Regenval bedierf feestvreugde rond Beverwijks Gladiolencorso „Hoofd en Hand" „De Kennemers" bond DEM met 4-1 aan de feestelijke zegekar Negenduizend lucifers en twintig eeuwen historie Agenda voor Beverwijk Shakespeare's Veel leven om niets" in Beverwijk Kleurige stoet ontsnapte geen moment aan Pluvius' aandacht Ronde van Beverwijk Wijk aan Zee Te veel reclame werd op „Scheybeeck" geopend HOOFDwïHAND H.O.K. concerteert in Grote kerk Hemony-klok blijft in Uitgeest „Uitzetter" van feestweek trok duizenden naar Santpoort Feest bij kaarslicht Voor- en nadeel Ex-koning Faroek in Wijk aan Zee gesignaleerd MAANDAG 11 AUGUSTUS 1952 d HET HEEFT ZATERDAGMIDDAG GEREGEND in de Breeslraat en in de Vondel laan, het goot op het Stationsplein en in de Peperstraat en telkens werd de Gladiolen- stoet, die de feestelijke inzet moest zijn van de Beverwijksc feestweek, natter en de meisjes op de praalwagens kouder. Wat een stralende zon nodig had, om te fonkelen van de diepe kleuren, die de gladiolus ten toon kan spreiden, kreeg de voortdurende zegening van Pluvius en wat begon als een stoet vol goede moed, eindigde als een verregende rij, waaruit bij Westerhout al het een en ander deserteerde, omdat er werkelijk geen kruid tegen de nattigheid gewassen was. Niettemin stond het publiek langs de Velserweg en de Breestraat rijen dik, om het tweede gladiolenfestijn door Beverwijk te zien trekken en al was men het er over eens, dat het verleden jaar mooier en groter was, de moed van de dapper-blazende Harmoniekapel cn de Hoogovenharmonie werd evenzeer bewonderd als de soms verrassend mooi aangebrachte bloemtoefen op de nat-glanzende personenauto's. Zoals bijvoorbeeld op een blauwe Fiat van de kwekers vereniging „Flora", die deswege dan ook met de eerste prijs in groep B ging strijken. Over het algemeen is er in dit corso weinig nieuws te zien geweest: het gladiolenmateriaal leent zich natuurlijk in aanleg niet tot het opvullen van grote vlakken of het uitbeelden van voorstellingen zoals dat met behulp van hyacintennagels stukken beter gaat en bovendien voerde de reclame zo duidelijk de boventoon, dat bepaalde wagens helemaal afgestemd waren op het tonen van een bepaald handelsmerk, waarbij de bedoeling van het corso wel in het gedrang moest komen. Dit alles neemt niet weg, dat er aardige dingen gemaakt zijn, met name de gondel van de firma Kröder, die trots met de ge wonnen wisselbeker door de stad para deerde en daarmee de zege van verleden jaar prolongeerde. Niettemin konden wij niet volledig enthousiast zijn over de kleur combinatie, die het vaartuig met zijn be manning en „bevrouwing" sierde de blanke wagen van de geheelonthouders organisatie „Kindervreugd" bijvoorbeeld, met zijn éénkleurige toefen gladiolen tegen smetteloos wit laken, bekoorde bepaald meer. Een geestige vondst was het schuimende glas bier van een der brouwerijen, getrok ken door een jeep, die bestuurd werd door een levende bevestiging van de opmonte rende woorden over dat „beste bier" en succes was evenzeer verzekerd voor de drukker, die zijn familiedrukwerk aan prees met een voorstelling van de gebeur tenissen, welke gemeenlijk aan het verzen den van geboorte- en trouwkaarten vooraf gaan. De Beverwijkse brandweer heeft ver leden jaar blijkbaar de smaak te pakken gekregen en verscheen ook dit keer met haar imposante ladderwagen, in de gele gladiolen gestoken door vakkundige en kunstzinnige handen. De