Eerste boven-nationale organisatie in Europa thans in werking Belgische arbeiders staakten en betoogden tegen de „twee jaar" Een verrassende wending in pogingen van mr. Donker? de Weerbericht Leden van Hoge Autoriteit niet verantwoordelijk aan hun regeringen Egypte in Februari naar de stembus Donau-pont voor Velsen al in Nederland Europese kolen- en staalgemeenschap heeft thans gezagsorgaan Adenauer vraagt vrije verkiezingen in de Saar Belgen zullen mogelijk in Parijs een diensttijd van 20 maanden voorstellen Eva Perón's begrafenis duurt twee dagen Het woord is aan De kabinetsformatie MAANDAG 11 AUGUSTUS 1952 Zolder van Heemsteedse Bavo-sacristie uitgebrand Geen grenzen meer Assemblee in Straatsburg Boven-nationale gelofte Vermakelijkheidsbelasting voor Haarlemse bioscopen Studenten protesteren tegen rouw Volmachten voor Mossadeq Aly Maher heft perscensuur op Militaire raad van de Arabische Liga 67 e JAARGAN(| No 2 7 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant velser Haarlems Dacjblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 296e JAARGANG 187 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A, D. Huijsman r De Haagse bloemenweek is Zaterdagmiddag besloten met een groot bloemencorso dat ook over de Scheveningse strandboulevard trok. Een deel van de stoet tijdens de tocht door de badplaats. Kerkklok waarschuwde zelf Vanmorgen vroeg is tengevolge van kort sluiting de zolderverdieping der sacristie van de R.-K. St. Bavokerk aan de Herenweg in Heemstede uitgebrand. Door spoedig in grijpen van de Heemsteedse brandweer kon het vuur, dat aanvankelijk ook de kerk bedreigde, tot de sacristie beperkt blijven. Verscheidene kerkelijke paramenten, schil derijen, vaandels en andere voorwerpen, die op de zolder waren opgeborgen, gingen verloren. De schade bedraagt volgens een mededeling van de brandweer ongeveer 15.000 gulden. De kortsluiting ontstond in de krachtici- ding, die naar de luidinstallatie leidt, en daardoor begon er plotseling uit eigener beweging een van de kerkklokken te lui den. De koster schrok hierdoor wakker en toen hij ging kijken zag hij het vuur in de sacristie. De brandweer is omstreeks kwart over zes gealarmeerd door een politieman, die in de nabijheid van de kerk surveil leerde. Daarvóór schijnt ook reeds een burger de brand te hebben ontdekt, maar vermoedelijk door een vergissing heeft van hem de brandweer geen melding bereikt. De Rijkswaterstaat heeft, zoals wij al eerder meldde, in Duitsland een Donau- motorpont aangekocht, die oorspronkelijk is gebouwd voor het vervoer van spoorwa gens. De pont zal in Nederland dienen ter verbetering van de verbindingen over het Noordzeekanaal te Velsen. Verwacht wordt thans, dat de pont in het vroege voorjaar van 1953 is verbouwd en dat de aanleginrichtingen dan ook zul len zijn voltooid. De pont wordt voortbewogen, niet door de gebruikelijke schroeven maar door voith-schneider propellers. Dit zijn zwaard vormige uitsteeksels die aan de omtrek van een draaibare schijf zijn gemonteerd. De zwaarden kunnen elk voor zich 'n draaien de beweging uitvoeren. Elke propeller be staat uit zes van dergelijke zwaarden. De pont heeft twee propellers: een aan de voorzijde en een aan de achterzijde. Door deze wijze van voortbeweging kan de pont in elke gewenste richting worden verplaatst, hetgeen voor een veer-verbin- ding van veel belang is gebleken. De capaciteit van het vaartuig wordt geschat op ruim het dubbele van die der bestaande stoomponten. De motorpont is reeds in ons land aangekomen, zodat