Éérst boter Nederlands hockey-elftal wint opnieuw van Pakistan (3-2) Zeer sterk bezet veld voor Grote Prijs van Nederland Middachterallee krijgt nieuw wegdek Padvinders van Leger des Heils bijeen Geen revanche van Helsinki De radio geeft Vrijdag Van Heel, Kruize en Boerstra maakten de doelpunten Zo goed als zeker komt er nog een tweede Nederlander aan de start cfee MORRlS /f/m Lj! oclx ió Itet zo Narcose DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1952 De kern van de zaak „Wonderland" gesloten Dammen HDC-team voor het komende seizoen Het Limburgse tiental naar Haarlem Om het HDC-dambord Paardensport NederlandBelgië Zes landen naar Rotterdam BARTEÜÖRISSTRAAT 20 TEL. 13439 Wat eigenlijk bij niemand veel verbazing hoeft te wekken, is gisteren door United Press uit Londen gemeld: de West-Euro- pese leden van het Atlantisch pact kunnen de voor dit jaar gestelde defensie-doelen niet halen. Met andere woorden het ver dedigingsprogramma van de NATO ligt goeddeels overhoop. Het heeft althans een achterstand opgelopen, die lastig in te ha len zal zijn, omdat de meeste oorzaken er van niet op korte termijn genezen kunnen worden. De symptomen dat deze erkenning ko men móest, waren velerlei. In het nieuwe Britse versoberingsprogram werden de de fensie-verplichtingen over een langere pe riode uitgesmeerd, omdat de Britse econo mie ze niet langer kon dragen. In Frank rijk klaagde premier Pinay steen en been omdat Amerika zijn militaire aankopen in het buitenland beperkte en daardoor de enige min of meer economisch verant woorde basis onder de herbewapening uit schopte. Dit was overigens niet de wens van de Amerikaanse regering, maar een gevolg van de beperkingen die het Congres op de gevraagde gelden oplegde. Zijde lings kunnen met al deze moeilijkheden nog de recente stakingen en relletjes in het Belgische leger worden vermeld, die gericht waren tegen de verlengde dienst tijd van twee jaar. De grondoorzaak van dit alles is natuur lijk, dat de West-Europese economie, een door de oorlog beschadigd gebouw, waarin men juist bezig was geraakt met de zo hoog nodige herstelwerkzaamheden, het stalen dak van de herbewapening nog niet kan dragen. Men verheelt zich in Europa bovendien niet (en het is door generaal Grünther, de stafchef van de NATO in een interview met de N.R.C. nog eens bevestigd) dat in geval van een conflict Rusland de eer ste ronde zou winnen. Dit betekent niets anders dan een bezetting van West-Euro pa door de Russen. Daarbij kwam, dat op het moment, dat er enige economische vooruitgang op han den scheen, deze teniet werd gedaan door de zeer zware offers, die de herbewape ning vroeg. En was het nu zo, dat West- Europa werkelijk geloofde aan de zeker heid van een Russische aggressie, dan zou het zich deze offers mogelijk getroosten. Het kan echter niet ontkend worden, dat de West-Europeanen een Russi sche dreiging ten hoogste zien als een nogal vage donderwolk aan de horizon, die vooralsnog een andere kant schijnt uit te gaan, of die althans niet naderbij komt. Men kan deze houding al of niet lichtvaar dig achten, een feit is, dat zij door het merendeel der West-Europeanen wordt aangehangen. West-Europa mist in ieder geval de haast bezeten vrees der Amerika nen en wil graag wat respijt om eindelijk eens wat rustiger te kunnen ademhalen. Het wil éérst boter (of zelfs margarine) en dan kanonnen. In deze situatie kwam het vastlopen der voorbereidingen voor de Duitse herbewa pening. De groeiende Frans-Duitse animo siteit (zie de Saarkwestie) leidde tot uit stel van de behandeling door het Franse parlement van de conventies van Bonn en daardoor zal de Duitse herbewapening op z'n minst sterk worden vertraagd. Zo staat de zaak van de NATO er dus slecht voor, temeer daar het zelfs in de V. S. met de defensie-inspanning ook niet zo bijster vlot. Dit wordt