Damwand rond nieuwe bouwkuip voor begin van Velsens tunnel bijna voltooid .tgttCk Nederlandse industrie gaat zich in Mexico presenteren Het Hek van de Dam v Dubbele baan onder het kanaal schept ettelijke problemen Een tunnel ontstaat diep in de aarde Hagenaars bejubelen hun bloemenkoningin In de hoofdstad uit Nieuwe uitgaven Kerkelijk Nieuws Faillissementen IXieuic én goed! Aanmoedigingsprijs voor jeugdige dansers P.T.T.-ambtenaren hielden kabels voor zichzelf Geen klederdrachtenreclame Ook Hoogovens standhouder op herfstexpositie Bronzen Janus Onvergetelijk j WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1952 3 RUIM ZEVENENTWINTIGDUIZEND HARDE KLAPPEN heeft één van de zware heimachines, die in de bouwput van de Velsense tunnel werken, soms moeten uitdelen op het stalen hoofd van een querulante „damwandplank". Die dingen zijn namelijk 27 meter lang en met elke tik, als er een paar ton gewicht op neerdreunde, schoot de plank welgemeten één hele millimeter de stroeve zandgrond in. In een perfecte cirkel palen deze stalen „damplanken" het eerste begin van de tunnel af: de bouwkuip, waar straks op de bodem de twee eerste moten tunnel van achttien meter lengte in komen te rusten. Pompen zuigen aan het water rond deze hard-stalen ring met haar doorsnee van 63 meter en ze zullen zeker nog vele maanden door moeten zuigen om het water te laten zakken tot het peil, waarmee te werken valt: dat is 25 tot 26 meter beneden N.A.P. Dat is drie keer zo diep als nu het water in die ronde kuip staat. En nu al is het voor een mens met wat hoogtevrees niet aan te raden over de rand van deze stalen piste te kijken naar het groezelige binnenmeer in de diepte. De oüde bouwkuip, een wijde ring met water, die als een kolossaal oog vlak tegen het Noordzeekanaal ligt op de plaats, waar straks het diepste punt van de tunnel te vinden zal zijn, is evenwel niet de „echte"', want zij dateert nog van in de oorlog, toen de tunnelbouw al aardig op gang was geko men. Daar echter het huidige project aan zienlijk veel groter is en bovendien de Spoorweg- en autotunnel gescheiden wor den, moest de bouwkuip aangepast wórden aan de vergroting van het project. Zodat de twee heimachines met engelengeduld rond de oude cirkel van 1941 en het is een compliment voor de Amsterdamse Ballast- maatschappij, dat de damwand al die jaren zo gaaf heeft doorstaan een nieuwe, wijdere in de grond drukken. De mathematiek van dit geweldenaars- werk wil, dat naast de zuivere cirkel een volmaakte rechthoek te vinden is even eens gevuld met groezelig water. Ook aan het niveau van dit binnenmeer wordt druk gezogen ook dit zal over een paar maan den een kuil zijn van eerbiedwaardige diepte. In de cirkel en in de rechthoek zullen dus daarna de eerste beginstukken van Velsens tunnel moeten groeien. Beton molens zullen hun lading in zorgvuldig ge bouwde en van stevig wapeningsstaal door vlochten bekistingen laten vloeien en als er dan weer een paar maanden overheen zijn. liggen de eerste vier fragmenten van dit Waterstaatswerk in de grond: de eerste stukken van een autotunnel, die 1644 meter en een spoorwegtunnel, die 3224 meter lang moet worden. Naar hoven bouwen Vier fragmenten, twee aan twee: het is tezamen slechts een stukje tunnel van lut tele meters op het totaal, dat er uit groeien moet. En zover is het zelfs nog niet, want voor de moten van de tunnel op hun plaats lig gen en technici de beide stukken met el kaar gaan verbinden, moeten er allerlei ondergeschikte werken worden opgeknapt. Zoals het verwijderen van de oude, in 1941 ingeheide damwand van de kleinste „bouw kuip", een karwei, dat erger is dan het lijkt, omdat ettelijke honderden stalen „damwandplanken" stuk voor stuk uit de zelfde