ten spoedigste met de verbouwing er van kan worden begonnen. LUXEMBURG (ANP) De Europese kolen- en staalgemeenschap is Zondag van stapel gelopen met de installatie te Luxemburg van' het uit negen leden bestaande Hoge ge zagsorgaan. De zaal van het Luxemburgse stadhuis, waar de installatieplechtigheid plaats had, was fraai met witte rozen versierd. Achter de tafel, waaraan de leden van het Hoge Gezagsorgaan waren gezeten, hing een levensgroot schilderij van de Luxem burgse groothertogin. Links en rechts hingen de vlaggen der zes leden-staten. De leden van de Hoge Autoriteit zijn: voorzitter Jean Monnet (Frankrijk), eerste onder voorzitter Franz Etzcl (West-Duitsland), tweede ondervoorzitter Albert Coppc (Bel gië), leden: Leon Daum (Frankrijk), Paul Finct (België), de vertegenwoordiger der Europese vakbonden. Enzo Giacchero (Italië), Heinz Pothoff (West-Duitsland), D. P. Spierenburg (Nederland) en Albert Wehrcr (Luxemburg). In zijn installatierede zeide de voorzitter van de Hoge Autoriteit van het plan-Schu- man, de Fransman Jean Monnet, dat voor het eerst in de geschiedenis de traditionele betrekkingen tussen de staten een ingrij pende hervorming ondergaan. Thans hebben de zes parlementen der aan het plan-Schuman deelnemende landen na rijp beraad en met grote meerderheden besloten de eerste Europese gemeenschap in het leven te roepen, die een deel van de nationale souvereiniteiten samenbrengt en ze aan het gemeenschappelijk belang onder werpt. Binnen de haar door het verdrag gestelde grenzen toch heeft de Hoge Auto riteit volmacht ontvangen in volledige on afhankelijkheid besluiten te nemen, die onmiddellijk uitvoerbaar zijn op hun ge zamenlijk grondgebied. Zij staat in direct contact met alle on dernemingen en ontvangt haar financiële middelen niet uit bijdragen der staten maar uit directe heffingen op de productie der ondernemingen waarover haar bevoegdheid zich uitstrekt. Het Hoge Gezagsorgaan is geen verantwoording verschuldigd aan de staten doeh aan een Europese Assemblée, een parlement van 78 leden. De leden van deze Assemblée zijn door geen nationaal mandaat gebonden en zij stemmen vrij en hoofdelijk, dus niet als nationale groep. Elk hunner vertegenwoordigt niet zijn land maar de gehele gemeenschap. Deze Assem blée zal controle uitoefenen op het beleid van het Hoge Gezagsorgaan en zij is de eerste Europese Assemblée, die met een souvereine macht bekleed is. Tegen de besluiten van de Hoge Autori teit kan in beroep gegaan worden bij een rechtsinstantie. Niet de nationale rechters zullen over een dergelijk beroep oordelen, doch een Europees Hof van Justitie. Een voortdurend contact zal echter blijven be staan tussen de Hoge Autoriteit en de regeringen. Hiertoe .is een raad van minis ters in het leven geroepen. Deze zal niet een soort voogdij uitoefenen, doch heeft tot taak te verzekeren dat de politiek der Hoge Autoriteit en die der verschillende leden- staten met elkaar in harmonie zijn. Jean Monnet deelde vervolgens mee. dat over enkele maanden alle douane-barrières, alle kwantitatieve beperkingen en alle dis criminaties uit de weg zullen zijn geruimd. Kolen en staal zullen zich geen grenzen meer gesteld zien binnen de gemeenschap en zij zullen iedere koper op dezelfde voor waarden ter beschikking staan. „Het ver drag de eerste Europese anti-trustwet geeft ons de bevoegdheid kartels te ont binden. productiebeperkende practijkcn te verbieden en elke buitensporige economi sche machtsconcentratie te verhinderen. Aldus zal onder een stelsel van gezonde