. heeft opgelegd. De verdediger was van mening, omdat er veel twijfelpunten in de bewijsvoering zou den zijn, dat zijn cliënt vrijgesproken moest worden. Subsidiair vroeg hij een aanmer kelijk lagere straf dan door de Alkmaarse rechtbank is opgelegd. Het hof zal op 19 Augustus uitspraak doen. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur vertonen wij in één speciale voorstelling het aangrijpende filmwerk DE LAATSTE REIS met Richard Todd - Patricia Neal Een diep-ontroerende film, die elke toeschouwer diep in het hart treft. Toegang 18 jaar trekje zal verbaasd staan van de sugges tieve werking der voorstellingen. Napoleon neemt met een keurige zwaai z'n gepluim de hoed voor u af en in een bijliggende verklaring kan men lezen waar en wanneer dat gebeurde. Deze collectie is haar ere plaats op de expositie ten volle waard. ADVERTENTIE Op de Hagelingerweg in Santpoort reed Dinsdagmiddag omstreeks een uur op de middelste rijbaan een vuilnisauto in de richting Santpoort. Op het ogenblik dat de bestuurder links uithaalde, ten einde een voor hem rijdende wagen te passeren, naderde een tegenliggende personenauto, die evenals de gemeentewagen probeerde uit te wijken. Een botsing was niet meer te voorkomen en op de vrij hevige klap kwa men de omwonenden uit hun huizen. Het bleek, dat de chauffeur van de personen auto, de 36-jarige Haarlemmer J. M. S., waarschijnlijk enkele inwendige kneuzin gen had opgelopen. Per ziekenauto is hij naar het Joannes de Deo-ziekenhuis ver voerd. Zijn wagen was vrijwel geheel ver nield. Makreel vond aftrek. De noteringen van de Dinsdagmarkt brachten ten opzichte van de prijzen van Maandag weinig verandering. Hoewel er iets meer vraag was naar fijnvis en schol bleven de prijzen vrijwel gelijk en er werd zeer weinig boven bestek gekocht. De kleine schol II varieerde van 11 tot 13 met een enkele uitzondering van 13 tot 16 voor de heel goede kwaliteiten. De tong hield de middenprijzen van 1.90 per kg. voor groot en grootmiddel en 1.65 tot 1.75 voor de grove slips. De overige aanvoer die uit haring bestond, volgde de bekende weg. Voor zover de kwaliteiten voldeden werd gekocht, maar bij iets afwijkende kwaliteit of te klei ne soort moesten ondanks de bijval van de conservenindustrieën de vismeelfabrieken er weer aan te pas komen. Goede aftrek had de makreel die werd afgenomen voor 16 tot 13 per 50 kg., naar gelang van kwaliteit en sortering. E"ige kisten braat werden ver kocht voor 35 tot 40 per 50 kg. Zuidharing van kwaliteit. De Eli Chéné- vière, die Dinsdag aan de afslag was met 1350 kisten Zuidharing, kon dank zij de leven de kwaliteit, waar door weinig behoefde te worden toegewezen aan de vismeelfabrie ken een eindresultaat boeken van ruim 16.000. Daar het slechts een weekreis gold, was dit inderdaad een mooi resultaaat. Woensdagaanvoer- Voor de Woensdag- markt kwamen de volgende meldingen bin nen: De Hoop met 500 k. Noordharing, 500 k. Zuidharing, 50 kisten koolvis, etc., 50 k. ma kreel en 70 stijve kabeljauwen. De Vios met 1000 k. Noordharing en 100 k. diversen, de Bloemendaal met 700 k. makreel en 100 k. diversen en de Abraham met 100 k. diversen en 2200 k. haring. Van de loggervloot meldde zich de IJm. 210 met 200 k. makreel, 75 k. diversen en 200 stuks stijve dikkoppen. Eveline markt in Huil. De trawler Eve line, die aanvankelijk op de thuisreis was met de bedoeling Woensdag in IJmuiden te lossen, kreeg later opdracht vandaag in Huil te markten. Het schip zal Donderdag vanuit Huil weer naar de visserij vertrekken. In en uit.. Dinsdag kwamen binnen de IJM 32. 