Duizenden brengen huiverend hun offer aan de krater Bromo j EK Kort en bondig Vier Italiaanse vocalisten gaven operaconcert -Clowntje Rick Terwille van de oogst De oude berggod heeft zijn eisen aait gepast aan de nieuwe tijd Tweeëntwintigste keer voor de rechtbank 4 Oplichting door middel van huwelijksadvertentie P.T.T.-besteller hield telegrammen achter Vacantiesluiting volgens Winkelsluitingswet 1951 Vacantiegangertje in zwembad verdronken Glazenwasser valt van derde étage Stichting ter behartiging van emigrantenbelangen Goud- en deviezenreserve overschreed 3 milliard Voor de kinderen Uitgezonden militairen mogen gezin meenemen Examens FEUILLETON Flamingo Eiland door Dorothy Quentin WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1952 (Van onze correspondent in Soerabaja) Zoals zo vele Aziatische landen, is Indonesië een land van grote en vaak frappante tegenstellingen. Men ziet er tot zelfs in de grootste steden naast kaarsverlichting néon- lampen branden. Door de straten rijden de duurste Amerikaanse auto's, en aan de kanten van die straten zitten bedelaars bij tientallen. In dagbladen leest men over plannen van de_ Indonesische regering, om een televisie-zender te bouwen, maar men kan in een dessa de gehele bevolking uit zien lopen om getuige te zijn van het daar nog nooit vertoonde wonder van een in een auto gemonteerd radiotoestel. Een andere grote tegenstelling werden wij gewaar, toen wij op nauwelijks 125 km. van Soerabaja met zijn moderne ziekenhuizen, zijn grote fabrieken en zijn universiteit het jaarlijkse nachtelijke offerfeest op de rand van de krater van de vulkaan de Bromo meemaakten. De Bromo is op zichzelf reeds een be zienswaardigheid. Zij ligt op een hoogte van ruim 2000 meter in een grote zand vlakte de Zandzee geheten te midden van het Tenggergebergte. Die zandvlakte is een oord van troosteloze verlatenheid, over dag gloeiend heet en des nachts steenkoud. Toen wij er in de tweede helft van Juli waren, vroor het er zelfs. De Zandzee is omgeven door een keten van steile en enige honderden meters hoge bergwanden. Mid den in de zandvlakte verrijst de bijne 300 meter hoge Bromokrater, waarboven jaar in, jaar uit een grote rookpluim hangt. De oude Bromo berokkent de met weinig aardse goederen bedeelde bewoners' van het water-arme Tenggergebergte veel schade. Zijn zwaveldampen zijn slecht voor de groentetuinen. De asregen, die hij ten minste eenmaal per jaar de hoge ijle lucht inblaast, valt vaak in zo'n dikke laag op de aarde, dat alle jonge planten gedood worden. Is het dus wonder, dat een keer per jaar de Tenggerezen aanhangers van het Hindoeïsme hun krater beklimmen om de vulkaan offers te brengen? Dat gebeurt in de nacht, een maand en een dag na het Indonesische Nieuwjaar. Huurpenningen In die offernacht onder het schijnsel van een zilveren maan, dat het zand in mat licht zette, heeft de oude berggod Bromo bij een temperatuur, die tegen de ochtend beneden het vriespunt daalde, de van vrieskou hui verende en klappertandende bewoners van zijn gebied kleine nietige mensjes in een machtige natuur ontvangen en in de ge legenheid gesteld hun jaarlijkse offers te brengen, opdat, zoals het heet, de oude heer, die daar diep in de aarde verborgen woont en af en toe in de aardkorst, die het dak van zijn woning vormt, met zijn duim een gaatje krabt, in het komende jaar door dit gaatje niet te veel van zijn opgekropte boosheid zal „uiten". Gemoedelijk een klein pijpje smorend, waaraan hij zo nu en dan slechts een onbe tekenend haaltje deed, net genoeg om het vuur niet geheel te laten doven, nam de oude Bromo op waardige wijze de gaven in ontvangst, de huurpenningen van de be woners van het dak van zijn huis. Duizenden trotseren de nachtelijke koude van een zandvlakte op een hoogte van 2100 meter en kwamen naar het middelpunt van de altijd indx*ukwekkende