^Hanre gls Tweede wielerronde van feestend Santpoort zonder veel „vuurwerk" Kleine Katwijkse trawler in September uit IJmuiden aan de slag Agenda voor Beverwijk Damstrijd tussen 6 meesters Agenda voor Velsen Maatschappij Nederland bestelt twee schepen Driehuis IJmuiden Velsen-Noord Vervoer van papierhout Vissersboot slaat om; bemanning gered Havenberichten 7 Amsterdammer Wiese sloeg ook in de laatste fase zijn slag Santpoorts feest op Vrijdag Vrijdag geen concert in het Rijkenspark Crematie S. J. Schoort Schipper van de „Claesje" haalt hem uit Roozenburg tegen sterke groep langs de Wykerstraatweg Geen Fanny DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1952 TT ET GEBEURT WAARLIJK NIET ZO HEEL DIKWIJLS dat de beste renner als eerste over de eindstreep gaat aan het slot van een wielercourse, waarin ongeveer veertig amateurs het gesloten peloton vormen en de sprint moet beslissen wie er in die laate meters vóór de finish nog voldoende uit kan persen om een feestbos gladiolen en de grote prijs uit het strijdvuur te slepen. Gisteravond was zulks wel het geval, toen Henk Wiese, een bijna 20-jarige knaap uit Amsterdam, de tweede ronde van Santpoort en bovendien de prestatieprijs voor de renner met de meeste strijdlust op zijn nog vrijwel onbekende naam bracht. De ontknoping van dit spel in honderd be drijven of honderd ronden geschiedde tot volle tevredenheid van jong en oud achter de touwafzetting, want men vond dat Wiese naast zijn zes premieprijzen toch ook de eindoverwinning wel helemaal verdiende. Overigens is deze ronde een vrij vlakke wedstrijd geworden zonder de gebruike lijke spectaculaire „uitspattingen" van renners, die brood zien in een ronde voor sprong. Tachtig kilometer jakkerden de jongelui over het parcours Terrasweg, Brinkgrevelaan, Burg. Enschedélaan en weer Terrasweg en dat het hard is gegaan bewijst de tijd van de winnaar. Die deed er namelijk maar 2 uur 11 minuten en 3 seconden over! Pluvius heeft gisteravond boven Sant poort de hand gestreken over z'n vochtige hart, dat hij in de middaguren in alle overvloed had uitgestort over de kinder spelen in de Hoofdstraat. Het bleef na zes uur heerlijk weer en dat heeft vrijwel geen Santpoorter in huis- gehouden. Om kwart voor zeven knalde het startschot voor de tweede ronde en Stadionspeaker Jan Steenbergen begon het publiek door middel van luidsprekers allerlei bijzonderheden te vertellen over renners en premie-ver strekkers. Favoriet Adri Voorting, winnaar van de eerste Santpoortse ronde, heeft gisteravond hetzelfde resultaat bereikt als in Helsinki, want na een dappere uitloop poging in het allereerste deel van de course kreeg hij een lek bandje en zijn achter stand werd zo groot dat hij maar van zijn defecte karretje stapte. Zoals gezegd, er gebeurde niet bijzonder veel groots, ofschoon het brillante demar reren van Henk Wiese op ongeregelde mo menten leven in de brouwerij bracht. Arend van 't Hoff, de andere Olympiade renner, draaide constant in de voorste ge lederen op z'n zilverkleurig fietsje, evenals de IJmuidenaar Bruggenkamp, die echter ook nu weer net iets tekort aan adem scheen te hebben om in de laatste fase Z'n beslissende slag te slaan. Uit Kuitwaard, de Velsense amateur, die het over het algemeen redelijk pleegt te doen, kwam weinig buskruit, zodat het vuurwerk dat er was hoofdzakelijk werd ontstoken door Wiese, Van 't Hof, Bruggen kamp en de Haarlemmer Tonny Peters, lid van een bekende rennersfamilie. De tus- sensprintjes voor de diverse premies er werden onder meer waardebonnen, voorts worsten, taarten, bandjes en ponden paling uitgeloofd hielden er de spanning bij tijd en wijle in, zeer tot genoegen van de dikke rijen kijkers, van wie ook nu weer tiental len met vuur speelden door