al te vaak ver geten. Heeft Europa zijn verplichtingen niet na kunnen komen, het Amerikaanse Congres heeft dat evenmin gedaan. Toe wijzingen in allerlei vorm, waarop het NATO-programma was gebaseerd zijn niet afgekomen en zelfs de productie voor eigen leger, vloot en luchtmacht loopt ten achter. Hoe men de thans gerezen moeilijkheden wil oplossen is nog een open vraag. Bij de beantwoording daarvan zal men zich ech ter niet aan de les kunnen onttrekken dat men in de democratische landen slechts kan herbewapenen onder redelijk gezonde economische verhoudingen. Het klinkt wonderlijk, maar het is hele maal niet onmogelijk, dat het Kremlin in het falen der herbewapeningsplannen een reden tot bezorgdheid ziet. Bezorgdheid omdat bij een botsing tussen militaire en economische belangen, de laatste uiteinde lijk in West-Europa de voorrang blijken te krijgen. En het is juist die economische chaos die de Russen zo graag wilden ver wekken door met een dreigende houding het Westen tot een kostbare herbewape ning te brengen. De A.N.W.B. deelt mede, dat de weg van Ellecom naar Dieren, de Middachterallee, onderdeel van de rijksweg ArnhemZut- phén, van 11 Augustus tot 6 September gesloten zal zijn voor alle verkeer, behal ve voor wielrijders en voetgangers. De stremming houdt verband met de ver vanging van het slipgevaarlijke keiwegdek door asfalt. De door de weggebruikers te volgen route zal door middel van borden worden aange geven. De gecombineerde expositie „Wonder land en Gouden Handen", die drie weken geleden in het RAI-gebouw te Amsterdam werd geopend, is gisteravond gesloten. In totaal waren er ongeveer 97.000 bezoekers geweest. De directeur, de heer J. J. L. van Zuylen, is van plan volgend jaar in de zomervacantie wederom in het RAI- gebouw te komen, maar dan voor den duur van vier weken. Indien mogelijk zal „Won derland", dat eigenlijk geen echte tentoon stelling is, doch gericht op de zelfwerk zaamheid van de jeugd, worden uitgebreid. OPDRACHT AAN COMPONIST De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft aan de com ponist Willem Vogel te Amsterdam op dracht verleend tot het schrijven van een werk voor orgel. Op een terrein aan de Goorsteeg te Lun- teren is Woensdag door commissioner E. Thykjaer, leider van het Leger des Heils in Nederland, het eerste internationale kamp van Leger des Heilspadvinders geopend. Dit kamp zal tot en met Donderdag 14 Augustus duren. Bijna 600 verkenners uit Zweden, Finland, Noorwegen, België, Duitslands, Zwitserland, Frankrijk, Groot- Brittannië, Amerika, Canada en Nederland bevolken het kamp, dat Motondo geheten is en dat te vergelijken valt met een jam- boree-in-het-klein. Nadat alle genodigden een plaats op het Motondo-plein hadden ingenomen, ver richtte commissioner Thykjaer de opening. Het is mijn wens zo zeide hij, dat dit kamp de internationale broederschap tussen de verkenners zal bevorderen, want broeder schap heeft de wereld meer dan ooit nodig. Daarna werd het Motondo-vuur ontstoken en werden de vlaggen van de landen in top gehesen. nt'V^TENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.13 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Platen. 10.00 Kinderen en Mensen. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Platen. 10.35 Piano. 11.00 Radio feuilleton. 11.20 Platen. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.30 Orgel en sopraan. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Platen. 15.05 Voordracht. 16.00 Geva rieerd programma. 16.40 Voor de jeugd. 17.10 Kamerkoor en solisten. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Piano. 19.10 Wat doet uw man, klankbeeld. 19.30 Vroomheid, die moest bui ten staan. 19.45 Op bezoek bij anderen. 20.00 Nieuws. 20.05 Berichten en boekbespreking. 20.15 Voordracht met piano. 20.30 Benelux. 20.40 Van vreemde bodem. 21.00 Cabaret. 