verenigde melkhandelaren laten evenmin een gelegenheid voorbij gaan, met bloemen te zeggen, dat hun margarine erg goed is en de junioren van de Beverwijkse rennersclub reden trots met een dot fleu rige gladiolen op het stuur in de achterste gelederen. Uitgeester koekfabriek wordt herbouwd De enige maanden geleden door brand verwoeste koekfabriek met woonhuis van de fa. A. L. Starreveld zal binnenkort worden herbouwd. De bouw zal deels in eigen beheer wor den uitgevoerd en deels door onderaanne ming door het architectenbureau Doorman te Heemstede. TENTOONSTELLING von wrl|»-t l|d» b«» l«d In Een schare genodigden vulde de raadzaal van het Beverwijkse gemeentehuis „Schey beeck" Zaterdagmiddag tegen half vier ge heel, toen burgemeester mr. H. J. J. Schol- tens met een toepasselijke speech de ten toonstelling „Hoofd en Hand" officieel opende. Hij maakte allereerst zowel de plaatselijke VVV als het comité „Beverwijk 650 jaar stad" een verdiend compliment over deze expositie, die dank zij hun ini tiatieven tot stand kwam. Vervolgens ging de burgemeester wat dieper in op de betekenis van de vrije tijds- besteding, waarbij heel gemakkelijk een afbrekend, ja zelfs verwoestend element kan gaan meespelen. Maar aan de andere kant is het ook mogelijk, dat de besteding van de vrije tijd de mens herschept en hem zijn spankracht te ruggeeft. Sedert de achturige werkdag werd ingevoerd, zo zei de heer Schol- tens, is het daarmee samenhangende probleem in gezonder ba nen gekomen. Deze pakkende tentoonstel ling laat zien wat er te bereiken is, zodra er richting wordt gegeven aan de vrije tijdsbesteding. De heer G. W. P. Sloutenbeek heeft als voorzitter van de „Stichting Beverwijk 650 jaar stad" bedankt voor de mede werking van het gemeentebestuur op het stuk van de voorbereiding tot deze exposi tie en hij huldigde mr. Moens, de overleden stichtingsvoorzitter, posthuum, door het grote gemis aan deze krachtige leidersfi guur te stipuleren. Voorts bracht hij oprechte dank aan de beide werkers, die „Hoofd en Hand" voor bereidden: de heer J. Bus uit Hengelo en de heer C. F. van Dam, propagandachef van de Hoogovens. Met het uitspreken van de hoop, dat de financiële zorgen rond de feestweek die weliswaar aanmerkelijk verzacht werden door een flinke steun van het gemeentebestuur door de regen niet verder zullen worden verzwaard, nodigde hij de aanwezigen uit met het speciale feesttreintje naar de Julinaschool te ver trekken, waarop notaris T. C. Bölger er in een slotwoord nog eens op wees. dat blij kens de belangstelling van de Hoogovens voor de ganse Beverwijkse opzet (en het beschikbaar stellen zowel van prijzen als van de Hoogovenharmonie) do samenwer king tussen industrie en tuinbouw blijk baar waarlijk geen holle frase is. Beverwijk 0V.17 AUGUSTUS 1932 PROGRAMMA VOOR DINSDAG: Het programma der festiviteiten op Dinsdag 12 Augustus ziet er als volgt uit: 1417,30 en 1923 uur: Tentoonstelling „Hoofd en Hand", Julianaschool, Prins Bernhardlaan. 