het parcours over te steken tegen de herhaalde waar schuwingen van de agenten en commissie leden in. Een pluim op de pet van de politie ove rigens, want haar apparaat heeft ook gis teravond weer soepel gewerkt. In de laatste kilometers voor de finish ging de kleurige meute dan eindelijk met versnelde vaart op jacht. Henk Wiese leidde herhaaldelijk het peloton, dat in deze pe riode een viertal vluchtelingen, onder wie Mastklimmen Op de voorlaatste dag van de feestweek wordt 's avonds om zeven uur begonnen- met mastklimmen voor ouderen op het terrein voor „De Weyman". Dit volks spel gaat om talrijke aardige prijzen. Ook morgen is de kermis geopend van twee tot twaalf uur en er kan weer ge danst worden in „De Weyman" en Zo- merlust". Het concert, dat de Arbeiders Mandoline club „.Excelsior" en het Kennemer Vrou wenkoor Vrijdag 8 Augustus in het Burg. Rijkenspark te Santpoort zou geven, gaat wegens velerlei omstandigheden niet door. Wederom heeft de Stoomvaart Maat schappij Nederland een bestelling geplaatst voor de bouw van twee nieuwe schepen. Het gaat hier om twee enkelschroefvracht- schepen met accommodatie voor twaalf passagiers, waarvan het ene zal worden gebouwd bij de N.V. Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit jr. en het andere bij de N.V. C. van der Giessen en Zonen's Scheepswerven te Krimpen aan de IJsel. Het draagvermogen van deze schepen zal ca. 12.500 ton bedragen. Elk schip zal wor den aangedreven door middel van een door P. Smit Jr. te vervaardigen enkelwerkende 2-takt kruiskop dieselmotor van het nieuw ste type. De motor wordt ingericht voor het ge bruik van zware brandstofolie. De schepen zullen worden uitgerust met air-conditio ning, zowel voor passagiers- als voor be manningsaccommodatie. Voorts met radar en andere moderne navigatiemiddelen. Vex-wacht woi-dt, dat de oplevering van deze schepen in 1956 zal geschieden. Bruggenkamp en Arend van 't Hof, achter haalde en toen de bel voor de slotronde had geluid, was de stand van zaken in de cour- se nog gelijk aan die in de eerste ronde. Met minimum verschil stoven Wiese en z'n stadgenoot Piet Smit over de streep, ge volgd door De Hoog, de Beverwijker Jan Hofland, Rijnders uit Amsterdam, La Grouw, Van 't Hof, de IJmuidenaar Jan Eelsing, Tonny Peters en Henk Kuitwaard. Voorzitter J. W. A. Westei'hoven van de Harddravei-ijvereniging overhandigde de winnaar de bouquet gladiolen en roemde- daarbij de feilloze technische organisatie van de ronde door de Haaidemse renners club „De Kampioen". In „de Uilenboom" zijn de matériaalprijzen uitgereikt. Kinderspelen De uitslagen van de kinderspelen, die in de regenachtige middaguren de Santpoortse jeugd enthousiast hebben beziggehouden in de Hoofdstraat waren: 80 Meter hardlopen voor jongens: 1. Ruut Wyers, 2. Mar Rutte, 3. Peter v. d. Waal en 4. Jan Tervoort. 60 Meter hardlopen voor jongens: 1. A. v. d. Werf, 2. Rob van Olfen, 3. Cas Mein- ders en 4 Dick Jonker. 80 Meter hardlopen voor meisjes: 1. An nie Scholten, 2. Helga Peters, 3. Hilda Ko- bolt en 4. Doris Schoen. 60 Meter hardlopen voor meisjes: 1. Ma rie Nieuwenhof, 2. Helga Peters, 3. Hilda Kobolt en 4. Corry v. d. Maat. Kruiwagenrijden voor jongens: 1. Kees Koks, 2. Dick Spiering, 3. Casper Duyn en 4. Gerard Geldx-op. Hindernislopen voor meisjes: 1. Vera van Wijngaarden, 2. Jopie Koning, 3. Irene v. d. Kolk en 4. Ina Bas. Blokjes-rapen: 1. Attie Bal, 2. Siem Hagen, 3. Ria Jansen en 4. Genrie Wessels. Hardlopen met hindernis voor meisjes van 11-13 jaar: 1. Paulien Hendriks, 2. Wil ly de Kleus, 3. Jopie Bal en 4. Annie Rutte. De autopedrace had als resultaat: 1. Henny Duyn, 2. Ko van Duyn, 3. Paul Mookhoek en 4. Jan Bal; outopedrace voor kinderen van 67 jaar: 1. Jaap Tromp, 2. Wim v. d. Maat, 