Frans hervormingsplan voor Tunesië gepubliceerd Ook zonder permissie van de Bey zal Frankrijk het mogelijk ten uitvoer brengen Duitsers naderen accoord met Israel België wacht op actie tegen diensttijd Aardappelmesje moest twist beslechten Gezinskampeerders voelen zich bedreigd Directeur Sociale Zaken verduisterde f 11.000 DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1952 5 Premier stelt bezoek aan Congo uit Strijd om Gamma Indonesische verklaring over ontvoeringen Toekomst van hun tenthuisjes in 't geding Deelnemers UNESCO- congres door Koningin ontvangen Burgemeesters-Reünie s v.. Andermans bezit ten eigen bate aangewend Naardens burgemeester won wedstrijd welsprekendheid Aangifte van mishandeling Franse industriëlen bieden op kolenmijn in de Roer Voetbal Om de Umans-beker Terlouw geblesseerd Zwemmen Nieuw Nederlands record 1500 meter vrije slag Athletiek Olympische cracks in Keulen en Wenen Biljarten Clubkampioenschap „Hof van Holland" Uitreiking oorkonde nabestaande Jan Koper Cricket in Engeland Surrey wordt kampioen Wielrennen Belgische ploeg voor wereldkampioenschappen Wagtmans wint de „Acht van Chaam" Ronde van Duitsland Korfbal Nederlandse korfballers naar Denemarken Tennis J eugdkampioenen in Heemstede TUNIS (Reuter) De Franse resident- generaal in Tunesië, De Hautecloque, heeft gisteren de voornaamste punten van het Franse hervormingsplan bekend gemaakt, dat vorige week aan de Bey van Tunis ter goedkeuring is overgelegd. Zoals bekend weigerde de Bey toen zijn zegel aan het stuk te hechten, omdat hij het plan uitgebreid wilde bestuderen. Sindsdien heeft hij 48 adviseurs uitge nodigd, het plan met hem te bespreken. De belangrijkste punten van het stuk zijn: een geheel nieuw stelsel voor de aan stelling van bestuursambtenaren en de in stelling van drie lichamen, te weten een wetgevende raad, een administratief Hof van Appèl en een begrotingsraad, die het oude Tunesische parlement zal vervangen. Punten uit het Franse hervormingsplan zijn: In het eerste stadium van de hervormin gen zal het kabinet blijven bestaan uit Franse en Tunesische ministers. Laatstge noemden zullen echter zelfstandig uitvoe rende maatregelen, die door de Bey zijn goedgekeurd, kunnen afkondigen, zonder dat deze door de Franse resident-generaal behoeven te worden getekend. De ministeries, die onder Franse leiding blijven staan Buitenlandse Zaken en Defensie zullen Tunesiërs als onder minister krijgen. De controle over de civiele dienst, welke tot dusver bij de Franse secretaris-gene raal, de rechterhand van de resident-gene raal, berustte, zal worden overgedragen aan het hoofd van ieder ministerie. Het Hof van Appèl komt in de plaats van de Raad van State, die te Parijs zetelt. Het hof zal bestaan uit een Franse voorzitter, een Tunesische vice-voorzitter, vier Franse rechters en vier Tunesische rechters. De wetgevende raad of raadgevende ver gadering zal bestaan uit 30 Tunesiërs, die aanvankelijk door de Bey zullen worden aangewezen, doch later zullen worden ge kozen bij algemene verkiezingen. Deze vergadering zal de Bey van advies dienen bij alle wetsvoorstellen, die geen betrek king hebben op de begroting en de finan ciën. De Bey behoudt echter in het eerste stadium der hervormingen de eindbeslis sing in alle wetgevende aangelegenheden. Dit punt heeft veel beroering gewekt onder de Franse ingezetenen in Tunesië, omdat zij vrezen, dat zij op deze wijze alle con trole op de wetgeving zullen verliezen. Ten