19,30 uur: Muziek- en Zangfestival (2e gedeelte op „Scheybeeck". (Het eerste gedeelte zal vanavond al in „Scheybeeck" plaats vinden). Kermisvermakelijkheden en verkoop kramen op parkeerterrein, Stations plein en Breestraat. Dat een leverancier van geestrijk vocht een „vaste" propagandawagen liet mee rijden, werd door de jury blijkbaar snel onderkend, want ondanks de imposante verschijning, viel het gevaarte niet in de prijzen, ook al, omdat de gladiolen tussen de aperitifs moeilijk terug te vinden waren. Het is jammer nogmaals dat een corso min of meer afhankelijk is van de goed gunstige medewerking van grote zaken, die een gerede aanleiding vinden, hun pro ducten naar voren te brengen dit Be verwijkse corso ging daar merkbaar mank aan en het ware te hopen, dat de werke lijke corso-liefhebbers volgend jaar een revanche van „de andere kant" beleven. Tuinbouwstudieclubs en Volksonderwijs hebben daartoe de weg dit jaar al gewezen. Na lang vergelijken kwam de jury tot de volgende prijsverdeling: Groep A: (particulieren) 1 A. Six, 2 VVV (met lof van de jury). Groep B: (verenigingen en gezelschap pen) 1 Kwekersvereniging „Flora", 2 Tuin- bouwstudieclub Beverwijk, 3 Beverwijkse afdeling van „Bloembollencultuur", 4 Heemskerkse afdeling van „Bloembollen cultuur", 5 „Kindergeluk". Groep C: (instellingen, bedrijven, win keliers) 1 fa. Kröder, 2 Verenigde melk handelaren, 3 Kennemer Garage, 4 M. C. Kramer, 5 Amstelbrouwerij, 6 Homburg. De brandweer kreeg een eervolle ver melding. De stad zelf heeft zich de laatste dagen eveneens in feesttooi gestoken: op de ga zons langs de Breestraat zijn potten met gladiolen gezet, die daardoor wellicht wat te laag staan, om voldoende op te vallen in hun overdadige kleurenpracht en voorts heeft haast elke straat van enige betekenis zich gesierd met de forse, warmgekleurde bloemen van de maand Augustus, die deze feestweek hun naam hebben geschonken. Deze speciale wedstrijd, die dus op het decoratieve was gericht, had het volgende resultaat: 1 A. de Ruyter (winnaar wisselbeker, beschikbaar gesteld door ir. A. H. Ingen Housz), 2 Fa. Steyn en Co., 3 J. T. Groot, 4 Blom en Padding. Op een drietal plaatsen in de stad heb ben zich voorts kramen en kermisattrac ties genesteld, die de feestelijke sfeer niet weinig verhogen en waar vooral Zaterdag avond heel wat belangstelling voor bestond, al liet het weer zich maar niet van de pret tigste zijde zien. Ter gelegenheid van de feestweek zal het symphonieorkest „Hoogoven Kunstkring", dirigent Frangois Eisen, een kerkconcert geven in de Grote Kerk op Vrijdagavond 15 Augustus. Als organist-solist werkt mede Adriaan Verschoor. Het programma ziet er als volgt uit: 1. Meneer Claus uit Nijver - dal en ex-walkapitein Ligt van de IJmuidense rederij de VEM hebben elkaar waarschijnlijk nog nooit ontmoet, maar ze hebben toch wel heel veel gemeen. Beiden oprechte liefhebbers /an het verfijnde handwerk, 's avonds onder de lamp aan tafel of in de schuur aan een werkbankje, waar dan de wonderlijkste pro ducten van hun vernuft antstaan. Die meneer Claus antlaadde zijn talenten in jen verkleinde maar zeer :omplete uitgave van een auderwetse tapkamer, die alleen nog maar een paar niniatuur-stamgasten van node heeftom tot knus leven te komen. Een amechtig or geltje in de hoek en een Wilhelmina-biljart in het midden met de ballen ge- Iphigenia in Aulis van Chr. W. von Gluck reed voor de volgende Ondanks het slechte weer trok het Beverwijkse corso veel belangstelling. Enkele fraai versierde auto's onderweg. Ds. mr. G. D. Boerlage, Nederlands Her vormd predikant te Uitgeest heeft bekend gemaakt, dat de Hemony-klok niet aan het Alfred College te New York verkocht zal worden, maar op de plaats zal blijven, waar ze reeds jaren hangt, namelijk in de toren der Ned. Herv. kerk te Uitgeest. Bovendien zal de voormalige pastorie tot