21.35 Het leven betrapt. 21.55 Buitenlands overzicht. 21.10 Platen. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Residentie-orkest. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zie ken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen 10.30 Morgendienst. 11.00 Piano. 11.30 Orkest 12.30 Weerbericht. 12.33 Nederlandse volks liederen. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkest. 13.45 Platen. 14.00 Rotsplanten in de tuin. 14.15 Philharmonisch orkest en soliste 15.10 Kamermuziek. 15.45 Voordracht. 16.05 Jodel- en accordeonmuziek. 16.30 Voordracht 16.50 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Mili taire causerie. 17.40 Platen. 17.45 Fries pro gramma. 18.00 Nieuws. 18.15 Gevarieerde muziek. 18.50 Lichte muziek. 19.15 Regerings- uitzending. 19.35 Platen. 19.40 Radiokrant 20.00 Nieuws. 20.15 Platen. 20.30 De Snoek, hoorspel. 21.15 Zang en piano. 21.50 Platen. 22.00 Gevarieerde muziek. 22.30 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berich- ten. 23.15 Het Evangelie in Esperanto, cause rie. 23.30—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Platen. 14.45 Dansmuziek. 15.13, 15.30 en 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.15 Platen. 18.00 Idem. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.05 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Operettemuziek. 22.5523.00 Nieuws. Een indrukwekkende demonstratie als Zondag tegen India is de wedstrijd van het Nederlands hockey-elftal tegen Pakistan gisteravond in het Olympisch Stadion in Amsterdam niet geworden. Anders gezegd: het spel van de Pakistaners viel bepaald tegen. Juist ook omdat de tegenstanders van Nederland niet de wonderbaarlijke stick techniek bezaten van de Indiase spelers en ook in andere opzichten vaak tekort schoten. De wedstrijd eindigde in een drie-twee overwinning van de Nederlanders, nadat de Pakistaners bij de rust reeds met twee-een achterstonden. De wedstrijd, die uitstekend werd geleid door de Nederlander Isselmann en de Paki staner Ayub, was nauwelijks enige seconden oud toen Hooghiemstra een goede kans kreeg. Hij kwam alleen tegenover doelman Fasal te staan, maar zijn schot werd gekeerd. De Pakistani, die er op gebrand waren revan che te nemen voor de in Helsinki geleden 1—0 nederlaag, trokken nu op het Neder landse doel af en in de achtste minuut kon rechtsbinnen Hamid uit een voorzet van liri:s de score openen (0—1). Na negentien minuten spelen brak Kruize door, maar Fasal schopte de bal weg. Boer stra was de volgende die inschoot en nu werd de bal op de doellijn door linksback Khan weggeslagen. In de doelworsteling was blijk baar een overtreding begaan, want Neder land mocht een korte corner nemen, waaruit Kruize in de richting van het doel schoot. Nog werd de bal gestopt, weer probeerde Boerstra het, maar zijn schot mislukte, waar na rechtsbuiten Van Heel. die helemaal naar binnen was gezwenkt, aan alle onzekerheid een einde maakte en de gelijkmaker scoorde Fasal bleek daarna niet erg trapvast te zijn, want enige malen werkte hij onvol doende weg. Het was Boerstra, die na een half uur Nederland de leiding gaf. Van Heel was doorgelopen op een scherpe pass uit het middenveld, kreeg vlak bij de hoekvlag de bal te pakken en speelde, zwaar gehinderd, naar Hooghiemstra. Deze op zijn beurt schoot in de richting van het doel en via het been van een der Pakistaanse verdedigers kwam de bal voor de stick van Boerstra, die zich niet bedacht en Fasal passeerde (2—1). Voorsprong vergroot Na de rust kreeg Kruize een prachtige kans, toen Khan er niet in slaagde de bal weg te slaan en met een hard schot was het 31. De tweede helft was toen twee minuten oud en het ging er naar uitzien, dat Neder- laid een grote overwinning zou behalen. Zover kwam het echter niet, want de Pakistani deden krachtige pogingen om de