aanzien van de raad van financiën en de begroting wordt nog meegedeeld, dat deze voor de helft uit Fransen en voor de andere uit Tunesiërs zal bestaan. Het is niet duidelijk of de Bey aan de besluiten van dit lichaam onvoorwaardelijk gebon den is. De Tunesiërs hebben bezwaar ge maakt tegen het feit, dat deze raad slechts Het ziet er naar uit, dat de Duits-ïsraèli- sche bèsprekïngen binnenkort tot één gun stig einde zullen komen. De delegaties zijn op liet ogenblik bezig een ontwerpverdrag op te stellen, dat, naar men verwacht, binnen enkele weken gereed zal zijn. Zo als men weet behandelen de delegaties een schadeloosstelling aan de staat Israel en een schadeloosstelling aan een aantal we reldorganisaties van Joden. Hoewel zulks niet officieel bekend woi-dt gemaakt, ziet het er naar uit, dat Israel in totaal voor 822 millioen dollar aan goederen van Duits land zal ontvangen. De Joodse wereldorga nisaties zullen dan ter compensatie van Joodse slachtoffers buiten Israel van Israel een bedrag doorbetaald krijgen, gelijk staande aan 107 millioen dollar in contan ten. Israel zelf ontvangt dus 715 millioen dollar. Prof. Frank Böhm, de leider van deWest- Duitse delegatie die in Bonn ruggespraak met regeringsleiders heeft gehouden, zou heden naar Den Haag terugkeren. De secretaris-generaal van de Arabische Liga, Abdel Rahman Azzam, heeft naar aanleiding van de Israëlisch-West-Duitse besprekingen te Cairo verklaard, dat de West-Duitse regeering door het betalen van schadevergoeding aan Israel een vijandige houden ten opzichte van de Arabische sta ten zou aannemen en haar toekomstige be- trekkingen met deze landen in gevaar zou brengen. (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische premier Jean van Houtte heeft zijn reis naar de Belgische Congo uitgesteld, naar aanleiding van de socialis tische campagne tegen de dienstplicht van 24 maanden. Hij zal pas Woensdag naar Leopoldsstad vertrekken. Officieel heet het echter, dat de premier op 10 Augustus een nieuwe minister van Wederopbouw aan Koning Boudewijn moet voorstellen. Intussen nemen de stakingen in het Luikse af. In regeringskringen betreurt men het, dat door buitenlandse persagent schappen een overdreven belang werd ge hecht aan de wel zeer begrijpelijke moei lijkheden in sommige garnizoenen. Van de 80 soldaten, die te Namen en van de 100 soldaten, die te Casteau gearresteerd wer den, zal slechts een tiental voor de mili taire rechtbank dienen te verschijnen. Voorts heeft het feit, dat de Luikse socialisten wederom de meest revolution- naire elementen in de politieke actie tegen de 24 maanden waren, de candidatuur van deze stad als zetel van het Schuman-plan geschaad. Tussen de conservatieve „Libre Belgique" en de socialistische „Peuple" woi-dt een vinnige polemiek gevoerd. De „Libre Bel gique" beweert, dat op het internationale festival van de arbeid te Luik slechts 15.000 man aanwezig waren, de „Peuple" daarentegen had met grote koppen 100.000 gemeld. Anderzijds schrijft het Christen-demo cratische blad „Het Volk", dat de militaire dienstplicht in België tot 11 maanden ge reduceerd zou kunnen worden, wanneer de Walen evenveel kinderen hadden als de Vlamingen. De socialistische kranten noemden dit hedenochtend een kinderachtig argument. voor de helft uit Tunesiërs bestaat. De Franse regering is echter van mening, dat deze verhouding gerechtvaardigd wordt door het aandeel van Frankrijk in de Tu nesische begroting. Ook zonder permissie