Zandzee. Zij vormden een kleurig lint, dat zich langs de Oostelijke zijde van de berg omhoog slin gerde en weer terug gleed naar beneden. Economisch offeren Het einddoel van de tocht, de smalle kraterrand, was dicht bezet met een van koude rillende menigte. Urenlang werden de offeranden in de krater geworpen waar ze (zeg niet te vlug: „wat zonde") werden opgevangen door vrienden van Bromo, die deze nacht voor hem de hon neurs waarnamen. De wat beter gesitueerden wierpen hun gaven in de armen van hun minder met aardse goederen gezegende broeders, die zich enkele meters onder de rand van de krater hadden opgesteld en zich daar han dige keepers toonden. Een levensgevaarlijke toer, want wie uitglijdt en verder in de krater valt, komt er niet meer uit. En ge looft ge niet met ons, dat deze economische en liefdadige opvattingen van het offer- ceremoniëel de oude Bromo zeer welgeval lig moet zijn en dat hij er stellig een jaar lang dat is tenslotte toch de bedoeling goéd gemutst door zal blijven, niet te vaak en niet te hevig de as uit zijn pijp zal klop pen en geen te grote halen zal doen, of met stenen zal gaan gooien, zoals wel eens voor komt Zo verdwenen de witte kolen, de bossen wortelen, de maiskolven en zo nu en dan eens een enkele levende kip in de krater, om er een tijdje later door de nieuwe eige naar weer uitgedragen te worden. Alleen het geld, dat men Bromo toebedeelde, ging verloren in het zand. Dat was dan echt voor de oude bergman. Geen geiten meer De keepers daar beneden riepen voort durend: „Waar blijven de geiten?" Zij her innerden daarmede aan de vooroorlogse jaren, toen Bromo op elk offerfeest ook tientallen van deze dieren aangeboden kreeg. Bromo zelf echter stemde met al dat geblaat kennelijk niet in. Hij bleef onver stoorbaar doorroken, liet hier en daar eens een klein vlammetje zien, of rommelde enkele minuten wat luidruchtiger dan nor maal. Tenslotte zal ook hij wel weten, dat een geit tegenwoordig geen 50 cent meer kost, maar zelfs 50 tot 60 roepiah In lang vervlogen jaren hebben de Teng- gerrezen ook mensenoffers in de krater geworpen en vergeleken bij die barre ver schrikking was dit offerfeest, hoewel zeer ernstig gemeend, een vriendelijk en idyl lisch schouwspel. Tenslotte, na de lange nacht, kwam de zon op met felle kleuren en haar lange schaduwen over de witte wolkennevels, die zich in de Zandzee hadden gespreid. Het offerfeest was ten einde. Het Gamelan- ovkest, dat zich de gehele nacht aan de voet van de krater had laten horen, ging naar huis en de bergbewoners keerden naar hun dessa's terug. De procureur-generaal van het Amster dams gerechtshof vroeg gisteren bevesti ging van het vonnis van de Amsterdamse rechtbank te weten drie jaar gevangenis straf met aftrek van preventieve hechtenis in de zaak tegen de 55-jarige typograaf W. K. te Amsterdam. Hem was oplichting, meermalen ge pleegd, ten laste gelegd. Hij had in het najaar van 1951 een ad vertentie in een dagblad geplaatst van de volgende inhoud: „Net persoon, niet onbe middeld, eigen zaak, zoekt kennismaking met meisje of weduwe, liefst niet geheel onbemiddeld", ofschoon hij gehuwd was. Hierop hadden enkele dames gerefflecteerd en een van haar, die als getuige werd ge hoord, had hem in het vooruitzicht van een huwelijk 1500,en later 1000.ge geven. K. had dit geld nodig, zo verklaarde de getuige, om een compagnon van een drukkerij, waarin hij 10.000,had ge stoken, te helpen omdat deze bijna failliet was. Dit laatste ontkende K. met klem. Hij zeide, dat hij de advertentie plaatste onder druk van de omstandigheden, waarin hij leefde. „Het was trouwens geen huwelijks advertentie. want ik vroeg slechts kennis making." zeide hij. Uit verklaringen van andere getuigen bleek, dat K. ook nog enige mensen een woning had aangeboden, waarvoor hij geldsbedragen had gekregen van 300, en 200,De