Feest van bloemen en muziek, van dans en toneelspel COEBERGH'S Botsende belangen van boeren en consumenten bij boterimport Invoerrechten blijven hoog Breda viert 700-jarig bestaan Park Valkenberg biedt tal van bezienswaardigheden Medicijn zou dood ten gevolge hebben gehad BESSEN JENEVER Voor 't Borre/uurtje Bonn tussen twee vuren De radio geeft Woensdag PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND ^.ock ió het zo Elastische wereld J DINSDAG 12 AUGUSTUS 1952 2 Meisje vluchtte in wanhoop naar Italië In Nederland vervaardigde spoorwagens naar Argentinië Kerkelijk Nieuws Brand op motorjacht Aanvaring in IJmuider sluis voor Raad voor de Scheepvaart De „Maasdam" begon haar eerste reis Stevenson krijgt college van president Truman Met vlas geladen motorschip uitgebrand Den Haag gaat 10 millioen lenen Examens (Van onze verslaggever) Langer dan een maand nu al duren de eeuwfeesten in Breda en nog is het einde niet in zicht. En dat iedere feestdag in Breda ook echt een fééstdag is vormt eens te meer een bewijs van de stelling dat die Zuiderlingen weten wat vrolijk pret ma ken is. Concludeer daaruit overigens niet dat Breda zün 700-jarig bestaan met louter lawaai en losbolligheid herdenkt. Geen mens zou dat zeven weken volhouden. Ze ker, luidruchtig plezier in volle dancings en gezwaai en gezwier langs kermisvertier zijn er ook.Maar de herinneringen, die men nooit vergeet, doet men op in het park Valkenberg, met het daarnaast aangelegde Oranjekwartier. Valkenberg is in gewone tijden een wandelpark, dat in de route van station naar stadhuis ligt en dat zich hoogstens onderscheidt van andere parken door zijn meer dan normale grootte. Verder kan het bogen op een fraaie aanleg waarin het goed is te wandelen. Maar nu in de pe riode van 10 Juli tot 31 Augustus is Valkenberg feestpark geworden. Een mo numentale poort markeert de plaats waar toegangsgeld moet worden betaald en dan, na het offeren van een luttel bedrag, ligt heel dat festijn van bloemen en muziek, van dans en toneelspel, van kermisplezier in feeërieke verlichting vóór u. De karak teristieke geuren van oliebollen en pa- tattes-frites zweven u tegemoet, drommen drentelende mensen nemen u op in het on weerstaanbare éénrichting-verkeer. Het is een kniesoor die dan zijn gezicht nog niet weet te plooien in de zo gewenste feest- gangerslach. 400.000 bezoekers Rond 400.000 mensen bezochten Valken berg tot dusver. Plet organiserend comité hoopt dat dit enorme aantal in de reste rende weken nog zal verdubbelen. Geen ongegronde hoop voor wie het feestpark zag. Op verborgen plekjes achter heesters en struiken of in een kuiltje midden in een gazon zijn schijnwerpers opgesteld, die 's avonds hun licht in de meest fantastische kleuren uitgieten over exotische bloemen- partijen, over onwezenlijke cactusgroepen of over een kleine vijver waarin rose-ge- tinte flamingo's op één poot staan te dro men. In één van de grote vijvers drijven reusachtige plompe blaren, waarop Breda se schonen elke avond een gratievolle dans uitvoeren. Op het grasgazon van het Open lucht-theater toveren kabouters, elfjes, dwergen en zonnebloemen de toeschouwers op gezette tijden een sprookjesspel voor. En wie de moeite wil nemen het park dwars door te steken, een Baileybrug te passeren en zich op het terrein van de militaire academie te begeven, zal daar worden verrast door de kleurrijke opvoe ring van het openluchtspel: „700 Jaar en één nacht". Het fraaie gebouw van de academie dient bij dit spel tot décor; een onvergetelijke aanblik, als men bedenkt dat achter alle ramen van dit vier verdie pingen hoge gebouw honderden kaarsen gaan branden, kort nadat het spel een aan vang heeft genomen. Miniatuurstad Niet ver van deze plek, teruggaande door het park en opnieuw een poort passerende, vindt men het miniatuurstadje Oranje kwartier. In oud-Hollandse stijl is hier een aantal winkeltjes en huisjes verrezen, die de charme en romantiek van een ver verleden oproepen. In de