Politieke waarnemers te Parijs nemen aan, dat de bekendmaking van het plan door de resident-generaal, voordat de Bey zich er over heeft uitgesproken, het begin van een koerswijziging van de Franse poli tiek ten aanzien van Tunesië inluidt. Men vermoedt, dat de hervormingen, indien de Bey zijn, wat te Parijs genoemd wordt, vertragingspolitiek blijft volgen, zullen worden goedgekeurd zonder diens toestem ming. ATHENE (Reuter). Griekse troepen hebben met mortieren en machinegeweren het vuur geopend op het eiland Gamma in de Maritza, de grensrivier tussen Grieken land en Bulgarije. Dinsdag hadden de Griekse autoriteiten aan de Bulgaren het ultimatum gesteld, het eiland binnen 24 uur te verlaten. De Griekse generale staf heeft een com muniqué uitgegeven van de volgende in houd: „In de nacht van 6 op 7 Augustus en hedenmorgen zijn bewegingen van enige Bulgaren waargenomen op het Griekse eiland Gamma in de' Maritza. Het vuur werd geopend door het Griekse leger in overeenstemming met een waarschuwing, die vooraf door luidsprekers aan de Bul garen was gegeven. Waarnemers van de UNO-commissie waren aanwezig. Tot nog toe werd geen reactie opgemerkt van Bul gaarse zijde. Men neemt aan, dat de Bulga ren het eiland hebben verlaten." DJAKARTA (Aneta). De Indonesi sche regering veroordeelt met nadruk de laatste gebeurtenissen waarbij onverant woordelijke personen op laaghartige en onmenselijke wijze Nederlanders hebben ontvoerd in het gebied van Cheribon, aldus heeft de Indonesische minister van voor lichting, Mononutu, in een radiocommen taar over de ontvoeringen medegedeeld. De minister zei, dat de regering met alle be schikbare middelen een sfeer tracht te scheppen, waarin alle ingezetenen in Indo nesië, ook de buitenlanders, rustig kunnen leven en hun werkzaamheden ongestoord voor het welzijn van het land kunnen ver richten. De regering 'zal niet aarzelen deze mis dadige practijken in de kiem te smoren, zodat gebeurtenissen als de ontvoeringen in het gebied van Cheribon in de toekomst niet meer voorkomen. Vannacht om kwart voor één kwam op het politiebureau aan het Buitenhof in Den' Haag de 27-jarige Mevrouw H. L. klagen, dat zij door de 27-jarige heer A. H. G. werd lastig gevallen. G. bevond zich in haar ge zelschap. Terwijl de portier van het bureau nog met het tweetal stond te praten, haal de de dame onverwacht een aardappelmesje te voorschijn en stak G. er mee in de buik. De portier wist haar spoedig te ontwape nen. G. werd na in een ziekenhuis verbon den te zijn, vastgehouden door de politie, omdat hij gesignaleerd stond voor een nog niet betaalde boete van twaalf gulden subs vier dagen hechtenis. Mevrouw L. werd heengezonden nadat proces-verbaal tegen haar was opgemaakt. Zij had reeds meer malen bij de politie over het hinderlijke optreden van G. geklaagd. De Stichting Nederlandse Forensen Kam peerverenigingen voelen zich bedreigd door plannen, die er zouden bestaan, om de tenthuisjes in de toekomst te laten verdwij nen. Recente publicaties hierover waren voor haar aanleiding haar zienswijze over deze materie nader toe te lichten. De stich ting, die twee jaar geleden mede op advies van de A.N.W.B. werd opgericht, is het overkoepelend orgaan, waarbij vijftig ver enigingen zijn aangesloten, die de gezins kampeerders omvatten. Hieronder worden verstaan degenen, die gedurende kortere of langere tijd in de zomermaanden op kampterreinen in tenthuisjes verblijven, dus niet de „toeristische kampeerders", die