woning bleek echter van een der goedgelovige dames te zijn, waar hij door zijn advertentie mee in contact was gekomen. De procureur-generaal zeide in zijn re quisitoir dat verdachte moreel zeer afkeu renswaardig heeft gehandeld door gebruik te maken van moeilijke omstandigheden van anderen. De verdediger vond de oplichting door middel van een advertentie in dit geval geen strafbaar feit en het tweede geval achtte hij niet bewezen. Hij vroeg vrij spraak. Het hof zal 19 Augustus arrest wijzen. „In ambtenaren van de post moeten wij onvoorwaardelijk vertrouwen kunnen stel len. Kan men dat niet, dan zijn ernstige gevolgen niet uitgesloten". Dit zei de offi cier van Justitie gisteren voor de Amster damse rechtbank in de zaak tegen een ex- besteller van de P.T.T. uit Amsterdam, die een aantal expressebrieven en telegrammen niet ter plaatse had bezorgd. De als getuige gehoorde chef van de afdeling verklaarde ter zitting, dat men bij de besteller thuis tijdens een controle elf expressebrieven en vijf telegrammen had gevonden. De hoe- i veelheid brieven, die door de besteller niet zijn bezorgd, is onbekend, daar men pas na klachten van het publiek tot een intensief onderzoek was Overgegaan. De officier eiste 1 jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. Minister Van den Brink beantwoordt vragen Door het Tweede Kamerlid Cornelissen (VVD) zijn vragen gesteld in verband met. de toepassing van de artikelen 3 en 5 van de Winkelsluitingswet. De vragen luid den: 1. Wil de minister mededelen, of het naar zijn oordeel de gemeenteraad is toe gestaan bij de toepassing van artikel 3, lid 3. van de Winkelsluitingswet 1951 de ver ruiming van het sluitingsuur der winkels tot uiterlijk 22 uur (de „koopavond") te beperken tot bepaalde bedrijfstakken, welke daaraan behoefte zouden hebben, zodat het winkelsluitingsuur voor alle overige winkels blijft gelden? 2. Wil de minister mededelen, of het bepaalde in artikel 5 der Winkelsluitings wet 1951 zó mag worden opgevat, dat de gemeenteraad bevoegd is bij verordening een gedétailleerde regeling voor de sluiting van één of meer groepen van winkels in verband met vacantie te treffen, en, zo ja, of de keuze van het systeem in overleg met betrokken organisaties van het bedrijfsle ven en met Inachtneming van het bepaalde in het 2de lid volkomen vrij is? Kunnen met name verschillenle soorten van rou- leringssystemen voor de sluiting gedurende een vacantieperiode, eventueel verbonden met verplichte openstelling van de overige winkels in dezelfde branche, zulks in het belang van de behoeftevoorziening van het publiek, zonder bezwaar worden doorge voerd? De heer Van den Brink, minister van Economische Zaken heeft schriftelijk het volgende geantwoord: 1. Alhoewel uit de geschiedenis van de totstandkoming van artikel 3, lid 3, der Winkelsluitingswet 1951 blijkt, dat de wet gever een algehele terzijdestelling van het verbod van artikel 2, onder c, voor ogen heeft gestaan, verzet de tekst van eerst bedoelde bepaling er zich niet tegen, dat daaraan toepassing wordt gegeven niet voor alle groepen winkels. 2. Uit de bepaling in het tweede lid van artikel 5 der Winkelsluitingswet 1951, dat de voor een groep winkels voor vacantie sluiting aangewezen tijdsruimte niet voor alle betrokken winkels geheel of gedeelte lijk dezelfde mag zijn, vloeit voort, dat de gemeenteraad verplicht is, bij de aan wijzing van die tijdsruimte een roulerings- systeem toe te passen. In de keuze van dit systeem is de raad vrii. Een verplichting tot openstelling van winkels kan evenwel in een regeling krachtens het onderhavige artikel niet worden opgenomen.- Dinsdagmiddag is in het zwembad in Terneuzen de 7-jarige C. J. van der Peyl uit Goes verdronken. Het jongetje, dat bij zijn grootvader in Terneuzen logeerde, was met andere kinderen in het zwembad aan het spelen. Het moet ongemerkt in het diepe gedeelte zijn geraakt. Een zwemmer ont dekte het lichaampje onder water. Hoewel een direct gealarmeerde dokter trachtte de levensgeesten nog op te wekken, lukte dit niet. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis te Terneuzen overgebracht. De 39-jarige glazenwasser G. Swart uit de Haarlemmerstraat, is Dinsdag van de derde verdieping van een huis in de Nico- laas Maasstraat te Amsterdam naar be neden gevallen. De man was op slag dood. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Op school had Suzie Eves geleerd dat kamelen lange tijd buiten drinken kunnen, maar toen de droogte aanhield besloot zij de natuur te hulp te komen en het aardige product van haagscheerkunst in de tuin van haar w oning in Humberstone, Leicester, Engeland, voor verschrompeling te behoeden. In Den Haag is opgericht de Stichting Emigrantenbelangen, die zich ten doel stelt gratis adviezen te verstrekken en hulp te verlenen aan emigranten. Dit in aansluiting aan het werk van officiële instanties en van confessionele emigratiecentra. Bij de stichting, die haar centraal bureau heeft in Den Haag (Bazarstraat 16) is verkrijgbaar een zogenaamd emigranten zakboekje dat echter eigendom van de stichting blijft waarin de emigrant de moeilijkheden en problemen, waarvoor hij zich geplaatst zou kunnen zien, vindt weer gegeven. Ook liggen er op het centraal bureau vele internationale dagbladen en periodieken en andere emigratielectuur kosteloos ter inzage. In samenwerking met deelnemers der stichting zal een permanente tentoonstelling in Den Haag worden ingericht, waarvoor kosteloos entréekaarten worden verstrekt en waar de emigrant alle soorten van goe deren en voorwerpen, speciaal voor de diverse emigratielanden vervaardigd, kan bezichtigen. De stichting ia echter geen aanmeldings bureau en geeft geen voorlichting omtrent landen, streken of plaatsen. Uit de weekstaat van de Nederlandse Bank blijkt een uitzetting van de bankbil- jettencirculatie met f21 millioen tot f2953 millioen. De stijging van oifs deviezenbezit is deze keer niet zo markant, maar goud en devie zen tezamen hebben de drie milliard toch ruimschoots overschreden. Goud bleef on veranderd mot f 1.324,7 millioen en de de viezenvoorraad steeg mét f 26,4 millioen tot f 1694 millioen. MESSENTREKKER MELDT ZICH De 37-jarigé F. van D. uit Breda heeft zich bij de politie in zijn woonstad aange meld omdat hij Zondag te Antwerpen zijn vroegere verloofde, mejuffrouw D. D. met mes heeft gestoken. 1472 (||pSS'Pw' -c\ |0 0 ;>p> L. V w s M „Daar is-ie!", zei de boswachter. Hij stak zijn hand op; de chauffeur zag het en stopte. „Ziezo, jongens, instappen maar.en goeie reis. Doe de groeten aan oom Tripje!" „Dat zullen we doen, meneeren nog wel bedankt, hoor!" Rick betaalde de kaartjes met het geld, dat de vriendelijke boswachter hun had ge geven; de chauffeur zette de motor weer aan en daar gingen ze. Ze zwaaiden nog door de raampjes, maar al gauw konden ze van de boswachter niets meer zien; de mist had hem na enkele meters al onzichtbaar gemaakt. De jongens hadden een goed plaatsje gezocht en ze zaten daar nu lekker op hun gemak. „Stel je voor, dat we daar in die dikke mist het hele bos nog door hadden moeten lopen!", zei Oepoetie. „Gelukkig, dat we die aardige man hebben getroffen", vond Bunkie. Toen ze thuis kwamen, stond oom Tripje juist gereed om naar buiten te gaan.... Hij was ongerust geworden, omdat de jongens nog niet thuis waren met die zware mist. Gelukkig dat jullie er bent!", zei hij opgelucht. En toen vertelden ze hem hoe aardig die boswachter hen geholpen had. Aan een militair van de Koninklijke Landmacht (Luchtmacht inbegrepen), die voor drie jaar of langer wordt uitgezonden, kan door de minister van Oorlog worden vergund, zich bij zijn uitzending en bij terugkeer naar Nederland door zijn gezin te