3. Dora Lieftink en 4. Toon Rademakers.' Een grote schare logebroeders, vrienden en zakenrelaties hebben gisteren in het crematorium te Velsen de laatste eer be wezen aan de heer S. J. Schooid, vriend van prof. mr. Slotemaker, die eind verle den week door een ongeval in Den Haag om het leven kwam. De heer Schoorl, die de intieme vrienden van dit ongeluk wilde verwittigen, werd op dezelfde wijze als prof. Slotemaker uit het leven gerukt. In de aula heeft de heer H. J. Koster, voorzitter van de Nederlandse vei-eniging van Meelfabrikanten, het woord gevoei'd en de goede eigenschappen van de over ledene gememoreerd. Drs. J. F. Posthumus sprak als vertegen woordiger van de orde „De Vlammende Ster", van welke instelling twaalf leden als slippendragers hadden gefungeerd. De heer Senff voerde het woord namens het kapittel van de Haarlemse Vrijmet selaren. Nadat mevrouw B. Schoorl-Koch de aan wezigen dank had gezegd voor de betoonde belangstelling daalde onder orgelspel de met bloemen bedekte kist. DONDERDAG 7 AUGUSTUS Bioscopen. Geen voorstellingen. Luxor Theater. 8 uur: Operaconcert. VRIJDAG 8 AUGUSTUS Kennemer Theater. 7 en 9,15 uur: „Ver boden huwelijk". Luxor Theater. 7 en 9,15 uur: „Het zwaard van Monte Christo". W. B. Theater. 8 uur: „Met vliegende vaandels". Park Scheybeeck. 8 uur: Generale repe titie „Veel leven om niets", openlucht spel. Toegang voor ouden van dagen. Urker palingvissers hopen op rijker buit De afgelopen week was de aanvoer van kuilpaling nog niet bijzonder groot. De vangsten waren zeer verschillend en vari eerden per vaartuig van 80 tot 180 pond per dag. Dagelijks werd door 105 tot 140 schepen aangevoerd. De noteringen voor kuilpaling wisten zich ook op een behoorlijk peil te handhaven. Gedurende de eerste helft der week schommelden de prijzen van f0,83 tot f 1,11 per pond. Vrijdag en Zaterdag even wel was de vraag naar kuilpaling groter dan het aanbod, hetgeen tot uiting kwam in on gekend hoge noteringen. Deze vai-ieerden toen per pond van f 0.96 tot f 1,36. De aanvoer van lijnpaling was slechts gering. Door het tamelijk ruwe weer konden de lijnaalvissers de beug een enkele schieten. De noteringen voor lijnpaling varieerden per pond van f 1,05 tot f 1,40. Eerste soort per pond f 1,6.9. De aanvoer van snoekbaars en rode baars was niet groot. De prijs voor beide vissoor ten per pond varieerden van f 0,75 tot f 0,87. De aanvoer van nest was de afgelopen week slechts gering. In totaal werd ongeveer 93 ton aangevoerd. De prijzen per bak varieer den van f 1,72 tot f2,92. De weekbesommingen dor kuilvissers lie pen deze week per vaartuig van f 450 tot f950. Bij de lijnaalvissers wisselden deze per schip van f 80 tot f 250. Aangevoerd werd 65.039 pond kuilpaling 1878 pond lijnpaling 1343 pond snoekbaars; 222 pond rode baars; 321 pond voorn; 25 pond karper; 8 poond snoek en 188.520 pond nest. De totale omzet aan de afslag bedroeg ongeveer f77.570. Scherper optreden tegen bramenzoekers De laatste dagen wordt in de duinen om de "tfoord zowel als om de Zuid scherper tegen het zoeken van bramen opgetreden. Er zijn reeds velen die het betreden van verboden grond met een bekeuring hebben moeten betalen. Beste kinderen, Donderdag, 7 Augustus 1952 Gelukkig is de kou, die ik gevat had n-ogal gauw op de loop gegaan, zodat ik deze week weer bij jullie present kan zijn. Om mee te begtonen een grappig plaatje van een tamme kraai en een poes, die in tegenstelling met de gewoonte erg goede maatjes met elkaar zijn. Het is al verwonderlijk als een hond en een kat 't samen goed kunnen vinden, maar dat Witneusje zo best met Gerrit op kan schieten dat mag wel in de krant. En hier staat het dan ook. Ten tweede is hier de uitslag van de zevende puntenraadselronde. EIKEBLAAD is de