Oost-Duits regiem maakt de kerken het leven zuur Deining in Duitse vakbond over Franse plannen in Ruhrgebied Het Hek van de Dam HARTENDORP Agenda voor Haarlem Sporten Vooral de jeugd moet het ontgelden Erna Spoorenberg zong op H.O.V.-zomerconcert MOD. BEDRIJFSADMINISTRATIE In de hoofdstad uit jSpiegel ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1952 5 „Stranding van Radmar en Marjory had kunnen worden voorkomen" Brillante coloratuur Wilt Gij in 1953 slagen HILVERSUM (Bekende schriftelijke cursus) Vraagt ons prospectus Keuze uit tal van opleidingen o.a. BOEKHOUDEN M.O. en S. P. D. Cursusadres:. Soestdijkersiraatweg 83 - Telefoon 5432 Eindelijk Kruikenruiker I der j A anleg Succes V erwondering Clive Faillissementen BONN. (Van de ANP.-correspondent). Zowel van Protestantse als van Katholieke zijde zijn de laatste dagen nieuwe maat regelen. gesignaleerd, die de vrees doen koesteren, dat de verscherpte spanning tussen kerk en staat in Oost-Duitsland tot een openlijke kerkstrijd zal uitgroeien. Nadat de evangelische bisschop van Ber lijn en Brandenburg, dr. Dibelius, zijn dui delijke waarschuwing aan de kerkelijke leiders in de Oostelijke zóne van Duitsland heeft gegeven, heeft nu ook de president van de West-Duitse Bondsdag, dr. Ehlers, zelf kerkpresident in Oldenburg en voor aanstaand figuur in de Evangelische ker ken, de politieke machthebbers in Oost- Duitsland van nieuwe anti-kerkelijke maatregelen beschuldigd. Hij heeft er op gewezen, dat deze maatregelen voorname lijk gericht zijn tegen de kerkelijke jeugd organisaties. Een aantal Protestantse en Katholieke jeugdkampen zijn reeds geslo ten, nadat een felle campagne van de com munistische jeugdbond acties had ingeleid. Daar deze acties vooral gericht waren te gen de evangelische studentengemeen schappen en tegen de Oost-Duitse jeugd- kamer van de evangelische kerken, vreest men een verdere besnoeiing van de werk- mogelijkheden van deze organen. Voor het eerst richten de maatregelen der Oost-Duitse regering zich nu ook di rect tegen de godsdienstige verzorging. De mogelijkheden voor kerkelijke gezagsdra gers om hun gemeenten in de Sovjet-zóne te bezoeken zijn opnieuw beperkt. Merk waardig genoeg heeft men zelfs de Ber- lijnse Proost Gruber, een der oudste strij ders voor een goede verstandhouding tus sen kerk en regiem, verboden naar Goer- litz te reizen om daar de plechtigheid van de aanstelling van een nieuwe bisschop bij te wonen. Proost Gruber is gevolmachtigde van de evangelische kerken bij de regering der Sovjet-zóne. Ook in het innerlijke leven van de Ka tholieke kerk hebben de machthebbers der zóne ingegrepen. Zij hebben een priester wijding in de kathedraal van Erfurt ver hinderd. De Thüringse stad Erfurt hoort onder het bisdom Fulda, dat zijn zetel heeft.in de Amerikaanse zóne van Duits land. Nadat bisschop Bolte van Fulda en de vijf diakens, die in Erfurt door hem tot priester zouden worden gewijd, eerst een inreisvergunning hadden gekregen, werd deze hun bij aankomst in Erfurt ontnomen. De passen waren volgens de politie ten onrechte gegeven daar de wijdelingen in het Westen hadden gestudeerd en daarom geen vergunning voor een verblijf in de Sovjet-zóne hadden mogen krijgen. Sedert geruime tijd mogen priesters en predikanten, die in het Westen zijn opge leid, niet in de Sovjet-zóne werken. De re gering in Oost-Duitsland streeft met deze maatregel onder meer naar een scheiding- van de kerken in de beide helften van Duitsland. Trouwens de meeste van haar maatregelen zijn op dit doel