V.S. en Engeland oneens over defensie van Midden-Oosten Franse politie speurt met man en macht naar twee Italianen Mr. L. A. Donker polst zeven demissionnaire ministers Weerbericht De grote verandering Amerikanen willen niet zonder de Arabische landen van wal gaan Haarlems Dagblad Na de moord op het Britse gezin Nederland herinnert zich Drummond als een groot vriend in nood Het woord is aan Kabinetsformateur vormt misschien kabinet zonder steun van A.R. Tweede Kamerfractie P.v.d.A. komt bijeen Nederlandse troepen voor Duitsland Duitse mijn opgebaggerd Weinig kans op accoord over Saargebied Syngman Rhee wint Perzische olie voor Italië Regen en modder in Indo-China Politieke organisatie voor Stille Oceaan Generaal Harding vraagt: Zuid-Afrikaanse Unie zal spoorwegpersoneel werve: 67e JAARGANG No 2 4 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG 184 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschi jnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ONDANKS ALLES, ondanks alle bezwa ren en verzet en protesten, koersen wij in Europa naar Federale Unie. Men kan niet anders. Men is genoodzaakt te blijven wor stelen met de oplossing van de problemen, die men op deze weg ontmoet en die overi gens van eigen maaksel zijn. Het is nu Augustus en de worstelaars rusten wat uit, maar in September zullen zij te Straats burg weer beginnen. Er is iets moeizaam bereikt, dat daar nu zijn verdere bevesti ging zal moeten vinden: de ratificatie door alle zes betrokken parlementen van het Plan-Schuman voor de Europese kolen- en staalgemeenschap. In het kader van de ont wikkeling naar een Federale Unie is dat nog maar een onderdeel. De Europese De fensie Gemeenschap verkeert in een vroe ger stadium van wording: die is ook niet meer dan een onderdeel. Sommigen gelo ven dat men op deze wijze zal moeten door gaan, met hoge gezagslichamen die niet aan een Europees parlement onderworpen zijn als toppen, en ze tenslotte samen voegen onder een federaal parlement. Men noemt dit de functionele methode. Anderen geloven daar niet in; zij wensen ten snelste een Europese grondwet te ontwerpen en een Europees parlement te doen kiezen dooi de volken zelf. Want dit zou, zij het met in de aanvang nog maar zeer beperkte be voegdheden, de basis van vertrouwen leg gen, de democratische vorm van samen werking scheppen, die noodzakelijk zijn om tot snelle ontwikkeling te komen. Bewan deling van de functionele weg stelt nieuwe aarzelingen en moeilijkheden in vooruit zicht: men zal niet durven zolang politieke onzekerheid blijft bestaan, zolang er geen werkelijke eenheid is. De traagheid van dit ontwikkelingsproces, al bewezen door de moeizame behandeling van het Plan-Schu man en door de verzwakking, die zijn opzet heeft ondervonden, geeft bevestiging van dit inzicht. Moedig doorzetten streeft naar een fede ratie ook zonder de onwillige Engelsen, daarbij tevens de overtuiging huldigend dat de Engelsen wel bakzeil zullen moeten halen als het vasteland eenmaal is voorge gaan. Als zij dan nog niet meegingbn zou den zij immers, tussen de grote formaties van het Westen in, in uiterst zwakke positie komen te verkeren. Of welslagen op het vasteland kan wor den bereikt hangt in hoge mate van de Fransen af. Zij zijn de aangewezen initia tiefnemers. Hoewel Franse ministers en hun adviseurs in de laatste tijd wel heb ben doen blijken, deze roeping te verstaan, is men voortdurend in onzekerheid geble ven door het wrakke politieke bestel dei- Vierde Republiek. Dit schijnt evenwel in de laatste tijd versterkt te zijn door het verrassend optreden van een nieuwe minis ter-president, Antoine Pinay. Sinds zijn aanvaarding van het bewind in Maart is hij er niet alleen door eenvoudig en direct beleid in geslaagd, de financiële sanering van de staat een heel eind op streek te hel pen, maar hij heeft ook de afscheiding van een aantal Kamerleden van de Gaullisti