winkeltjes ver koopt men tot 's avonds laat souvenirs en sigaretten; in de cafétjes, die luisteren naar fraaie namen als „Apachekuil van ADVERTENTIE In een vluchtelingenkamp in Italië ver blijft een 24-jarig Nederlands meisje, ge naamd F. van den W., dat tegenover de in ternationale politie heeft verklaard, naar Italië te zijn gevlucht omdat zij de dood van een man op haar geweten zegt te heb ben door het verkeerd klaarmaken van een recept. Zij was gearresteerd omdat zij niet in het bezit van een paspoort bleek te zijn. Het meisje is volgens haar verklaringen de dochter van een apotheker in Helden in Limburg. Ongeveer een maand geleden kwam des nachts in de apotheek een kan kerpatiënt een medicijn halen en om haar vader niet in zijn slaap te storen maakte zij Valkenberg te zien en te beleven valt. dit klaar. Door haar slaperigheid^zou ^zij Want in wéér een andere hoek van het park staan de kermisattracties. Ook die mogen zich in veler belangstelling verheu gen, al betekent de overvloedige regenval van de laatste dagen voor sommige exploi tanten een flinke strop. Getuige de ijsco man die voor zichzelf en zijn koopwaar beschutting zocht onder een grote paraplu. Getuige óók de beheerder van het glazen labyrinth, die de vele kwaliteiten van zijn établissement luidkeels aanprees, maar naast de ingang een stuk karton had ge prikt, waarop de nuchtere mededeling: „Deze inrichting is te koop". Linke Willie" of zo maar „Pigalle", kan men zich te goed doen aan andere begeer lijke zaken. Diverse cabaret-groepen geven voorstellingen op een podium in het mid den van het schilderachtige marktpleintje en in een toren daar vlak naast hebben zich twee sneltekenaars geïnstalleerd, die met vaardig penseel in enkele minuten aan één van de toeschouwers zijn eigen conterfeitsel voor ogen toveren. En zelfs dat is nog niet alles wat er in daarbij echter een vergissing hebben ge maakt en later zou de dokter van de patiënt haar hebben opgebeld om haar te zeggen, dat het medicijn de dood van de zieke had veroorzaakt. In haar wanhoop besloot zij te vluchten en zich bij haar zuster te voegen, die juist haar huwelijksreis naar Italië maakte. Omdat het meisje heeft verklaard in Amsterdam te wonen is contact opgeno men met de Amsterdamse politie. ADVERTENTIE Y föeuwe ovpst J? 5.70 Aan de hoofdemployé-behccrder bij de P. T. T., E. J. Mooi Hzn. te Haarlem is op diens verzoek met ingang van 1 September eervol ontslag verleend. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Boekbespreking. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Ac cordeon. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Voor de jeugd. 13.45 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Haarlemse Orkest Vereniging, koor en solis ten. 15.20 Piano. 15.30 Voor zieken. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.35 Platen. 17.50 Regeringsuitzending: Langs berg en dal op Java. 18.00 Nieuws. 18.15 Discussie. 18.30 Platen. 19.00 Causerie. 19.15 Piano. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek com mentaar. 20.15 Dansmuziek. 20.50 Kolonel Chabert. hoorspel. 21.35 Residentie-orkest en solist. 22.25 Van oever tot oever, causerie. 22.40 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.25 De Snoek, hoorspel. 12.10 Clavecimbel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Surinaamse volks muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Militaire kapel. 14.00 Platen. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Platen. 15.10 Orkest. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 Militair vraag gesprek. 18.00 Nieuws. 18.15 Harpensemble. 18.40 Vocaal kwartet. 19.00 Christelijk ver enigingsleven. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.15 Juditha Triumphans, oratorium. 21.45 De keuken van Artis, klankbeeld. 22.15 Platen. 22.30 Internationaal Evangelisch Commen taar. 22.40 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Causerie. 14.00 Symphonie-orkest. 14.45 Omroepkoor. 