concurrentie de kolen- en staalproductie waarlijk ten dienste komen van de ver bruikers. Bij de ernstige pogingen, die zullen wor den gedaan tot een ontwikkeling der eco nomie in Europa, zal bijzonder aandacht worden geschonken aan een verbetering der levensomstandigheden en arbeidsvoorwaar den der werknemers", aldus de voorzitter van het Hoge Gezagsorgaan. „Wanneer er meer kolen en meer staal voorhanden is van betere kwaliteit en tegen een lagere prijs, dan betekent dit, dat een ieder meer kan kopen en ieder gezin een hoger levens peil krijgt." Jean Monnet verklaarde verder, dat het Hoge Gezagsorgaan vastbesloten is de mid delen te vinden om uitvoering te geven aan de door de Britse regering tot uitdrukking gebrachte wens, een zo nauw mogelijke samenwerking met de gemeenschap tot stand te brengen. Ook wordt een nauwe samenwerking met de Verenigde Staten verwacht. Met de Raad van Europa zullen betrekkingen, in de vorm welke bij het verdrag werd voorzien, worden onderhou den. „De bouw van het huis Europa", zo besloot Jean Monnet zijn toespraak, „duldt thans geen verder uitstel meer." Naar men verwacht, zal de Assemblée van de steenkolen- en staalgemeenschap op 10 September te Straatsburg bijeenkomen. Dit orgaan,' waaraan het Hoge Gezagsor gaan verantwoordelijk is, bestaat uit par lementsleden uti de deelnemende landen en wel 18 Fransen, 18 West-Duitsers, 18 Ita lianen, 10 Nederlanders, 10 Belgen en 4 Luxemburgers. Volgens Monnet is het mo gelijk, dat de leden van deze Assemblée rechtstreeks door het volk zullen worden gekozen. Bij de aanvaarding van hun benoeming tot lid van hot Hoge Gezagsorgaan heb ben de leden ervan de volgende plech tige verbintenis aangegaan: .Wij zullen ons ambt uitoefenen in volledige onaf hankelijkheid, in het algemeen belang van de gemeenschep. Bij de vervulling van onze plicht zullen wij geen instruc ties vragen noch aanvaarden van enige regering of enig lichaam en wij zullen ons onthouden van iedere handeling, welke onverenigbaar is met de boven nationale aard van ons ambt. Wij nemen akte van de verbintenis, aangegaan door de staten-ledcn, volgens welke zij dit boven-yiationale karakter zullen eerbie digen en niet zullen trachten ons te be ïnvloeden bij de uitoefening van onze taak. LUXEMBURG, (DPA). Kanselier Adenauer heeft in een persgesprek met het Luxemburgse blad „Het Luxemburgse woord" verklaard, dat „het houden van vrije verkiezingen in het Saargebied" voor waarde is voor een Europeanisering van het Saargebied. De Frans-Duitse betrek kingen zouden pas in evenwicht komen als een dergelijke verkiezing werd gehouden. De huidige landdag zei Adenauer niet te beschouwen als op vrije wijze gekozen. Een Europeanisering van het Saarge bied, „gesteld, dat het volk van het Saar gebied deze wenst", zou voor Duitsland een groot offer betekenen, dat als zodanig er kend dient te worden. Over de huidige besprekingen over het gebied was nog weinig te zeggen. Adenauer zeide te menen, dat Duitsland en Frankrijk allereerst hun opinie over de kwestie op papier dienen te stellen. De besprekingen zouden met gesloten deuren gevoerd wor den. Kanselier Adenauer zeide voorts, dat het plan-Schuman als zodanig geheel los van de Saarkwestie staat. De hoofdzaak is, dat thans met kracht de daad bij het plan gevoegd zou worden. Brussel. De staking van de leden van het algemene Belgische vakverbond tegen in voering van de tweejarige dienstplicht was Zaterdag volgens een communiqué van het ministerie van defensie algemeen in de in dustriecentra Luik en Verviers, alsmede