stugge grond gesjord moeten wor den, waar de modernste heimachine hun opvolgers nu soms maar met millimeters tegelijk inkrijgt. En uit de oude bouwkuip moet de „rom mel" gehaald worden overblijfselen van de vroegere tunnelbouw en wat er verder te vinden zal zijn. Een voorzichtige schat- tng van anderhalf jaar hard werken lijkt niet overdreven, maar dan liggen er ook die twee eerste plus de verbindingsmoten in de grond en dat is al heel wat. De waterstaat bouwt van liet kanaal af: zü begint welbewust op het diepste punt en klimt langzaam op naar het Zuiden, tot het punt, waar de tunnel straks boven de grond komt, op ongeveer 380 meter van zijn diepste punt. (Dat de totale lengte zo veel groter wordt dan het stuk, dat „Onder gronds" blijft, wordt verklaard door het feit, dat de Vclser tunnel in vergelijking met de Rotterdamse eerder boven de grond komt, maar zich langer als „sleuf" voort zet). Deze werkwijze „van onder af" maakte de ronde bouwkuip. die nu vergroot wordt, nodig: men kon met een gewone open bouwput, die een lang, glooiend talud nodig heeft, nooit dicht genoeg bij het Noordzeekanaal komen en toch moest er vlak bij de kanaaloever diep in de aarde een lunnelstuk worden gelegd. Dus was deze kuip de oplossing. Straks zal het water van het kanaal overspoelen, wat hier groeit. Want dat was een probleem op zichzelf: het droogleggen van het Noordzeekanaal, terwijl het scheepvaartverkeer toch door moest gaan. Zoals al eens eerder verteld is, vond men er dit op, dal het Zuidelijke deel van de tunnel gelegd zou worden tot zo dicht mogelijk bij de huidige oever. Daar langs de oever van het kanaal af, aan de rand waarvan dus de bovenomschreven „bouwkuip" bijna klaar is. Wanneer uit dit diepste punt de Zuidelijke tunnelhelft zich landinwaarts verheft, wordt dit stuk tun nel onder water gezet uiteraard na afdichting van de tunnelfragmenten waarbij dan tegelijk ook het schier eiland wordt weggegravcn en het Noord zeekanaal dus op zijn volle breedte komt, terwijl aan de Noordelijke oever een bouw put wordt drooggezet om dat deel van de tunnel te bouwen. Het scheepvaartverkeer kan dus doorgaan, maar zal even een om metje moeten maken. Afwerking nog onzeker De afwerking van de tunnel, bijvoor beeld wat de ventilatie betreft, is nog niet in kannen en kruiken. Er zullen, evenals bij de Maastunnel in Rotterdam, op de beide oevers van het kanaal, twee venti latiegebouwen moeten komen hoge torens, die de luchtverversing bewerkstel ligen, maar hoe bijvoorbeeld de architec tuur daarvan zal zijn, is voorlopig nog een onderwerp van studie. Evenals het venti latiesysteem zelf. Bij de spoorwcgtunncl houdt men zelfs theoretisch rekening met de mogelijkheid, dat er helemaal niet ge- ventileeerd hoeft te worden, omdat alles wat er aan treinen doorgaat electrisch is en dus noch rook afscheidt, noch zuurstof gebruikt. De afwerking van de autolunnel blijft voorlopig eveneens nog een punt van over weging van de Rijkswaterstaat, al spelen er wel allerlei plannen door de hoofden van de verantwoordelijke ingenieurs. Wel staat vast en dit volgt uiteraard logisch uit het hele ontwerp dat deze tunnel als de nieuwste ook de ruimste wordt, in vergelij king met andere binnen en buiten Europa: de auto's krijgen in elke richting een 7 meter brede rijbaan. De spoorwegtunnel, vermoedelijk een der weinige onder water tunnels ter wereld, (die voor de ondergrondse spoorwegen in de Europese hoofdsteden niet meegerekend), is evenmin in zijn détails geheel vast omlijnd. Want de Rijkswaterstaat wil eerst maar eens de fragmenten er in hebben dan wordt het tijd om over de afwerking te gaan praten een probleem overigens, dat tegen die tijd volkomen nieuwe vindin gen ter oplossing aangeboden kan krijgen. Er zullen tenminste nog heel veel liters brak water uit de bouwput en de bouw kuip moeten worden geslagen, voor er hier over beslist wordt. Maar het begin is er bouwkuip en bouwput liggen in de Kennemer aarde, om een verkeerstechnisch wonderwerk te hel pen opbouwen, dat in velerlei opzicht grote veranderingen met zich gaat brengen voor dit gewest. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Kollumerzwaag (toez.) J. G. F. Ankersmit te Lathum. Aangenomen naar F.n*chedé (vac. A. P. v. d. Haas) W. Wes- seldijk te Alkmaar; naar Deurne (toez.) L. G. Wagenaar, cand. te Zeist, die be dankte voor Den Hoorn (op Texel): naar Nieuwland en Oosterwijk G. van Estrik, cand. te Maurik, die bedankte voor Aalst, Ameide en Tienhoven, Dussen, Eemnes- Buiten, Ernst, Haaft.cn, Hoogblokland, Klundcrt, Molenaarsgraaf, Poortvliet, Schoonrewoerd en voor Vinkeveen. Be roepbaarstelling: De heren M. G. Kamp stra, Havenstraat 12 te Woerden en A. J. Plug, de Hezenberg te Hattum, stellen zich beroepbaar. Gereformeerde Kerken Beroepen te Ternaard P. Joziasse, cand. te Serooskerke (W.). Gereformeerde Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Blokzijl E. R. Postma, cand. te 's-Gravenhage. Bedankt voor Zaandam E. Koop te Zwartsluis. Chr. Gereformeerde Kerken Tweetal te Ede H. van Leeuwen te Delft en M. Vlietstra, cand. te Hoogeveen; te Hilversum-O. P. v. d. Velde te Murmer- woude en M. Vlietstra te Hoogeveen. Be dankt voor Arnhem I. de Bruyne te Hil versum. Gereformeerde gemeenten Bedankt voor Zaandam A. Vergunst te Zeist. Duizenden kinderen hebben aan Haagse zieken en ouden van dagen met de bloe menkoningin als afgezante een blijde dag bezorgd. Zij namen deel aan de ontvangst van de bloemenkoningin. Elk kind droeg een tuiltje bloemen naar het Plein, waar voor de trappen van de Hoge Raad dei- Nederlanden open hof gehouden werd. De bloemenkoningin heeft ruim een uur lang kinderhandjes gedrukt en bedankt voor de stortvloed van bloemen, voornamelijk an jers, gladiolen, dahlia's en asters, die haar in grote verscheidenheid van kleur en vorm werden aangeboden. De bloemenprinsessen en vele verpleegsters hadden de handen vol werk om de bloemenschat op het po dium en op de trappen van het raadsge bouw te schikken. Weldra lag daar een kleurig tapijt, dat met de minuut aan groeide. Deze receptie op het Plein, tussen de statige regeringsgebouwen, was het voor spel van een urenlang bezoek aan vier ziekenhuizen, waarheen de bijeen gegaarde bloemenschat met vrachtauto's werd ver voerd. Ontroerende en grappige toneeltjes speelden zich in de door de bloemenko ningin en haar gevolg bezochte zieken zalen af. Zo bracht ook dit jaar de afgezante van Flora een lichtstraaltje in het leven van zieken en ouden van dagen. Haar optreden schijnt de Haagse harten stormenderhand te veroveren. Overal waar zij langs komt lopen toeschouwers te hoop en wuiven zij hartelijk. Er wordt zelfs gejuicht, en dat is heel wat in het Haagje. Een dag tevoren deed de bloemenko ningin, gezeten op een lange praalwagen, die in de koninklijke stallen werd ge bouwd, haar intrede. Kitty Knappert, de jonge actrice, die dit jaar voor deze rol werd uitgekozen, zat te midden van de schoonste bloemen onder een fraaie bal dakijn in de Haagse kleuren: groen en geel. Met bloemen en handkussen begroette zij haar juichende „onderdanen" op weg naar het stadhuis, waar zij officieel werd inge huldigd. De arrondissements-rechtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 5 Augustus 1952 in staat van faillissement verklaard: Mevrouw E. RodenburgHartkopf en haar 'echtgenoot A. Rodenburg, caféhouder, wo nende te Haarlem, Plein 29. Rechter-com- missaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. H. Jonker, advocaat