gericht. Voor het eerst heeft de regering dit jaar de sa menkomst van geloofsgenoten uit heel Duitsland in groot verband belemmerd. Nadat zij verhinderd heeft, dat grote af vaardigingen uit Oost-Duitsland de evan gelische bijeenkomsten in Hannover en Stuttgart konden bijwonen, richten de maatregelen zich nu steeds scherper op de Berlijnse Katholiekendag, die over twee weken zal beginnen. Katholiekendag Niet alleen heeft de overheid het gebruik van Oost-Bérlijnse inrichtingen voor de grote bijeenkomsten der Duitse Katholie ken verboden. Thans legt zij ook belemme ringen in de weg aan het reizen naar Ber lijn. Men rekent niet meer op vergunnin gen voor het rijden van extra treinen uit dé Bondsrepubliek naar de Katholieken dag. De treinen zullen nu slechts tot de zone- grens rijden en vandaar zullen de deelne mers uit het Westen trachten met autobus sen naar Bei-lijn te komen. Daarbij komt, dat de toenemende belemmeringen van het reizen uit de Sovjetzóne naar Berlijn ook de deelneming van Oost-Duitse Katho lieken moeilijk maakt. Onder deze omstandigheden heeft het organiserende comité zich reeds de vraag moeten stellen of het nog wel mogelijk is de Katholiekendag te laten doorgaan. Het comité wenst echter in alle omstandigheden aan Berlijn als plaats voor de grote demon straties vast te houden. Het programma moest echter grondig worden gewijzigd. In Oost-Berlijn zullen nu slechts plechtig heden worden gehouden, die in de kerken kunnen plaats hebben. De grote bijeen komsten zullen tot het Westelijke deel der stad beperkt blijven. Men verwacht echter, dat het aantal deelnemers aan de Katholie kendag door de gerezen moeilijkheden veel minder zal zijn dan waarop men aanvanke lijk had gerekend. Inspecteur voor de Scheepvaart: De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft de strandingen van het 3667 ton metende Engelse ss „Radmar" en het 2323 ton metende Panamese ss „Marjory" op de Maasvlakte bij Hoek van Holland be handeld. Er waren geen getuigen. De „Radmar" verliet in de vooravond van de 12e Januari Rotterdam, het weer was slecht. Op uitdrukkelijke wens van de kapitein verliet de loods om 21,21 uur in de Berghaven bij Hoek van Holland het schip. De „Radmar" voer langzaam naar buiten omdat de timmerman op de bak bezig was de ankers te verzorgen. Nauwe lijks tien minuten nadat de loods van boord ging liep de „Radmar" op de Maasvlakte aan de grond. De reddingboot haalde de bemanning van boord. Het schip moest als verloren worden beschouwd en werd vóór de sloop bestemd. De voorzitter van de raad vroeg zich af waarom de loods niet mee buitengaats was gegaan. De inspecteur-generaal voor de scheepvaart zei, dat hij, alhoewel het een hypothese is, van mening is dat de ramp voorkomen had kunnen worden als de loods mee naar buiten was gegaan. Naar zijn oordeel was de stranding vrijwel uit sluitend te wijten aan de zeer slechte navi gatie van de kapitein. Het 'ss „Marjory" stoomde in de avond van de 10e Februari naar Hoek van Hol land op. Er was een kwart mijl zicht. De windkracht was 9. Pas om half twaalf gaf hij de marconist opdracht radiopeilingen van de wal af op te vragen. Juist toen hij deze kort hierop ontvangen peilingen in kaart wilde zetten, liep het schip op de Maasvlakte aan de grond. De inspecteur- generaal voor de scheepvaart stelde vast, dat de kapitein verzuimd heeft zelf pei lingen te nemen. Hij heeft geen gebruik ge maakt van alle hem aan boord zowel als van de wal af ter beschikking staande mid delen voor de navigatie. Naar het oordeel van de