in de Borinage en Midden-Bclgië, maar niet in de landbouwprovincies Luxemburg, Limburg, Oost-Vlaanderen en West- Vlaanderen waar de arbeiders in overgrote meerderheid georganiseerd zijn in Katho lieke bonden, die de stakingsactie van de socialisten niet steunen. De uitwerking van de staking was hel duidelijkst merkbaar in Luik waar trams, trolleybussen en de vele grote fabrieken stilstonden. In Antwerpen legden 15.000 havenarbei ders het werk neer. Douane- en haven ambtenaren werkten strikt volgens de voorschriften en veroorzaakten daardoor aanzienlijke vertragingen. In Brussel staakte het personeel van trams en trolleys niet, ten einde de stakers in de gelegenheid te stellen zich naar een demonstratie in het centrum van de stad te begeven. Naar schatting 25.000 arbeiders liepen mee in de demonstratieoptocht die over de Brusselse boulevards trak in stro mende regen. „Twee jaar is te veel" en „Achttien maanden is lang genoeg" stond op de spandoeken die zij meevoerden. De demonstratie verliep ordelijk. En kele kleine schermutselingen deden zich voor toen toeschouwers trachtten zich een weg te banen dwars door de stoet heen. De Brusselse politie stond in groepjes van twee en drie man langs de route van de betoging en behoefde niet in te grijpen. Op het militaire vliegveld van Chièvres is een sabotagedaad gepleegd. Hier werd een electrischc kabel van de controletoren op drie plaatsen doorgesneden. De militai re autoriteiten stellen een onderzoek in. Volgens „Le Peuple" zouden tijdens de gisteren gehouden kabinetsraad verschei dene ministers gewezen hebben op de poli tieke spanning, die de laatste weken is ont staan door het uitblijven van een beslis sing inzake de duur van de militaire diensttijd. De ontvredenheid der dienst plichtigen zou vooral veroorzaakt worden door de onzekerheid waarin zij verkeren. De Belgische gedelegeerden zouden er bij de besprekingen te Parijs op aandringen de militaire diensttijd voor de landen van West-Europa gelijk te maken en zouden voorstellen deze op 20 maanden te brengen. De Haarlemse bioscoopondernemingen hebben zich tot het college van B. en W. van Haarlem gewend met verzoek de raad voorstellen te doen de heffing van de ver makelijkheidsbelasting voor bioscoopvoor stellingen weer te brengen op 20 procent. fn 1948 is de belasting verhoogd tot 35 pro cent als gevolg van richtlijnen uit Den Haag. Sedert korte tijd is een nieuwe situa tie ingetreden; de gemeentebesturen zijn autonoom op de heffing der vermakelijk heidsbelasting. B. en W. hebben de bioscoopondernemers bericht, dat de financiële toestand der ge meente voorshands een beletsel vormt voor stellen aan de gemeenteraad te doen in de door de ondernemers gewenste zin. Dezen hebben zich opnieuw tot het college van B. én W. gewend. Zij schrijven, dat indien met hun grieven geen rekening wordt ge houden, gezamenlijk zodanige maatregelen genomen zullen worden als zij in het be lang van hun bedrijven dienstig vinden. BUENOS AIRES. (Reuter). Met een eerbetoon, dat gewoonlijk slechts ten deel valt aan Argentijnse presidenten, die tij dens hun ambtsperiode komen te overlij den, is het stoffelijk overschot van Evita Pcrón, echtgenote van het Argentijnse staatshoofd, op een affuit van het mi nisterie van Arbeid te Buenos Aires naar het Congres, over een afstand van twee kilometer, vervoerd. Ongeveer twintig dui zend man der Argentijnse strijdkrachten bewezen „Evita" de laatste eer. De kist was gehuld in de Argentijnse vlag en het vaandel van de Pei'ónistische partij. Zij werd