verenigingsgebouw verbouwd worden, want aan giften is een bedrag van f 34.100 bin nengekomen. Zelfs uit Amerika en Indo nesië heeft men bedragen voor het behoud der klok ontvangen. De verbouwing van de pastorie is opgedragen aan de N.V. Bouw- en Aannemingsbedrijf Jb. Prest te Oostzaan en zij zal f 375.000 moeten kosten. De gezellige drukte van Santpoorts feestweek behoort weer tot het verleden Zaterdagavond is het jaarlijks festijn be sloten met een muzikale wandeling van de muziekverenigingen „Wilhelmina" en „Soli Deo Gloria". Van „de Weyman" marcheer de „Wilhelmina" en van het Broekberger- plein startte „Soli Deo Gloria" en het heeft de beide ensembles voorwaar niet aan be langstelling ontbroken. Het lunapark was op deze laatste feest avond bijzonder druk bezocht. Viel er over het bezoek op voorgaande dagen al niet te klagen, Zaterdagavond bereikte het duide lijk zijn hoogtepunt. Er was bijna geen doorkomen aan. Wanklanken zijn er ge durende al deze feestdagen niet vernomen, zodat de Handdraverijvereniging, die dit alles georganiseerd heeft, op een geslaagde feestweek kan terugzien. Midden in het feestgedruis, dat door het weer nu niet zo'n gróót gedruis was, sprong omstreeks negen uur Zater dagavond in Beverwijk en Wijk aan Zee een groot deel van de electrische ver lichting uit door een defect aan een hoofdkabel. De restaurants en café's hadden snel hun noodverlichtingbe staande uit kaarsen, voor elkaar, waar door de gezelligheid in niet geringe mate werd verhoogd. De kermisklanten moch ten echter in hun al langzamer draaien de zweefmolen uitzwieren, doch toen was het daar uit met de pret, evenals bij de haring- en oliebollententen. De tentoonstelling „Hoofd en Hand", die op dit moment een kleine honderd gasten herbergde, zat ook ineens zonder stroom: met het schijnsel van sigaren-aanstekers en lucifers werden de bezoekers naar de uitgang geloodst, waarbij de bordjes „verboden te roken" nijdig oplichtten. De enige instantie, die werkelijk narig heid ondervond van het verbreken van de leiding, was het Rode Kruis Zieken huis, waar de noodverlichting niet werk te en het verplegend personeel zich moest behelpen met kaarslicht. Gelukkig zijn er geen onoverkoombare dingen ge beurd. Op straat was de storing, dank zij de gasverlichting, niet te merken en het verkeer ondervond dan ook geen hinder van de storing. Toen na verloop van on geveer een uur het licht weer ging bran den, was eigenlijk de gezellige sfeer ver dwenen: ,,'t begon nou net zo gezellig te worden. 8 M.O.-TEKENEN Voor het examen tekenen M.O., acte M.B., slaagde mej. A. J. Groenhart te IJmuiden-Oost. Ter ere van het gladiolenfeest vond Zaterdagavond een treffen plaats tus sen de eerste eltallen van B.V.V. „De Kennemers" en „D.E.M." in het ge meentelijk sportpark aan de H. Mande- weg. De „gladiolenvoetbal", die als prijs door de Commissie „Gladiolen- week" voor het winnende elftal be schikbaar was gesteld, werd door de Kennemers (door een 41 overwin ning op D.E.M.) veroverd. Toen om vijf minuten voor zeven de DEM- voorhoede' de bal aan het rollen bracht, lanceerde zij direct al een goede aanval, die door de verdediging van Kennemers werd weggewerkt. Snel golfde hierna het spel op en neer, waarbij om beurten de doelverdedigers handelend moesten optre den. Langzaam aan wisten de Kennemers een licht overwicht te verkrijgen, wat zich uitdrukte in een doelpunt, waarvan de Kennemer-midvoor