229, 249, 262, 239, 202, Texel 11, HD 54, Urk 161, 70, VD 9. Naar zee vertrokken de IJm. 239, 206, 215, 226, 261, 213, 57, Urk 70, 18, 86, 85, 90, 161, AD 220, EH 20, HD 54, Katwijk 189, 31, 19, VD 9, Texel 11 en CG 1. Haringaanvoer. Van de haringdrijfnet visserij kwamen Dinsdag binnen de KW 13 met 180 kantjes en de KW 138 met 408 k., beide eigen vangst. Van de haringtrawl- visserij kwamen binnen de KW 176 met 430 k. en de KW 37 met 281 k. eveneens eigen vangst. Verwachte schepen. Dit weekend worden de volgende trawlers verwacht: de Bergen en Catharina Duyvis die 28 Juli zijn vertrokken, de Haarlem, Tubantia en Zeelandia die de 29e Juli uitvoeren en de Zeelandia, Flamingo en Schev- 135 die op 30 Juli zee kozen. De Noord geeft slecht. De trawlers die nu nog in de Noord op haring vissen, maken het de laatste dagen bizonder slecht. Gingen tot voor kort nog trekken van 400 manden en meer. Dinsdag waren de grootste trekken slechts 70 manden. Het gevolg hiervan is, dat verschillende trawlers, vooral die reeds wat Noordharing aan boord hadden, meer Zuide lijker aantrokken, om te proberen de rest van de reis vol te maken met de vangst van de kleinere Zuidharing. Hoewel de animo voor de kleine Zuidharing aanmerkelijk minder is dan die voor Noordharing, wordt er wanneer ze maar voldoende vers is wel een prijsje voor gegeven. De trawlers, die echter juist naar zee zijn vertrokken nemen geen risico en proberen eerst nog in de Noord wat grote haring te vangen, daar het aanvoeren van Zuidharing alleen te riskant is, in de eerste plaats door de mindere kwaliteit tengevolge van de langere reisduur en ten tweede omdat de markt te gauw overvoerd is met deze soort. Marktprijzen. "Heilbot 3.303.10, Gr. tong 3.05—2.90, Grm. tong 1.981.92, Kim. tong 2.22—2.02, KI. tong I 2.22—2.03, KI. tong il 1.99—1.89, Tarbot I 1-70—1.16 per kilogram. Gr. schol 49, Grm. schol 58, Kim. schol 43, KI. schol I 37—34, KI. schol II f 21—8, V. haring 15.50—11, Makreel 18—16, Wijting 10.70—8, Gr. gul 32, Mid. gul 22.50—16, KI. gul 11, KI. koolvis zw. f 24, per 50 kg. Gr. kabeljauw 236102, Gr. koolvis zw. 5652, Gr. leng 102 per 125 kg. Marktaanvoer- 37 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot, 102 kisten schol, 2740 kisten haring, 221 kisten makreel, 145 kisten wijting, 27 kisten kabeljauw en gul, 3 kisten leng, 12 kisten koolvis, 11 kisten diversen, totaal 3100 kisten. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: Herman f 20.600; Eli f 16.500; loggers: KW 19 f2010; KW 37 f 1780; KW. 31 f 1220; IJM 249 f410; IJM 227 f155. Dinsdag 5 Augustus kwamen de haveri van IJmuiden binnen: Tarakan van Djakarta. Rossum van Huelva. Henrica B. van Borgha. Texelstroom van Liverpool. Langlee CLide van Antwerpen. Amasius Fluvius van Lon den. Ulla Dan van Finland. Vertrokken zijn: Heemskerk naar Rotter dam. Bras naar Bergen. Hr. Ms. Soemba naar Den Helder. Stavros Coumataros n. Hamp ton Roads. Swift naar Londen. Eemstroom naar Leith. Rönskar naar Londen. Berkel- stroom naar Huil. Westropa naar Wismar. Ali S. naar Terneuzen. Carpo n. Rotterdam. Kosten voor lossen verhoogd De Londense havenautoriteiten hebben bekend gemaakt dat de toeslag op de los- singskosten met ingang van gisteren zijn verhoogd met 5 pet. Dit betekent dat de toe slag op het basistarief van 80 op 85 pet. komt en van 87'2 op 9214 pet. Machinerieën zijn hiervan uitgezonderd. De Engelse mijnenveger „Coquette" is Woensdagmorgen om zes uur de IJmuidense pieren gepasseerd. Dit marine-vaartuig is doorgestoomd naar Amsterdam. VISSERIJBERICHT URK Vrijdag werd door 130 vaartuigen aange voerd: 13.222 pond kuilpaling, prijs f 0.98 f 1,25 per pond: 1278 pond lijnaal, prijs f 1,25 f 1,70 per pond; 376 pond snoekbaars, prijs f 0.78f 0.82 per pond; 50 pond rode baars, prijs f 0.80f 0.83 per pond; 503 bak nest, prijs f2,80 per bak van 37'4 kg. VISSERIJBERICHT URK Dinsdag werd door 104 vaartuigen aange voerd: 15.617 pond kuilpaling, prijs f 1,00 f 1,25 per pond; 105 pond lijnaal, f 1,58—f 1,65 p. p.: 134 pond snoekbaars, f0,78—f 0,80 p. p.: 56 pond rode baars, f0,82f0,85 p. p.; 415 bak nest, prijs f 2,86 per bak van 37'4 kg. Woensdag 6 Augustus Raadhuis: Van 14 