achterstand te verkleinen. Ancion redde op de lijn na een korte corner en even later stopte Mulder een hard schot van linksbin nen Mallick. Dezelfde speler kreeg in de zevenentwin tigste minuut nog een fraaie kans, maar schoot naast. Twee minuten later was het toch Mallick die met een hard schot de stand op 32 bracht. Daarna kwam het einde met een verdiende 32 overwinning van de oranjeploeg. De stand in de reeks wedstrijden tussen beide landen is nu: gew. gel. verl. pnt. d.gem. Nederland 3 3 2 9 12—13 Pakistan 2 3 3 7 13—12 De ploegen waren als volgt samengesteld: Pakistan. Doel: Fasal; achter Niaz Khan en Khan; midden: Atof, Britto en Kiddie; voor: Hasan. Hamid, Mir, Mallick en Rehman. Nederland. Doel: Mulder (Amsterdam) achter: Derckx (Kampong) en Drijver (Togo); midden: Ancion (Kampong), Log gere (Laren) en Tiel (HHIJC); voor: Van Heel (HHIJC), Hooghiemstra (SCHC), Krui ze. (HHIJG), Boerstra (HHIJC) én. Esser (Togo). Waren de hoofdrolspelei's voor de ko mende Grote Prijs van Nederland die voor het wereldkampioenschap geldt reeds goed deels bekend, gisteren heeft de K.N.A.C. de bezetting van de bijrollen bekend gemaakt, met dien verstande, dat het natuurlijk nooit onmogelijk is, dat een van deze spelers van het tweede plan een jeune premier van zijn voetstuk dringt. Het verheugendstc in de rolbezetting is, dat er zo goed als zeker twee Nederlandse debutanten op zullen staan. De ene is Dries van der Lof, die een H.W.M. zal rijden. Van de andere, wiens deelneming voor 90 zeker is, wordt de naam nog geheim gehouden, totdat de zaak definitief voor elkaar is. Wanneer men het overigens niet erg lange lijstje van onze prominente rijders in gedachten de revue laat passeren, lijkt het ons niet zo moeilijk om een juiste voorspelling te maken. In de bezetting van de twee stallen, die het vermoedelijk zullen uitvechten, name lijk Ferrari en Gordini, zijn nog twee ge ringe wijzigingen gekomen. Zo goed als zeker zal Taruffi, naast Farina en Ascari, als derde man voor Ferrari starten. Een uitgekookte technicus deze Taruffi, die op het gebied der snelle sporten velerlei lau weren heeft geoogst. De derde man van Gordini zal vermoedelijk niet Prins Bira zijn, die lichtelijk op z'n retour is, maar de Fransman Trintignant, hetgeen alleen maar een verbetering kan zijn. Wat de rest van het veld aangaat, dit bestaat grotendeels uit Engelsen. De Britse ster Stirling Moss rijdt de nieuwe 21iter- ERA, een zeer bedrijfszekere wagen, die mogelijk wat aan snelheid tekortkomt, maar daar kan de slimme Moss wel wat aan goedmaken. Een nieu\ve Britse coming- man, Mike Hawthorne, rijdt een Bristol- Cooper, die speciaal door papa Hawthorne is geprepareerd en razend snel is. De win naar van de Tulpen Trophy, Ken Wharton rijdt een Frazer Nash, Downing komt met een Connaught en Macklin en Hamilton rijden de twee andere HWM's. Ter wille van de internationale couleur zijn er nog twee Zuid-Amerikanen uitge nodigd, niet Fangio en Gonsalez deze keer, maar Francisco Landi uit Brazilië en Hei tel Cantoni uit Uruguay. Zij rijden de nieuwe twee liter-Maserati's. Frankrijk en België zijn beide slechts met één rijder vertegenwoordigd, maar die mogen er dan ook zijn. Rosier, de twee-voudige winnaar van de Grote prijs van Nederland, rijdt een Ferrari, die voor de fabriekswagens niet aan snelheid hoeft onder te doen. Voor de Belgen komt uit de journalist Paul Frère, op Gordini. Deze zeer snelle broeder is kortelings als een komeet aan het race-fir mament omhoog geschoten. Hors d'oeuvre Als hors d'oeuvre fungeert de 500 cc- race waarvoor eveneens de top-klasse is geëngageerd. Hieronder bevinden zich Stir ling Moss, Leston en Don Parker. Tegen Een moment uit de wedstrijd NederlandPakistan. De doelman van Pakistan, Fasal, verliest zijn stick in een duel met Hooghiemstra. ADVERTENTIE ledereen heefi goed