langzaam door in rijen van drie lopende werklieden, gekleed in wit en zwart, voorbij de langs de weg ge- schaax'de, met stalen helmen uitgeruste, troepen gedragen. President Perón liep achter de affuit. Daarna kwamen Evita's familieleden, de leden van het kabinet en andere hoog- waardigheidsbekledex-s. Tijdens het voor bijtrekken van de stoet daalde een regen van bloemen neer van de balcons der wo ningen langs de brede „Avenida de Mayo". Het overbrengen van Eva Perón's stof felijk overschot naar het Congres was de eerste der begrafenisplechtigheden, die twee dagen in beslag zullen nemen. In de nacht van Zaterdag op Zondag bleef de overledene in het Congresgebouw opge baard. Zondag is het stoffelijk overschot van mevrouw Perón overgebracht van het Congx-esgebouw naar het hoofdkwartier van het algemene vakverbond. Dit ge schiedde met dezelfde pracht en praal. In de hoofdstad van de Argentijnse px-o- vincie Buenos Aires, die Vrijdag omge doopt is in „Eva Perón", is het tot studen tenrelletjes gekomen, waarbij de politie gebruik heeft gemaakt van traangasbom- men om de studenten uiteen te drijven. De relletjes begonnen, nadat het rouw floers aan de ingang van het studenten restaurant van een hogeschool door een on bekende verscheurd was. De rector gelastte daarop, dat de studen ten slechts in rouw het restaurant mochten betreden. Uit protest bleven de meesten toen weg en hielden demonstraties. Stu^- denten van een andere hogeschool voeg den zich bij hen. TEHERAN. (Reuter). Nadat de Perzi sche Senaat aanvankelijk geducht had te- gengesputterd, heeft hij vanochtend met 26 tegen 4 stemmen px-emier Mossadeq de uitgebreide volmachten gegeven, waarom hij had gevraagd. Zaterdag bezocht een delegatie van se natoren de premier om te trachten hem van inzicht te doen veranderen. Een aan tal senatoren achtten de volmachten in strijd met de grondwet. Mossadeq hield echter het been stijf en kreeg tenslotte zijn zin. S ir i us Een echte Streber kent geen echt streven. Het hoofdkwartier van generaal Naguib heeft meegedeeld, dat in Februari ver kiezingen voor een nieuw parlement zullen worden gehouden. In de verklaring wordt gezegd, dat hier toe in overeenstemming met premier Aly Maher is besloten. De regering, de be stuursorganen en de politieke partijen zul len hierdoor tijd genoeg hebben om haar zuivering te voltooien ter verzekering van de politieke stabiliteit in een gezond par lementair leven, aldus de verklariixg. Tevens wordt gezegd, dat de strijdkrach ten de regex-ing dringend een serie nieuwe maatregelen gevraagd hebben: beperking van het grootgrondbezit, verbetering van het lot der arme boex'en, ontwikkeling van de industrie om de levensstandaax-d in het gehele land te verhogen en geen indirecte belastingen, welke de lasten voor de ar men vergroten. Zuiveringszout. Premier Aly Maher van Egypte heeft Zondagavond in een x-adiorede de bevol king opgewekt generaal Naguib en zijn medewerkers te steunen bij hun hervor mingsplannen. Hij hekelde de partijpoli tiek, die de vooruitgang van het land te genhoudt. Ook de politieke partijen moe ten worden hervormd. Zij moeten pro gramma's hebben, die onderling verschil len, anders dienen zij zich te vex-enigen. „De leden van een partij zullen niet lan ger de leiders moeten gehoorzamen, maar de leiders de leden", aldus de premier. Maher beloofde binnenkort zijn poli tiek ten aanzien van economische en so ciale hervormingen te zullen uiteenzetten. De perscencuur is met ingang van heden afgeschaft, waarmede wij blijk geven van ons vertrouwen