tot 15 uur spreekuur wet houder van Onderwijs. Thalia, 20 uur: „De stad der verschrikking". Rex, 20 uur: „Jungle-regiment". Donderdag 7 Augustus Santpoort: zie kader feestweek. Tlialia: 20 uur, speciale voorstelling „De laatste reis". Rex, 20 uur: „Jungle-regiment". Op initiatief van de commissie voor na tuurbescherming in Velsen zal Donderdag avond de gemeentekwekerij worden open gesteld voor het publiek. Van halfzeven tot ongeveer negen uur zullen bezoekers kennis kunnen nemen van de verschillende soorten „materiaal" die in deze tuin worden gekweekt ten behoeve van de Velsense plantsoenen. Men zal bij beschouwing echter rekening moeten hou den met het feit. dat deze kwekerij geen tuin is waar exotische planten uit de grond komen. Slechts variëteiten, die in de plant soenen' voorkomen worden zorgvuldig en deskundig gekweekt en verzorgd. Bij eventueel minder gunstig weer zal de tuin Vrijdagavond geopend zijn. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: D. SelderijkKint, z., Fazan tenlaan 37, IJmuiden-O.; G. BlinkhofZwart, d.. TJsselstraat 59, IJmuiden; H. J. Hendriks Robben, d„ Willebrordstraat 26, IJmuiden- Oost; T. RitskesBruinsma. z., Rijnstraat 73, IJmuiden; J. DekkerKruininger, z„ Melk- laan 57, Velsen-N.: C. van der Heijden Voogt, z„ Wester Parallelstraat 9. Velsen-N.; M. J. J. A. van BreemenRoozen, z.. Hoofd straat 122. Santpoort; E. de JongeOostveen, d., Sabastraat 13. Santpoort; J. F. van Gel dervan der VIis, z., Snelliusstraat 16, IJmuiden: M. W. AngermannBommer, d., Lange Nieuwstraat 792, IJmuiden-O. OVERLEDEN: H. J. Hijnen, 28 j., Hofdijk laan 23, Driehuis: E. Bierenbroodspot, 79 j.. echtgenoot van M. Schilp, Grote Hout of Koningsweg 58, Velsen-N.; N. ten Groten huis, 75 j., echtgenoot van A. W. van Beek, Terraswag 44, Santpoort. AGENDA VOOR BEVERWIJK Woensdag 6 Augustus Kennemer Theater, 7 en 9,15 uur: „Baker sprookje". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Een onver getelijke melodie". Donderdag 7 Augustus Bioscopen: Geen voorstellingen. Luxor Theater, 8 uur: Opera concert. Een kiekje van het ringsteken. Het handbaltournooi voor de Hoogoven mensen, dat op 1 Juli door de commissie voor Bedrijfsontspannig met niet minder dan 46 heren- en 12 dameselftallen werd ingezet, was Dinsdagavond aangeland b« de derde ronde of de eerste wedstrijden van de kwartfinale voor de' herenteams. Bij de da mes zijn de finalisten al bekend, namelijk „Spons en Zeem" van de huishoudelijke dienst en „Oliveo", een combinatie van In koop- en Magazijnadministraties. Hedenavond wordt het tweede gedeelte van deze kwart-finalewedstrijden gespeeld, waarna in de komende weck de halve eind strijden zullen uitwijzen, welke teams gaan kampen om de begeerde trophee, de Holland I-beker. Deze eindwedstrijden, zowel voor dames als herenelftallen, worden op Zaterdag 16 Augustus gespeeld. Uiteraard waren de wedstrijden van gister avond op het terrein in „Tussenwijk" voor de betrokken ploegen zeer belangrijk, want nu wordt het afvalsysteem toegepast. Boven dien lopen de krachten niet meer zo ver uiteen, zodat de wedstrijden $,en aantrekke lijk beeld te zien geven. Als eei'ste tegenstanders kwamen in het beid BBC (Breeband), en ETA (Staal fabriek) De beide ploegen wogen goed tegen elkaar op. Snelle aanvallen aan weerskanten brachten de doelen beurtelings in gevaar. ETA speelde wat doortastender doch haar harde, lage schoten werden goed afgeweerd. Een uitstekende BBC-combinatie echter had hét eerst succes en na 5 minuten scoorde de rechtsbuiten fraai met een diagonaal schot (01). Vlak daarop moest de BBC-doelman zwichten voor een keurige worp van de ETA-midvoor. BBC trachtte de strijd te for ceren, maar kwam niet verder dan vrije worpen, totdat de bal door ETA werd over genomen en er na een kwartier uit een vlotte aanval het tweede doelpunt werd gescoord. De midvoor kreeg een schietkans en