inspecteur-generaal had ook deze ramp voorkomen kunnen worden en is het aan de schuld van de kapitein te wijten, dat de „Marjory" aan de grond liep. De raad zal later uitspraak doen. ADVERTENTIE DE STOFZUIGER SPECIAALZAAK Gen. Cronjéstraat 43 - Kruidbergerweg 51 Telefoon 16990 - 17696 Spaarne 3 Haarlem. Vanaf ƒ2.50 per week. Ook voor reparatie en onderdelen van alle merken. ZATERDAG 9 AUGUSTUS Openluchttheater: Concei't H. O. V., 8 uur. Luxor: „Nee, zei 't meisje", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Bud Abbott en Lou Costello ma ken schoon schip", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Het zwaard van Monte Cristo", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Land van Mexi co", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De dame in hermelijn", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Meisjes in uniform", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Starlift", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Met de kippen op stok", alle leeft., 7 en 9.1'5 uur. ZONDAG 10 AUGUSTUS Concertgebouw: Vacantie-programma (01- ga Lowina, Willy Vervoort e. a.) 8 uur. Rembrandt „De circusjongen", alle leeft.; „Starlift", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Pinocchio", 10.30 uur; „Met de kippen op stok", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Journaalvoorstellingen, 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Nee, zei 't meisje", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: Vacantie- programma, 10.30 uur „Bud Abbott en Lou Costello maken schoon schip", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Het zwaard van Monte Cristo", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Land van Mexico", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De dame in hermelijn", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Meisjes in umiorm", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 11 AUGUSTUS Luxor: Journaalvoorstellingen, 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Nee. zei 't meisje", 14 jaar. 2 7 en 9.15 u. Lido: Vacantie-programma, 10.30 uur. „Bud Abobtt en Lou Costello maken schoon schip", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Sneeuwwitje en de zeven dwer gen", alle leeft., 10.30 uur. „Het zwaard van Monte Cristo", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Land van Maxico", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De dame in hermelijn", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Frans Hals: „Meisjes in uniform", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De circusjongen", alle leeft., 10.30 uur. „Starlift". alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Pinocchio", alle leeft., 10.30 uur. „Met de kippen op stok", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Andermaal stond de kwieke Hugo de Groot als dirigent voor de HOV om een po pulair programma te leiden. Het is hem toevertrouwd; hij doet het met de handig heid van een kundig vakman en tevens met de geest en de geestdrift van een volbloed muzikant, die ook de finesses en de charme van de lichte muze der familie Strauss weet te waarderen. Het eerste deel van het programma van gisteravond was echter van semi-klassiek gehalte. Het liet ons genieten van de aar dige ouverture van Lortzings „Wapensmid", van de Oosters getinte „Bacchanale" uit „Samson et Dalila" van Saint-Saëns, ver der van 't sombere voorspel tot de 3e acte van „Traviata" van Verdi en van de Po- lovetzer dansen uit „Prins Igor" van Boro din, kleurig