z'n brood mei deze kanonnen zullen de Nederlandse rij ders Beels, Richardson, Göttgen en Buyten- dijk het uiteraard zeer zwaar krijgen, maar de s.tal-Beels begint vorm te krijgen en zal er zeker hard voor vechten. Het is niet overdreven te zeggen, dat men de zeventiende Augustus op Zandvoort een der sterkst bezette velden van het ganse Europese Grand Prix-seizoen voor de neus zal krijgen. En dat op een van de mooiste circuits van ons werelddeel. Men kan in de racerij nooit voorspellen, dat er tot op de laatste meter gevochten zal worden, maar voor deze race, waarin de beste rijders op het snelste materiaal staan ingeschreven, liggen de kaarten toch zo, dat men het menselijkerwijs gesproken niet spannender zou kunnen arrangeren. Het duel Ferrari- Gordini, de felle gevechten die zeker in de achterhoede uitgevochten zullen worden, de razend-snelle pit-stops waarbij in min der dan een minuut banden wordt gewis seld, moeten welhaast voor een race gaan zorgen, die, zoals dat in het vak-jargon heet, er één zal zijn „om er je hoed bij op tC etGn WILLEM LEONARD De competitie van de hoofdklasse van de Koninklijke Nederlandse Dambond be gint Maandag 1 September. Het hoofdklasse team van de Haarlemse Dambond is voor het komende seizoen als volgt samengesteld: Bord 1. J. B. Sluiter Jr.; 2. H. T. Luif; 3. J. H. Meure; 4. J. W. van Dartelen; 5. Nico Blom; 6. J. P. van Eijk; 7. G. Hekelaar; 8. P. J. van Dartelen; 9. H. Siebeling en 10. D. Schrijnemaekers. Reserves zijn: G. Zeeuwe, J. J. Koren en G. Eising. Het vertegenwoordigend Limburgse dam- tiental zal volgende week de gast zijn van de Haarlemse Damclub. Dit ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van H.D.C. Maandagmiddag arriveren de Limburgers in Haarlem en spelen dan 's avonds in het clublokaal van H.D.C., gebouw „Zang en Vriendschap" de ere-wedstrijd tegen de Haarlemse Damclub I. Woensdagavond spelen de Limburgers voorts in het R.K. verenigingsgebouw, He renweg in Heemstede, tegen het Heem- steedse tiental. Vrijdagavond speelt het Limburgse tiental in Hillegom tegen het Bollenstreek-tiental en op Zaterdagavond 16 Augustus spelen de Limburgers in Bever wijk tegen Kennemerland-Noord. De uitslagen van de zesde ronde in het tournooi om het zilveren H.D.C.-dambord luiden: J. W. van Dartelen wint van H. v. d. Linden; W. de Jong wint van H. C. Willemse. De stand van dit tournooi luidt thans: 1. W. de Jong 8 punten uit 4 partijen; 2. J. W. van Dartelen 2 punten uit 5 partijen; 3. J. B. Sluiter Jr. 7 punten uit 6 partijen; 4..H. C. Willemse 5 punten uit 6 partijen; 5. H. v. d. Linden 4 punten uit 6 partijen; 6. P. Hollen- berg 2 punten uit 4 partijen en 7. H. Berk 2 punten uit 5 partijen. Zondag 17 Augustus zal op Duindigt de elfde ontmoeting worden gehouden tussen Nederlandse en Belgische harddravers. Deze landenontmoeting omvat evenals het vorige jaar drie courses, een course voor de 3-jarige dravers, een voor de 4-jarige en één voor de 5-jarige. De afstanden, die moeten worden afgelegd, bedragen respectievelijk 1900 m., 2000 m. en 2200 m. De teams zijn als volgt samengesteld: Nederland: 3-jarigen: Quintus Harvester, Queen Bess, Qui Hollandia G; reserve: Quite Heny. 4-jarigen: Prinses Zora, Peter Spencer, Postduifje G; reserve: Pétulance K. 5-jarigen: Olga Pluto, Or de Casindra, Over Again; reserve: Omar Spencer. België: 3-jarigen: Jerry's Star, Jottar, Juffrouw Apiness; reserve: Jumper. 4-jarigen: Imbattable Williams, Iota Star, Ira Vite; reserve: Iron Duke. 5-jarigen: Hollandia Coeur, Habella, Har vest Girl; reserve: Hedera. Het aantal landen-équipes, dat aan het van 4 tot 7 September in Rotterdam te houden internationaal concours-hippique deelneemt, is thans tot 6 uitgebreid. De on derhandelingen met Engeland en Dene marken hebben een gunstig resultaat ge had en zo zullen dus équipes van Argen tinië, België, Denemarken, Engeland, Frankrijk en Mexico in het springconcours uitkomen. Elke boterham een lekkernij! 