Meningsverschillen in NAVO over het defensie-programma Drie Nederlanders uit Russische gevangenschap vrijgelaten Generaal Naguib zet stok van dictatuur achter de deur Weerbericht Volgende week conferentie over duur dienstplicht Brand Frankrijk besnoeit zijn plannen en handhaaft korte diensttijd Amerikaanse „spion" ontsnapt, zegt Praag Een in 1948 gearresteerde journalist en twee oud S.S.-ers Syngman Rhee blijft president Het woord is aan In twee jaar zeilend en pruttelend de wereld om Grieken vinden incident niets bijzonders „Verloop van zuivering is onbevredigend, de kwade elementen worden nog gespaard" Onbestendig weer duurt vooit velser Haarlems Dac^blad editie Devaluatie in Indonesië? Fins schip op de Schelde gestrand en gebroken De strijd om Gamma 67e JAARGANG No 26 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. A dm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1952 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLËMSCHE COURANT 296e JAARGANG 186 Uitgave van de Grafische E*drijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IEMAND, wiens naam ik vergeten ben maar die ik daarom niet minder waardeer heeft gezegd, dat vergaderingen soms in de war gestuurd worden doordat een der aan wezigen over de hoofdzaak gaat praten. Dit misverstand heeft zich ook voorgedaan bij een Amsterdamse collega van mij, die in Elseviers Weekblad de ontactvolle vraag heeft gesteld of het ontroerend-kinderlijk of alleen maar huiveringwekkend is, dat de mensen zich toespitsen op het kijken naar sportprestaties, terwijl de kleine Aarde op zoveel plaatsen brandt. ,,Is dit de mens die aan het spel de bedreiging ver geet? Die aan deze spanning zijn ellende verwerpt? Is dit alles afleiding van smart en angst?" Mijn collega is, zegt hij, daar zo zeker niet van, al staat vast dat in de rus tiger tijd voor de onze sport en spel niet zo ontwikkeld waren als thans. Het doet mij goed dat hij deze vraag heeft opgeworpen, ofschoon het geen ge woonte is en storend werkt. Dat ik zulk onderwerp ook meermalen heb aangeroerd maakt de zaak niet beter. Maar het is altijd prettig te merken, ook in de Pers, dat men niet alléén buiten de orde is of om het nog netter, op zijn Frans, te zeggen: enfant terrible. „De mens ademloos toekijkend naar worp en slag en schop, terwijl om hem heen de kleine Aarde brandt", schrijft mijn collega. „Doet hij het om bedreiging, ellen de, smart en angst te vergeten?" Deze Am sterdamse journalist is daar niet zo zeker van. Ik voor mij geloof er zelfs niets van. ofschoon men met algemeenheden over mensen altijd voorzichtig moet zijn en er wel een minderheid zal bestaan waarbij dit wèl geldt. Bij de grote meerderheid zeker niet. Ik geloof veeleer dat zij behoef te heeft aan mensen, die zij bewonderen kan. Sinds staatslieden op dit punt wat zijn tegengevallen, na twee wereldoorlogen en met een nieuwe bewapeningsrace in volle gang, sinds volksmenners uit de mode zijn geraakt en filmsterren een beetje te ovpr- dadig en te veelvuldig-huwend zijn gewor den, is men „de millimeter, de seconde en een bal tussen twee palen méér", zoals mijn collega het uitdrukt, bovenmate gaan eren. Men wordt gewoonlijk door het beleid van sportsmen en sportswomen niet teleur gesteld. Hetgeen zij doen is gemakkelijk te begrijpen, in tegenstelling tot de arbeid van internationale conferenties. Het vergt geen nadenken. Hetgeen zij nastreven is duidelijk. Zij leven ingetogen, omdat an ders de millimeter, de seconde en de bal tussen twee palen méér hun ontgaan zou den. En zij bieden de kans op een succes, dat men gaarne als nationaal aanduidt, omdat men op andere gebieden niet met nationale successen