en opwindend. Deze programmahelft werd gedomineerd door de beroemde waanzin-aria uit „Lucia di Lammermoor" van Donizetti, die op su blieme wijze vertolkt werd door een colo ratuur-sopraan die alles mee heeft: geluid, muzikaliteit, techniek, beschaving, houding en postuur behalve dat ze helaas slechts een Hollandse naam draagt. Als zij niet Erna Spoorenberg, maar bijvoorbeeld Sig- nora Cavatina heette, zou dit alles voor het publiek misschien duidelijk zijn, zodat het telkens en overal storm zou lopen waar en wanneer zij optrad. De suggestie van een Italiaanse naam vooral waar het opera zang betreft doet zo enorm veel! Onder tussen was deze interpretatie van de waan zinscène er een die ik haast onovertrefbaar durf te noemen. Bij alle vlotheid en het licht aansprekende van Erna Spoorenbergs coloratuur blijft haar geluid het nobele, lyrische sopraangehalte behouden en wordt de schoonheidsillusie niet gehinderd door het scherpe timbre dat de meesie colox-a- tuursopi-anen eigen is. De gezoij drama tiek van haar voordracht resumeerde in een welbegrepen muzikale vertolking van deze meesterlijke compositie van Donizetti. In het lichte deel van het programma hoorden we de begaafde zangeres in een pétillante aria uit „Die Fledei-maus" en in de stx-elende „Frühlingsstimmen-Walzer van Joh. Strauss. En het was hier ook weer precies wat het zijn moest, brillant en char mant, geestig en muzikaal. Daarnaast bruiste het en spatte het vonken van muzi kale humor en levenslust: exvfdeel van de familie Strauss. Hugo de Groot hield er de gang in en hij had het orkest aan het puntje van zijn dirigeerstok. Het publiek kreeg nog als wederwoord op het applaus de lokkende walsmuziek van de „Schönei blauei Do- nau" te horen. JOS. DE KLERK De hevige regens in Korea schijnen het enthousiasme van deze muzikanten van het Koninklijke Canadese 22ste Regiment niet te bekoelen. De leden van het orkest schuilen onder een tent, de dirigent moet buiten staan en wordt tegen de watervloed beschermd door een „gasjas" BONN, (van de ANP correspondent) Berichten, volgens welke een Franse groep der staal- en mijnindustrie zou trachten een belangrijk mijnbedrijf in het Ruhrge bied in handen te krijgen, hebben vooral in de vakbond der mijnwerkers deining veroorzaakt. Volgens het socialistische blad „West-Deutsche Neue Presse" zouden Franse belanghebbenden er reeds in ge slaagd zijn met de firma Krupp in Essen overeenstemming te bereiken over de aan koop van Krupps aandeel van 51 procent in de mijn Constantin te Bochum, een be drijf met een productie van twee millioen ton jaarlijks en met een zeer moderne cokesfabriek. De leiding van het in Düsseldorf geves- taigde Flick-concern bevestigt, dat een Franse groep heeft getracht ook mijnen te verwerven die tot dit concern behoren. Flick is tot nu toe echter niet op het aan bod tot onderhandelen ingegaan. Zowel Krupp als Flick zijn op grond van de ge allieerde wet nummer 27 inzake de decon centratie der industrie vex-plicht binnen vijf ADVERTENTIE Sluit U dan zo spoedig mogelijk aan bij jaren hun aandelen in de betrokken be drijven te verkopen. De leiding van het vakverbond der mijn werkers heeft op scherpe wijze stelling genomen tegen de vei-koop van overwe gende industriële belangen in de Ruhr-in- dustrie aan Franse gegadigden. Zij vx-eest dat deze willen trachten op deze wijze vaste voet te krijgen aan de Ruhr. Volgens de mijnwerkersbond zullen de Franse industriëlen door deze transactie in staat worden gesteld direct en zonder Duitse invloed Ruhrcokes