en procureur te Haarlem. F. A. Piek, manufacturier, wonende te Haarlem, Lijsterstraat 70. Rechter-commis- saris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. H. Peters, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is op 4 Augustus 1952 geëin digd het faillissement van: J. Pijlman, timmerman. wonende te Hoofddorp, gem. Haarlemmermeer. Hoofd weg 28"/. Kechter-commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. J. Verlooy, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd op 5 Augus tus 1952 opgeheven het faillissement van: M. Molenaar, vennoot van de fa. G. Sieben en Co„ wonende te Zaandam. Oostzijde 365. Rechter-commissaris: mr. J. A. Bletz. Cura tor: mr. D. Aten, advocaat en procureur te Zaandam. Bij vonnis der rechtbank van 5 Augustus 1952 werd vernietigd het vonnis dier recht bank d.d. 22 Juli 1952, waarbij a. de ven nootschap onder firma W. Spaargaren Zn., gevestigd en kantoorhoudende te Aalsmeer, Uiterweg 404, en haar vennoten: b. W. Spaar garen. wonende te Haarlemmermeer, Aals- meerderdijk 577, c. C. Spaargaren, wonende te Aalsmeer. Stommeerweg 62. d. J. Spaar garen. wonende te Haarlemmermeer. Aals- meerderdijk 655. e. N. Spaargaren, wonende te Aalsmeer, Uiterweg 404 en f. J. Spaarga ren, wonende te Aalsmeer. Uiterweg 109, in staat van faillissement werden verklaard, met benoeming van mr. H. Jonker, advocaat en procureur te Haarlem, tot curator. ADVERTENTIE 90cent.... 1?u waard Deze wijde cirkel is de eerste voorbereiding tot de Velser tunnel het millioenen- projcct, dat over een jaar of vijf het verkeersprobleem, dat Noordzeekanaalheet zat moeten oplossen. Hel is de bovenkuipwaarin, als ze straks is verwijd, de eerste „moten" van de tunnel worden gelegd. Ter aanmoediging van jonge artisten stelt, de directie van Het Vrije Volk te Rot terdam ieder jaar een prijs van f 1.009 be schikbaar, die dit jaar voor een beoefenaar van de danskunst was bestemd. De jury, bestaande uit Yvonne Georgi, Sonia Gas- kell en Joop Schultink, heeft veertien can- didaten aan een proef onderworpen en be sloten de prijs onder drie gegadigden te verdelen. De 16-jarige Barry Treure krijgt f 500, de 19-jarige Mariene Huijts f 300 en de 22-jarige Arthur Plasschaert f 200. De Amsterdamse rechtbank heeft van morgen de voormalige PTT ambtenaren, de 42-jarige J. T. en de 57-jarige C. van der V. uit Amsterdam veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. Hun was „verduistering in dienstbetrekking, meer malen gepleegd" ten laste gelegd. T. had als PTT ambtenaar toezicht op de vernieuwing van kabels bij de radiodistri- butiedienst. Zoals onlangs ter zitting bleek, zou hij in de periode van 1 Januari tot 31 Maart van dit jaar enkele malen een deel van de bij hem ingeleverde kabels niet afgegeven hebben aan de chef monteur Van der V., de andere verdachte, wie medeplichtigheid was ten laste gelegd. De eis tegen hen was anderhalf jaar met aftrek. Verdachten hebben tegen het vonnis ho ger beroep aangetekend, omdat ze het eigendomsrecht van de PTT op deze kabels betwisten. De verdedigers hadden ter zitting uitvoe rig betoogd, dat deze loodkabels nog altijd het bezit zijn van de vele particulieren, die het radiodistributienet vóór de natio nalisering tijdens de bezetting in bedrijf hadden. Zij bestreden op juridische gron den het eigendomsrecht en meenden, dat de PTT deze goederen slechts in beheer heeft. Beide verdachten hadden vroeger ook een radiodistributiebedrijf en na de naasting van deze bedrijven waren zij bij de PTT in dienst getreden. Het gerechtshof zal deze kwestie binnenkort opnieuw be handelen. Na de brand te Kampen, waarbij bijna het gehele gezin Breuker omkwam, heeft het te Kampen opgerichte comité „Gezin Breu ker" een bedrag van f7210.72 ontvangen voor de achtergebleven kinderen. Behalve dit be drag heeft een dagblad ook nog omstreeks f 15.000 voor de achtergebleven kinderen ingezameld. In de Mexicaanse hoofdstad Mexico City zal op 30 October een geheel Nederlandse tentoonstelling worden geopend, waar Prins Bernhard en de president van Mexico aan wezig zullen zijn. Deze expositie krijgt de naam „Asi es Holanda", hetgeen betekent „Zo is Nederland" en vrijwel al onze be langrijke industrieën zullen met stands acte de présence geven. De organisatie van een dergelijke'groots- opgezette manifestatie staat ten nauwste in verband met de plannen van dc K.L.M. om met ingang van 15 October een nieuwe luchtverbinding te gaan onderhouden met Mexico City via Montreal in Canada. Door middel van deze tentoonstelling krijgt de Nederlandse industrie een uitstekende kans zich te introduceren in een wellicht ontvankelijk afzetgebied. Ook de Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken komen zich voor stellen met een stand van acht bü zes meter, welke in de eerste plaats een over zicht zal geven van het uitgebreide fa briekscomplex in dc ÏJmond. De Nederlandse Kamer van Koophandel in Mexico heeft aan tal van grote in dustrieën een schrijven gericht, waarin werd meegedeeld, dat de Mexicaanse rege ring op een bepaalde collectie producten speciaal prijs stelt. En op de toegevoegde lijst stonden ook vermeld diverse soorten ijzer- en staal- materiaal. De stand waarmee de Hoog ovens zich presenteert wordt geflankeerd door twee acht meter hoge figuren, waar van de voorstelling is ontleend aan de fi guren van een arbeider van de staalfabriek en een van de walserij. Hiermee wordt na melijk de nadruk gelegd op het feit, dat de Nederlandse bevolking niet uitsluitend be staat uit vriendelijk lachende meisjes op klompjes en in Volendams costuum, die toch zo dikwijls het motief zijn voor een eenzijdige propaganda en reclame in het buitenland. De diverse producten zullen, voor zover mogelijk, in natura worden ge toond en bovendien geeft een twintigtal Wij hebben gistermiddag op Schiphol getuige mogen zijn van de ontroerende huldiging, die ten deel viel aan „ónze Janus", de man die voor Nederland op zo onvergetelijke wijze in Helsinki de bronzen médaille in de wacht sleepte op het nummer stoelendans. Onze Janus heeft daar in Finland getoond, dat. wat er ook met het Nederlandse volk aan de hand mag wezen, wij nog steeds een stoelendans-natie zijn, waarmee reke ning moet worden gehouden. Dit geldt des te meer, wanneer men de onmenselijk zware omstandigheden in ogenschouw neemt, waaronder deze derde plaats in dit zeer belangrijke num mer werd bevochten. Ten eerste stoncl Janus alleen tegenover een machtig contingent Amerikanen, allemaal kerels, die zich niet gemakkelijk van hun stoel laten dringen en een haast even groot peloton Russen, die uit hoofde van hel in hun land heersende systeem ware meesters in het „zitten" zijn geworden. Ook hieruit viel overigens weer af te leiden, dal de Russen de misselijke ge woonte hebben hun athleten op staats kosten op de Spelen voor te bereiden. Tegenover deze geweldenaars stond de eenvoudige Janus in alle eenzaam heid. Daarbij kwam nog, dat zijn moreel een duchtige knauw had gekregen. Hij had zich op de grote dag bij het ontbijt al in zijn spiegelei verslikt (altijd een zeer veeg teken bij een stoelendanser), was gehandicapt door een licht verstop te neus en bovendien werd hij geducht gehinderd door het felle zonlicht, dat niet alleen de andere deelnemers, maar ook hém recht in de ogen scheen. Hij had zich na de eerste ronde, waarin hij zich met moeite gehandhaafd had, dan ook naar de heer Lotsy begeven en tegen deze gezegd: „Karei, ik ben gebroken. Ik trek mij terug". Onze prachtige chef d'équipe had daarop een van zijn schitterende Don derredes gehouden. Hij zei kortweg: „Alle donders, Janus. Wat is dat nou? Een volk van tien millioen stoelendan- sers ziet naar je op. Als jij daar al die Russen en Amerikanen niet van hun stoelen dondert, kijk ik je nooit meer aan en zeg geen woord meer tegen je". Dat er in die blonde Hollandse kop van Janus zich toch nog een hard bonk mo reel verborg, bleek wel uit het feit, dat Janus niet bezweek voor de verleiding, die in 's heren Lotsy's woorden beslo ten lag. Zo trad Janus aan voor die tragische finale, waarin het goud dat hem toe kwam, hem op het laatste moment uit handen werd geslagen. Het heeft geen zin om over het walgelijke wat daar ge beurd is, lang uit te weiden. Men wist dat Janus' prestaties op het nummer stoelendans nog nooit geëvenaard wa ren. Dat de Amerikaan Take Achair en de Rus Zitplof op geniepige wijze plot seling veel beter uit de bus kwamen, is een betreurenswaardig feit, dat geheel en al-in strijd moet worden geachlmet de Olympische gedachte. Hier lag' een taak voor de scheidsrechters, maar op onpartijdigheid van deze heren hoeft men niet te rekenen. Janus heeft zich na deze nederlaag nochtans als een waar sportman gedra gen. Hij heeft zich zachtjes wenend op de grond geworpen en een beetje met zijn voeten getrappeld. En hij heeft zich tenslotte waardig' teruggetrokken van het nummer „Kruip door, sluip door", waarvoor hij eveneens stond ingeschre ven. Onder deze omstandigheden voelde hij er niets voor nog eens het slachtoffer te worden van dergelijk gekuip. En bo vendien had hij toch niet veel kans op een médaille in dit nummer, waarvoor hij misschien nog wat hardheid te kort komt. Dat Nederland zijn sporthelden weet te eren, bleek nochtans wel op die on vergetelijke dag van gisteren, waarop heel sportminnend Nederland al in alle vroegte naar Schiphol was gestroomd. Een deputatie van de landelijke stoelen- dansbond ging vooraan met een span doek, waarop in prachtige gouden let ters stond: STOELENDANSEND NEDERLAND GROET BRONZEN JANUS En daarachter kwamen de duizenden, nee tienduizenden mèt hun bloemen, die het aerodroom herschiepen in een kleu rig tapijt. Zo hoog stapelden de bloemen zich tenslotte op, dat een Constellation uit New York bij de landing over de kop sloeg en geheel uitbrandde. Nieuws over dit onbetekenend voorval vindt u echter op een andere pagina. Wij houden ons bij Janus. Uiteraard was er ook een delegatie uit Broeddorp, het kleine plaatsje op de Veluwe, waar de eenvoudige assen- smeerderszoon vandaan komt. Aan het hoofd van deze groep stond de burge meester. de heer J. H. Quaadvlieg, die de sportman toesprak. „Janus", zo zei de burgemeester, „wij zijn trots op je. Door jouw prachtige verrichting heb jij Nederland hoog opgestoten in de vaart der sportvolken. Wat jij ginds in Hel sinki bij de stoelendans hebt gepresteerd grenst aan het bovenmenselijke. Broed dorp en Nederland danken je, kerel, danken je uit het allerdiepst van hun dankbare hart". Deze simpele, hartelijke woorden lieten niet na grote indruk te maken. Na burgemeester Quaadvlieg volgden nog tal van andere sprekers, zoveel, dat het laat in de nacht was, voordat het niet praten gedaan was. En al die tijd stond Janus met zijn blonde kuif wap perend in de wind daar boven aan de trap van het vliegtuig, dat eigenlijk wel weg moest, maar deze ontroerende plechtigheid toch ook niet wilde missen. Tenslotte brak dan na de redevoerin gen clic wilde, alles omverwerpende ova tie los, die jubel uit tuinduizenden kelen, getuigend van de volte in het Neder landse hart omDit. Minuten, nee kwartieren lang hielden de toejuichin gen aan en al