verwend wordt. Psy chologisch is de overdrijving van hun be tekenis dus heel wel verklaarbaar, al moet er aan toegevoegd worden dat zij vele men sen niet bevredigt. Een aantal anderen wèl. Moeilijker is de beantwoording van de vraag, waarom men zich zo weinig interes seert voor het branden der kleine Aarde. Ik heb eens geschreven over de verwonde ring. die mij trouw vergezelt en diezelfde journalist heeft toen zijn instemming be tuigd. Hem begeleidt dezelfde trouwe met gezel. Opnieuw verbazen wij ons dus sa men. Hij zegt dat soms twijfel hem bekruipt en dat hij dan denkt, dat de meeste mensen de vlammen ook niet zouden zien. wanneer zij niet naar voetballen keken. Veel men sen zien niet- veel, schrijft hij. Dat is een droevige gedachte, want wij doen toch zo zeer ons best om hun aandacht op deze dingen te vestigen. Maar in zijn twijfel vraagt hij zich bovendien af, of dit een ongunstig verschijnsel is. Nu, daar twijfel ik niet aan. Ik vind het zeer ongunstig. Ik ben er nog steeds van overtuigd, dat de mensen gezamenlijk een eind aan al die brandpartijen zouden kunnen maken als zij niet zo lijdelijk en gelaten waren en hun regeerders kort en goed lieten weten, dat zij er niet meer aan mee wensten te doen. De mensen niet alleen in dit kleine land, maar in alle landen. Moeilijk, zegt u? Wemelt het dan niet van internationale contacten? Zouden zij ook onder het IJze ren Gox-dijn door niet tot stand kunnen komen? Zou een „vredesgolf' zich niet doen gelden? Maar die is ook vroeger uit gebleven. Was het nodig dat de Nedex-- landse vredesverenigingen, die in de periode tussen de twee wereldoorlogen zich natio naal en internationaal uitsloofden om nieuwe oplossingen te vinden, maar enkele duizenden leden telden en in voortdurende geldnood verkeerden? Was het begrijpelijk dat verreweg de meeste mensen, die dat met gemak konden betalen, zelfs geen rijks daalder per jaar wilden offeren om dit werk te steunen? Was het verklaarbaar, dat toen in 1931 de Nederlandse Dagblad pers een petitionnement voor Internatio nale Ontwapening hield, waarbij alle vol wassen Nederlanders vier weken lang da gelijks een formulier ixx hun kranten von den, dat zij éénmaal moesten ondertekenen en aan de krantenbezorger meegeven, veer- tig procent zelfs dit te veel moeite vond? Ik heb dat toen een ongunstig verschijnsel ge vonden en ik vind de tegenwoordige lijde lijkheid, als onmiskenbaar bewijs dat veel mensen niet veel zien en vooral: niets doen, even ongunstig. Mijn Amsterdamse collega besluit zijn vragen aldus: „Als zij de vlammen zagen, zouden zij dan blussen gaan? Of zouden zij er omheen gaan dansen en de braixd aan wakkeren? Wij weten allemaal het niet." Dit nu is mij te zwartgallig. Het is mij te cultuur-pessimistisch. Ik geloof niet in cul- tuur-pessimisme. Maar wel in de nood zaak, dat zij de vlammen leren zien en iets doen: als een enorme vrijwillige brand weer, die volkomen bij machte is om een brand te blussen (en een nog veel ex*gere te voox-komen) die alleen door mensen is gesticht en alleen door mensen kan worden uitgebreid. R. P- DJAKARTA (Aneta). De Indonesische minister van Financiën, Sumitx-o Djojohadi- kusumo, heeft op een desbetreffende vraag ten antwoord gegeven, dat geruchten on juist zijn, volgens welke binnenkoi-t het bankpapier, dat in circulatie is, zou moeten worden ingewisseld voor 60 procent tegen nieuw uit te geven bankbiljetten en voor 40 pet. tegen obligaties republiek Indone sia. Op de vraag, of er andere monetaire maatregelen in voorbereiding zijn, zeide de minister, dat hij hierep niet dieper kon in gaan. WASHINGTON. (Reuter). Enkele leden van het Atlantisch pact, waarvan