15.15, 16.00 en 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Pla ten. 17.30 Causerie. 17.40 Filmmuziek. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.30 Voor sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Or kest. 20.45 Operettemuziek. 21.30 Lichte mu ziek. 22.00 Nieuws.-22.15 Zang en piano. 22.55 —23.00 Nieuw. Op het vliegveld Soesterberg wordt een internationale vliegervijfkamp gehouden, waaraan wordt deelgenomen door de beste vliegers van Frankrijk, België, Italië en Nederland. Op de voorgrond een Belgische Meteoor-straaljager; daarachter twee Vampires van de Franse luchtmacht, die voor een vlucht gereed gemaakt worden. Uit Rotterdam vertrok het m.s. „Rio Pri- mero" van de „Flota Mercante del Estado" (de Argentijnse staatsrederij") met aan boord vier door Werkspoor gebouwde spoorwagens, bestemd voor de Argentijnse spoorwegen. Deze vier rijtuigen zijn de eerste van een order, die 485 spoorwegwagons omvat tot een bedrag van 200 millioen gulden. Deze spoorwagens hebben een spoor- wijdte van 1676 mm. (in Nederland 1435 mm.). De wagons zijn ongeveer vier meter langer dan de Nederlandse rijtuigen. De stoelen in de wagons zijn draaibaar, zodat men altijd „vooruit" rijdt. Geref. kerken Beroepen te Ten Post: A. Reen, cand. te Leeuwarden; te Winschoten: A. I. Koffe- man te Nederhorst-Den Berg. Bedankt voor Veenendaal (vac. W. C. v. d. Brink): J. H. van Halsema te Tholen; voor Middelstum: Th. Boersma, te Uithui- zermeeden; voor Koudekerk aan de Rijn: A. C. Scherpenisse te Ooltgensplaat. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen, te Oldehove: E. Teunis te Monster. Chr. Geref. kerken Beroepen te Ede: M. Vlietstra, cand. te Hogeveen. Tweetal te Leiden: F. J. Diele- man te Ierseke en J. W. Kersten te Gene- muiden. Chr. Geref. gemeenten Beroepen te Werkendam: H. van Kooten, cand. aldaar. Tengevolge van een lek in een gasfles is Maandagmiddag in het Hollands Diep brand ontstaan in de kajuit van het motor jacht „Benny III" van een inwoner van Antwerpen. Aan boord van het jacht be vonden zich zes personen. De bemanning van een sleepboot verleende assistentie en slaagde er in met behulp van een motor- pomp de brand te blussen. De schade is aanzienlijk. In de nacht van 1 op 2 Juli kwam bij het verlaten van de middensluis te IJmui- den het 968 b.r.t; metende Nederlandse s.s. „Echo" in aanvaarding met het 1116 b.r.t. grote'Noorse motorschip „Bomma". Maan dagmiddag heeft de Raad voor de Scheep vaart te Amsterdam deze aanvaring onder zocht, waarbij als getuigen werden gehoord de beide Nederlandse loodsen van de sche pen en de kapitein van de „Echo". De beide boten lagen naast elkaar in de middensluis; de „Echo" met bestemming Amsterdam en het Noorse schip voor de binnenhaven IJmuiden. De sluismeester weigerde de „Echo" voor te laten gaan, zodat de „Bom ma" als eerste de sluis verliet. De „Echo" wilde de Noor aan bakboordzijde passeren en gaf twee korte stoten op de stoomfluit. Dit sein werd niet beantwoord, evenmin als het tweede, omdat de loods van de „Bom ma", zoals hij ter zitting verklaarde, meen de, dat de „Echo" niet zou passeren aange zien dit bij politieverordening verboden is. Pas na het derde sein van de „Echo" gaf de „Bomma" te kennen af te zullen slaan naar de binnenhaven van IJmuiden. Hier bij ontstond een lichte aanvaring, die wei nig schade ten gevolge had. De inspecteur voor de scheepvaart gaf de loods van de „Bomma" de raad een sein eerder te be antwoorden en de loods van de „Echo" kreeg de waarschuwing beter op de politie verordeningen ten aanzien van de scheep vaart te letten. De raad zal binnenkort uitspraak doen. Het nieuwe ruim 15.000 b.r.t. metende s.s. „Maasdam" van de Holland-Amerika Lijn vertrok Maandagmiddag uit Rotter dam naar Montreal. Het schip was voor deze gelegenheid gepavoiseerd. Het ver trek werd opgeluisterd door muziek van de kapel van de Holland-Amerika Lijn. Aan boord bevonden zich onder meer de directeur van de Holland-Amerika Lijn, de heer W. H. de Monchy, en ir. B. Wilton, directeur- van „Wilton-Fijenoord". Het schip zal de thuisreis via NewYork maken. BONN (Van de A.N.F.