naar Frankrijk te verzenden. Van de zijde der geallieerde hoge com missie is verklaard, dat de verkoop der aandelen buiten de invloedssfeer van de geallieerde controle valt, zolang er geen nieuwe industriële machtsconcentratie of herstel van invloed van nazi's van ge vreesd behoeft te worden. De leiding van de Kruppfabrieken heeft gisteren verklaard, dat het niet waar is, dat Krupp de meerderheid der aandelen in deze mijn reeds verkocht heeft. Er is tot nu toe ook nog geen verkoopsovereen komst gesloten. Krupp heeft slechts in ver band met de verkoop van zijn deelnemin gen in mijnen, waartoe de firma op grond van de geallieerde dekartelisatie-bepalin- gen verplicht is, aan een Duitse maat schappij met Franse deelneming optie aan geboden op de meerderheid van de aan delen van dè mijn Constantin. Een woordvoerder van de West-Duitse regering wees er Donderdag op, dat de Duitse mijndirectie en het ministerie van economische zaken de verkoopsplannen der familie Krupp zouden moeten goedkeu ren, alvorens een effectieve koopovereen komst tussen deze familie en een Franse maatschappij gesloten zou kunnen worden. Wat gij al zo lang gevreesd hebt, is eindelijk gebeurd. Wij hebben een be zoek gebracht aan 't Lootsje der N.V. Erven Lucas Bols. Met de vooruitziende blik ons eigen hebben wij dit bezoek aan het begin van de week afgestoken, teneinde de garantie te hebben, dat wij aan het eind van de week genoegzaam hersteld zouden zijn om de toetsen van onze schrijfmachine weer klaar en hel der voor ons te zien. Teneinde u in de gelegenheid te stellen u een indruk te vormen van dit herstellingsproces heb ben wij Fiep Westendox-p opdracht ver strekt er een kleine fase van af te beel den. Gij ziet dan op het bijgaand twee luik hoe de bedrijfsmedicijnman doende is ons met een nijptang de beruchte roestige spijker uit het hoofd te rukken. Schex-ts terzijde, ons bezoek was van hoofdzakelijk historische aard. En wij hebben er feiten verzameld, waar gij van zult staan te kijken. Daar is dan ten eer ste de mededeling, dat er omsti-eeks 1575 nog helemaal geen jenever bestond, zo dat er in die tijd inderdaad met recht sprake kon zijn van Watergeuzen. Wèl waren er likeuren, maar deze wex-den aanvankelijk slechts gebruikt als medi cijn. De zeelieden in die tijd gebx-uikten namelijk voor de vele kwalen, die hen bestookten altijd wonderolie. Teneinde de smaak daarvan wat te vei-beteren voegden zij er alcohol en suiker aan toe en allex-hande kruiden. Zij bereikten daar zo'n grote vaardigheid in, dat zij het brouwsel tenslotte gewoon voor het lekker dronken met wonderolie en al. De eerste Hollandse likeur was geboren. En zij heette „Hemdje licht op". Het was omstreeks de jaren 1575, dat de oude Lucas Bols zich toe ging leggen op het stoken van deze drankjes. Hij vroeg een vergunning van schout en schepenen om in het stadje Amstei'dam een distilleerderij te openen, maar deze heren zagen er het equivalent in van een hedendaagse atoombom-fabriek en wei- gei-den. Vandaar dat Lucas zijn distil leerderij buiten de wallen van Amster dam moest openen en wel op de Rozen gracht. Daarmee werd een bedenkelijke blad zij in de geschiedenis van Haaxdem opengeslagen. De Rozengracht was na melijk eveneens de postweg van Haar lem naar Amstex-dam. Geviel het nu, dat de poortwachters door de telkens voor vallende troebelen de poox-t wat lang dicht hield, dan sloegen de Haarlemmers aan het gelagen zetten in de uitspanning van de heer Bols. Zij dronken daar on der meer de likeur „Hoe langer hoe lie ver". Ook