sche oppositie bewerkt en daarmee zijn eigen positie ên tevens die van de Vierde Republiek versterkt. Dit laatste punt: de versterking van de republiek in haar hui dige staatkundige vorm, is het belangrijk ste. De kans op een blijvend-steviger beleid is er nu, ook al zal het bewind zijn moei lijkheden en tegenslagen blijven ondervin den, zoals ieder bewind in ieder land. Men kan ten aanzien van de Benelux- landen en van Frankrijks nieuwe koers op timisme uiten, maar zich bezorgd voelen ten aanzien van West-Duitsland en Italië. Die bezorgdheid is een aanleiding temeer om te wensen dat de weg, die naar Unie leidt, zo snel mogelijk afgelegd zal worden. Het kan naar mijn overtuiging niet vaak genoeg herhaald worden, dat juist het uit blijven van nauwe aaneensluiting en de onzekerheid of zij ooit bereikt zal worden de verergering van de politieke tegenstel lingen in die landen hebben veroorzaakt. In Duitsland bestond enkele jaren geleden, onder een groot deel der bevolking, een werkelijke geestdrift voor Europese Unie die door ontmoediging is geluwd. Italië, economisch zeer zwak, is er juist daardoor op aangewezen. Dat het voortdurende uit stel en de twijfel aan verwezenlijking de ontevredenheid in den lande hebben doen groeien is geen wonder. Als men nu zegt: „met volken die in zulke politieke conflic ten verkeren kunnen wij niet samenwer ken", zet men de zaak op zijn kop. Dat zij in zulke moeilijkheden verkeren bewijst juist dat zij rijp zijn voor de grote veran dering in Europa. Zij kunnen niet alleen verder gaan, zonder op den duur aan her nieuwd autocratisch bewind ten prooi te vallen. Als het eenmaal zo ver zou zijn ge komen, zou met Duitsers en Italianen natuurlijk geen samengaan in een Federale Unie meer te verwezenlijken zijn. Het trage tempo van de aaneensluiting in Europa heeft zonder twijfel al kansen doen missen om tot gemakkelijker overeenstemming te komen dan men nu nog bereiken kan. Dat betreft vooral Duitsland en dat is al bij her haling gebleken. Men is niettemin in een koers gebleven die men niet meer verlaten kan. Gemakke lijk is het doel Federale Unie niet. Gemakkelijk door te voeren zal zij, als zij eenmaal formeel zal zijn gevormd, in haar aanvangsperiode evenmin zijn. Maar het verouderde bestel dat bestaat heeft zijn tijd gehad en biedt geen goede vooruitzichten meer, alleen machteloosheid en gevaren ook op economisch gebied. Er is geen mak kelijke weg voor Europa. Het zal de moei lijke, maar nieuwe kans biedende Unie- weg gaan en het doel bereiken als het vol doende durf en energie heeft. R. P. IJmuidense Noord pier taboe Vanmorgen heeft een baggermolen van de Amsterdamse Ballastmaatschappij tus sen de pieren van IJmuiden een zeemijn van een Duits type opgehaald. Het ge vaarlijke ding is gedeponeerd in een lich ter, die aan de binnenkant van de Noord- pier is gemeerd. De politie houdt de Noordpier voor het publiek afgesloten. Vanmiddag zou de mijnendienst van de Marine het gevaarte komen demonteren, of het, als dat onmogelijk is, buitengaats laten exploderen. LONDEN (Reuter) In Londense krin gen is gisteren vernomen, dat Groot-Brit- tannië binnenkort een nota tot de staten, die deel zullen nemen aan de voorgestelde oprichting van een defensie-commando voor het Midden-Oosten, zal richten, waar in het voorstel zal worden gedaan het hoofdkwartier van de organisatie op het eiland Cyprus te vestigen. De Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Turkije, Zuid-Afrika, Australië en Nieuw-Zeeland hebben indertijd toege zegd hun medewerking te zullen verlenen aan het instellen van zulk een defensie- commando. Egypte heeft verleden jaar in eerste aanleg geweigerd het plan te steunen. Of een nieuw beroep op dit land zal wor den gedaan tot samenwerking ten deze, is afhankelijk van de Egyptische politieke ontwikkeling. Michael McDermott, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, heeft