doen vergezéllen of volgen voor reke ning van het Rijk, indien verwacht kan v/orden, dat het gezinsverband in het be trokken gebied gedurende tenminste een jaar zal bestaan. De verlening van een dergelijke vergun ning is uiteraard mede afhankelijk van de huisveslingsmogelijkheden in het betrok ken gebied, die meermalen buitengewoon moeilijk zijn. „Op de uitkijk gestaan" was ten laste gelegd aan de 37-jarige los werkman J. M. P. uit Schiedam, die 21 keer is veroor deeld, bij elkaar ruim tien jaar in de ge vangenis heeft doorgebracht en Dinsdag wederom voor de Rotterdamse rechtbank terecht stond. De mede-verdachten, de 25-jarige chauf feur J. H. H. en de 21-jarige varensgezel H. J. J. H. beiden uit Schiedam, zouden in de nacht van 17 op 18 Maart uit een étalage te Schiedam twee opname-came ra's, twee kleinbeeldcamera's en nog een andere camera hebben gestolen. Allen be kenden. De officier eiste tegen J. H. H. een ge vangenisstraf van één jaar met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk, te gen H. J. J. H. acht maanden met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk en tegen J. M. P. een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek. De raadslieden vroegen een lichtere straf voor hun cliënten. Uitspraak volgt Zaterdag. BINNENLAND De trekking van de loterij van het Irenefonds is twee maanden uitgesteld tot 1 October. Ongeveer anderhalf jaar geleden plaat ste de Argentijnse regering een millioenen- order aan rollend materieel voor de Argen tijnse spoorwegen bij Werkspoor. De eerste rijtuigen van deze order hebben de Utrecht se werkplaatsen van Werkspoor verlaten, op weg naar Rotterdam. Prof. dr. J. P. Bakker uit Bussum, hoog leraar in de physische geogx-afie, klimato logie en kartografie aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, is naar Amerika vertrokken om als vertegenwoordiger van de Nederlandse regering deel te nemen aan het internationaal geografisch congres, dat van 8—15 Augustus in Washington wordt gehouden. De Victoria Regia in de Hortus Bota nicus te Amsterdam bloeit, en zal Woensdag en Donderdagavond van acht tot tien uur te bezichtigen zijn. Op 30 Augustus zal het een eeuw ge leden zijn dat de grote Nederlandse schei kundige en Nobelprijswinnaar, prof. dr. J. H. van 't Hoff, te Rotterdam geboren werd. Die dag zal in hoofdzaak worden herdacht te Amsterdam. Veertig jongelui uit Southampton en Newport zijn vanmiddag door de loco-bur gemeester van Den Haag, ir. L. J. M. Feber, ontvangen. Hun komst is mogelijk gemaakt door een uitwisselingsprogi-amma tussen Den Haag en beide Engelse steden. De Engelse fregatten „Loch Tralaig" en „Loch Veyatie" en de torpedobootjager „Creole" zullen van 23—27 Augustus voor een onofficieel bezoek in de Amsterdamse haven komen. In de dezer dagen gehouden algemene vergadering van de „Pullman Club" werden het jaarverslag en de balans alsmede de rekening van baten en lasten over het jaar 1951 goedgekeurd. Met voldoening werd ge constateerd. dat het ledental zich in steeds stijgende lijn beweegt (6000). Zaterdag 16 Augustus hopen de heer C. L. van der Drift en mevrouw M. A. van der DriftVan Rijn, Nassaulaan 104 te Delft, hun 65-jarig huwelijksfeest te vieren. De Stichting Kindertehuizen „Wees een Zegen" organiseert Donderdag 14 Augustus een boottocht voor 500 kinderen naar het vogelpark in Alphen aan de Rijn. Het zijn allen meisjes en jongens uit gezinnen, waar van de ouders niet in staat zijn hun kinderen in de vacantietijd een tochtje te laten maken. HAARLEM EN OMGEVING Het programma der orgelbespeling in de Grote Kerk, op Donderdagmiddag van 3 tot 4 uur, door Gerai-d Kievit, Baarn, luidt: 1. Praeludium, Fuge und Ciacona in C, D. Buxtehude; 2. Vater unser im Himmélréich (3 Strophen), D. Buxtehude: 3. Ps. 24, A. v. Noordt; 4. Toccata en Do Major, J. Caba- nilles; 5. Praeludium und Tripel