de namen „Een kwartier van vijven", „Bittere Lijdenstroost" en „Juf fertje in 't Groen" laten weinig twijfel bestaan aan de omstandigheden waar onder de Haarlemmers in die dagen hun glaasjes ledigden. Het was een mooie boel. Dat was het trouwens tijdens ons be zoek aan 't Loótsje ook. Maar dan in complimenteuze zin. Wij werden er ont vangen in het jenever-museum (het staat echt op de monumentenlijst) waar wij onze ogen hebben uitgekeken aan een oud-Hollands binnenhuisje, zoals wij het zelden gezien hebben. Het stond vol met allerlei zaken, die op sterke drank betrekking hadden, waai'onder ook een heel speciale met de hand ge dreven zilveren likeur-beker. Hieruit mocht alleen gedronken worden bij een bevalling. Dan namen vader en moeder en de wedex-zijdse grootouders er een slok „Hansje in de kelder" uit, ook al weer een speciale likeur. Het wonder lijke van deze beker is, dat wanneer hij wordt volgeschonken er in het midden van de beker ineens een luikje open gaat waardoor een klein kereltje naar boven komt. Dat is dan Hansje uit de kelder. Uiteraax-d hebben wij ook een rond gang door het bedrijf gemaakt, waarbij wij ten zeerste werden getroffen door de zogenaamde grondbakken, complete on dergrondse zwembaden, geheel gevuld met achttienduizend liter likeur, die daar rustig lagen te wachten, totdat wij ze leeg zou drinken. Zelfs niét gemengd zwemmen was hier uiteraard ven-boden. De fascinerendste figuur uit het ge hele bedrijf vonden wij echter de krui kenruiker. Hij heeft bovendien een der belangrijkste functies. Hij moet name lijk alle kruiken die terugkomen be snuffelen, om uit te maken of er niets in zit dat er niet in hoort. Sommige mensen hebben de vreemde gewoonte om zoutzuur of petroleum in de krui ken te doen en wanneer er maar één druppeltje van een van die vloeistoffen in een kruik blijft zitten en in de spoel- machine terechtkomt, zijn er meteen drieduizend kruiken jenever naar ae haaien. Willem de Beijer, die dit werk al 37 jaar doet, is uitgerust met twee geheel onafhankelijk ruikende neusgaten, zo dat hij twee kruiken tegelijk onder han den kan nemen. Hij geeft één behoor lijke snuf en stelt dan feilloos vast, of er iets mis is met een kruik. Hij keux*t er drieduizend per dag. Er komen soms de wonderlijkste dingen uit die troostverpakkingen. Toen wij er waren, viste De Beijer een tan denborstel en een rozenki-ans uit een kruik. En hij heeft er ook al eens een aanslagbiljet van de inkomstenbelasting in aangetx-offen. Men behoeft niet veel fantasie om te vex-onderstellen, dat de aangeslagene zijn leed heeft geprobeex-d te verzachten door een klein slokje en dat hij, toen hij de fles leeg had, in zo'n opgex-uimde stemming was gekomen, dat hij dacht: „Kom, laat ik Bols ook eens een presentje sturen". De heer De Beijer kenschetste zijn beroep als uitermate verantwoordelijk. As, kaarsvet en wat al niet kunnen een kruik bederven en de kruikenruiker mag geen fout maken. Daarnevens is het een uitermate riskant beroep, zoals de heer De Beijer moest ondervinden toen hij aan een fles snoof, waarin een wesp domocilie had gekozen. Het in sect, vex-stoord door zoveel Noorden wind, vloog naar boven en perste zijn angel krachtig in de neus van de heer De Beijex-. Ook andere zaken belagen dit reukox-gaan en de heer De Beijer heeft dan ook vaak last van neus-infecties. Het wonderlijke is, dat, wanneer de Het Amsterdams Toneelgezelschap komt midden in de zomer nog met een première: van Zaterdag af wor den dagelijks voorstellingen in de Stadsschouwburg gegeven