H. v. d. Sluis in samen werking met zijn broer J. v. d. Sluis de producent was (10). Met felle strijd verstreek de eerste helft, zonder dat één der voorhoeden kans zag de stand te wijzigen. Een doelpunt van de rechtsbuiten van Kennemers werd door de scheidsrechter, mede door interventie van de grensrechter van Kennemers, afgekeurd. Na de rust waren er nog maar vijf minu ten verstreken, of rechtsbuiten H. Jansen wist het tweede doelpunt in het voordeel van Kennemers te scoren; tien minuten later maakte rechtsbinnen J. v. d. Sluis het derde doelpunt (30). Kennemers was nu duidelijk sterker, maar wegens een goed verdedigen door de achterhoede van DEM en een te kort spel der Kennemers waren zij niet bij machte om nogmaals door te Het grootste voordeel van dit herfstige weekeinde behaalde de tentoonstelling „Hoofd en Hand", waar zich in de loop van Zondag doorlopend ruim duizend bezoekers verdrongen om al het schoons te zien. Bepaald nadeel van deze weers omstandigheden ondervond het open luchtspel „Veel leven om niets" in park „Scheybeeck", waar slechts honderdvijf tig bezoekers zich van acht tot elf uur (uitstekend) hebben vermaakt. (orkest); 2. Toccata en fuga in D kl. t. van J. S. Bach (orgel); 3. Symphonia, a. Alle gro assai, b. Andante en c. Presto van J. Chr. Bach (orkest); 4. Orgelconcert no. 4 van G. F. Handel (orgel met orkest). Piet Halsema speelt Dinsdag in de Grote Kerk Piet Halsema zal Dinsdagavond een or gelconcert in de Beverwijkse Grote Kerk geven. Het programma, bestaande uit wer ken van Bach, ziet er als volgt uit: 1. Par tite diverse sopra: „Christ der du bist der helle Tag; 2. Praeludium en fuga in D gr. t.3. Koraalvoorspel en Koraal: Wo soil ich flichen hin; 4. Fuga op een thema van Arcangelo Corelli; 5. Adagio e dolce (uit Trio-sonate III); 6. Toccata en fuga in D kl. t. MAANDAG II AUGUSTUS Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Verbo den huwelijk". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Het zwaard van Monte Christo". W. B. Theater, 8 uur: „Met vliegende vaan dels". DINSDAG 12 AUGUSTUS Kennemer- en Luxor Theater als Maandag. W. 3. Theater. Geen voorstelling. <lant „verboden te mas seren" en een tapkast van sierlijk gelijmd fineer hout: het is een van die kleine dingen op de groot se tentoonstelling „Hoofd en Hand" in Beverwijk; waaraan de aandachtige beschouwer wel meer dan een half uur puur genoegen kan beleven. Net als aan het inlegwerk van walmachi- nist Ligt, die zowel het straatje van Vermeer als de trawler IJM 34 uit ge kleurde fragmentjes hout legde en aldus schilderijen wrochtte, die er wezen mogen. Zaterdagmiddag is die tentoonstelling officieel ge opend en het is te hooen, dat duizenden naar de Prins Bernhardlaan trekken om niet uitgekeken te ra ken. Bij honderdtallen staan de meest volmaakte staal tjes van vrije tijdbesteding daar opgesteld zoals een grote, geheel stenen ma quette van het Dordtse stadhuis (gemaakt door eon winkelier van professie, die knutselaar van ganser harte mag heten) waarvan steen tjes stuk voor stuk gebak ken en samengevoegd wer den tot een knap bouw werk, dat de grijze sfeer dei- middeleeuwen volkomen weergeeft. Er is waarlijk te veel om op te noemen, in de tot expositieruimte omgetover de Julianaschool, waar de pijltjes u wel heen zullen wijzen. Er zijn aquaria vol we- melend leven er is een volière vol kwetterend ge dierte en er is een magni fieke inzending van de