er in de vacantie met gemakkelijk ver plaatsbare tenten op uit trekken en ook niet door omvang en accommodatie van hun tent aan een vaste plaats gebonden zijn. Volgens het bestuur van de stichting bestaat er een, weliswaar nog niet vast omlijnd, plan om de tenthuisjes na verloop van tijd te doen verdwijnen. De bezwaren zouden zijn, dat, nu meer dan voorheen ook de minder draagkrachtigen met va cantie kunnen gaan, er bij toeneming van het aantal tenthuisjes ruimtegebrek zou komen. De tenthuisjes moeten volgens deze plannen dan vervangen worden door klei nere gemakkelijker verplaatsbare tenten, waardoor de vacantiespreiding beter tot haar recht kan komen. Vacantiespreiding staat de stichting ook voor. Eveneens wil zij de excessen, die er bestaan ten aanzien van o.m. de omvang van de tenthuisjes, tegengaan. Er zijn ver enigingen, die haar leden een maximum oppervlak, bijvoorbeeld 21 vierkante me ter, voorschrijven. Maar in Bakkum vindt men huisjes met een grondoppervlak van 30 tot 40 vierkante meter. De stichting kant zich er echter sterk tegen als de tenthuis jes, die zulk een goedkope vacantiebeste- ding mogelijk maken, zouden moeten ver dwijnen. Bij de uitgereikte 120.000 kampeerkaar- ten zijn 40.000 gezinskampeerkaarten en het aantal tenthuisjes wordt geschat op 40.000 tot 50.000. Het afgelopen jaar zijn er in Amsterdam alléén al 900 tenthuisjes bijgekomen. Er bestaan bij verscheidene kampeerterreinen dan ook reeds wacht lijsten. Tenslotte werd omtrent de komende Kampeerwet opgemerkt, dat de stichting tevergeefs heeft getracht hierover te wor den ingelicht, en mede bij de voorberei ding hiervan gehoord te worden. Het be stuur was van oordeel, dat bij deze wet geen rekening wordt gehouden met het stijgende aantal kampeerhuisjes. Gisteren zijn twintig deelnemers aan het studiecongres van de UNESCO over de rechten van de mens door de Koningin ten paleize Soestdijk ontvangen. Nadat de Ko ningin zich enkele minuten met de direc teur-generaal van de UNESCO, dr. J. Tor res Bodet, had onderhouden, sprak zij ach tereenvolgens met drie groepjes deelnemers over opvoedkundige problemen. Zij liet zich in het bijzonder voorlichten over de vraag, op welke wijze de ouders kunnen worden ingeschakeld bij de opvoeding en hoe men zich voorstelt in de verschillende landen de jeugd boven de 15 jaar, vooral die, welke geen voortgezet onderwijs ont vangt, begrip bij te brengen voor de rech ten van de mens. Willem Berkhemer en Rosa Spier op UNESCO-bijeenkomst De voordrachtkunstenaar Willem Berk hemer zal in regeringsopdracht het ver haal van Saul en David voordragen in de oude Engelse Bijbelvertaling voor de UNESCO-vergadering. Muzikale mede werking wordt hierbij verleend door Rosa Spier met eigen harpcomposities, geschre ven in overeenstemming met de tekst. WÊKÊKÊÊÊM msm Breda-Oranjestad organiseerde ter gelegenheid van haar 700-jarig bestaan Woensdag een samenkomst van burgemeesters van die steden, welke reeds hun 700-jarig bestaan hebben gevierd. Aanwezig waren de burgemeesters of hun vertegenwoordigers van Aardenburg, Arnhem, Cuyk, Delft, Deventer, Doesburg, Dordrecht, Elburg, Geer- truidenberg, Grave, den Bosch, Lochem, Middelburg, Naarden, Nijmegen, Oldenzaal, Ommen, Rijssen, Roermond, Sittard, Tiel, Thorn, Utrecht, Wijk bij Duurstede, Zalt bommel, Zierikzee en Zutphen (De burgemeester van Haarlem was verhinderd)Het gezelschap voor het versierde raadhuis. Tweede persoon van rechts is de burgemeester van het