in de vaderlandsliefde en het gezonde oordeel van onze journalisten. Wij zulllen hun zoveel mogelijk feiten meedelen". CAiRO (Reuter). In Cairo zal 23 Augus tus een confei-entie beginnen van opperbe- velhebbers der stx-ijdkrachten en militaire expex-ts van de landen der Arabische Liga, teneinde een permanente militaire raad van Arabische landen op te richten. Het bevei ligingsverdrag van de Liga, thans door vier van de zeven landen geratificeerd, is van kracht geworden. Het hoofdkwartier van de Liga heeft planxxen gereed ter uitvoering van de bepalingen van het verdrag. (Van onze parlementaire redacteur) In de formatiepogingen van mr. Donker zou zich sinds Vrijdag een verrassende wending hebben voorgedaan. De aanvaxxkelijk door hem gevolgde opzet-Drees zou hij hebben laten varen om haar te vervangen door de opzet-Beel. In grote trekken zou hiervan het resultaat zijn dat de Anti-Revolutionnairen toch hun zin zouden krijgen, namelijk één van de sociaal-economische departementen en wel Economische Zaken. Voorts zou de K.V.P. haar hardnekkig volharden in het verlangen van een vierpartijen-kabinet te zien opti-eden met succes bekroond zien. En bovendien zou als vergoeding voor het door de K.V.P. te brengen offer van de portefeuille van Economische Zaken deze zou dan namelijk aan een Anti-Revolutionnair komen het minister-presidentschap aan een K.V.P.'er worden toevertrouwd, te weten aan prof. Beel. Dit zou een mei-kwaai'dige gang van zaken zijn. De twee verliezers in de verkiezingsstrijdde Anti-Revolutionnairen en de K.V.P., gaan met de wxnst strijken en de P. v. d. A. die met dr. Di-ees aan het hoofd een overwinning boekte, zou het minister-px-esidentschap niet in handen van dr. Drees zien komen maar in die van prof. Beel. Van een zijde die in deze weken steeds voortreffelijk ingelicht bleek te zijn heb ik met stelligheid vernomen dat het deze kant uitgaat, al blijft een voorbehoud dat er nog weer een verandering kan intreden, ïxiet ovex-bodig. Toen mr. Donker in KVP-kring meer en meer bot dreigde te zullen vangen (ik noem slechts het afwijzende standpunt behoudens een heel kleine reserve zowel door prof. Beel als door px-of. Rutten in eerste aanleg ingenomen) deed hij nog een uiterste poging bij prof. dr. Beaufort. Dit zeer ge ziene Eex-ste Kamerlid van de KVP, een deskundige op internationaal gebied en naast prof. Ronxme wei de belangrijkste figuur in de KVP, zag zich voor het minis terschap zonder poi'tefeuille aan Buiten landse Zaken uitgenodigd. Daarbij kreeg hij ik geef nog steeds weer wat mijn zegsman mij vertelde te horen dat voor de P. v. d. A. het feil dat hij het priesters kleed draagt geen bezwaar was. Maar inplaats van het ministerschap te aanvaarden is prof. Beaufox-t ten behoeve van mr. Donkcr's formatie als bemiddelaar gaan optreden. Zo zou men dan gedaan liebben geki'egen dat men van KVP-zijde bereid was, anders dan onder het forma teurschap van prof. Beel, er zich bij neer te leggen dat Sociale Zaken geheel onder iemand van de P. v. d. A. zou blijven en wel onder het Tweede Kamex'lid de heer Suurhoff, voorman van het N.V.V. Tegen over het afstand doen van Economische Zaken door de KVP ten behoeve van de AR moest dan echter staan dat prof. Beel minister-president zou worden. Hierin lag dus weer een stex'k toegeven van de kant van de P. v. d. A. In die kring luidt de redenei'ing echter: wij krijgen onze zin met Sociale Zaken; ons laat het op zich zelf koud als aan Economische Zaken ook een Anti-Revolutionnair komt, mits het er een is die óns aanstaat. En wanneer dan de KVP van ons het offer van het minister presidentschap vraagt, zijn wij daartoe be- reid, vooral nu de formateur een der onzen is. Daarmee, zo redeneert men in P. v. d. A.