Be verwijkse modelbouwers- club de leden zijn alleen Hoogovenmensen die een spoorwegemplacement laten zien, waar niet alleen het kinderhart maar ook de vaderziel heel erg wijd van onen gaat. En het rijdt ook allemaal. Met de lichtjes aan en denderend over de wissels. Het mooiste rietvlechtwerk, het fijnste smeedproduct: ge kunt ze vinden in de schoollokalen, die, dank zij een artistieke aankleding van de schilder Jan van Fucht de vriendelijke aan dacht op elk stuk afzonder lijk vestigen. Of is het niet de moeite waard, een ach- U'-grondje te schilderen bij een zo grondig nagemaakte boerendansgroep (die uit handen van een costumière en een binnenhuisarchitect kwam), dat het wachten eigenlijk is op het gebaar van de ceremoniemeester, opdat de boeren en boerin nen met de Skntse Trije kunnen beginnen? De gedetineerden van de Haarlemse strafgevangenis zonden de producten van vele verbeten uren. Nesen duizend afgebrande lucifers zorgden te zamen met de meest onbeholpen werktui gen voor een kistje, dat ge maakt lijkt te zijn van het duurste edelhout. En een molen, zo volmaakt van constr.-cfje. dat hij uit de i van een vakman gekomen moet zijn, blijkt zijn bestaan te danken aan wat botte mesjes primitief schaafje. en een Met dezelfde bewonde ring kan de niet-knutselaar even verderop stilstaan bij de producten van de man, die oude stukken scheeps- plaat gebruikte om er por tretten in te „drijven" even zovele bewijzen van geduld en artisticiteit, waar hij eerbiedig de hoed voor af wil nemen. Het mooist is terecht tot het laatst bewaard. De heer C. F. van Dam, die alles voor deze bijzonder mooie tentoonstelling over heeft gehad, liet in de ver duisterde gymnastiekzaal dr. W. G. L. Wieringa aan het woord met zijn histori sche diorama's. Daar gaat in betrekkelijk kleine bak ken de historie leven onder het vaak geraffineerd opge stelde licht van een paar doodgewone gloeilampen. Juichende scharen vieren in het oude Rome de overwin ning op de Syrische vijand en alleen al dat bonte en volkomen verantwoorde ta- freel kan desnoods een hele middag boeien door zijn overvloed aan doordachte détails. Napoleon staart somber van Sint Helena over de Atlantische Oceaan, nadat lij in vorige diorama's de Russische kous op de kop aeeft gekregen in een groepje, dat een juweel ge- leten mag worden. Dit is een geschiedenis- es, die de ontvankelijke leerling niet licht zal ver geten en het hoeft niet te /erwonderen, dat de pupil- en van dr. Wieringa, die leze ganse serie on aanwij zingen van hem, hun wis- kundeleraard), in elkaar zetten, er niet alleen een nachtige hoop genoegen naar ook een berg kennis jii hebben vergaard. Wie „Hoofd en Hand" tedurende de Beverwijkse 'eestweek voorbijloopt, doet :ichzelf tekort. breken; integendeel, want na een misver stand tussen de Kennemers-spil en -doel- verdediger was de DEM-midvoor Jansen er als de kippen bij om er van te profiteren (3—1). De DEM-spelers putten zichtbaar moed uit dit doelpunt en doelverdediger Wilken van Kennemers moest enige malen al zijn talenten gebruiken om een tweede doel punt te voorkomen. Toen rechtsbuiten Jan sen voor Kennemers echter het vierde doel punt gemaakt had, was de gang eruit en werd het zelfs voor beide partijen een ver ademing, dat de scheidsrechter in de snel vallende duisternis het einde aankondigde. Voor de wielerronde van Beverwijk be stond Zondagmiddag enorm veel belang stelling: duizenden hadden