fuga in Es dur, J. S. Bach; 6. Toccata, M. W. Kooy; 7. a. Partita Sopra „Christ, der du bist der helle Tag", H. Distierb. Trio Super „Christe qui lux es et dies", M. W. Kooy; 8. Partita Sopra Ps 8, A. v. d. Horst. In de afgelopen nacht is een vierentwin tigjarige Haarlemmer aangehouden, verdacht van diefstal van 50 kg. aardappelen, 12 strui ken andijvie en 6 kroppen sla van een land langs het Rollandspad. Een twintigjarige jongen in Haarlem- Oost was gisteravond niet tevreden over het eten dat hem was voorgezet en maakte zich zo kwaad, dat hij een schemerlamp, koppen en schotels en een bloempot vernielde. Daarna heeft hij de ouderlijke woning ver laten. De politie werd gewaarschuwd; zij zal proces-verbaal opmaken wegens vernieling. De wethouder van Onderwijs, kunsten en wetenschappen, de heer D. J. A. Geluk, zal Donderdag om negen uur spreekuur houden. Italië is het land van de opera bij uit nemendheid. Hét heeft zijn monopolie nog steeds niet aan andere landen moeten af staan. En toch kan niet worden beweerd, dat er elders op dit gebied slechts weinig tot stand kwam. Denk bijvoorbeeld aan Frankrijk, Duitsland, Oostenxijk, Tsjecho- slowakije, waar tal van componisten ope ra's schreven, die genoemd mogen worden. Maar in Italië bloeiden melodieën en har monieën, warm als de subtropische zon, die het land overstraalt. In Italië worden de zangers en zangerepen gevonden, die met gouden stem en levendige bewogen heid de in wezen eenvoudige, zo vlug aan sprekende melodieën kunnen zingen. Zo wil het ook in ons land de traditie. Ita liaanse zangers en zangeressen, die hier concex-ten komen geven, kunnen daarom steeds op een geestdx-iftig gestemd publiek rekenen. Dat ondervonden ook de Italia nen, die gisteravond met de Nederlandse pianist Henk Bijvanck in de uitstekend bezette gemeentelijke Concertzaal optra den. Er was al direct davex'ende bijval na de vooi-dracht van een ax-ia uit Verdi's „Don Carlos" door de bariton Mario Bo- laffio, hoewel de stem van deze zanger in de hoogte weinig glans had en alleen in het middenregister kwaliteiten toonde, die wezen op in vroeger jaren bereikte hoogte punten. Maar uit de voordracht sprak nog een jeugdig vuur, dat bijvoorbeeld de pro loog uit „Paljas" overtuigingskracht kon schenken. De zang van Maria Teresa Man- dalari was nogal wisselend van vocaal ge halte. Haar mezzo-sópraart viel meermalen uit de toon door het onbeheerste afdalen naar alt-diepten. Maar ook hier was het de voordracht die veel goed maakte. De sopraan in dit gezelschap was Beatrice Preziosa. In de hoogte klonk haar stem scherp (coloratuur in „Una voce pocofo" uit Rossini's „Barbier van Sevilla"), maar bij rustig uitgezongen fragmenten kon men genieten van het klare, typisch Italiaanse timbre. De vierde zanger, Luigi Rumbo, spande de kroon. Deze jonge tenor heeft een prachtige stem, mooi gelijkmatig en met een jeugdige, verrukkelijke glans. Zijn zang werd het hoogtepunt van de avond. De toehoorders brachten hem een geest driftige ovatie en pas na twee toegiften lie ten zij Rumbo gaan. Natuurlijk kwam ook nu als slotnum mer „het" kwartet uit „Rigoletto" van Verdi, in een uitvoering, die enorm insloeg. Henk Bijvanck verdient lof voor zijn mu zikale en slagvaardige begeleidingen. Hij vertolkte voorts de „Danse rituelle du feu" van M. de Falla als instrumentale onder breking van de zangvoordrachten. P. ZWAANSWIJK gedeelte Hoofdakte B 3 candi- Geëxamineerd voor daten. 2 afgewezen. Geslaagd zijn de dames: A. Ch. Leyfeldt te Heemstede; A. J. A. Lippe te Heemstede; H J. M. te Morsche te Nederhorst den Berg; C. M. Roest te Bodegraven; en de hex-en: J. A. de Backker te Heemstede; F. Ligthart te Zaandam. vertaald uit het Engels. 