die tijd bleef de beschei den Janus van Holland-op-z'n-best maar verlegen glimlachen. Totdat eindelijk statig de driekleur aan de vlaggemast omhoog gleed en de muziek het aloude lied van Aldegonde, ons mooie Wilhelmus, inzette. Toen kwam Janus ~met een gebaar van ont roerende bescheidenheid, dat hem voor eeuwig de sympathie verzekerde van ieder die toekeek. Net toen de muziek toe was aan de regel: „Een Prince van Oranje ben ik vrij onverveerd", hief Janus in beide trotse handen hoog boven het hoofd het kostbaar kleinood, de bronzen Olympische médaille van de stoelendans. Daar werd de emotie velen te mach tig. Sommigen wendden zich tersluiks even af. Anderen lieten fier de tranen over de wangen stromen in het zeker en heilig besef, dat mensen als Janus Ne- Muziek is er deze week niet in Arr^S sterdam, toneel evenmin. In de Stadsschouioburg vertoont de Hoofd stad-Operette dagelijks Wenn der weisse Flieder wieder blüht" van Robert Stolz, onder regie van Otto Aurich, met Fritz Steiner. Ruth Rhoden en Claire Clairy. In het Leidseplcin Theater laat Wim Sonneveld zijn Gastenboekzien, met de Amerikaanse Enid Mosier. In de Kleine Komedie wordt nog iedere avond gelachen om Toon Her mans in „Hartendwaas" en in het Centraal Theater staat ..Dat; doet de deur dicht" met Gerard Walden en Berry Kievits op het programma. Carré heeft een reeks voorstellingen van de revue Jubeltonenmet het duo Willy Walden en Piet Muyse- laar. Het Utrechtse Studentencabaret „U lacht meneer" oogst succes met „Daar krijgt u last mee" in Hypokri- terion in de Roetersslraat. In het Rijksmuseum duurt tot 16 Oc- tober de tentoonstelling „Drie eeuwen portret in Nederland". In zestig nieuw ingerichte zalen kan men voort brengselen van kunstnijverheid, meubelkunst, enzovoorts bezichti gen. Tot eind September blijft in het Stedelijk Museum dc expositie „Vals en echt", waar gisteren de tiendui- zendste bezoeker het tourniquet pas seerde. Voorts vindt men er „De dui vel in de beeldende kxinst" en de vermaarde collectie werken van Vin cent van Gogh. Plastiek, tekeningen en gouaches van Duncan Smith zijn tot 20 Augustus, tezamen met grafiek van Duitse ex pressionisten. tentoongesteld in de galerie Le Canard in de Spuistraat. Oude en moderne Balinese kunst is in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te zien. Johann M. Gütlich exposeert tekeningen in kunstzaal Van Lier. Tekeningen van meesters uit de zes tiende, zeventiende en achttiende eeuw zijn tot 22 Augustus in museum Fodor te zien, proeven van Neder lands porselein tot 30 September in museum Willet Holthuysen. derland er wel uit zullen helpen. BOEDA dia-positieven gezamenlijk een beeld van de diverse afdelingen der K.N.I-I.S. Daarop aansluitend zal een inzending van de Mekog belangstelling trekken voor vloei bare ammoniak. Haar kunstmeststoffen worden geëxposeerd in de hal van de che mische industrieën, waar het Centraal Stik stof Verkoopkantoor van Nederland de stikstofproducten naar voren brengt. Onder de vleugelen van de Hoogovenstand zal voorts aandacht worden gevraagd voor een pas-geboren resultaat van langdurige proefnemingen, de zogenaamde „steen- wol". De N.V. Nederlandse steenwolfabrie- ken op het terrein van de Hoogovens zal met haar isolatiemiddel (steenwol) demon straties geven. Er is in Nederland geruime tijd geleden een werkcomité in het leven geroepen, dat onder de naam „Comité Nederlandse ten toonstelling in Mexico" een adviserende taak op zich heeft genomen. De ligging van de expositieterreinen, de opbouw en inrich ting der stands, (architect J. Rietveld zal deze elementen naar Mexicaanse maatsta ven voor zijn rekening nemen) en de grote publiciteitscampagne in het land zelf zijn factoren, die de deelnemers