10. De waard had een tijd nagedacht over Het was nu helemaal stil geworden in het Jolliepops woorden en diepte tenslotte een fles op van onder zijn buffet. „Ik weet niet of meneer spuitwater besteld had", zei hij, „maar dat heb ik niet! Maar misschien lust meneer een glaasje grenadine.„Haha! Hojo!", riep Jolliepop op ruwe zeemans- toon. „Jij bent me er eentje! Een waarlijke landrot! Neen, neen! Vier uit te loevert! Zeerobben als ik moeten rum hebben!" kleine verversingslokaal; iedereen staarde Jolliepop met grote ogen aan en daar maakte hij gebruik van door met rondbor stige stem te roepen: „Dat herinnert me aan die. keer, toen ik acht dagen lang te midden van de woelige baren dreef op een rumvat! Hojo! Ziet ge.... ik moest dat vat geheel leeg drinken voordat het bleef naast hem zittende bootsman ten tweeden male een schouderklop toediende. „Dat waren mooie tijden. Reef het marszeil, maat! Hojo een scheepje in de haven lag!" „Ach", fluisterde een der omzitten- den nu zachtjes, „ik begin het te begrijpen! Hij heeft beeldromans gelezen daar ge beuren zulke dingen in! Ik heb gehoord dat zoiets heel schadelijk is het is hem drijven! Ay-ay!", besloot hij, terwijl hij de naar het hoofd geslagen!" Stokslagen. In Port-Elizabeth (Zuid-Afri ka) zijn sinds Dinsdagavond 105 perso nen gearresteerd, die de voorschriften van de spoorwegen op grond van de apartheidsbepalingen hebben overtre den. Elf minderjarige negers, die ge noemde voorschriften hebben overtre den, zijn Woensdag ieder tot vier stok slagen veroordeeld. Twee leiders van vrijwilligersgroepen in de huidige cam pagne van lijdelijk verzet zijn ieder tot 8 pond sterling boete of 40 dagen hech tenis veroordeeld. Studie. Birma heeft de Sovjet-Unie en China verzocht een delegatie te mogen zenden om twee maanden de collectieve landbouw te bestuderen. Tot dusver is geen antwoord ontvangen. De Birmese regering heeft haar ambassadeurs in Moskou en Peking opgedragen de best georganiseerde boerderijen als studie object te kiezen. Verwacht wordt, dat de Birmese delegatie onder leiding zal staan van de minister voor de nationa lisatie van landerijen, Thakin Tin. Slangen. In Hyderabad (India) zijn de 24 passagiers van een autobus om het le ven gekomen, doordat de chauffeur de macht over het stuur verloor, toen een aantal slangen uit hun door het schok ken van de bus opengesprongen kisten kropen en op de chauffeur af.kwamen. Alleen de chauffeur kwam niet om het leven. Spoorstaking. De Italiaanse spoorarbeiders, die lid zijn van de door communisten geleide vakverenigingen zijn te midder nacht een staking van 24 uur begonnen om kracht bij te zetten aan de eis tot loonsverhoging. Tot deze vakvereni gingen behoren 110.000 van de 150.000 spoorarbeiders. Aders. In de Canadese staat Alberta, dicht bij de goudvelden van Noord-West Saskatchewan, zijn rijke aders uranium erts gevonden. De gevonden aders waren soms twee meter breed. De uit straling was zo intens, dat zij op twee- eneenhalve meter boven de grond nog kon worden geregistreerd. Waarschuwing. De Franse staatssecretaris van Financiën, Jean Moreau, heeft Franse speculanten, die de laatste dagen zich gehaast hebben goud te kopen, ge waarschuwd dat zij kans lopen hun geld te verliezen. Moreau verklaarde tegen over verslaggevers, dat alleen de eco nomische toestand in de wereld of na tionale rampen het plan van de Franse regering tot stabilisatie van de franc kunnen verijdelen. Hij zei, dat de posi tie van de schatkist zeer gunstig is. De stormloop op goud, die begon toen het indexcijfer der groothandelsprijzen voor het 'eerst na het gan het bewind komen van Pinay in Maart steeg, hield gisteren aan. Poging. De West-Duitse socialistische lei der Kurt Schumacher