Woensdag verklaard, dat zijn ministerie een tegenvoorstel zou doen, indien Engeland officieel een com mando voor het Midden-Oosten, slechts bestaande uit zeven landen, zou voorstellen. McDermott zeide, dat de V.S. het voor stel, indien het door Engeland zou worden gedaan, met alle belanghebbende partijen, zowel de landen van het Midden-Oosten als andere staten zouden bespreken. Onder meer zou het voorstel worden besproken met Israel en de Arabische staten. Men is te Washington van mening, dat de verklaring van het ministerie te kennen geeft, dat het Britse voorstel, zoals weer gegeven in de persberichten, voor Washing ton onaanvaardbaar zou zijn, althans tot dat een nieuwe poging is gedaan om de steun van de staten van het Midden-Oosten te verkrijgen. De Britse ambassade te Cairo heeft Woensdagavond een verklaring uitgegeven, die de goedkeuring van premier Aly Maher heeft en waarin gezegd wordt: „Het is de ernstige wil van de Egyptische en Britse regeringen, dat in de huidige critieke toe stand een zo nauw mogelijk contact en de LURS, Zuid-Frankrijk (Reuter). De Franse politie zoekt met man en macht in het dorre heuvelgebied van Zuid-Frankrijk naar de moordenaar(s) van de Britse voed seldeskundige, Sir Jack Drummond, zijn echtgenote en het twaalfjarige dochtertje van het echtpaar. Men acht het echter niet uitgesloten dat de moordenaar en zijn eventuele medeplichtigen zich reeds ver van de plaats van het misdrijf hebben ver wijderd en mogelijk zelfs reeds over de Franse grens zijn. Een onderdeel van het onderzoek is thans het speuren naar ne dief van een zwarte Citroën, die op ongeveer honderd kilometer van Forcalquier, de plaats in welkër omgeving de drievoudige moord is gepleegd, werd gestolen. De eigenaar bestuurder is mqt een knuppel neergesla gen. Men vond hem langs de kant van de weg. Ook acht men het mogelijk dat ver band bestaat tussen de poging om een Britse zakenman met bedreiging van wa pens te beroven en deze misdaad. De be rovingspoging geschiedde Dinsdag nabij Aix-en-Provence, dat ongeveer negentig kilometer ten Zuiden van Forcalquier is gelegen. De afschuwelijke misdaad heeft een at mosfeer van schrik doen ontstaan in de dorpjes en op de afgelegen boerderijen in deze dun bevolkte Zuid-Franse heuvel streek. De boeren blokkeren 's nachts de deuren en houden hun geweren onder hun bereik. De drie slachtoffers zullen heden op het kleine kerkhof van Forcalquier ter aarde worden besteld. Uniform wekte vermoeden De Franse politie heeft Woensdagavond haar nasporingen geconcentreerd op het zoeken naar twee Italianen.- Een der ge- zochten is gedeserteerd uit het Franse Vreemdelingenlegioen, de andere had zich voor dienstneming opgegeven, maar werd afgekeurd, waarna hij uit Marseille is ver trokken. De politie vond op ongeveer veer tig kilometer van de plaats van het mis drijf, een met bloed bevlekte uiform van de deserteur. Eeyder was gemeld dat de deser teur Zaterdag de Frans-Italiaanse grens was overgestoken, maar volgens latere be richten zou hij weer in het heuvelachtige gebied, waar de drievoudige moord is ge pleegd, zijn waargenomen. De politie zoekt hem thans met verdubbelde intensiteit. Er zijn door de pers naar aanleiding van deze moordzaak niet-malse commentaren geleverd, die mede een aansporing voor de politie vormen. De politie heeft thans vastgesteld dat niets van de bezittingen der Drummonds is gestolen. Professor Marian, professor in de biochemie aan de universiteit van Edin burgh. die de slachtoffers officieel identi ficeerde. zeide dat Sir Jack geen vijanden had. Hij verklaarde er van overtuigd te zijn dat een vagebond de drievoudige moord heeft gepleegd. De Franse politie verklaar de Woensdagavond het uitgesloten te ach ten dat moord uit politieke motieven werd gepleegd. Sir Drummond: goede bekende Het bericht van de dood van Sir Jack Drummond en ziin vrouw en kind heeft in