een zekere ga rantie bieden, dat zij tijdens de tentoonstel ling (welke op 13 November wordt geslo ten) met haar producten interesse zullen kweken bij de bezoekers. Reeds thans be reiken de betreffende instanties in Mexico talrijke aanvragen van Mexicaanse zijde om in aanmerking te mogen komen voor het vertegenwoordigen van Nederlandse firma's, welke op de tentoonstelling zullen exposeren. Daarenboven zijn de Nederland se Kamer van Koophandel in Mexico en de handelsafdeling van het Nederlandse ge zantschap al enkele maanden actief doende de nodige maatregelen te treffen om voor en tijdens de show contacten te leggen tus sen vooraanstaande personen uit het be drijfsleven van beide landen, zodat ook op deze wijze er toe zal worden bijgedragen dat de tentoonstelling de eerste steen zal vormen voor een intensief handelsverkeer tussen Nederland en Mexico. Volksliederen bundel, samengesteld in opdracht van de regering. (Uit gave: J. I-I, Gottmcr, Haarlem). Zes jaar geleden in Juni 1946 werd door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, wijlen prof. dr. G. van der Leeuw, een commissie gevormd om een bun del Nederlandse volksliederen samen te stel len. Na 22 bijeenkomsten, onder leiding van prof. A. Smijers, is de verzameling klaar ge komen. Deze bestaat uit 198 nummers. De commissie heeft haar opdracht zo begre pen, dat zij aldus haar verantwoording liederen bijeengebracht, waarin heel het eigen leven van de gemeenschap, van vroeger of van nu. met alle gebeurlijkheden, opvat tingen en gevoelens tot uiting komt, en die daarom door het volk aanvaard zijn als iets van zich zelf. Het spreekt vanzelf dat be halve een paar vergissingen alles wat naar het kunstlied zweemt principieel uit de verzameling geweerd is, evenzeer als de populaire eendagsvlieg en het opzettelijke maakwerk. Bij de keuze van een serie canons is men echter nogal breed van opvatting geweest; sommige dezer stukjes zijn moeilijk tot het volksliedgenre te rekenen en de canon waar mee de bundel besluit („Brief van tante Pollewop aan Pa Pinkelman") komt ons voor als een flauwe grap, die in een „officiële" Volksliederenbundel niet le pas komt. Het Zuid-Nederlandse lied, althans het oude, is in dc bundel rijkelijk vertegenwoor digd. Dat echter van nieuwere Vlaamse lie deren. die eigenlijk volksbezit geworden zijn, slechts liederen (namelijk vier) van Hulle- broeck zijn opgenomen, lijkt ons geen geluk kige greep: het Volksliederenboek van het „Nut" (deel II) bood indertijd een betere keuze. Een verzameling aanleggen die iedereen tevreden stelt en tevens het gestelde doel niet overschrijdt, zal wel tot de onmogelijkheden behoren. Maar dit mag voorzeker tot lof van de commissie gezegd worden, dat zij er in geslaagd is een bundel te vormen waarin vele onzer beste volksliederen te vinden zijn. Het zou zo moeten worden, dat het handige bandje (in oblong formaat) algemeen volks bezit werd om het mee te nemen naar gezel lige samenkomsten ten einde er gezamenlijk uit te zingen. Er is een stuk volkscultuur in samengevat, waarvan in scholen, clubs, jeugdverenigingen en ook in de huiselijke kring een gezonde invloed kan uitgaan. Dc teksten, ook dc Middel-Nederlandse, zijn in nieuwe spelling weergegeven. De muziek druk (alleen melodieën, geen begeleiding) is keurig. Hoewel de bundel niet bedoeld is als een letterkundige bloemlezing, nog minder een filologische, folkloristische of musicolo gische studie, bevat hij toch bij de inhouds opgave enkele verwijzingen naar de bronnen van het lied. een verantwoording die in som mige gevallen haar nut kan hebben. Wij wensen de nieuwe Volksliederenbundel een ruime verspreiding. JOS. DE KLERK.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5