met name Noorwegen wordt genoemd, hebben voorgesteld het hoogste gezagsorgaan der Noord-Atlantische verdragsorganisatie, de Noord-Atlantischc raad, in September of October te doen bijeen komen. Het voorstel wordt thans besproken door dc te Parijs zetelende permanente NAVO-groep. Men vermoedt dat een van dc redenen van het voorstel is de wens tot een herziening van de voor de Westelijke herbewapening in Februari te Lissabon aanvaarde doelen, daar men thans algemeen van mening is, dat deze onbereikbaar zijn. Vernomen wordt, dat de Verenigde Sta ten tegen dit voorstel zijn. Zij achten het, om verschillende redenen, juister dat de permanente groep, die thans op bevredi gende wijze alle drixxgende NAVO-vraag- stukken behandelt, zich ook met dit vraag stuk zal bezig houden. De assistent-secretaris-generaal der NA VO, de Nedei'lander Spierenburg, heeft de Franse en Britse i-egeringen officieel ge vraagd of zij voornemens zijn wijzigingen te brengen in de verdedigings- en bewa peningsprogramma's, die zij in Februari te Lissabon hebben aanvaard. Een NAVO functionaris heeft Vrijdag te Parijs mede gedeeld, dat het verzoek werd gedaan," na dat de Britse en Franse regeringen offi cieel te kennen hadden gegeven enkele wijzigingen in de oorspronkelijke program ma's te zullen aanbrengen. Fi-ankrijk heeft in feite reeds besloten niet zo ver met zijn verdediging te gaan, als waartoe het zich te Lissabon had ver plicht. Na een Donderdag tussen premier WASHINGTON (Reuter). De 25-ja- rige Amerikaanse burger John Hvasta, af komstig uit de staat New Jereey, was in Tsjechoslowakije gevangen genomen en op beschuldiging van spionnage voor de Ver enigde Staten tot tien jaar gevangenisstraf vex-oordeeld De Amerikaanse regering had herhaaldelijk bij de autox-iteiten te Praag aangedrongen op vrijlating van Hvasta en van de Amei-ikaanse journalist Oatis, die dertien maanden geleden., eveneens op beschuldiging van spionnage voor de Vere- nigde Staten, tot vijftien jaar gevangenis straf was veroordeeld Een te Londen verschijnend anti-com munistisch blad, de „Vrije Tsjechoslowaak- se Inlichtingendienst", meldde op 27 Juni, dat Hvasta er twee Januari in was geslaagd te ontsnappen uit de Leopoldof-gevangenis nabij Bratislava. Na deze datum deed de Amex-ikaanse regering bij de Tsjechoslc- waakse autoriteiten verscheidene malen stappen voor Hvasta, doch Praag i-eageex'de niet. Drie dagen geleden bevestigde het Tsjechoslowaakse ministex-ie van Buiten landse Zaken, dat Hvasta uit de gevangenis was ontsnapt, hieraan toevoegend dat het niet wist waar hij thans vexhleef. Michael McDermott, woordvoerder van het Amex-ikaanse ministex-ie van Buiten landse Zaken, vex-klaax-de dat het ministerie geen inlichtingen had ontvangen, welke de juistheid van de vex-klaring der Tsjecho slowaakse x-egering bevestigen of ontken nen. Hvasta is in Tsjechoslowakije gebox-en, maar is met zijn oudex-s in 1939 naar de V.S. vei-ti-okken. Hij wex-d later Amei'ikaans staatsburger. Hij keex-de in 1948 als student naar Tsjechoslowakije terug en wex-kle korte tijd voor de Amex-ikaanse consul- genex-aal te Bratislawa, waar hij gearres- teer werd. Pinay en de minister van landsverdediging, Pleven, gehouden besprekingen, is beslo ten dat, tenzij Frankrijk meer buitenlandse hulp ontvangt, de militaire diensttijd ge durende 1953 op achttien maanden zal worden gehandhaafd en niet op twee jaar zal wox-den gebracht, zoals aanvankelijk was beoogd. Tevens is besloten, dat er in 1953 niet meer Fransen voor de eex-ste oefening onder de wapens zullen komen dan in 1952. Pinay en Pleven besloten voorts, dat Frankrijk het oox-logsmateriaal zal blijven