Nederland, vooral in de kringen van voed selvoorziening en van volksgezondheid grote ontsteltenis verwekt. In deze kringen was hij een zeer geziene persoonlijkheid. De hoofdinspecteur van de Volksgezond heid, dr. C. Banning, werkte enige tijd met hem samen. Dr. Banning deelde mede, dat Sir Jack Drummond in 1944 in Engeland het initiatief heeft genomen om het ver hongerende Nederland direct na de bevrij ding deskundige hulp te verlenen. In het bevrijde Zuiden werden speciale voedingsteams opgericht en geïnstrueerd, welke tot taak hadden direct na de bevrij ding aan het hongerdistrict (West-Neder land) hulp te bieden. Reeds op 2 Mei 1945 enkele dagen voor de Duitse overgave werd aan Sir Jack met drie zijner Britse medewerkers verlof verleend het nog door de Duitsers bezette gebied te betreden. In overleg met de hoofdinspecteur van de Volksgezondheid stelden Sir Jack en zijn staf plannen op betreffende het aantal spe ciale voedingsteams, dat nodig zou zijn. Dr. Banning vertelde voorts, dat in 1948 door deze Britse voedseldeskundige met medewerking van dr. Burger uit Eind hoven en dr. Sandstead uit Amerika een voortreffelijk rapport werd opgesteld over de bevindingen en de resultaten van de wetenschappelijke onderzoekingen van de voedingsdienst. Dit rapport, „mulnutrition and starvation in Western Netherlands", heeft in wetenschappelijke kringen in de gehele wereld grote belangstelling gehad. De grote verdiensten van Sir Jack voor ons land komen onder andere tot uitdruk king door zijn benoeming tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. (United Press.) In Forcalquier heeft de politie gisteravond een aanhouding gedaan in verband met de moord op Sir Jack Drummond en zijn vrouw en dochtertje. Tot dusverre weigert de politie de iden titeit van de man te onthullen of te zeggen op welke gronden hij is gegrepen. Een poli- tie-functionaris gaf te verstaan dat het verhoor van de verdachte de gehele nacht in beslag kan nemen. Dit laat de conclusie toe dat de politie meent een belangrijke vordering in deze zaak te hebben gemaakt. Eerder had de politie al onthuld dat zij gelooft dat de moordenaar zeer goed be kend met deze streek is en dat zijn daad misschien niet uitsluitend door roofzucht is ingegeven. De eenenzestigjarige Sir Jack Drummond, die een wereldfaam genoot als voedseldes kundige en die in de afgelopen oorlogals wetenschappelijk raadgever van het Britse ministerie voor de Levensmiddelenvoorzie ning, het menu voor de Britse burgers sa menstelde, is nabij Forcalquier, in Zuid- Frankrijk, met zijn echtgenote en een doch tertje van twaalf jaar vermoord. BONN. (ANP.). De morgen te hervat ten besprekingen over de Saai tussen mi nister Schuman en staatssecretaris Hall- stein bieden naar de mening van ingewijde kringen in Bonn niet veel kansen meer op overeenstemming. De tweede regerings partij, de liberale partij, heeft laten verlui den, dat haar twijfel aan de mogelijkheid van een definitieve oplossing versterkt is. De partij is niet bereid een oplossing tot iedere prijs te aanvaarden. Vice-kanselier Blücher heeft verklaard, dat Duitsland in zake het Saargebied nu verder maar ge duldig „de politieke kunst van het wach ten" moet beoefenen. Het enige, dat vol gens hem in dit stadium nog waard is na gestreefd te worden, is een overeenstem- rhing over het herstel der politieke vrij heden in het Saargebied „zodat Duitsland er van af zou kunnen zien zijn bezwaren voor de raad van Europa te brengen". vriendschappelijkste betrekkingen tussen haar worden bewaard." De Britse ambassadeur, Sir Ralph Steven- sen, heeft de laatste tijd bijna dagelijks een onderhoud met de premier gehad. In verantwoordelijke Egyptische kringen gelooft men, dat men het Brits-Egyptische geschil zal laten rusten zolang het nieuwe regiem bezig is zich te consolideren. Ambassadeur Premier Aly Maher heeft Woensdagavond verklaard, dat de Egyptische