7) „O, ik zou hier uren en uren willen blij ven," riep Toni in kinderlijk enthousiasme uit. Een grote West-Indiër, die de mensen verzocht, wegens sluitingstijd, de tuinen te verlaten, lachte haar vriendelijk toe. „Dat zou mijn grootmoeder zeker niet goedvinden", merkte Nigel op, terwijl hij een sigaret opstak. Toni bloosde en voelde, dat ze haar en thousiasme tegenover de verkeerde persoon geuit had. Ze keek nog eens om naar de tak met zeldzaam fraaie zachtlila orchi deeën. De neger-tuinman die haar opnieuw lachend aankeek, sneed opeens in een spon taan gebaar een takje met enkele prachtige bloemen af en bood het haar aan. „Gaat de juffrouw naar het schip terug? Zet ze dan op water, dan bewaart u ze een hele tijd!" „Dank u zeer! „riep Toni met grote warmte uit, en even vroeg ze zich af, of ze de man iets moest geven. Maar deze had zich al afgewend en scheen niet op een fooitje te rekenen. Nigel liet bovendien duidelijk merken, dat hij ongeduldig werd. In de open taxi hield ze de orchideeën voorzichtig in haar schoot, en in het Myrtle Bank Hotel, waar ze gingen dineren, vroeg ze om een glas water, om haar kostelijk geschenk in te zetten. Ze trok zich niets aan van Nigel's vragen en geamuseerde blik ken. „Ga je ze niet opsteken?" vroeg hij tenslotte. „Orchideeën zijn ervoor om door vrouwen gedragen te worden. Bovendien zijn het hier doodgewone bloemen!" Toni schudde haar hoofd. „Ik wil ze be waren tot we op Flamingo Eiland aanko men, als 't mogelijk is. En je mag iets wat zo mooi is, niet doodgewoon noemen, Nigel!" „Ik wist niet, dat verpleegsters zo poë tisch konden zijn", merkte Nigel op, terwijl hij haar met zijn nietszeggende ogen gade sloeg. „Ik dacht altijd dat ze van nature alleen maar practisch ingestelde mensen warén. Thermometers en kruiken en zo...." „Misschien komt het juist wel, omdat we door ons beroep in prozaïsche dingen als thermometers en kruiken enz. geïnteres seerd moeten zijn, dat we iets heel moois extra weten te waarderen", antwoordde Toni hem, niet wetend of ze moest lachen of verontwaardigd zijn over zijn stupide opmerking. Het Myrtle Bank Hotel met zijn marme ren hal en grote galerijen, die op een prach tige tuin én de zee uitkeken, met zijn cos- mopolitische gasten en inheemse kellners, maakte niet zo'n indruk op haar als het takje orchideeën, constateerde Nigel met enig vermaak. Ze was een wonderlijk meisje. Hij bestelde een uitstekend diner, dat ze nuttigden op een terras, hetwelk grensde aan een verlicht zwembad. Het was een mooie avond, warm en vol geuren van de tropische bloemen, die om de terrassen in grote overdaad bloeiden. Het zou een romantische avond geweest zijn, dacht Toni met iets van droefgeestigheid, als ze in ge zelschap van iemand anders dan Nigel ge weest was. Ze weigerde te gaan dansen of zwemmen, maar stelde' voor een tocht over het eiland te maken. In een taxi zouden ze in be weging zijn en naar het landschap kunnen kijken, zodat ze niet met Nigel op gedwon gen manier zou behoeven te converseren. Ze vond het heel moeilijk om op natuur lijke, prettige wijze met hem te praten. Een dergelijke luie, verfijnde jongeman met een grote erfenis in het vooruitzicht en een grootmoeder, die van dynamiet gemaakt scheen te zijn, viel buiten het kader van de jonge mensen, waarmee ze gewoon was geweest om te gaan. Nigel sloeg haar gade, niet met werkelijke belangstelling, maar met een gevoel van amusement, als vond hij haar reacties op een en ander intens gi'appig. Ze haatte zijn wat neerbuigende houding en ze was blij, toen de taxi hen tenslotte terugbracht naar het kleine vrachtschip, waarop ze het laatste deel van de reis zouden afleggen. Ze bedankte Nigel beleefd voor de prettige dag en verdween haastig in haar nut om de kostbare orchi deeën opnieuw in water te zetten. ,,'n Prettige, dag gehad, m'n kind?" riep Olivia door de deur, die haar hut met die van de oude vrouw verbond, en die half open stond. Olivia lag al enige tijd in bed en had geprobeerd te lezen. Ze was echter