-correspondent) Opnieuw is in Duitsland de oude oorlog tus sen boeren en verbruikers ontbrand. De vrij plotseling opgetreden schaarste aan boter, varkensvlees en eieren heeft de prij zen sterk doen stijgen. Hoewel de regering heeft getracht de daarvoor ontstane beroe ring op te vangen door de import van klei nere hoeveelheden boter uit Nederland, Zweden en Nieuw-Zeeland en door de aan kondiging van de invoer van driehonderd duizend varkens, heeft de ontwikkeling tot nieuwe algemene aanvallen op de invoer- politiek der regering en op de protectionis tische geest der boeren geleid. Voorop gaat daarbij het West-Duitse vakverbond, dat tegenover de boerenorga- nisatie steeds de belangen der consumenten bepleit. Daarnaast brengen ook importeurs en industrie hun bezwaren tegen een al te sterk evenwicht van boerenbelangen bij de importpolitiek naar voren. Het vakverbond heeft de regering opnieuw gevi'aagd de in voerrechten op boter en kaas te verlagen en die op aardappelen en varkensvlees ge heel op te heffen. Het verlangt daarnaast een meer bewegelijke invoerpolitiek en een algemene vermindering van de rechten op landbouwproducten. In de brief van het vakverbond aan de regering wordt een boterreserve van minstens 20.000 ton nodig genoemd om een stabiele prijs te hand haven. Door het invoerrecht van 25 pro cent op boter zijn volgens het verbond echter de invoeren vrijwel geheel tot stil stand gekomen. De „volledige afscherming" van de Bondsrepubliek" van de internationale botermarkt en „binnenlandse marktmani- pulaties" hebben volgens het vakverbond in de tijd van melkovervloed verhinderd, dat de prijzen tot een verantwoord niveau konden dalen. Van de zijde van de Duitse importeurs is er op gewezen, dat het moei lijk valt in te zien hoe de regering door de thans toegestane boterimporten de prijzen zal kunnen drukken zolang het invoerrecht onverminderd blijft. Het Duitse prijsniveau is thans zodanig, dat door buitenlandse importen hoogstens een stabilisatie kan worden bereikt. Invloed van de boeren Dezelfde argumenten zijn reeds meer dan een half jaar lang gebruikt toen in het par lement regeringsvoorstellen tot verminde ring der rechten op boter, kaas en eieren en vlees aanhangig waren. Onder de druk van de boerenorganisaties, die in de regerings partijen over sterke invloeden beschikken, is de behandeling van deze verlagingen WASHINGTON (Reuter) Adlai Ste venson, de democratische candidaat voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen, zou heden op het Witte Huis door presi dent Truman, generaal Bradley (voorzit ter van de Amerikaanse stafchefs), gene raal Walter Bedell Smith (directeur van de centrale geheime dienst) en minister Acheson worden voorgelicht over de bui tenlandse politiek en over de defensie. Na deze conferentie zouden Truman en Stevenson zich in Trumans appartemen ten terugtrekken voor een particuliere be spreking. Waarnemers geloven, dat zij zullen spreken over het aandeel van pre sident Truman in de te voeren democrati sche verkiezingscampagne. Een handelaar in gepofte mais te Nash ville heeft een nieuw denkbeeld voor het houden van een publiek opinie-onderzoek uitgewerkt. Hij zal tien millioen dozen ge pofte mais met het portret van generaal Eisenhower, de republikeinse candidaat, en tien millioen dozen met het portret van gouverneur Stevenson in de handel brengen. Hij meent, dat de kopers de do zen met hun „favoriet" er op zullen ko pen en in de loop van September ver wacht hij hieruit de populariteit van de candidaten te kunnen opmaken en uiter aard tevens een tikje rijker te zijn gewor den. 14. Ondanks de rustige bezweringen van Jolliepop, die keer op keer de opdringende varensgezellen tot de orde maande, bleven de zeelieden maar opdringen met hun kaar ten van begraven schatten op onbewoonde eilanden. Na een langdurig gedrang