ambassadeur te Londen, Abdel Fattah Amr, is overge plaatst naar een ambassade in Azië. In Cairo voorspelt men, dat Abdel Fattah Amr te Londen zal worden vervangen door dr. Mahmoed Fawzi, permanent gedelegeerde bij de UNO. Het hoofdkwai'tier van generaal Naguib heeft meegedeeld, dat het leger zal worden gereorganiseerd en dat in Egypte wapen fabrieken zullen worden gebouwd teneinde de strijdkrachten van de modernste wapens te voorzien. Premier Maher is uit Cairo naar zijn buitenverblijf nabij Alexandrië vertrokken, waar hij zijn regeringsprogram zal opstel len. Men verwacht, dat dit program poli tieke, sociale en economische hervormingen zal inhouden. Generaal Naguib die vrijwel geen rust heeft gehad sinds hij vorige maand na de staatsgreep aan de macht kwam, zal ook enige dagen rust nemen. Mosje Sjaret, de Isralische minister van Buitenlandse Zaken, heeft Woensdag in het parlement verklaard, dat de Israëlische regering de toestand aan gene zijde van de grenzen van het land voortdurend volgt. Een volledig rapport over de ontwikkelin gen „in een zeker land" zal bij de commis sie voor Buitenlandse Zaken van het par lement worden ingediend. POESAN. (Reuter). De 77-jarige presi dent van Zuid-Korea, Syngman Rhee, is verzekerd van een nieuwe ambtstermijn van vier jaar. De uitslag voor alle kies districten op acht na geeft Rhee 4.724.000 stemmen en zijn naaste concurrent, de oud-communist Tsjo Bong Ahm, 747.000 ROME. (Reuter). Mevrouw Sadika Ga- ragoslou, de vrouw van de chef van de Sjah van Perzië, onderhandelt in Italië over een tandschip, dat Perzische olie voor Italië zal moeten laden. Dit tankschip zou de eerste lading Perzische ruwe olie aan boord nemen, die gekocht werd door de Italiaanse firma Laren. Goethe: Wat men niet begrijpt bezit men niet. Het regenseizoen in Indo-China is begonnen. De Frans-Vietnamese troepen, die deel nemen aan de operatie Bolero II met het doel, de delta te zuiveren en het plaatselijke bestuur weer onder bescherming van het leger te stellen, hebben behalve de vijand ook het water en de modder te bestrijden, hetgeen de uiterste krachtsinspanning vergt. HONOLOELOE. (Reuter). De te Hono- loeloe beraadslagende Amerikaanse.Austra- lische en Nieuw-Zeelandse ministers van Buitenlandse Zaken hebben overeenstem ming bereikt over de politieke organisatie, die ingevolge de samenwerking der drie betrokken mogendheden in het gebied van de Stille Oceaan zal worden opgericht. De drie landen zijn gekant tegen het uit nodigen van waarnemers van andere mo gendheden naar toekomstige bijeenkom sten van de raad, omdat er te veel landen zijn, die belang hebben bij de toestand in het gebied van de Stille Oceaan, en het ene land niet uitgenodigd zou kunnen worden zonder dat ook een ander gevraagd moet worden. Nadat de kabinetsformateur mr. L. A. Donker Woensdagmiddag; op het ministerie van Binnenlandse Zaken van twee uur tot half vier had gesproken met minister Beel, heeft hij op het ministerie van Financiën, waar hij zijn werkkamer heeft, achtereenvolgens nog minister Rutten, minister Stikker en minister Staf ontvangen. In de loop van de avond onving hij achtereenvolgens nog prof. W. J. A. Kernkamp, minister Van den Brink en minister Mansholt. (Van onze parlementaire redacteur) Het is duidelijk dat de nieuwe formateur er inderdaad vaart achter zet. Voorts valt terstond op, dat hij kennelijk, vergeleken bij wat zijn beide directe voorgangers heb ben gedaan, een volkomen nieuwe weg is ingeslagen door zich terstond tot personen te wenden met de bedoeling om te trach ten hen bereid te vinden een ministerschap te aanvaarden resp. te behouden, terwijl de fractievoorzitters er op dit ogenblik helemaal niet aan te pas zijn gekomen. Er bestaat reden voor het vermoeden dat de formateur eerst de ploeg bij elkaar wil hebben, waarvoor dan waarschijnlijk wel als voornaamste grondslag zal dienen het reeds bestaande