-kx'ingen, krijgt het kabinet inxmers het karakter van een ministerie, dat onder lei ding van de P. v. d. A. is samengesteld, hetgeen bij de keuze van personen tot uiting komt. Wat Buitenlandse Zaken aangaat, vernam ik dat mr. Stikker tenslotte bedankt heeft. Ter wille van het landsbelang zou hij toch bereid geweest zijn de portefeuille te aan vaarden, maar naar het heet, heeft hij op doktersadvies hiervan moeten afzien. Thans schijnt mr. J. W. Beyen, de begaafde direc teur van het Internationaal Monetair Fonds, aan bod te komen. Hij heeft onlangs zijn terugreis naar Washington van 2 Augustus naar 16 Augustus vei'schoven. Mr. Blaisse (KVP) zou daarnaast minis ter zonder portefeuille op het Plein wor den. De vraag is gerechtvaardigd of het niet de voorkeur zou verdienen, mede om tot een doeltreffender afbakening van de bevoegdheden der beide ministers te komen, een afzonderlijk ministerie van Buitenlandse Handel te scheppen dat met Buitenlandse Zaken één gemeenschappe lijke secretaris-generaal zou hebben. Men spiegelt zich hier aan het voorbeeld van België. Dr. Drees zou als vice-minister- president optreden en de portefeuille van Financiën onder zich krijgen. Verder wordt de naam genoemd van de heer H. L. Jansen (KVP), secretaris van de Sociaal Economi sche Raad, die bestemd zou zijn voor een portefeuille waaronder de publiekrechte lijke bedrijfsox-ganisatie zou vallen en mo gelijk een stuk van Verkeer en Waterstaat; hierbij zou in het bijzonder gedacht zijn aan Openbare Werken. Ir. Staf (Oorlog en Max-ine) en prof. Kernkamp (Overzeese Rijksdelen) zouden de twee Christelijk Historische figuren in het kabinet zijn. De formateur zou voor het ministerie van Economische Zaken op het oog hebben prof. J. Zijlstra, een van de jonge Anti-Revo lutionnairen, hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit te Amstei-dam. In herinnering zij gebi'acht, dat hij inder tijd behoorde tot degenen, die achter minis ter Lieftincks plan inzake credietbeperking stonden. Naast deze figuur zou nog een tweede Anti-Revolutionnair een plaats in het ministerie krijgen, hetzij aan Justitie, in welk geval men denkt aan prof. W. F. De Gaay Fortman, hetzij dit wordt waarschijnlijker geacht aan Verkeer en Waterstaat, waarvoor onder meer genoemd wordt dr. W. F. van Gunsteren. Justitie zou dan iemand van de P. v. d. A. aan het hoofd krijgen, namelijk mr. Donker, als deze zelf de portefeuille wil aanvaarden. De ministers Mansholt en mr. In 't Veld (beiden P. v. d. A.) zouden hun tegenwoor dige portefeuilles behouden. Intussen is het mogelijk dat aan Weder opbouw een andere bewindsman zou komen. Uiteraard ziet men thans met de gx-ootste belangstelling uit naar de houding van de Anti-Revolutionnairen en naar die van de KVP. Wanneer de AR meedoen, zo mag worden aangenomen, dan is de for matie zo goed als gereed. VRIJ WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend droog en vrij warm weer met perioden van zonneschijn en zwakke, later matige Zuidelijke wind. 12 Augustus Zon op 5.19 uur, onder 20.10 uur. Maan op 22.19 uur, onder 14.30 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 11 Augustus: Hoog water: 7.22 en 19.49 uur. Laag water: 3.11 en 15-28 uur. Dinsdag 12 Augustus: Hoog water: 7.22 en 19.49 uur. Laag water: 3.11 en 15.28 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1