feestvierende Breda, mr. dr. C. N. M. Kosman. Zoals bekend is vorige week in Winscho ten de 50-jarige H. O., directeur van de- meentelijke dienst van Sociale Zaken, ge arresteerd. Hij wordt verdacht van het plegen van verduistering. In 1942 werd in huize Avondlicht, een tehuis voor bejaar den in Winschoten, een vrouw onderge bracht, die hetzelfde jaar naar een psychia trische inrichting ging. Deze vrouw bleek verschillende bezittingen te hebben. De heer O. trad namens deze vrouw op als ge volmachtigde en beheerde als zodanig de goederen, die bestonden uit een woonhuis, twee spaarbankboekjes met een tegoed van totaal 3600 en enige contanten. In het na jaar van 1951 heeft O. het huis door een notaris laten verkopen. De opbrengst vijfduizend gulden wendde hij ten eigen bate aan, evenals het tegoed van de spaar bankboekjes. O. heeft toegegeven het geld te hebben gebruikt, doch heeft als verweer aangevoerd in de mening te hebben ver keerd, dat hij als gevolmachtigde over het geld kon beschikken. De grootte van het bedrag aan contanten Is nog niet bekend De totale som van de verduistering, wordt geraamd op ongeveer 11.000. O. zal voor de officier van Justitie te Groningen wor den geleid. Eeuwfeesten in Breda „Dit is een bijzondere eerbetuiging aan onze stad", zo zei burgemeester mr. dr. C. N. M. Kosman van Bi-eda, toen hij gister morgen de vertegenwoordigers van 700- jarige en oudere steden in de receptiezaal van het Bredase stadhuis verwelkomde. De verleiding, om van al zijn gasten authentieke bewijsstukken te verlangen, had hij weerstaan, toen bleek, dat er één stad bestond, die een eeuwenoude steen met inscriptie als overtuigend bewijs zou moeten meebrengen.' Om rxièt 'in conflict mét-de Bredase politie te komen, had de burgemeester er eveneens van afgezien te verlangen dat men in de authentieke dracht van het stichtingsjaar naar Breda zou komen, want de poorters waren toen meestal gewapend met pijl en boog Reeds tijdens de receptie was de stem ming onder de aanwezige stedevertegen woordigers zeer geanimeerd. Na de receptie werd een Brabantse kof fiemaaltijd gehouden in het Oranjepavil joen op het feestterrein. In de middag wei-d een speech-wedstrijd gehouden tussen vijf tien welsprekende afgevaardigden op het terras van het turfschip in het Bredase Oranje-stadje. Daar verschenen na elkaar veertien burgemeesters of hun afgezanten om in een speech van één minuut de lof van eigen gemeenten te zingen en het ja rige Breda geluk te wensen. De wedstrijd werd gewonnen door burgemeester Visser van de stad Naarden. Wethouder Ankone uit Oldenzaal kreeg een médaille en Den Bosch en Zierikzee kregen een eervolle vermelding. Een Haagse moeder heeft bij de politie aangifte gedaan van de mishandeling van haar 4-jarig zoontje J. P. V. De jongen was op 5 Augustus op het Malieveld spelender wijs op een luxe-auto geklommen. De eigenaar, een onbekende man, zou hem zo hardhandig van de auto hebben afge slagen dat het jongetje een gebroken lin keronderbeen opliep. Nationale handwerkwedstrijd Van 8 tot 14 September zullen op de 25ste tentoonstelling „Purmerend markt stad" de resultaten te zien zijn van een na tionale handwerkwedstrijd. De jubileum tentoonstelling zal worden ondergebracht in een der pas gereedgekomen gebouwen van de groentenveiling „Beemster, Pur merend en omgeving" en een oppervlakte van 5000 vierkante meter beslaan, waarvan een derde gedeelte is bestemd voor de handwerk-inzendingen. Tot dusver werden