ontwerpprogram-Drees, dat de instemming van drie fracties (K.V. P., P. v. d. A. en C.H.U.) mocht verwerven. Het ziet er bepaald naar uit dat mr. Don ker probeert een combinatie tot stand te brengen steunende op deze drie fracties. Hij heeft zich ook tot mr. Stikker ge wend die deel uitmaakt van de V.V.D., waarbij in herinnering moet worden ge bracht dat de reeds gemelde groepen tot dusver de V.V.D. volkomen links hebben laten liggen. Aan te nemen valt echter dat de zoëven vermelde stap van mr. Donker veeleer ten doel heeft om te proberen Bui tenlandse Zaken ook in de toekomst te doen leiden door een figuur wiens capaci teiten en ervaring op internationaal gebied van waarde te achten vallen, dan dat die figuur in zijn hoedanigheid als lid van de V.V.D. uitgenodigd zou zijn. In het zich wenden van de formateur tot prof. Van den Brink mag men mijns inziens een aanwijzing zien dat hij niet van plan is om de portefeuille van Economische Zaken aan een Anti-Revolutionnair toe te kennen. En het spreekt wel vanzelf dat hij dit ook niet doet met het ministerie van Sociale Zaken. Het rekensommetje is daardoor heel een voudig. Een voornemen om een van de so ciaal-economische departementen toe te vertrouwen aan een Anti-Revolutionnair bestaat blijkbaar bij mr. Donker niet en als men zich nu nog even voor ogen stelt hoe dit bepaald door de A.R.-fractie ver langd wordt, mag men wel als vaststaand aannemen dat de formateur even bepaald er niet op uit is om een kabinet samen te stellen dat op de steun van de A.R.-fractie zou kunnen rekenen. In parlementaire kring heeft men dan ook de indruk dat hij tracht een ministerie te vormen dat door samenwerking tussen K.V.P., P. v. d. A. en C.H.U. in het leven zou worden geroepen en ook liefst behouden zou moeten worden. En wanneer dan tenslotte bij een zich wen den tot de drie fractie-voorzitters in kwes tie een onomwonden jawoord zou uitblij ven, zou de formateur eventueel nog altijd de mogelijkheid hebben om de ploeg als een extra-parlementair kabinet te doen aan treden. Tenslotte zit er in de wegen die hij tot dusver bewandeld heeft meteen ook in dat zo nodig het resultaat van zijn forma tiepogingen te beschouwen zou zijn als een soort „reconstructie" van het demission naire kabinet. Gisteren heb ik vermeld dat mr. Donker kenbaar had gemaakt dat zijn besprekin gen met dr. Drees en met prof. Beel ten doel hadden zich nog eens nader ten op zichte van zijn formateurstaak en -moge lijkheden te oriënteren. Daarvoor was echter niet heel veel nodig, want mr. Don ker is voortdurend zelf als fractie-voorzit ter bij alle formatiewerkzaamheden al be trokken geweest. Toch hebben elk van die beide besprekingen nog vrij lang geduurd. Het vermoeden ligt dan ook voor de hand dat meteen bij dr. Drees gepolst is of hij bereid is wederom als minister-president op te treden en misschien tevens om de portefeuille van Financiën te aanvaarden, terwijl soortgelijke pogingen wel zullen hebben plaatsgevonden ten aanzien van prof. Beel wat Binnenlandse Zaken aan gaat en het vice-minister-presidentschap. In de Volkskrant van hedenochtend kan men in het artikel van de parlementaire correspondent nog niet veel bemerken van een enigszins welwillende houding in de K.V.P.-hoek met betrekking tot hetgeen mr. Donker thans tracht te ondernemen. Nadrukkelijk dient er echter, ter vermij ding van elk misverstand op gewezen te worden dat de politieke hoofdredacteur van de Volkskrant prof. Romme, in alle talen zwijgt. En als schrijver van bijdragen in zijn orgaan op het ogenblik vacantie houdt! (Van onze parlementaire redacteur) Vanavond vergadert de Tweede Kamer fractie van de P. v. d. A., dit keer onder voorzitterschap van de waarnemend voor zitter' mr. Burger, aangezien mr. Donker als kabinetsformateur optreedt. De bedoe ling van deze bijeenkomst schijnt te zijn aan die leden, die niet tot de kleinere groep van min of meer ingewijden in heel de gang van de formatie behoren, gelegen heid te verschaffen een nader beeld te verkrijgen omtrent hetgeen thans gaande is. Voor het nemen van enige beslissing zou in deze vergadering geen aanleiding bestaan. Indien er nog enige beslissing genomen zou moeten worden dan zou dat uit den aard der zaak bepaald op een latei- tijdstip moeten gebeuren namelijk pas wanneer het karakter en de samenstelling van het te vormen kabinet geheel en al zou vaststaan. BONN. (Van de ANP.