was Jolliepop echter zo ver, dat hij ongeveer had uitgemaakt welke aanbiedingen hem gedaan werden, en hij riep Panda toe: „Kunnen wij zo goed zijn mij te zeggen, waar wij onze schat wensen te vinden? Kleine Soenda 'Eilanden, Zuidzee Eilanden of Wadden Eilanden?" Voordat Panda zijn keuze had kunnen maken, geviel het ech ter, helaas, dat een der scheepsgezellen door zijn collega's onder de voet werd ge lopen, waarop hij onbeheerst begon te du wen en te trappelen. Een dier handtaste lijkheden trof ook de bedaagde bootsman, die het eerst met Jolliepop in gesprek was getreden, en deze verloor nu zijn geduld. Houd op! Uit de weg allemaal!", riep de geplaagde zeerob woedend. „Ik was eerst!" „Nietes!", riep nu een tweede. „Ik had hem het eerste dóór!" Jullie zijn allemaal leu genaars!", riep een derde nu verontwaar digd, „want ik heb de enige echte kaart!" Deze woordenwisseling was slechts van korte duur, daar men al spoedig zijn toe vlucht nam tot sterkere argumenten; en inplaats van woorden wisselde men thans vuistslagen en stoel-klappen. „Heren dan toch! Heren-Maats! Heren-Zeelieden!", riep Jolliepop wanhopig uit. „Zo kunnen we toch geen rustige keuze maken Niemand sloeg echter acht op zijn woor den, en toen de vechtenden meer plaats ruimte wensten werd hij ruw opzij ge duwd. Panda was maar zo verstandig om zich hier geheel buiten te houden. steeds weer uitgesteld en tenslotte begin Juli geheel en al teruggenomen. Het argu ment der toen luid protesterende oppositie was, dat de regering zich van de mogelijk heid zou beroven tijdig de invoersluizen open te zetten, waneer gewijzigde markt verhoudingen dit nodig zouden maken. De regering heeft zich tegen de nieuwe beschuldigingen verweerd door alle prijs stijgingen toe te schrijven aan de algemene schaarste in Europa tengevolge van de droogte. Dat de boterprijs in Duitsland zo snel is gestegen was volgens de staats secretaris voor Landbouw, dr. Sonneman, uitsluitend te wijten aan de verminderde binnenlandse productie tengevolge van de droogte. De boerencrganisatie heeft intus sen laten horen, dat zij in alle omstandig heden aan de botertarieven wil blijven vasthouden. Haar bezwaren gelden niet zozeer de huidige prijzen dan wel bepaalde prijsdalingen, die in het voorjaar tijdelijk zijn opgetreden. Op het dieptepunt zijn de boterprijzen gedaald tot 4,75 mark per kilo, terwijl de boeren menen minstens 5.70 mark te moeten krijgen, willen zij in staat zijn de voorgenomen uitbreiding der land bouwproductie door te voeren. Eenzelfde klacht hebben de boeren over de varkens- prijzen. Terwijl dus de verbruikers klagen dat de regering in gebreke is gebleven om een prijsstijging tijdig te remmen, menen de boeren de regering te moeten aanvallen omdat deze in het voorjaar bij het toen rijkelijke aanbod prijsdalingen heeft toege laten. Een tweede klacht van de boeren is, dat zij hun fruit zelfs tegen spotprijzen niet meer kunnen afzetten daar de verbruikers de voorkeur geven aan veel duurdere bui tenlandse abrikozen en perziken. Op het motorschip Johanna II (101 ton), dat, geladen met vlas, van Halfweg op weg was naar Kortrijk in België, is Maandag middag in de Oosterschelde onder de ge- mèente Stavenisse door tot nog toe onbe kende oorzaak brand uitgebroken. De twee opvarenden, schipper A. Haai- ma uit Groningen, en zijn dochter slaagden er in zich in de roeiboot te redden. Twee bergingsvaartuigen uit Wemeldinge heb ben de brand geblust. Toen vastgemaakt kon worden heeft men de Johanna II aan de grond gezet. Het schip, dat eigendom is van A. Bos uit Vlagtweddè, is geheel uit gebrand. Schip en lading waren verzekerd, maar de inboedel van de schipper niet. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft besloten tot het aangaan van een 4'A percent obligatielening van f 10.000.000. De looptijd zal dertig jaar bedragen. Ge durende de eerste tien jaar zal geen af lossing geschieden. Daarna zal de gemeen te de lening a pari aflossen in twintig ge lijke termijnen van f 500.000. De opbrengst van de lening zal worden besteed voor de financiering van kapitaalsuitgaven, voor namelijk voor de woningbouw. Hoofdakte Geëxamineerd voor gedeelte A: 7 candida ten. Afgewezen 3 candidaten. Geslaagd de heren J. A. Koetsier te Amsterdam. A. Bouma te Alkmaar. M. G. J. Overbeek te Hoorn. K. C. Helderman te Weesp. Geëxamineerd voor gedeelte B: 7 candida ten. Afgewezen 3 candidaten. Geslaagd mej. J. C. Söckel te Wormerveer; de heren J. Kok te Amsterdam. B. G. van Rooy te Nijkerker- veer. Joh. Kroner te Amstelveen. Haarlems Avondlyceum Na afgelegd Staatsexamen H.B.S. A en B te 's-Gravenhage ontvingen de volgende leer lingen het diploma: mej. E. Holtkamp en de heren J. v. d. Brink, H. Dijkerman, P. Rijke, R. Smitz, R. Rettig, J. Veugen en L. Vink. Explosie. Het afgelopen weekeinde is'in de Oostzee-badplaats Ahlbeck (Sovjet- zóne) een vrachtauto mét gascylinders in de lucht gevlogen. Naar ooggetuigen melden, zijn de chauffeur en zijn vrouw, alsmede negen kinderen die om de auto heen stonden, gedood. Zeven tien kinderen en twee volwassenen werden ernstig gewond. Plet gas in de cylinders was bestemd voor het vullen van kinder-ballons. Er zou een feest gehouden worden ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van Ahlbeck. De feestelijkheden zijn daarna afgelast. Gevaar. De reis van dr. Alain Bombard en Jack Palmer, die gisteren uit Tanger zouden vertrekken om te trachten in een rubberboot, zonder levensmiddelen of water aan boord, de Atlantische Oceaan over te steken, is opnieuw uit gesteld. Palmer heeft op het laatste ogenblik besloten de reis niet mee te maken, omdat hij de gevaren te groot acht. Het is nog niet bekend, of Bom bard nu alleen zal trachten de reis te volbrengen. Botsing. Ten minste vier personen werden gedood en tien ernstig gewond bij een botsing tussen een personentrein en een goederentrein, die zich gisteren voor deed tussen Interlaken en Böningen (Zwitserland). Een wagon van de pas- sagierstrein werd volkomen vernietigd. Ambulances uit Interlaken en Thun be gaven zich onmiddellijk naar de plek van het ongeluk. Nota. De diplomatieke vertegenwoordigers van Amerika, Engeland en Frankrijk hebben op het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken te Moskou een -nota over Oostenrijk aan de Sovjet-regering overhandigd. Bijeenkomst. Op 8 September zal een com missie van de UNO te Genève bijeenko men om een overzicht samen te stellen van voorstellen tot het tegengaan van beperkende handelspraktijken door in ternationale overeenkomsten. De com missie heeft gegevens aangaande beper kende handelspraktijken ontvangen van regeringen, speciale bureaux en parti culiere organisaties. Zij heeft deze gege vens geanalyseerd en zij zal zich in haar bijeenkomst thans voornamelijk bezighouden met de interne organisatie en de procedure van een internationaal bureau voor de uitvoering van haar plannen. Uitbreker. Voor de tweede maal is uit de gevangenis Peterhead te Aberdeen een inbreker ontsnapt, van wiens vakman schap de Britten in de Tweede wereld oorlog dankbaar gebruik maakten. In 1942 werd hij uit de gevangenis ontsla gen om eenheden commando's te onder wijzen in het openen van brandkasten en verscheidene malen werd hij achter de vijandelijke linies neergelaten om brandkasten met geheime nazi-docu menten te openen.'Na de oorlog trachtte hij op het goede pad te blijven, doch hij verviel weer in zijn oude bezigheden en kwam in de gevangenis terecht. Bezoek. Heden wordt de zeventienjarige Koning Faisal van Irak in New York verwacht voor, wat officieel wordt ge noemd, een „oriëntatiereis zonder poli tieke bedoelingen", Koning Faisal,- die wordt vergezeld door de prins-regent Abdoel Ilah, zal gedurende drie dagen in Washington de gast zijn van presi dent Truman. Politieke waarnemers zijn echter van mening, dat van de ge legenheid gebruik zal worden gemaakt voor een gedachtenuitwisseling over Iraks houding ten aanzien van het voorgestelde