gelukkige winnares van het mooie boek. Gefeliciteerd Eikeblad, je had alle raadsels goed opgelost! Je krijgt je prijs zo gauw mogelijk, evenals de prijs winnaars van vorige maand: door mijn ziekte kon ik mijn belofte van eerverledén week jammer genoeg niet houden. Kijken jullie allemaal maar eens naar het puntenraadsel van de achtste ronde in dit hoekje, want het is weer de moeite waard om aan deze nieuwe ronde mee te doen! Dan zijn er nog de oplossingen van de maandtaak. De meest korte en goede ge- dachtengang had ontegenzeggelijk FLUITE- KRUID, die daar ook de prijs mee won. Zij zegt „ik zou alles laten zoals het was" en als jullie je het geval, van het oude heertje dat je voor de dief van zijn peren aanziet, nog herinnert, dan is dit een ver bluffend juist antwoord. Je kunt natuur lijk wel trachten je ouders en die meneer van het tegendeel te overtuigen, maar het lukt je heel waarschijnlijk niet, omdat je geen bewijs hebt. Dat zag Fluitekruid heel juist. Bravo, meisje! Een rrlooi boek is op weg naar jouw adres. En nu onze brieven. Als eerste is hier GRASSPRIETJE, die natuurlijk denkt, dat haar briefje zoek ge raakt is. Nee hoor, ik ben je niet vergeten. Fijn, dat jij zo'n pracht verjaardag hebt gehad, al is het dan al een hele tijd ge leden. Schrijf je me voortaan weer trouw? Wil je de groeten aan Bolletje doen van me EIKEBLAADJE is verleden week naar Bakkum geweest. Hoe heb je het gemaakt, meisje? Veel regen getroffen, hè? Maar misschien hebbep jullie toch met elkaar erg veel plezier gehad. Vertel je mij er eens wat van? Is het figuurzwemmen goed ge gaan? PETUNIA heeft ook al het land aan de regen. Maar het weer stoort zich daar niet aan, hooi". Jammer genoeg vallen de lelijke dagen de laatste tijd juist altijd op Zondag. Ben je al naar Velserend geweest? Die pop van jou heeft al een leuk stel kleren, ge loof ik. Dat duiken leer je vanzelf wel. Op een keer schrijf je me vast dat je het al goed kunt. Oefenen maar, meisje! TUINMAN is gelukkig overgegaan. Je rapport zag er keurig uit, jongen! Alleen het cijfer voor gedrag kon wel wat beter. Ben jij zo ondeugend op school! Wat een heerlijke lange vacantie hebben jullie! APPELSNOETJE logeert op het ogenblik in Bakkum. Wat een bof, dat je ouders de leiders van dat kamp zijn. Dan kun jij fijn mee en je broer ook. Voortaan niet weer je eten laten aanbranden, hoor! Dan is hier ROY ROGERS, die ook al een hele tijd niet geschreven had. Gezellige brief was dat, zeg! Dus voor jou is de ern stige kant van het leven begonnen. Maar jij vat het, geloof ik, niet zo zwaar op. Neem je echter voor om wat je doet, zo goed te doen als je maar kunt, dan zul je Tegen de achterwand van het Prins Hen drikkanaal, Katwijks' ondiepe sleuf, waar het aan werken en leven moet wat zijn visserij betreft, liggen een paar roodbruine schepen op het brakke water spiegelend in de rust van het kanaaltje, waar de on rust van de haringvloot uit verdwenen is. Eén van die nog naamloze schepen, eigen dom van.de scheepssmederij van Zwitser, gaat een andere toekomst tegemoet dan de loggers, waaraan het water van het Prins Hendrikkanaal al zo lang gewend is. Deze boot wordt namelijk eenzelfde type schip als de reeds enigszins befaamde en uitste kend boerende „Cornelia Maria", die onder een Schevenings merk uit IJmuiden vist onder schipper Cor Korving: een trawler met logger-allures, of andersom, zo ge wilt. Bij de Scheepvaai-tinspectie staat dit schip officieel nog te boek als een voor malige* trawler of loodsboot het is in de oorlog door de Duitsers geroofd en werd daarna teruggevoerd, waarna het in han den kwam van een belangengemeenschapje in Katwijk die het casco goed genoeg acht te om er een modern visserijschip van te maken. Schipper Kees Guyt, die vele