vei-vaardigen, dat de Verenigde Staten in hun militaire aankopen in Europa niet hebben willen ingrijpen. Het betreft hier de vexwaax-diging van ,.Nord-2501"-ver- voei-svliegtuigen, gemotoriseerd anti-tank- geschut met een gewicht van dertien ton, gepantsex-de verkenningsvoertuigen en „Delahaye"-jeeps. Défaitisme? De Amex-ikaanse minister vair landsvei-- dediging, Lovett, heeft op een Vrijdag te Washington gehouden persconferentie toe gegeven, dat de Amerikaanse leveringen .van wapens aan de Europese bondgenoten zijn verminderd. „Dit, en de economische moeilijkheden, die Groot-Brittannië en Frankrijk bij de uitvoex-ing van hun bewa peningsprogramma's ondexwinden, zal zeer waarschijnlijk er toe leiden, dat de Europese verdediging dit jaar beneden het gestelde doel zal blijven. Ik moet echter met klem de pex-sberichten tegenspx-eken, volgens welke de plannen van de Atlan tische vex-dragsox-ganisatie, om eind 1952 over 25 gevechtsklare en 25 reserve-divi sies te beschikken, mislukt zijn. Deze be richten zijn ongerijmd en zij'zijn voortge sproten uit. een defaitistische geest", zeide minister Lovett, hieraan toevoegend: „Ik kan u verzekeren, dat elke vijand, die thans Europa zou willen aanvallen, zou ondervinden dat hij het heel wat moei lijker zou krijgen dan een jaar geleden". Lovett verklaarde geen schatting te kun nen geven van de mate waarin de NAVO het voor dit jaar gestelde doel niet zou bereiken. „Dit gehele vraagstuk zal in NAVO-vex-gaderingen, die in September beginnen en tot midden-December zullen dux-en, worden besproken", zeide hij. POESAN (Reuter). De 77-jarige Zuid- Koreaanse president Syngman Rhee is met een zeer grote meerderheid van stemmen herkozen, waardoor zijn px-esidentschap met vier jaar is verlengd. Op Syngman Rhee zijn 5.247.000 stemmen uitgebracht. Zijn naaste concux-rent Lee Shi-Joeng ver kreeg 799.000 stemmen. De te Moskou op gevoede gewezen communist Tsjo Bong- Ahm, waarvan men aanvankelijk meende dat hij een ernstige candidaat voor het Zuid-Koreaanse presidentschap zou zijn, kwam op de derde plaats. De Presbyteriaanse predikant Ham Tai- Joeng werd met 2.158.000 stemmen tot vice-px-esident gekozen. Zijn naaste con- curi-ent vex-kreeg 1.454.000 stemmen. De presidentsvex-kiezingen zijn Dinsdag gehouden. De uitslagen van drie nabij het fi'ont gelegen kiesdistricten zijn nog niet bekend. Zij kunnen echter geen invloed meer hebben op de eindresultaten. Syngman Rhee verklaarde Vrijdag, na het bekend wox-den van de uitslag, tegen over verslaggevers? „Ik gevoelde er aan vankelijk weinig voor als president aan te blijven. Nu het echter duidelijk is gebleken, dat de meerderheid van het volk wenst dat ik nog vier jaar president blijf, heb ik ge meend mijn persoonlijke wensen onder geschikt te moeten maken aan die van de natie". Ruskin: Trots ligt ten grondslag aan alle grote fouten. Gistermiddag om ongeveer vier uur is ter hoogte van Baarland op de West er- schelde het Finse s.s. „Ariana", dat 4372 ton meet, gestrand. Het schip dat toebe hoort aan de rederij Laivan Rebe Red te Helsinki, was op weg van Oxelosund naar Antwerpen. De sleepboten „Adrien Letzer" uit Vlis- singen, de „President John P. Best" en de „Wahri", beide uit Terneuzen, px-obeerden 's avonds vergeefs het schip vlot te krij gen. Later werd bex-icht, dat het schip was gebroken en dat het water in het ketel- ruim binnenstroomde. Bemanning van boord De bemanning van het Finse s.s. Ariana" zal van boord worden gehaald. Er is een groot gat in de zijwand van het schip en er staan reeds drie ruimen onder water. In ons land is uit een Russisch gevangen kamp te Varkuta, in Siberië, aangekomen de heer Bernhard