reeds meer dan vierduizend inschrijfformu lieren aan aanvraagsters toegestuurd. Een deskundige jury zal de inzendingen be oordelen. BONN (Reuter). De nieuwsdienst van de sociaal-democratische partij beweerde Woensdag, dat een groep Franse in dustriëlen vrijwel gereed is met onderhan delingen met de firma Krupp over de aan koop van een meerderheidsbelang in een belangryke kolenmijn-maatschappij in het Roergebied. Het is de „Zeche Constantin der Grosse" te Bochum, die vóór de ont binding van het Krupp-kolen- en staal concern hiervan deel uitmaakte. De aan delen bevinden zich nog steeds in handen van de oorspi-onkelijke eigenaai-s, 51 pet. behoort aan de familie Krupp, en 26 pet. aan een Zwitserse groep. De familie Krupp moet zich-binnen vijf jaren van haar kolen- mijnbezittingen ontdoen. De Franse groep heeft met Krupp ondei-- handeld over dit aandelenbezit en ook met de Zwitserse groep. De Fransen bieden vol gens de nieuwsdienst een prijs ver boven de marktwaarde van de aandelen. Klaar blijkelijk staan zeer invloedrijke Franse kringen achter het plan, dat tot een invasie in de kolenindustrie van het Roergebied moet leiden, aldus de nieuwsdienst. De eerste van drie enorme tanks van het Amsterdamse Tankopslagbedrijf „Amatex", welke van de terreinen aan de Nieuwendammerdijk naar de nieuwe opslagplaats aan de Jan van Riebeeckhaven zullen worden overgebracht, is Woensdag over het water naar de plaats van bestemming vervoerd. Het gevaarte, dat evenals de andere twee tanks een gewicht heeft van 250.000 kg. en een diameter van ongeveer 28 meter, tijdens het vervoer op het IJ. In de eerste voetbalwedstrijd om de Umans-beker heeft het tweede elftal van RCH met 64 verloren van Bloemendaal. Bij de rust stonden de Bloemendalers nog met 21 achter. Hedenavond wordt het door DCO georganiseerde tournooi voortgezet met de wedstrijd RipperdaDCO. In het bondselftal, dat Zondag 10 Augus tus in het Olympisch Stadion in Amster dam tegen Egypte uitkomt, is een wijziging gekomen. Terlouw van Sparta zal niet spe len wegens een blessure. Hij zal worden vervangen door Hendriks van Vitesse. Tijdens de in het zwembad „De Kromme Rijn" in Utrecht gehouden zwemkampioen- schappen van de Kring Utrecht van de KNZB is Tine van Brenk van de Robben er 'in geslaagd het Nederlands record op de 1500 meter vrije slag dames te verbeteren. De jeugdige Hilversumse zwemster no teerde een tijd van 21 min. 50,5 sec., waar mede zij ruimschoots onder het oude record bleef, dat met 22 min. 34.1 sec. sinds 27 Augustus 1944 (Hilversum) op naam van haar clubgenote Anie Veldhuyzen stond. Ruim vijfendertigduizend toeschouwers zijn Woensdagavond tijdens in Keulen gehou den internationale atletiekwedstrijden, waaraan een aantal athleten die in Helsinki aan de start waren verschenen deelnamen, getuige geweest van enkele uitstekende prestaties. Zo liep de Duitser Schade op de 3000 me ter in 8 min. '13.2 sec. naar een nieuw Duits record op dit nummer en ook slaagde de Luxemburger Barthel er in een record te breken. Op de 1000 meter liet de Olypische 1500-meter kampioen een snelle 2 min. 24 sec. (wereldrecord 2 min. 21.4 sec.) voor zich afdrukken, waarmee hij het Luxemburgse record aanzienlijk omlaag bracht. Deen Smith (V. S.) nam de honderd meter in 10.6 sec. voor zijn rekening. Zijn land genoot Davis won de 110 meter horden in 14.3 sec. en Gathers (V. S.) was met 21 sec veruit de snelste op de 200 meter. Bob Mathias (V. S.) gooide de discus 49.62 meter