ja ren het Rotterdamse Piscatortrawlertje „Glaesje" commandeerde, gaat deze nieu weling nog tijdens het haringseizoen nieuw „uithalen", waarschijnlijk met de hele be manning van de „Claesje" onder zich. De geschiedenis van dit scheepje ligt voorlopig nog in een waas: de Katwijkse werf weet er weinig van, de scheepvaart inspectie evenmin en ook het Bureau Te ruggave Vissersvaartuigen kan het scheep je niet onmiddellijk thuisbrengen, maar de deskundigen hebben wel kunnen vast stellen, dat het een puik casco is, dat na de grote beurt bij Zwitser als een nieuw schip ter visserij gaat vertrekken. Uit IJmuiden varen Niet alleen als een nieuw schip, maar ook als een nieuw type daargelaten dan de eersteling op dit terrein, die onder de naam „Cornelia Maria" vaart. Het krijgt Katwijkse merken en zal uiteraard de IJmuidense haven gaan gebruiken. De motor van de Java (KW. 159), een stevige 300360 paards Deutz-diesel, is er in ge plaatst, en die zal de trawler-logger een behoorlijk vaartje kunnen geveji. Twaalf mijl v/ordt er gefluisterd. Als opening van het nieuwe damseizoen 19521953 organiseert de damclub IJmuiden een IJmuidens „meester damtournooi" om de IJmuider vuurtoren. Wereldkampioen Piet Roozenburg, ingeze tene van IJmuiden, zal het niet makkelijk krijgen tegen de vijf andere IJmuidense spe lers van klasse, A. Ligthart, C- Suyk, H. Laros, ïmc de Jong en B. Dukel. Op Vrijdag 15 Augustus des avonds 7 uur, zal wethouder H. de Boer de eerste zet doen aan het bord van wereldkampioen Roozen burg, in hotel Kennemerhof. De loting zal diezelfde avond geschieden, zodat om half acht wedstrijdleider K. de Jong de klokken in werking zal zetten voor een damstrijd zoals er nog nooit ter plaatse is uitgevochten. Vervolgens wordt op Zondag 17 Augustus de 2e ronde gespeeld. Daarna gaat het tour- nooi verder op 22, 23 en 24 Augustus. Vooral Piet Roozenburg is dit tournooi hoogst welkom als training, omdat hij in No vember zijn wereldtitel moet verdedigen. het nog ver brengen in de wereld. Aan ernstige werkers is altijd gebrek. Doe je met deze puntenraadselronde weer mee? Een oud bekend tweespannetje komt als laatste aan de beurt: KNABBELGRAAG en ARREBELLETJE. Leuk om weer eens wat van jullie te horen! Wat fijn dat jullie naar zee gaan. Waar logeren jullie dan? Ik ken die badplaats namelijk heel goed en dan weet ik wel waar ik jullie zoeken moet. Hebben jullie al bramen gezocht. Ik wou best, dat ik ze eens proeven kon. Jullie hebt maar een knappe Oma. Je rapport vond ik prachtig KNABBELGRAAG, met al die zevens en achten! Ook Arrebellèjje gaat al aardig vooruit met haar briefje. Ja, ik vergeet jullie verjaardagen niet, hoor. Heb je een prettige dag gehad? Veel plezier in je vacantie! En dit was het laatste week. Tot volgende keer! (Briefjes vóór Dinsdag 154, IJmuiden, of aan de geven). briefje van de TANTE ELS Ken nemerlaan bezorger mee- HET EERSTE PUNTENRAADSEL VAN DE ACHTSTE RONDE is weer eens tien punten waard. Het is een letterraadsel bestaande uit 38 letters. Heb je die letters volgens onderstaande ge gevens allemaal gevonden, dan ontstaat ex- een zin, als je ze in de goede volgorde plaatst. We zullen eens zien wie mij deze zin toesturen. Ook de woorden afzonderlijk vermelden! Doe je best, hier komt hij! 2 30 11 35 14 niet krom 25 12 20 grappen maker 36 18 9 29 8 17 27 16 5 31 10 4 1 33 21 1 3 28 7 15 22 34 24 2 26 32 37 23 38 19 13 van niets iets of van iets niets maken. mistig, wazig niet mager niet droog muziek instrument wortel harde kreet 3 e letter alphabet TANTE ELS FELICITEERT Zonneke, Kwikzilver en Gele Hand, die alle drie Maandag jarig waren; Gentiaan, die Dinsdag haar geboortedag vierde; Kabouter Wippie, die Woensdag tot een feestdag thuis maakte; Sproetje, die morgen de