heeft in een ra diotoespraak verklaard, dat de socialis ten zullen pogoën de kolen- en staalge meenschap van het plan-Schuman te doen mislukken. Het plan- vormt een hinderpaal op de weg naar' een ver enigd Europa en betekent een afzien van Duitsland van het Saargebiéd, aldus de partij. Epidemie. Naar van bevoegde zijde te Düsseldorf is verklaard, woedt een on gekend hevige epidemie van kinder verlamming in Noord-Rijnland-West- falen. Het hevigst getroffen is het ge bied rondom Aken en het Ruhrgebied. Sinds het begin van dit jaar zijn er 1647 gevallen, waarvan 118 met dode lijke afloop, geregistreerd. Alleen reeds in de afgelopen week zijn 386 nieuwe gevallen gemeld. Zesentwintig hiervan zijn met de dood geëindigd. Schietpartij. In Noord-Guatemala hebben zich schietpartijen voorgedaan naar aan leiding van de onlangs door dë links georiënteerde regering ingevoerde agra rische hervormingen. Vijftig perso nen, onder wie hoge regeringsfunctio narissen werden gewond. Volgens een woordvoerder der regering begonnen de ongeregeldheden toen regeringsfunctio narissen in de stad Coban een uiteenzet ting gaven over de hervormingen, die beogen het grootgrondbezit onder kleine boeren te verdelen. Een van de functio narissen zeide tot Indiaanse landbou wers: „Het land was oorspronkelijk van u, doch de Spanjaarden hebben het u destijds afgenomen. Wij geven het thans slechts aan u terug". Hierop trokken enige landeigenaars hun vuurwapens. ADVERTENTIE STRAND BADKLEDING DE larven van veel wespensoorten voe den zich uitsluitend met vers, dat wil zeggen levend vlees. Nu klinkt dat eenvou diger dan het in werkelijkheid is, want de larven zijn meestal weeskinderen als zij uit het ei kruipen, zodat zij de liefderijke zorg der ouders moeten ontberen. En hoe wesp reeds bevat. moeite voor niets gedaan, wijl de wespen larven zich immers uitsluitend op een dieet van vers vlees hebben toegelegd. Pas na geruime tijd komt de prooi dan weer bij, nadat hij al lang in het nest is onderge bracht en zijn lichaam de eieren van de komt een verlaten baby nu aan vers vlees? In het algemeen gaan de wespen aldus te werk: door een steek in een bepaalde plaats van het zenuwstelsel wordt het dier dat als voedsel voor de wespenlarven moet dienen, verlamd. Vervolgens wordt de prooi naar het hol van de wesp gesleept, alwaar de eieren in het verlamde slachtoffer worden gedeponeerd, zodat de daaruit gekomen wespenlarven zich direct te goed kunnen doen aan de provisievoor- raad, het verse vlees van de nog levende prooi, die niet in staat is zich te verweren of zijn lot te ontgaan. Er zijn echter ook wespen, die niet al leen het zenuwstelsel van hun slachtoffer verlammen, doch door bijzondere practij- ken er ook in slagen het bewustzijn van dit dier een tijdlang te verdoven. Dit ge beurt door een massage van de hersenen van het verlamde dier, welke massage de wesp met haar kaken verricht. Hiervan ondervindt het slachtoffer verder geen na deel, want, zou het sterven, dan ware alle Alle pogingen van de mens om deze hersenmassage met behulp van de fijnste instru menten na te bootsen, hebben geen succes opgeleverd. Ofwel er trad geen verdoving in, öf het behandelde dier stierf on der de operatie. Afgezien van het weerzinwekkende dat die ren in levende staat worden opgepeuzeld en met een dergelijk cynisch raffi nement worden geconserveerd lijkt een dergelijke hersenmassage ter verdoving toch verkieselijker dan het toedienen van vergif ten,zoals bij de mensen gebruikelijk is. Tussen twee haakjes, u herinnert zich wellicht nog het proces voor het gerechts hof te Poitiers, toen Mane Besnard terecht stond, onderbeschuldiging enkele harer medeburgers met arsenicum te hebben ver giftigd? Maar nu het zonderlinge: arsenicum is geen vergif! Daarover morgen. tl. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2