zich langs het met touwen afgezette parcours opgesteld. Deze wedstrijd, onder auspiciën van de B.R.C. „Kennemerland" en als onderdeel van de feestweek georganiseerd door de VVV, is een sportieve kamp geworden. Het programma vermeldde een 40 km wedstrijd voor nieuwelingen, die door C. Blauw uit Zaandam werd gewonnen in de fraaie tijd van 1 uur 1 min. 4 sec. De 2e prijs was voor J. A. Vennik uit Krommenie, die er maar weinig langer over deed. Derde, vierde en vijfde waren respectievelijk T. Lochterop uit Amsterdam, J. Rol uit Alkmaar en J. Wuurman uit Amsterdam. Talrijke premies zijn er door de verschillende renners ge wonnen; J. Rol uit Alkmaar sleepte een extra-premie uit de wacht voor het feit, dat hij het grootst aantal malen als eerste de finish passeerde. De strijd bij de amateurs, die 90 km over 112 ronden te verwerken kregen, leverde een fraaie zege op voor W. Rusman uit Haarlem in 2 uur 16 min. 38 sec. Met een voorsprong van ruim 150 meter kwam hij als eerste door de finish, gevolgd door de kopgroep, waar hevig om de tweede en vol gende plaatsen werd gevochten. De uitslag was: 1. W. Rusman, Haarlem; 2. J. v. Ver- seveld, Aalsmeer; 3. H. Kuitwaard, Velsen; 4. D. Wallet, Leimuiden; 5. J. Bruggen- kamp, IJmuiden; 6. H. G. de Korte, Utrecht; 7. M. Kettenis, Den Haag; 8. K. Slot, Alkmaar; 9. A. Rijnders, Amsterdam en 10. N. Siebelink, Wormerveer. Aanvankelijk maakte de Beverwijker Ton Hofland de indruk, de eerste prijs te gaan halen door nog voor de tachtigste ronde aansluiting te zoeken bij het peloton met een ronde voorsprong. Helaas is zijn vol houdend gezwoeg niet beloond, hij moest door gebrek aan uithoudingsvermogen op het critiekste moment zich weer laten af zakken tot het peloton, waarin hij liefderijk werd opgenomen. De favoriet van de mid dag, de Velsenaar H. Kuitwaard, zag zich door een verkeerd begrepen opzet van zijn rivaal Rusman de eerste prijs ontgaan. Hij dacht namelijk, dat Rusman een ronde achterstand had, zodat een spurt niet nood zakelijk was. Al sprintend kwam hij met een banddikte verschil op Verseveld als derde over de streep. De prijzen, die voor de nieuwelingen uit luxe-artikelen en voor de amateurs uit materialen bestonden, werden na afloop van de wedstrijd in het veilinggebouw ,,'t Centrum" met enige toepasselijke woorden overhandigd. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK GEBOREN: Jacobus Adrianus, z. van P. M. Zonneveld en M. de Wit; Margaretha Maria, d. van J. de Ruijter en P. J. Beentjes; Adria nus Nicolaas, z. van A. Tuin en A. G. Nu- man; Marie Henriëtte C., d. van A. H. M. Storms en J. P. Baaijens. GEHUWD: H. Molenaar en C. van Duiven voorde; G. Roemer en J. R. Beijer; J. H. van Blanken en G. C. Huisman. De belangstelling voor de première „Veel leven om niets" in park Scheybeeck was Zaterdagavond niet zo groot als de toewij ding van Ferd. Koolbergen en zijn spelers had verdiend. De oorzaak hiervan zal on getwijfeld de dreigende wolkenhemel zijn geweest. Kort na de aanvang trad een hevige regenbui als spelbreker op en nood zaakte de spelers de opvoering enige tijd te onderbreken. Het publiek zocht eveneens een goed heenkomen en toen daarna de voorstelling kon worden hervat, bleek het, dat een gedeelte van de kijkers er de voor keur aan gegeven had, elders de avond door te brengen. Ook voor de spelers was deze onderbreking bijzonder spijtig; hun wereld van illusie, zo schoon door Shakespeare