bloemen buiten gaat zetten; Assepoester, die Zaterdag het feestvar ken tje wordt; De Stoere, die volgende week Maandag feesten gaat en Waterfee, die tenslotte Woensdag aan staande jarig hoopt te worden. Veel geluk en veel plezier allemaal! VOOR JONGE HERSENS De oplossing van het vorige puntenraad sel was: O VER VEEN (odeur, vaker, eerst, rader, vloed, elzas, enkel, noord). Elf- tot twaalfhondex-d kisten vis kan hij straks makkelijk in de met kurk geïsoleer de ruimen bergen en daarenboven is er nog plaats voor de nodige kantjes haring, die in een speciaal tonnengat verdwijnen en dus al aangeven, dat deze grote motor- logger een „Manus van alles" wordt, die het ganse jaar door rendabel te maken is. De opbouw van het schip voldoet aan de meest moderne eisen op dit punt: centrale verwarming in de ruime logiezen, een grote bak en verder alles, wat een heden daags vissersschip nodig heeft. In het laatst van Augustus is deze nog niet benaamde gereed. En de eerste week van September zal IJmuiden hem zien ko men, om hem onmiddellijk daarop te zien vertrekken naar de haringgronden. Want deze dans moet nog meegedanst worden. De aanvoer van papierhout voor Van Gelder Zonen N.V. is aanleiding geworden dat dit bedrijf, zoals gemeld, zijn houtop slagplaatsen heeft uitgebreid met een ter rein ten Oosten van de Wijkerstraatweg. Dit terrein, dat in zijn geheel wordt afge rasterd, zal in de komende dagen plaats bieden aan een deel van de overzeese houtaanvoer. Woensdagmiddag is met de houtopslag op dit stuk grond een begin ge maakt. Om te voorkomen, dat het toch al moeilijke verkeer op de drukke Wijker straatweg nog verder ln de knoop raakt, is de oorspronkelijk ontworpen inrit naar het nieuwe opslagterrein (Zuidelijk van de politiepost en tegenover de voormalige Burgemeester Weertstraat) komen te ver vallen. De vrachtauto's, die het hout van de schepen af vervoeren, rijden nu via Cor- verslaan langs Wijkerstraatweg en Heir- weg naar de Wij kei-meerweg, de toegangs weg tot het gebied van de hier gevestigde klein-industrie. Om ongelukken te vermij den, pwat bij het vervoer van het ronde door vocht ook vaak gladde hout niet denkbeeldig zou zijn, worden de vracht auto's afgedekt met dekzeilen. Een kleine Finse stomer schoof gister avond tegen negenen de IJmuidense middensluis binnen. Aan de wal was meer belangstelling voor deze „Norma" dan gewoonlijk voor een onaanzienlijke vrachtvaarder het geval is en er blon ken zelfs rode en witte anjers namens de pers in een papiertje. Want Fanny BlankersKoen was aan boord en ze verdiende toch waarachtig wel een klein, intiem welkom op het punt, waar ze het eerst de Hollandse wal weer zou ontmoeten. Vele ogen hebben dus het dekhuis en de patrijspoorten van de „Norma" afge zocht, maar Fanny was niet te vinden. Ze had zich natuurlijk ergens verstopt, wisten ze te vertellen. Maar toen de kapitein van de Fin bezwoer, dat Fanny („flying housewife") BlankersKoen geen passage op zijn schip had genomen, terwijl bovendien de „Norma" al op 2 Augustus uit Helsinski was vertrokken en mevrouw Blankers daar op de vierde nog gesignaleerd is, droop het kleine ontvangstcomité af. Met de anjers. Hout aangevoerd Woensdagmiddag is voor de papierfabi'iek Van Gelder Zonen aangekomen het Deense s.s. „Ulla Dan", dat van de Finse haven Somas een lading van 667 vadem hout aanvoerde. Dit schip had tijdelijk ligplaats aan de Kanaaldijk. Het nam de plaats voor de steiger in omdat het Finse s.s. „Marianne", dat van de Finse haven Hamüsa een lading van 1523 vadem hout aan boord heeft en al enige dagen op de losbeurt wacht, wegens te grote diepgang niet kan meren. Dit schip zal eerst gelicht worden. Bij het vissen in het Doekegat raakte het net van het vaartuig de TM 32 (een