verdedigingspact voor het Midden-Oosten. Bescherming. Het personeel van vier Ame rikaanse horlogemaatschappijen- heeft aan president Truman verzocht dè in voerrechten voor Zwitserse uurwerken te verhogen teneinde de Amerikaanse industrie te beschermen. Tien jaar. „Over tien jaar zal de suprema tie van de blanken in Zuid-Afrika niet meer bestaan", zo heeft dr. Homer Jack, een Amerikaans deskundige op het gebied van rassenvraagstukken, na een studiereis van vijf weken door Zuid-Afrika in een interview te Kaap stad verklaard. Naar zijn mening zullen de niet-blanken tegen die tijd niet al leen politieke rechten hebben gekregen, maar zich ook verzekerd hebben van de feitelijke leiding in Zuid-Afrika. „De blanken zullen dan blij zijn, dat er onder hen mannen zijn met een voor uitziende blik, zoals de predikant Mi chael Scott, die er voor hebben gezorgd, dat er geen „zwart" nationalisme zal zijn, dat de andere partij onderdrukt, zoals de blanken het thans hun tegen standers doen", aldus dr. Jack. WANNEER u krachtig met volle vuist op een granieten rots slaat, zal het u moeite kosten u voor te stellen dat de aarde met haar stenen schaal een veer krachtig lichaam is. En al moge deze veer kracht ten opzichte van uw vlees en botten dan niet voldoende duidelijk aan de dag treden, de elasticiteit van de aardkorst blijkt toch duidelijk uit het feit dat grote delen van de stenen bodem bij hevige per sing naar boven uitwijken en aldus gebergten vormen, of dat zij naar beneden worden gedrukt en op deze wijze diepe troggen in de oceaan veroorzaken. Deze elasticiteit van de steenschaal kan echter pas aan de dag treden wanneer er zeer grote krachten werkzaam zijn, en de menselijke vuist kan hiertoe nog steeds niet worden gerekend. Zodat u bij elke vuistslag op graniet uw kwetsuren zult moeten incasseren zonder de steen van vorm te zien veranderen. Maar door de zon en de maan kunnen dergelijke krachten wel worden opgebracht. De aantrekkingskracht van de maan op de aarde is één-negenmillioenste deel van de zwaartekracht en de aantrekkingskracht die van de zon uitgaat is het 5/11 deel daarvan. Dat lijkt weinig gelukkig, want anders werden we allen van de aarde af getrokken! maar op de totale aardmassa maakt dit een geweldige kracht uit. We kunnen dit bij vloed dagelijks constateren, wanneer we waarnemen hoe de maan door haar aantrekkingskracht de zeeën weg trekt van haar oevers en deze loodrecht onder zich opstuwt tot hoge waterbergen. Maar niet. alleen de oceanen hebben deel aan éb en:vloed, ook het elastische vaste- land doet aan deze beweging mee. Het punt van het aardoppervlak waarboven de maan haar hoogste stand bereikt, wordt door dit hemellichaam omhoog getrokken, evenals de vloedbergen in de oceanen worden op geheven. Ook aan de oppervlakte van de vaste aardkorst ontstaat dan een sterke welving, die in 24 uur om de gehele aarde heen loopt. Deze welving van de bodem is uiteraard niet zo groot als die van het zoveel makkelijker te vervormen wa ter doch bedraagt in de tropen altijd nog iets meer dan 30 cm. Hier in Europa is de waarde wat lager en komt neer op 25 cm. Dat betekent dat uw huis dagelijks ongeveer 1/4 meter in de hoogte wordt getilt. Maar niet alleen uw huis, ook het dorp of de stad en het gehele land. In het dagelijks leven bemerken wij van deze eb- en vloedbeweging van de bodem gelukkig niets, omdat ons het vaste punt van Archimedes ontbreekt, maar de fijn zinnige waarnemingen en berekeningen der astronomen hebben ons in deze niet in het onzekere gelaten. Over de berekeningen der sterrenkun digen valt nog veel belangwekkends te ver tellen. Want, zoals u wellicht zult weten, was de komeet van Halley het eerste he mellichaam welks baan, uitsluitend op grond van berekeningen, twee eeuwen ge leden kon worden voorspeld. Maar de iro nie van het lot wilde dat juist een onbe kende amateur deze komeet het eerst ont dekte! Daarover morgen. H. PéTÏLLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2