Slier uit Rotterdam, vroeger correspondent te Berlijn. Twee andere Nederlanders, die in Russische ge vangenschap waren, zijn in Oldcnzaal aan gekomen. Naar hun gedragingen tijdens de oorlog wordt een onderzoek ingesteld. Het Nederlandse Rode Kruis deelde dc volgende namen mede: M. P. M. Cranen te Breda en H. Ph. Wigmans te Eindhoven. Naar het Rode Kruis voorts mededeelt, zijn nog veertig Nederlandse oud-S.S.'ers in Stalino, waar de Nederlanders vcx-zameld worden alvorens te worden doorgezonden. Deze veertig zijn voorlopig niet te ver wachten. Reuter meldt uit Berlijn, dat Slier in 1948 in Oost-Duitsland is gearresteerd en dat hij destijds tot drie jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. In Vai-kuta heeft Slier een West-Ber- lijnse journalist, Dieter Friede, ontmoet, die- in November 1947 naar Oost-Berlijn was gelokt en vervolgens gearresteerd. Volgens Slier heeft Friede hem vex-teld, dat zijn bekentenis, waarin hij zichzelf van spionnage beschuldigde, gedaan was „onder verschrikkelijke di-uk". De bekentenis van Friede, die volgens hem niet waar is, is in de Oost-Duitse pers uitvoerig gepubliceex-d. Naar Slier verder heeft verklaard, heeft hij met Friede kennis gemaakt in een steenfabriek te Vax-kuta in 1950. Friede was tot 25 jaar dwangarbeid ver- ooi-deeld. Slier zelf had drie jaar gevange nisstraf gekregen, maar zijn straf was zon der opgave van x-edenen met een jaar ver lengd. Nog meer gevangenen Het Nedex-landse consulaat-generaal in West-Berlijn heeft tien maanden geleden medegedeeld, dat de Oost-Duitse autori teiten acht personen van Nederlandse nationaliteit, onder wie vier op beschuldi ging van spionnage, gevangen hielden. Twee hunner waren beschuldigd van dief stal. Het was niet bekend wat de overige twee ten laste was gelegd. Naar van Neder landse zijde verklaard werd, was één der gevangenen in 1946 gearresteei'd, een in 1949 en zes in 1951. Nairxen en adressen werden niet vex-strekt. Wel waren in elk der gevallen de verwanten op de hoogte gesteld. De Nederlandse functionax-issen vx-eesden, dat publicatie van namen zou kunnen leiden tot vergeldingsmaatx-egelen tegen de ai-restanten of hun verwanten in Oost-Duitsland. De meeste Nederlander-s v/aren arbeidex-s, die tijdens de oorlog naar Duitsland wax-en gegaan en daar gebleven zijn. De meeste gevangenen konden bx-ieven sturen en bezoeken ontvangen tijdens hun verblijf in Oost-Duitse gevangenissen. De Nederlandse functionarissen te Ber lijn kunnen hun landgenoten niet helpen omdat Nedexdand de Oost-Duitse regering niet erkent. Zij ontvangen geen enkele officiële mededeling van de Oost-Duitse autoriteiten. Wanneer men zich wendde tot de Russische bezettingsautoriteiten, werd men door deze meestal terugverwezen naar de Oost-Duitse regering. Cranen en Wigmans hebben tijdens de oorlog dienst bij de S.S. genomen. In 1944 wei-den zij door de Russen krijgsgevangen gemaakt. W. was 16 jaar toen hij bij de S.S. kwam en C. was al wat ouder. Beiden zijn hedenmoi-gen voorgeleid voor de officier van justitie te 's Hertogenbosch, Waarna zij op vrije voeten zijn gesteld. ATHENE (Reuter) „De waarnemers van de U.N.O., die Donderdag getuige zijn geweest van het Grieks-Bulgaarse grens incident, dat het bezit van het eiland Gamma in de grensrivier Maritza tot inzet had. verloren, als gevolg van te weinig er varing, hun koelbloedigheid. Het optreden der Griekse troepen, die vuurden op Bul gaarse militairen, die op het betwiste eiland zaten, was niets anders dan een plaatselijke actie, waarvan het belang door deze waar nemers op onnodige wijze is overdreven", verklaarde een woordvoerder der Griekse regering Vrijdagavond