opgewekt, werd wreed verstoord en het is een bijzonder moeilijke opdx-acht zich dan weer opnieuw op stuk en spel te concen treren. In onze beschouwing na de generale repetitie van Vrijdagavond hebben wij er reeds op gewezen, dat hier door een ge zelschap, samengesteld uit spelers van di verse Beverwijkse toneelverenigingen, een alleszins opmerkelijke Shakespeare-opvoe- ring werd gegeven, die een grote belang stelling verdient, omdat zij er zonder enige twijfel aanspraak op mag maken, een der hoogtepunten van de huidige feestweek te zijn. Alleen de fraaie costuums, die in het felle licht tegen de donkere achtergrond een feeëriek schouwspel opleveren, maken dit openluchtspel reeds tot een indruk wekkende belevenis. Maar ook de voorstelling als geheel biedt meer te loven dan te laken. Vooral wan neer wij in aanmerking nemen dat het hier amateurs betreft, die dit blijspel in hun vrije tijd hebben ingestudeerd. Van de uitgebreide rolvervulling kan uiteraard niet iedereen met name worden genoemd, zodat wij ons moeten bepalen tot hen, die zich bijzonder hebben onderschei den. Dit zijn dan in de eerste plaats H. Schram voor zijn hoffelijke Benedict, G. Bonnema als de onheilspellende duister- ling Don John, de markante Don Pedro van K. Groot en de waardige Broeder Fran cisco van J. Hagen. Van de dames was me vrouw B. Tervoortde Goede een beschei den en lieftallige Hero, mejuffrouw Tiny Bruvns een vinnige Beatrice en waren Edith Bienefeld met Jo Barendrecht een tweetal kittige kamerjuffers. Werkelijk Shakespeariaans van opvatting Een scène uit „Veel leven om niets" in park Scheibeeck met onderschout Knuppel en de nachtwacht. was de debiele nachtwacht, die met de opgeblazen onderschout Knuppel van Th. Adrichem aan het hoofd, voor enige on weerstaanbaar komische scènes zorgden. Geen wonder dat deze opvoering, die onder meer werd bijgewoond door het vol tallige gemeentebestuur, een éclatant succes behaalde, waarvan de bloemen voor de da mes aan het slot het fleurige bewijs op leverden. JAN VAN DAM. Zaterdagavond is het er toch van geko men: de kinderoptocht, waarvan de Wijk aan Zeese V.V.V. er elke zomer een paar organiseert en die verleden week vóór de ballon wedstrijd niet door kon gaan wegens het slechte weer, is dit keer het dorp rond getrokken met het monterblazende „Arion" voorop. De dreigende hemel had echter de belangstelling ongunstig beïnvloed, zodat de stoet niet zo lang was als anders. Niet temin vielen er in totaal negentien prijzen en de eerste voor de „individuele" mede dingers ging naar een preuts Arabisch meisje, nummer twee werd een Indische fruitjongen en een cowboy met attributen sleepte de derde prijs uit het vuur. Van de groepen was ex-Koning Faroek, die met een majesteit-schennende harem in de straten van Wijk aan Zee verscheen, een eerste prijs ten volle waard. De ver sobering lag er duimen dik op. Assepoes en „Huize Stresa" werden twee en drie. De „parel der badplaatsen" kreeg van de jury de eerste prijs in de groep strandwa gens en het grappige „souvenirtje", zijnde twee met schelpen gelardeerde pukken in een strandkar, kwamen de tweede prijs en de prijs voor de meest bewerkelijke inzen ding meer dan toe. Tenslotte kreeg de „badgast zomer 1952" de originaliteitsprijs)- wijl hij zich voortbewoog in alle regenkle dij, die deze wanhopige Augustusmaand zozeer nodig heeft gemaakt.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3