vissersvaartuig uit Termunten) vast, waardoor het vissersschuitje kapseisde. De schipper L. Vos en de stuurman raakten buiten boord, maar het gelukte een passa giersboot van Borkum hen te redden. De sleepboot Woelwater nam hen later over en zette de schipbreukelingen behouden in Delfzijl aan wal. Kabeljauw. Woensdag waren de no teringen met uitzondering van enkele ruim aangevoerde soorten weer iets „stij- vei-". De tong, die Dinsdag aanmerkelijk was gedaald in prijs, haalde weer op, de lappen kwamen op f 3,20 per kg te staan en de overige soorten maakten f 2,20 per kg. De stijve kabeljauw had wel de mees te belangstelling. Vele handelaren kregen orders uit België en trachtten door opdrij ving een enkel rijtje te bemachtigen. Er werd ingezet op f 110 per regel, maar dit bleek te laag te zijn, daar de prijzen in korte tijd op f 130 stonden. Doordat er ge brek was aan voldoende kabeljauw kon den de kisten koolvis f 45 per 50 kg op brengen. Met de overige rondvissoorten liep het ook goed. De braat kreeg vol doende afname tegen f 40, de grote soor ten gingen voor f 52 van de hand. Kleine schol bleef onveranderd laag genoteerd. Alleen de snurrevaadkwaliteiten werden vrij goed betaald met f 20 voor de tweeën en f 13 voor de drietjes. Met de haring was het weer het oude liedje: Noordha ring was het meest in trek en werd ge waardeerd op f 13. De Zuidharing kreeg alleen afname als de kwaliteit brandle- vend was. De rest moest weer aan de vis- meelfabrieken worden toegewezen. Abraham besomde f 17000. De hoog ste besommer van de Woensdagmarkt werd de Abraham met f 17000 voor een 9-daagse reis. Hierop volgden de Vios, die f 16000 besomde voor een 8-daagse afge broken reis, de Hoop met f 14000 voor een 10-daagse en de Bloemendaal, die een korte weektrip maakte voor f 10.000. Bij de loggers spande de IJM 209 de kroon door het tot f 11000 te brengen. Afschrijvers voor. Ook vandaag brachten de trawlers weer voldoende aan voer. Aan de afslag kwamen de Cathari- na Duyvis met 1200 k. Noordharing, 100 k. Zuidharing en 100 k. diversen; de Haar lem met 1500 k. Noordharing en 100 k. Zuidharing plus nog enkele kisten diver sen, de Tubantia met 950 kisten haring, waarvan 500 k. Noordharing en 450 k. Zuidhai-ing, 50 k. kabeljauw en gul, 60 k. koolvis en 50 k. diversen, en de Polder man met 1000 kisten makreel, 80 schelvis en piepers, 40 koolvis en kabeljauw, 30 k. stokkebit en 40 stuks stijve kabeljauw. Van de loggervloot kwam aan de afslag de KW 85, die zijn bijaanvoer, bestaande uit 120 k. diversen aan de man bracht. In en uit. Woensdag kwamen de vol gende schepen binnen: de KW 69 28 73 128 35, UK 59 57 62 36 86 1 202 76 70 18 90 85, IJM 71 215 249 261 226 206 262, TX 14 19 37 33 24, GDY 101, VD 9, HD 120, SCH 70, EH 20, YE 93. Naar zee vertrok ken de IJM 202 206 262, UK 59 57 76 36 62, KW 140 35 128, VD 9, SCH 70, TX 4 37 33 en 24. Harlngaanvoer. Van de haringdrijf- netvissei-ij kwamen binnen de KW Ï38 met 408 kantjes eigen aanvoer en de KW 73 met 267 kantjes eveneens eigen aan voer. Vios op de helling. De trawler Vios, die tijdens de laatste visreis een stuk ka bel in de schroef kreeg en daardoor ge noodzaakt was eerder naar huis te komen, is Woensdag na aan de afslag te zijn ge weest, op de helling geplaatst. De trawler de Hoop werd in het dok opgenomen. Verse haring van de loggers. De ani mo van de loggervloot om deel te nemen aan de trawlharingvisserij is bizonder groot. Woensdag bleken er niet minder dan 34 schepen te staan ingeschreven, zo dat er in de eei-stkomende dagen wel een vers harinkje van deze schepen is te ver wachten. Pools nieuws. Van de Poolse vissers vloot kwam binnen de GDY 101 met een lading steurharing. In afwachting van na der transport naar Polen werd de gehele voorraad