te Athene. De Griekse vice-px-emier Venizelos had Vrijdag reeds eerder verklaai'd dat aan het „rivierfront" volstrekte rust heerst en dat aan de Noordelijke oever van de Maritza géén Bulgaarse troepen waren samenge trokken. Vrijdagmiddag bracht de Koningin een bezoek aan de „Motondo", de eerste Jamboree van het Leger des Heils, dat in Lunteren plaats vindt en dat een internationaal pad vindersfestijn betekent. Foto: de Koningiji brengt een bezoek aan het Noorse kamp en wordt daar door een der deelnemers begroet. BRUSSEL. (Reuter). Het Belgische ka binet heeft gisteren acht uur vergaderd ter bespreking van de voorstellen, die België zal doen op de bijeenkomst van E.V.G.-landen, die, als gemeld, twaalf Augustus te Parijs zal beginnen en waarop gesproken zal worden over het treffen van een gelijkvormige regeling voor de duur der dienstplicht in elk der zes E.V.G.-sta ten. In een regeringsmededeling wordt ge zegd, dat de bijeenkomst te Parijs is uit geschreven op initiatief van België. De be slissing, die het Belgische kabinet na zijn langdurige zitting van Vrijdag heeft geno men, zal eerst worden bekend gemaakt na dat de besprekingen te Parijs achter de rug zijn. „Deze beslissing", aldus de mededeling, „is gegx-ondvest op twee feiten, de wil van België om zijn internationale verplichtin gen na te komen en het besluit, neerge legd in het E.V.G.-vex-drag, dat de tijd van militaire opleicjing en oefening in alle E.V.G.-staten gelijk zal zijn". Inmiddels heeft Fx-ankrijk besloten de diensttijd op 18 maanden te handhaven. De secretaris van de afdeling Brussel van het Algemeen Belgisch Vakverbond heeft tegenover de pers verklaard, dat de Belgische socialistische leiders zich deze week in verbinding hebben gesteld met de vakbonden in Frankrijk, Duitsland, Italië, De Amsterdamse familie Ley en en het echtpaar Keetman uit Winkel in Noord- Holland gaan vanmiddag met een notedop, de „Beatrix", die op onze foto bij de kleine sluis in IJmuiden gemeerd ligt, een wereldreis aanvaarden. Ze hopen in twee jaar met dit jachtje, dat van zoveel mogelijke gemakken is voorzien, de aarde rond te varen. Het scheepje werd speciaal voor dit doel gebouwd en het kan een paar ton victualiën bergen, zodat meneer en mevrouw Keetman en hun vierjarige dochter „Beatrix", de peettante van het zeilertje en het echtpaar Leyen voorlopig niet van de honger zullen omkomen. Als het niet waait, moet een kleine, sterke hulpmotor bijspringen, Het eerste deel van de avontuurlijke tocht leidt naar Engeland en vandaar hoopt men. door de Golf van Biscaje, Madeira te bereiken. De sceptici aan de wal verklaren, dat ze er niet zo'n hoge muts van op hebben. CAiRO (Reuter). Generaal Mohamed Naguib, opperbevelhebber van de Egypti sche strijdkrachten, heeft Vrijdagavond tegenover een correspondent van Reuter verklaard, dat hij geen reden ziet om een dictatuur in te stellen „op het ogenblik". Een dergelijke maatregel zou echter nood zakelijk kunnen worden, indien de Egypti sche politieke partijen geen grondige zui vering van het nationale politieke leven zouden uitvoeren, voegde hij er aan toe. Generaal Naguib verklaarde, dat hij niet tevreden is over de wijze, waai-op de poli tieke partijen tot nog toe aan zijn eis, dat zij zich van corrupte elementen moeten be vrijden, gehoor hebben gegeven. Dit is de essentiële voorwaarde voor het herstellen van een betrouwbare en doelmatig werken de parlementaire regering, verklaarde hij. „Het is misschien nodig", zei hij, „om een krachtig geluid te laten horen". Naar aanleiding van het ontslag van veer tien leiders uit de Wafd-partij verklaarde Naguib: „De meeste kwade elementen, tot in de top