ver, een afstand waar Fuchs (V. S.) 3.15 meter bij ten achter bleef. Bij het kogelstoten waren de rollen echter precies omgekeerd. Hier werd Fuchs eerste met 16.19 meter, gevolgd door Mathias, die 15.05 meter haalde. Bij de dames zegevierde Maria Sander (D.ld) op de 80 meter horden in 11.6 sec., doch op de 100 meter moest zij in de Amerikaanse Katherine Hardy haar meerdere erkennen (tijden resp. 11.8 en 12 sec). Dillard tweede Tijdens in Wenen gehouden internationale athletiekwedstrijden won de Amerikaan Baker in 10.4 sec. de honderd meter vóór zijn landgenoot Harrison Dillard, die evenwel dezelfde tijd noteerde. De 400 meter was voor Cole (V. S.) in 46.8 sec.; de 800 meter leverde de zege op voor Santee (V. S.) in 1 min. 51.2 sec. en de'4 x 100 meter estafette ging naar de ploeg van de Verenigde Staten in 41.9 sec. Gordien (V. S.) bereikte bij het discus werpen een afstand van 50.01 meter, terwijl Benton (V. S.) bij het hoogspringen tot 2.01 meter kwam. het clubkampioenschap van „Hof van Hol- land" luidden: Hurkmans (70) 66 58 7 1.13 Peterse (50) 50 58 4 0.86 Van der Veldt (190) 190 34 25 5.58 Van den Berg (200) 169 34 20 4.97 Bouwmeester (60) 42 35 5 1.20 Peterse (50) 50 35 7 1.42 Aufderheyde (70) 47 38 7 1.23 Van de Nouwland (80) 80 38 11 2.91 Dijkstra (270) 270 37 35 7.29 242 37 37 6.54 60 36 9 1.66 26 36 4 0,72 Bouwmeester (60) 60 33 9 1.81 42 33 5 1.27 De burgemeester van Zandvoort heeft op verzoek en in opdracht van de minister van oorlog aan de nabestaanden van de voor het vaderland gevallen dienstplichtige soldaat Jan Koper een oorkonde uitgereikt, ter herinnering en ter nagedachtenis aan het offer dat deze door zijn leven voor de vrijheid van ons land gaf. Jan Koper is op 10 Mei 1940 nabij Katwijk in de strijd tegen de overweldiger gesneuveld. In tegenwoordigheid van de gemeente secretaris, de heer W. M. B. Bosman, en de chef van de afdeling bevolking en militaire zaken ter gem. secretarie, de heer P. van der Mije, ovei-handigde de burgemeester de oorkonde aan de vader van de gesneuvelde, waarbjj hij de daad en de betekenis van het offer door Jan Koper aan ons land ge bracht, in het licht stelde. Het is nu wel zeker dat Surrey het Engelse county-kampioenschap zal behalen. Het ge beurt maar zelden dat een county-team begin Augustus al zulk een grote voorsprong op nummer twee heeft behaald. De cijfers der leidende groep zijn: 1. Sui-rey met 212 punten in 21 wedstrijden, 2. Yorkshire met 160 in 21, 3. Lancashix-e met 123 in 20, 4. Derbyshire met 128 in 21, 5. Middlesex met 124 in 21, 6. Northants met 116 in 21. Er zijn zeventien county-clubs in deze competitie; zij spelen elk zevenentwintig wedstrijden. Een gewonnen wedstrijd levert twaalf punten op, een voorsprong op de eerste innings (hetzij bij een draw of een nederlaag) vier punten. Surrey heeft tot dus ver in 21 wedstrijden zeventien overwinnin gen behaald plus drie draws en maar één wedstrijd verloren. Bij twee draws had het bovendien nog de leiding op de eerste in nings, zodat het zeventien maal twaalf en tweemaal vier punten noteerde, totaal 212. Yorkshire met twaalf overwinningen, zes draws en twee nederlagen blijft daar een heel eind bij achter. Het zal wel, evenals verleden jaar, toen Warwick kampioen werd, de tweede plaats behouden. De bezetting van de derde plaats is nog volkomen onzeker. Surrey eindigde verleden jaar als num mer zes. Warwick, toen kampioen, staat nu met vrijwel hetzelfde team op de elfde plaats. Zowel