rusteloos en verlangde ernaar, dat het schip zou vertrekken. Ondanks de fans, die op volle kracht werkten, was het drukkend warm in de hutten. Ook hing er overal een onaangename lucht aan boord tengevolge van het kolenladen, dat des middags had plaats gevonden. „O ja," antwoordde Toni. „Een tuinman van de Botanische Tuinen gaf me deze or chideeën, zijn ze niet beeldig?" Toni liep de tussendeur door en liet haar kostelijk ge schenk, dat ze in een waterglas gezet had, zien. Olivia glimlachte. Ze vond Toni aan- biddellijk. Ze vroeg zich af, of Nigel de kansen, die hij vanavond gekregen had, had weten te gebruiken. Toni zag er allerliefst uit in haar gebloemde jurk, maar volkomen koel en ongemotiveerd. Ze zag er bepaald niet uit als een vrouw, aan wie een man zo juist speciale attenties bewezen heeft. Nigel is een stomme idioot, hij leert 't nooit, dacht Olivia geïrriteerd. „Ze zijn inderdaad héél mooi", antwoord de ze vriendelijk, zonder haar irritatie te laten merken. „Maar ze zullen niet lang goed blijven. Alles verwelkt snel in de tro nen. Ik geloof, dat Jamaica geen bijzondere indruk op je gemaakt heeft. Wij zelf vinden het natuurlijk heel gewoon en niets verge- I leken bij Flamingo Eiland. Dat is véél mooier, wilder en bovendien vruchtbaar der!" „Dan moet het werkelijk héél bijzonder zijn, want ik heb nog nooit zoveel bloemen gezien als ik vandaag hier al zag", ant woordde Toni met een glimlach. Ze zei de oude vrouw goedennacht en liet de tussendeur half open staan. Ze had het gevoel, dat ze nooit zou kunnen insla pen in deze hitte en voor ze naar bed ging, nam ze een koude douche. Maar tot haar verwondering had ze al geslapen, toen ze wakker werd van het lawaai van de „San Diego", die startte. Nu zijn we dus werke lijk bijna op Flamingo Eiland, besefte ze half slapend. De zee was volkomen kalm en het schip maakte weinig bewegingen. Toni sliep weer in. HOOFSTUK 6 Het vrachtschip „San Diego" beviel Toni beter dan de grote mailboot. Het was lang niet zo ruim en mooi gedecox-eerd en schoon. Er hing altijd een luchtje van fruit en er waren vieze torren, die tussen de trossen bananen kropen, maar het was een gezellig schip. Er waren ongeveer 12 pas sagiers, en de kapitein en de bemanning waren vriendelijke mensen. Niet alléén maar beleefd mondain, zoals op het grote schip. De meeste passagiers waren op de thuisvaart. Toni hoorde van hen veel over het leven op de West-Indische eilanden. En in 't bijzonder over Flamingo Eiland. „Het eiland heeft lagunen langs een ge deelte van de kust, vertelde haar een van hen. De bodem is meest van vulcanische aard en de hoogste berg, de Casello, is een uitgedoofde vulkaan. De Muru-rivier heeft zich een weg gebaand door de lava-rotsen en een lagune gevormd aan de zeekust. De Muru loopt voor een groot deel door Me vrouw Burdens bezittingen. Alle mensen, wat moeten de Burdens een geld gemaakt hebben uit die vruchtbare bodem in de loop der tijden!" „De oude dame is nog altijd een vooraan staande persoonlijkheid op het eiland, ook al komt ze zelden in Miranda," voegde de echtgenote van de spreker hieraan toe. Toni was steeds vol belangstelling voor dergelijke verhalen; ze wilde alles weten over het merkwaardige eiland, maar per soonlijke opmerkingen over haar werk geefster wees ze af. Ze wilde haar eigen mening vormen over de Burden-familie. Ze merkte dat Olivio zich op het vrachtschip meer op een afstand hield en ook dat de mede-passagiers haar met een zekex~e on derdanigheid behandelden. Zij zelf werd met nieuwsgierigheid bekeken en enkele jongere meisjes schenen min of meer ja loers pp haar te zijn. Toni begon te beseffen wat h'et betekende in dienst te zijn bij een millionnaire. Vreemden zijn nieuwsgierig naar zo iemand en willen bijzonderheden weten van diens particuliere leven. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6