-correspondent). „Uit militair gezichtspunt zou het raad zaam zijn ook Nederlandse troepen in Duitsland te stationneren", aldus heeft ge neraal Sir John Harding, bevelhebber van het Britse Rijnleger en verantwoordelijk voor de Noordlijke groep der NATO- strijdkrachten in de centrale sector, giste ren voor de buitenlandse pers verklaard. Generaal Harding legde er de nadruk op, dat de Britse, Belgische, Nederlandse en Canadese NATO-troepen onder zijn ver antwoordelijkheid veel gezamenlijke trai ning nodig hebben om de problemen van hun samenwerking tcnvolle te overwinnen. De stationnering van Nederlandse troepen in Duitsland houdt echter volgens generaal Harding financiële complicaties in, die bui ten zijn competentie vallen. „Overigens mag echter niet worden ver geten", aldus generaal Harding, „dat wij reeds tot hechte vormen van practische samenwerking zijn gekomen. De midden September te houden manoeuvres van de Noordelijke groep zullen volgens generaal Harding van veel grotere omvang zijn dan de beide voorgaande. Hieraan zullen drie Britse en enkele Belgische divisies deelne men, daarnaast de Canadese troepen in Duitsland en „aanzienlijke Nederlandse strijdkrachten". „Wij hebben nog grote taalproblemen te overwinnen. Het is voor een volledige ontplooiing der verenigde strijdkrachten vooral nodig, dat wij elkaar technisch beter leren verstaan dan tot dus verre", aldus de generaal. De generaal zeide dat ook in standaardise ring van wapens nog niet veel voortgang is gemaakt, hetgeen blijkt uit het feit, dat de Nederlandse en Belgische troepen, in te genstelling tot de Britse, van Amerikaanse wapens zijn voorzien. De Britse generaal zeide, dat de samenwerking met Duitse troepen niet zou mogen worden overhaast. „Op het ogenblik is er geen basis voor sa menwerking met Duitse troepen, omdat deze er nog niet zijn. Maar ik zie niet in waarom ook met de Duitsers geen team geest zou kunnen worden ontwikkeld. Het zal uiteraard lange tijd vergen oude won den te helen, maar indien er voldoende begrip voor gemeenschappelijk belang is, geloof ik, dat wij tot samenwerking zul len kunnen komen". Kleine groepjes staf employés van de Zuid-Afrikaanse spoorwegen zullen bin nenkort naar het buitenland worden ge zonden om vakarbeiders en technici aan te werven voor de Unie. De minister van Verkeerswezen heeft zijn goedkeuring aan deze plannen gehecht. Plannen zijn verder reeds gereed voor de aanwerving van in genieurs en tekenaars, hoewel de uit te zenden wervingsemployés in de eerste plaats vakarbeiders zullen proberen te trekken. Vooral aan electriciens en mon teurs voor het seinwezen is grote behoefte en deze groepen genieten de voorkeur. Volgens officieuze berichten kunnen en kele duizenden vaklieden bij de Zuid-Afri kaanse spoorwegen worden geplaatst. VRIJ WARM Verwachting, medegedeeld door het K-N.M.I. in de Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur. Aanvankelijk weinig, daarna weer toe nemende bewolking met later mogelijk enige regen. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Vrij warm. 8 Augustus Zon op 5.13 uur, onder 20.17 uur. Maan op 21.10 uur. onder 8.50 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 7 Augustus: Hoog water: 4.26 en 16.57 uur. Laag water: 0.15 en 12.38 uur. Vrijdag 8 Augustus: Hoog water: 5.11 en 17.42 uur. Laag water: 1.01 en 13.22 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1