van Billy Budd" naar het gelijknamige boek van Herman Melville onder regie van Kees van Iersel. Er zijn in deze ge schiedenis van een scheepsjongen al leen mannenrollen, die worden ver tolkt door Rob de Vries, Johan Schmitz, Ben Groenier, Hans Tie- meyer, Jacques Snoek, Hans Cule- mans, Louis van Gasteren, Lo van Hensbergen, Henk Schaer, Jo Stern- heim en anderen. In de andere schouwburgen blijft alles bij het oude: Toon Hermans staat nog steeds als Hartendwaas in de Kleine Komedie, Wim Sonne- veld slaat zijn „Gastenboek" (met Enid Mosier) open in het Leidseplein Theater, de revue „Dat doet de deur dicht" wordt in het Centraal Theater vertoond en de „Jubeltonen" van Willy Walden en Piet Muyselaar met een Engelse dansgroep brengen vro lijkheid in Carré. Tot 31 Augustus wordt in het Neder lands Centrum voor Onderwijs en Opvoeding aan de Prinsengracht de tentoonstelling „Penneconste" gehou den, bestaande uit middeleeuwse ma nuscripten, originele brieven van his torische personen, zeldzame hand schriften, voorbeelden van school meesterschrijfkunst uit de achttiende eeuw en nieuwe schrijfmethoden bij het onderwijs. In de Galerie le Canard in de Spui straat exposeert Duncan Smyth plas tiek, tekeningen en gouaches. Op de tweede verdieping vindt men grafiek van Duitse expressionisten, onder anderen Archipenko, Beckmann, Georg Grosz, Alfred Kubin, Paula Modersohn-Becker, Kokoschka en Feininger. In Kriterion in de Roetersstraat wordt een nieuwe Franse filmcome- die vertoond: „Edouard en Caroline" met Anne Vernon en Daniel Gelin. L'Amourmadame" is de titel van de nieuwste film van Arletty, die in Roxy te zien is. In De Uitkijk wordt het Deense product „Noordzeejon- ygens" gedraaid. i kruikenruiker op die manier ziek wordt, hij in de ongevallenwet loopt, zoals de mei-kwaardige term daarvoor luidt. Is de heer De Beijer verkouden, dan is hij index-daad verkouden. Een gx-ote moeilijkheid deed zich voor in de oorlogstijd toen hij zijn beroep aan de Duitsers moest opgeven. „Ik ben kruikenruiker", zei hij eenvoudig. „Was heisst kx-oikenroiker", zei de Duitser, die er niets van begreep. Nadat aan de hand van een uitvoerig onderzoek was ko men vast te staan dat De Beijer verant- woox-delijk was voor de inspectie der flessen, werd hij benoemd tot „Herr Oberflascheninspektor". BOEDA Fileen Sheridan heet ze en de Engel sen zijn dol op haar. Geen wonder ook. Want Fileen is niet alleen een bijzo7ider aardige vrouw, zij presteert ook nog iets: met verbazingwekkende regelmaat verbeterde zij gedurende de laatste jaren wielerrecords voor vrouwen en het ziet er naar uit dat Fileen de snel ste vrouw op de fiets is geworden. In Ne derland ze& die eretitel de sportliefheb bers en liefhebsters niets, maar aan de overkant van de Noordzee, waar het wielrennen bij vrouwen bijzonder populair is daar vindt men het prach tig en zijn er zelfs vele manlijke wieier- cracks, die met argwanige ogen naar de fantastische tijden van Fileen kijken. Toen wij van al de roemruchte verhalen van die Engelse Fileen hoorden zijn wij in diverse richtingen gaan zoeken om iets meer over de fietsende vrouw te weten te komen. Wij hebben haar sportgeschiedenis gevonden en we moeten eerlijk toegeven dat die inderdaad het navertellen waard is. Hoe u zelf ook over wielrennende vrou wen mag oordelen. Fileen dat bleek reeds op de lagere school was een meisje dat aanleg had voor diverse takken van sport. Toen ze veertien jaar werd kreeg ze van haar va der op haar verjaardag een sportfiets. Maar Fileen deed met die