tijdelijk in de bunker opgesla gen. Overkant. Na de Eveline met 1100 kisten zal Donderdag de Bei-gen IJM 16 met 1300 kisten haring in Huil markten. Uit de Engelse haven wordt geprovian deerd voor een nieuwe reis. Hoog spel. De kampioenskotter van de snurrevaadvloot is ongetwijfeld de UK 202. Elke week is deze grote knaap maar weer de hoogste vanger.en de hoogste besommer. Deze week zal de bemanning waarschijnlijk een recordbesomming bin nenhalen. In de nacht van Zondag op Maandag vertrok het schip van Urk naar de Noordzee en na twee etmaal vissen was hij Woensdagmorgen met 158 kisten ge varieerde schol aan de afslag (39 kisten waren zetschol en. groter). De besomming bedroeg f 3200. Na de lossing is de kotter direct weer ter visserij vertrokken om Vrijdag of Zaterdag ter markt te kunnen verschijnen. Handen tekort. Woensdag was de los- kracht niet toereikend om de trawler Abraham met 2300 kisten haring te los sen - zodat deze trawler (die met 5 ploe gen moet lossen) alvast met drie ploegen de haring in de markt deed vloeien. In de loop van de ochtend toen vele kotters en loggers „los" waren kreeg de Abra ham de volle 5 ploegen havenarbeidei-s en kon ook de Bloemendaal voor de 2de beurt de 850 kisten makreel lossen. Dure duikelaars. Achthonderdzesen vijftig gulden brachten de vier torrijnen van de „Nico" (KW 17) gezamenlijk op in de afslag. De tonijnen, die nu weer volop jachtterrein vinden in de grote haring scholen, brengen op het moment een prijs op, die de moeite van een aantrekkelijke jacht op deze duikelaars loont. Marktprijzen. Heilbot 3,55-2,55, gr. tong 3,35-2,80, gr.m. tong 2,13-1,86, kl.m. tong 2,17-2, kl. tong I 2,20-1,90, kl. tong II I,82-1,68, tarbot I 1,64-1,34 per 1 kg. Tar bot IV 38-33, kl. griet 27-24, tongschar 62, gr. schol 62-48, gr.m. schol 72-47, kl.m. schol 62-41, kl. schol I 38-28, kl. schol II 23-8, schar 16,50-13, v. haring 15-11, ma kreel 16-10, gr. schelvis 52, gr.m. schelvis 58, kl.m. schelvis 47,50-44,50, kl. schelvis I 46,50-44, kl. schelvis II 40,50-8, wijting II,10-8, gr. gul 47-40, midd. gul 37-28, kl. gul 18-12, kl. haai 27-20, Pieterman 18-13, kl. koolvis zw. 22, kl. rode poon II 12,50-8 per 50 kg. Gr. kabeljauw 276-80, gr. kool vis zw. 52-32 per 125 kg. Marktaanvoer. 140 kisten tong en tarbot, 3 heilbzot, 6 griet, 4 tongschar en schartong, 880 schol, 14 schar, 4590 haring, 1660 makreel, 150 schelvis, 815 wijting, 175 kabeljauw en gul, 12 kl. haai, 18 pie terman, 13 poon, 65 koolvis, 75 diversen, totaal 8630 kisten. Woensdag 6 Augustus kwamen de haven van IJmuiden binnen: Wormo van Rotter dam. Amstelland van Antwerpen. Nero van Rotterdam. Bab T. van Kotka. Longwood van Londen. Niagara van Norresundet. Coquette van Noordzee. Havik v. Zeebrugge. Hansi van Antwerpen. Prins Willem II van Montreal. Markab van Brugge. Jan Ki'ömer van Mariestadt. Noordehhaven van Rafsö. Andover Hill van Norfolk. Ingrid Metzen- dorff van Hamburg. Kwoi van Kopmans- holm. Norma van Kotka. Jacaranda van Rot terdam. Vertrokken zijn: Helena naar Curasao. Yapeye naar Buenos Aires. Noach naar Oslo. Imatra naar Topila. Westkust naar Blyth. Tarakan naar Hamburg. Strijpe naar Ham burg. Pollux naar Rotterdam. Jans naar Londen. Mai'ianne naar Rotterdam. Frieda Peters naar Malmö. Donderdag 7 Augustus Santpoort: zie kader feestweek. Thalia, 20 uur: speciale voox-stelling „De laatste reis". Rex, 20 uur: „Jungle-regiment". Velserend, 15 uur: Onderlinge zwem- en hinderniswedstrijden. Gemeentekwekerij, van 18.30 tot 21 uur, geopend voor het publiek. Vrijdag 8 Augustus Santpoort: zie kader feestweek. Thalia, 20 uur: „Wegpiraat nummer één". Rex, 20 uur: „Paradijsvogel". Raadhuis, geen spreekuur van wethouder van Financiën.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3