bij cricketers individueel als bij elf tallen blijven de wisselingen in spelvorm onberekenbaar. Surrey dankt zijn succes van dit jaar vooral aan de aanval, die zulke voor treffelijke bowlers telt als de professionals A. V. Bedser, Laker en Lock en de amateur Surridge (aanvoerder van het elftal). De Belgische Wielerbond heeft de volgen de renners aangewezen om België tijdens de op 23 en 24 Augustus in Luxemburg te hou den wereldkampioenschappen op de weg te vertegenwoordigen: Profs: Van Steenbergen, Ockers, Schils, Close. De Corte en Schotte; reserves: Van der Stock, De Mulder, Hendrickx, Matthijs, Ollivier en Rosseel. Amateurs: Noyvelle, Grondelaers, Victor, Van Looy, Janssens, Van Genechten; reser ves: Meuleman, Bekaert, Trefois, Nulens, Christaens en Decraye. In Chaam werd gisteren de jaarlijkse wie lerwedstrijd „De Acht van Chaam" gehou den. De uitslag bij de professionals, die 160 km. móesten afleggen, luidde: 1. Wagtmans (Breda) 4 uur 1 min. 38 sec.; 2. Voorting (Roosendaal) z. t.; 3. Van As (Roosendaal) z. t.; 4. Van Oers (Langeweg) op 30 sec.; 5. Van Est (St. Willebrord)6. Suykerbuyck (Breda); 7. Brusselmans (Vilvoorde, België); 8. De Vries (Vlaardingen); 9. Schoenmakers (Eindhoven); 10. Kebailly (Noord-Afrika) Allen dezelfde tijd als Van Oers. De eerste étappe van de ronde van Duits land, van Frankfort naar Einbeck over een afstand van 293,4 km. heeft een zege opge leverd voor de Duitser Holthöfer, die zyn landgenoten Pfannenmüller en Reinhold in de sprint wist te slaan. De uitslag luidt: 1. Holthöfer (D.ld) 8.20.08; 2. Pfannenmüller (D.ld) z. t.; 3. Steinhilb (D.ld) z. t.; 4. Kemp (Luxemburg) 8.22.39; 5. Theissen (D.ld) z. t.; 6. Defeyter (België) 8.22.43; 7. Siefert (D.ld) z. t.; 8. Conté (It.) z. t. 9. Berger (D.ld) z. t.; 10. Impanis (Bel gië) z. t. Onze landgenoten De Hoog, Smits en Lam- brichs eindigden respectievelijk op de twaalf de, veertiende en achttiende plaats, allen in dezelfde tijd als Defeyter. Van der Zande kwam als twintigste binnen in 8 uur 26 min. 5 sec. Zaterdag aanstaande vertrekken tweeën dertig Nederlandse korfballers (sters) verge zeld van een aantal officials naar Denemar ken om daar korfbal te introduceren. Er zul len daar in een achttal plaatsen demonstra- tiewedstrijden worden gespeeld. Reeds in de maand September van het vorige jaar werd in Denemarken de Deense Korfbalbond opgericht. In Juli 1952 namen zestien Deense leraressen en leraren daarop als gast van de Koninklijke Nederlandse Korfbal Bond deel aan een cursus in Neder land, die een groot succes voor de KNKB betekende. De KNKB wil Denemarken op dezelfde wijze van de betekenis en de grote waarde van korfbal voor de lichamelijke opvoeding overtuigen, zoals zij vroeger ook in België en Engeland heeft gedaan. De landelijke commissie, waarin onder andere de heer S. A. Wilson uit Bloemendaal zitting heeft, heeft de eerste stappen om korfbal in Denemar ken in te voeren ondernomen, de successen daarvan zullen in de toekomst niet achter wege blijven. In het tennispark „Groenendaal" in Heem stede zijn de finales gespeeld om het jeugd kampioenschap van Nederland tussen de kampioenen van het vorig jaar en de win naars van de nationale jeugdwedstrijden van di-t jaar. De uitslagen luiden: Fenny ten Bosch (district Den Haag) sl. Margriet van Grinsven (district Limburg) 6—2, 6—1. Henk Bitter (district Amsterdam) sl. Jo- han Koerts (district Rotterdam) 6—3, 6—3.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7