toe. worden nog steeds gespaard. Wat ik van de zuivering van de Wafd denk geldt ook voor alle andere partijen". In een aan het blad „Al Ahram" toege staan interview wekt de Eeyptische eerste minister, Ali Maher, de Egyptische poli tieke partijen op tot het uitwerken van „gezonde programs ten einde Egypte een gezond parlementair bestel te schenken". De eerste minister verklaart, dat zijn re gering in het geheel niet van zins is de grondwet te wijzigen, maar dat zij niet zal aarzelen dit te doen indien 's lands belang het vereist. Na te hebben gewezen op de moeilijk heden van een landhervorming, die nodig zou zijn om de spanning tussen de grond bezitters en de arme boeren te verminde ren, verzekert Ali Maher dat zijn regering al het mogelijke zal doen om de levens standaard op het platteland te verbeteren. „Met schaamte", zo zegt hij, „moet men bekennen dat het leven van de boer sedert 40 eeuwen nog niet veranderd is in Egypte". Ali Maher uitte vervolgens de wens, dat de perscensuur zou worden afgeschaft. „Ik moet echter tot mijn spijt zeggen", aldus de eerste minister, „dat sommige bladen vroe ger alle grenzen van het fatsoen hebben overschreden door schandalen op te sporen en deze op sensationele wijze, schadelijk voor de goede naam van de natie, te publi ceren." Nederland en Luxemburg. Het resultaat van deze besprekingen zou zijn geweest, dat de socialistische arbeiaérsnewegingen in deze landen met betrekking tot de duur der militaire dienstplicht eenzelfde stand punt als België zullen innemen en in het bijzonder de door de Belgische arbeiders ondernomen actie zullen steunen. Wij vernemen echter bij informatie, dat het N.V.V. zich op generlei wijze met deze actie wenst in te laten, aanggzien het naar zijn inzicht een politieke aangelegeheid be treft. Het K.N.M.I. deelt mede: De laatste dagen heeft het weer in Nederland voortdurend onder invloed van storingen gestaan en ook tijdens het week einde zal hierin nog weinig verandering komen. Er is namelijk Vrijdagmiddag ten Zuid westen van Ierland een actieve depressie ontstaan, die vanochtend het uiterste Zuidwesten van Engeland passeerde en in Noord-Noordoostelijke richting verder trekt. Deze depressie wordt voorafgegaan door een uitgebloeid i'egengebied, dat ook over Nederland zal tx-ekken. We vérwachten evenwel dat het vanavond het grootste deel van ons land zal zijn gepasseerd. Om de depressie heen stroomt iets koelere lucht, welke vanavond door naar Zuidwest tot West draaiende winden Nederland zal wox-den binnengevoerd. In deze lucht kunnen tengevolge van de onstabiele opbouw enkele buien tot ont wikkeling komen, zodat ook morgen niet op mooi zomerweer gex-ekend mag worden. ooryirrjcryyir/yxycr>noxx»coofy>oocoooooooeiQOOocooocc)QOOQ« WISSELENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opge maakt te 10 uur Aanvankelijk in het Oosten van het land nog zwaar bewolkt met regen en matige tot krachtige Zuidelijke wind Overigens wisselend bewolkt met enkele plaatselijke buien en matige tot vrij krachtige Zuid-Westelijke tot Wes telijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 10 Augustus Zon op 5.16 uur. onder 20.14 uur. Maan op 21.38 uur. onder 11.43 uur. 11 Augustus Zon op 5.17 uur, onder 20.12 uur. Maan op 21.56 uur, onder 13.08 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 9 Augustus: Hoog water: 5.56 en 18.23 uur. Laag water: 1 47 en 14.05 uur. Zondag 10 Augustus: Hoog water: 6.38 en 19.06 uur. Laag water: 2.28 en 14.45 uur. .Maandag 11 Augustus: Hoog water: 7.22 en 19.49 uur. Laag v/ater: 3.11 en 15.28 uur. PKixomoKCfrxcgimcoawyrmymi'i.1. .„r.'.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1