stuitte de bal vlak voor de doellijn, waardoor de doelman miste (12). Na de hervatting pro beerde BBC de achterstand met fel spel in te lopen, maar de kansen bleven ongebruikt. Wegens „cirkelbal" werd een doelpunt ge annuleerd. ETA verdedigde stug, BBC com bineerde vaak te lang en mede daardoor ontkwam de ander aan de druk en na !0 minuten plaatste de linksbuiten in de uiterste hoek (13). Vlak daarop scoorde de midvoor „door alles heen" langs de paal (23). Wel zette BBC nog allés op alles voor de gelijkmaker, maar tijdens het laatste offensief kwam het einde, zodat ETA in de halve eindstrijd kwam. AntilopenJongleurs 69 De hoge score in deze wedstrijd is al een bewijs, dat in deze ontmoeting grote schot vaardigheid werd getoond. De strijd werd daardoor spannend tot de laatste minuten. Het veldspel was bijzonder goed uitgebalan ceerd en het werd goed open gehouden dooi de aan elkaar gewaagde aanvals- en verde digingslinies. De Aptilopcn combineerden wellicht iets beter en "daaruit ontstond na 5 minuten dan ook het eerste doelpunt. Een verrassend hard schot aan de andere kant bracht enkele minuten later echter al de gelijkmaker (1-^1). Toen na 11 minuten op nieuw Antilopen doelpuntte bleek de vreug de kort, wan direct daarna was het na een schot tegen de lat qlweer gelijk. Een indivi duele ren bracht opnieuw Antilopen voor, doch nog voor de rust scoorde de Jongleurs rechtsbuiten opnieuw de gelijkmaker (33). Na de hervatting ging de strijd nog vlugger en hoewel Antilopen sterker leek, kwam er een doelpunt van de ander- kant (34), welke voorsprong di--»V weer weggewerkt Op Zaterdag 16 Augustus Op Zaterdag 16 Augustus zal onder auspiciën van IJmuidens Bloei een groot strand-vuurwerk worden afgestoken ten Zuiden van de Zuidpier in IJmuiden. Dat wordt de eerste keer in' de geschiedenis van de plaats. De eerste vuurpijlen gaan des avonds om tien uur de lucht in. De pachters aan het strand hebben ver gunning aangevraagd om tot 2 uur hun be drijf open te mogen stellen en de feest vreugde te doen verhogen door middel van muziek en dans. IJmuidens Bloei heeft de N.Z.H.V.M. ver zocht die nacht haar dienst tot 2 uur te blijven onderhouden. In totaal omvat dit vuurwerk, waarvoor inmiddels de vereiste vergunningen zijn binnengekomen, een 70 stukken. Vacantie eindigde met ongeluk De heer M. J. v. d. H. uit Delft, die gis teren per bromfiets voor familiebezoek naar IJmuiden kwam. reed in de bocht DriehuizerkerkwegZeeweg tegen een lan taarnpaal op. Hij viel en brak het rechter dijbeen. De heer Bakker heeft het gebro ken lichaamsdeel ter plaatse gespalkt en de patiënt per ziekenauto doen vervoeren naar het Antoniusziekenhuis. Nadat een foto was genomen is de heer H. naar een ziekenhuis in Delft overgebracht. Op de eerste afdeling van het gemeente huis in Beverwijk is een geval van kinder verlamming aangegeven. Men deelde ons mede, dat er in dit jaar vier gevallen van kinderverlamming in Bever wijk zijn geconstateerd. Men zal moeten toegeven, dat dr. W. G. L. Wieringa, leraar aan het Lorentzlyceum te Haarlem, een meester is in het vertellen over problemen, zeden, prominenten en oor logen gedurende het verleden. Maar daar is dr. Wieringa dan ook geschiedenisleraar voor. Veel zwaarder nog weegt, dat deze gezellige prater één van de pioniers in Neder land is geweest op het terrein van het aanschouwelijk onderwijs. Dr. Wieringa heeft het namelijk gepresteerd om vierentwintig diorama's in elkaar te knutselen, die zowel aesthetisch als historisch-technisch gezien in een museum een ereplaats zouden kunnen innemen. Deze kunststukken zijn gelukkig echter in „actieve dienst", want met ingang van Zaterdagavond staan zij bijvoorbeeld in een lokaal apart op de huisvlijttentoon- stelling „Hoofd en Hand" te Beverwijk. TENTOONSTELLING Beverwijk P'/.17 AUGUSTUS 1032

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3