fiets px-ecies het zelfde als al haar schoolvriendinnen, name lijk naar school fietsen en boodschappen doen. Verder niets. Voor uurrecords, s .anffc lllitllÉÉS sprintwedstrijden en wedstrijden over hon derd mijl had ze toch nog geen belang stelling. Wel voor athletiek en zwemmen. Fileen won op veertienjarige leeftijd verschillen de loop- en zwemnummers. Pas toen ze twintig was voelde zij zich aangetrokken tot het wielrennen. Met haar echtgenoot ook al een all round sportman ging ze toen mee naar de wielerbaan en reeds spoedig bleek dat zij met het grootste ge mak de meest snelle wielrenners wist bij te houden en soms ook sneller was. De secretaris van de vereniging vond het toen beter dat zij uitsluitend tegen vrouwen zou rijden. Toen begon de glorie periode van Fileen. Bij de eex-ste de beste gelegenheid al won zij het nationale kam pioenschap op de vijfentwintig mijl. Nadat zij het leven had geschonken aan een zoon, zette zij haar zegetocht voort. Een opsomming van al haar overwinningen zou wel bijzonder langdradig worden. Daarom zij hier volstaan met de belang rijkste amateurrecords, die zij tot op dit ogenblik op haar naam heeft staan: 30 mijl in 1 uur 19 minuten 28 seconden, 100 mijl 4 uur 37 minuten 53 seconden en 237 5/8 mijl in 12 uur. In 1951 werd Fileen daarop professional en ging rustig voort met het vestigen van records. Zo won zii de race Londen-Oxford en terug, Bix-mingham-Londen en Londen- Norwich en een maand geleden vestigde zij achter elkaar vijf baanrecords voor vrouwen. Is het een wonder dat de Engelsen haar zo x-oemen? En haar manlijke collega's wel die staan dikwijls verstomd over haar prestaties. Die vragen zich maar al te vaak af hoe het toch mogelijk is dat een vrouw, die uitgesproken klein is (1,52 meter) en nauwelijks zevenenveertig kilo weegt, tot zulke enorme prestaties kan komen. In 1949 bij voorbeeld brak zij het nationale 12-uun-ecord, waar-bij zij zeventien mijl meer aflegde dan enige andere vrouw ooit deed. En in dezelfde race voor mannen, konden slechts vier leden van het stei-ke geslacht (van de vijfenzeventig) haar pres tatie verbeteren Is het een wonder dat Fileen haar nu zesjax-ige zoontje ook een grote wielercrack wil laten worden? Nu nog rijdt de kleine Clive op z'n driewielertje rond, maar heel spoedig zo heeft Fileen aan een ver slaggeefster van het Engelse blad World Sports verteld krijgt hij een gewone fiets en zal zijn moeder hem de eerste wijze lessen bijbrengen. Misschien komt deze Clive later net als zijn moeder ook nog wel eens in het bezit van de Bidlake Memorial Trophy, de meest begeerde beloning voor de En gelse wielrenners. E.K. Op 5 Augustus werden de volgende fail lissementen uitgesproken. A. Rodenburg, caféhouder, Plein 29, Haarlem. R.C. mr. J. A. Bletz.; cux\ mx\ H. Jonker, Nieuwe Gracht 51, Haax-lem. Mevr. E. RodenburgHartkopf, Café E. Rodenburg, caféhoudster, Plein 29, Haar lem. R.C. mr. J. A. Bletz.; cur. mr. H. Jon ker, Nieuwe Gracht 51, Haarlem. F. A. Piek, manufacturier, Lijsterstr. 70, Haarlem. R.C. mr. J. A. Bletz; cur. mr. H. Peters, Kruisweg 63, Haarlem. Geëindigd: J. Pijlman, Hoofddorp, door het vex-bindend worden der enige uit delingslij st. Vernietigd: W. Spaargaren, Haarlemmex-- meer op grond van verzet; C. Spaargaren, Aalsmeer, na gedaan verzet; J. Spaargaren, Haarlemmermeer, na gedaan vex-zet; J. Spaargaren, Aalsmeer, na gedaan verzet; N. Spaargaren, Aalsmeer, na gedaan vex-zet; Fa. W. Spaargaren en Zn., Aalsmeer, na gedaan verzet.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7